eiden Regio 'De provincie doet dit niet zomaar' Markt voor en door sportverenigingen 'Socioglobetrotters' kijken de kunst afin Leiden De Aalmarkt staat op internet, maar toch ook weer niet OC Leiden legt zich er bij afblazen fusie NSDAG 17 JANUARI 2001 13 ngen mishandeld op Beestenmarkt N» Een 17-jarige Leiderdorper heeft gisteren aangifte ge- ïvan mishandeling. Hij fietste afgelopen weekeinde om jt voor drie 's nachts met vrienden op de Beestenmarkt toen roep werd ingehaald door een onbekende jongen. Deze gaf van de jongens zonder reden een klap. Toen de Leiderdor- vroeg waarom dat nodig was, kreeg ook hij van de onbeken- jen paar rake klappen. Daarop ging de aanvaller er vandoor. eelotheek in nood Speelotheek De Wiekewaai, in het buurthuis aan het ipad, ziet haar voortbestaan bedreigd door een tekort aan villigers en vertrek van bestuursleden. De club, die speel- uitleent aan kinderen in de Merenwijk, kondigt aan dat ze ht de deuren moet sluiten als niet snel nieuwe vrijwilligers den gevonden. Met name op de donderdagmiddag, maar op dinsdagmorgen, komt,de speelotheek in de knoei. Be stellenden, die de gaten in het vrijwilligersbestand willen illen, kunnen zich melden bij Ingrid Kuijken, 06-21908450. teerles voor jongeren N- De Stichting Jeugdtheaterschool Leiden e.o. begint op bniari voor jongeren vanaf 13 jaar een cursus camera acte- Voor iedereen die zich wel eens heeft afgevraagd wat dat is, in voor de camera, is dit de gelegenheid om er mee kennis aken. In twaalf lessen worden de grondbeginselen behan- De cursus is bedoeld voor jongeren die al ervaring hebben toneelspelen, maar graag het verschil met acteren voor film evisie willen leren. De cursus wordt gegeven in Studio Ins Haagweg 4, en kost 150 gulden. Voor informatie, ook over jverige aanbod van de Jeugdtheaterschool: tel. 5144614. Gemeenteraad ongerust over toezicht op financiën Vervolg van voorpagina De fracties in de gemeenteraad oordelen verschillend over de ernst van de situatie waarin Leiden verzeild is geraakt. Er is niet één raadslid dat schouderophalend kennisneemt van het provinciale toezicht waaronder de Leidse financiën nu zijn gesteld. „De provincie doet dit niet zo maar", zegt Van As van de Christenunie/SGP. leiden* waren vastgesteld, maar Ver geer zegt dat er wel degelijk een verband bestaat tussen de in greep van de provincie en het alsmaar uitblijven van een be sluit over de onroerend-zaak- belasting. ,,P\'dA-wethouder Hillebrand sprak direct na het verschijnen van een droombe- wim koevoet SP-fractievoorzitter Vergeer is het scherpst in zijn commen taar. Hij herinnert eraan dat zijn fractie tegen de begroting heeft gestemd. Dat was vooral omdat de ozb-tarieven nog niet groting, maar de droom is nog geen maand later voorbij. Ik zie wel degelijk een verband tussen dit toezicht en het feit dat de Leidse burger nu nog niet weet wat hij aan ozb moet betalen. Er is duidelijk sprake van pa niek. Die tarieven zouden van avond in de raadscommissie fi nanciën worden besproken maar die vergadering is afge last. Vrijdag is die vergadering uitgeschreven maar toen was er alleen maar een agenda; geen tarievenvoorstel.Dat zou dins dag komen. Alsmaar wordt het tarievenvoorstel uitgesteld en dan wordt het er ineens door gejaagd. Daar werk ik niet aan mee." Volgens de SP'er wordt het een 'heksentoer' om de Leidse financiën op orde te krijgen. „Dit alles doet weer sterk den ken aan de artikel 12-status van Leiden, een aantal jaren gele den. Ik merk ook dat de onrust in het college groeit. Tekenend is dat wethouder Van der Sande mij een uur lang heeft bij zitten praten door de telefoon over de ontstane