Hoogste prioriteit toezicht bedrijven Noordwijkers voeren actie tegen racisme in badplaats Bos voorziet einde van aftrek hypotheekrente Nederlander én Clinton probleemloos Fransoos GRATIS LEIDSCH DAGBLAD 13 15 17 19 21 rdbeving doet inbul sidderen Q3EE323SZ33 Het nieuwe belastingstelsel en de laatste aanvullingen, morgen in deze krant. Dodental El Salvador boven 600 Ijsbanen vandaag open perioden r met ;zon Onderwijsbond juicht niet over lerarenloon 2 WEKEN Martin Luther King herdacht fISDAC 16 JANUARI 2001 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad De Leidse BioZak vult nog vooral winkelschappen Nagerecht: 'Dat je daar dan vierhonderd gulden voor moet betalen' Burgemeester Warmond op zoek naar brandstichters Mojo krijgt muziektempel met Heineken Music Hall Metamorfose van huiskamer voor Rijnsburgse totale verrassing John Eelman keert bij Noordwijk terug op het oude nest ivaalf jaar geëist zaak-babymoord openbaar ministerie (OM) ft vanochtend in hoger be- p bij het gerechtshof in owarden twaalf jaar cel- geëist tegen een 30-jarige iuw. Volgens het OM is zij uldig aan de moord op de 1 jaar oude Risanne Tin- in Appelscha. Het slacht- rtje werd op 20 september J, terwijl haar ouders even waren, uit haar bedje ge ld. Haar lijkje werd in een achter het huis terugge- jen. Justitie baseert zich name op de verklaring een buurman van de ou- van Risanne. 3 itslagen bij deer Services vliegt uigonderhoudsbe- Fokker Services gaat lig van de ruim elfhon- werknemers ontslaan. Bij estigingen in Nieuw-Ven- en op Schiphol moeten ectievelijk twintig en tien Dneelsleden gedwongen ekken. Volgens moeder- ern Stork is de afslan- ioperatie nodig om de tgevendheid op te krik- Een woordvoerder sluit ere ingrepen niet uit. renwolf wint om terrein torenwolf heeft de strijd een Limburgs bedrijven- in op de grens met Duits- gewonnen. Zolang niet elijk is of de komst van tedrij ven terrein het voort van de wilde hamster gebied bedreigt, mag er gebouwd worden. Dat de Raad van State van end bepaald. dam geeft aan pe Amerikanen Amerikanen kunnen elijk een financieel pre- tegemoet zien uit vol- onverwachte hoek. Uit- lend Irak, het land van geest en aartsvijand Sa- lussein, trekt 100 mil- euro (220 miljoen gul- uit voor hulp aan minder elde inwoners van de VS. maakte het Iraakse staats- lureau INA gisteren be- Volgens Bagdad leven in 5 ongeveer dertig miljoen sen onder de armoede- aardbeving heeft van- l tot paniek geleid in de se stad Istanbul. Er vielen jewonden. De schok had lacht van 4,2 op de il van Richter. Veel men- duchtten de straat op, de re kou trotserend. Ook in nabijgelegen stad Izmit Ie de aarde. Een veel Irdere aardbeving doodde igustus 1999 in dezelfde meer dan I7.OOO men- bit was toen een van de Kt getroffen steden. merink verrast en Schalken iiemerink heeft ten koste jeng Schalken de tweede van de Australian Open h. De tennisser uit Rijns- versloeg vandaag zijn pnoot in vijf sets: 2-6, 6- 3-6, 6-3. Het is de derde op rij dat Siemerink in nternationale confronta- thalken versloeg. In de Ie ronde moet Siemerink !>nemen tegen de Frans- Sebastien Grosjean. a21 nland land "ren Kunst 'mie en Samenleving ekvan de Dag_ BRUSSEL ANP Verschillende fracties in de Tweede Kamer willen uitleg van staatssecretaris. Bos van finan ciën over de uitspraken die hij gisteren in Brussel deed over de hypotheekaftrek. Bos voorziet dat de fiscale aftrek van de hy potheekrente in Nederland op termijn verdwijnt onder druk van andere lidstaten van de Eu ropese Unie Nederland dwin gen de aftrek te schrappen. Nederland is de enige in de Unie die zo'n aftrek nog heeft. „Dat systeem kan op lange ter mijn niet overleven." WD-Ka merlid De Vries vindt dat Bos onnodig de suggestie wekt dat de aftrek zal verdwijnen. „Euro pa heeft daar ook niets ov^r te zeggen." Volgens De Vries speelt Bos een partijpolitiek