Sporen prehistorie onder Lange Voort Wonen op kasteel Huys te Warmont is geen sprookje Regio Vrijwilligers beschouwen het als hun huis Eerste kerstdag open? Overman lijk 'Schansen Leiderdorp niet bewust verwaarloosd' 973 17 Renovatie Dorpskerk in Voorschoten nadert voltooiing Baanderij vergist zich bij vergunningaajivraag *11* 1 1 1^11 1 fUlHJUCf IJ l/y KC I KI UUg 'jSCHOTEN JAN PREENEN [oorschotense dominee G. Lrg wordt bijna lyrisch als ter 'zijn', in 1868 gebouw- borpskerk praat: „Schitte- J Fantastisch. De eerste lat ik zag dat het zonlicht finnen viel, was ik heie onder de indruk. Zo mooi. ders." t alleen de zon werpt een hieuw licht op het interi- ian de Nederlandse her- Ie kerk in het hart van cinfchoten. Daar zorgt ook ,v femersbedrijf Niersman c cn; Nadat drie jaar eerder al r'iiitenkant van het gebouw opgeknapt, is in mei vorig d t/R$egonnen met het vernieu- van de binnenkant. Het Pcr*fcgde plafond is verwijderd, 1 het oude, in Engels-goti- stijl uitgevoerde plafond eel houtsnijwerk weer te- rhijn is gekomen. Samen en waardoor het licht binnenvallen. Ier hebben de gasbeton- binnenmuren plaatsge- voor de originele wan- Daarbij is een geveltje jelegd met het opschrift lemieuwing dezer kerk is Tjjofdzaak te danken aan lelangrijke gift van mejuf- M.I.H. Kuijs'. Uitvoerder Eijgen van Niersman het 'onbegrijpelijk' dat tijdens de vorige verbou- in 1960 is 'weggeblub- Zoals dat destijds ook ge- Je met het oude plafond 3 ramen. „Nou ja, onbegrij- W het is destijds gedaan je de isolatie. Maar zon- is het wel. De organist :e de tekst in een boek. jn toen op zoek gegaan, mooi dat iedereen het nu lezen." iet programma staan nog nleggen van een tegel- iet sauzen van de muren vergroten van het litur- entrum met avondmaal- loopvont en preekstoel. financiële thermometer maakt duidelijk dat hij tt kerkbestuur zich geen ji hoeven te maken over iten. Het grootste gedeelte et geld voor de restauratie ^^nnen: 950.000 van de be de 1,1 miljoen gulden. De m^|nte heeft 550,000 gulden Jragen. De helft daarvan is C6*!nteloze lening, de andere lirijgt het bestuur van de De rest is binnengekomen RTonsors en acties, waarvan Tige nog doorlopen. 1 "idoor zelfwerkzaamheid", ?t bij [de dominee eraan toe. [allen vrijwilligers zijn jezig. Zij zetten niet alleen ek! op touw, maar helpen -54111 Uitvoerder Van Eijgen in actie in de 'nieuwe' Dorpskerk. dat ze dan met klachten ko men. Hier komen ze steeds met allerlei opmerkingen. Ze be schouwen het als hun huis, hun ook daadwerkelijk mee in de kerk. Ze lakken de banken en de avondmaaltafel en hebben ook een nieuwe kansel ontwor pen en gemaakt." Uitvoerder Van Eijgen heeft de vrijwilligers inmiddels goed leren kennen. „Het is heel apart om met die mensen te werken. Soms is het best wel storend. Maar dat komt ook, omdat we zo'n samenwerking niet ge wend zijn. Normaal gesproken is het zo dat je een huis ople vert, mensen de sleutel geeft en kerk. Begrijp me goed, ik heb bewondering voor hun enthou siasme eh ik vind het ook wel goed wat ze doen, maar het werken is wel anders dan an ders." Fröberg gaat er vanuit dat hij eind maart weer diensten in de kerk kan houden. Tot die tijd is hij aangewezen op Het Kruis punt aan het begin van de FOTO HIELCO KUIPERS Schoolstraat. Het is de bedoe ling dat de Dorpskerk en de ontvangstruimte De Hoeksteen daarna veel meer dan in het verleden openstaan voor cultu rele! activiteiten. „Laat ik vooropstellen dat de kerk de kerk blijft, maar een stukje service naar de samenle ving toe is op zijn plaats. Het heeft niets met extra inkomsten te maken. Zo'n mooi gebouw moet je toch gewoon zoveel mogelijk