Kerkjurist acht kans op wereldsynode nil INTERNE ft*. Geloof Samenleving I GRATIS JURIDISCH ADVIES I 070-3147788 VANDAAG BEROEPINGSWERK Meerderheid van pastores wil homorelatie inzegenen BOEKBESPREKING Vredestroubadour schrijft boek over mystiek Spanning te snijden in de Gereformeerde Kerken Modern en eeuwenou Bel nü ANWB Rechtshulp I Vandaag 107 jaar geleden, op 18 januari 1894 werd in Rotterdam Wilhelm Heinrich Carl Tenhaeff gebo ren, die later zou uitgroeien tot eerste hoogleraar 'parapsychologie' in Nederland. Als medeoprichter van het Tijdschrift voor Parapsychologie en het Parapsycho logisch Instituut (Utrecht) en vooral wegens zijn werk met de paragnost Gerard Croiset genoot hij lange tijd veel aanzien. In de jaren zeventig verschenen er echter steeds meer publi caties die vragen opwierpen omtrent zijn integriteit en het wetenschappelijk gehalte van zijn werk. Tenhaeff stierf in 1981 als een verbitterd man. Tot 1960 vierden rooms-katholieken vandaag Sint Petrus' Stoel te Rome; een feest waarin herinnerd wordt aan de komst van de apostel Petrus als paus in Rome. Ontmoetingsmiddag gebedsweek oegstgeest De rooms-katholieke Willibrordkerk in Oegstgeest houdt in het kader van de internationale gebedsweek op zon dag 21 januari een ontmoetingsmiddag. Het thema van de bij eenkomst is: Eucharistie en Heilig Avondmaal: tafel van één? Sprekers zijn de gereformeerde dominee Alex Boshuizen uit Oegstgeest en Ton van Eijk, rooms-katholiek priester en voorzit ter van de Raad van Kerken in Nederland. De bijeenkomst is van 14.00 tot 16.30 uur. Lezingen over Lukas-evangelie leiden Professor W. Ouweneel houdt vanaf deze maand weer een reeks lezingen in Leiden. De vier spreekbeurten gaan over de gelijkenissen bij Lukas. De reeks begint morgen met de gelij kenis over de barmhartige Samaritaan. Vervolgens komen op 9 februari, 9 maart en 30 maart achtereenvolgens de verloren zoon, de onrechtvaardige rentmeester en de onrechtvaardige rechter aan de orde. De gratis lezingen vinden plaats in het schoolgebouw aan het Lammenschanspark 1 en beginnen om 20.00 uur. 'Gods Leger' geeft zich over bangkok In Thailand hebben zich veertien leden van de rebel lengroepering Gods Leger overgegeven. Onder hen zijn de lei ders, een tweeling van ongeveer dertien jaar oud, zo heeft de Thaise politie bekendgemaakt. De groep, onder wie negen tie ners, heeft zich zonder verzet overgegeven. Ze hadden honger en waren uitgeput en lieten zich bij de grens van Thailand en Myanmar oppakken. Gods Leger wordt verantwoordelijk ge houden voor verscheidene aanvallen. De in 1997 opgerichte, mysterieuze groep heeft honderd tot tweehonderd volgelingen, vooral kindsoldaten en studenten. Gods Leger is een protestant se afsplitsing van de Karen Nationale Unie (KNU), een guerrilla groep die vecht tegen de junta in het voormalige Birma. NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Sassenheim, A.H. Drost te Maarssen. den bosch anp Een meerderheid van de rooms-katholieke pastores is bereid een relatie van praktise rende homoseksuelen kerkelijk in te zegenen. Dat blijkt uit een representatieve steekproef van de Gay Krant onder 783 pasto res. De Nederlandse bisschop pen hebben de kerkelijke inze gening van homorelaties vorig jaar verboden. Bijna 56 procent van de on dervraagden is bereid een ho mo- of lesbisch paar publieke lijk in de parochie in te zege nen. Een kwart van hen wil dat niet, bijna negentien procent twijfelt erover. Ruim 83 procent