PORT 'Er is nu rust ij Quick Boys' Randje BUITENSPEL MOOIER dan GOUD Volgens De Mos komen de Boys uit Rijnsburg er aan PAG 13 JANUARI 2001 Henk Krauwel voorspelt club goede toekomst Twee jaar geleden ging Henk Krauwel aan de slag als 'manager hnische zaken' bij Quick Boys. Hij trof op sportpark Nieuw Zuid een club aan die smachtte naar succes, maar moest knokken tegen degradatie. Na twee jaar houdt Krauwel het voor gezien. Hij heeft voldoende tijd voor de functie bij de Katwijkse club. In de positie op ranglijst is - met een nieuwe trainer en een handvol nieuwe spelers - linig verandering gekomen. Maar volgens Henk Krauwel - directeur ran de christelijke MBO in Katwijk - betekent dat niet dat er niets is iranderd. „Er is rust in de tent en er is een selectie waar Quick Boys jaren mee vooruit kan." Door WILLEM SPIERDIJK et 'managen' van een school is gemakkelijker een hoofdklasser naar de top te brengen. verschil is dat je op school met professionals t. Die zijn gemakkelijk te 'managen'. Ze heb- jovendien op grond van hun arbeidscontract lalde taken. Óp school zitten we met fusies, we ien met concurrentie te maken, we zijn met ideringen bezig. Dat is echt niet gemakkelijk, s een veel grotere klus, alleen al door de tijd t investeert. Het is een heel verschil met wer- net mensen die in hun vrije tijd dingen doen >n voetbalclub. Er komen emoties bij kijken, staat of valt met de resultaten. Nu kan een be- wel geduld opbrengen, maar het publiek Hal niet. Die hebben er geen boodschap aan K vordt gezegd: we zijn aan het bouwen. De sup- begrijpelijk dat horen we al vijf zou het liefst als trainer op het veld staan. drive heb ik niet meer. Toen vorig jaar Cees pelaar opstapte, heb ik er even aan gedacht et over te nemen. Maar ik realiseerde me met- lat ik er nooit de tijd voor heb. Ik vind het trai- snde rak wel het mooiste beroep. Je bent bezig ien te motiveren en ik denk dat dat een van nvaliteiten is. Ik heb altijd genoten van de ling voor de wedstrijd in de kleedkamer, het se gevoel als je samen een prestatie hebt neer- Dat zijn de mooiste gevoelens die er bestaan, -van m'n 18de tot m'n 47ste clubs getraind, KRV van de onderbond naar de eerste klasse cht. Dat vind ik het leukste, iets vahaf het nul- opbouwen. Een hoofdklasser als Quick Boys en heb ik nooit geambieerd. Dat is al de top, oef je niet van onderaf op te bouwen." lick Boys heeft eigenlijk weinig aan Henk wel gehad. :nk dat ik voor een transparante organisatie heb gezorgd bij Quick Boys. Er bestonden tal van afspraken over vergoedingen aan spelers, er waren misstanden. Er is op dat gebied nu rust bij de club. We hebben een goede spelersselectie. We hebben bewust wat oudere jongens gehaald, die de jonge ren kunnen coachen. Ik zie ook verbetering in het spel, ik zie dat er toekomst inzit. We hebben bo vendien een compleet team achter het eerste team staan, dertien jongens die zo kunnen inspringen. De vraag is alleen of die het geduld hebben om te wachten tot ze aan de beurt zijn. Ik heb een beetje Rob Baan van Feyenoord als voorbeeld. Je ziet daar een consistent beleid. Nu moet alleen die bal in de laatste seconde er nog in. Wat dat betreft hebben we een hoop pech, tel eens hoeveel punten we in de laatste fase van een wedstrijd hebben verspeeld. Als we zes punten meer hadden gehad, zag het er nu heel anders uit." 4. Betalen van spelers is geldverspilling. „Wat mij betreft mogen spelers best hun onkosten terugkrijgen. Ze treden bij ons toch op voor mini maal 1500 man. Dan zie ik ze een beetje als arties ten. Wat mij opvalt is dat er bij clubs