Woudsoor verbouwt voor 4,5 to Verenigingen blikken in toekomst 'Geen liefdadigheid. Deze bezigheden passen bij ons' Woubrugge bouwt in de polder Oudendijk Schoolkinderen Alpl mogen kunst uitkiez( Rijn Veenstreek Alphenaar mishandelde vrouw na laat thuiskomen )1 12 Vrijwilliger n Slachtoffert verhuizen naar Alphe w V r i j uj i 11 i g e r s en hun merk r Kaagse caravaneigenaars enthousiast kaag» De caravaneigenaars op de Kaagse camping Kagereiland zijn enthousiast over de plannen van bouwbedrijf Jos Jansen, meldt hun vertegenwoordiger E. Piket. „We hebben goede ge sprekken. Jos Jansen is een heel goede partner en de plannen zien er best positief uit." Toch wil hij nu, terwijl de onderhan delingen nog bezig zijn, niets loslaten over de inhoud van de plannen. Vermoedelijk komen er straks recreatiewoningen in de plaats voor (een deel van) de stacaravans. Daar is dan wel een wijziging van het bestemmingsplan voor nodig. De onderhan delingen kunnen eind deze maand worden afgerond, aldus Pi ket. Bellende automobilist rijdt tegen boom koudekerk aan den run Een vijftigjarige automobilist uit Koude kerk aan den Rijn is gisteren tegen een boom gereden doordat hij werd afgeleid door zijn mobiele telefoon. Hij reed op de Hoogewaard toen hij werd gebeld. Terwijl hij op het display keek om te zien wie hem belde, botste hij tegen een boom. De man liep lichte verwondingen aan zijn hoofd op. Ook zijn auto heeft schade. den haag/alphen aan den run connie van uffelen Een 39-jarige Alphenaar wist gisteren bij de Haagse politie rechter niet waar de rode strie men in de nek van zijn vrouw vandaan kwamen. Ze waren duidelijk te zien op de foto's die de rechter aan hem liet zien, maar de echtgenoot had zijn vrouw maar een keer met zijn vlakke hand in haar gezicht ge slagen, vanwege een ruzie over het van school halen van de kinderen. De politierechter ge loofde hem niet en legde hem drie weken voorwaardelijk en een geldboete van 500 gulden op wegens mishandeling. Volgens de echtgenote was het allemaal anders gegaan. Haar man vond dat ze 'te laat' thuiskwam van haar lessen en maakte daarover ruzie. Hij be gon te stompen, te slaan en te trappen en greep haar bij de keel, waarna de vrouw wanho pig zei dat het maar beter was om haar dood te maken. Zo ver kwam het niet. De vrouw deed aangifte en toonde haar striemen en rode plekken aan de politie. Reden voor de rechter om het verhaal van de vrouw te geloven en behalve de door de officier geëiste boete ook een voorwaardelijke gevan genisstraf op te leggen. Als extra waarschuwing. woubrugge ewout van der dussen Woubrugge bereidt zich voor op een kleine volksverhuizing. De bouw van 26 huizen in de polder Oudendijk, die gisteren met enig vertoon officieel be gon, moet volgend jaar na de oplevering uitmonden in een verhuiscarrousel. Bijna alle ko pers van de begeerde wonin gen, met prijzen tot 650.000 gulden, komen namelijk uit Woubrugge. Ballonnen in de kleuren van het Bouwfonds, een kleurig vuurwerk tegen de strak blauwe hemel en twee wethouders in witte jassen en dito bouwhelm gaven kleur aan het officiële be gin van het bouwproject dat vo rig jaar al begon. De 26 gezin nen waren in hun gedachten al aan het verhuizen naar hun nieuwe woning. Voor sommi gen stonden er al wat muren, anderen hadden alleen nog zicht op een betonnen vloer. Onder de goedkeurende blik ken van de kopers duwden de wethouders Haasbroek en Vink als officiële