Muziekschool geprivatiseerd Van vader op zoon op zoon nduidelijkheid ijft over kosten ibestsaneringen 3rgen over toekomst van hightech industrie Tn Bedrijf Leiden Regio Leidsch DagbladAllCHIEVEN MISDAG 17 JANUARI 2001 15 bobbert minkhorst ld el geld de gemeente Lei- 'o komende jaren moet Et m aan asbestsaneringen 18 ;tad, wordt nog voor de duidelijk. Wethouder ld (milieu) heeft dat gis- *id zijn commissie z ondigd. Commissiele- «spraken de rapportage ie et onderzoek naar asbest ui leentelijke gebouwen of en waarmee 'de ge- een relatie heeft'. Ver- ide politici wilden van ld een bedrag en een da- aren. De wethouder liet weten dat in de volgen- ipectiefnota, die voor de moet verschijnen, reke- irordt gehouden met de n. ien daarover in overleg ethouder van financiën ir Sande", zei Pechtold. ■tpen nog tegen een be te klus aan en we moe- dadelijk ook gaan beta- hopen dat hierover ook k een en ander wordt Maar het zal niet de keer zijn dat Leiden de itap moet zetten." ik op de tussenstand van riudienst West-Holland loral van WD'er Geert- ie rapportage gaf hem jkerheden. Bij de be- ibehandeling dienden len nog een motie in fonds te creëren voor neringen - overigens V dat die werd aangeno men. Het stoorde Geertsema bovendien dat het onderzoek, quick scan gedoopt, al zo lang duurt. „Het blijft een flauwe grap, maar vanuit de commis sie is toch aangedrongen op enige haast." Aan dat verwijt ergerde zich op zijn beurt Pechtold. „Mis schien is het een ongelukkig woord. Het onderzoek zou so wieso tenminste een jaar du ren. We wisten absoluut niet wat ons gebouwenbestand was. Dit hadden u en ik niet kunnen voorzien." Daarbij werd de ge meente getrakteerd op een aan tal vervelende verrassingen: in de Kaasmarkt-school, jonge rencentrum 't Stathuys, de Stadsgehoorzaal, de schouw burg en de bibliotheek werd onverwacht en op rottige plek ken asbest gevonden. Overi gens slaat quick scan niet op de duur van het onderzoek, maar op de wijze van onderzoeken. Pechtold vindt dat Leiden trots kan zijn op zijn uitgebrei de inventarisatie. Inmiddels is meer dan de helft van de pan den onderzocht en is een aantal - want urgente - saneringen uitgevoerd. In april of mei be gint de tweede en laatste ronde. „Ik durf wel te zeggen dat we in Leiden vooroplopen, al gaf een aantal incidenten daar ook aan leiding toe. Het schept tevens verplichtingen en daarmee ha len we ons behoorlijk wat op de hals." En wat betreft het tweede onderzoek: „Dat noemen we geen quick scan meer." Het komt goed met de verzelfstandiging van de streek- muziekschool voor Leiden en omstreken en wel nog dit jaar. Dat is de stellige overtuiging van wethouder Pecht old van cultuur en raadslid Geertsema, leden van res pectievelijk het dagelijks en het algemeen bestuur van de muziekschool. Het is de bedoeling dat de muziekschool een particuliere stichting wordt, met Leiden, Wassenaar, Oegstgeest en Voorschoten als opdrachtgever. leiden Minister Borst (volksgezondheid, welzijn en sport) schonk de Pensioen- en Uitkeringsraad gisteren een kunstwerk bij de opening van het nieuwe onderkomen aan de Kanaalweg. De raad is in het ou de gebouw van Zorg- en Zekerheid getrokken. Het kunstwerk in ze ven delen, gemaakt door Kees de Goede, heet 'ode aan de herfst- knop'. Toepasselijk volgens Borst, want: „De Pensioen- en Uitke ringsraad treedt van de zomer in de herfst van zijn bestaan. Maar die tweede fase van uw bestaan is in veel opzichten een nieuw begin." De Pensioen- en Uitkeringsraad, tot voor kort gevestigd aan de Ples- manlaan, houdt zich bezig met de uitvoering van de wetten voor oor logsgetroffenen. Die groep groeit nauwelijks meer, constateerde de minister logischerwijs. „Het ziet ernaar uit dat de taak van de PUR over enige tijd voornamelijk beperkt zal zijn tot het regelen van voor zieningen voor personen, die nu al in het cliëntenbestand zitten. Dat zijn op dit moment ongeveer 45.000 mensen. Over tien jaar is dat aantal waarschijnlijk flink teruggelopen. Maar dan gaat het wel om mensen die door de veranderingen in leeftijd, leefsituatie en hulpbe hoefte regelmatig bij de raad zullen aankloppen." Niet alleen Borst dacht er overigens aan om de