i Vrees voor vlees slaat gat in begroting Britten huiveren na gruweldood van kleine Anna Buitenland Dode Portugezen verstoren verkiezingen Jolitie in Antwerpen oekt naar sponsors rondwet biedt ruimte voor itlevering van Milosevic' Franse onderzoeksrechter wordt met dood bedreigd Geen bewijs gevonden van overlijden Wallenberg UTERDAG 13 JANUARI 2001 'EE Brand in kerncentrale Temelin bacue In de omstreden kerncentrale in het Tsjechische Teme- jlïls gisteren brand ontstaan door een olielek. Het vuur werd chter onmiddellijk geblust en de centrale is geen moment in ievaar geweest, zo verzekerde een woordvoerder. De brand Irak uit in een gedeelte van de centrale waar zich geen radioac- ieve stoffen bevinden. De bouw van de kerncentrale in Temelin leeft tot grote ongerustheid geleid in buurland Oostenrijk. De )ostenrijkers maken zich zorgen over de veiligheid van de cen- rale. feven Spaanse vissers vermist PMeer dan twintig schepen en een vliegtuig van de it hebben gisteren vergeefs gezocht naar zeven beman- ;n van een Spaanse vissersboot die voor de Portugese gezonken. De vissersboot had elf bemanningsleden, r vier werden gered door een Israëlisch koopvaardij- VHO bekijkt Golfoorlogsyndroom jnéve De wereldgezondheidsorganisatie (WHO) is in Irak een Onderzoek begonnen naar mogelijke gezondheidsrisico's als ge- tolg van de Golfoorlog, zo bevestigde gisteren een WHO- Loordvoerder. In die strijd in 1991 zouden voor het eerst wa kens en munitie met verarmd uranium zijn gebruikt. De experts nderzoeken in Irak de gevolgen van het gebruik van verarmd iranium. Recent is grote commotie ontstaan over een mogelijk 03 erband tussen verarmd uranium en gevallen van leukemie on er militairen die de afgelopen jaren hebben gediend in de vre esmacht voor Bosnië-Herzegovina. Ihina executeert moslimleider fKiNGIn China is de leider van een islamitische vrijheidsbe weging terechtgesteld. De man, Alerken Abula, zou de afgelo- )6n,|en jaren terroristische aanslagen hebben gepleegd in de regio linjiang. Meer dan tien van Abula's medestrijders hebben cel- UpJtraffen gekregen van twee jaar tot levenslang. De beweging, opgericht in 1993, heeft ruim honderd aanhangers en eist een igen gebied, dat onafhankelijk moet zijn van China. De Chine- )t aflje autoriteiten maken zich steeds meer zorgen over de onvrede inder moslims in het westen van het land. ta5ltinnen verknocht aan hun mobieltje •lsinki De Finnen - mobiele bellers bij uitstek - hebben elkaar jfgelopen jaar een miljard keer mobiel gebeld. Dat heeft het mi- fcsterie van verkeer en communicatie gisteren laten weten. In «taal beschikt 88 procent van de Finse huishoudens over een pobiele telefoon. Van elke honderd Finnen zijn er 73 die met Jen telefoontje de straat op gaan, acht meer dan een jaar gele- ICIGIJen. „Wij naderen het verzadigingspunt, maar niemand weet wanneer dat is bereikt", aldus woordvoerder Mikael Akermarck pn het ministerie. protest tegen arrestaties kinderen Itanbul Een mensenrechtenorganisatie in Turkije heeft giste- >n de onmiddellijke vrijlating geëist van 29 gearresteerde kin- Eren. De kinderen, in de leeftijd van negen tot zestien jaar, erden dinsdag opgesloten omdat ze zouden hebben meege- aan aan een betoging van de verboden Koerdische arbeiders- irtij PKK. De families van de arrestanten zeggen dat de Turkse Dlitie de kinderen heeft mishandeld. De arrestaties vonden aats in de stad Viransehir in het zuidoosten van Turkije. fzeren Dame' Hong Kong weg )ng kong Een van de machtigste vrouwen in Azië, Anson ïan, treedt af als plaatsvervangend hoofdbestuurder van ong Kong. Het besluit van de 'IJzeren Dame' van