Eindelijk geld voor gedupeerden Knotter Bruggen erbij, geiten weg van park Rusthoi 'SPRINGTIJ 'Als je een band aanknoop moet je wel spullen sturen f Neem een proefabonnement WEKEN VOOR 45,00 BEL 071-5128030 Geldboetes medewerkers bar-dancing ZATERDAG 13 JANUARI 2001 Meer dan zes jaar hebben ze er op moeten wachten. Maar de vijftig Bollenstrekers die jaren geleden voor dui zenden guldens het schip ingingen doordat het Lissese aannemersbedrijf Knott Bouw bv. met de noorderzon vertrok, kunnen tien tot twaalf procent van hun vorde ring terugkrijgen. In totaal hebben de schuldeisers ruim vier ton tegoed van de ex-Lissenaar. Ze moeten binnen twee weken aan curator Kok in Noordwijk laten weten of ze akkoord gaan met de 'betalingsregeling'. lisse roza van der veer De Lissese aannemer F. Knotter was gespecialiseerd in het aan- en verbouwen van woningen. Toen hij in financiële proble men raakte, was hij volgens cu rator J. Kok net aan verschillen de projecten begonnen. Hij liet vervolgens niets meer van zich horen waarna verschillende huiseigenaren letterlijk met de brokken bleven zitten. Half af gemaakte of niet deugende uit bouwen, een zolder vol met puin, een gapend gat op de plek van weggebroken douche, een omgespitte tuin en fikse gaten in de buitenmuren maar geen aanbouw, zodat vooral de in druk werd gewekt dat er toch gewerkt werd. Ook veel leveran ciers van bouwmaterialen en oud-werknemers hadden nog geld tegoed van de bouwer. Knotter werd in april 1996 failliet verklaard. Een vorig jaar nieuw benoemde curator heeft nu een voorstel uitgewerkt om de schuldeisers toch nog iets van hun geld terug te laten zien. Behalve dat Knotter zelf de laatste anderhalf jaar geld bijeenbrengt om de schuld te rug te betalen, heeft hij een geldlening afgesloten van een halve ton. Bij elkaar is dat ge noeg om behalve de rekening van de curator ook wat geld aan de schuldeisers te geven. Ik denk dat de schuldeisers hier het beste mee af zijn. Tegen woordig geldt de Wet Schuldsa nering Personen waardoor mensen niet de rest van hun le ven achtervolgd worden door een faillissement. Ze worden maximaal drie jaar op bij standsniveau gezet. De rest van het verdiende geld moet aan het afbetalen van de schuld worden gespendeerd. In het ge val van Knotter is daar al ander half jaar van voorbij. En hij spaart in de resterende tijd echt geen halve ton bij elkaar", al dus Kok. De schuldeisers heb ben een week de tijd om hun mening over het voorstel te ge ven. „Als tweederde van de schuldeisers die samen drie kwart van het totale bedrag te goed hebben akkoord gaan, wordt het straks formeel bij de rechtbank." Oegstgeestenaar H. Opdam was een van de particulieren die indertijd benadeeld werd door het faillissement van het bouwbedrijf. Hij weet ook nog niet of hij akkoord gaat met het voorstel. „Het is toch emotio neel. En dat merk ik ook aan de mensen die mij hierover bellen. Het is inmiddels zes jaar gele den en het is nog niet afgeslo ten. Pas de laatste anderhalf jaar voel ik mij een beetje thuis in dit huis, dankzij de mislukte aanbouw van Knotter. Om het echt af te sluiten, ga ik zelfs ver huizen." Curator Kok snapt de emoties die nog steeds rond het faillis sement spelen. „Maar aan de andere kant, als die mensen met een aannemer in zee waren gegaan die was aangesloten bij het garantiefonds, hadden ze nooit deze problemen gehad. Dan hadden ze of hun geld te ruggekregen of was het werk door een ander afgemaakt." noordwuk/den haag willem paul de mooy De Haagse rechtbank heeft gisteren een eigenaar en drie medewerkers van een bar-dancing in Noordwijk veroordeeld tot geldboetes van 350 tot 500 gulden voor mishandeling. Twee medewer kers en de eigenaar kregen bovendien nog een week voorwaardelijke gevangenisstraf opgelegd. Het eerste incident was in juni 1998. Een 27-ja rige