Meesters op de vierkante centimeter Nederland bol van poëzie op tweede gedichtendag ubsidie voor het [ieboldHuis rond 'Ik wilde niet langer watjes spelen' Cultuur Kunst Harm Kamerlingh Onnes in Lakenhal G5 ruilt met Hoornse kunstenaars Speelse humor Bolder Plante 19 De reconstructie van het atelier van Rembrandt in useum het Rembiandthuis in Amsterdam is afgerond. Bezoe- its kunnen de ruimte bekijken, alleen zijn nog niet alle attribu- n verzameld die erin moeten staan. Rembrandt woonde van 39 tot 1656 in het nu naar hem genoemde huis. Wegens een illissement pakte hij zijn biezen. Met de boedellijst die daarbij erd samengesteld, zoeken de conservators de originele inboe- il uit die tijd weer bij elkaar. Om de reconstructie van het ate- ;r te vieren, laat het museum de komende zondagen zien hoe ihet verleden verf werd gemaakt. taat koopt Breughel-schilderij nTRDAM Voor 1,1 miljoen gulden heeft de Staat het schilderij oemstilleven in houten kuip' (rond 1617) gekocht. Het kunst- erk is gemaakt in het atelier van Jan Breughel de Oude, zoveel tat vast. Kenners denken dat het schilderij niet door de oude eughel is gemaakt, maar door een van zijn zoons, Jan of Pie- r. Het Rotterdamse museum Boijmans Van Beuningen heeft ■twerk sinds jaar en dag in beheer. Het schilderij wordt mo- enteel gerestaureerd. Boijmans krijgt het werk van de Staat in uikleen. Vanaf mei is het weer voor het publiek te zien. tudenten maken tune Rotterdam 2001 ttfrdam» Een speciaal gecomponeerd muziekstukje van elf [econstructie Rembrandts atelier af :onden wordt de herkenningsmelodie van Rotterdam 2001. n de compositie waarin verschillende muziekstijlen met ver- uwings- en havengeluiden te horen zijn, bestaan ook twee rsies van vijf minuten. Die beleven hun wereldpremière tij- ns de opening van Rotterdam 2001 in de Doelen op 26 janua- in aanwezigheid van koningin Beatrix en de Portugese presi- ntSampaio. De 2001-tune 'Venster naar de zee' is gecompo- eerd door twee studenten van het Rotterdamse Conservatori- m. Tijdens de opening zijn verder Mini en Maxi, Liesbeth List, rederique Spigt, het Rotterdams Philharmonisch en het jeugd- leater Zuid-Holland te zien en te horen. Ook is er een voor- acht uit een boek van Arnon Grunberg dat speciaal voor Rot- rdam 2001 is geschreven. len Haag zoekt geld voor cultuurfonds nhaag» De gemeente Den Haag heeft plannen voor een cul- urfonds. Met de uitgifte van obligaties wil de gemeente 10 iljoen gulden bij elkaar krijgen om grote culturele evenemen- n in Den Haag en omstreken te financieren. Personen en be- ijven kunnen in totaal tweehonderd obligaties van 50.000 gul- en per stuk aankopen. Verder participeren de gemeente Den aag, KPMG en waarschijnlijk de provincie Zuid-Holland in het ROTTERDAM/LEIDEN ANP 'Overal in Nederland poëzie' is het thema van de tweede landelijke gedichtendag. Op 25 januari vinden op initiatief van Poetry International meer dan zeventig verschillende activiteiten plaats rond het thema poëzie. Tweede Kamer voorzitter Jeltje van Nieuwenhoven opent de par lementaire dag met lezing van een gedicht. Gerrit Komrij opent in zijn functie als Dichter des Va derlands de gedichtendag in Rotterdam. Na de opening gaan de dichterlijke activiteiten op ver schillende plaatsen van start. Rotterdam Culturele Hoofdstad 2001 houdt in samenwerking met Poetry International een pro ject rond Erasmus' 'Lof der Zotheid'. Aan onder anderen Leo Vroman, Joke van Leeuwen, Toon Tellegen en Wim T. Schippers is gevraagd een moderne interpretatie te