Kritiek op gemeente en brandweer we leren je nederland te voeden PLOOS ZITCOMFORT Binnenland 'Het dorp speelt tegen zware tegenstander' Handel in voetballertjes moeilijk aan te pakken Een op drie euthanasieverzoeken ingewilligd gistratiekamer blij met arschuwing camera's Justitie krijgt toegang tot gsm-verkeer Antiekbeurs Oplossing voor medicijn reumapatiënten in zicht van tilWEBHIfi )AG 13 JANUARI 2001 i bekent twintig brandstichtingen Een 32-jarige man uit Apeldoorn heeft gisteren be- Kngëveer twintig branden te hebben gesticht in zijn woon- i De branden zorgden voor veel onrust in de buurt waar >ds toesloeg. Hij stichtte brand in auto's, caravans en tiers, maar ook in twee winkelpanden. Vlak voor de kerst |n textielwinkel het doelwit en op nieuwjaarsdag een piz- De schade bij deze winkelbranden was aanzienlijk. in ontruimd na vondst koffertje |r- In Schiedam is gisteravond de sneltrein van Amster- Jaar Breda ontruimd. Reizigers hadden in Delft gezien dat terdachte personen een koffertje achterlieten in de trein. He trein in Schiedam aankwam, onderzochten bommen- [s het koffertje; er bleken boekjes in te zitten. Een deel van Knverkeer is, tussen kwart voor negen en half elf omgeleid. ftig postpakketten gestolen Len Twee onbekende mannen hebben gisteren uit een her bij het hoofdkantoor van PTT Post in Eindhoven on- fveertig postpakketten weggehaald. Een medewerker van i zag dat een man de pakjes over een omheining gooide. Hond een andere man klaar met een auto. Wat er in zat is Hcend, aldus de politie. De pakjes waren bestemd voor pn in Nuenen. olier komt om op overgang UM' Een 14-jarige scholier uit Heemskerk is gisteren om gekomen, nadat hij in Castricum door de sneltrein n Helder naar Amsterdam was aangereden. Het ongeval rats op een bewaakte overgang. Een groep fietsende en stond voor de gesloten spoorbomen te wachten. Na- trein was gepasseerd, staken een paar kinderen de over leer. Op dat moment naderde echter nog een andere 'J8e )e meesten konden net op tijd terug, het slachtoffer niet. Dorf gev uid iliti [*11 n irschuwing voor narcosemiddel lta I u' iagsi Het veelgebruikte narcosemiddel propofol zou bij jagse toediening in hoge dosering kunnen leiden tot een °P' artstilstand. Dat hebben anesthesiologen van het Uni- 11SV Medisch Centrum in Utrecht ontdekt. Fsabrikant, het ^-Britse AstraZeneca, heeft anesthesisten, internisten en ïuisapothekers gisteren voor het risico van propofol ge- irsr huwd. Het Nederlands College ter Beoordeling van Ge- ddelen blijft echter van mening dat gebruik van het mid- ove ;ens de productinformatie effectief en veilig is. is verspreid via politiebericht Via een persbericht van de politie Twente is gisteren »eld het gevaarlijke Emanuel-computervirus rondge- naar politiebureaus, media en bedrijven. Omdat dit virus 8 "bij activering vermenigvuldigt via e-mailadressenboe- i.? rspreidt het zich razendsnel. Het persbericht is bij een jeadresseerden besmet met het virus. Van daaruit is het ian»hele verzendlijst gestuurd. Hane pakt sigarettensmokkelaars 0 NDi De douane en de FIOD hebben in Heerlen 4,4 mil- wa' gaal ingevoerde sigaretten inbeslaggenomen. Drie man- aangehouden: een 47-jarige man uit Kerkrade, een 59- jan uit Heerlen en een 51-jarige Belg. Het drietal zou de ÏÏTn in de Europese Unie hebben binnengesmokkeld zon- rvoor accijhzen en douanerechten te betalen. De Neder- taat zou daardoor 800.000 gulden zijn misgelopen. tratiekamer juicht toe ,'iiliging van openbare 'n met camera's duidelijk rden gemeld. Winkels xa waren dat al ver- e' raks moet in alle open- jf ntes gewezen worden nwezigheid van came- toch stiekem burgers f. keert twee maanden in f een boete van 10.000 den a jkt uit een wetsvoorstel P lister Korthals (WD, ^'aajwaarmee het kabinet heeft ingestemd. Het gaat nu voor advies .Raad van State. Later ï„°fweede en Eerste Ka- erover. Het nieuwe stel leidt ertoe dat ook izen, parkeergarages, 'en, postkantoren, krijg Is je liet Ji'mw, bre,a, idions, bibliotheken e voor publiek toegan- gebouwen duidelijk taken dat mensen ge inen worden, lerveren in