de voormali- Britse kroonkolonie volgt op een publieke reprimande van iking, eind vorig jaar. De communistische autoriteiten stelden it Anson Chan te weinig steun bood aan de Tung Chee-hwa, door Peking aangestelde baas van Hong Kong. Chan werd in 193 in haar functie benoemd door de laatste Britse gouverneur n Hong Kong, Chris Patten. Ze verwierf faam als pleitbezorg- :r van democratisering en burgerlijke vrijheden in Hong ing. In de regionale media circuleren al maanden geruchten er de slechte werkrelatie tussen Chan en Tung. De populari- it van de Tung neemt gestaag af en de roep om zijn vervan- ng door Chan was steeds vaker te horen. Joegoslavische grondwet be- geen enkele bepaling die evering van oud-president Dsevic aan het Joegoslavië- lunaal in Den Haag kan irsbomen. Hoewel Milose- opvolger, Kostunica, niets r uitlevering voelt, heeft mi- ter van justitie Momcilo bac gisteren in Belgrado daard dat Joegoslavië aan al internationale verplichtin- moet voldoen en moet sa- iwerken met het tribunaal, tegenstelling tot president itunica vindt Grubac uitleve- niet strijdig met de grond- 1TWERPEN PASCALE THEWISSEN nieuwe Antwerpse sche- n (wethouder) voor veilig- id, Dirk Grootjans, is op ek naar bedrijven die de po- ïe willen sponsoren. Groo ms denkt bijvoorbeeld aan rzekeringsmaatschappijen. hebben baat bij het terug- igen van het aantal inbra- in de stad, en zouden dus ld op tafel kunnen leggen >r inbraakpreventie. Irootjans ontvouwt zijn «ën vandaag in een inter- iw met de Vlaamse krant De irgen. De kersverse wethou- |r zegt geen andere keus te fbben dan naar alternatieve Istromen te zoeken, omdat stadskas bijna leeg is. Het zamelen van sponsorgeld is lgens hem een mogelijkheid i te voorkomen dat het 'i"k van de Antwerpse politie de knel komt. Volgens Grootjans is het na- ukkelijk niet de bedoeling t de sponsoren zich inhou- 'ijk met het werk van de po- e gaan bemoeien. Hij wijst erop dat het Antwerpse korps ook nu al op bescheiden schaal wordt gesponsord. Zo rijden enkele agenten rond in Smart-auto's en hoopt politie commissaris Luc Lamine dat de modernisering van de tele fooncentrale voor een deel wordt bekostigd door het be drijfsleven. De liberaal Grootjans werd afgelopen maandag geïnstal leerd als schepen voor veilig heid, een nieuwe post die werd gecreëerd na de ge meenteraadsverkiezingen van 8 oktober vorig jaar. Die stem busgang leverde opnieuw een forse winst op voor extreem rechts. Het Vlaams Blok be haalde eenderde van de stem men. Om de onvrede en de gevoelens van onveiligheid onder de Antwerpenaren weg te nemen, werd het stadsbe stuur (een monstercoalitie van christen-democraten, groe nen, sociaal-democraten en li beralen) uitgebreid met een wethouder die zich specifiek gaat bezighouden met de be strijding van de criminaliteit en de onveiligheid in de stad. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Steun aan boeren kost miljarden extra De landbouwuitgaven van de Europese Unie dreigen dit jaar miljarden guldens hoger uit te vallen dan geraamd. De extra kosten vloeien voort uit het instorten van de vleesverkoop door de paniek over de gekkekoeienziekte (BSE). De inkomenssteun voor de veehouders komt gro tendeels uit de EU-begroting. Nederland, Denemarken en Ierland vrijwel stabiel is geble ven. terwijl in Groot-Brittannië, Finland en Zweden zelfs iets meer vlees werd gegeten. De daling met gemiddeld 27 procent stelt de Commissie voor een fors financieel pro bleem. Eind vorig jaar spraken de EU-landbouwministers na melijk af dat de komende zes maanden alle slachtrijpe run deren die niet op BSE zijn ge test, moeten worden