Alphen gaat horeca extra controleren Rijpwetering tegen voorrang op Oud Adeselaan Rijn Veenstreek Alleen de naam De Fransche Brug bleef overeind Protest WLTO tegen bijdrage aan riolering ^Maatregelen Jacobswoude oor beter milieubeleid bTERDAG 13 JANUARI 2001 19 (amer van Koophandel naar centrum a I|phpn aan den run De Kamer van Koophandel in Alphen aan len Rijn verhuist naar het nieuwe kantoorcomplex dat aan het laoul Wallenbergplein in aanbouw is. De huidige vestiging aan Ie Henry Dunantweg heeft onvoldoende uitstraling, privacy en uimte, vindt het bestuur van de KvK. In het nieuwe pand is bo vendien plek voor een aantal activiteiten dat de Alphense Ka- ner overneemt van de vestiging in Leiden. Daar is de verbou wing van het pand aan de Stationsweg tot nader order afgebla- en. De directie van de Kamer in Alphen is blij met de nieuwe dek, dicht bij het centrum, het station en rijksweg 11. De ver ilizing is in juli als het gebouw op de hoek van de Laan der Continenten en de Prins Bernhardlaan wordt opgeleverd. koninklijke onderscheiding voor Dales [phfnaan den run» De vertrokken wethduder Frank Dales van len Iphen aan den Rijn is benoemd tot Ridder in de orde van Jranje Nassau. Tijdens een feestelijke afscheidsreceptie in het tadskantoor kreeg hij de eervolle onderscheiding uit handen an burgemeester Schoof. Die lichtte toe dat Dales, die eerder aadslid in Purmerend was, de oorkonde verdiende omdat hij anger dan twaalf jaar in de gemeentepolitiek actief is. De trotse rethouder bedankte in zijn speech al zijn collega-politici en ooral de ambtenaren, die in zijn ogen te vaak ondergewaar- eerd worden.Volgende week begint Dales aan zijn burgemees- jrsambt in Breukelen. liscussieavond over rekeningrijden phenaan den rijn De PvdA-afdeling in Alphen aan den Rijn rganiseert op 17 januari een thema-avond over rekeningrijden n de gevolgen daarvan voor de Alphense forensen. De partijle- en gaan in gesprek met gedeputeerde Marnix Norder van de rovincie Zuid-Holland. Deze PvdA'er is verantwoordelijk voor e uitvoering van het rekeningrijden en openbaar vervoersvoor- ieningen in de Randstad. Ook de Alphense wethouder Groen i 't Wout is uitgenodigd. Belangstellenden zijn welkom bij de iscussie in hotel Toor. De zaal is open om 19.30 uur. Brandweer en gemeente 's nachts de kroeg in De gemeente Alphen en de brandweer gaan snel werk maken van de veiligheid in de tachtig horeca-instellin- gen in Alphen aan den Rijn. Nu hebben slechts zestien cafés, dansgelegenheden, restaurants en sportkantines een zogenoemde gebruiksvergunning, waarin regels over een veilig gebruik van het pand zijn vastgelegd. brandweer gaan daarom de ko mende tijd extra controleren bij de horecabedrijven. Ze doen dat niet langer alleen overdag, maar juist 's nachts, als de kroegen druk worden bezocht. Bovendien verschijnt er bin nen twee maanden een notitie waarin ze opnieuw vaststellen alphen aan den run saskia buitelaar Volgens brandweercomman dant Zuidijk is die achterstand bij het verlenen van vergunnin gen een landelijk probleem. „Maar desalniettemin heel ver velend." De gemeente en de welke gebouwen met voorrang aangepakt moeten worden. Met nadruk zegt Zuidijk dat er mo menteel geen levensbedreigen de situaties bestaan. In 1998 sprak de gemeente raad af in welke volgorde de openbare gebouwen in Alphen brandveilig worden gemaakt. Categorie 1 kreeg de hoogste prioriteit, zoals het ziekenhuis, kinderdagverblijven en het asielzoekerscentrum, legt Zui dijk uit. „Nu zijn we daarmee klaar en is categorie 2 aan de beurt: de horecabedrijven. Dan volgen winkels en kantoren." Dat de veiligheid van de cafés juist wordt aangepakt nu dat in de politiek het gesprek van de dag is, is volgens Zuidijk toeval. „We