Meer jonge voetballers uit Brazilië met vals paspoort winter mts Machtsovername in Congo na dood Kabila GRATIS LEIDSCH DAGBLAD 13 15 16 17 18 19 Werknemer Van der Valk steelt ruim zes ton van baas Zes actievoerders opgepakt bij kerncentrale Borssele Schaatspret Tweeling uit VS aan hoogste bieder verkocht Hondenbezitter veroordeeld tot ruim drie jaar cel 2 WEKEN 3ENSDAG 17 JANUARI 2001 inland nland luren Kunst, omie IX 14-28 januari 2001 De Leidse kerken rekenen op u! Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad NR. 42518 LOSSE NUMMERS 2,25 ZATERDAG 2,75 De oudste snackbar van Leiden sluit zijn deuren In Onderzoek: Elke Zeijl over de vrijetijdsbesteding van 10- tot 15-jarigen Antonius van Padua en de driedubbele vergrijzing Veel geld nodig voor raadhuis Oegstgeest Loes Luca diept band met haar vader uit in 'Leunen' Zoetermeer wil grond verkopen aan Rijnwoude ede-Kamerlid Sharon sma (29) is tot nu toe de e serieuze kandidaat om rzitter van de Partij van de ■id te worden. Het is daar- vrijwel zeker dat ze de op- pter is van Marijke van die eind vorig jaar aftrad een hoog opgelopen con- met de rest van het dage- bestuur. Naar verwach- wordt de kandidatuur van sma eind januari officieel, na 3 Doruitblik op luguratie Bush n dit feest samen vie- een volk'. Deze woor- sprak de directeur van de iguratie-commissie van rge Bush jr.. Hij wordt ko lde zaterdag de nieuwe ident van de Verenigde in. De voorbereidingen het feest zijn inmiddels ille gang. Óp pagina 6 en we alvast even vooruit de inauguratie, ia 6 hte daling chten Schiphol aantal klachten over ge- hinder door Schiphol is jaar licht gedaald on- s een toename van het vluchten. Volgens een ting van de Commissie dshinder Schiphol komt antal klachten uit op cir- 77.000, tegen 182.000 in In september werden vliegtuigen over Amster- geleid in een poging om verschrijding van de wet- e geluidszone bij Nieuw- ep en Aalsmeer te voor- SE-tests leveren gevallen op' erplichte tests op BSE bij eren zullen dit jaar enke ntallen tot honderd nieu- SE-gevallen opleveren, zo en de onderzoekers bij ID tad. Dit bedrijf voert alle in Nederland uit naar bij slachtkoeien van der- ïaanden en ouder. In de e twee weken van dit jaar g geen gekkekoeienziekte aden. ia5 oomcrisis kan G geld kosten St elektriciteitscrisis in de i rikaanse staat Californië C ING 80 miljoen gulden en. De bankverzekeraar dit bedrag uitstaan bij hern California Edison, distributiebedrijf dat op and van een bankroet ba- eert. Het bedrijf werd met nhoge rekeningen gecon- teerd van stroomprodu- en die profiteren van een schaarste op de energie- it 09 iNDAAG 24 PAGINA'S den haag/voorschoten connie van uffelen Het geld lag voor het oprapen op de zolder van het huis van zijn baas, de Voorschotense ho recamagnaat Van der Valk. Dat had een 23-jarige Wassenaarse werknemer van het Van der Valk-concern bij toeval ge hoord. Medio 1999 kon hij de verleiding niet langer weerstaan en maakte hij zijn werkgever tenminste 6,5 ton lichter. Tegen de inmiddels 24-jarige Wassenaarder eiste de officier van justitie gisteren voor de Haagse rechtbank vijf maanden cel en vijf maanden voorwaar delijk met een verplicht reclas- seringscontact. Pas als er meer bekend is over de precieze hoogte van het bedrag, wil hij ook het geld terugeisen. De Wassenaarder maakte we kelijks het zwembad van de fa milie Van der Valk schoon. Dat er op zolder een tas stond met enkele tonnen had hij opge maakt uit een gesprek tussen zijn vader, die ook in dienst was bij het Van der Valkconcern, en een collega. Zijn vader had die tas ooit zien staan. Tegenover de politie verklaar de de klusjesmem dat hij - bui ten medeweten van zijn vader - op een onbewaakt moment 25.000 gulden uit de tas stal en deze er binnen twee maanden doorheen joeg. Toen de woning openstond voor het luchten na wat schilderwerk pakte hij als nog de hele tas met 620.000 gulden mee. Later vertelde hij de rechter-commissaris dat het om zes ton ging. Daarvan