uitsmijter van de dancing reed na sluitings tijd met zijn auto langs de naburige horecagele genheden. Hij zag daar een paar mensen met el kaar vechten en sprong ertussen om de boel te sussen. Daarbij zou hij een jongen op zijn oogkas hebben geslagen. In augustus 1998 was er een bezoeker achter de bar gekropen om zelf een biertje te tappen. Toen de barman dat zag, werk te de man bij dé balt vandaan. Hij sloeg de jongen met een biergfcö tégen zijn hoofd. De barman zegt dat de jongeh hem wilde slaan en dat hij dat heeft proberen éf te weren. Het derde incident was in december 1998. De eigenaar en een por tier probeerden een ruzie tussen bezoekers te be ëindigen en gingen daarbij te hardhandig te werk. Bij het laatste incident, in augustus 1999, wordt een 55-jarige portier ook schuldig, gehou den voor het 'meermalig' slaan bij het uitzetten van een lastige bezoeker. De advocaat van de mannen, P. Hoogendam, laakte de Noordwijkse politie voor het 'zeer slechte onderzoek'. Hij wees erop dat er veel te veel tijd zat tussen de aangifte en de verhoren. Rechter N. Roché hield rekening met zijn verweer en beperkte haar straffen. De veroordeelden heb ben nog twee weken om in hoger beroep te gaan. Sassenlieim wil nu spijkers met koppen slaan sjaak smakman De plannen voor Park Rusthoff in Sassenheim krijgen lang zaam maar zeker meer vorm. Burgemeester en wethouders willen nog dit jaar spijkers met koppen slaan over het park. Belangrijkste uitgangspunt: het park moet zijn karakter van rustpunt bewaren. Wel moet het door de aanleg van twee nieuwe bruggetjes in de hoe ken Parklaan/ Gouvemeurlaan en Gouverneurlaan/ Hoofd straat mogelijk worden om het eiland de ene kant op te lopen en de andere kant af. En de geiten moeten weg. In opdracht van de Rotary presenteerde een poosje gele den het landschapsarchitec tenbureau Bosch en Slabbers een nieuw ontwerp voor het park. De grootste verandering die de architecten voorstelden, was het aanbrengen van een zogheten Y-traverse: twee nieuwe bruggen in de hoeken aan de kant van J.P. Gouver neurlaan en een brug bij de in gang vanaf de Hema zouden een soort snelle verbinding door het park moeten gaan vormen. Verder tekenden ze onder meer een theehuis in op het eiland aan de kant van Gouverneurlaan. De kinder boerderij zou ook in hun plan behouden blijven. Na een paar discussierondes wil het college in elk geval de 'doorgaande route' over het ei land schrappen. Er moeten wel een paar bruggetjes bij komen in de hoeken, maar die moeten niet gaan dienen om even snel het park door te kunnen ste ken. Hun functie wordt om de entree naar de kinderboerderij, die eventueel gecombineerd kan worden met een theehuis, gemakkelijker te maken. De huidige brug naar de kinder boerderij verdwijnt overigens. Een nieuw te bouwen brug in de tegenoverliggende hoek moet direct vanaf het Bosch plein toegang geven tot het ei land. Het eiland, dat al bijna een halve eeuw in tweeën wordt Park Rusthoff in Sassenheim. Het nu ontoegankelijke eilandje wordt straks wellicht een picknickplaats. gedeeld door een soort polder sloot, moet weer één geheel worden. Het nu bijna ontoe gankelijke deel zou dan ge schikt worden gemaakt als picknickplaats. Er zouden ook concerten kunnen worden ge geven of andere evenementen worden georganiseerd. De kinderboerderij moet in elk geval blijven. Of hij op de zelfde plaats blijft en of hij wordt gecombineerd met een paviljoen, blijft nog even de vraag. Het Sassenheimse colle ge ziet in elk geval graag een theehuis of iets dergelijks in het park komen. Het is echter onduidelijk of zo'n paviljoen rendabel te exploiteren valt. Tenslotte blijkt de geit in het park een bedreigde diersoort te zijn geworden. Vrijwel ieder een ergert zich aan de opdrin gerige viervoeters, die kleine kinderen in buggy's de stuipen op het lijf jagen, er