Arbeidsonrust dreigt bij KLM Economie Dt E-mail: strenge regels, soepele praktijk aarlem proefgebied rootste vliegticketsite Oude sok moet leeg voor euro Tornen aan de Zalmnorm tfERDAG 13 JANUARI 2001 958 7 Vooral actiebereidheid bij technici Bij enkele afdelingen van de KLM dreigt arbeidsonrust. Vooral bij de Technische Dienst is de onvrede groot over de weigering van de KLM om opnieuw te onderhandelen over de CAO. Bestuurder J. Hofland van vakbond De Unie sluit niet uit dat het tot acties komt. Het bord met de koersverhoudingen van de diverse valuta binnen de EU ten opzichte van de euro in de hal van het gebouw van de Europese Commissie in Brussel. foto ap thierry charuer •johnoomkes Be regio Haarlem gaat vol- pe week donderdag de ptste vliegticketsite van Ne- jand van start. Onder de b vliegwinkel.nl test de jtlemse reisspecialist Airtra- pe klantvriendelijkheid, de pency en de vraag naar een kticketshop op internet. De If is bedoeld om kinderziek- ^Juit te bannen. Per 1 april ^^gt Airtrade naast vliegwin- pl nog twee soortgelijke in- ^^etwinkels op het net 'in de "huur rcisbranche heeft grote zelfdfachtingen van internet als jreidingsmogelijkheid op de jaande service via reisburo's ™*|telefonische bemiddeling, logfade, dat een kwart van de y*!ferlandse markt voor toeris- vliegtickets in handen denkt fors te kunnen •huisfen ^oor middel van een jrenrlventure met dagblad De - 522|Paaf (reiskrant.nl) en een otrarfre- n°g geheime zaken- iet «er. De eigen website vlieg- iduui^l nl is het derde ijzer in yuur. Vliegwinkel.nl biedt de con sument via een verbinding met een Amerikaans computercen trum in Atlanta alle vluchten naar alle bestemmingen van al le vliegtuigmaatschappijen. Boeken en betalen van een tic ket is kinderlijk eenvoudig ge maakt: tik de gewenste bestem ming, vertrek- en aankomstda tum in en de computer doet de rest. Alle mogelijke vluchten en alle goedkopere alternatieven verschijnen op het scherm. Airtrade-directeur W. Butte vermoedt dat vooral de conti nue bereikbaarheid een nog onzichtbare vraag naar vliegva kanties zal aanwakkeren. Via een campagne uitsluitend in deze krant en met posters in de mupi's wordt getest hoe effici ent de bureau-afhandeling (back-office) van een dergelijke site is, voordat alledrie tickets hops landelijk hun premiere maken. Butte: ,,We denken dat de praktijk de beste leerschool is om de zogeheten functionali teit op niveau te brengen. In feite moet je oma haar ticket in een handomdraai kunnen boe ken." amstelveen richard mooyman Met name de grondwerktuig- kundigen zijn ontevreden over het in november gesloten CAO- akkoord. Een ruime meerder heid van de Unie-leden, onder wie veel technici, heeft de over eenkomst vorige maand afge keurd. Zij willen meer dan de geboden 5,5 procent loonsver hoging over negentien maan den. De Unie bevindt zich in een lastig parket omdat de achter ban van de andere zes vakorga nisaties wel met het akkoord heeft ingestemd. De KLM wil volgende week met alle bonden om tafel gaan zitten, maar de den haag erik huisman querine de vos De Registratiekamer, die gaat over de privacyregels, vindt dat de werknemer privé e-mailtjes moet kunnen versturen. En dat de werkgever eigenlijk geen toegang moet (willen) hebben tot die privé-post. Normale post is immers strikt persoon lijk en e-mail is daarmee in de visie van de kamer vergelijk baar. Om de privacy te waar borgen zouden bedrijven met de ondernemingsraad regels moeten opstellen. VNO-NCW krijgt intussen visi oenen van ontelbare uren werktijd die verdampen door dat werknemers zich onledig houden met internetten en e- mailen voor privé-doeleinden. De werkgevers wijzen er op