situatie. Ik waardeer dat natuurlijk heel erg, maar ik heb het nog nooit meegemaakt. Ik word juist altijd overal buiten gelaten." Van As, eerste en enige man van de ChristenUnie/SGP, be stempelt de situatie als 'niet mooi' maar deelt (nog) geen Zwarte Pieten uit. ,,lk heb be grepen van de wethouder dat het toezicht een puur formele aangelegenheid betreft. Maar voor een definitief oordeel moet ik meer weten, stukken zien. En het feit dat de vaststel ling van de ozb-tarieven weer op de lange baan is geschoven, maakt me er ook niet geruster op. Aan de vertragingen heeft de gemeente geen schuld, maar dat doet niets af aan het feit dat het college verantwoordelijk is voor de gevolgen. CDA-raadslid Bleijie noemt het toezicht en het zoveelste uitstel van een besluit over de ozb-tarieven 'armoede'. „De in druk dat de gemeente haar grip op haar financiën steeds meer begint te verliezen, wordt steeds sterker. De ene vertra ging lokt de andere uit en het lukt kennelijk niet om een in haalslag te maken." WD-voorman De Lange vindt niet dat 'Leiden nu in last is'. „Ik heb begrepen dat Leiden bepaald niet de enige gemeente in de provincie Zuid-Holland is die onder preventief toezicht is gesteld. Het betreft ook geen in houdelijke afkeuring van de Leidse financiële stukken, er ontbreken er een paar en met andere is Leiden te laat. Verder blijf ik volledig achter het be sluit staan om nog even de tijd te nemen voor het ozb-tarief." Leiden zet niet langer in n fusie met de MidWest De Leidse organisatie leroeps- en volwassenen wijs gaat zich richten op elfstandige toekomst, zo istuursvoorzitter Geluk ;n op de nieuwjaarsre- van de onderwijsinstel- och ziet hij nog mogelijk- voor een toekomstige ng in de vastgelopen on- idelingen. fusie tussen beide regio- jpleidingen centra werd oor de jaarwisseling afge- I. Sindsdien schuiven de organisaties elkaar de daarvan toe. De Mid- 3roep verwijt Leiden dat ingangsdatum wilde uiri van 1 januari naar een tijdstip. ROC Leiden is dat de fusiepartner daar- eft besloten van de hele werking af te zien. ter de twist lijkt een per- jke ruzie te schuilen. Lei- ilde dat de voorzitter van iuwe ROC van buiten zou I. Toen dat niet op tijd drong Leiden aan op uit- ls tussenoplossing wilde wel akkoord gaan met delijke benoeming van de voorzitter van de MidWest Groep. Toen de partner daar mee niet instemde, voelde Ge luk zich voor het blok gezet, zo zei hij gisteren. De afgelopen tijd is vanuit Leiden geprobeerd de onder- handlingen weer vlot te trek ken, zo hield Geluk zijn perso neel voor. Gisteren kreeg hij echter een afwijzende reactie op die voorstellen. De MidWest Groep wil absoluut niet meer met Leiden verder. 'U heeft zich als een onbehoorlijke fusiepart ner jegens ons opgesteld', zo ci teerde Geluk gistermiddag uit de brief van zijn collega-voor zitter. ROC Leiden legt zich nu neer bij de feiten. Met spijt, zo bleek uit de toespraak van Geluk. „Wij hebben nog steeds geloof in de strategische voordelen die de fusie zou bieden en we be treuren het dan ook dat de MidWest Groep de onderhan delingen niet wil voortzetten. Naar we hebben begrepen wordt dit ook door beide Mede zeggenschapsraden betreurd." Geluk heeft dan ook nog een sprankje hoop. „Wij hebben signalen dat de Medezeggen schapsraad van de MidWest Groep zich niet bij het besluit van de Raad van Toezicht wil neerleggen." pablo cabenda Waarom Leiden? Omdat Leiden stad van vluchtelingen is. Al licht. En dus zijn zo'n dertig professionals die zich bezig houden met vrijwilligerswerk en uit alle windstreken komen, van Ghana tot Japan, van Cana da tot Mexico, neergestreken in eethuis Lokaal van Verre. Om