Goedkope huizen Poelgeest voor starters 'ïeetje vuurwerk in monumentencommissie mag best' Regio 'De Hooiberg' is niet brandveilig Huis Ter Wadding krijgt nieuwe functie Onze was-en droogautomaten staan M van Het voor/aar! marvnen Plan voor Play Park op grasveld aan Ericalaan Rest Noordbuurtseweg wordt ook opgeknapt Mitiek Zuid-Holland zorgd over leegloop iete voor mishandelen Sn zwangere echtgenote Met de natuur en het milieu moet je zuinig omspringen, vinden we bij Marynen. En trouwens ook met uw portemonnee. Vandaar dat al onze wasautomaten dan ook het voordelige energielabel A dragen. Naast het zuinige karakter van de apparaten weet ook van uitpakken m Zo haalt u deze winter tussen t' p»* w 15 november en 28 februari 2001 met de aankoop van één van onze wasauto maten of drogers alvast gratis het voorjaar in huis. ZAL JE GEEN ONZIN VERKOPEN - ENSDAG17 JANUARI 2001 973 17 Experiment om woningbezit onder jongeren te vergroten „We hadden ook uitsluitend huurappartemen kunnen bou wen, maar de gemeente heeft ons uitdrukkelijk om koopap partementen voor jongeren ge vraagd." Du Prie vult het complex aan met 24 vrije sector-koopwonin gen. De prijzen daarvan zijn nog niet bekend. De woningen komen rondom een medisch centrum, een kleine super markt en een parkeerkelder met 268 parkeerplaatsen. Architec tenbureau H. Stol heeft inmid dels een bouwplan gemaakt. Het was eerst de bedoeling om aan de Clusiuslaan een winkelcentrum voor Poelgeest te bouwen. Maar investeerder Rabo Vastgoed kwam na onder zoek tot de conclusie dat dat niet rendabel is in een kleine wijk als Poelgeest en trok zich terug. Daarna bood de SLS zich aan als projectontwikkelaar, op voorwaarde dat Du Prie mee mocht doen. Zij dienden au gustus 2000 een bouwplan in bij de gemeente, dat voorziet in meer woningen en minder voorzieningen. Leiderdorp krijgt een skatebaan en een speeltuin voor 10- tot 12-jarigen. Als de Leiderdorpse politiek met de plannen in stemt, komen de voorzieningen op het grasveld aan de Erica laan, achter zwembad De Does. Met de aanleg van 'Play Park De Does' is een bedrag van 200.000 gulden gemoeid. In april wordt met de aanleg van de speel- voorzieningen begonnen. Het plan van het Play Park is tot stand gekomen na uitvoerig overleg met een groep toekom stige gebruikers. Zij missen in Leiderdorp een speelvoorzie- ning voor de bovenbouw van de basisschool. De bestaande speelplaatsjes zijn te kinderach tig, en de skatevoorziening in de Bloemerd is te ver weg en wordt te veel gedomineerd door oudere jeugd, oordelen zij. De skatevoorziening bestaat uit een pyramide, een quarter- pipe, een streetramp en een railslide. De speeltuin krijgt een klimboot, een zeskantschom- mel, wipjes, een kabelbaan en een draaischrijf. Er komt geen toezicht op het terrein. Wel komt er een bordje, dat er in het park speeltoestellen staan die minder geschikt zijn voor kinderen jonger dan 8 jaar. Ook komen er bankjes op het gras veldje en twee lantaarns voor de sociale veiligheid in de avonduren. Bovendien worden de struiken langs de Ericalaan voor een groot deel gesnoeid, zodat het veld goed in het zicht van voorbijgangers ligt. De speelplaats ligt in het ge bied dat het geld moet opleve ren voor de lange verdiepte tunnelbak van Rijksweg A4. Lei derdorp verwacht echter dat woningbouw op het veldje voor 2007 niet aan de orde is. Dat betekent dat het Play Park min stens vijf jaar kan blijven liggen. Mocht de speelvoorziening daarna moeten verhuizen, dan kunnen de elementen gemak kelijk ergens anders geplaatst worden, stelt