dat 58 procent van de ondernemers e-mailgebruik voor privé-doel- einden niet toelaatbaar vindt. Voor internetten in de tijd van de baas is dat zelfs 78 procent. ,,Met de ondernemingsraad hoort vastgesteld te worden wat een onderneming toestaat aan privé-gebruik", aldus VNO- NCW. Maar bedrijven en instellingen gaan er in de praktijk soepel mee om, zeker op het gebied van het e-mailen. Het regelt zich vanzelf, blijkt uit een tele fonische rondgang. „We zijn oud en wijs genoeg om het bin nen de perken te houden", constateert men bij makelaars kantoor Korff de Gidts in Den Haag. „Controle is er niet en als het de spuigaten uitloopt, zal er vanzelf iets van worden ge zegd". Ook chemieconcern DSM, ANWB, Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), Nationale Ombudsman, onderzoeksinsti tuut TNO, Shell en de ministe ries van LNV en EZ zien dat zo. „E-mailen is net als het gebruik van de privé-telefoon", aldus een woordvoerder van DSM in Geleen. „Je moet privé soms gewoon even wat regelen en dan moet dat kunnen. We heb ben een restrictie; er kan niet meer worden verstuurd dan acht megabyte dus geen foto's en videofilmpjes". luchtvaartmaatschappij lijkt niet bereid om de CAO-onder- handelingen te heropenen. Leden van De Unie gaan zich waarschijnlijk beraden op na dere stappen, waarbij acties volgens bestuurder Hofland niet zijn uitgesloten. De Unie heeft niet alleen leden bij de Technische Dienst, maar ook bij de afhandeling en de vracht en bagage-afdelingen. Mogelijk gaan ontevreden KLM-ers maandag hun eisen kracht bij zetten met een demonstratieve bijeenkomst bij het KLM- hoofdkantoor in Amstelveen. Volgens bestuurder J. Smeets van FNV Bondgenoten, waar van de achterban wel instemde Reden is niet betutteling, maar het voorkomen van overbelas ting van het computersysteem. Een dergelijke beperking ken nen ze ook bij de Nationale Ombudsman. Bij het CBS vangt een filter 'aan de poort' e-mails met plaatjes van buiten op en moet de geadresseerde aange ven of het e-mailtje alsnog moet worden doorgestuurd. Onderzoeksinstituut TNO over weegt 'monitoring'. Het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij (LNV) is een van de weinig instellin gen met een officiële regeling. Bij omroepvereniging VARA is privépost al jaren geheim en geldt die regeling nu 'dus' ook voor e-mails. Shell, TNO en de ANWB werken aan een pro to- met het akkoord, is veel onvre de ontstaan door slecht doorge voerde reorganisaties en toege nomen werkdruk. „Men voelt zich ook vaak te weinig gewaar deerd. De KLM heeft op dit ge bied een fors probleem." Bij de Technische Dienst is verder onrust ontstaan door de voorgenomen joint-venture met het Amerikaanse bedrijf UTC. Daarnaast zorgde publici teit over vermeende tekortko mingen bij het onderhoud de afgelopen maanden intern voor spanningen. Een forse groep grondwerktuigkundigen wil een hoger salaris en meer waarde ring. Op de werkvloer is de teleur stelling groot over het uitblijven van hernieuwde CAO-onder- handelingen, aldus een grond- werktuigkundige die anoniem wil blijven. „Er bestaat hier ze ker actiebereidheid." col. In beide gevallen wordt uit gegaan van de eigen verant woordelijkheid en de redelijk heid. „Mensen nemen ook werk mee naar huis of zijn aan spreekbaar, dan moeten ze ook privé-zaken op het werk kun nen doen", aldus een ANWB- woordvoerder. Veel directies hebben zich ove rigens nog nooit gebogen over de problematiek. Omroeporga nisatie TROS en drankencon cern Bols 'hebben nog geen problemen gesignaleerd'. De boodschap van de Registratie kamer is voor hen 'misschien' aanleiding om stil te staan bij mogelijke problemen. Op het gebied van internet is