vernietigd. BRUSSEL MARC PEEPERKORN CORRESPONDENT De consumptie van vlees in Eu ropa is afgelopen maanden ge middeld met 27 procent ge daald. In Griekenland was de afname het grootst (min 50 procent), in Italië daalde de verkoop met veertig procent, in Frankrijk 38 procent en in Duitsland 33 procent. Opval lend is dat volgens de Europese Commissie de vleesverkoop in De boeren krijgen de marktprijs van het dier vergoed. De Euro pese Commissie schatte de kos ten destijds op 2,8 miljard gul den, waarvan de EU 1,9 miljard betaalt. De rest is voor rekening van de lidstaten. De toenmalige ramingen van de Commissie waren gebaseerd op een consumptiedaling met tien procent. Nu de vleesver koop veel drastischer terug loopt, is de verwachting dat boeren veel meer runderen voor vernietiging zullen aanbie den. „Als dat gebeurt, staat de EU voor een substantieel finan cieel probleem", erkent de woordvoerder van Europees landbouwcommissaris Fischler. De extra kosten kunnen oplo pen tot vier miljard gulden. Op de landbouwbegroting is zo veel extra geld niet te vinden. De EU-regeringsleiders leg den afgelopen maand in Nice vast dat het EU-budget niet mag worden overschreden. Als de Europese leiders daarin vol harden moet op andere posten worden gekort. Verlaging van de gegarandeerde landbouw prijzen is een van de mogelijk heden. Dit jaar geeft de EU bij na honderd miljard uit aan de landbouw. Eind deze maand treffen de landbouwministers van de EU elkaar in Brussel. De snel oplo pende kosten van de BSE-maat- regelen komen dan zeker aan de orde. België wil dat de EU een groter deel van de extra uit gaven voor haar rekening rome» Niet minder dan tien miljoen lege drankblikjes gebruikten de Italiaanse bouwers van deze replica van het wereldberoemde Colosseum. Gehoopt wordt op een vermelding in het Guinness Book of Records. Volgende maand wordt het bouwwerk in Rome afgebroken. Het alumini um van de blikjes zal worden geveild. De opbrengst gaat naar campagnes op donoren van bloed en organen te werven. FOTO REUTERS ALESSIA PIERDOMENICO wet. De constitutie verbiedt weliswaar uitlevering van Joe goslavische burgers aan vreem de mogendheden, maar het tri bunaal is geen mogendheid doch een instelling van de Ver enigde Naties. Volgens Kostunica moet een proces in Joegoslavië plaatsvin den volgens Joegoslavisch en Servisch recht. Hij wil wel aan klagers en rechters uit Den Haag tot zo'n proces toelaten. Grubac zei dat de regering haar definitieve standpunt wil bepa len voordat hoofdaanldaagster Carla del Ponte van het tribu naal eind deze maand op be zoek komt in Belgrado. BARCELONA HENK VAN DEN BOOM CORRESPONDENT De Portugese presidentsverkie zingen van morgen lijken een eerbetoon aan de doden. Een half miljoen al lang overleden kiezers zijn opgeroepen om hun stem uit te brengen voor een nieuwe president. De toch al minimale opkomstcijfers van voorgaande jaren zullen hier door nog lager uitvallen, zo voorspellen opiniepeilers. Het gestuntel met stemmen bij de laatste Amerikaanse presi dentsverkiezingen valt in het niet bij het rommeltje in het Portugese kiesregister. Van de 8,5 miljoen geregistreerde kie zers zouden er volgens deskun digen bijna een miljoen moeten worden geschrapt. De lijst wordt vervuild door een half miljoen namen van doden. On der hen zijn er zevenbduizend die in 1896 of eerder zijn gebo ren. Voorts zijn er stemoproe- pen de deur uit gegaan voor 300.000 mensen die in een grijs verleden zijn geëmigreerd. De verkiezingscampagne staat de laatste dagen volledig in het teken van het schandaal over de 'dode kiezers'. Een tweede termijn van vijf jaar voor de so