van de pastores wil meewerken aan de inzegening van een ho morelatie als dat privé gebeurt, bij de pastoor of bij het paar thuis. Circa dertien procent is daartoe niet bereid. Bisschop Muskens van Breda zondag naar Rome De Nijmeegse kerkjurist K. Walf acht de kans op een we reldsynode zoals bisschop Muskens van Breda die wil praktisch nul. Hij kan zich niet voorstellen dat de paus daar het initiatief toe zal nemen. Hij verwacht dat er in Rome niet veel animo bestaat om zich aan een uiterst gevoelig onderwerp als het functioneren van de paus te branden. kens, die hij goed kent, drin gend verzocht niet zo'n raad pleging van priesters en gelovi gen over geloofs- en beleidsza ken te houden, 'om geen over spannen verwachtingen te wek ken, die nadelinge gevolgen kunnen hebben voor bisdom en kerkprovincie'. Muskens is van plan om tij dens zijn bezoek aan Rome Muskens brengt van 21 tot en met 24 januari een bezoek aan Rome. Hij zal dan ook aartsbis schop Giovanni Re, prefect van de congregatie voor de bis schoppen, om opheldering vra gen over diens afwijzing van Muskens' plan voor een synode in zijn bisdom. Re heeft Mus- steun te zoeken voor zijn idee voor een wereldsynode. De bis schop wil zo'n kerkvergadering om te spreken over het functio neren van de Rooms-Katholie- ke Kerk in een situatie waarin het Vaticaan zonder krachtige paus aan het hoofd stuurloos is. Muskens wijt het Vaticaanse veto voor zijn diocesane synode aan de situatie aan de top van de RK-Kerk. Door de ziekte en ouderdom van paus Johannes Paulus II is het Vaticaan vol gens hem stuurloos. De bis schoppen zouden tijdens een wereldsynode moeten bespre ken hoe de RK-Kerk met zo'n situatie omgaat. Volgens het kerkelijk wetboek kan echter al leen de paus een bisschoppen synode bijeenroepen en de agenda daarvan vaststellen. Muskens, die door een jaren lang verblijf in Rome vele con tacten in het Vaticaan heeft, zal tijdens zijn bezoek het idee voor een wereldsynode 'links en rechts' laten vallen, zei zijn woordvoerder dinsdag. De bis schop beroept zich mede op zijn collega Lehmann van Mainz, voorzitter van de Duitse bisschoppenconferentie. Leh mann pleitte vorig jaar al voor een wereldsynode en zinspeel de op de mogelijkheid dat een paus die zijn taak niet meer naar behoren kan uitvoeren, voortijdig aftreedt. Ook de Italiaanse kardinaal Carlo Maria Martini is voor- Uit de gegevens, die vanmor gen in Den Bosch werden ge presenteerd, blijkt verder dat 85 procent van de pastores vindt dat praktiserende homo's en lesbiennes in aanmerking ko men voor de sacramenten. Van bijna 95 procent mogen zij ter communie gaan. Vrijwel alle pastores (99,71 procent) menen dat homo's en lesbo's welkom zijn in de kerk. Hoofdredacteur H. Krol van de Gay Krant reageerde verrast op de uitslag van de enquête. „Ik sta met m'n ogen te knippe ren. Het zijn veel meer positie ve reacties dan we hadden ge droomd", zei hij. Aanleiding voor het onderzoek was een in terview dat Krol vorig jaar sep tember had met kardinaal Si- monis. Die keerde zich daarin tegen de kerkelijke inzegening van homorelaties. Ook na het lezen van zijn boek is het nog steeds de vraag of de Amerikaanse muzikant Ja mes F. Twyman, zoals hij zelf zegt, bestemd is om 'een be slissende en doorslaggevende rol te spelen in de gehele menselijke geschiedenis'. Zijn boek met de intrigerende titel 'Het geheim van de geliefde discipel' leest wel als trein. Twyman beschrijft dromen, realiteit en fantasie, en