als Delta Sport en Excelsior Maassluis nauwelijks iemand komt kijken. Die clubs betalen redelijke vergoedin gen, maar als wij er spelen zijn er vierhonderd toe schouwers. Daarvan komen er nog driehonderd uit Katwijk ook. Hoe kan dit, vraag ik mij dan af. Waar om steekt iemand hier geld in? Volgens mij moet er een relatie zijn tussen het entertainment dat wordt geboden en de betalingen. Het zou mooi zijn als ■we met clubs in de regio afspraken zouden maken over betalingen. Met Katwijk, Noordwijk en FC Lis- se zou ik het ook aandurven om die afspraken te maken. Maar er zijn ook clubs die ik niet ver trouw." 5. Het aantrekken van spelers is het moeilijkse wat er is. Henk Krauwel: „De intense gevoelens als je samen een prestatie hebt neergezet. Dat zijn de mooiste gevoelens die er bestaan." „Dat klopt. Je kan in een wedstrijd wel zien welke technische en tactische capaciteiten iemand heeft, maar niet wat voor mens het is. Ik probeer voor mezelf vast te stellen wat voor een gevoel ik aan een gesprek met een speler overhoud. Ik heb vorig seizoen met jongens gesproken die helemaal ido laat van Quick Boys waren. John van Otterlo, die van Kranenburg kwam, kwam op zaterdag kijken en zat al op het puntje van zijn stoel om het veld in te springen. En zo was het met meer jongens. Het valt niet mee om hier als nieuwkomer te spelen. Je moet namelijk niet iets beter zijn dan de speler uit Katwijk, je moet beduidend beter zijn. Quick Boys heeft een goed publiek, maar het kan zich ook te gen je keren. En dan is het niet prettig spelen op Nieuw Zuid." 6. Quick Boys zal geen topspelers van buitenaf meer halen. „Niet als ze een enorme vergoeding willen ontvan gen. In het begin ging ik nog van de foute gedachte uit dat we een paar sterren naar Nieuw Zuid moes ten halen. Maar dat gaat naar mijn idee fout, om dat er dan te grote verschillen in vergoedingen tus sen je spelers ontstaan. Iedereen moet ongeveer hetzelfde krijgen. Komend jaar zal het overigens niet meer gebeuren dat we vijf, zes jongens van buiten halen. Als de selectie intact blijft hebben we één, misschien twee spelers nodig." 7. Er moet een profclub in de Bollenstreek ko men. „Absoluut niet. Ik kijk altijd naar Telstar, hoeveel toeschouwers trekt dan nu eigenlijk? Moeten dan alle toeschouwers die nu bij Quick Boys, Katwijk, FC Lisse etc. staan naar die club gaan kijken? Ik ge loof nooit dat dat gebeurt. Laten we lekker door gaan op deze manier, het is het mooiste wat er is. Er zijn al te veel profclubs. FC Groningen mag blij ven, maar Veendam kan er zo uit. Cambuur, terug naar de amafeurs. Het heeft allemaal nauwelijks kwaliteit." 8. Oud-speler Hans van der Plas is de ideale op volger van Henk Krauwel. „Ik ga niet over m'n opvolging, maar ik denk er wel over na. Hans heeft enorm veel betekend voor de club, ik heb zijn naam ook in m'n hoofd zitten. In mijn functie moet je drie avonden op de club zijn en de zaterdag. Heeft Hans daar met z'n grote be drijf tijd voor? Misschien zou er een professional op deze plek moeten zitten. Maar die man moet met vrijwilligers werken, die er dus niets voor krij gen. Dan krijg je dat spanningsveld weer." 9. Je hebt nu bij twee Katwijkse clubs, KRV en Quick Boys, gewerkt. Je zou zo bij w Katwijk aan de slag gaan. „In de eerste plaats wil ik zeggen dat ik bewonde ring heb voor de prestaties van die club. Ze hebben het daar al jaren goed voor elkaar. Het is echter niet mijn club, ik zal er ook niet aan de slag gaan. Dat is een gevoelsmatige kwestie." 