werd 492.000 gulden in het schuurtje van zijn ouderlijke woning te ruggevonden. De rest zou hij hebben opgemaakt aan cocaï ne, escortdames, overnachtin gen in hotels en een cadeautje voor een vriend: een BMW ca- brio ter waarde van een ton. Na de diefstallen meldde hij zich ziek. Pagina 17: 'Normaal ligt zo'n bedrag in een kluis' kinshasa-brussel belga-anp-afp Een naaste medewerker van de gisteren vermoorde Congolese president Laurent-Désiré Kabi la, kolonel Eddy Kapend, heeft tijdelijk de macht in de Demo cratische Republiek Congo overgenomen. Hij riep de lei ding van de krijgsmachtonder delen op de eenheden 'in de hand te houden' en beval de sluiting van alle grenzen. De Congolese radio heeft nog steeds niet bevestigd dat Kabila dood is. De Belgische minister van buitenlandse zaken, Louis Mi chel, maakte gisteravond be- kend dat een lijfwacht Kabila heeft gedood. Ook de Britse ambassadeur in Kinshasa en het Franse ministerie van bui tenlandse zaken hebben beves tigd dat Kabila dood is. Het is niet duidelijk of de president in zijn paleis of in een ziekenhuis overleed. De 61-jarige president zou in elk geval zijn neerge schoten in aanwezigheid van enkele generaals. Kabilla zou de hoge militairen eerder ontslag hebben aangezegd. De onbekende Kapend is net als Kabila afkomstig uit de dia- mantrijke streek Katanga. Hij zou de steun hebben van Ango la, dat een machtsvacuüm in Kinshasa, de hoofdstad van Congo, wil voorkomen. Angole se militairen zouden strategi sche punten in Kinshasa be heersen. Angola betaalt vrijwel alle rekeningen voor de oorlog die het Congolese regeringsle ger voert tegen rebellen die de steun van de buurlanden Rwanda en Oeganda hebben. 3,5 _6,7 18 8,9 of en Samenleving14 'rek van de Dag2 ngen20 13,15,16,17,19 itura10 .22,23 'isieprogramma's11 10,14 Protest verhindert transport niet borssele anp Zes actievoerders van Green peace zijn vanochtend bij de kerncentrale in Borssele gear resteerd. De actievoerders wa ren op de koepel van de cen trale geklommen en hadden daar een spandoek opgehan gen. Zij protesteerden tegen een transport van radioactief materiaal naar de opwer kingsfabriek La Hague in Frankrijk. De actie van Greenpeace verhinderde de voorbereidin gen van het transport niet. Een vrachtwagen met daarop een container met kernafval vertrok vanmorgen vroeg naar een rangeerterrein in Vlissin- gen-Oost. Daar werd de goe derentrein geladen. Het was de bedoeling dat die trein vanmiddag zou gaan rijden. Mogelijk strandt het transport echter bij de Belgische grens, want Greenpeace heeft in Brussel een kort geding aan gespannen tegen de vergun ning voor het Belgische deel van de route. De eigenaar van de kerncentrale in Borssele, energiemaatschappij EPZ, gaat ervan uit dat het trans port gewoon doorgaat. Afgelo pen vrijdag keurde de Belgi sche minister van binnen landse zaken het nucleaire transport goed. Greenpeace voert op meer fronten actie tegen kerntrans porten. In het West-Franse Valognes zijn vannacht vijf ac tievoerders opgepakt die een transport naar Japan wilden tegenhouden. Hier ging het om een vervoer vanuit de op werkingsfabriek in La Hague. Enkele Greenpeace-leden hadden zich vastgeketend aan het spoor bij Valognes. Het treinkonvooi kwam gister avond zonder problemen aan in de havenstad Cherbourg. Vroeg in de morgen waren enkele actievoerders het ter rein van de kerncentrale bin nengedrongen. Volgens een woordvoerder van de politie hadden ze een gat geknipt in het hek aan de achterkant van de kerncentrale. Aanvankelijk werden drie actievoerders op gepakt, later ook de anderen die nog op de koepel zaten. katwuk De verwachte dooi blijft voorlopig nog uit, dus openen steeds meer natuurijsbanen hun poorten. Op de Katwijkse ijsbaan De Goerie, net voor de jaarwisseling ook al een keer open, kon bijna traditiegetrouw het eerst worden geschaatst. De vorst houdt voorlopig nog tot het weekeinde aan. Overdag is het, met een graad of twee boven het