spelletje, omdat hij uitspraken doet over dit onderwerp voor dat zijn notitie over aftrekpos ten is gepresenteerd. F*vdA-Kamerlid Crone zegt dat er niets hoeft te veranderen aan het Nederlandse systeem. Hij ziet afschaffing van deze af- -3,5 7 14 2 .18 13,15,16,17,20 21 ^programma's11 10 -10,14 Belastingdienst NOORDWIJK ANTON DIEDRICH Een groep verontruste Noordwijkers komt in actie tegen het racisme in de badplaats. Eind vorige maand voelde een Egyptisch/Nederlands echtpaar zich zo bedreigd dat het koppel z'n snackbar sloot. Er kwamen stenen'door de rui ten en er werden racistische tekens en leuzen op de voordeur gekalkt. Om tegen deze daden te protesteren wordt vanavond een bijeenkomst in het gemeentehuis gehouden. Verder willen de plaatselijke scholen actie voeren tegen racis me. Een van de initiatiefnemers voor de bijeen komst van vanavond, die om 20.00 uur begint, is gemeenteraadslid Marie José Fles. „Ik heb een hoop verontruste, verontwaardigde tele foontjes gekregen", zegt zij. „Mensen belden op en vroegen 'Wat gaan jullie doen als partij?' Toen dacht ik: waarom als partij en niet als ver ontruste burgers? Laat maar eens zien wat je er van denkt, kom maar eens langs op het ge meentehuis. Als een burger die moeite neemt, maakt het vaak meer indruk dan wanneer een politicus er in een vergadering wat over zegt." De vorm die een eventuele actie moet krijgen, is nog onduidelijk. De één wil beginnen met geld inzamelen, een ander wil jongeren direct aanpakken. „Niet zoals het klinkt, maar preven tief. Uitleggen wat ze doen, die jongeren er zelf op aanspreken", zegt Fles. Op initiatief van de burgemeester praat de gemeente met de scholen. Binnenkort stuurt de Anne Frankstichting weer de Anne Frankkrant rond aan alle basisscholen. Het idee is om daar nu een actuele knipselkrant bij te doen. „Om te laten zien dat racisme niet iets van vroeger is", zegt de ambtenaar. „Om te laten zien dat er nog steeds mensen zo denken. Zelfs hier, in een kleine plaats als Noordwijk." Pagina 20: Nieuwe eigenaars aan de slag in Happy Corner Minister De Vries stuurt gemeenten brandbrief over veiligheid Gemeenten moeten de hoogste prioriteit geven aan het toezicht op de veiligheid van bedrijven en de naleving van vergunningen. Dat stelt minister De Vries van bin nenlandse zaken. Hij reageerde daarmee gisteren op de zeer kritische rapporten van acht rijksinspecties over de vuurwerkramp in Enschede. DEN HAAG GPD De ramp, die vorig jaar mei aan 22 mensen het leven kostte, was volgens de inspecties te voorkomen geweest als alle be trokkenen kordaat hadden ge handeld. „Om het wantrouwen van veel burgers weg te nemen moeten gemeenten de komen de maanden snel schoon schip maken met de handhaving van vergunningen", aldus de minis ter. Hij stuurt de gemeenten nog deze week een brandbrief. 'Geen gemarchandeer meer' is (ook) het antwoord van vrij wel alle Kamerfracties. De frac ties hopen het gevaar voor nieuwe rampen te verkleinen door betere regelgeving, strikte naleving van vergunningen, ef fectieve preventie en meer ram penoefeningen voor hulpverle ners. De PvdA wil daarnaast één meldkamer instellen voor poli tie, brandweer en ambulance. Het CDA pleit voor één instan tie of bedrijf dat bepaalt of een onderneming een vergunning krijgt of kwijtraakt, GroenLinks ijvert voor een wetsvoorstel op grond waarvan de overheid een onderneming bij gevaar voor de omgeving of bezoekers snel kan sluiten. De Tweede Kamer is 'ge schokt', 'diep bedroefd' en 'ver bijsterd' over de vaak spijker harde conclusies naar aanlei ding van de verwoestende ex plosie bij S.E. Fireworks. D66 meent dat Enschede een flink probleem heeft, 'maar ook tal van rijksinspecties gaan niet vrijuit'. De woordvoerders willen geen finaal oordeel vellen over de vraag of er koppen moeten rollen. In de rapporten staat dat zowel gemeenteambtenaren, S.E. Fireworks, inspecteurs