handeling een laat ste vloersegment van de royale herenhuizen op zijn plaats. Voor de 26 woningen be stond een enorme belangstel ling. Ruim 75 aspirant-kopers voldeden aan de gemeentelijke eisen van gebondenheid aan Woubrugge of Jacobswoude. Voor sommigen was het een pré dat zij een huurwoning achterlaten. Een loterij bepaal de uiteindelijk de gelukkigen. „Het is wel voor veel geld, maar ik ben toch gelukkig", zo zei één van de sprekers het tijdens de receptie na het officiële ge deelte. Ook Woondiensten Aarwou- de gaat in de polder Oudendijk acht huizen bouwen voor ge zinnen die een huurwoning van de Woondienst in Woubrugge vrijmaken. Daarmee komt het aantal verhuizingen volgend jaar tot boven de zestig. Grote opkomst marktavond Rijnwoude marieta kroft De ruiters van manege Xen- ophon hadden gisteravond in uniform massaal naar het ge meentehuis van Rijnwoude willen komen, gewapend met spandoeken. Ze wilden aan dacht vragen voor de aanleg van ruiterpaden in hun ge meente. „Maar dat mocht niet van de gemeente, omdat deze avond niet voor zulke acties zijn bedoeld", zegt manege houder Verhoog teleurgesteld. „Deze drie zijn er nu tussen door geglipt", zegt hij terwijl wijst naar drie jonge paardrijd- sters in de hal van het gemeen tehuis. Verhoog vertegenwoordigt één van de ruim 200 organisa ties die de gemeente gister avond had uitgenodigd om hun visie te geven op de toe komst van Rijnwoude. 'Hoe moet Rijnwoude er in 2015 uit zien', luidde de centrale vraag van de gemeente aan de Rijn- woudse organisaties. De politi ci gebruiken de informatie bij het opstellen van een gemeen telijke visie. De opkomst is 'boven ver wachting', merkt wethouder Uljee aan het begin van de avond glunderend op. Veel mensen schuifelen langs de kramen waarin vertegenwoor digers van verenigingen en an dere instellingen zich presen teren. Bij de hoorzitting later op de avond, waarin de organi saties hun toekomstvisie uit de doeken doen, puilt de raadzaal uit. De opvallendste visie komt van sportvereniging Bernar- dus. De club wil niet alleen voetbalclub meer zijn. „Er zou zoiets moeten komen als een omnivereniging", zegt be stuurslid Wolters demonstra tief met voetbalshirt aan en een tennisracket in haar han den. „Wij voetballen niet al leen. We hebben ook een soci ale functie. We zouden daarom ook aan ouderenzorg en kin deropvang willen doen." Ze wijst op het plan van haar club om aan de andere kant van het spoor, grenzend aan Bernar- dus, een omnihal te bouwen. Daarin moet elke vereniging in 2015 terechtkunnen. Wolters benadrukt dat Bernardus wel een trekkersrol wil spelen, maar, niet uit is op overname van de macht van de plaatselij ke instellingen. Veel aanwezigen pleiten voor het behoud van het dorp se, open karakter van Rijnwou de. Maar volgens Rabobankdi- recteur De Boer moet er wel voldoende oog blijven voor de economische activiteiten. De Beatrixbrug en de ondertunne ling van de N209 bij Hazers- woude-Dorp moeten er daar om komen, evenals de wind molens. Hij roept de raad en Drie paardrijdsters van manege Xenophon uit Hazerswoude-Rijndijk bezoeken de marktavond in het ge meentehuis om te vragen om de aanleg van ruiterpaden. foto taco van der eb de ambtenaren op meer on dernemersgeest te ontwikke len. De Stichting Senioren Ad viesraad Rijnwoude vraagt vooral aandacht voor de bouw van ouderenappartementen. „Nu tellen we 1980 ouderen, maar over tien jaar zijn dat er 