zijn daar op dit moment gewoon aan toe." Toch is de in formatie hierover die burge meester Schoof deze week gaf, een geruststelling voor de raadsleden. Zij stelden naar aanleiding van de brand in Vo- lendam vragen over de veilig heid in Alphense kroegen. Van de vele uitgaansgelegen heden, waaronder ook de sportkantines worden gere kend, zijn er vier die ook in de eerste categorie vallen: poppo dium Het Kasteel, tienercen trum Max en de danscafés Choises en The Lagoon. „Dat zijn de dansgelegenheden waar vaak erg veel jongeren tegelijk aanwezig zijn", legt de com mandant uit. De vergunning van The La goon wordt momenteel op orde gemaakt. Bij Max is afgespro ken dat voorlopig alleen de be nedenverdieping van het ge bouw aan de Olympiaweg wordt gebruikt, omdat boven geen nooduitgangen zijn. De andere twee gebouwen voldoen al aan de eisen die in de gebrui kersvergunning worden gesteld, samen met veertien andere ho recagelegenheden Die vergunning regelt bij voorbeeld dat nooduitgangen vrij toegankelijk moeten zijn en dat plafonddecoratie behan deld is met een brandvertra gend middel. De categorie 2 ge bouwen, waar ook club- en wijkgebouwen toe behoren, worden eens in de twee jaar ge controleerd op hun veiligheid. De panden met de hoogste pro- iriteit krijgen jaarlijks de brand weer op bezoek. Bewoners overladen gemeente met handtekeningen rupwetering ontrole op scheepswerven en oud busstation grondwatervervuiling. „Het col lege laat op korte termijn on derzoeken of de bereikbare tanks kunnen worden leegge haald en gevuld met zand", zei Vink tijdens de raadscommissie openbare werken. De wethouder stelde dat het rapport van de Inspectie tot be hoorlijke irritatie heeft geleid. „Op onderdelen functioneert Jacobswoude normaal. Wij on derschrijven het rapport niet", zei Vink, die desondanks met toestemming van de gemeente raad maatregelen wil treffen. WD'er Kroes wilde ook de hand in eigen boezem steken. Na 1996 is er geen wettelijk mi lieujaarverslag meer aan de ge meenteraad aangeboden. „Waarom is met die verslagleg ging gestopt?", zo vroeg hij. Ook de raadscommissie gaf steun aan het plan van aanpak, maar alle partijen vonden het jammer dat geen prioriteit werd gegeven aan de niet-wettelijke taaie van milieuvoorlichting. „Daarmee kun je de mensen bewuster maken", stelde Sel derbeek (CDA). Vink wilde daar niet aan. „Een voorlichtings programma gaat me te ver. We moeten niet meer willen dan we kunnen." joutvan der dussen gemeente Jacobswoude et zich de kritiek op haar mi- ïbeleid aan. Na het slechte iport van de Inspectie Milieu december kondigde wethou- rVink deze week maatrege- aan. Hij wil een extern bu- inschakelen om aan de telijke milieutaken te vol- let bureau De Roever is ge- jd om een offerte op te len om de handhaving van lilieuvoorschriften van de icht- en scheepswerven in imeente voor te bereiden it te voeren. Met name op onderdeel had de inspectie kritiek. Zo constateerde zij één jachtwerf tien jaar gele voor het laatst was gecon- eerd en één vijf jaar geleden, ambtenaar milieuzaken gaf dat daar nog het nodige valt erbeteren. ok de situatie bij het oude station in Leimuiden vraagt maatregelen. Bij die gebou- D, waar Woondiensten Aar- ide in is gevestigd, zitten een of meerdere onder- ïdse tanks en zijn er indica- van ernstige bodem- en janneke de jonge Een grote groep bewoners van de twee wijkjes langs de Oud Adeselaan in Rijpwetering is in opstand gekomen tegen het plan van de gemeente Alkema de om van de kruisingen op die laan voorrangskruisingen te maken. Ruim 180 mensen on dertekenden een enquêtefor mulier en meer dan 80 ouders van leerlingen van basisschool De Kinderbrug zetten hun handtekening onder een be zwaarschrift van de ouderraad. Zo'n