vriespunt, helder en zonnig. Krabbelaars, snelheidsduivels en alles wat daar tussen zit kunnen op een groot aantal banen in de Leidse regio terecht. foto dick hogewoning Zeker drie Nederlandse spelersmakelaars verdacht Kabila. foto ap In de hoofdstad Kinshasa wa ren de straten vanochtend leeg. Ook in de avond en nacht was het er uiterst rustig. Alle verbin dingen over zee en land en via de lucht zijn verbroken. Het le ger heeft strategische posities op de luchthavens ingenomen. België, de voormalige koloni sator van Congo, treft inmid dels voorbereidingen om even tueel militairen naar Congo te kunnen sturen voor de be scherming van de Belgen die daar wonen. In Kinshasa wo nen ongeveer 1.600 Belgen en in het hele land 2.600. Zij zijn volgens de minister momenteel niet in gevaar. Vandaag beraadt de Belgische regering zich over de onduidelijke toestand. Pagina 7: De glorieloze onder gang van de 'Redder van Zaïre' Feyenoord-aanvaller Leonardo (17) is niet de enige Bra ziliaanse voetballer die met een vals EU-paspoort bij een Nederlandse club is gestald. Voetbalmakelaars en clubs hebben meer jonge Brazilianen met valse papieren naar Nederland gebracht. Zeker drie Nederlandse spelersma kelaars worden in dat verband verdacht. Dat zegt Aldo Rebelo, voorzitter van de onderzoekscommissie inzake voetbal van het Braziliaanse parlement. brasilia/den haag ronald frisart ferdi schrooten-anp Het Braziliaanse onderzoek naar onder meer de handel in jonge spelers, die volgens Re belo op grote schaal en vaak op mensonterende wijze plaats vindt, loopt nog. Gedurende het onderzoek wil Rebelo niet zeggen om welke spelers en clubs in Nederland het gaat. Ook is het niet duidelijk of het om spelers gaat die inmiddels de leeftijd van achttien jaar hebben bereikt. Zeker veertien Brazilianen komen momenteel uit voor clubs in de Nederland se ere- en eerste divisie. Van hen is alleen Feyenoords Leo nardo jonger dan achttien. Wel wil Rebelo kwijt dat hij de diplomatieke vertegenwoor diging van Brazilië in Neder land inmiddels volledig op de hoogte heeft gesteld van de paspoortfraude. De valse reis documenten komen volgens Rebelo rechtstreeks uit het cri minele circuit; dat de identi teitsbewijzen steelt en bewerkt. De parlementariër verwijst on der meer naar diefstal van Por tugese paspoorten in Luxem burg, Portugal en Rotterdam. In de Maasstad verdwenen in 1997 enkele tientallen blanco pas poorten plus stempels uit het c O X 03 C/3 CO 03 30% EXTRA KASSAKORTING OP ALLE REEDS STERK IN PRIJS VERLAADDE ARTIKELEN Met uitzondering van boeken, Verbijsterend Diesel Jeans, Bentley en Raf. De korting geldt t/m 20 januari. In Amsterdam, Rotterdam en Den Haag zelfs t/m 21 januari. Deze korting geldt niet in combinatie met andere kortingspercentages. De Bijenkorf zet de toon. deBijenkorf (5^) Britten in adoptieaffaire verwikkeld Sale! Daalbergen ruimt op! Naast de vele showroommodellen met kortingen tot wel 50%, hebben we voor deze opruiming door onze gehele collectie scherpe aanbiedingen. De mooiste meubelen voor de laagste prijs! Wadtt niet te lang, want op op! KATWIJK. AmACHTTWEG 11-11 DIEMEN, MEUBELBOULEVARD. Of OC SNEP 11 INFO-TELEFOON: (071) 401 tl SI londen harm harkema correspondent In Groot-Brittannië is op schudding ontstaan over een Amerikaanse tweeling van zes maanden oud die via het in ternet aan de hoogste bieder is verkocht. De kinderen wa ren eerder al aan een ander echtpaar uit Californië ver kocht. Dat paar heeft zelfs nog een paar maanden voor de baby's gezorgd. De Britse ko pers, het advocatenechtpaar Alan (45) en Judith Killshaw (47) uit Wales, zeggen zich van geen kwaad bewust te zijn. De moeder van de kinderen verkocht de baby's vorig jaar al snel na hun geboorte voor zo'n 14.000 gulden aan het echtpaar Richard en Vickie Al len in het Califomische San Bernadino. Een particulier adoptiebureautje bleef de kin deren echter, zonder dat de Aliens dat wisten, ter adoptie aanbieden op het internet. Na een