Aardbeving ontwricht El Salvador Nederland in baan brokstukken Mir I oden van drama Verdronken vinvis naar Naturalis in Leiden Kritiek Enschede op rapporten inspectie Een Rus en een Belg gaan Ids Postma voor zohrlig. GRATIS LEIDSCH DAGBLAD 13 16 22 23 Omvangrijke witwaszaak in Duitsland 2 WEKEN AANDAC 15 JANUARI 2001 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad Uwoners jBjvenshof IHotesteren tegen ^ftmst woonark Fles azijn voor overheid op vergadering Schuttevaer Cocktail: bekende Leidse huisarts Har Meijer wordt 60 Sluiter en Wessels sneuvelen in eerste ronde Australian Open Voor Warmondse IJsclub moet het zo nu en dan eens flink vriezen ïldlH over naar huis «OOM zuid» Chinees vliegtuig is in isoot-Brittannië aangekomen de overschotten van de 58 jnezen op te halen die vorig 000, r in een Nederlandse chtwagen stikten bij een jng illegaal Groot-Brittan- binnen te komen. De lij- i worden overgebracht naar provincie Fujian in het doosten van China, waar de vandaan kwamen. 'N beschuldigd n spionage Belgische telefoonmaat- pij Belgacom heeft bij de landse justitie een scha- m van vijftig miljoen i ingediend wegens be- pionage door de Belgi- dochter van KPN. Dag- De Morgen zegt over ver- memjiwelijke stukken te be- f^ Jkken. Een ex-werkneem- van Belgacom zou stuk hebben ontvreemd toen VLISSINGEN/LEIDEN AD VAN KAAM m* i lianen kopen ntos en Fruitella 'uren Kunst omie >f en Samenleving 'rek van de Dag ndheid Medewerkers van het Leidse museum Na turalis zijn vanochtend begonnen met het ontleden van de jonge vinvis die gistermid dag in de Sloehaven in Vlissingen is ver dronken. Het team onder leiding van con servator C. Smeenk neemt de twaalf meter lange walvis morgen mee naar Leiden. In het museum wordt het skelet geconser veerd en geprepareerd. Het is de bedoeling om het dier op termijn in de tentoonstel ling van het Nationaal Natuurhistorisch Museum op te nemen. De vinvis was de haven van Vlissingen ingezwommen en verdronk nadat hij be kneld raakte tussen meerpalen en de ka demuur. Een reddingsactie mocht niet meer baten.Het gaat om een 'gewone vin vis', of balaenoptera physalus. Het dier weegt 10,5 ton. Volwassen vinvissen kun nen een lengte van 25 meter bereiken en is daarmee op de blauwe vinvis na het op één na grootste dier ter wereld. Rond zeven 's ochtends kwam de eerste melding. Twee bemanningsleden van een schip hoorden een klap en zagen vervol gens in een kolkende massa een grote vis. J. van der Hiele, van de Eerste Hulp Bij Zee zoogdieren,denkt dat de walvis is geschrok ken van het aanmerende schip en vervol gens zijn kop heeft gestoten. Na de eerste melding verdween het dier. De douaneboot Jan van Gent zag de vin vis rond elf uur tussen palen en kademuur zitten. Waarschijnlijk was hij verward door de aanvaring met het ponton. Een red dingsteam heeft nog geprobeerd het dier te bevrijden en hem op de kade te hijsen. Toen dat om kwart voor drie lukte, was het dier al dood. Vinvissen komen normaal ge sproken in het noordelijke deel van de At lantische oceaan voor. Het is onbekend hoe het beest in de Sloehaven terecht kon komen. De ploeg van Naturalis snijdt vandaag het beest open en verwijdert de ingewan den en zoveel mogelijk vet en vlees. Vervol gens wordt het skelet op een oplegger gela den en naar Leiden vervoerd. Daar wordt het geraamte in stukken gehakt waarna via het normale rottingsproces de laatste vlees- resten moeten verdwijnen. Als dat is ge beurd, is de vis klaar voor preparatie. Dodental loopt op tot boven de vierhonderd Ongeveer 1.300 mensen vermist ipoths iverstapte naar KPN Belgi- apps 00)iihemse bekent