cialistische president, Jorge Sampaio, lijkt al bij voorbaat vast te staan. De peilingen voorspellen voor hem een dub bel zo groot aantal stemmen als voor zijn grootste rivaal, de so ciaal-democraat Joaquim Fer- reira do Amaral. Drie andere kandidaten van linkse signa tuur komen er helemaal niet aan te pas. De oppositie probeert nu de ze kere overwinning van Sampaio in een geur van corruptie te plaatsen. Volgens tegenkandidaat Ferrei- ra zijn de verkiezingen van morgen nauwelijks nog een af spiegeling van de wil van het volk. Een lage opkomst, kunst matig versterkt door de spook- kiezers, werkt altijd in het voor deel van de zittende kandidaat. Professor Paulo Morais van de universiteit van Lissabon, die is gespecialiseerd in statistiek, heeft berekend dat de opkomst morgen negen procent lager zal uitvallen door de niet-bestaan- de kiezers. De regering van premier Anto nio Guterres, partijgenoot van president Sampaio, noemt de cijfers 'overdreven'. In 1998 zijn bij een zuivering van het kiesre gister al meer dan een half mil joen niet (meer) bestaande kie zers geschrapt. „Daarom is het onmogelijk dat er nu nog een half miljoen verkeerde namen in zouden staan." De affaire is aan het rollen ge bracht door het tijdschrift Visao Het blad zou zich volgens Gut erres hebben gebaseerd op ver ouderde gegevens. De nu 61-jarige Jorge Sampaio werd in 1996 met absolute meerderheid tot president van Portugal gekozen. Hij was de- strijds de opvolger van Mario Soares. Hoewel Sampaio in de nationale politiek overwegend een bescheiden rol heeft ge speeld, leverde hij een zeer ac tieve bijdrage aan de onafhan kelijkheid van Oost-Timor, de voormalige Portugese kolonie in de Indonesischè archipel. Fokkers van rundvee gingen gisteren in de Franse stad Nantes de straat op om volledige compensatie te eisen van de verliezen die ze driegen te lijden als gevolg van de BSE-crisis. neemt. Nederland is de laatste jaren geen voorstander van het afwentelen van financiële las ten op de EU. In de Europese lidstaten be halve Groot-Brittannië zijn in middels meer dan duizend ge vallen van BSE geconstateerd. Vorig jaar zijn er in de overige veertien EU-lidstaten vierhon derd nieuwe gevallen aange troffen. Daarmee komt het tota le aantal runderen met BSE in FOTO EPA FRANK PERRY die landen op 1.053 sinds de uitbraak van BSE. begin jaren negentig. Dat blijkt uit cijfers die gisteren bekend zijn ge maakt door de woordvoerster van Europees Commissaris Byme (volksgezondheid). In Groot-Brittannië zijn inmiddels al 180.000 BSE-runderen aan getroffen. Ondanks strengere maatregelen tegen de gekke koeienziekte werden vorig jaar 1.150 nieuwe gevallen geteld. Zaak-Mitterrand steeds grimmiger PARUS HENK GLIMMERVEEN CORRESPONDENT De Franse onderzoeksrechter in de zaak-Mitterrand heeft extra politiebewaking gekregen, zo is gisteren bekend geworden. Rechter Courroye is de afgelo pen dagen enkele malen met de dood bedreigd. De dreigemen ten waren dermate serieus dat meteen tot verscherpte bewa king is overgegaan. Het is de tweede keer in korte tijd dat een onderzoeksrechter in Frankrijk politiebescherming krijgt. Eva Joly, die belast is met de affaire rond het oliebedrijf Elf, werd eerder onder surveil lance van de politie geplaatst. Evenals in de zaak-Mitterrand gebeurde dat toen het onder zoek zich verplaatste naar Afri ka. Jean-Christophe Mitterrand, de op borgtoch vrijgelaten zoon van de overledemn Franse oud- president Francois Mitterrand, wordt verdacht van betrokken heid bij illegale wapenzendin gen naar Angola. Hij zou zijn kennis en contacten in Afrika ten dienste hebben gesteld van de wapenhandelaar