niet voor schromen om de net gedane boodschappen te verorberen en hun met poep besmeurde pootafdrukken op jassen te zetten in de jacht op een lekker hapje. Ooit binnengehaald om dat ze in tegenstelling tot bij voorbeeld schapen op de be zoekers af komen in plaats van juist voor hen weg te lopen, willen nu de landschapsarchi tecten, de begeleidingscom missie en de gemeente het liefst van de beesten af. De gei ten vormen een inbreuk op het FOTO DICK HOGEW0 'rustieke karakter' dat he moet uitstralen, vinden chitecten. Voor de komende tijd wat het college betreft nodige onderzoeken na precieze toestand van dem, het water en het gro het programma en mag en Slabbers een definitie werp gaan maken. Vol week bespreekt de comi Milieu en Openbare Werl plannen. -4r- En? Hoe staat het met uw goede voornemens? Bent u al een onsje kwijt? Nee? Rookt u ook alweer? Foei! Maar wees gerust, het kan allemaal nooit zo erg zijn als met de jongeren in de Duin- en Bollenstreek. Het Groene Hart ligt vlakbij. Dan is de Duin- en Bollenstreek de zwarte long van de randstad. Dat komt door de jongeren. Die roken meer dan hun leeftijdgenoten in de rest van Zuid-Holland. En da's niet gezond. En vlak bij die Zwarte Long ligt ook de Gele Lever. Want jongeren in de Duin- en Bollenstreek zuipen, volgens datzelfde onderzoek, veel meer dan hun leeftijdgenoten elders. Jongens, meisjes, doe dat nou niet. Dat jullie je eigen toekomst willen vergooien is eigenlijk al niet oké, maar denk nu ook eens aan ons. Nederland vergrijst. Als wij straks oud en kreupel in een minikamertje in een maxiverpleeghuis op ons einde zitten te wachten, dan moeten er genoeg jongere mensen zijn om ons - en onze plantjes - water te geven. En dat lukt niet, als jullie nu bezig zijn een rookgordijn over de hele Bollenstreek te leggen. Het schijnt op satellietfoto's al te zien te zijn. Echt, we overdrijven niet. De Grent is bijvoorbeeld een grijze massa, zegt de NASA-foto van afgelopen zaterdagavond. Wat daar al niet wordt weggepaft... Daar kun je een middelgroot dorp in Polen een week van in de smog leggen. Ho, daar bedenken we het ons net. Een middelgroot dorp in Polen een week in de smog - dan moeten jullie weer zelf bollen gaan pellen... Dus het gaat allemaal van je eigen tijd af. Logisch. Leefbaar Wij gaan u verrassen met een berichtje dat afgelopen week de krant net niet heeft gehaald. Tussen al het rook- en drinkgeweld van de jonge bollenstrekers is de veiligheid gesneuveld. Bij deze, het is maar kort: Jan Postma uit Leiden, Boelhouwer van Wouwe uit Katwijk, Arie van der Lee uit Rijnsburg, Herman van den Muijsenberg uit Wassenaar, Els Timmers uit Oegstgeest en Michiel Zonnevylle uit Leiderdorp. Alle burge meesters van de naburige gemeentén van Valkenburg waren dinsdagavond aanwezig bij de installatie van Jóop van der Reijden tot waameméétn Valkenburg. Officieel om hun nieuwe collega te begroeten natuurl Maar officieus komen ze natuurlijkéflernaal ook om wat anders. Jan Postma bijvoorbeeld komt even om r» Valkenburg. Officieel om hun nieuwe collega te begroeten natuurlijk. poolshoogte te nemen in zijn toekdwsöge buitenwijk. Arie van der Lee even om te polsen hoe lang het nog duurt voordat zijn dorp de bordje» b«f de gemeentegrens moet vervangen door gemeente Katrijnvalk of Krei- den. Herman om te horen hoe je eeto leuke speech uit het hoofd moet opdreunen. Boelhouwer om even te genotteren dat hij straks van al dat gezeur over Valkenburg af is. Els - vroeger iets politieks in Rotterdam - om te informeren hoe het nou met fieijenoord gaat. En Michiel? Ach, die zie je gewoon op elke receptie. Als er een regionale versie van Glamourland zou zijn, was hij Jan des Bouvrie. Of zijn ze allemaal gewoon stikja- loers dat zij straks niet zo'n leuk vliegveldje op hun naam krijgen als Pronk over een jaar toch