maakt er één vlot lopend verhaal van. De vorm lijkt op die van 'De Celestijnse Belofte', de wereldbekende bestseller van de Amerikaanse auteur James Redfield. De inhoud, ofte wel de boodschap, is volledig ont leend aan die andere bestsel ler 'Een cursus in wonderen', die al twee decennia lang mensen inspireert die op zoek zijn naar buitenkerkelijke al ternatieve spiritualiteit. Twyman schreef al eerder een böek 'Afgezanten van het licht', dat op dezelfde leest is geschoeid. En blijkbaar slaat het concept aan, want de eso terische uitgeverij Ankh Her mes heeft het ondanks de nog niet spectaculaire verkoop, aangedurfd ook dit tweede boek uit te geven. James Twyman is niet in de eerste plaats auteur. Hij is vooral een musicus die de we reld rondreist met een zoge heten 'Peace Concert'. Dat maakt van hem, zoals zijn uit gever zegt, een vredestrouba dour. Twyman wordt uitgeno digd door rege ringen en hu manitaire orga nisaties om vooral in gebie den waar oor log en conflic ten zijn, zoals Ierland, voor malig Joegosla vië, Irak, zijn muziek ten ge hore te bren gen. 'Het ge heim van de geliefde disci pel' speelt voor een belangrijk deel in Bosnië en Kroatië. De auteur vertelt: „Het begint in 1994, toen ik de opdracht aan vaardde 'Troubadour voor de vrede' te worden en de wereld ging bereizen als zanger van vredesgebeden uit de twaalf wereldgodsdiensten, die ik op muziek had gezet. Een jaar la ter toen ik optredens deed in het voormalig Joegoslavië, werd ik naar een oude ge meenschap van mystici geleid die zich de 'Afgezanten van het Licht' noemden. Ze be weerden dat voor de mens heid de tijd was gekomen om een nieuwe visie op de vrede te aanvaarden, een beeld dat de wereld zou transformeren. Ze beweerden dat er iemand Het geheim i'on de geliefde discipel zou komen, Ivoor mij en voor de hele wereld, en dat die per soon ons terzij de zou staan bij deze wereldwij de transforma tie." En zo ontdekte Twyman het 'Geheim van de geliefde disci pel'. Het tweede deel van het boek bevat een beschrijving van Twymans visie en gevoelens omtrent een schilderij van de kunstenares Jacqueline Ripstein. Wie hier naar kijkt, zal volgens de au teur een enorm transforme rende kracht ondergaan.Ook kunstenares Ripstein zou net als musicus Twyman 'een in strument voor de vrede' zijn. Deel drie van het boek gaat over de samenvoeging van Twymans muziek en Ripsteins transformerende schilderij. Twyman en Ripstein hebben het plan mensen met kunst en muziek 'rechtstreeks in con tact te brengen met de Godde lijke Vrouwelijke natuur van God'. In het laatste deel van het boek is zonder omwegen gericht op het verspreiden van de boodschap dat het tijd wordt 'een Nieuwe Wereld te creëren.' Twyman vraagt de lezer in het begin zijn verhaal met een open geest te bena deren. „Het enige wat ik vraag is dat je de boodschap van Onze Lieve Vrouw voelt, in plaats van te proberen intel lectueel vast te stellen of het al of niet waar of waardevol is'. Dat is nu precies waar de doorsnee nuchtere Hollander waarschijnlijk moeite mee zal hebben. Twymans grote woorden over de ophanden zijn spirituele revolutie, en zijn eigen belangrijke rol daar in, doen dan ook wat gezwol len aan. Het is echter bewonderens waardig dat iemand conflict haarden en oorlogsgebieden bezoekt om er een boodschap van vrede te brengen. Maar het valt te betwijfelen of de mensheid daardoor nu werke lijk in vredelievendheid de rest van haar tijd in de eeuwigheid zal doorbrengen. Ook