10. Quick Boys wordt ooit weer landskampioen. „De club gaat zeker een grote rol spelen. Het is een van de grootste verenigingen van Nederland, ze hebben een fantastische jeugdopleiding. Er wordt een consistent beleid gevoerd. Dat moet resultaten opleveren. Wij kunnen misschien niet de absolute toppers naar Nieuw Zuid halen, dan doet Quick Boys het wel met teamgeest, met eenheid." anei t als klein jongetje nogal eens op straat. Mijn vader vond dat udo moest om zelfbeheersing te kweken. Sindsdien heb ik nog 'gevochten, maar dan op de mat. Ik ben onder meer Europees ampioen geweest en ik heb daarna nog vele nationale en in zie titels vergaard. Toch vind ik gezondheid van lijf en leden - wam - een veel grotere waarde hebben, de rest is klatergoud, te fit door aan veel van mijn eigen lessen mee te doen, met na- conditietraining en yoga. Hardlopen en fietsen raakt een beet- vergeetboek. Verder zijn mijn eetgewoonten sober. Ik eet en 1C en als ik honger of dorst heb. Niet voor de gezelligheid dus. natig en op gezette tijden eten goed voor je is, is wat mij be- vekul. p ische deelname is er jammer genoeg niet van gekomen. Ne- eschikte ten tijde van de Spelen in Miinchen in 1972 over een 'generatie met Wim Ruska en de gebroeders Snijders als be- zmen. Ik was eerste reserve en ik vond het toch enorm jammer ns uit Frankrijk en Engeland, die ik eerder als junior nog be- \eenvoudig had verslagen, medailles wonnen in het midden ton ik met lesgeven bij de sportschool van Wim Luiten, toen evestigd aan de Pieterskerkgracht. In het gebouw van 'Ars' dat in een boek van Jan Wolkers. Daar ben ik me ook gaan be- njiju jitsu en karate en later ook in fitJiess. In 1985 nam ik de 't. Ik heb hele generaties aan me voorbij zien trekken. Ik geef en les wier vaders ik ook les heb gegeven. Prachtig om over- in karakter te ontdekken. Judo is bij de jeugd eerst door An- ik, later door de films van Bruce Lee en de laatste tijd door de altijd populair gebleven. Na zwemmen en voetbal is het \nummer drie. e>i heb ik nog helemaal niet gedacht en ik heb ook geen be- ftijd in gedachte. Lesgeven vind ik nog altijd heerlijk en dat 'n zo lang als de zin blijft én het lichaam het houdt. jAN LEEFMANS CO KUIPERS "lanen is 54 jaar oud. De Leidenaar was een begenadigd judoër en is al 37 docent, gespecialiseerd is oosterse vechtsporten. Hij geeft les in zijn eigen het Rapenburg en bij het universitair sportcentrum. Van Polanen was vorig jaar een van de genomineerden voor Leids sporter van de eeuw. Uind vorig jaar aanschouwde Lj ikAjax - FC Twente samen met Noordwijk-trainer Ruud Bröring vanuit een skybox. We verkeerden in het gezelschap van onder anderen Viggo Waas, cabaretier en oud-speler van Ajcix 2, en Auke Kok, chef van het Radio 1 -journaal. Net als ik zijn die twee altijd idolaat ge weest van Marco van Basten, dus moest Bröring vertellen hoe het is om trainer van een licht gehandicapte San Marco te zijn. 'Een feest', verzekerde hij ons. Acht jaar na zijn veel te vroege afscheid kan de maestro nog al tijd toveren met de bal. Maar acht jaar nadat hij van het we reldtoneel strompelde, wordt ook nog altijd geprobeerd munt te slaan uit Marco's nauwelijks tanende bekendheid. Iedere bietser die bij Noordwijk om een stukje Van Basten vraagt, wordt doorverwezen naar Bröring. De trainer wikt en speelt de niet al te gênante verzoeken door aan zijn gast op de donderdag avondtraining. Bröring vertelde ons dat hij geen kwaad zag in de aanvraag van een Belgische producent om iets met Van Basten te mogen doen voor een filmpje over Luc Nilis. De producent zei nagenoeg ze ker te weten dat Nilis nimmer zal herstellen van zijn gecompli ceerde beenbreuk en het leek hem wel aardig om grootheden als Marco van Basten voor de camera wat vriendelijke woor den tot Luc te laten richten. Ma- radona zou zijn medewerking al hebben toegezegd. Toen Van Basten dat hoorde, keek hij Bröring aan met een blik van: geloof je het zelf? Nee, eigenlijk niet. Bij nader inzien leek het ook Bröring wat al te sterk dat Diego de junk in een Nilis-film- pje zou willen optreden. Pluisje weet waarschijnlijk niet eens wie Nilis is. 