nog wordt weggepromoveerd naar de VN? Bollenstreek relatief veilig De Bollenstreek blijkt vergeleken bij de landelijke cijfers een redelijk veilige streek te zijn. Per duizend inwoners werden in 1996 52 delicten gemeld, landelijk ligt dat aantal op 76. Het allerveiligst is Voorhout, waar maar 24 delicten per duizend inwoners werden geregistreerd. In dat dorp werd weinig ingebroken, werden weinig fietsen gestolen of auto's opengebroken en vond er ook weinig geweld plaats. Noordwijk scoorde veel hoger met 92 delicten per duizend Dat was het beriqht. Noordwijk, de Leefbaarste gemeente van Nederland. Twee Leefbaar Noordwijken is geen overbodige luxe. Nu maar hopen dat het helpt. MONTAGEFOTO FRANS ROOMER Daan Er is iets gebeurd in Rijnsburg! En zelfs met een CDA-politicus! Hoe zegt u? Jazeker! Wij konden het ook eerst niet geloven. Maar het is echt waar. Rijnsburg leeft, Rijnsburg bestaat nog, ook in Rijnsburg gebeurt wel eens wat. Het bericht is al wat ouder maar we hebben het eerst gecheckt en gehercheckt. Per slot van rekening gaat het over Rijnsburg, je kunt niet zeker genoeg zijn. En het is nog een goed bericht ook. Wij mogen Daan Binnendijk feliciteren met de geboorte van zijn zoon. Dat alles maar goed moge gaan met moeder en kind, alle voorspoed voor deze nieuwe Deltatelg. En zijn naam is... DAAN. Oef. Alsof één Daan Binnendijk nog niet genoeg was. „Tja, als je in je leven de kans krijgt om iemand naar jezelf te noemen, dan moet je dat doen", zegt Daan senior. En als het een dochter was geweest, was het zeker Daniëlle geworden? Nee, zegt papadaan. „Ook Daan, haha." Dus bij deze feliciteren wij Daan junior met het feit dat hij als jongetje ter wereld kwam. Als hij maar niet te veel gaat roken en drinken, later. Gaaaaap Dat ze in Noordwijk eindeloos over iets kunnen doorzeuren en zelden een beslissing nemen, is bekend. We wachten uiteindelijk al decennia op een vernieuwde Boulevard of een opknapbeurt van de Kerkstraat en het Gat van Palace blijft prettig leeg. Maar daar zeuren we niet over. Het welles- nietesgedoe rond het opstappen van Koos Smit en of hij nou wel of niet foute informatie had verstrekt, begint wel een beetje te vervelen. Verenigd Noordwijkvoorman Jacques Elvader blijft maar hameren en brieven sturen over zijn gelijk, ondanks indringende gesprekken op het gemeentehuis en ellenlange, onleesbare brieven met de mening van het Noordwijkse college dat het allemaal wel meeviel met die foute informatie. Zijn berekeningen kloppen dan misschien... Geen idee, eigenlijk, want ze zijn niet te volgen - en niemand probeert dat ook. Alleen is dit soort hogere wiskunde nou niet direct iets om voor wakker te blijven. Je zou bijna bewondering krijgen voor de weggestuurde Koos dat hij het nog zolang met Elvader en kornuiten heeft uitgehouden. Bijna. sassenheim sjaak smakman Loe Colijn is een tevreden man. Ruim een kwart eeuw nadat de Sassenheimse familie Geldof de eerste contacten legde, denkt de gemeente Sas senheim er nu serieus over om een officiële vriendschapsband te smeden met het Roemeen se dorpje Telegd. De nieuwe burgemeester Groza staat te trappelen om zijn colle ga's uit het rijke westen te ver welkomen en Sassenheim heeft onlangs een kennismakings- brief de deur uit gedaan. Als voorzitter van het Pasto raal Fonds van de Gereformeer de Kerk en de Hervormde Ge meente, die al vele jaren de contacten met Telegd onder houdt, polste Loe Colijn afgelo pen september Groza op ver zoek van de gemeenteraad over de mogelijkheden van een con tact. De gemeente Sassenheim wil een stedenband gaan opzet ten en wil daarbij eerst bekijken of ze niet kan aansluiten bij bestaande relaties, zoals die met Telegd. „Maar of het wat wordt en wat het dan wel wordt, is nog de vraag", bena drukt ambtenaar F. Put. „Het is namelijk wel de bedoeling dat een