Een j aar later was hij dood Gesprek van de Dag 'Uranium bij patiënt eenvoudig te meten' I c. Illegale voetballertjes Dure Loekie Vijf vragen cm verarmd urani f Bekende mensen M ZATERDAG 13 JANUARI 2001 Commentaar Opnieuw is commotie ontstaan over minderjarige voetballers die van buiten de Europese Unie worden geïmporteerd. Om de Wet Arbeid Vreemdelingen te omzeilen blijken paspoorten te worden vervalst. Lou che makelaars loodsen Zuid-Amerikanen en Afrikaanse talentvolle pubers via geoliede smokkellijnen naar hun gouden toekomst. Gelukkig hebben de KNVB en de Be taald Voetbalorganisaties (BVO) toegezegd volledig te zullen meewerken aan een diepgravend onderzoek naar de gang van zaken dat justitieminister Korthals inmiddels heeft aangekondigd. De BVO's houden zich immers keurig aan de regels, zo luidt de vertrouwens- wekkende mededeling. Om het heden te kunnen duiden is het wel eens han dig om naar het verleden te kijken. Ruim vier jaar gele den lichtte de Arbeidsinspectie de deksel van de beer put van de buitenlandse voetballertjes. De clubs ble ken op vrijwel alle punten de regels te overtreden. On derbetaling, het niet aanvragen van werkvergunningen en het volledig onthouden van pensioenrechten; de misstanden vormde te samen een lange lijst. Maar ge lukkig kondigde een geschokte voetbalbond een diep gravend onderzoek aan. Drie jaar later treft de Arbeidsinspectie bij Feyenoord, Vitesse en vier andere clubs in totaal achttien illegale voetbaltalenten aan, allen minderjarig en niet in het bezit van een werk- en verblijfsvergunning. Weer een jaar later blijkt de situatie nauwelijks verbeterd. Een Braziliaanse parlementaire enquêtecommissie kondigt eind 2000 zelfs aan een onderzoek te willen verrichten naar wantoestanden en onregelmatigheden met Brazi liaanse voetballertjes in Nederland. Directe aanleiding vormde de onthulling dat het Feyenoordtalent Leonar do in het bezit bleek van een vals paspoort. Het is in de kwestie onderhand schrijnend om te zien hoe tweeslachtig de overheid met het begrip illegaliteit omspringt. Illegale voetballertjes spelen op de Neder landse velden de sterren van de hemel. Tegelijkertijd is het beleid van de Immigratie- en Naturalisatiedienst ten aanzien van illegalen en uitzettingen de afgelopen jaren aangescherpt. Na Dover wordt ook de bestrijding van criminele smokkellijnen voor illegalen geïntensi veerd. Minderjarige alleenstaande asielzoekers met valse papieren - bijvoorbeeld het Congolese meisje dat na uitwijzing in Kenia spoorloos verdween - worden zonder omhaal op Schiphol naar het land van her komst teruggestuurd. Maar zij kunnen dan waarschijn lijk ook niet voetballen. leletis/e Wil heeft niet gestemd. Wil vindt ze soms best geinig hoor, die reclamefilmpjes. Maar herhaling schijnt de kracht van reclame te zijn, En.daarom worden die filmpjes hêlattS ni'et één. maar"soms wel zestig keer ver toond. En dan gaat de lol er snel vanaf. Wil heeft niet gestemd.^ls doofféewin terd televisiekijker I weft hij hét angstige vérmoedet idat de winnaar van de Gouden Loekie. de prijs voor de beste tv-reclame, straks nog eens in de herhaling gaat. Dat je die dan weer tot vervelens toe op de buis krijgt. En reclame is vaak al zo vervelend. Een soort commerciële storing. Even geduld aub. Minstens zo irritant als veel reclames was dit jaar de presentatie van de Gouden Loekies. Misschien hebt u hem weieens gezien: de 'uitzending in de zendtijd van reclamepartijen'. Waarin de organisatie het godbetert waagt om te spreken van het 'maatschappelijk belang' van de STER. 