maken van dit essay. Studenten van de toneelschool Arnhem dragen de gedichten voor in de stad. Behalve het project in Rotterdam zijn er initia tieven in het hele land. In Leiden zijn twee Leidse dichters te gast bij Burcht Literair: Anton Korte- weg en Frank Koenegracht. Zij lezen vanaf 20.15 uur voor uit eigen werk en gaan met elkaar in ge sprek over kunst en vakmanschap van poëzie en dichterschap. In de drie vestigingen van de Katwijkse biblio theek wordt de prijsvraag Van wie is dit gedicht?' gehouden. Lezers kunnen van 23 tot en met 27 januari hun kennis van poëzie testen. Van acht gedichten moet de auteur geraden worden. On der de goede inzenders worden boekenbonnen verloot. Vanaf donderdag 25 januari zal de nieu we bundel van Judith Herzberg voor slechts f 2,50 te koop zijn in de boekhandel. Uitgeverij De Harmonie heeft 'Staalkaart', zoals de bundel heet, speciaal ter gelegenheid van de Landelijke Gedichtendag doen verschijnen. Leidse fijnschilders uit Dresden in Stedelijk Museum ERT MINKHORST SieboldHuis aan het Ra- jurg in Leiden krijgt de ko lde vier jaar in totaal 1,6 Den gulden subsidie van tssecretaris Van der Ploeg uur). Daarmee is de exploi- van het Japan-centrum fel rond. èthouder Pechtold zei gis- in de vergadering van de missie kunst, dat hij 'zeer uld' is met de honorering de subsidie-aanvraag. Van 'loeg 'schenkt' Naturalis en ;enkunde jaarlijks 400.000 len, vooralsnog voor een ode van vier jaar.- Beide sea, die een groot deel van collectie danken aan wat .eidenaar Von Siebold tij- zijn verblijf in Japan ver- de, moeten dat bedrag be en aan het SieboldHuis. verigens niet zonder reden, uidelijkte Pechtold: -„Van der Ploeg heeft opgeroepen tot de inrichting van 'collectiefilia len', zodat verzamelingen die nu in kelders liggen opgeslagen toch worden tentoongesteld. Met het SieboldHuis gebeurt dat." De subsidie van het rijk komt als geroepen, omdat daarmee de helft van de exploitatie voor de komende vier jaar wordt ge dekt. Voor nog eens een kwart dragen de gemeente (jaarlijks 150.000 gulden) en de Universi teit Leiden bij. „Daarmee is driekwart rond", rekende Pechtold voor. De rest moet ko men uit de entreegelden en de verhuur van het gebouw voor commerciële doeleinden. Ge dacht wordt aan bijeenkomsten voor (Japanse) bedrijven en or ganisaties. „Het SieboldHuis is niet sec een museum", aldus de wet houder. „Het moet als de ver bouwing achter de rug is een echt Japan-centrum worden." Wie wat minder goede ogen heeft en toch de ten toonstelling 'Leidse Fijn schilders uit Dresden' wil bezoeken, doet er goed aan een loep mee te ne men en zijn bril niet te ver geten. Want ook al was de term in de zeventiende eeuw nog niet uitgevon den, schilders als Gerard Dou, Frans en Willem van Mieris en Gabriel Metsu vatten dat fijnschilderen naar de letter van het woord op. Klein maar fijn, zo luidde hun motto. Of liever gezegd: fijn én klein. Dat De Lakenhal maar twee zalen nodig heeft om vijftig werkjes te expose ren, zegt voldoende over de afmetingen van deze doeken. LEIDEN AD VAN KAAM Dat neemt niet weg dat de mi niaturen stuk voor stuk juweel tjes zijn. Want als er één ding voor deze unieke collectie geldt, is het dat het 'm bij die Leidse fijnschilders absoluut niet zit in de kwantiteit, maar overduide lijk in de kwaliteit van het gebo- dene. Wat deze leerlingen en navolgers van Gerrit Dou - op zijn beurt weer leerling van Rembrandt - op de vierkante centimeter allemaal vermoch ten, grenst soms aan het onge looflijke. Het schijnt dat Dou