tien bewoners maakten ook nog eens individueel be zwaar. Aanstaande maandag avond behandelt de commissie bezwaar en beroep deze klach ten. Volgens de bewoners wordt de weg na deze verkeersmaat regel onherroepelijk een race baan. De initiatiefnemer van het enquêteformulier, L. Ver braak, is vader van kinderen van 2 en 4 jaar. „Wij zijn bang dat als straks de Oud Adeselaan een voorrangsweg wordt, de snelheid aanzienlijk toeneemt. Daarmee is de verkeersveilig heid in het geding." Daarbij zijn de bewoners van de buur ten vooral bang voor de veilig heid van de londeren. „Er is hier veel jeugd die moet over steken voor de school. Kinde ren zijn het kwetsbaarst in het verkeer", aldus Verbraak. Veel bewoners zijn het er wel mee eens dat de situatie nu niet overzichtelijk is. Vooral buiten staanders hebben niet door dat de doorgaande weg geen voor rangsweg is en tuffen vrolijk door, soms met een behoorlijke snelheid. „In de huidige situatie is zelfs het oversteken van de zebrapa den soms al een hachelijke on derneming, omdat een gedeelte van het snelverkeer op de Oud Adeselaan met hoge snelheden (50-70 kilometer per uur) de ze brapaden negeert en geen voor rang verleent aan de voetgan gers die willen oversteken", zo schrijft een Rips gezin in zijn bezwaarschrift. Toch zien de bezwaarmakers niets in de maatregel van het gemeentebestuur. De gemeente maakte immers een paar jaar geleden van de kruisingen Westeinde/Floraweg en Lange - weg/Noorderhemweg in Roe- lofarendsveen opnieuw gelijk waardige kruisingen om de plek veiliger te maken, zo betoogt een aantal van hen. Beter kan de gemeente duidelijker aange ven dat het om gelijkwaardige kruisingen gaat, door middel van een bord 'u nadert een ge vaarlijke kruising'. Iemand noemt klaar-overdiensten bij de zebrapaden als oplossing. Volgens sommige bewoners is het ter plekke niet eens zo ge vaarlijk. „Ik woon nu 23 jaar in Rijpwetering. Negen van de tien keer krijg ik bij de Hertogsweg wel voorrang", schrijft een vrouw. Ook vindt een aantal bezwaarmakers dat de gemeen te eerst maar eens moet aanto nen dat er ongelukken gebeu ren op de kruisingen. „Voor zo ver mij bekend heeft de huidige situatie nog niet geleid tot ver keersongelukken", aldus een van de bewoners. Volgens een woordvoerster f f. O Inwoners van Rijpwetering zijn bang dat de Oud Adeselaan straks een racebaan wordt en daarmee onveilig voor kinderen. foto mark lamers van de gemeente heeft de ver keersmaatregel niet zozeer te maken met ongevallen, alswel met het project Duurzaam Vei lig. Daarin is de Oud Adeselaan een verkeersader. Bovendien gaat per 1 mei de regel in dat bij een gelijkwaardige kruising ook fietsers van rechts voorrang hebben. Daarmee zou de weg nog onoverzichtelijker worden, vreest de gemeente. Van melksalon met vergunning tot culinair hoogstandje Het begon als een café met bootjes. Nu, 75 jaar later, is De 'ransche Brug aan het Westeinde in Roelofarendsveen, een loi restaurant dat werkt met zuivere en eerlijke producten, let echtpaar de Jong-Turk, dat de scepter zwaait, heeft die taire uitstraling in 25 jaar opgebouwd. Om 75 en 25 te vieren hebben ze de afgelopen periode 240 flessen wijn lonlijk gebracht naar hun beste Bourgondische vrienden. Boerderijkip blijft de specialiteit op de kaart, hoewel het speciale jubileummenu de keuze moeilijk maakt. de Jong kwam al jong in lelksalon met vergunnig A toen nog van Opa Turk. ij Turk, zijn kleindochter, al vroeg van koken. Dat ip een gegeven moment ïn deze twee Veenders tot huwelijk kwam, verbaasde nand. Toch duurde het nog ;e tijd voordat ze definitief aioop doorhakten om het het biljart, de bootjes en ier hotelkamers af te stoten, 'n de naam bleef overeind, liep er naast de provinciale een