al wel veel geregeld, vaak uit vei ligheidsoverwegingen. Bij de KLM ontkent bod op Malaysia amstelveen richard mooyman De KLM ontkent een bod te hebben uitgebracht op een aandeel in Malaysia Airlines. Volgens het luchtvaartblad Aviation Week probeert de Nederlandse vliegmaat schappij het aandeel van 29 procent van de Maleisische staat over te nemen. De KLM werkt al langer samen met Malaysia, dat zucht onder een zware schuldenlast. Volgens een woordvoerder heeft de KLM 'geen behoef te' om een bod uit te bren gen. „We zijn uitstekend in staat een diepgaande sa menwerking op te bouwen zonder een belang te nemen. Over voortzetting van de sa menwerking zijn we wel met Malaysia in gesprek." Volgens Aviation Week hebben ook Swissair en drie andere ondernemingen een bod uitgebracht. De vak bond van Malaysia-werkne- mers verzet zich tegen ver koop van het staatsaandeel, uit vrees voor ontslagen. De vliegmaatschappij zit al jaren in de rode cijfers en een sa neringsronde lijkt onvermij delijk. Ombudsman, CBS en de Bank Nederlandse Gemeenten heeft het personeel daarom geen in ternetverbinding op de eigen werkplek. „We hebben veel be standen met gegevens van der den met de verplichting tot ge heimhouding. We mogen dus geen risico lopen", schetst woordvoerder Storm. Er wordt, net als bij BNG en de Ombuds man, gewerkt met intemet-pc's los van het netwerk. Shell en het ministerie van eco nomische zaken hebben be paalde delen van internet afge sloten voor het personeel. LNV doet dat alleen als het compu tersysteem te zeer wordt belast door sites die los staan van het werk. amsterdam gpd Nederlandse consumenten moeten de oude sok omkeren om gespaarde munten om te zetten in euro's. De Nederland- sche Bank en de banken orga niseren daarvoor in oktober een speciale spaarweek. Op die manier wil de centrale bank voorkomen dat alle guldens in de eerste week van januari 2002 aangeboden worden. n Nederland zijn 3 miljard munten (vijfjes, rijksdaalders- guldens, kwartjes, dubbeltjes en stuivers) in omloop. De helft daarvan is weggestopt in spaar varkens en oude sokken. De spaarders krijgen voor hun ingeleverde geld een bank tegoed of biljetten retour. Want pas op 17 december komnen de eurosetjes voor de consumen ten beschikbaar. De centrale bank mikt met de spaarweek vooral op spaarders die nu 'piekpijpen' vullen met mun ten. Volgens W.Dassen, project manager Bureau Euro Omwis seling. sparen mensen nu al ECONOMIE WUZER minder omdat ze weten dat de euro er aankomt. Het Bureau Euro Omwisseling, dat speciaal is opgezet om de omwisseling soepel te laten verlopen, kan nog niet zeggen hoeveel mun ten er met de ontspaaractie in oktober uit de circulatie wor den gehaald. De Nederlandsche Bank denkt dat in de eerste week van januari driekwart van de mun ten en biljetten wordt omgewis seld in euro's. Al aan het eind van het jaar (tweede helft de cember) krijgen de consumen ten gratis setjes euromunten met een waarde van 25 gulden aangeboden. Alle Nederlanders vanaf 6 jaar krijgen een waarde bon waarmee ze bij een bank een gratis setje kunnen afhalen- Daarnaast komen er ook setjes in de handel. Daarmee brengt de bank al 200 tot 300 miljoen euromunten in circulatie voor dat er daadwerkelijk mee kan worden betaald. Dit is een der de van de munten die nodig zijn voor het betalingsverkeer in Nederland. het openbaar vervoer, onder wijs en gezondheidszorg, en willen daarom best aan die Zalmnorm tornen. Die norm is willekeurig. Dat wordt langzamerhand wel dui delijk. Want wat doet Zalm? Hij raamt de groei lager dan reëel is en gebruikt de meevallende in komsten die daardoor ontstaan vooral om de staatsschuld af te lossen en