zelf een vergrootglas hanteerde om met zijn penseel de details in te vullen. Het moet haast wel. Bijna even ongelooflijk is het, dat het werk van deze fijnschil ders lange tijd in het ongerede is geraakt en werd afgedaan als miniscuul priegelwerk dat niet ter zake deed. Je kon net zo goed, of net nog even beter, een foto aan de muur hangen, zo heette de nieuwlichterij. Maar net als de term fijnschilders was in de Gouden Eeuw ook het proces van de donkere camera volstrekt onbekend. En nog lan ge tijd daarna ook. Dus toen golden, als het om het uitbeel den van de werkelijkheid gaat, totaal andere normen. Hoe dan ook, een keurvorst als August de Sterke, heerser August was buitengewoon trots, maar ook bijzonder zui nig op zijn verworvenheden. Hij liet ze zonder uitzondering omranden met een gouden lijst, compleet met zegel en wapen. De lijst was verder voorzien van een glazen deurtje zodat hij het schilderij met een sleutel her metisch kon afsluiten. „Inder daad, poppetje gezien, kastje dicht", lacht Christoph Schöl- zel, de restaurateur die namens de Gemaldegalerie Alte Meister in Dresden is meegekomen om de collectie tot in Leiden te be geleiden. „Het was een manier van bewaren, van conserveren. Op die manier kregen stof en vuil geen vat op de verf." Het afsluitbare deurtje is ove rigens niet de belangrijkste re den waarom de doeken - voor het eerst sinds twee eeuwen te rug op de plaats waar ze van daan komen - er zonder uitzon dering zo gaaf en helder uit zien. Alsof ze van deze tijd zijn. „Schilderijen gingen door de eeuwen heen vaak letterlijk van hand tot hand. En elke koper en elke handelaar poetste hier, verniste daar wat en werkte in de hoek nog een vlekje weg. Met alle gevolgen van dien. De ze collectie is vrijwel in zijn ge heel uit eerste hand. Eén schil der, één handelaar, één koper. Natuurlijk, in het museum is er later ook wel eens een schilderij schoongemaakt. Maar de mees te werken zijn zoals ze waren: in originele staat." Even subtiel als de fijnschil ders waren als het ging om hun virtuoze stofuitdrukking - de weerkaatsing van glas of de schittering van een kaars - zo legden zij ook de laatste hand aan hun werkstukjes. Naar een signatuur of naar initialen is het dikwijls lang zoeken. Op de ge ijkte plaats, rechtsonder, vind je ze maar zelden. Daar staat in het geval van de Dresder collec tie wel vaak een nummer, er destijds door de rentmeester van de keurvorst ingekerfd Maar in steen gebeiteld, aan een boek genaaid of in hout ge kerfd; zó vind je dikwijls de naam van de maestro terug. In stijl derhalve. De Leidse Fijnschilders uit Dresden. Te zien van 19 janua ri t/m 22 april in Stedelijk Mu seum De Lakenhal, Oude Sin gel 28-32, Leiden. 'Het atelier1 van Frans van Mieris. over Saksen, Polen en Litou wen, onderkende al in de acht tiende eeuw dat hij van de Ant werpse kunsthandelaar De Witt iets heel bijzonders in handen kreeg met de kabinetstukjes van Willem van Mieris, Pieter van Slingelandt, Godfried Schalcken en Gerrit Dou. De Duitse vorst was zo in zijn nopjes met de Leidse fijnschil ders dat hij maar liefst tachtig doeken van hen verzamelde. Daar konden mede-liefhebbers als Lodewijk de Veertiende of de aartshertog van Toscane bij lange na niet tegenop. Geld speelde daarbij klaarblijkelijk geen rol. Voor sommige werken van Dou en Van Mieris betaalde FOTO DE LAKENHAL August tussen de 600 en 800 gulden - voor die tijd een ver mogen. Ter vergelijking: Jan Steen kreeg voor een tafereel van een boerengezelschap het luttele bedrag