Leiderdorp. Gaat de Leiderdorpse politiek maandagavond akkoord met de inrichting van de speelplaats, dan wordt de bouwvergunning aangevraagd. Die procedure duurt zo n vier maanden. Ge durende die periode krijgen be woners van de Ericalaan de ge legenheid hun bezwaren ken baar te maken. ZOETERWOUDE JAN PREENEN Zoeterwoude heeft besloten ook het tweede gedeelte van de Noordbuurtseweg op te knap pen. Tussen de Dirk van Santhorstbrug en de Miening wordt langs de Noordbuurtse- vaart een promenade aange legd. Verder gaat het om nieuw asfalt en het aanbrengen van een wegversmalling. De kosten voor het resteren de deel vallen veel lager uit dan voor de werkzaamheden aan het stuk tussen de Schouten burg bij 't Watertje en de Dirk van Santhorstbrug: drieënhalve ton tegen ruim drie miljoen gulden. Dat komt niet alleen omdat het om een veel kortere afstand gaat, maar ook omdat de kade langs de Noordbuurt- sevaart naar de Miening toe nog in goede staat verkeert. „De aannemer heeft ons verzekerd dat de kade daar nog vijftien jaar meekan", aldus een woordvoerder van de gemeen te. Om die reden maakte Zoe terwoude aanvankelijk geen haast met het veranderen van de hele Noordbuurtseweg. Het is de bedoeling dat het werk half maart begint. Tegen die tijd hoopt aannemersbedrijf Van Hattum en Blankevoort het eerste deel van de Noordbuurt seweg klaar te hebben. Dat werk heeft de nodige vertraging opgelopen door de regen, de vorst en de problemen die wer den aangetroffen bij de Schou- tenbrug. Bij het aanleggen van een nieuwe rioolpersleiding en een waterleiding stuitte de aan nemer op kabels die niet op te keningen stonden. De gemeente verwacht dat de weg over twee maanden kan worden opengesteld. Een maand later is alleen nog spra ke van een kortstondige afslui ting vanwege het asfalteren. gpQRP ERIC WENT wvenverdieping van pan- toekenboerderij De Hooi- i aan de Persant Snoepweg 11 onmiddellijk dicht als de "Idveiligheid niet verbeterd jt. Dat hebben burge ster en wethouders van Ti erdorp de eigenaar per e laten weten. Ook de htroute beneden voldoet aan de veiligheidseisen, ag is er overleg tus- -f de brandweer en de eige- )e van het pand. s brandweercom- dant A. Vons kunnen be ers van de pannenkoe- oerderij bij brand de bo- erdieping niet op een vei- nianier verlaten. „Er moet vaste trap komen, die aan nuur verankerd wordt." Ook zijn er te weinig brand blussers en is onduidelijk of ze regelmatig op hun werking ge controleerd worden. Beneden is de vluchtroute versperd. De brandweer dringt al ge ruime tijd aan op maatregelen in het restaurant. „Nu willen we weten wat aan de onveilige situatie gedaan is, wat de eige naar nog gaat doen en binnen welk tijdsbestek. Afhankelijk daarvan bepalen we of de boerderij op deze manier mag doordraaien", aldus Vons. Volgens eigenaar Nagtegaal is er niets aan de hand. „Het is allang geregeld. De gemeente lijkt te denken dat ik boven een discotheek heb. Het zal wel met het Volendam-syn- droom te maken hebben. Maar ik heb negen vluchtuit- gangen." II' i van de provincie Zuid- ld maken zich zorgen I Ie 'leegloop van het amb- K apparaat' in gemeenten 'e ogelijk met herindeling te krijgen. De fracties van VD, D66 en SGP/Chris- lie vroegen gisteren tij- le statenvergadering aan- voor dit probleem. Holland telt nu acht lemend burgemeesters, meer in Warmond en iburg. De dreigende her- ,j. ng van kleine gemeenten werkt volgens het CDA een leegloop van de gemeentehui zen in de hand. „Een gemeente die dreigt te worden opgehe ven, is nu eenmaal geen aan trekkelijke werkgever", aldus