om een lastenverlich ting te motiveren en is bereid alleen de meevallende uitgaven te gebruiken om meer uitgaven aan zorg, onderwijs en de infra structuur (wegen e.d) te besteden. Om in te zien hoe willekeurig deze norm is, bedenk dan eens dat u dat met uw partner iets dergelijks af spreekt, dus u doet alleen extra uitga ven wanneer an dere uitgaven meevallen en zet alle extra inkom sten opzij om uw schulden (hypo theek!) af te lossen. Stel nu dat u ont zettende kiespijn krijgt. U zult dan niet naar de tandarts mo gen wanneer er geen meevallers zijn in de uitgaven, ook al heeft u die maand toevallig wel een flinke bonus van de baas gekre gen. Want die bonus moet ge bruikt worden voor de aflossing van de schuld. Uw partner wei gert zelfs maar over die tandarts te praten, hoe u ook kreunt en kermt. Dat zou toch gek zijn? Maar zo doen we dat op natio naal niveau. Is er geen geld meer voor operaties dan sluit de operatiekamer, ook al int de overheid juist veel extra belas tingen en bulkt ze van het geld. Gek toch? Gelukkig durven steeds meer politici tegen het heilige huisje van Zalm aan te trappen. Dat is nodig om structurele redenen. De bezuinigingen in het onder wijs, de zorg en het openbaar vervoer zijn te ver doorgescho ten. Huisartsen protesteren te recht. Ook het onderwijzend en verzorgend personeel heeft goede redenen om de straat op te gaan. De rentelasten van de overheid terugdringen is een goed idee maar niet als dat ten koste gaat van cruciale voorzie ningen. Komt die economische terug slag, dan zijn er ook conjunctu rele redenen om te tornen aan de Zalmnorm. Om te beginnen zullen de meevallers tegenval len en zou Zalm een nog stren gere penningmeester worden dan hij nu al is. Gaat het slech ter met de economie, dan ko men de extra uitgaven van de overheid goed van pas. Het los laten van de Zalm norm mag geen vrijbrief zijn om met geld te smijten maar geef de over heid de gelegenheid te doen wat ze moet doen. moeilijker maken. Wat de sombere ver wachtingen betreft, in mijn bijdrage twee weken geleden zag ik donkere wol ken aan de Ameri kaanse horizon, en wees op de moge lijkheid van een eco nomisch terugslag hier in Nederland. Collega's spraken mij daar op aan. Ik zou overdreven heb ben, van een echte neergang zou toch geen sprake zijn. ARJO KLAMER hoogleraar economie Erasmus Universiteit legapool betaalt 23.000 keer terug Ruim 23.000 klanten van Megapool hebben vorig irhun geld teruggevraagd voor tien jaar geleden gekochte ar- jkelen. In 1990 hield de elektronicaketen een actie, waarbij 'Wanten het aankoopbedrag in 2000 terug konden krijgen. Me- lapool betaalt in totaal 41 miljoen gulden terug. Ruim 90 pro- lent van de klanten van tien jaar geleden heeft gereageerd. \vee procent van de deelnemers voldeed niet aan de eisen, of tuurde het waardecertificaat te laat terug. Megapool denkt dat het geld voor eind februari bij de klanten op de rekening staat. Storing treft pin-automaten fn haag Een storing heeft ervoor gezorgd dat gisteren een eel van de betaalautomaten tijdelijk niet werkte. Tijdens on- da erhoudswerk werd het Haagse steunpunt van Interpay, dat het iea* etaalverkeer regelt, anderhalf uur onbereikbaar. Dat heeft een qr' Woordvoerster van Interpay bevestigd. Hierdoor werden betaal- utomaten in het hele land getroffen. Consumenten konden issen 10.30 en 12.00 niet altijd pinnen in winkels, benzinesta- ons en cafés. Volgens de woordvoerster ging het om ongeveer én op de zes betaalautomaten. Die hadden niet de mogelijk- pas eid uit te wijken naar een ander steunpunt. Weer banen weg bij Eneco 3tu >tterdam Eneco gaat verder snijden in de organisatie. Drie- jnderd werknemers