spoorlijn naar Leiden, •taalconstructie van de 'brug kwam uit Frankrijk, was de grote inspiratiebron I r deze toch wel merkwaar - naam in Roelofarends- n. j zijn eigenlijk naar het vak a restaurateur gegroeid", ■i stateert Annet de Jong nu, se in het kort de geschiede- van De Fransche Brug heeft i :hreven. Na haar opa na- i haar ouders het karakteris- e pand en de zestig vierkan- r neter café over. Het waren oie tijden, waarin veel werd wikkeld. Van gezellige zo- 'se drankavonden tot fan- ische schaatsdagen met s tensoep, chocolademelk en j ine bonen. I p het jonge echtpaar de g in 1975 de gelegenheid I ïg om zich te bewijzen, ging ■i r vol enthousiasme tegen- li Naast de drank kwamen er sds meer lekkere hapjes. An- leefde zich uit in de keuken. 1 gemaakte soepen, handge- aide balletjes gehakt vonden gretig aftrek bij de klanten. „Van het een kwam het ander. We gingen zelfs over op plate- service. Op een avond zaten er zo'n 25 mensen te eten. De keuken stond vol en het café puilde uit. Ik zei tegen Hein: dit moet anders." Een jaar later, 1980, was het an ders. Na een verbouwing en herinrichting stond er een zaal voor feesten en partijen en het dranklokaal was twee keer zo groot geworden. „Dit beteken de eigenlijk dat we dag en nacht in de weer waren met eten, drinken en organiseren. Heel spannend, maar ook heel ver moeiend." Het was wederom de vrouwelij ke helft die zes jaar later, toen ze op haar tandvlees liep, riep: dit moet anders. En zo ge schiedde. „Met pijn in het hart kwamen we na rijp beraad tot de conclusie dat we het café moesten afstoten", zegt Hein de Jong. „Dit betekende toch dat aan de cafétraditie Turk een beetje een einde kwam. Niet ie dereen begreep dat in Roelof arendsveen, maar je kunt niet en...en..en." Er werden rigoureuze stappen genomen. De keuken werd uit gebreid. Een binnenhuisarchi tect ging aan de gang. En in 1986 werd De Fransche Brug een heus restaurant met alle mogelijkheden. Al snel bleek dat Annet, gesteund door haar familie die ook van koken houdt, tot de meest heerlijke creaties kwam. „Inderdaad, een vrouwelijke kok aan het roer is eerder uitzondering dan ge- 'Politiek moet terugkomen op standpunt' jacobswoude Echtpaar De Jong-Turk, eigenaar van restaurant De Fransche Brug, houdt van eerlijke producten. woon in Nederland. Maar het is me volgens mij gelukt om naam te maken. Iedere vrouwelijke leerling-kok koester ik in de keuken. Het was en is voor mij nog steeds een uitdaging om mooie menu's samen te stellen. Elk uurtje dat ik vrij ben, lees ik kookboeken, kijk ik naar kook- programma's en laat ik me door deskundigen informeren over de bereidingswijze van nieuwe gerechten." En met succes. Op een gegeven moment werd De Fransche Brug gevraagd om mee te doen aan de keten van Euro-Toques restaurants. Een vereniging die culinaire tradities wil behouden en voorschrijft dat de aangeslo ten restaurants alleen met ech te en verse producten werken, zoveel mogelijk uit de regio af komstig. „Een waarborg voor kwaliteit en smaak", meent chef Hein de Jong, die behalve de administratieve rompslomp ook de bediening en de wijnen voor zijn rekening neemt. „We hebben het erg naar onze zin op deze manier. Samen doen we de inkopen en regelen we de feesten en partijen. Twee dagen in de week (maandag en dins dag) komen we op adem. Nou ja adem, dan gaan we vaak er gens anders eten om de nieuwe ontwikkelingen op dit gebied goed in de gaten te houden. Annet de Jong: „Je zou kunnen zeggen dat we door schade en schande wijs zijn geworden. We zijn op iets uitgekomen waar we in 1975 nog niet het minste vermoeden van hadden. Dus vraag niet of we nog andere plannen hebben. Voorlopig niet. Ook de opvolging is niet geregeld. Onze zoon geniet van