Pierre Fal cone. Deze zou hem een bedrag van ruim vier miljoen gulden hebben verstrekt als dank voor bewezen diensten. Behalve Falcone is ook de van oorsprong Russische za kenman Arcadi Gaydamak be schuldigd van illegale wapen handel. Beiden gaven leiding aan het wapenbedrijf Brenco. Volgens het weekblad Le Point genoten Falcone en Gaydamak tot voor kort de steun van de Franse contra-spionagedienst DST. Als illustratie voor deze beschuldiging noemt het blad de inval bij Brenco in december 1996 door de fiscale politie. En kele uren nadat de Franse FIOD de in beslag genomen docu menten had opgeslagen, kreeg ze bezoek van agenten van de DST die een aantal dozen kwa men opeisen. De dozen met documenten zijn nimmer te ruggebracht. STOCKHOLM Rtr-AFP Er bestaan geen officiële pa pieren over het overlijden. Bo vendien zijn er veel mensen die zeggen Wallenberg jaren later nog, zelfs tot in 1989, te hebben gezien in Rusland. De Zweedse premier Goran Persson zei gisteren dat niet valt uit te sluiten dat Wallen berg nog leeft. Hij werd in 1913 geboren. Zweden zal blijven speuren naar wat er met de di plomaat is gebeurd, zo beloof de Persson. De zaak Wallenberg is al ja ren een gevoelig punt in de be trekkingen tussen de Russen en de Zweden. De diplomaat ver dween in Hongarije in januari 1945. Tijdens de Tweede We reldoorlog hield hij tienduizen den joden uit nazi-handen door ze vanuit zijn standplaats Boe dapest te voorzien van Zweedse visa. Aan het einde van de oor log werd Hongarije bezet door het Sovjetleger. Volgende week wordt in Mos kou een Walleberg-monument onthuld. Er is geen hard bewijs gevon den dat bevestigt dat de Zweed se diplomaat Raoul Wallenberg in 1947 in Russische gevangen schap is overleden. Dat conclu deert een speciale onderzoeks commissie. Moskou heeft wel steeds verklaard dat Wallenberg in 1947 is overleden. De Zweed se premier Persson heeft Wal lenbergs nabestaanden excuses aangeboden omdat Zweden destijds niet meer heeft gedaan voor de diplomaat. De commissie, die bestaat uit Zweedse en Russische deskun digen, bestudeerde jarenlang archiefstukken uit Russische gevangenissen en verklaringen van talrijke getuigen. Gisteren maakte ze haar bevindingen openbaar. In het rapport staat dat 'hoewel alle versies van Russische bronnen ervan uit gaan dat Wallenberg in 1947 is overleden' de werkgroep daar voor geen onomstotelijk bewijs heeft kunnen vinden. Oudtante en haar vriend martelen achtjarig meisje dood LONDEN HARM HARKEMA CORRESPONDENT Met een mengeling van woede, af schuw en verdriet hebben de Britten gereageerd op de gisteren bekend ge worden details van een van de gruwe lijkste gevallen van kindermishande ling en -moord in de Britse geschiede nis. Verdriet is er over de dood van de achtjarige Anna Climbie. De afschuw betreft de verschrikkingen die het meisje heeft moeten doorstaan voor dat ze in februari vorig jaar verwaar loosd en onderkoeld overleed, met 128 moedwillig toegebrachte verwondin gen. En de woede richt zich op haar godsdienstwaanzinnige oudtante Ma rie Kouao (44) en Carl Manning, de 28- jarige vriend van de tante. De twee hebben het kind in hun flatje in het noord-Londense Tottenham doodge marteld. Maar ook de betrokken over heidsinstanties moeten het ontgelden. Ondanks talloze signalen die erop duidden dat er iets grondig mis was, verzuimden die in te grijpen. Kouao en Manning zijn gisteren tot levenslang veroordeeld. En passant beschuldigde de openbare aanklager de hulpverlenende instanties van 'een oogverblindende incompetentie'. Tegen acht agenten van de kinder politie loopt een intern onderzoek, een maatschappelijk