krijgen binnen enkele maanden te horen at ze boventallig zijn en hun heil buiten het Rotterdamse ener- ien ebedrijf moeten zoeken. Het aantal komt bovenop de acht- lek« underd man die al de wacht is aangezegd. Eneco stelt dat het invi impt met minder inkomsten en meer kosten. De liberalisering in de energiemarkt dwingt de energieleverancier tot efficiënter erken (met minder mensen). Eneco voltooide afgelopen zo- ier een fusie met zes kleine gas- en stroombedrijven. De be- okken werknemers kregen een werkgarantie tot 2005. In die mode begeleidt Eneco hen bij het zoeken van een baan buiten at bedrijf. Ook de nieuwe boventalligen vallen onder de be- aande werkgarantieregeling. „Niemand wordt ontslagen" >gt een woordvoerster. AII rbeidskosten stijgen sterk AS, ussel De arbeidskosten per uur in de Europese Unie zijn het mii irde kwartaal van vorig jaar met 3,9 procent gestegen ten op- sonlj chte met dezelfde periode in 1999. Nederland was koploper ïren et een stijging van 5,2 procent. De geringste stijging kende Ita- 2 42 i (0,8 procent). Dat blijkt uit cijfers van Eurostat, het statistisch ireau van de EU. In het tweede kwartaal van 2000 stegen de p. beidskosten in Nederland nog met 2,9 procent. In de EU was tgap it toen 3,7 procent, zeb «a NV'ers achter akkoord NS >171 recht De leden van de CNV Bedrijvenbond hebben het prin- ïnd£ je-akkoord over samenvoeging van verkeersposten voor NS- (Vi rkeersleiders gisteren geaccepteerd. Daarmee steunen zij de r orgenomen verhuizing van de verkeersleiding van de Neder- 1 hui ïdse Spoorwegen in Hengelo, Deventer en Zutphen naar 3Sm ralle en Arnhem. Aanvankelijk was een meerderheid tegen t akkoord. De bond legde het akkoord opnieuw aan de leden or toen het aantal voorstanders groeide. FNV Bondgenoten is g in overleg met zijn leden. lijk aai CB zoekt nieuw onderkomen gd iNkfurt De Europese Centrale Bank (ECB) groeit uit haar jas 3d is op zoek naar een nieuw onderkomen. Er zijn op het ogen- p v0 k onderhandelingen gaande, maar een besluit over een ken, :uw kantoorcomplex is nog niet gevallen, zo heeft een woord je erder gisteren laten weten. Het huidige kantoorpand, de Eu- 1 de oren in het centmm van Frankfurt, is te klein. Er werken al 3geidewerkers van de bank in het 300 meter verder gelegen Eu- (20 heum. Volgens Duitse media zou de ECB aan de oostkant 3 hui Pi 071] 12 1' Frankfurt drie kantoortorens bouwen. Werknemers Shell willen einde uittocht nis» Werknemers van Shell in Pernis en in Moerdijk willen t het bedrijf het personeelsbestand niet nog verder inkrimpt, zetten dat als belangrijk onderwerp op de agenda voor een :uwe CAO. Shell heeft de laatste jaren veel gereorganiseerd, ardoor duizend mensen zijn vertrokken. De werkdruk is irdoor volgens de werknemers flink toegenomen. Uit een agenlijst van FNV Bondgenoten onder de leden blijkt verder erk tde helft tevreden is over de in ingevoerde prestatiebeloning. hilips integreert e-commerce ;rdam Philips wil voorkomen via e-commerce ongewild icurrentie aan te gaan met de detailhandel. In plaats daarvan ibeert het elektronicaconcern zijn verkopen via internet te groten door wereldwijd 60.000 winkeliers en dealers 'online' ïelpen. Philips integreert zijn internethandel in het bestaan- vvereldwijde distributie- en dealernetwerk. Om er zeker van :ijn dat de overgrote meerderheid van dealers en distribu- 1S irs eind dit jaar 'online' is, investeert Philips 18,5 miljoen in t tware. De winkeliers worden zo in staat gesteld om websites Douwen waarop zij Philips-producten presenteren en service nbieden. etroplus stapt in biodiesel sterdam De jonge oliemaatschappij Petroplus gaat deelne- in aan de productie