van 12 gulden. En leermeester Rembrandt in casseerde voor een levensgroot doek als Aristoteles niet meer dan 500 florijnen. LEIDEN AD VAN KAAM Voor een deel gelijk op met de zeventiende eeuwse Fijnschil ders wijdt De Lakenhal vanaf volgende maand ook een aparte expositie aan de schil der Harm Kamerlingh Onnes (1893-1985). Het stedelijk as pect van het museum wordt daarmee nog eens extra bena drukt, want net als Gerrit Dou, Gabriel Metsu en Frans van Mieris is Kamerlingh Onnes een Leidse kunstenaar, zij het uit een andere tijd. Harm Kamerlingh Onnes trad in 1914 in de voetsporen van zijn vader, de schilder Menso Kamerlingh Onnes. Aanvankelijk schilderde hij in dezelfde trant, maar later ont wikkelde hij een eigen stijl on der invloed van onder ande ren Vincent van Gogh en lu- ministen als Jan Toorop en Mondriaan. Felle kleuren en losse interpretaties kenmerk ten zijn werk. Door zijn contacten met de bekende architect J.P. Oud kwam hij in aanraking met de kunstenaars van De Stijl zoals Theo van Doesburg. Hij sloot zich niet aan bij deze bewe ging, maar ontpopte zich mid dels zijn kunst (ook keramiek) steeds meer als een verteller, die beschikte over veel fanta sie en humor. In de jaren twintig maakte Harm Kamerlingh Onnes sa men met zijn oom Dolf een reis naar het Verre Oosten. De weerslag daarvan is terug te vinden in gouaches en teke ningen. Op de expositie (23 fe bruari t/m 3 juni) in De La kenhal is Het Chinezen Asyl te Medan te zien, een gouache op papier die recentelijk is ge schonken aan het museum. Tweevoudig Oscar-winnaar Tom Hanks: BEELDENDE KUNST RECENSIE DEN GPD ïacteur Tom Hanks heeft al t Oscars op zijn schoor- nmantel staan. Voor zijn in in Philadelphia en For- Gump. Nadien maakte hij I indruk in de films Apollo !n Saving Private Ryan. Mo- ïteel staat Hanks in de race de felbegeerde glimmende Idjes weer sterk met Cast iy, waarin we hem als mo te Robinson Crusoe twee zien knokken tegen de ihoop. om Hanks is niet alleen de fdrolspeler, maar ook de iroducent van deze film. De arige acteur uit Malibu ver- it dat ook het basis-idee voor it Away door hemzelf was lacht. „Maar dat ging niet Ier dan dat een man met heel druk leven na een - gtuigongeluk op zichzelf 1 tdt teruggeworpen op een -./oond eiland. En dat hij En later terugkeert in zijn egere leven en ontdekt dat C i toenmalige verloofde niet 5 er beschikbaar is. Meer had ;n liet. Ik ben in 1994 voor het n st gaan praten met scenario- ijver Bill Broyles. Met tus- lozen hebben we verder ge- i en geprobeerd dit thema den en voeten te geven." 'e (e regie van de film werd in A' 'den gegeven van Robert Ze- -(fckis, de man die Hanks ook Forrest Gump regisseerde, t Away werd opgenomen op 1 van de Fiji Eilanden. Curi- is dat het gebeurde in twee iodes, met een draaipauze een vol jaar. In de tussen- /e had Zemeckis de tijd om it Lies Beneath te maken, vijl Hanks de kans kreeg de pond kwijt te raken die hij Wen had aangekweekt om als welgedane zakenman te recht te kunnen komen op dat van God verlaten eiland. Toen een jaar later de opnamen voor Cast Away werden hervat, kon de acteur zich melden met een enorme bos haar en een li chaam dat ogenschijnlijk sterk was getekend door vier jaar ontberingen. De grondgedachte achter Cast Away was volgens Hanks te onderzoeken wat er met ie mand gebeurt als je hem alle ei gentijdse vormen van gemak ontneemt. „We vullen ons le ven met werk dat zelden meer iets te maken heeft met de ba sisbehoeften van de mens. We zitten in vliegtuigen naar plek ken waar