en rond het tadion in Eindhoven 78 het doen en laten van iek bij voetbalwedstrij- wordt niet aangege ven dat er camera's zijn. In en om Amsterdam Arena zijn 80 camera's aangebracht die wor den ingezet om overtredingen van de huisregels op te sporen. „Die huisregels zijn aangegeven bij de ingang", zegt een voor lichter. Mogelijk dat de Arena bordjes gaat plaatsen die aan geven dat er videobewaking is. De Vereniging van Banken laat weten dat de 'standaardregel is dat gebruik van camera's ken baar wordt gemaakt'. Ook ziekenhuizen houden de grote toeloop van bezoekers met videocamera's in de gaten. In het Academisch Ziekenhuis Dijkzigt in Rotterdam bijvoor beeld zijn in de centrale hal twee camera's aanwezig, een aantal exemplaren houdt het buitenterrein in het oog. „Ze zijn alleen bedoeld voor obser vatie, niet ter opsporing", aldus een woordvoerster. De aanwe zigheid van de camera's wordt kenbaar gemaakt aan het hek werk bij de ingang. Voor het openbaar vervoer gaat de nieuwe wet ook gelden. In Groningen rijden twee met camera's uitgeruste treinen van NoordNed. Stickers maken de reizigers daarop attent. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Conclusie eindrapport vuurwerkramp Enschede De gemeente Enschede en de brandweer krijgen er flink van langs in de rapporten die acht inspecties hebben op gemaakt over de vuurwerkramp op 13 mei vorig jaar. Hoewel ze pas maandag openbaar worden gemaakt, staat nu al vast dat de inhoud voor Enschede vernieti gend is. De politie Twente komt er goed van af. Haar op treden bij de ramp wordt 'zeer behoorlijk' genoemd. enschede gpd-anp Bij de gemeente en de brand weer zijn de conclusies volgens betrouwbare bronnen hard aangekomen. Zij vinden dat de rapporten te eenzijdig zijn en dat het falen van de rijksover- den haag anp Officieren van justitie krijgen meer mogelijkheden om het te lefoonverkeer van verdachten te onderzoeken. Ook mogen ze op basis van het Wetboek van Strafvordering persoonlijke ge gevens van vermeende crimine len bij telecommunicatiebedrij ven vorderen. Het kabinet heeft gisteren in gestemd met een wetsvoorstel van minister Korthals (Justitie) dat deze bevoegdheden regelt. De bevoegdheden mogen al leen worden gebruikt als ie mand wordt verdacht van een misdrijf waar vier jaar of meer op staat of in een onderzoek naar georganiseerde misdaad. Justitie had al de mogelijk heid het telefoonverkeer via het 'vaste' toestel van een verdach te op te vragen, maar vond het tijd voor aanpassing aan de moderne communicatiemidde len. Telefoonbedrijven moeten in de toekomst ook nummers van mobiele telefoons en gege vens van andere vormen van telecommunicatie prijsgeven. Daarnaast kan justitie naam, adres, postcode, woonplaats, nummer en de soort dienst van verdachten die gebruik maken van telecommunicatienetwer ken vorderen. Op basis van de ze gebruikersgevens kan een opsporingsambtenaar achter de identiteit van een persoon ko men als hij bijvoorbeeld alleen over een nummer en adres be schikt. Het vergaren van ge bruikersgegevens gebeurt nu op grond van de Wet persoons registraties en straks op basis van het Wetboek van Strafvor dering. De Raad van State zal nog ad vies uitbrengen over de voor stellen. Voor ze in werking tre den moeten de Tweede Kamer en de Senaat er nog mee in stemmen. heid onvoldoende aan bod komt. „Ze treden op als rech ters in hun eigen zaak", wordt in het stadhuis gezegd. Zo wordt het de gemeente ernstig aangerekend dat ze de handhaving van de verleende milieuvergunningen aan het ontplofte vuurwerkbedrijf S.E. Fireworks niet goed heeft uitge voerd. Ook wordt het de ge meente verweten dat er nooit een bouwvergunning is ver leend voor zowel de zeecontai ners als de garage-achtige ge bouwtjes, waarin ook vuurwerk lag opgeslagen. De kritiek op de brandweer is dat ze de brand bij de vuur werkopslag niet juist zou heb ben bestreden. Ook is er onvol doende rekening gehouden met het explosiegevaar bij S.E. Fire works. Verder heeft de brand weer te weinig lering, getrokken uit de lessen van Culemborg. Daar explodeerde in 1991 een