medewerkers van de Pensioen- en Uitkeringsraad te verrassen met zaken die het nieuwe onderkomen opfleuren. De raad van bestuur schonk eveneens twee kunstwerken: één voor het oude Zorg- en Zekerheidkantoor en één voor een tweede gebouw dat iets verderop staat. Op termijn zal de Pensioen- en Uitkeringsraad dat gebouw weer verlaten, als met de daling van het cliëntenbestand ook het aantal medewerkers zal terug lopen. Op de foto praat kunstenaar Siegfried Bulo met de minister over het wandkleed dat hij voor de raad maakte. FOTO HENK BOUWMAN leiden robbert minkhorst Geertsema meldde de ophan den zijnde overeenkomst over de verzelfstandiging gister avond in de commissie van Pechtold. „Het heeft er alle schijn van dat het proces dit jaar wordt afgerond", zei hij met een ondertoon van ironie. Pechtold antwoordde: „Ik steek daar mijn handen voor in het vuur." De discussie over de po sitie van de muziekschool duurt al zo'n twaalf jaar. De gemeen ten zien het besturen van de school niet meer als hun taak. Ze willen bovendien niet meer opdraaien voor forse budget overschrijdingen, zoals die er de afgelopen jaren zijn geweest. Als stichting is de muziekschool geheel zelf verantwoordelijk voor de jaarlijkse uitgaven. De gemeenten gaan dan een vast subsidiebedrag betalen, zoals ze dat bijvoorbeeld doen bij bi bliotheken. De ondernemingsraad (OR) heeft deels positief geadviseerd over de laatste plannen van de directie en de gemeenten. Grootste bezwaar van de OR is de arbeidsrechterlijke positie van toekomstige medewerkers van de instelling. Na de verzelf standiging zijn personeelsleden geen ambtenaren meer. Daar door verkrijgen nieuwe mede werkers bepaalde verworvenhe den niet meer, maakte Geertse ma duidelijk. Toch verwacht zowel hij als Pechtold dat de vier deelne mende gemeenten nog voor de zomer een besluit kunnen ne men over de toekomst van de muziekschool. Dan is de ver zelfstandiging met ingang van 1 januari 2002 een feit. „Het rare is", aldus WD'er Geertsema, „dat het er bij de OR niet om gaat dat de eigen rechtspositie wordt aangetast. Die is gewaarborgd." Huidige werknemers nemen hun rech ten mee in de nieuwe organisa tie, terwijl toekomstige collega's onder een andere arbeidsover eenkomst zullen vallen. Pechtold vindt het niet vreemd of kwalijk dat de ver zelfstandiging niet vorig jaar al kon worden beklonken, al was dat wel de wens. Medewerkers hadden de grootste moeite met de veranderingen en dreigden met stakingen en acties. „Ik heb toen de zaak stilgelegd", zegt de wethouder. „We gaan eerst het vertrouwen terugwinnen en van daaruit bouwen we het op." Geertsema heeft de indruk dat er inmiddels wel 'een be hoorlijk draagvlak' is voor de verzelfstandiging. ch-bedrijf OctoPlus viert vijfde verjaardag nd telde vorig jaar bijna startende bedrijven, en achting is dat dat aantal jaar weer zal worden ge- Maar vergeleken met sterse landen is het aan- ende hightech bedrijven U niet meer dan zes tot jrocent van het totaal :uwe bedrijfjes. In de de Staten is een kwart starters hoog technolo- n zelfs een land als De en blijft met twaalf pro- ederland ver voor. „We verslagen door de De- at is op zich al een ver- ig", stelde voormalig VNO/NCW-voorzitter Rinnooy Kan gisteren tijdens het sympo sium ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van het Leidse biotech-bedrijf OctoPlus. Rinnooy Kan noch een ande re spreker wilde het feestje van OctoPlus verstoren. Voor het Leidse bedrijf dat nieuwe toe dieningsvormen voor innova tieve medicijnen ontwikkelt za gen alle aanwezigen een zonni ge toekomst in het verschiet. Het bedrijf heeft zich met een aantal octrooien en samenwer kingsverbanden weten te verze keren van een sterke positie in een groeiende markt. En Oc toPlus is erin geslaagd om suc cesvol door het 'glazen plafond' heen te stoten: het is de eerste drie jaar van zijn bestaan zon der kleerscheuren doorgeko men en is inmiddels uitge groeid tot een onderneming met 42 medewerkers. „Een fan tastisch voorbeeld van een hightech bedrijf', aldus Rin nooy Kan. Trevor Jones, de directeur- generaal van de organisatie van Britse medicijnfabrikanten, zag nog wel wat meer beren op de weg. Zo