niemand ons zou missen als we wegbleven. We zijn voortdurend aan het spelen met mobiele telefoontjes en ge- piel op computers waar nie mand wijzer van wordt. Wat zou er gebeuren met iemand die helemaal wordt vrijgemaakt van al die overbodigheid? Nou, zo iemand raakt ten prooi aan ultieme vertwijfeling, leek ons zo." De vertwijfeling die Hanks in deze rol moet bevechten, de fy sieke en psychische uitputting die hem teisteren, dat is wat hij op zijn publiek weet over te brengen op een manier die wei nig andere ster-acteurs in huis hebben. Het is wat Cast Away fascinerend maakt, omdat we kijken naar een mens die ook maar een mens is en niet nood zakelijk een mannetjesputter. Hanks heeft niets van een gla mourboy of macho, maar bezit het vermogen om in de patro nen van Hollywoodfilms meer identificatie te genereren dan gebruikelijk is. Toen hij in Apollo 13 als as tronaut in moeilijkheden Tom Hanks: „Om die rol in Apollo 13 heb ik echt moeten smeken." FOTO AP/FRANK WIESE kwam, bleef je hem zien als de kwetsbare, brave huisvader met vrouw en kinderen thuis, een factor die ontbrak bij Clint Eastwood in Space Cowboys. Toen John Wayne in The Lon gest Day zich met zijn man schappen ondanks een gebro ken been een weg door Nor- mandië vocht, wist je dat de Duitsers hun borst nat moch ten maken. Maar Tom Hanks in Saving Private Ryan wist het ge voel op te roepen wat het bete kent voor een gemiddelde on derwijzer om ineens met een helm op zijn kop het comman do te krijgen over een peloton jongens dat het ergste mocht vrezen. Maar het heeft lang ge duurd voor Hanks de kans kreeg om te bewijzen dat hij tot zulke dingen in staat is. „Er is een tijd geweest dat ik het niet had geloofd als mij was voorspeld dat ik nog eens Cap tain Miller zou spelen tijdens de bestorming van Omaha Beach of een astronaut of een cipier die gevangenen executeert. Na dat ik enig succes had gehad met films als Turner Hooch, Big en The Money Pit, was ik ervan overtuigd dat ik veroor deeld zou blijven tot komedies en het licht romantische werk. Maar ik voelde een diep verlan gen de horizon van mijn artis tieke mogelijkheden te verken nen." „Hoe je jezelf profileert als acteur, bepaal je niet zozeer met de projecten die je accep teert maar vooral via de projec ten die je weigert. Dus nadat ik net A League Of Their Own had gedaan, heb ik tegen mezelf ge zegd: 'Ik wil niet langer watjes meer spelen.' Vervolgens heb ik een hele sloot films afgewezen, om te merken dat ik dus geen werk meer had. Toen heb ik Sleepless in Seattle gedaan en daarna werd het beter. Op For rest Gump en Philadelphia ben ik allicht apetrots, maar zelfs dat waren geen rollen die zorg den dat ze onmiddellijk aan mij zouden denken als ze een as tronaut nodig hadden. Dus om die rol in Apollo 13 heb ik Ron Howard echt moeten smeken. Die film heeft voor mij veel ver anderd. Als Ron Howard me toen had geweigerd, had ik waarschijnlijk Cast Away niet eens gefinancierd kunnen krij gen met mijzelf in de hoofdrol." SANDRA SPUKERMAN Expositie werk van vijf kunstenaars. Te zien: t/m 28/1. vr. t/m zo. 13.00-17.00 uur Sidac Studio, Hogewoerd 77, Leiden. Piet Franzen, beeldend kunstenaar en galerie houder van Sidac Studio, exposeert in maart sa men met Marijke Verhoef, Herby Nijenhuis, Re- nata Bauer en Rob van 't Zelfde in de Boterhal in Hoorn. In ruil daarvoor bieden deze Leidse kun stenaars, verenigd onder de naam G5, vijf colle ga's uit Noord-Holland de gelegenheid om deze maand in Leiden te exposeren. Qua diversiteit doen Simon