vuurwerkbedrijf waarbij twee doden vielen. De rapportages zijn gemaakt door de Arbeidsinspectie, de Rijksverkeersinspectie, de In spectie Milieuhygiëne, de In spectie voor de Ruimtelijke Or dening, de Inspectie van de Volkshuisvesting, de Inspectie voor de Politie, de Inspectie Brandweerzorg en Rampenbe strijding en de Inspectie voor de Gezondheidszorg. De commissie-Oosting die de vuurwerkramp ook heeft on derzocht, presenteert op 28 fe bruari haar eindrapport. Woordvoerster Bolle zegt dat dan de meeste vragen over oor zaak, toedracht en nazorg kun nen worden beantwoord. Het rapport wordt die dag aangeboden aan de opdracht gevers van het onafhankelijk onderzoek: minister De Vries (binnenlandse zaken), de Over ijsselse commissaris van de ko ningin Hendrikx en burgemees ter Mans. 's Middags krijgen de getroffenen uit het rampgebied een toelichting op het rapport. Bij die toelichting zit ook een visuele reconstructie van de ontploffing die aan 22 mensen het leven kostte. Het rapport- FOTO ANP ROBERT VOS Leden van het Volendams Operakoor tijdens de herdenkingsdienst in het station van FC Volendam. Oosting komt drie maanden la ter dan gepland. Voorzitter Oosting schrijft de vertraging toe aan de late verschijning van de feitenreconstructie die rijks inspecties van de ramp maak ten. Die verscheen pas in no vember. De commissie heeft daarna weer getuigen moeten horen. De PvdA-europarlementari- ers Van den Berg en Van Huiten pleitten gisteren tijdens hun bezoek aan het rampgebied voor uniforme richtlijnen van Europese lidstaten voor etiket tering, opslag en beheer van vuurwerk. Completekaart Nederland na 25 jaar voltooid apeldoorn anp Na 25 jaar is de Grootschalige Basiskaart Nederland (GBKN) af. Een digitale topografische kaart waarop onder meer de bebouwing, wegen en sloten gedetailleerd zijn aangegeven. Met zo'n 200.000 kaartbladen is het de meest gedetailleerde kaart die in Nederland beschik baar is, aldus directeur-secreta ris Murre van GBKN. Geen land ter wereld heeft zo'n kaart. Mogelijk komt de kaart via in ternet beschikbaar en kunnen mensen er tegen betaling een beroep op doen. Nu is de GB KN vooral een handig hulpmid del voor gemeenten, provincies en waterschappen. Ook het Ka daster, telecommunicatiebe drijven en projectontwikkelaars hebben er baat bij. In bebouwde gebieden is de schaal 1:500 of 1:1000, in lande lijke gebieden 1:2000. Op de kaart kun je zien of een weg is geasfalteerd of klinkers heeft. Ook zie je precies waar gebou wen staan. In 1975 besloot de overheid dat er één grootschali ge kaart moest komen. Ge meentes, nuts- en telecombe- drijven staken er zo'n 500 mil joen gulden in, schat Murre. volendam «gpd vervolg van voorpagina Langs de route staat een vijftal Rode-Kruisposten en bij het stadion van FC Volendam een Sigmateam; helpers die ook in de rampnacht actief waren. In de stoet zelf ook ambulance personeel dat nieuwjaarsnacht met gillende sirene naar Volen dam reed. „We hebben met z'n allen afgesproken om mee te doen", zegt ambulancechauf feur Jos Barlag uit Amsterdam. „Zo'n ramp blijft ons allemaal bij." De menigte loopt de Dijk af, richting stadion. In het stadion is'de stilte over. Hier worden de lopers begroet met muziek. Alle sprekers vinden woorden tekort schieten. „Elk troostend woord blijft steken in een zwakke po ging om ons verdriet een plaats te geven," zegt burgemeester IJsselmuiden. Over de slachtof fers: „Zij verloren het leven waar ze nog maar net aan wa ren begonnen." Premier Kok: „Voor velen zal wat er vorige week is gebeurd nooit voorbij zijn. Daarom is goede en langdurige nazorg, de best mogelijke medische en psychische begeleiding van de slachtoffers zo belangrijk. Daar op kunt u rekenen." De minister-president belooft dat de ramp uitgebreid zal wor den geanalyseerd en onder zocht. „Maar geen enkel onder zoek, geen enkel oordeel, zal de tragedie die de mensen in Vo lendam heeft getroffen, onge daan kunnen maken." De toespraken worden afge wisseld met liederen van onder meer het Petruskoor dat psalm 23 (De Heer is mijn herder) in de bewerking van Gelineau