de fractiewoordvoerder. Verschillende fracties vinden ook dat er te veel waarnemend burgemeesters worden aange steld in Zuid-Holland. De pro vincie wil onderzoeken of klei ne gemeenten kunnen fuseren of opnieuw kunnen worden in gedeeld. In afwachting daarvan worden geen 'permanente' bur gemeesters aangesteld. IG/QEGSTGEEST iagse politierechter heeft 5-jarige Oegstgeestenaar - veek veroordeeld tot dui- gulden boete en twee we- voorwaardelijk wegens ideling van zijn tien we- vangere echtgenote. Vol- rèle vrouw sloeg de Oegst- tfiaar haar op 11 juli 1999 ruzie met een fles par- n ip haar hoofd en met een n igerbuis tegen haar rug j,( lopte hij haar in de buik. I man ontkende. Hij zei dat n ar met een toilettas op het [C had geslagen, maar bé- e dat zij begon te slaan stofzuigerbuis. „Ik kreeg jC jp niet te pakken en heb daarom met kracht op v loofd en schouders gesla- )f ik haar heb geschopt niet meer." Volgens een rapport van de reclassering voelt de man zich niet gewaardeerd en heeft hij last van spanningen, maar wil het echtpaar wel samen verder. Aan de politierechter vertelde de man dat het nu niet beter gaat, vanwege zijn drukke werkzaamheden en het feit dat er een vierde kind op komst is. „Dat brengt spanningen met zich mee", zei hij. Officier van justitie J. van Gel der eiste vier weken cel. Daarna kreeg politierechter S. Tammes minutenlang geen woord meer uit de man. Hij staarde als ver steend naar de grond en rea geerde niet op herhaalde ver zoeken om iets te zeggen. „Ik heb gezegd wat ik heb gezegd. Klaar!", waren zijn laatste wor den. Na het opleggen van de straf, maar voor de rechter was uitgesproken, beende de man resoluut de zaal uit. r tnondse architect Robers: streng voor zichzelf en collega 's De Stichting Studentenhuisvesting Leiden (SLS) kan een complex van 80 koopwoningen in de Oegstgeestse nieuwbouwwijk Poelgeest goedkoop houden dankzij een experiment van het ministerie van volkshuisvesting. Jon geren kunnen het eigendom van een driekamerapparte ment aan de Clusiuslaan als het ware delen met de pro jectontwikkelaar. OEGSTGEEST ERNA STRAATSMA Op verzoek van de gemeente Oegstgeest wil de SLS een com plex goedkope koopwoningen voor jongeren bouwen, naast 80 sociale huurappartementen. De koopsom van die apparte menten is ongeveer twee ton. Wanneer bewoners willen ver huizen wordt de stijging in marktwaarde en de verkoop prijs door koper en corporatie gedeeld. Op deze manier kan de koopprijs voor de apparte menten laag blijven voor star ters op de woningmarkt. De onderhandelingen die de SLS met de gemeente en bou wer Du Prie voert zijn bijna af gerond. „Over enkele weken kunnen we een contract onder tekenen zegt N. Stikkelorum van de SLS. „Dit is een plan waar jongeren veel baat bij hebben. Het is een van de ma nieren die het ministerie bij wijze van experiment heeft goedkgekeurd om woningbezit onder jongeren te vergroten." De laatste gesprekken tussen SLS en gemeente gaan onder meer over de exacte prijs van de koopwoningen. Stikkelorum: „Het zal eerder iets boven de twee ton zijn dan eronder." Uit berekeningen van hypotheek verstrekkers blijkt dat een huis van 245.0D0 gulden bereikbaar is voor kopers met een jaarin komen van 65.000 gulden. Deze jongeren worden tot de doel groep gerekend. De huurappartementen gaan waarschijnlijk 750 gulden per maand kosten. Stikkelorum: Gedeputeerde Staten denken erover Ter Wadding vaker te gebruiken als ontvangstruimte. foto dick hocewoninc VOORSCHOTEN JAN PREENEN De kans is groot dat het Huis ter Wadding aan de Leidseweg