iden van baby 21-jarige Arnhemse vrouw ft bekend dat zij een baby enkele weken oud geweld- om het leven heeft ge it. De baby was het doch- van een vriendin. De chte paste op het kind. luw belde op 29 decem- If een ambulance, omdat jy niet meer ademde. In :iekenhuis bleek het kind erleden. Artsen vermoed- [dat het kind geen natuur- dood was gestorven en Trschuwden de politie. Die d de vrouw de volgende at 5 aan. irbou agifte tegen °w der Maxima bade neld college van procureurs-ge- onderzoeken of Nederlandse openbaar mi- O0(erie bevoegd is om de Ar- ijnse regering ten tijde het militaire bewind te 'olgen. Pas als deze vraag tief is beantwoord, wordt langifte van oud-Unesco- assadeur M. Mourik tegen e Zorreguieta aan een par- doorgespeeld. Dat heeft woordvoerder van het col- vandaag gezegd, na 3 rfKgS Florida '■MM! Mexico i Melle, de Bredase fabri- van bekende snoepmer- als Mentos en Fruitella, irzo 3t overgenomen door de ertuf aanse branchegenoot Per voor ruim twee miljard en. Beide bedrijven wer- als sinds 1979 samen. Van 2ej e verdwijnt na overname de Amsterdamse beurs, etti maakt naast snoep- kauwgom en keelverzor- OOfna 6 ischop Muskens wereldsynode chop Muskens gaat vol le week naar Rome. Hij wil fldering over het afblazen een diocesane synode van ters en leken in zijn bis- Breda. Hij zal tevens J i proberen te krijgen voor wereldsynode van bis- jppen. De bisschoppen n samen moeten bespre- I wat er moet gebeuren peer het Vaticaan 'stuur- I wordt door strijd tussen [ngengroeperingen. |na 10 INDAAG 26 PAGINA'S 3 5 14 -6,7 10 2 Het dodental van de aard beving die zaterdag El Sal vador trof, is tot boven de vierhonderd opgelopen. Zo'n 1.080 mensen raakten gewond en ongeveer 1.300 mensen worden vermist. SAN SALVADOR EFE-AFP-Rtr-ANP President Flores heeft de nood toestand uitgeroepen en de in ternationale gemeenschap om hulp gevraagd. Het epicentrum van de be ving, die zich tegen het mid daguur (plaatselijke tijd) voor deed, lag in de Grote Oceaan, ongeveer 55 kilometer voor de kust van de Salvadoraanse pro vincie La Paz. De beving had een kracht van 7.6 tot 7.9 op de schaal van Richter. Diverse na schokken volgden. Velen brach ten de nacht buitenshuis door. El Salvador werd het zwaarst getroffen, maar ook de buur landen ondervonden de gevol gen. De beving was voelbaar tot in Mexico-Stad.'Volgens de po- K Een inwoner van Santa Tecla ligt sinds zaterdag bedolven onder het puin. Reddingswerkers proberen de man te bevrijden. litie van El Salvador heeft de aardbeving bijna 8.000 wonin gen verwoest. Meer dan 16.000 huizen hebben schade opgelo pen. De meeste moderne ge bouwen zijn blijven staan. In El Salvador, dat 6,2 miljoen inwoners telt, zijn vooral de de partementen aan de kust en de streek rond hoofdstad San Sal vador getroffen. In de westelijke satellietstad Santa Tecla van de hoofdstad zijn veel slachtoffers, vooral in de wijk Las Colinas en in het plaatsje Cpmasagua. In Las Colinas zijn naar schatting achthonderd woningen wegge vaagd door een aardverschui ving die door de beving was veroorzaakt. Daar wordt nog druk gezocht naar overleven den, waarbij ook honden zijn ingeschakeld. Een groot probleem is dat met veel regio's nog geen con tact mogelijk is. Lokale wegen zijn onbegaanbaar en telefoon verkeer is niet mogelijk. Het in ternationale vliegveld, dat di rect na de beving werd geslo ten, is weer open. De schade aan de verkeerstoren is her steld. De Nederlandse minister van ontwikkelingssamenwerking, Herfkens, besloot gisteren al vast 600.000 gulden beschik baar te stellen voor hulp aan de slachtoffers. De Koninklijke Luchtmacht