zingt en een aangepast Kyrie. De tekst gaat over de brand en de slachtoffers. Hoewel de op roep was gedaan om niet te ap plaudisseren, klapt de menigte spontaan als jongeren met die pe zuchten hun persoonlijke gevoelens tot uiting brengen. Een meisje zegt woedend te zijn op de media die hun camera's op hun verdriet hebben gezet. „Tien meter afstand is toch niet te veel gevraagd?" Een jongere vergelijkt de strijd tegen de ramp met een voetbalduel „Op dit moment speelt het dorp te gen een zware tegenstander. We moeten als een supporters legioen achter de gewonden gaan staan, dan winnen we met twee-één." Grote Golden Tulip Congrescentrum "Leeuwenhorst" Noordwijkerhout 12-13-14 januari vrij. 17-21 uur zaten zon. 11-18 uur Org: Luiten Reijmerink 030-2621625. 06-53393667 Europese wetgeving gooit roet in het eten den haag ronald frisart ferdi schrooten De omstreden handel in voet ballers onder de achttien jaar uit Afrika en Zuid-Amerika kan niet zomaar worden aangepakt. Het Europese recht verzet zich tegen extra strenge regels voor een deel van een beroepsgroep. Dat zeggen betrokkenen uit het Nederlandse profvoetbal. Justi tie is eind vorige week een on derzoek begonnen naar de transfers van jonge, niet-Euro- pese spelers. Volgens sommige Kamerleden zijn er veel over eenkomsten met mensenhan del. Afgelopen najaar heeft de voetbalbond KNVB aangedron gen op maatregelen om de spe- lershandel in te perken. Onder meer werd gedacht aan een al geheel verbod op handel in spelers jonger dan 18 jaar van buiten de Europese Economi sche Ruimte (EER). Die EER omvat alle landen van de Euro pese Unie plus Noorwegen, IJs land en Liechtenstein. Het ge opperde transferverbod stuitte echter op weerstand van de Eu ropese Commissie. Het dage lijks bestuur van de Europese Unie acht zo'n transferverbod in strijd met het Europese recht, aldus L. Everard van de Nederlandse spelersvakbond WCS. Directeur G. Slager van de FBO, de organisatie van de Ne derlandse profclubs, bevestigt dat 'zo'n verbod 'arbeidsrechte lijk heel erg lastig is'. Slager: „In Nederland ben je op je zestien de handelingsbekwaam en ie mand van twaalf kan al een ar beidsovereenkomst aangaan". Te denken valt aan krantenbe zorgers. Jonge spelers uit Afrika en Zuid-Amerika anders be handelen, zou volgens de FBO- directeur dan merkwaardig zijn. „Wij willen helemaal geen uit zonderingspositie voor de sport. Geef ons maar gewoon dezelfde arbeidsrechtelijke be palingen als er gelden in andere economische branches." Een andere wens van de KNVB was het stellen van stren gere eisen aan de licenties die de wereldvoetbalbond FIFA verstrekt aan voetbalmakelaars. Op dit moment krijgt iedereen die daarom vraagt een licentie, als hij maar 200.000 Zwitserse frank (ruim een kwart miljoen gulden) stort en geen strafrech telijke veroordeling achter zijn naam heeft staan. KNVB- woordvoerder H. Poos: „Maar in plaats van een verzwaring van de eisen wil de Europese Commissie juist een verlich ting". Poos wijst er wel op dat de FIFA de handel in jonge voet ballers beschouwt als een groot probleem, waaraan nodig iets moet worden gedaan. Mogelijk kunnen de landen waar de spe lertjes vandaan komen, voor een oplossing zorgen. Zo heeft de voetbalbond van het West- Afrikaanse Ghana vorig jaar een algeheel verbod ingesteld op transfers van Ghanese spelers jonger dan achttien jaar naar het buitenland. De bond geeft hiervoor geen certificaten meer af. WCS-zegsman Everard er kent dat de handhaving van een dergelijk verbod een probleem kan zijn. „Zo'n regeling is goed, maar het is ook vragen om mis bruik", aldus Everard. „Als je maar de juiste mensen kent, kun je waarschijnlijk wel een certificaatje kopen." Pagina 2: Commentaar Hogeschool] den haag gpd Verzoeken om euthanasie worden in 37 procent van de gevallen ingewilligd. In verreweg de meeste gevallen (86 procent) gaat het om kankerpatiënten die niet lang meer te leven hebben. Dat blijkt uit een onderzoek van de Vrije Universiteit en de Erasmus Universiteit dat vandaag gepu bliceerd is in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde. De