gebruiken?" LEIDERDORP ERIC WENT Wie de kerststol wil laten 'zak ken' of de zegen van de paus op televisie wil ontlopen kan op 25 december 2001 in de Lei- derdorpse Baanderij terecht. Alle winkels van de woonbou levard zijn op eerste kerstdag namelijk de hele dag open. Tenminste, als een meerder heid van de elf ondernemers daarvoor kiest De gemeentelij ke vergunning is namelijk rond, en kan dus in principe verzilverd worden. Voorzitter Wout van der Meer van de winkeliersvereni ging Baanderij kan het nog steeds niet goed geloven. Toen hij vorig jaar zijn verlanglijstje indiende voor de twaalf koop zondagen van 2001, stond daar De flats van de lage Peppel schans, Dennenschans en Rietschans worden niet be wust verwaarloosd. Dat stelt T. Verdoes, directeur van de AWL. Daarmee weerlegt hij de kritiek van sommige huurders, dat de AWL het onderhoud zou verwaarlo zen om sloop van de com plexen acceptabel te maken. Volgens Verdoes is alleen het schilderwerk van de met sloop bedreigde flats uitge steld. „Maar dat vind ik niet zo gek als je niet weet wat je met de flats van plan bent. Bovendien hebben we dat geld tijdelijk geparkeerd. Het is niet uit de begroting ge schrapt." Hij bestrijdt bovendien dat de plannen voor sloop al ja ren zouden bestaan. „Eind 1999 hebben een meerjaren begroting voor groot onder.-v houd gemaakt. Daar zijn de 'opplusplannen' voor de Schansen ontstaan. Eërder niet, zoals wel vaker gesug gereerd wordt." Wat er precies met de flats gaat gebeuren is nog steeds niet duidelijk. Die beslissing valt over een paar maanden. per abuis ook eerste kerstdag op. „Ik had me natuurlijk een dag vergist, maar tot mijn grote verbazing is de gemeente met alle data akkoord gegaan. Dus ook met 25 december." Of de winkeliers van de Baanderij werkelijk gebruik maken van deze unieke moge lijkheid, weet hij nog niet. „Eerst moet ik mijn daden maar eens verantwoorden bij mijn achterban. Misschien dat de meerderheid uit piëteit met het geestelijk leven van dezè buitenkans afziet. Maar het kan ook zo zijn dat de meesten het juist een leuk idee vinden om de boel open te gooien. Wp zijn dan namelijk wel de enige woonboulevard van Nederland die dat doet. En dat biedt pu blicitair gezien interessante mogelijkheden." De Baanderij is overigens niet de enige 'boulevard' die van het gemeentebestuur open mag op eerste kerstdag. De vergunning geldt voor 'alle winkels ten noordoosten van de Persant Snoepweg en ten zuidwesten van de Engelen- daal'. Dus ook voor de Auto boulevard. Zelfs de buurtwin- keliers van de Splinterlaan mo gen op eerste kerstdag hun slag slaan. R. Bronmeier van Mazda- dealer Auto Home verwacht niet dat het zover komt. „We zijn nooit open op eerste kerst dag, dus ook dit jaar niet. Geen haar op mijn hoofd die daar aan denkt. We hebben name lijk allemaal ook nog zoiets als gezinnen." „Over mijn lijk", vindt ook A. van der Mark van Bloem Kado Boetiek Jean-Ma- rie aan de Splinterlaan. „Op die manier gaan we Amerika achterna. Het moet toch mo gelijk zijn om je een dag per jaar in je eigen huis te verma ken?" Baanderij-voorzitter Van der Meer sluit niet uit dat Leider dorp binnenkort op de vergun ning terugkomt. ,,Als de ge meente vindt dat dit eigenlijk niet kan, dan neem ik aan dat ze mij even bellen. Dan ben ik best bereid over een oplossing te praten." Maar volgens een woordvoerder van het ge meentebestuur is dat niet no dig. „De vergunning is afgege ven en de winkels mogen open op eerste kerstdag. Meer valt er eigenlijk niet over te zeggen." Grote kans op interessante vondsten Onderzoeksbureau SOB Research heeft aanwijzingen dat in de buurt van het