heeft een DC-10 DEN HAAG GPD De kans bestaat dat het zuiden van Nederland wordt getroffen door brokstukken van het Rus sische ruimtestation Mir. Dat schrijft de Militaire Inlichtingen Dienst (MID) in een notitie die is verstuurd naar een aantal mi nisteries. De Mir komt eind fe bruari in de atmosfeer, zo is de bedoeling van de Russen. Er is een gering risico dat ons land wordt getroffen door de brokstukken, aldus de MID. De kans 'daarop schatten de mili tairen op één op tienduizend. Het gaat dan om het gebied ten zuiden van de lijn Tholen-Bre- da-Tilburg. Russische deskun digen hebben berekend dat de brokstukken van de Mir in de Stille Oceaan terechtkomen. Volgens de MID is de exacte lo catie echter pas enkele uren van te voren te voorspellen. Het grootste deel van de Mir zal verbranden in de dampkring. Grotere delen, zoals de brand stoftanks, zullen echter met grote snelheid op de aarde val len, zo is de verwachting. Het is niet de eerste keer dat er brok stukken van ruimtestations of satellieten op de aarde vallen. Delen van het Amerikaanse Skylab kwamen in Australië te recht en brokstukken van Rus sische ruimtestations in de An des, Zuid-Amerika, en Canada. 'Nota 's geven onvolledig beeld' .25 -9,11,12,13 17 t/m 24 [Zieprogramma's15 - 10,25 Nederlandse patent op Europese schaatstitel voorbij BASELGA Dl PINE ANP Het patent op de Europese schaatstitel voor Nederlanders is opgeheven. Een 22- jarige Rus, Dmytri Sjepel, en een 33-jarige Belg, Bart Veldkamp, gingen gisteren de eerste Nederlander, Ids Postma, op het podium voor. Een beeld dat sinds 1992 niet meer is voorgekomen. In dat jaar was het de Noorse krachtpatser Johann Olav Koss die de titel won. Het EK in het Italiaanse Baselga werd ge kenmerkt door valpartijen. Voor debutan te Wieteke Cramer pakte dat positief uit. Zij profiteerde van een struikelpartij van de Russin Varvara Barysheva op de afslui tende vijf kilometer en reed naar het brons. Eerder in het toernooi waren Re- nate Groenewold (gediskwalificeerd) en de Duitse Anni Friesinger (valpartij) ge sneuveld voor het klassement. Gunda Niemann mocht zich voor het eerst in vijf jaar weer tot Europees kampioene laten kronen. Het dramatische verloop van het toernooi heeft ook consequenties voor de Neder landse afvaardiging naar het WK allround in Boedapest over drie weken. Zowel de mannen als de vrouwen hebben slechts drie startplaatsen in plaats van vier. Tot nu toe is alleen Ids Postma zeker van deelname aan het WK Voor de overige startplaatsen wordt woensdag een extra selectiewedstrijd (skate-off) gehouden. Debutant Mark Tuitert, die na de eerste dag van het EK aan de leiding ging bij de mannen, maar zaterdag tijdens de 1500 meter ondeniit ging, schat zijn kansen op deelname aan het WK laag in. Hij vreest dat de skate-off voor hem te vroeg komt. „Ik loop nog als een manke eend en mijn knie is nog hartstikke dik. Ik zie dat vocht de eerstkomende dagen zeker niet ver dwijnen. En tot die tijd kan ik ook niet het ijs op." Het toernooi in Boedapest gaat hoe dan ook aan de Noren voorbij. Voor het eerst in 105 jaar zullen de Scandinaviërs niet vertegenwoordigd zijn bij de wereldtitel strijd over vier afstanden. De prestaties van de Noorse schaatsers en schaatssters bij het EK in Baselga di Piné waren daar voor te zwak. De Noorse bond houdt de komende week crisisberaad. Pagina 17 en 19: Meer nieuws over het EK DEN HAAG-ENSCHEDE ANP De gemeente Enschede heeft vandaag forse kritiek geuit op de acht rapporten van rijksin specties over de vuurwerkramp in Enschede. Ze geven volgens haar een onvolledig beeld van de lessen die moeten worden