te horen hoe we hier in Leiden vrijwilligers- en vluchtelingen werk combineren. Het gemêleerde gezelschap bezoekt de Wereld Vrijwilligers Conferentie in de Amsterdamse Rai in verband met het Interna tionale Jaar van Vrijwilligers 2001. De socioglobetrotters hebben in Leiden al een stads- rondleiding achter de rug en gaan het 5 gedichtenproject be kijken in de Slaaghwijk om daarna Nieuweroord,het op vangcentrum voor asielzoekers, te bezoeken. Het zijn de kruis punten in Leiden waar de sa menwerking tussen vluchteling en vrijwilliger zich het duide lijkst manifesteert. En ook de lunchplek is met zorg gekozen. Het eethuis is im mers de plaats waar vluchtelin gen stage kunnen lopen voor een baan in de horeca. Mooi initiatief, dat 'on the job training vindt Hisham El-Rou- by uit Egypte. Vooral ook toe pasbaar in een land met zo'n hoge werkloosheid als zijn va derland. El-Rouby is directeur van een non-gouvernementele jeugdorganisatie en vindt de Dutch approach voor de inte gratie van vluchtelingen in het dagelijks leven bewonderens waardig. Sinds 1 januari 1999 mogen vluchtelingen en asielzoekers in Nederland onbetaald werk ver richten. De instelling WAVES (werk, activiteiten,vrijwilligers werk en scholen), die onder de paraplu van het LWO valt, houdt zich daar in Leiden mee bezig. Vluchtelingen zijn nu ac tief in het Leidse culturele le ven, in educatie en in het wel zijnswerk. Daarvoor moeten ze wel een inburgeringscursus en een cursus Nederlands hebben gevolgd. Een contactpersoon wordt aangewezen die op zijn beurt ook een vrijwilliger is en de vluchteling maatschappelijk op weg helpt. John Witteman, werkzaam bij de Foyer, een woonproject voor jonge vluchtelingen, heeft in zijn vrijwilligersbestand van 45 man in theater de X acht vluch telingen zitten. „Het loopt erg soepel. In het begin zag je wel dat 'werken zonder betaald te worden' een wezensvreemd concept is in bepaalde cultu ren. Maar als ze zo'n half jaar in Nederland zitten, de taal een beetje machtig zijn en beter meedraaien in de samenleving, komen ze tot rust en willen ze weer iets doen." Magda Nipius, medewerker van Waves, noemt in haar toe spraak een successtory. Het verhaal van de Iraakse dame die weer de handen uit de mouwen wilde steken en in het buurthuis koffiejuffrouw werd. Totdat bleek dat ze in Irak wis kunde-, natuurkunde- en schei- kundelerares was. Ze is nu huiswerkbegeleider en Nipius weet dat ze contacten aan het leggen is voor een baan in het onderwijs. Applaus. „Sommige landen kunnen hier een voorbeeld aan ne men", complimenteert El Rou- by. „Daar gebeurt precies het tegenovergestelde. Kijk maar naar de Palestijnse vluchtelin gen in Israël." Of de Nederlandse werkwijze ook een uitkomst zou zijn voor Egypte is nog maar de vraag. Met zijn 60 miljoen inwoners is het Noord-Afrikaanse land al overbevolkt en vluchtelingen worden mondjesmaat toegela ten. Alleen VIP's, volgens El Rouby. „En inburgeringscur- sussen voor de arme vluchtelin gen zijn niet echt nodig omdat de meesten, Palestijnen, Irake zen en Soedanezen, dezelfde achtergrond en dezelfde religie hebben als wij." Hijzelf pro beert jongeren wel te werven voor zogeheten 'community service'. Niettemin kunnen de ouderen wat hem betreft wel wat meer betrokken worden in het gemeenschapsleven. Mis schien dat daarvoor meer vrij- Gasten uit alle windstreken, van Ghana tot Japan, van Canada tot Mexico, streken gisteren neer in eethuis Lokaal van Verre. FOTO HENK BOUWMAN wüligers kunnen worden inge zet. Afgezien van de vluchtelin- genprojecten heeft het vrijwilli gerswerk in Nederland volgens hem geen hogere vlucht geno men dan in Egypte. .Alleen