stedenband tweerichtingsver keer is. En of dat lukt met Telegd, is nog niet dui delijk." „Tja", zegt Colijn thuis aan de Prins Hendrik laan van waaruit hij tussen de kale bomen door het gemeentehuis kan zien liggen, „dat tweerich tingsverkeer wordt natuurlijk wel een probleem. Roemenië is nu eenmaal een straatarm land dat tot 1989 tientallen jaren lang zuchtte onder de dictatuur van Nicol,ae Ceauscescu. In het buiten land nog af en toe bewonderd door zijn onafhan kelijke opstelling ten opzichte van Moskou, bleek na zijn val bij de kerstrevolutie elf jaar geleden vooral wat voor een onbeschrijfelijke puinhoop de dictator van zijn land had gemaakt. De lijm- snuivende straatkinderen die leven in de riolen van de grote steden, zijn daarvan het meest schrijnende voorbeeld. Maar Colijn kent er ook voorbeelden van in Te legd. Zo was hij op bezoek bij een 76-jarige vrouw in een flatgebouw. Ter ere van hun bezoek vroeg ze haar bezoekers om de - enige - gloei lamp in de fitting te draaien zodat er ook na het vallen van de duisternis nog wat licht in de flat was. Zelf kon de bejaarde vrouw niet meer bij de fitting aan het plafond komen. Avond betekent voor haar naar bed gaan, slapen in een kale flat zonder verwarming in een land waar het bitter en bitter koud kan worden. „Eigenlijk zat die vrouw daar gewoon te wachten totdat ze dood zou gaan". En verder zijn er 'gewone' dingen, zoals jonge kerels die overdag langs de kant van de weg hun Sassenheim denkt over stedenband met Telegd Anton diedrich roza van der veer roes liggen uit te slapen. Daar kun je gemakkelijk over oordelen, zegt Colijn, maar alcohol het enige middel om de uitzichtloosheid bestaan daar even te vergeten. In het dor in Oekraïne, waar de groep ook een uitvv mee heeft opgebouwd, is het nog erger weet je helemaal niet waar je beginnen n kan persoonlijk een hoop armoe zien zon ik er zelf van in het ongerede raak, ma moet je toch wel een oli huid hebben. In Roem ook niks, maar het is to beter dan daar." Met Telegd gaat het door de hulp uit Sasse wat beter. Bij de kerk door het fonds betaald c gekomen, mét verwarm toen de in Telegd geboi mevrouw Szilagyi aan haar geboortedorp een te willen beginnen, kna fonds een leegstaand p en zorgde voor een uitrusting zodat ze kon nen. Een groep reforma! jongeren heeft onder de naam Rots een ui ling met jongeren uit Telegd. Afgelopen gingen 26 Sassenheimers naar Telegd o vier flats op te knappen. Sinds een half jaar heeft Telegd een burgemeester, Grazo, die volgens Colijn maanden al meer heeft gedaan dan zijn v( ger in vier jaar. Dat is hoopgevend, vindl Grazo wil ook graag een stedenband met heim, heeft hij al laten weten. En hij heel lijk een verlanglijstje bij ingeleverd: ven* op het gemeentehuis, een schilderbeurt allesoverheersende sombere bruin van hi weg te werken, en een computernetwerk de gemeentelijke administratie. Het geeft al aan, zegt Colijn, dat van e tweerichtingsverkeer voorlopig geen spr zijn. Maar, tekent hij daarbij aan, heeft i denband met een gemeente in Fran) Duitsland nou zoveel meer te bieden dan ge bezoekjes over en weer? Ja, je kunt n< een paar keer een interessant gesprek over hoe de verschillende gemeentbestur ken. Maar dan? „Als je een band aanknoi een ontwikkelingsland, dan ontkom je er mij niet aan om, net als wij hier al jaren t vooral veel spullen heen te sturen zonde direct wat terugkomt". Maar leerzaam is een bezoek wel. „Wf in de Oekraïne bij een warenhuis. Nou een warenhuis geweest was. Nu waren de pen leeg en zat er op stoep een vrouw paar potten ingemaakte augurken. Dat vi wat te krijgen was. En als je dan terug be gaat boodschappen doen bij de Hoogvl zie je hier alleen al tien soorten doperwte dat vergelijkt met elkaar, dan gaat je dal duur toch wel wat doen".

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 20