'Luc quién?' Nog veel onbeschofter was de poging van een Groninger chi rurg om met de kapotte enkel van Van Basten aan de weg te timmeren. De medicus zou een wetenschappelijke doorbraak hebben geforceerd die het de moeite waard maakt het be treurde gewricht toch nog maar eens tegen het licht te houden. Van Basten voelde er niets voor. Hij heeft het helemaal gehad met het gefrunnik aan en in zijn enkel. Bröring belde de chirurg terug om te zeggen dat de pati ent paste, maar dat hij een an der interessant geval in de aan bieding had. Zijn eigen dochter. Tinka Bröring is een talentvol basketbalster met een Van Bas- ten-achtige blessure. „Dokter", zei haar vader tegen de specia list uit Groningen, „deze meid heeft haar carrière nog voor zich. En ze is een stukker knap per dan die Van Basten.De dokter zou er eens over denken. Maar de Brörinkjes hebben nooit meer wat van hem ge hoord. Ajax - FC Twente dus. In een skybox nota bene. Nu zult u zich afvragen: wat moet jij in he melsnaam met Ruud Bröring, Viggo Waas en Auke Kok in zo'n loge voor Jan Publiek met een te dikke portemonnee? Dat kwam zo. Bröring had iets van mij te goed en Waas en Kok zijn co lumnisten van het voetbal maandblad Johan waarvoor ik werk De uitgever van Johan had op de avond van Ajax - Twente een skybox in de aanbie ding. Vandaar. Was het leuk? Nee. Het eten was heerlijk het gezelschap in de box aangenaam, maar voor het overige was het afzien. Voetbal kijken doe je niet onder een vijf gangen-maal. Dat is slecht voor de vertering van al die kostelijke spijzen en het stilt evenmin de voetbalhonger. Bovendien hing die skybox in de Arena en als er nou één stadion is dat ik de slo perskogel toewens, is het die be tonnen doos met zijn rare broei kaseffect. Vroeger ging ik elke tivee weken naar de Water graafsmeer en kocht ik voor acht piek een staanplaats aan de stadszijde. Ik haalde een paar biertjes (alcoholrijk), wa terde in de rust in het slootje achter de tribune, regende nat, stond vol in de wind, maar gloeide van binnen omdat het in De Meer zo heerlijk naar voetbal rook. In Amsterdam-Zuidoost is alles minder. Zelfs de sfeermakers van deF-side weten in hun kille Arena niets aardigs meer te ver zinnen. Tegen Twente uit En schede stonden die hanggroep hooligans twee keer drie kwar tier vuurwerk na te doen. Wat een ongein. Op de valreep nog een vrolijk bericht uit Marbella. Aad de Mos, medewerker van Johan en adviseur van KV Mechelen, bel de me donderdagavond op uit het trainingskamp in het zuiden van Spanje om te zeggen dat het na de winterstop beter zal gaan met Rijnsburgse Boys. In het toevluchtsoord van Karei Aal- bers oefende Mechelen tegen de in versukkeling geraakte hoofd klasser uit de Bollenstreek. „En we hadden onze handen vol aan die gasten. Ze speelden een hele knappe partij", aldus Jo- hans correspondent in Marbel- la. Mechelen won weliswaar met 2-0, maar volgens De Mos komen de Boys uit Rijnsburg er aan. JAAP VISSER (Jaap Visser is adjunct-hoofdredacteur van het voetbalmaandblad Johan)

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 37