2730", zegt H. Plooij. Een half jaar geleden schreef hij de ge meente hierover al een brief, maar een antwoord bleef uit. Kritiek is er nog meer op de gemeente. B. Kraan vindt dat de gemeente veel meer het vaste aanspreekpunt moet zijn voor verenigingen en ze ook met elkaar in contact moet brengen. Wethouder Uljee geeft aan die kritiek een posi tieve draai: „Onbedoeld zijn we vanavond in contact geko men met elkaar. Misschien was dit de eerste aanzet tot Rijnwouds denken." Rijnwouds denken, Nieuw- stad (tevens bestuurslid van de Stichting Welzijn Ouderen Benthuizen) moet er niet aan denken. Als het aan hem ligt, hoort Benthuizen in 2015 niet meer bij Rijnwoude, maar bij het ruim vijf keer zo grote Zoe- termeer. „Daar zijn alle voor zieningen waarvan ouderen gebruik kunnen maken. Ik heb een buurvrouw die naar het verpleeghuis in Warmond is gegaan. Dichterbij in de regio waartoe Rijnwoude behoort, was er geen plek. Ze mocht niet naar Zoetermeer, dat op fietsafstand ligt, omdat dat buiten de regio lag." it. ster Zorgcentrum Woudsoord in Woubrugge breidt ft «i Aan de waterkant langs de Woudwetering komt e I* re-achtige aanbouw, waardoor de recreatieruimti ltK ruimte voor de dagopvang groter worden. Verdi JJj Woudsoord straks ook de maaltijden voor twee zc je tra en Tafeltje-Dek-Je in Nieuwkoop bereiden. Dj vai citeit van de keuken verdubbelt daardoor. De v wing kost 4,5 ton. woubrugge janneke de jonge De uitbreiding van de keuken is nodig omdat de stichting Wije en Woudwetering alle maaltij den op één plek wil klaarma ken. Wije en Woudwetering omvat behalve Woudsoord de zorgcentra Het Koetshuis en Aar en Amstel in Nieuwkoop. Na de verbouwing in Wouds oord gaan de keukens van Het Koetshuis en Aar en Amstel dicht. De directie denkt erover na om in de toekomst de com plete verzorgingshuizen in Nieuwkoop plat te gooien en er nieuwe seniorenwoningen te bouwen. In het kader van die plannenmakerij, die nog niet zo vergevorderd is, vindt de direc tie het niet logisch om te inves teren in de Nieuwkoopse keu kens. Nu worden er elke dag zo'n 120 maaltijden klaargemaakt in Woudsoord, inclusief de Tafel- tje-Dek-Je-maaltijden voor Ja cobswoude en Alkemade. Straks komen er 150 maaltijden bij. Ook de Nieuwkoopse Idan- ten van Tafeltje-Dek-Je krijgen dan eten uit Woubrugge. De recreatieruimte en de ruimte voor dagopvang raken steeds voller en krijgen daarom een aanbouw aan de waterkant. Dat het er drukker is, komt, naast het toenemend aantal rolstoelen en rollators, doordat steeds meer ouderen van bui ten Woudsoord er gebruik van 'i maken. Zij wonen thu °®1 krijgen wel zorghulp mensen hebben ook l aan ontspanning, aan moeten van anderen", rectielid Korterink. groot deel krijgt W» een wijkfunctie cobswoude." Mensen wonen kunnen ook kon in Woudsoord. Daarva dan wel ruimte zijn. Voor de verbouwinge totaal 80 vierkante mi slaan, heeft Wije en Wo ring gespaard en naar zocht. „We hebben allé lijke financieringsbron elkaar gesprokkeld", ali 'e terink. „Daarom zijn w aP' tijdje mee bezig gewee we wilden er iets mo maken. Meer dan zon houten hokje er tegen; ten." De uitbouw krijgt haar een 'afwijkende met hout, veel glas en fel. De verbouwing moei de planning op 10 maai11 nen en duurt 18 wekf^ aanvraag voor een gunning is inmiddels ii bij de gemeente Jacol en ligt ter inzage op meentehuis. Korterinl dat de bouw snel kan b; IJ „Voor deze klus moet op de schop. We wille AC/ voor de bouwvak kla want dan kunnen de b deze zomer de tuin bruiken." wee alphen aan den run Kinderen van zeven Alphense basisscholen mogen in de Kunstuitleen een kunstwerk uitzoeken om op school op te hangen. Dat gebeurt in het ka der van het project 'de kunst van het lenen', bedoeld om kin deren te laten kennismaken met kunst. Vandaag zoekt groep 8 van de Groen van Prin- stererschool als eer#*' kunstwerk uit. Een w '8e van de gemeentelijk! 