van defensie als brandweerlieden flinke fouten hebben gemaakt. Het college van B W van Enschede draagt de politieke verantwoordelijkheid voor de ramp. Over een eventueel aftre den van dat college laten de Ka merfracties zich echter pas uit als ook de adviseur van het ka binet, voormalig nationaal om budsman Martin Oosting, zijn onderzoek naar de achtergron den van de vuurwerkramp heeft afgerond. Zijn onderzoek wordt pas eind volgende maand gepresenteerd, maar af gelopen zaterdag al stelde Oos ting in een interview met het Algemeen Dagblad onomwon den: „Het is duidelijk dat de overheid heeft gefaald." trek op korte termijn niet ge beuren. GroenLinks-Kamerlid Vendrik en CDA-parlementariër Reitsma willen vandaag uitleg van Bos over diens uitspraken. „We willen gewoon weten wat hij nu wil", zegt Vendrik. „Dat Europese verhaal slaat nergens op, elk land mag zijn eigen stel sel hebben." Reitsma noemt de uitspraken van Bos zeer onver standig en ongepast. „We heb ben net het belastingplan vast gesteld. Nu stuurt de staatsse cretaris alweer allerlei onzeker heden de wereld in." Bos denkt niet dat de komen de decennia een EU-besluit te verwachten is waarbij de aftrek van hypotheekrente wordt ver boden. „Maar Nederland loopt met zijn hoge tarieven en even eens hoge aftrekposten Euro pees gezien uit de pas." Het grootste probleem bij schrappen van de hypotheek renteaftrek is volgens Bos het feit dat veel mensen een zware financiële verplichting zijn aan gegaan om een huis te kopen. Pagina 3: Hypotheekrente elk jaar opnieuw ter discussie SAN SALVADOR DPA-Rtr-AFP Het officiële dodental van de aardbeving in El Salvador is ge stegen tot 609. Volgens de poli tie zijn meer dan tweeduizend mensen gewond geraakt. Nog minstens duizend mensen wor den vermist. President Flores erkende gis teren dat de hulpverlening nog niet vlekkeloos verloopt. Door een gebrek aan helikopters en kleine vliegtuigen zijn hulpver leners nog steeds niet in alle delen van het Midden-Ameri kaanse land geweest. Het Wereldvoedselprogram ma van de Verenigde Naties is een hulpactie begonnen. De Europese Commissie heeft 4,4 miljoen gulden gereserveerd voor noodhulp aan El Salvador. De protestantse hulpwerkorga nisatie Kerken in Aktie stelt 100.000 gulden beschikbaar. BOLLENSTREEK/REGIO De stevige vorst van de afgelo pen nachten heeft op verschil lende plekken in de regio voor een stevig ijsvloertje gezorgd. Schaatsliefhebbers kunnen vandaag de ijzers onderbin den in Katwijk, Warmond, Noordwijk en Zwammerdam. En als het blijft vriezen, kan morgen ook in Valkenburg, Alphen, Oude Wetering en wellicht Voorhout worden ge schaatst. De Leidse buiten baan in de Stevenshof hoopt morgenmiddag open te kun nen. Vanmorgen om half tien gingen de poorten van de Kat- wijkse ijsbaan De Goerie aan de Groen van Prinstererweg open. G. van Beelen: „Afhan kelijk van de temperatuur kan er tot half zes vanmiddag wor den geschaatst. En vanavond weer tussen zeven en tien uur. Dan vriest het en kan het ze ker. Maar we gaan voor de he le dag." Ook de ijsbaan in de Warmondse Veerpolder is vanmorgen opengegaan. In elk geval kunnen schaatsers daar tot vanmiddag vijf uur te recht. Het is nog onzeker of de baan ook vanavond open is. „We weten nog niet of het ijs al sterk genoeg is om zoveel mensen zo lang te kunnen dragen", aldus een woord voerder van de ijsclub. In principe is de baan morgen van negen tot vijf uur en 's avonds van zeven tot tien uur geopend. Bij de Noordwijkse IJsclub waren de vrijwilligers vanmor gen nog druk water aan het opspuiten. Ook was er al een laag witkalk aangebracht om te zorgen dat het ijs langer goed blijft als het zonnetje gaat schijnen. „Als het van daag niet dooit, is de baan vanavond tussen half acht en tien uur open. En morgen middag natuurlijk tussen half twee en half zes", aldus G. Reitsma van de