gegevens zijn gebaseerd op inter views met 405 huisartsen, specialisten en verpleeghuisartsen. Ruim een kwart van de euthanasieverzoeken werd geweigerd. Als belangrijkste motieven geven de art sen aan dat er geen sprake was van on draaglijk lijden, nog behandeling moge lijk was of dat sprake was van depressivi teit of andere psychische problemen bij de patiënt. De resterende verzoeken gin gen niet door omdat de patiënt al eerder kwam te overlijden (28 procent) of omdat deze van gedachten veranderde (6 pro cent). Volgens de onderzoekers wordt 'in ho ge mate voldaan aan de vastgestelde zorgvuldigheidseisen'. Ze hebben ook geen aanwijzingen gevonden voor de stelling dat euthanasie vaak ten onrechte zou worden uitgevoerd, omdat het ver zoek van de patiënt het gevolg zou zijn van een depressie. Uit het ondeizoek blijkt dat mannen die vragen om euthanasie vaker geholpen worden dan vrouwen. Ook de leeftijd van de betrokkene speelt een rol bij de beslis sing van de arts. Euthanasieverzoeken van mensen die tachtig jaar of ouder zijn worden relatief vaak geweigerd. Ook de levensverwachting van een patiënt weegt zwaar. Van bijna de helft van de mensen die nog langer dan een half jaar te leven hebben, wordt een verzoek tot levensbe ëindiging niet door de arts gehonoreerd. De motieven van een patiënt om een zachte en voortijdige dood te vragen aan een arts wegen zwaar mee bij de uitein delijke beslissing. De meest genoemde redenen zijn het 'voorkomen van ontluis tering' en 'ondraaglijk en uitzichtloos lij den'. Daarnaast zeggen veel patiënten 'levensmoe' te zijn of 'geen last voor hun omgeving te willen zijn'. Die laatste argu menten zijn voor een arts vaak aanleiding het verzoek om levensbeëindiging te wei geren. Opvallend is verder dat artsen bij afwij zing van een euthanasieverzoek zelden (16 procent van de gevallen) overleggen met een collega, terwijl dit bij inwilliging in 79 procent van de gevallen wel ge beurt. op onze opleiding food business infodag 20 jan van 19.00 tot 15.00 uur Hogeschool Delft, Brasserskade 1 Opleidingen: Accountancy en agribusiness. Bedrijfskunde en agribusiness, Bos- en natuurbeheer, Dier- en veehouderij, Food Business. Milieukunde, Plattelandsvernieuwing. Tuinbouw en akkerbouw, Voedingsmiddelentechnologie. Voor meer info bel 0900 - 42 48 487 (22ct p/m) of kijk op www.hsdelft.nl. Zeist anpbruari geregeld is", zegt een woordvoerder van ZN. NVZ-directeur Van der Plank is ook positief maar onder voorbehoud. „We moeten eerst de brief van het ministerie af wachten waarin de financiële ruimte wordt toegezegd." Het zou gaan om 150 miljoen gul den. Vorige week trok de Ne derlandse Vereniging Reumato logie over de patstelling aan de bel bij minister Borst. Het probleem ontstond om dat het medicijn Enbrel, dat via de apotheek te krijgen is, tijde lijk niet meer voldoende be schikbaar is. Enkele duizenden reumapatiënten moeten daar om overstappen op Remicade, dat alleen in het ziekenhuis wordt toegediend. Ziekenhui zen moeten het daarom zelf be talen. Als het aan de zorgverzekeraars en de ziekenhuizen ligt, krijgen reumapatiënten die het medi cijn Remicade nodig hebben dat zo snel mogelijk toege diend. Ruim 3.000 patiënten moesten het nieuwe middel ontberen, omdat ziekenhuizen en zorgveizekeraars het niet eens werden over vergoeding. De koepelorganisaties Zorg verzekeraars Nederland (ZN) en de Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen (NVZ) hebben in principe afgesproken het mid del nog deze maand te verstrek ken. Dat is de uitkomst van een overleg op het ministerie van volksgezondheid. „Het College Tarieven Gezondheidszorg moet nog een technische be leidsregel aanpassen. Maar we verwachten dat dit voor 1 fe- J W Elss-programma brengt Van Til nu het model achury als speciale aanbieding, uitgevoerd 71 prachtige stof van Ploeg. Axel Enthoven ontwierp exclusief voor Van Maarten een serie tijd loze zitmeubelen die een hoog comfort gehalte hebben. Uit dit aantrekkelijke in Ploegstof Accent DISIGNCENTRUM

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 3