't Moet niet veel gekker worden. Het maatschappelijk belang van reclame. Van reclame ga je zappen, en dan kom je op een ander net, waar ook juist een blokje 'boodschappen' wordt vertoond, en dan zap je weer verder. Is dat een maat schappelijk belang? Reclame maakt de produkten waarvoor uw gewaardeerde aandacht als televisiekijker wordt gevraagd duurder. Zouden ze dat bedoelen Reclame genereert extra omzet. Reclamemakers leven van reclame. Dat kun je met een beetje goeie wil alle maal maatschappelijk belang noemen. Televisiepro gramma's worden betaald van reclames. Hoe meer re clame, hoe meer televisie. Maar zoals Mart Smeets deze week al zei, toen hij bij BNN werd doorgezaagd door Jeroen Pauw: er is veel te veel televisie in Nederland. En dus ook veel te veel re clame. En omdat er zoveel televisie is, moet voor al die zenders en al die programma's ook weer reclame worden ge maakt. De Tros vergooide een klein kapitaal aan recla me voor de TV Kapper. Mede door al die reclame ko men de kosten voor dit flut-programma zonder enig maatschappelijk belang - waar per keer overigens nog een kleine 300.000 mensen op schijnen af te stemmen - op een ton per uitzending. Een half miljoen gulden per week. Daar moet weer heel wat reclame tegenover staan om uit de kosten te komen. Ard van Dop (29) kwam ziek terug na Bosnië-missie Luitenant Ard van Dop was 27 jaar toen hij in 1998 tijdens zijn uit zending in Bosnië ziek werd. Uitslag op de arm, uitslag op de bórst. En hij was moe. Lange tijd werd de ziekte van Ard niet se rieus genomen, totdat artsen lymfklierkanker constateerden. Op 28 oktober vorig jaar over leed Ard, 29 jaar oud. Mevrouw Van Dop, Ards moeder, be loofde haar zoon er alles aan te doen zijn vragen beantwoord te krijgen. „Ard heeft tot het einde gevochten om beter te worden, en hij wilde ant woorden. Ik wil dat deze jongens ge holpen worden, zodat andere families niet het leed overkomt dat ons is overkomen." De medische begeleiding van defen sie nam de ziekte van Ard van Dop pas in een later stadium serieus. „Maar Ards docenten en jaargenoten van de Koninklijke Militaire Acade mie in Breda stonden tot het laatst toe aan zijn ziekbed en waren bij de crematie. Dat was fantastisch, echte kameraden." Ard kaartte zijn ziekte zelf al aan bij zijn militaire vakbond AFMP. Ant woorden kreeg hij ook met die hulp niet. Nu is Ards moeder met zijn vra gen achtergebleven. De recente ophef over de munitie waarin verarmd ura nium is verwerkt en die leukemie (bloedkanker) zou veroorzaken, volgt zij op de voet. „Er is iéts met mijn zoon op de Balkan gebeurd. We we ten niet wat. Mijn zoon ging gezond weg en kwam ziek terug. Maar defen sie wil ons ook geen informatie geven onder welke omstandigheden en met welke materialen mijn zoon daar heeft gewerkt." Leukemie, longkanker, darmkanker of lymfeklierkanker, voor de betrok kenen die na hun militaire missie ziek werden maakt het niet uit. Aan welke stoffen en welke gevaren hebben zij blootgestaan? En is hun ziekte daar veroorzaakt? Mevrouw Van Dop is overtuigd dat dit het geval is,' ook al kan ook zij het niet bewijzen.' „Daar om moet er een goed, en breed on derzoek komen." „Nu wordt het bloed van de militai ren vooraf en achteraf missies gecon troleerd en daarna vergeleken. Dat gebeurde in de tijd dat Ard wegging niet, maar als defensie heb je toch een taak? Bovendien, wat heeft het voor zin iemands bloed direct na een missie te controleren. De ziekte kan zich ook pas na vele jaren openbaren. Ze lokken die jongens het leger in, maar zeggen er niet bij dat je de kans loopt ziek te worden." Ard diende van mei tot november 1998 in Bosnië, was gelegerd in Knesevo en Novotnik. De munitie met verarmd uranium is tot en met De inslagen van met uranium verzwaarde ammunitie zijn in Kosovo nog steeds overal goed te zien. foto reuters hazir reka 1995 gebruikt in een andere regio, na melijk rond Sarajevo. En in 1999 in Kosovo. Mevrouw Van Dop: „Ze heb ben het nu allemaal over uranium, maar er is meer aan de hand. Het gaat niet alleen om uranium. Er moet duidelijk worden waar al die soldaten aan blootgesteld zijn. Zodat anderen dat gevaar nu of in de toekomst niet hoeven te lopen." Voorzitter Ton Heerts van Ards vak bond AFMP begrijpt de bezorgdheid van mevrouw Van Dop. „Het geeft maai- weer eens aan hoe belangrijk een onderzoek is waar wij de hele tijd op aandringen. Deze mensen moeten zo goed mogelijk hun wagen beant woord krijgen. Zeker mevrouw Van Dop, wiens zoon zelfs tijdens de mis sie al ziek werd. En dit geval bewijst ook dat militairen geloofd moeten worden door hun werkgever, en dat zij niet altijd zelf zo hard moeten be wijzen dat zij ziek zijn en waardoor." Kunnen mensen