van biodiesel en glycerine. Met een aan- el van 17,2 procent in de nieuw opgerichte onderneming einische Bio Ester (RBE) in het Duitse Neuss is dochteron- meming Petroplus Tankstorage Neuss meteen verzekerd van langjarige opslag en overslag van bio-diesel. De totale inves- ing van alle partners in het project bedraagt ruim 24 miljoen Iden. De bouw van de installatie zal de komende maanden (innen. Begin 2002 moet deze worden opgeleverd. De instal- e krijgt een jaaarlijkse productiecapaciteit van 100.000 ton diesel en 10.000 ton glycerine. SALE bij Stoutenbeek: de bekende meubels en merken nu met verrassende kortingen. Als u de komende weken bij Stoutenbeek binnenloopt, zult u waarschijnlijk niets vreemds opmerken. De topdesigns van de bekende meubelmerken vindt u daar waar u ze altijd vindt. Maar als u goed kijkt, ziet u dat een groot aantal meubels van een label voorzien is. Een SALE-label. En ondanks het feit dat zo'n label het enige 0 Wij komen graag bij u thuis. verschil is, lijkt het ons voldoende reden om nü uw slag te slaan. ARJO I hoogleraa Erasmus l Het slechte meuws over de VS gooit roet in het paarse eten. Of de Amerikaanse economie in een recessie zal belanden weten we nog niet, ook is moeilijk te zeggen hoe een eventuele Ame rikaanse recessie de Nederland se economie zal beïnvloeden, maar zeker is dat men nerveus is en dat de zorgen over de na bije toekomst toegenomen zijn. Minister Zalm zal rekening moeten houden met tegenval lende economische groei en dat zal de keuzes voor de over heidsbegroting alleen maar moeilijker maken. Wat de sombere ver wachtingen betreft, in mijn bijdrage twee weken geleden zag ik donkere wol ken aan de Ameri kaanse horizon, en wees op de moge lijkheid van een eco nomisch terugslag hier in Nederland. Collega's spraken mij daar op aan. Ik zou overdreven heb ben, van een echte neergang zou toch geen sprake zijn. Ook de gevolgen van een slech te Amerikaanse economie op de Nederlandse zou ik overdrij ven, want het merendeel van onze handel vindt immers plaats binnen Europa. Ik geef toe dat mijn verwachtin gen speculatief waren en dat ik zeker niet de informatie had die Greenspan, de baas van de Amerikaanse centrale bank had. Dat Greenspan inmiddels geheel onverwachts de Ameri kaanse rente met een half punt verlaagd heeft, geeft aan dat die informatie uiterst zorgwekkend is. De stroom winstwaarschu wingen en een opvallende da-" ling in het vertrouwen van de Amerikaanse producenten lij ken mijn speculatie van twee weken terug alleen maar te ver sterken. Ben ik misschien nog te voorzichtig geweest? Het slechte nieuws geeft een nieuwe wending aan de interne Nederlandse discussie. Zoals u misschien is opgevallen, wordt deze beheerst door de zoge naamde Zalmnorm. Zet een paar kamerleden bij elkaar en ze hebben het onherroepelijk over die norm. De vraag is of fi nanciële meevallers uitgegeven mogen worden of niet. Althans daar lijkt het over te gaan. Kijk dieper en het gaat over een kwestie van structurele aard. De werkelijke vraag is of de overheid al dan niet kleiner moet worden. De strenge pen ningmeesters, met Zalm voor op, willen meer ruimte voor de private sector omdat zij geloven dat die sector het beter doet dan de collectieve sector. Groen Links, de SP en een aantal durfals van de PvdA vinden het welletjes geweest met de bezui nigingen, benadrukken de prijs ervan in de vorm van achteruit gang in collectieve sectoren als ■"Her I! HM BAAS- Ho \JitfPT Her HE1EMIML KlltT 686 v VAT WIJ OPOUS WEHX- ff!W6-6-HWl£N BoTD- 7 Bo MU MMT HO VIT WÉÖW _SrfT| v Aiep- inievwetiem illustratie wim stevenhagen

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 9