constateerde hij bij het grote publiek een angst voor producten van de moderne biotechnologie: „De angst voor genetisch gemanipuleerd voed sel breidt zich uit naar een groeiende tegenstand tegen het gebruik van testdieren. Wat dreigt is het gevaar van een bio- fobia aldus Jones. Specifiek voor Nederland wees hij erop dat minister Borst onlangs nog pleitte voor een drastische be perking van het medicijnaan bod om de prijzen te drukken. Jones: „Als je dat hoort, ga je als medicijnfabrikant liever ergens anders investeren." Douwe Breimer, directeur van het Leiden/Amsterdam Cen tre of Drug Research, prees zich gelukkig dat OctoPlus indertijd in Leiden is neergestreken. Maar Leiden is dan ook de plaats waar de grootste concen tratie aan startende biotech-be- drijven te vinden is. „We heb ben hier de afgelopen jaren meer dan veertig biotech-be- drijven zien beginnen. Dat is ongeveer de helft van het aantal startende ondernemingen in deze branche in Nederland", aldus een trotse Breimer. Voorlopig ziet in ieder geval de directie van OctoPlus de toe komst met vertrouwen tege moet. Het bedrijf loopt voorop in de ontwikkeling van nieuwe vormen om een medicijn, toe,te dienen: via inhaleren of via in jecties die hun werkzame stof over een periode van meerdere weken of zelfs maanden afge ven. En het bedrijf is betrokken bij sciencefiction-achtige ont wikkelingen als de bouw van kunstmatige virussen die in staat zijn om een enkel mole cuul medicijn precies in de juiste lichaamscel af te leveren. ■if StiSfc. Een rubriek voor zakelijk nieuws uit de regio. Telefoon: 071-s3s6430, Fax: 071-5321921. Café restaurant Cronesteyn bestaat 65 jaar t er rondneuzen en con- ïden met de klanten. verplichting om elke iwezig te zijn, is weg. i de verantwoording die ig op zijn schouders A drukt. Piet Overdevest inds begin dit jaar eige- van restaurant Cro- aan de Vlietweg. Zijn e zoon Ronald heeft de ergenomen. Met hem derde generatie Over- aan het roer. begonnen de grootou- n Ronald aan de Vliet- e Cronesteyn, toen nog erwouds grondgebied, werd de Vlietweg Leids lesteyn kwam in handen en zijn vrouw. Vanaf [b ment werden er lunches id' en in 1985 volgden ts. Maar helemaal af if zaak pas na de groot se verbouwing in 1994 naast het eetcafé een int werd gebouwd, is geboren en getogen /lietweg en heeft het dus letterlijk en figuur- de paplepel ingegoten r n. In '94 kwam hij in het n volgde eigenlijk auto- de koksopleiding en mee met de zaak. „De ie bestaat niet meer. was hier een vaste iljarters en kaarters zijn allemaal verdwe- 1985 is het biljart weg- We hebben altijd ge- om de veranderingen jk door te voeren. Maar oeilijk geweest om de ten weten dat we geen r zijn. Soms komt er De komende en gaande man in res taurant Cronesteyn. Piet Overdevest en zijn zoon Ronald. FOTO HIELCO KUI PERS nog wel eens iemand binnen die denkt dat het hier een brui ne kroeg is." Dat 'slachtoffer' komt dan al gauw tot de ontdekking dat er in Cronesteyn (alle dagen ge opend vanaf elf uur behalve op maandag) het nodige is veran derd. Veel borrels en partijen met aansluitend een buffet of diner en veel zakenlieden en passanten die er een hapje en drankje nuttigen. De vaste lunchklandizie komt vooral van de omliggende industrieterrei nen maar ook menige toerist weet het restaurant inmiddels te vinden. „Vooral 's zomers komen er veel Duitsers die na hun vakantie aan de kust hier nog komen eten. Het is de laat ste tent voor de snelweg." De nieuwe eigenaar heeft een nieuwe start gemaakt: hij schaf te nieuwe vloerbedekking, gor dijnen en wandbekleding aan. De kleedjes zijn van de tafels verdwenen. „En straks in het voorjaar staat er buiten een gloednieuw terras", aldus Ro nald. „Aangepast aan de mo derne tijd, evenals de menu's. Eens in de zes weken een ande re kaart in het restaurant en in het eetcafé kwartaalkaarten. 