werkster van de kin derbescherming is geschorst, en de complete sociale dienstverlening van een falende deelgemeente is onder cu ratele van het rijk geplaatst. De minis ter van volksgezondheid, Alan Mil- burn, heeft bovendien een diepgaand onderzoek aangekondigd. De lijdensweg van Anna Climbie be gon eind 1998 in Ivoorkust. Daar werd het levenslustige meisje door haar ar me ouders uitbesteed aan oudtante Kouao uit Parijs, in de verwachting dat het rijke Westen het meisje een betere toekomst zou bieden. Na een paar maanden Parijs verhuisde Kouao met Anna naar Londen. Al gauw kreeg de kinderbescherming de anonieme tip dat het kind ernstig werd mishandeld, maar er werd niets mee gedaan. In juli 1999 trok de dominante Kouao met Anna in bij de wat labiele taxichauffeur Carl Manning. Uit de be kentenis van Manning - Kouao ont kent alles en geeft de schuld aan de duivel - blijkt dat het leven voor Anna daar een hel is geweest. Uit zijn huive ringwekkende betogen kwam naar vo ren dat het meisje vrijwel dagelijks bont en blauw werd geslagen met alles wat onder handbereik was, van keu kengerei tot een fietsketting. Met een hamer werd het meisje keihard op de teentjes geslagen. Ook werden er siga rettenpeuken op haar lichaam uitge drukt. Anna, die niet naar school ging, kreeg veel te weinig te eten. Ze moest het doen met koude kliekjes. Die wer den in een plastic bakje in het bad ge legd, waar Anna ze dan 'als een hond' kon opeten. En in datzelfde kille meta len bad moest Anna altijd slapen, meestal naakt, soms gehuld in een vuilniszak. Af en toe werd ze ook stevig vastgebonden, soms meer dan 24 uur achtereen. Als Anna buiten was, liep ze krom als een oud vrouwtje. Dat alles gebeurde terwijl verschei dene maatschappelijke instanties er van wisten. Verzwakt en op tal van plaatsen verwond, heeft Anna nog twee keer in een ziekenhuis gelegen. Verplegend personeel had meteen in de gaten dat er iets niet pluis was. Het meisje zelf ontkende dat er iets aan de hand was en zei dat haar wonden het Een fotootje van Anna uit het familie-al bum. FOTO AP gevolg waren van ongelukjes. Ook be hield ze voor de buitenwereld haar glimlach. Bij ontslag uit het eerste zie kenhuis moest Anna terug naar huis op bevel van een leidinggevende arts, die dacht dat de wonden het gevolg waren van krabben wegens schuift. Een paar weken later overgoot Kouao haar nichtje met kokend water. Ze bracht het meisje zelf naar een (an der) ziekenhuis. Het verplegend perso neel rook onmiddellijk onraad. Onder protest van het ziekenhuispersoneel werd Anna twee weken later toch weer toevertrouwd aan haar kwelgeesten. Dat gebeurde op bevel van kinderpoli tie en kinderbescherming. Blunders van de hulpverlening ble ven zich opstapelen. Zo ging een ge pland huisbezoek van kinderpolitie en kinderbescherming niet door, omdat de betrokken ambtenaren bang waren dat ze schurft zouden krijgen. In februari vorig jaar nam oudtante Kouao haar nichtje mee naar een Bra ziliaanse kerk in Noord-Londen die aan duiveluitdrijving doet. Anna was nauwelijks meer bij bewustzijn. Een dag later bracht Kouao het meisje naar een ziekenhuis. Voor de rechtbank vertelde een arts dat 'het arme kind aanvoelde als een klomp ijs'. De vol gende dag stierf ze. Tijdens de rechtszaak, die maanden heeft geduurd, deelde een rechercheur mee dat Anna's ouders in Ivoorkust 'geestelijk geheel kapot' zijn. Dat de gruwelijkheden pas gisteren werden geopenbaard, komt omdat in Enge land tijdens een rechtszaak geen infor matie naar buiten mag komen om be ïnvloeding van de jury te voorkomen.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 7