Noord in Voorschoten een nieuwe bestemming krijgt. De provincie, die in 1970 het mo numentale gebouw met land goed voor 350.000 gulden kocht, wil er een functie aan ge ven die meer aansluit bij de stijl van het pand. Gedeputeerde Staten, het dagelijks bestuur van de provincie, denken er over het te gebruiken als ont vangstruimte. Een andere mo gelijkheid is een opleidingscen trum. Op dit moment wordt het nog gebruikt als kantoor van de directie economie en vervoer van district west. Deze afdeling houdt zich onder meer bezig met beheer en onderhoud van provinciale wegen, rivieren en bruggen en gladheidsbestrij- ding. „Voorlopig zijn het alleen nog gedachtenspinsels", benadrukt een provincievoorlichter. „Er staat nog helemaal niets vast." Het personeel (25 mensen op kantoor en 105 in de buiten dienst) heeft echter te horen ge kregen dat het moet uitkijken naar een ander, maar beschei dener onderkomen. Er is een werkgroep gevormd, die met voorstellen moet komen. Om dat de meeste personeelsleden uit Leiden en directe omgeving komen, wordt gekeken naar een andere werkplek in de regio. Huis Ter Wadding was aan vankelijk een boerderij, die in 1687 is neergezet en in 1770 is verbouwd tot landhuis. Dat is ook het jaartal dat in Romeinse cijfers op de voorgevel aan de kant van de Leidseweg prijkt. Tot 1970 was het particulier be zit. Rond die tijd waren er plan nen om op het landgoed een bungalowpark te maken. Bo vendien wilde de gemeente Lei den de grond kopen om er de ontsluitingsweg voor de wijk Stevenshof aan te leggen. De provincie, die 21 jaar gele den eigenaar werd, voelde daar evenwel niets voor. Het park werd 'om niet' in onderhoud gegeven aan de gemeente Voor schoten en opengesteld voor het publiek. Het landhuis en het bijbehorende koetshuis werden ingrijpend gerestau reerd onder leiding van de Lei derdorpse architect Van der Sterre. Hij gaf het verwaarloos de pand zijn achttiende eeuwse uiterlijk terug. Het koetshuis is in 1998 verkocht aan een parti culier, De commissaris van de ko ningin, J. Franssen, heeft enkele maanden geleden het pand be keken. Hij raakte erg enthousi ast en opperde toen ook om Huis Ter Wadding een andere bestemming te geven. «O; HOF Warmondse monumen- nmissie neemt hij geen roor de mond. Dat wordt liet altijd in dank afgeno- ji De Warmondse restaura- ai ihitect Flip Robers heeft 1 >es. En dat zullen ande- lli eten. ai botste hij onlangs nog i met architect Bob van 1 over diens verbouwings- s< voor boerderij-restaurant ii ust in de Dorpsstraat. Ror oemde het een 'dubieus p ivolwassen' plan. Spijt di hij niet van zijn uitlatin- [naar om nou te zeggen ij zich op de borst slaat, lok weer wat ver. „Ik ben m lerlijk en recht door zee ig lijn mening wordt ge- k Andere commissieleden ;ei n het soms diplomatieker, ol chtiger. Maar aan de an- ant: een beetje vuurwerk d( monumentencommissie a ich best?" w een persoonlijke aanval uin Beek was geen sprake, tii Robers met klem. „Dat itfus' slaat ook niet op Van e Voor hem heb ik echt wel 01 ering. Maar niet voor dit >r Robers' kritiek viel slecht 1, [n Beek, die benadrukte ip ij nu eenmaal rekening p e houden met de wensen li zijn opdrachtgever, de it( e eigenaar van Meerrust. iddels heeft nadere be- ei ing van de plannen Ro- Ueen maar in zijn mening kt. De ingrepen aan de a( ikant van Meerrust zijn n irmonder veel te rigoreus. E ga ik niet mee instem- e Over mijn lijk." Eind ja- ïs moet de monumenten- i issie advies uitbrengen gemeente over het ver- ngsplan voor Meerrust. Robers: „Er zijn voldoende mensen die