hier is alles gedocumenteerd. Veel mensen doen bij ons ook onbe taald werk zonder dat het expli ciet de naam vrijwilligerswerk heeft. Het is veel informeler." geen Sport-Inn en ook geen ;rvrijmarkt. Maar op zondag is er op de Beestenmarkt 2.00 tot 17.00 uur wél een voor en door de Leidse verenigingen. Het is een ini- fvan Sportbedrijf Leiden en ichting Beestenmarkt. Op de t kan alles wat met sport te ai heeft, worden verkocht Te geworden sportschoenen en ing, skates, ski's of oude ïkborden. U kunt het zo gek bedenken, gooi het maar in wbieding. De enige voor de is dat de artikelen op de ïf andere manier iets met t te maken hebben en in rede- staat verkeren. van der Luit (Sportbedrijf) en r Labruyère (Beestenmarkt) en de deelnemende vereni- 3i kosteloze grondplaatsen Dus leg een deken neer, zet pullen erop en verkopen Clubs die het hogerop zoe- 3i toch een marktkraam wil len, moeten dat tijdig aangeven en daarvoor dertig gulden betalen. De opbrengst van de sportmarkt vloeit geheel naar de clubkas van de deelnemende verenigingen. Het geheel moet worden opge fleurd met diverse sportdemon- straties. Volgens Aad van der Luit bemoeit de organisatie zich niet met de fi nanciën. „Wij.geven de sportver enigingen de gelegenheid hun ou de spullen te verkopen. De even tuele opbrengst van die verkoop gaat naar de clubs zelf en niet naar ons. Ook het meedoen aan de markt kost niks tenzij de deelne mers een marktkraam willen hu ren. Dan moeten zij die 30 gulden vooraf en direct aan het kraamver- huurbedrijf betalen. Van der Luit wil van de sportmarkt een jaarlijks terugkerend evene ment maken. „En daarnaast willen Peter Labruyère en ik op de Bees tenmarkt ook een jaarlijkse nauti sche markt gaan organiseren. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Pablo Cabenda en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 439 Daar kan alles worden verkocht wat met boten en watersport te maken heeft. Die markt zou mooi kunnen samenvallen met de Wa terdagen die in de zomer in Lei den worden gehouden." Volgens Van der Luit maait hij met zijn sportmarkt niet het gras voor de voeten weg van de Leidse kap per John van der Bom die vorig jaar bekendmaakte de Sport-Inn nieuw leven te willen inblazen. Dat evenement dat in de jaren '70 en '80 vijftien keer werd gehou den, was bedoeld om de clubkas van (sport)verenigingen te spek ken door de verkoop van tweede hands artikelen. „Op de sport markt mogen alleen sportvereni gingen sportartikelen verkopen", aldus Van der Luit. „De Sport-Inn was ook voor andere verenigingen die van alles mochten verkopen. We lopen elkaar dus absoluut niet inde weg." Dat wordt door John van der Born beaamd. „De Sport-Inn beoogt meer te zijn dan alleen een markt. Ik zie het dan ook niet als concur rentie. Ik moet wél zeggen dat ik het idee niet origineel vind. Vol gens mij hebben de mensen van de Beestenmarkt moeite om in het voorjaar en de zomer hun plein vol te krijgen met evenementen. Maar als het initiatief succesvol is en de verenigingen ermee gediend zijn door daar een hoop geld te verdienen dan heeft het mijn ze gen." En hoe zit het dan met de Sport- Inn? „Toen ik in augustus vorig jaar het idee lanceerde, heb ik veel positieve reacties gekregen", aldus Van der Born. „Ook de politiek zou zich sterk maken voor de Sport-Inn maar van die kant is het rustig geworden. Momenteel zijn anderen en ik weer bezig de poli tiek enthousiast te maken. Voor een goede Sport-Inn hebben we meer tijd nodig." eric-jan berendsen leiden Er moest gisteren een kraanwagen aan te pas komen om de bouwkraan bij de Keekto- ren aan de Telderskade af te breken. Het hoogste punt