Oud, Ankie Post- ma, Jaap Beets, Kees Admiraal en Menno Bauer in elk geval niet onder voor de Leidse G5. Ver schil is dat ze geen groep vormen en niet eerder met z'n vijven hebben geëxposeerd. De wand met zinken sculpturen van Simon Oud en de kleine schilderijtjes van Kees Admiraal is, hoewel overvol, het meest geslaagde onderdeel van de tentoonstelling. Er bestaat een mooi evenwicht tussen de strakke, geometrische vormen van de beelden van Oud en de verstilde, kleurrijke schil derijtjes van Admiraal. Doordat het zo vol hangt, ben je geneigd de wand zelf als kunstwerk te waarderen en heb je iets minder oog voor de individuele kunstwer ken. Dat is jammer, want zelfs al hou je niet van abstract geometrische beelden, dan nog zijn de beelden van Oud bijzonder vanwege hun techni sche perfectie. De schilderijtjes van Admiraal zijn fraaier dan de twee monumentale werken op papier die ook op de tentoonstelling te zien zijn. In beide geval len heeft deze kunstenaar een eenvoudig schuur tje als hoofdmotief van de voorstelling gebruikt. Toch komt dit bouwsel, dat hij overigens sterk geabstraheerd weergeeft, het beste 'uit de verf in de kleine schilderijen waarin de kunstenaar zich beperkt tot het noodzakelijke. Behalve de zinksculpturen van Oud en de schilderijtjes van Admiraal springt de grafiek van Ankie Postma eruit. Zij bedient zich van heldere vormen en kleuren. Soms zijn haar voorstellin gen totaal abstract, een andere keer maakt zij ge bruik van een sterk veréenvoudigd figuratief ele ment, zoals bijvoorbeeld een kom of schaal. Postma beperkt zich binnen één werk niet tot één grafische techniek. Meestal combineert zij houtdruk met zeefdruk. Waar een schilder door middel van een penseelstreek - dik, dun, schraal of vet - zijn schilderij een bepaalde lading mee geeft, doet Postma dat door de combinatie van technieken. THEATER RECENSIE WUNAND ZEILSTRA Tentoonstelling: 'Wannebe' van en door Bolder Plante. Gezien: 16/1, schouw burg Leiden. Visuele kleinkunst met veel slapstick en een sterk fysieke inslag: dat is de specialiteit van Audrey Bolder en Victorine Plante. Constant is er de onder linge rivaliteit binnen het duo. Nu eens wint de een, dan weer is de ander de underdog. Vaak gaat het er in hun strijd stevig aan toe. Binnen anderhalf uur schakelen ze moeiteloos over van lieftallig naar bloeddorstig en weer terug. Bij deze moeilijke vorm van hu mor luistert een uitgekiend sa menspel bijzonder nauw. Bol der Plante spelen het pro gramma al geruime tijd. Het is te zien dat ze exact weten wat ze doen. In dat opzicht is de lange speelperiode voor deze speelse humor zonder meer een pluspunt. In februari 1998 haalden ze de finale van het Leids cabaretfes tival. Ze vielen niet in de prij zen, maar maakten toen al een sympathieke indruk. Kijk je echter onafgebroken naar dit anderhalf uur durende pro gramma, dan vallen de zwakke punten wel op. Grapjes en dwa ze associaties bij muziek op band horen bij het repertoire van de beginnende artiest. Het meedoen op een denkbeeldig triangeltje bij muziek van Strauss is daar een goed voor beeld van. Niet erg, elk school- cabaret vaart er wel bij. Sommi ge scènes blijven echter op dat niveau steken, ook al dwingen Bolder Plante respect af door hun energie en spelplezier. En dat laatste maakt je nieuwsgie rig naar een volgend program ma, waarin ze hopelijk het aan tal losse invallen weten te be perken ten gunste van iets gro tere samenhangende program ma-onderdelen.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 19