al roep je dat, zoals Twyman, nog zo vaak. Anderzijds moet hem worden nagegeven dat een poging doen nooit kwaad kan. onno van 't klooster Titel: Het geheim van de geliefde discipel Auteur: James F. Twyman Uitgeverij: Ankh Hermes franeker anp Binnen de Gereformeerde Kerken zijn over het geloof zulke spanningen ontstaan dat de vleugels elkaar bijna niet meer verstaan. Om het gesprek over zeer uiteenlopende meningen op gang te brengen, heeft de sy node dinsdag in Franeker een speciale commissie ingesteld. De synode staat volgens voorzitter ds. J.W. Doft voor vragen als 'hoe we elkaar kunnen blijven bereiken en hoe we samen nog Gereformeerde Kerken kunnen zijn'. Vaak bestoken de verschillende vleugels el kaar in de media, volgens de synodevoor zitter niet altijd de beste vorm van commu nicatie. De commissie moet volgens Doft nauwkeurig naar de plaatselijke gemeenten luisteren. Daarbij moet worden bekeken of er argumenten worden genoemd die de sy node niet of niet voldoende heeft gewogen. Doff benadrukt dat de opdracht van de commissie breder is dan het gesprek met de zogenaamde verontrusten, die bezwa ren hebben tegen de besluiten over de kwestie-Den Heyer. Vorig jaar april sprak de synode uit dat de Kamper hoogleraar in zijn boek over verzoening weliswaar on- stander van een grote kerkver gadering om over de proble men in de RK Kerk te praten. Hij wil echter iets verder gaan dan Muskens en meteen een Derde Vaticaans Concilie uit roepen. Dan zijn alle bisschop pen en hulpbisschoppen erbij, terwijl bij een wereldsynode uit elk land slechts een afvaardi ging van de bisschoppen aan wezig is. Een en ander stond gisteren in de Italiaanse krant Corriere della Sera. „Het is altijd goed om met collega's over de problemen binnen de kerk te praten", zei Martini, die aarts bisschop is van Milaan. „Ik sluit een nieuw concilie in het derde millennium niet uit, maar on dertussen zou men ook andere concrete vormen van kunnen bedenken." Een concilie is een ki dering van de bisscho de hele wereld waarop de besluiten over de worden genomen. Die zeldzamer dan wereld die om de drie jaar wo houden. Tijdens het Ei ticaans Concilie (18j werd het dogma van d lijke onfeilbaarheid digd. Het Tweede Concilie (1962-1965) z nieuwingen in de i gang, met name op hi van de liturgie in de lan zorgvuldig is geweest, maar dat hij binnen de grenzen is gebleven waaraan gerefor meerde hoogleraren zich moeten houden. Behoudende kringen binnen de Gerefor meerde Kerken, zoals het Confessioneel Gereformeerd Beraad (CGB), dringen aan op ontslag voor Den Heyer. De synode heeft vorig jaar duidelijk gemaakt daar niets voor te voelen. Een kerk kan inhoude lijke grenzen trekken, zegt Doff, „Maar dat trekken van grenzen kan nooit zo scherp zijn dat mensen buiten beeld raken. Een kerk moet verbinden in plaats van tegen stellingen oproepen". WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Op de meeste plaats droog met nu en dan zon. In het noorden en wes ten meer wolken en soms wat sneeuw, aan zee kans op regen. In hét binnenland overdag matige vorst, aan zee maxima rond het vriespunt. Zweden: Wolkenvelden en vooral in het noor den kans op sneeuw. Verder vrijwel droog en ook af en toe zon. Middag- temperatuur tussen -2 en -10 gra den. Finland: Wolkenvelden en vooral in het noor den nu en dan sneeuw. Later op nieuw veel wind. Middagtempera- tuur, rond -3 graden. Denemarken: Vrij rustig weer met van tijd tot tijd zon. Overwegend droog. Maxima