lekker eten, maar heeft zich in een hele andere richting ont- foto hielco kuipers wikkeld. In die 75 jaar is er veel gebeurd. Hoewel het publiek veranderde, komen de meeste bezoekers nog steeds uit deze omgeving. Daar ben ik trots op. De Fransche Brug. Schitterende naam, zeker voor een restau rant. Opa heeft het aangevoeld. Verder is het menu van morgen onder controle." „En als het gaat vriezen komen de week,", vult haar wederhelft aan, „kunnen de mensen ervan verzekerd zijn dat hier de erw tensoep klaar staat. Kom op, we moeten aan de slag." saskia stoelinga marieta kroft De WLTO in Jacobswoude pro testeert tegen een bijdrage van vijfduizend gulden voor de aan sluiting op het riool. De land bouworganisatie vindt dat de politiek moet vasthouden aan een eerder ingenomen stand punt van duizend gulden per aansluiting. Als dat niet gebeurt, komen de boeren met schadeclaims, schrijven ze de raad. Ze willen dan een vergoeding voor de schade die ontstaat omdat er een persleiding door hun land moet komen. WLTO-voorzitter C. van Rijn wijst op een belofte die alle par tijen, met uitzondering van D66, hebben gedaan tijdens een verkiezingsbijeenkomst om de eigen bijdrage op een bedrag tussen de 500 en 1000 gulden te houden. „Wij waren dan ook erg verbaasd toen we in de krant lazen dat de politiek dat nu te laag vindt en naar de vijf duizend gulden toe wil. Voor een agrariër betekent dat ook nog eens het dubbele bedrag, omdat hij zowel voor zijn be drijf als voor zijn woning moet betalen." Volgens Van Rijn, die melk veehouder is in Woubrugge én al een aansluiting heeft op het riool, zijn de eigen bijdragen in het verleden in Jacobswoude nooit hoger geweest dan 500 gulden. Hij roept de politiek op om terug te komen op het eer der ingenomen standpunt. „Als u dit'doet, zijn de grondeigena ren eerder bereid om van de vergoedingen af te zien. Met andere woorden: op deze ma nier is er een deal te maken, waardoor de aanleg soepel te realiseren is." Wethouder Vink (CDA/mi lieu) heeft alle begrip voor de WLTO. Ook hij begrijpt niet waarom de politiek, die een jaar geleden tijdens een commissie vergadering nog instemde met de eigen bijdrage van duizend gulden, daar onlangs op is te ruggekomen. Vink beloofde toen, tijdens die commissiever gadering, de hoogte van de bij drage nog eens te bestuderen. Ambtenaren zijn daar momen teel mee bezig. Het is de bedoe ling dat het college van B en W dinsdag een besluit neemt over het voorstel waarmee het de raad in februari of maart bena dert. Persoonlijk zegt Vink nog steeds voor de eigen bijdrage van duizend gulden te zijn. „Agrariërs worden toch al dub bel aangeslagen, maar ook voor particulieren is een bedrag van 5000 gulden heel veel. Dat heeft niet iedereen zomaar." Vink wijst bovendien op de inspanningsplicht van de ge meente om voor 2005 alle hui zen op het riool te hebben aan gesloten. Het gaat in totaal om 300 aansluitingen. „Ik houd van slagvaardig werken. Als we nu een hogere bijdrage gaan vra gen dan krijgen we ongetwijfeld met vertraging te maken als ge volg van procedures." Vink, veehouder in de buurtschap Vriezekoop. is zelf wel aange sloten op het riool. „Ik praat dus niet voor mezelf." De raadsleden in Jacobswou de gaven eind november aan dat ze naar een eigen bijdrage van 5000 gulden willen omdat andere gemeenten ook tussen de 4000 en 7500 gulden zouden zitten. Iemand die een huis koopt betaalt dit bedrag ook. maar dan zit het bij de prijs in begrepen, stelden ze. Ter verg^- lijldng: Ter Aar vraagt ongeveer 1500 gulden, Alphen circa 1000 gulden en in Haarlemmermeer is dat bedrag 7000 gulden. In Alkemade en Rijnwoude zijn de eigen bijdragen nog niet vastge steld.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 19