10P groep kunsteducatie tima kinderen daarbij. De m het werk komt op scho geven, waarna de kind; 1 aan het werk gaan. Elke meedoet mag per se vier keer een kunstwed dat tijdelijk op school w '°f° exposeerd. Vrijwilligers krijgen eindelijk de waardering die zij verdienen. Zo riepen de Verenigde Naties 2001 uit tot het jaar van de vrijwilliger. In de serie Onbetaalbaar, die het hele jaar duurt, lopen wij wekelijks mee met een vereniging of organsiatie die drijft op vrijwilligers. Vandaag een Hazerwouds gastgezin, dat een verstandelijk gehandicapte vrouw uit de Hooge Burch in Zwammerdam regelmatig een leuke dag bezorgt. Als Nadia Waals de auto uitstapt, loopt ze onmiddellijk naar de voordeur. Ze kent de route. Ze is van dezelfde leeftijd als Rob de Koning en Bets van Wetten, haar bezoekvrienden. Ze begroet ze hartelijk en gaat dan lekker met al haar spulletjes op het kleine bankje zitten. Dat is haar bankje als ze in hun huis is. De koffie is gezet, de dag kan beginnen. Nadia Waals is 45 jaar. Toen ze als 17-jarige uit Suriname kwam, stond ze er niet zo goed voor als nu. Ze kon lezen noch schrijven en was moeilijk te verstaan. Pas op haar twintigste kon ze worden geplaatst in de Hooge Burch. De balans na 25 jaar: Nadia is een rustige, een beetje in zichzelf gekeerde vrouw, die met zes andere verstandelijk gehandicapten in een huis in Zwammerdam woont. Ze proberen alles zelf te doen, van boodschappen doen tot wassen en geld halen. Als Nadia geen activiteiten heeft, werkt ze in de catering van De Bruggen. Als je goed luistert, kun je haar goed volgen. „Ik kan mooi kleuren. Jaaaa. Ik heb computerles. Jaaaaa, hele mooie plaatjes. Vandaag gewerkt, koffie gezet. Leuk, heeeeel leuk." Rob de Koning en Bets van Wetten, woonachtig in Hazerswoude-Rijndijk, werken allebei. Negen jaar geleden lazen ze in de krant de oproep: 'gastgezinnen gezocht'. „We zeiden toen onmiddellijk tegen elkaar, daar gaan we op af. Na Stichting De Bruggen heet de overkoepelende organisatie voor verstandelijk gehandicapten in Zuid-Holland. De Hooge Burch is met Huize Ursula in Nieuwveen daarin opgegaan. De Stichting telt 1600 cliënten met een verstandelijke handicap, van wie bijna iedereen 24 uur zorg nodig heeft. De begeleiding draait op 2500 professionele krachten en zo'n 700 vrijwilligers, die dagelijks in de weer zijn om het leven van hun medemensen kleur te geven. een voorlichting en een paar ontmoetingen zijn we verder gegaan. Eerst namen we Nadia mee voor een paar uur. Nu komt ze een dag of blijft zelfs een paar nachtjes slapen zoals met de kerstdagen." „Als ze hier komt zijn we er helemaal voor haar. Haar leven krijgt dan even een andere invulling. We gaan wat winkelen of naar het strand. Markt vindt ze heel leuk. Kleren kopen of lekker tutten in huis. Ze kan goed borduren. Ze geniet van een andere omgeving. Met kerst heeft ze lekker gegeten met onze families. Dat gaat ook prima." Nadia heeft weinig familie en als ze niet door haar gastgezin wordt