leukemie krijge jg verarmd uranium? Het antwoori vraag is niet zo eenvoudig te gev vast staat wel dat er veel onduidi E bestaat over dit materiaal. Milita zijn blootgesteld aan verarmd ui zouden een verhoogd risico lope leukemie te krijgen. Maar wat is uranium eigenlijk voor spul? Is h '_g actief? Is het giftig? Professor Rol Meijer van het Kernfysisch Versr stituut van de Rijksuniversiteit G gen beantwoordt vijf vragen ove ,er] armd uranium. Wat is uranium? Uranium is één van de honderd ten die in de aarde voorkomt. Hf ej* kleine concentraties in klei, in in bouwmaterialen. Het wordt g nen in uraniummijnen in landei Rusland, Amerika en Zuid-**"'1'*^ }ar. 8 :bi Aliik he an het in grotere concentraties aan Wat voor soort materiaal is het? Het lijkt een beetje op metaal. H zwaarder dan lood. Het wordt oi meer gebruikt om objecten zw« maken op plaatsen waar weinig beschikbaar is. Bijvoorbeeld als gewicht in de staart van vliegtuij als omhulsel van een projectiel, je een zwaar projectiel maken di slank is, en dat dus makkelijk erj doorheen gaat. Hoeveel soqrjen uranium zijn De twee belangrijkste soorten zi um 235 en uranium 238. Gewoo um is altijd samejigqsteld uit deQ soorten. Uranium 235 is het gevi Als er minder dan 0,7 procent v< soort in zit, spreken we van ver. nium. Bij meer dan 0,7 procent om verrijkt uranium, dat onder i y- schikt is voor kerncentrales en k nJ pens. Is verarmd uranium radio-actn Ja, net als alle aardse materialen wie er normaal mee omgaat, hoi n de straling niets te vrezen. Verai nium zendt straling uit die niet huid dringt. Pas bij inname of in levert het gevaar op. Het inaden stofdeeltjes of dampen van vera nium, bijvoorbeeld na de explos zo'n projectiel, is dus wel gevaai Daar kun je longkanker van krijj Is verarmd uranium giftig? Ja, het heeft dezelfde soort giftig lood en andere zware metalen.1 stel is geen gif zoals cyaankali. Als je wilt vergiftigen, moet je dat niet armd uranium doen. Dan heb je )uw veel van nodig, dat je je een brei a(y lij nei rdc ~a "fak nw to ikee jkt he< Ra< Hij verbaast zich over wat hij de verarmd-ura- niumhype noemt. Hij snapt het absoluut niet: waarom heeft niemand uitgezocht of de mili tairen met leukemie inderdaad zijn blootge steld aan verhoogde concentraties verarmd uranium? Want dat is heel makkelijk vast te stellen, zegt professor Rob de Meijer van het Kernfysisch Versneller Instituut van de Rijks universiteit Groningen. Volgens de kernfysicus die vorig jaar nog de Wubbo Ockelsprijs won, en die in 1986 als eerste de straling van Tsjer- nobyl ontdekte in ons land, is een beenmerg- punctie of botmeting voldoende om verarmd uranium te detecteren. „Uranium komt overal in de grond voor. Ie dereen heeft een klein beetje uranium in zijn botten. Mensen die zijn blootgesteld aan ver hoogde concentraties, zoals nu wordt gedacht van militairen die in Bosnië zijn geweest, heb ben uranium van een afwijkende samenstel ling in hun lichaam. Die samenstelling kun je meten in het beenmerg of het botweefsel van leukemiepatiënten en natuurlijk ook van over ledenen. Als de verhouding tussen gewoon uranium en verarmd uranium afwijkt van het normale beeld, heb je een verband. Dat kun je vaststellen met standaard meettechnieken." Zelf gelooft De Meijer overigens niet zo in dat verband. Weliswaar is verarmd uranium ge vaarlijk bij inname of inademing, maar uit dierproeven blijkt dat het dan vooral longkan ker veroorzaakt. Ook als de leukemiepatiënten uit de Balkan géén ongewone hoeveelheid verarmd uranium in hun botten hebben, is dat volgens De Meijer een belangrijke consta tering. „Het staat buiten kijf dat ze leukemie hebben. Daar wil je de oorzaak van weten. Maar doordat iedereen zo vreselijk focust op verarmd uranium, worden andere mogelijke oorzaken niet onderzocht. Daarom zeg ik: kijk bij die patiënten eerst naar het mogelijke ver band met verarmd uranium. Als dat er niet is, kun je iets anders gaan onderzoeken." mal Itadi 5 hel liek t— CC I CO O O Een jaar of vijftien geleden at ik met vrouw en kinderen in een restaurant waar veel artiesten kwamen. Die avond zat Hugo Claus aan een hoektafeltje te