houden van mijn aanpak." foto hielco kuipers Burgemeester en wethouders kunnen een negatief advies naast zich neerleggen, want het is niet bindend. Volgens Robers gebeurt dat zelden. „B en W luisteren goed naar ons. Daar zijn we heel tevreden over. Maar je weet het natuurlijk nooit." Als het gaat om opdrachtge vers, houdt Robers er heel eigen opvattingen op na. De War- monder, die onder meer de res tauratie van het Oude Raadhuis op zijn naam heeft staan, stelt het monument voorop, en niet de opdrachtgever. „Het monu ment moet vertellen welke be perkingen en mogelijkheden er zijn. Daar kom je achter door heel goed bouwhistorisch on derzoek te plegen. Dan weet je waar eerdere verbouwingen verminkingen hebben aange richt en wat je kunt herstellen." De architect beseft dat hij door zijn filosofie opdrachten misloopt, maar daar kan hij niet mee zitten. „Er zijn vol doende mensen die houden van mijn aanpak. Elke architect heeft zijn specifieke klanten. Kijk, de meeste opdrachtgevers willen graag met hun huis in zo'n glossy tijdschrift. Ik ga al tijd met klanten kijken bij een vergelijkbaar project van mij. Als mijn aanpak hen niet be valt, gaat de opdracht niet door. Maar ik besef wel dat ik makke lijk praten heb met mijn een manszaak. Ik heb geen perso neel dat aan het werk moet blij ven." Hoewel Robers het histori sche pand bij een restauratie vooropstelt, is koste wat het kost 'terugrestaureren' in zijn opvatting niet altijd noodzake lijk. „Een zeventiende eeuws pand dat in de achttiende en negentiende eeuw is aangepast, ga ik niet terugrestaureren naar de zeventiende eeuw. Wijzigin gen die goed zijn gebeurd, moet je laten zitten. En waar ik ernstig tegen ageer zijn van die Anton Pieck-restauraties. Dat panden allerlei kenmerken krij gen die ze nooit hebben gehad, al lijken ze nog zo oorspronke lijk. Hier een leuk raampje, daar een leuk dingetje, dat werk. Als ik zeker weet dat een pand een bepaald aspect nooit heeft ge had dan ga ik het ook niet ver zinnen. Zoals met Middelburg is gebeurd bijvoorbeeld, zo ga je niet met een stad om, vind ik. Het is allemaal erg bedacht." Een hoog Anton Pieck-gehal- te is volgens Robers ook in War mond niet op zijn plaats. De kop van de Dorpsstraat, waar een aantal panden wordt ge sloopt om plaats te maken voor een supermarkt en woningen, mag van de architect best 'anno 2001' vorm krijgen. „Ik ben er ook niet op tegen om daar iets te ontwikkelen. Maar dat moet dan wel op heel bescheiden schaal. De stedebouwkundige structuur van Warmond met z'n dammetjes is zo sterk, dat kom je nergens anders in die mate tegen. Nieuwbouw moet daarmee in balans zijn, en moet passen binnen het be schermd dorpsgezicht." Zijn advies aan de gemeente is om zich niet gek te laten ma ken. „Projectontwikkelaars wil len altijd meer, altijd nog een paar laagjes op een gebouw. Voor je het weet heb je een ge drocht. Een geslaagd voorbeeld van nieuwbouw in een histori sche omgeving? Het Galgewater in Leiden. Dat ziet er goed uit. Daar is gekozen voor een heel speelse oplossing." Zin in het voorjaar? <ja dan snel naar: Jan Meyvogel, R v. Limburgstraal 10c, Katwijk aan Zee Peursum Audio/Video, Voorstraat 31 b-33. Katwijk E T I S Van Seggelen, Rosmolen 28, Leiden Van Seggelen V O F Leidseweg 42, Oud Ade Berends, Noordeinde 23, Roelofarendsveen El. Techn. Bur Swaak, Haarlemmerstraat 250, Leiden F.A. Hartwijk, Nieuwe Beestenmarkt 7, Leiden G W. Roest B V Lange Voort 11, Oegstgeest G.W. Roest B.V., Anjelierstraat 37, Rijnsburg

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 17