van het complex waarin 44 appartemen ten komen, is bereikt. De flat telt twaalf verdiepingen plus een eigen parkeerkelder. Aan het eind van dit jaar moeten de appartementen worden opgeleverd. Overigens was de omvangrijke klus van het afbreken van de bouwkraan binnen een dag geklaard. Vanaf nu maken de werklie den gebruik van bouwliften en kleinere kranen om hun materiaal naar boven te vervoeren. FOTO HENK BOUWMAN leiden herman joustra Het had een half jaar geleden al zover moeten zijn. Maar hoe de gemeente ook haar best doet, de Aalmarktpagina op internet, de eigen site met de allerlaatste informatie over het Aalmarkt project, is nog steeds niet klaar. Wie www.aalrnarkt.nl intikt krijgt de volgende mededeling op het scherm: 'Deze site is bij na beschikbaar'. Bijna. Dat is slechts een kleine verandering ten opzichte van vorige mede delingen, zoals de boodschap die tot voor kort viel te lezen dat de site in december - en een maandje daarvoor heette het: 'in november' - klaar zou zijn. „Er zijn drie oorzaken", zegt woordvoerder Roosjen. „Het blijkt lastig te zijn de informatie digitaal binnen te krijgen. Daar komt nog bij dat de informatie natuurlijk volledig moet klop pen. Bovendien is er een lastig, technisch probleem, dat te ma ken heeft met het downloaden van verschillende rapporten." Dat is allemaal geen reden om te wanhopen, volgens Roosjen. „We denken eind deze maand alles klaar te hebben." Al wél beschikbaar op inter net is de site www.aalmarkt.org Alleen is dat geen gemeentelij ke pagina, maar een pagina op gezet door Jeremy Bangs, die zich de afgelopen periode tot een ware kwelgeest heeft ont popt voor Leiden. Zo zette hij met anderen een actie op, waarbij Amerikanen werden opgeroepen Ahold te bestoken met brieven en e-mails om te bewerkstelligen dat deze orga nisatie zich zou terugtrekken uit het Aalmarktproject als daarvoor Pilgrimmonumenten zouden moeten sneuvelen. De actie had succes: Ahold wil nu alleen een supermarkt in het gebied wanneer de ge wraakte monumenten overeind blijven staan. Enigszins misleidend is ww- w.aalmarkt.org wel, want op ge noemde pagina staat met name informatie over de Vrouwekerk op het Vrouwekerkplein, dat hemelsbreed weliswaar een paar honderd meter van de Aal markt is verwijderd, maar op zich geen deel uitmaakt van het Aalmarktproject. Bangs, conservator van het Pilgrims Museum in de Be schuitsteeg, legt dat verband - zoals bekend - echter wel. De gemeente wil de resten van de Vrouwekerk slopen, terwijl Bangs altijd op het standpunt heeft gestaan dat behoud van de Vrouwekerk zeer belangrijk is, omdat het één van de twee Pilgrimmonumenten in de stad is. Het Vrouwekerkplein sluit in zijn visie geografisch nauw aan bij de steeg die Leiden in het kader van het Aalmarktproject wil laten aanleggen van de Stille Mare naar de Haarlemmer straat. 'In Amerika weten velen ook dat de vernieling in deze aangrenzende gebieden for meel in twee afzonderlijke pro jecten wordt gepresenteerd', schreef hij een paar maanden geleden in een brief aan deze krant. De site van Bangs geeft infor matie over de geschiedenis van de Vrouwekerk, de verschillen de partijen die betrokken zijn bij het behoud danwel afbraak van de Vrouwekerk, de moge lijkheden om aan de actie voor behoud mee te doen en de door Bangs en de zijnen voorgestel de nieuwe indeling van het Vrouwekerkplein. De gemeente neemt Bangs' initiatief voor kennisgeving aan. „We wisten niet van het be staan van die site af', zegt Roosjen. „Wij weten dat Bangs zo denkt, maar wij zien de kopppeling niet tussen Vrouwe kerk en Aalmarktproject."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 13