getrokken voor de toekomst. Volgens de diverse rijksin specties heeft de gemeente En schede op een enkele uitzonde ring na jarenlang illegale uit breidingen van vuurwerkbedrijf S.E. Fireworks achteraf gelegali seerd. De politie was op 13 mei vorig jaar, toen de ramp zich voltrok, nauwelijks bekend met het feit dat er bij het bedrijf vuurwerk lag opgeslagen. Bij de ramp kwamen 22 mensen om het leven. Ook de brandweer van En schede is boos over de vernieti gende conclusies over haar fa lend optreden bij de vuur werkramp. Een zegsman van de brandweer reageerde gister middag verontwaardigd op uit gelekte bevindingen van de acht inspecties die vanmorgen officieel openbaar werden. Volgens de inspecties heeft NR. 42516 LOSSE NUMMERS 2,25 ZATERDAG 2,75 Gallert leidt Docos naar ruime zege op Lugdunum VRAGEN 071-5128030 HET WOORD IS AAN Bem Williams Vroeg of laat herhalen we allemaal wat onze moeder zei. i - De 10,5 ton zware vinvis die zich gisteren klem zwom in de haven van Vlissingen ligt klaar voor vervoer naar museum Naturalis in Leiden. FOTO ANP ALBERT SEGHERS vooruitblik WOENS DONDER VRIJ S77JS ->70* J'/r -1*/2° SSffi 30% 30% 40% !ESK 30% 20% 10% DÜSSELDORF AFP In Duitsland is een om vangrijke witwasaffaire aan het licht gekomen. Een woordvoerder van de Duit se justitie bevestigde van daag de berichtgeving daarover in het weekblad Der Spiegel. Justitie noem de in dit verband nog geen bedragen. Volgens het weekblad Der Spiegel gaat het om een bedrag van meer dan 7 mil jard mark (oftewel een klei ne acht miljard gulden) dat sinds 1997 is witgewassen. De bank WestLB, de grootste regionale bank van Duitsland, heeft in het ka der van deze zaak inmid dels enkele verdachte transacties gemeld bij de autoriteiten. Ook drie andere grote banken zouden dat hebben gedaan. Bij het onderzoek is de naam van het bedrijf TWG boven komen drijven. Volgens justitie is dat een internationaal opererend bedrijf, met voornamelijk Oost-Europese achtergron den. FOTO EP A EDGAR ROMERO beschikbaar gesteld voor het vervoer van tenten, medicijnen, dekens en tabletten voor water zuivering. Secretaris W. de Boer van de Nederlandse ambassade in Costa Rica, die ook El Salvador vertegenwoordigt: „Voor zover wij weten zijn er geen Neder landers onder de slachtoffers." Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. de brandweer op 13 mei vorig jaar'onder andere de cruciale fout gemaakt door een brand tussen twee zeecontainers met vuurwerk op het terrein van S.E. Fireworks te laat op te mer ken en te bestrijden. Het was vermoedelijk deze brand die de reeks explosies met fatale ge volgen bij het vuurwerkbedrijf in gang heeft gezet. De woordvoerder van de brandweer noemde het gister middag 'lariekoek' dat de bevel hebber, die bij de ramp om het leven kwam, geen verkenning op het terrein heeft uitgevoerd. „Wij hebben foto's waaruit blijkt dat de controle van de plek van de brand links, rechts, voor, boven en achter is uitge voerd. We hebben geen fotobe- wijs dat er ook aan de achter kant bij die twee containers is geïnspecteerd. Maar, waarom zou de bevelvoerder dat niet hebben gedaan? Hij was zeer ervaren. We kunnen het hem helaas niet navragen", aldus de zegsman. Pagina 2: Commentaar Pagina 3: Kamer veroordeelt actie van Oosting Voorletters: m/v Adres: Postcode: Plaats: Telefoonnummer: tl.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch 37.30) Per kwartaal automatisch 106.95) Per kwartaal acceptgiro (ƒ107.95) Bank/giro nr: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren via: www.leldschdagblad.nl 8 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1