iets onder nul. Engeland, Schotland, Wales, Ierland: Vooral in het oosten van Schotland wolkenvelden, elders van tijd tot tijd zon. Vrijwel overal droog. Maxima uiteenlopend van een graad of 2 plaatselijk in Engeland tot 6 graden in het westen van Ierland. België en Luxemburg: Zonnige perioden, maar ook enkele flinke wolkenvelden. Vrijdag nauwe lijks zon en kans op wat lichte regen of sneeuw. Middagtemperatuur iets boven nul graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden en af en toe regen of motregen, boven de 1000 meter valt wat sneeuw. Middagtemperatuur uit eenlopend van 2 graden in de Voge zen tot 7 langs de kust. Zuid-Frankrijk: Wisselend bewolkt en buien met een kleine kans op onweer. In de bergen vanaf 1300 meter kans op sneeuw. Maxima langs de kust rond 11 gra den, meer landinwaarts wordt het een graad of 6. Spanje: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd buien. Vrijdag vanuit het westen meer zon en minder buien. Maxima van 9 graden landinwaarts tot 17 lo kaal aan de zuidelijke Costa_s. Portugal: Half tot zwaar bewolkt en nu en dan regen of buien, vooral in het noor den. Vrijdag overwegend droog en perioden met zon. Maxima tussen 11 en 16 graden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Wisselend bewolkt en enkele fikse buien, met kans op onweer. Maxima ongeveer 14 graden. Canarische Eilanden: Zonnige perioden en meest droog. Maxima omstreeks 23 graden. Duitsland: In het westen en zuiden geleidelijk meer bewolking en kans op sneeuw of regen. Geen grote hoeveelheden. In het noorden en oosten droog en zonnige perioden. Maxima tussen 4 graden in het Rijndal en -3 graden in Berlijn. Oostenrijk: Zonnige perioden, maar vooral in de dalen ook wolkenvelden en kans op mist. Verder vooral in Tirol en Vorarl- berg kans op een enkele sneeuwbui. Maxima in de dalen rond -1 graad. Zwitserland: Wolkenvelden en af en toe wat sneeuw, beneden de 1000 meter re gen. Maxima in de dalen rond 2 gra den. Italië: Afwisselend zon en wolkenvelden en overal kans op een bui. Toch meeste buien in het zuiden en midden. Maxima uiteenlopend van een graad of 3 in het noorden tot 14 graden op Sicili. Corsica en Sardinië: Wisselend bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer. Maxima rond 13 graden. Griekenland en Kreta: Van tijd tot tijd zon, maar ook een paar buien. De meeste buien in het westen. Maxima 6 graden in het noorden en 14 in het zuidenwesten. VRIJDAG 19 JANUARI 2001 Zon- en maanstanden Zon op 08.37 Zon onder 17.03 Maan op 04.08 Maan onderl3.19 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 11.55 00.00 11.28 23.33 Laag 07.35 19.35 7.16 19.16 Weerrapporten 18/01,07.00 u station weer wind ten p neersl max min mm Amsterdam zwaar bew. o2* 0 -6 0,0 De Bilt zwaar bew. no 1 1 -9 0.0 Deelen ol -1 -10 0,0 Eelde onbewolkt o2 -2 -6 0.0 Eindhoven zwaar bew. ver 1 -1 9 00 Den Helder zwaar bew. o2 -2 4 0.0 Rotterdam zwaarbew. ver. 1 0 9 0.0 Twente zwaar bew ver. 1 ■2 -10 0.0 Vlisstngen zwaarbew zo2 1 4 0.0 Maastricht sneeuw zol 1 -5 0.0 Aberdeen zwaar bew. nw 1 4 2 0.0 Athene zwaar bew n'3 11 8 0.0 Barcelona zwaar bew n2 12 3 0.0 Berlijn licht bew. o3 -2 -6 0.0 Boedapest licht bew. o2 1 -3 0.0 Bordeaux zwaar bew. zo3 7 4 1.6 Brussel sneeuw nol 0 4 0.0 Cyprus licht bew. nl 18 9 10.0 Dublin zwaar bew. no 2 6 0 0.0 Frankfurt zwaar bew. no 2 •1 •4 0.0 Genève zwaar bew. w.s.O 2 0 0.7 Helsinki zwaar bew. nl -3 -5 0.0 Innsbruck zwaar bew. ver 1 2 -5 0.0 Istanbul zwaarbew