paar maanden werden ze met een smoesje door de moeder bij de Aliens wegge haald, omdat toen de Kill- shaws zich voor de tweeling hadden gemeld. Eind november arriveerden de Killshaws in Californië en be taalden zo'n 28.000 gulden voor de baby's, die ze Kimber- ley en Belinda noemden. In middels waren ook de oor spronkelijke adoptieouders van het handeltje op de hoog te gebracht, en eisten de kin deren weer op. De Killshaws sloegen vervolgens met de tweeling op de vlucht naar Ar kansas, waar de adoptieregels losser zijn. Daar werd snel voorlopige toestemming van de autoriteiten verkregen om de kinderen mee te nemen naar Gróot-Brittannië. Eind december arriveerden de Kill shaws weer in Wales, met de kinderen. Maar in Californië lieten de Aliens het er niet bij zitten, en inmiddels is de FBI een on derzoek naar de zaak begon nen. In Groot-Brittannië heeft minister van binnenlandse za ken Jack Straw aangekondigd dat hij de kwestie eveneens gaat onderzoeken. Straw ver oordeelde de „walgelijke" in ternationale handel in kinde ren. Het echtpaar Killshaw en hun adoptiekinderen zijn tijdelijk ondergedoken in een hotel in Groot-Brittannië en vinden dat ze niks fout hebben ge daan. Ze zeggen-zich tot het Amerikaanse adoptiebureau gewend te hebben, omdat ze de officiële Britse adoptierege ling te ingewikkeld en te traag vonden. Het echtpaar Kill shaw heeft twee zoons, maar wilde nog graag een meisje. Kunstmatige bevruchting mis lukte. waarna ze overgingen tot adoptie. Mevrouw Killshaw heeft al wel een dochter uit een eerder huwelijk. HET WOORD IS AAN Saadi Een goede faam die een hal ve eeuw stand hield, wordt vaak door één enkele wan daad tot schande gemaakt. Portugese consulaat. Slechts enkele daarvan zijn sindsdien teruggevonden. Met een pas poort van een lidstaat van de Europese Unie (EU) kunnen minderjarige spelers van elders al voor hun achttiende uitko men voor een profclub. In Frankrijk is Saint-Etienne inmiddels zwaar gestraft voor het opstellen van spelers met een vals paspoort. De Franse voetbalclub krijgt zeven punten in mindering, zo heeft een juri dische commissie van de Fran se Liga gisteren bekend ge maakt. Pagina 3: Gewetenloze jacht op Braziliaanse voetballertjes vooruitblik VRII ZATER ZON mïïTmaï "470° "4Y0o -570° 20% 20% 20% 30% 30% 40% hamburg ap Een 24-jarige Duitser wiens hond een kind doodbeet is vandaag door een rechtbank in Hamburg tot drieëneenhalf jaar cel veroordeeld. De man liet vorig jaar juni zijn hond en die van zijn vriendin uit toen de dieren plotseling op een zesjarig jon getje afrenden dat op een schoolplein speelde. De hond van de man, een Staffordshire- terriër, beet het kind dood. Tij dens het proces had de man gezegd dat hij alles in het werk had gesteld om de honden weg te trekken. De rechter ver oordeelde hem wegens dood door schuld omdat de hond niet aangelijnd was en geen muilkorf droeg. Het openbaar ministerie had achteneenhalf jaar geëist. De 19-jarige vriendin, die in middels met de man gebroken heeft, kreeg een jaar voorwaar delijk. Volgens de rechter was zij nalatig geweest door haar hond zonder muilkorf mee te geven. In tegenstelling tot haar vroegere vriend heeft zij spijt betuigd en de ouders van het jongetje om vergeving ge vraagd. De dood van het kind leidde tot een golf van verontwaardi ging in Duitsland. 1 Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: Voorletters: m/v Adres: Postcode: Plaats: Telefoonnummer: controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37.30) Per kwartaal automatisch (ƒ106,95) Per kwartaal acceptgiro (ƒ107.95) Bank/giro nr: i l l I Handtekening I I I I I I I Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovandian een 1/5 staatslot met Jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: I Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: I www.leldschdagblad.nl k 8 712141 400114 maandag t/m vrijdag kandidaat |U, .-voorzitter

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1