dineren met een actrice. Even verder op zag ik Piet Grijs en aan een tafel naast ons zat Ad 's Gravesande die toen directeur was van het Holland Festival. Ik wees mijn kinderen met misplaats te trots op al die beroemdhe den. Toen stond mijn jongste dochter op, ze was een jaar of tien, en zei: „Papa is hier de minst beroemde!" Sindsdien laat ik mij er niet meer op voorstaan dat ik bekende Nederlanders ken. Daarom is het nogal merkwaar dig dat ik wel trots ben op alle historische figuren die ik heb ge kend. Ook al ken ik hen slechts uit de tiveede hand. Neem Herman Heijer mans. Hij schreef het beroem- de toneelstuk 'Op hoop van zegen'. Over het trieste lot van de Kdtwijkse vissers die worden uitgebuit door een schurkachtige reder. Nog niet zo langgeleden is dat stuk opgevoerd in Houston (Texas). Op de toneelschool in Am sterdam sprak ik vorige maand een Ameri kaan die die voorstelling had bijgewoond. Toen de schurk in het laatste bedrijf ten tonele verscheen had iemand in de zaal geroepen: „I'm gonna kill that guy." Een mooi compli ment voor de schrijver. Nu heb ik Heijermans natuurlijk nooit ont moet want hij was al dood voor ik werd gebo ren. Maar ik heb vaak toneelgespeeld met ou de acteurs die hem wel gekend hebben. Zoals Pierre Myin die al in de tachtig was toen ik aan het toneel kwam. In die tijd speelde je vaak met stokoude acteurs omdat de pensioe nen niet behoorlijk geregeld waren. Dat is trou wens nog steeds niet overal het geval aan het toneel. Myin, hij was een Belgische vluch teling, had nog met Heijermans gewerkt. „Een hoogstaand mens", aldus Myin, „die zijn ac teurs altijd hoffelijk bejegende. Als je op de re petitie een keer je tekst niet kende, werd hij nooit kwaad. En actrices die zich lieten mainteneren, dat kwam toen nogal eens voor, sprak hij vaderlijk toe dat zoiets niet te pas kwam.Tot zover Myin en Heijermans. Een andere historische beroemdheid die ik goed gekend heb is Napoleon. Dat zit zo. Als kind woonde ik naast een oude dame wier groowader de Napoleontische tijd nog had meegemaakt. Ze vertelde vaak over die groot vader maar dat ben ik allemaal vergeten om dat ik toen het historische belang niet zo in zag. Ik kan me nou wel voor mijn kop slaan. Ik herinner me alleen de opmerking waarmee ze steeds haar verhalen besloot: „Het leven ging gewoon door hoor. Van die Fransozen trokken de mensen zich niet zoveel aan.Ik geef toe Napoleon zelf komt in dit verhaal niet voor maar ik heb het over twee eeuwen gele den en dan kijk je niet zo nauw. Die bekende Nederlanders doen me niet zo veel. Maar de snippers van Pierre Myin en van die oude buurvrouw koester ik. Waarschijn lijk omdat ik via hen een onderdeeltje ben van de geschiedenis. Van Heijermans tot Hugo Claus en van Napoleon tot aan Chirac. enselijk De Amerikaanse superster MADONNA wil Engelse les. Dat stond gisteren in Britse krant The Independent. Vol gens de krant wil de zangeres en actrice de spraaklessen om haar Amerikaanse accent te verruilen voor de Engelse variant. De 42-jarige Madon na hoopt op die manier vaker gecast te worden voor Britse types in speelfilms. Volgens een stemtrainer van het Na tionale Theater in Londen heeft Madonna het Engelse accent in enkele weken onder de knie omdat ze zo'n zuiver gehoor heeft. CALISTA FLOCKHART (foto), die de rol van Ally McBeal speelt in de gelijknamige tv-serie, is moeder geworden. De Amerikaanse actrice heeft deze week bekendgemaakt dat ze een baby heeft geadopteerd. Ik ben gezegend met een prachtige en gezonde zoon", zei de 36- jarige Flockhart. Ze sloot niet uit dat ze nog een kind zal adopteren. Ook zei ze nog altijd te hopen zelf eens zwanger te raken. Een van JUWEj ROOF verdachl is door de mar; len in een ziekr* De man was na| diefstal uit een| gesprongen, heup en moestjT wend van pijn ij vlucht staken.f mensen brachtr man voor behai naar het zieketf; Een röntgenfot uit dat hij de b' doorgeslikt: in maag zat voor tl zenden guldenj raden. De dief® het ziekenhuis^ bewaakt. Een ff woordvoerder: f nu een kwestie' een emmer bij wachten tot dejf»»« beweging komw»,

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 2