no 4 8 6 0.0 Klagenturt zwaarbew ver 1 0 -7 0.0 Kopenhagen zwaarbew o3 1 0 0.0 LasPalmas zwaarbew. n2 22 18 0.0 Lissabon zwaarbew w2 14 11 12.0 Locarno zwaar bew ws.O 1 -1 2.0 Londen zwaar bew n 1 5 -2 0.0 Luxemburg zo 2 1 -1 0.3 Madrid regen z2 8 5 0.0 Malaga zwaarbew nw2 16 9 0.0 Mallorca half bew ver. 1 16 0 0.0 Malta licht bew. w2 16 8 32.0 Moskou zwaar bew. nl 0 -3 0.0 München zwaar bew. nl -3 -7 0.0 Nice licht bew. nw3 5 4 21.0 Oslo zwaar bew. w.s.O -9 -14 0.0 Parijs zwaar bew. o2 2 2 0.0 Praag zwaar bew. zl -3 -5 0.0 Rome zwaar bew. nol ld 7 18.0 Split licht bew. n2 10 1 0.0 Stockholm zwaar bew. z3 0 -3 0.0 •«ft bewolkt onweer V warmtefront regen sneeuw koufront opklaringen hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in —1000—hecto pascal Warschau zwaar bew. zo3 4 -5 0.0 New Orleans zwaar bew. o2 22 11 0.0 Wenen zwaar bew. zo4 -1 -2 0.0 New York zwaarbew. nw3 6 3 0.0 Zönch zwaar bew. n2 0 -4 0.0 Tel Aviv licht bew. zol 19 9 0.0 Bangkok zwaar bew w2 30 22 0.0 Tokyo licht bew. w2 8 0 0.0 Buenos Aires half bew ol 34 25 0.0 Toronto sneeuwbui zo 2 -2 4 0.0 Casablanca half bew w.s.0 18 10 0.0 Tunis hall bew zw2 17 8 0.0 Johannesburg j I no 3 22 16 12.0 Vancouver regen o2 5 -1 0.0 Los Angeles onbewolkt zw3 16 8 00 L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) H. Schneider (adjunct) PUBUC RELATIONS W.H.C.M. Steverink 071-5356 356 REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden INTERNET: /v.leidschdagblad.nl TELEFAX Advertenties: 071-5323 508 Familieberichten: 023-53173 (j 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 53 1 5 92Iec ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30H vj 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTENT Maandag t/m vrijdag van 8.30 tr 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging végj het automatisch afschrijven van hel abonnements- geld, ontvangen 1, betaling. VERZENDING PER POST t e Voor abonnementen die per post (bi nu worden verzonden geldt een toeslat jj aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSI Voor mensen die moeilijk lezen,: hebben of blind zijn (of een ande" leeshandicap hebben), is een samr van het regionale nieuws uit hetl Dagblad op geluidscassette besch informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuu (j Auteursrechten voorbeho. Dagbladuitgeverij Dami 'TL E-MAIL: redactie.ld@damiate.hdc.nl Wi Z I N H U I ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonden l.\ feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. 19 rd Phnom penh Toen de Indiase edelman Siddharta Gautama ro voor Christus na lang mediteren inzicht kreeg in de oorzaak w den, besloot hij zijn ideeën al predikend te verkondigen. Hij w gauw beschouwd als een 'verlichte ziel' of Boeddha en zijn let spreidde zich als een lopend vuurtje door Azië. Miljoenen Azii ook talloze westerlingen hebben tegenwoordig een beeldje va mediterende boeddha in huis. Fotograaf Philippe Lopez liep gi rond in de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh en zag dez« de boeddhistische monnik staan met op de achtergrond de grt tingaanwijzer met INTERNET. Hij drukte af omdat hij een conb tussen dit nieuwe communicatiemiddel, dat zich razendsnel vt over het oude continent, en de inmiddels 25 eeuwen oude lev schouwing. Het leverde een leuke plaat op. foto afp phi. Problemen gehad tijdens uw vakantie? De ANWB helpt zijn leden met gratis juridisch advies.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 14