opgehaald, komt ze ternauwernood haar huis uit. Ze wordt dan sloom, zegt ze zelf. Bets van Wetten heeft daar weinig last van. Volgens haar partner zit het in het bloed van Bets om graag voor anderen zorgen. „Klopt wel een beetje. We hebben jammer genoeg geen kinderen, maar ik doe dit werk niet uit liefdadigheid. Oh, nee. Ik vind het boeiend om te zien hoe snel verstandelijk gehandicapten je vertrouwen. Ze geven je een hand en ze gaan mee. Je moet dit leuk vinden, anders moet je er nooit aan beginnen. Mijn zus begrijpt niet dat wij dit kunnen, maar ze waardeert het wel heel erg. Kijk, dit kussen is Nadia voor haar aan het maken." „Jaaaaa, dat maak ik. En morgen ga ik naar computerles. Jaaaa." Bets van Wetten heeft eigenlijk ook een beetje door de omgang met Nadia een paar maanden geleden het besluit genomen om na twintig jaar te stoppen met haar baan als zweminstructrice. „Al die ouders die maar denken dat hun kinderen binnen een paar maanden het zwemdiploma kunnen halen. Dat werd me te zwaar. Ik kon er niet meer tegen. Nu werk ik in de verzorging bij oudere mensen. Heerlijk, ik geniet weer." Naast de vriendschapsdagen leiden/alphen hij Nadia Waals zit gezellig te kleuren temidden van haar vrienden Rob de Koning en Bets van Wetten. foto hielco kuipers met Nadia bestaat ook nog de wandelclub van De Bruggen. Zo'n tien zaterdagen in het jaar gaan Rob en Bets lopen in de bossen met een groep verstandelijk gehandicapten. Ze trekken er dan letterlijk op uit. Nadia moet een beetje lachen als Rob zegt: „Eerst wandelen en dan pas koffie en brood." „Ik doe niet mee hooooor, want ik heb last van mijn voeten." Je kunt niet zien of ze dat nu erg vindt. „Dat is Nadia", constateert Rob. „Ze laat moeilijk zien wat haar gevoelens zijn. Ze wil ook niet worden geknuffeld. Dat moet je respecteren." Rob de Koning en Bets van Wetten hebben een nuchtere kijk op de wereld. Ze hoeven absoluut niet te worden beloond of geprezen voor dit werk. „Deze bezigheden passen in ons werkzame leven. Sterker nog, horen bij ons leven. We genieten op en top en niet alleen van verstandelijk gehandicapten. Zo hebben alle mensen die andere mensen nodig hebben een achtergrond." Meer informatie over het vrijwilligerswerk bij De Bruggen: Jan Vianen 0172-642380. saskia stoelinga saskia buitelaar Het hoofdkantoor vanlie ferhulp Hollands Midi De huist volgende week vai :hi naar Alphen aan den >e: verhuizing betreft all; ete kantoor waar de admi en de vergaderingen i nu willigers plaatshebben, kantoren waar mensi voi hulpverlening terecht blijven gevestigd bij trictsbureaus van de p 'v Leiden, Alphen aan Noordwijk en Gouda. Paar jaar Slachtofferhulp, dat n er vestigd aan de Langeg riji Leiden, zocht een plek U de zeventig vrijwillige 11 centraal ligt in de polch Hollands Midden. Die stichting aan het stati in Alphen aan den Rijn 'cl dat het huurcontract kend ontdekte directeu n Immerzeel dat het hiRc tegenover het busstatio tus nominatie staat om te gesloopt voor de heroi ei ling van de stationsol Pech, vindt Immerzeel, hoopt erop dat de sloop ij onderkomen nog een op zich laat wachten. Ii zij val is het hoofdkamp Slachtofferhulp tot die de vrijwilligers goed bei in zegt de directeur. Onlangs kreeg Slai ik hulp 12.500 gulden van ana Welzijn Fonds. I wordt gebruikt voor de wing van het Alphens n dat werd verhuurd vis communicatiebureau. F Vc

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 16