ijsbaancom missie. In Zwammerdam kon van middag vanaf één uur aan de Kortsteekterweg worden ge schaatst. De baan in de polder is ook vanavond open. leiden jacob van der meulen Nederlanders kunnen probleemloos de Franse nationaliteit overnemen. Het is helemaal niet nodig dat zij zich eerst vijf jaar vestigen in de republiek. Een eeu wenlang dommelende passage in de Franse Code Civil (1804) stelt dat het Franse staatsburgerschap open staat voor alle volkeren die ooit onder de napoleon tische heerschappij vielen. Voor Neder land was dat van 1810 tot 1813 het geval. Een Franse hoogleraar schrijft dat in een open brief in The New York Times. Hoogleraar geschiedenis Patrick Weil wil met zijn brief de aftredende president Bill Clinton een hart onder de riem ste ken. Amerikaanse presidenten moeten na twee aansluitende zittingsperioden ver plicht opstappen. Omdat Clinton geboren is in "Arkansas, ooit deel uitmakend van Frans Louisiana, staat niets een gooi naar het Franse presidentschap hem in de weg, aldus Weil. De hoogleraar ziet overigens voor Ne derlanders maar een beperkt voordeel voor het aannemen van de Franse natio naliteit. Het belangrijkste is dat ex-Neder landers stemrecht krijgen bij Franse ver kiezingen. Bij de Haarlemse makelaardij Bonne Vie, gespecialiseerd in de verkoop van (tweede) huizen in Frankrijk, bestaat geen specifieke kennis over de voordelen van het Franse staatsburgerschap. Victorine Gieben: „Ik kan niet zo direct de conse quenties overzien. Maar het is natuurlijk de moeite van een onderzoek waard." De fiscale attaché van de Franse am bassade in Den Haag begon vanochtend direct aan een dergelijk onderzoek. De uitslag daarvan laat nog op zich wachten. NR. 42517 LOSSE NUMMERS 2,25 ZATERDAG 2,75 VRAGEN HET WOORD IS AAN Phyllis Diller Je huis schoonmaken met opgroeiende kinderen is als sneeuwruimen terwijl het sneeuwt. i ar'-j J4 vooruitblik DON VRU ZAT JSWïSK "4V0° "272° -173° JS3& 20% 50% 60% 30% 10% 20% DEN HAAG GPD Leraren die na 1985 begonnen met werken, moeten niet direct op een salarisverhoging reke nen. Dat zegt voorzitter Tiche laar van de Algemene Onder wijsbond in een reactie op een uitspraak van de Commissie Gelijke Behandeling (CGB). „De commissie heeft dat al eerder gezegd, maar de salarisverschil len zijn nooit teruggedraaid." De CGB bepaalde gisteren dat alle docenten recht hebben op een gelijke salarisontwikke ling. De afspraak uit 1985, toen nieuwkomers minder gingen verdienen dan zittende leraren, zou in strijd zijn met het gelijk heidsbeginsel. De nieuwelingen zijn in grote meerderheid vrou wen, de docenten van voor '85 juist mannen. Tichelaar waagt begrip voor het akkoord dat overheid en bonden in '85 slo ten met toenmalig minister Deetman. „Het kabinet moest enorm bezuinigen, het was een regelrecht drama. Wij hebben ervoor gezorgd dat het toe komstperspectief van de lera ren die er zaten op peil bleef." De vakbondsvoorzitter weest dat dergelijke afspraken onmo gelijk worden als de positie van nieuwkomers de doorslag gaat geven. „In ieder bedrijf waar een sociaal plan is gemaakt, be staan verschillen." 1 Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: I Voorletters: m/v Adres: Postcode: Telefoonnummer (l.ü.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) Per kwartaal automatisch (ƒ106,95) Per kwartaal acceptgiro (ƒ107,95) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- S128 030 of abonneren vla: www.laldschdagblad.nl 712141 400114 maandac t/m vrijdac Raleigh Ayan Brooks (5) zit op de schouders van haar vader Leron tijdens een herdenkingsoptocht voor Martin Luther King in Raleigh, North-Carolina. Gisteren was het Martin Luther King Day in de Verenigde Staten, de dag waarop vooral zwart Amerika jaarlijks de in 1968 vermoorde burgerrechtenactivist herdenkt. FOTO AP KAREN TAM

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1