's Zomers veel salades, nieuwe haring en asperges. In de win ter bijvoorbeeld wat zwaardere soepen." Het imago is anders geworden. „Maar we zijn te chauvinistisch om de naam te veranderen." Wat in de loop van de jaren niet is veranderd is de unieke lig ging van de zaak. „Want zeg nou zelf aldus Piet Overde vest. „Of de mensen nu met de fiets of per boot komen, het is en blijft een prachtig pand op een mooie plek. Het is dé toe gang naar Leiden met boven dien genoeg en gratis parkeer gelegenheid. En waar kan dat nog in deze stad?" eric-jan berendsen ANN01901 Vrijdag 18 Januari Z0ETERW0UDE - Langs den Hoogen Rijndijk tus- schen de Roomburgerbrug en het Leiderdorpsche Hek.stohdSO vfpegër&esn .huizen, zoodat er in dit onbebouwde gedeelte geen straatverlichting was. S^d^rt i p r^qlpfër, ypl£jwopjngen verrezen en nog rrieer zullen er worden gebouwd. De bewoners heb ben zich nu per adres tot den gemeenteraad gewend met verzoek om verlichting. ALGEMEEN - Een firma op het Buitenhof te 's-Gra- venhage heeft, naar aanleiding van talrijke aanvra gen om gelegenheid te geven den koninklijken trouwstoet op 7 Februari in het huis der firma te zien voorbijtrekken, besloten achter het groote venster in de benedenverdieping aan de binnenzijde in het ver warmd lokaal een eenigszins oploopende bekleede tribune samen te stellen, waarop in 4 of 5 rijen een dertig- vijf-en-dertigtal personen kan plaats ne men. - In den vorm van een aanplakbiljet zal binnenkort een manifest aan het Nederlandsche volk worden uitgegeven, waarin wordt aangespoord de feesten ter gelegenheid van het a.s. huwelijk van H.M. de Ko ningin vrij te houden van drankgebruik. ANNO 1976 LEIDEN - De Nederlandse Katholieke Sportbond- af deling Leiden heeft het af gelopen weekeinde met veel succes in de Groenoordhal het derde en vierde onderdeel van de sportinstuif, voor junioren van 23 verenigingen uit de afdeling en van zeven 'gast' ploegen, afgewerkt. Op de foto probeert een jeugdige speler van Alphense Boys bij het handbal, één van de vijf onderdelen van de sportinstuif, te scoren. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAO- 17 januari SPORT - Slechts enkele 'Goudse' clubs zien er lie ver vanaf om de integratie van de Goudse en Leidse voetbalafdelingen, dit jaar bij wijze van proef van start gegaan, volgend jaar voort te zetten. Nieuwer- kerk, Nicolaas Boys en Oudewater blijken de meeste moeite te hebben met de nieuwe competitie-opzet. Het merendeel reageert echter positief. Waar bestuurders van clubs uit de Leidse regio voorstander zijn van het voort zetten van de 'interes santere' Gouds/Leidse afdelingscompetitie, daar sij pelt meer kritiek door uit de hoek van de actieve sporters zelf. Secretarissen en voorzitters zijn vaak allang blij eens van het 'Boshuizerkade-complex' verlost te zijn. Stellen dat de geïntegreerde wedstrij denreeks positief overkomt, dat het meestal prettig voetballen is op de betere accommodaties van de Goudse clubs en hebben alleen op detailpunten als de indeling hier en daar kritiek. Op alom bekritiseer de knelpunten als de promotieregeling en de ver hoogde reiskosten, waarvoor overigens in de meeste gevallen alleen een tegemoetkoming aan de spelers wordt gegeven, willen zij de zaak echter bepaald niet laten afketsen. Om die reden zou ZLC-tramer Ruud de Groot dat wel willen laten gebeuren. Niet alleen vindt hij het 'ongelooflijk' dat de spelers de reiskos ten zelf dienen te voldoen. Ook zegt hij: „Als die promotieregeling niet verandert en ik moest 't be stuur adviseren, zou ik aanraden ermee te stoppen." Meerburg-speler Ger Straathof zegt: „Echt commen taar op die gecombineerde competitie heb ik van spelers ook nog nooit gehoord. Behalve die promo tie-regeling komt die erg goed over. Vooral voor de oudere voetballers, die nu ook eens verder komen dan de Boshuizerkade alleen. Daar was het vroeger erg ongezellig, had je vaak last met scheidsrechters en toeschouwers. Nee, ik zou het jammer vinden als de oude situatie terugkwam." Dat laatste geldt ook voor Ruud de Groot. ,,Je kunt tegen die jongens uit Gouda tenminste prettig voetballen. Beter dan tegen de Leidse clubs." Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een Ingevulde cheque 113 bij 18 in zwart wit) o ;blad aan de Roosevel 1st raat 82. U ontvangt de foto binnen drie wekt Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB leiden of door contante b (geen •t Leidsch aan de balie van het leidsch

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 15