Oegstgeestse winkelgebied Lange Voort goed geconserveerde resten van prehistorische be woning zijn te vinden. Ook overblijfselen uit de late Mid deleeuwen, die verband houden met burcht De Ouden Hof onder het Irispark, zijn er wellicht te vinden. OEGSTGEEST ERNA STRAATSMA SOB Research heeft enkele proefboringen gehouden in op dracht van de gemeente, die van plan is het gebied op te knappen. Gezien de grote kans op interessante bodemvond sten adviseert het bureau om in de buurt van de Wijttenbach- weg sloopwerkzaamheden on der De Passage onder toeziend oog van een archeoloog uit te voeren. Dat geldt ook voor een gebied direct langs de AVijtteri- bachweg, aan de kant van de i Lange Voort. Onderhef. weste- lijk deel van de geplande par keergarage ten zuiden van de Lange Voort wil het onder zoeksbureau een nader archeo logisch onderzoek houden. Het onderzoek van SOB Re search, dat gehouden is in juli 2000, heeft één 'onmiskenbare archeologische vindplaats' aan getoond in de zuidwesthoek van het projectgebied Lange Voort. Tussen de Wijttenbach- weg en de Lijtweg is botmateri- aal en aardewerk aangetroffen uit de late ijzertijd. Op een die per niveau, ongeveer anderhal ve meter onder NAP, is prehis torisch aardewerk gevonden. Het onderzoeksbureau houdt het voor mogelijk dat hier twee nederzettingen boven elkaar liggen. Iri het westelijke deel van het gebied dat Oegstgeest op de schop wil nemen zijn 'directe aanwijzingen' gevonden die duiden op bodemresten van bewoning in de prehistorie. In hoeverre ook echt sprake is van interessante vindplaatsen kan SOB Research nog niet zeggen. Daarvoor is meer onderzoek nodig, ook op plekken waar nu nog bebouwing is, zoals onder de Passage en de Montessori school. Bij twee boringen in het oos telijk deel van het gebied zijn sporen aangetroffen uit de late middeleeuwen, die vermoede lijk verband houden met kas teel De Ouden Hof onder het Irispark. Onder dit terrein is al eerder een archeologisch on derzoek verricht. Conclusie van dat onderzoek was, dat de aan wezigheid van kasteelresten geen belemmering vormt voor de geplande verplaatsing van de Irislaan. SOB Research adviseert de gemeente heel voorzichtig om te springen met bodemresten, omdat veel archeologisch erf goed binnen de bebouwde kom van Oegstgeest al verloren is ge gaan. Bodemresten zijn vooral vernietigd tijdens bouwwerk zaamheden in de jaren zestig. Het is de bedoeling dat Oegstgeest dit jaar begint met de renovatie van het winkelge bied bij de Lange Voort. Een deel van de bestaande bebou wing wordt gesloopt om plaats te maken voor nieuwe winkels, huizen en een parkeergarage. Menig huis op het Rapenburg is mooier' 9.20 k «steel middenin het bos: Idu daar nou niet willen „Dat willen heel veel fcn", weet P. Sevenster lit ervaring. Hij woont al 1958 in het Huys te War en kan niet zeggen hoe- ilefoontjes hij door de ja- een heeft gekregen van tiële huurders, zoveel zijn qk „Het is zelfs hinderlijk. a t van die mensen die hier eertje hebben gewandeld volgens opbellen en vol iging zeggen: wij hebben steel gezien en wij willen len." denken dat het leven op te Warmont één groot tje is. Wat ze niet weten is ntrale verwarming in het 152 n ontbreekt, dat het er be- ijk tocht en dat het er ge- 5.36 is. „Bovendien heb je hier «l met elkaar te maken. - tan niet iedereen tegen," evensters zoon Jan. „Er ie voordeuren voor zeven •udens. Je moet met el- unnen opschieten. En je hier niet komen wonen voor de lusten. Er horen sten bij. Dat betekent dat tanden af en toe flink uit uwen moet steken." de huiskamer van Se- ir senior staat de gaska- I snorren. Het is er aange- warm voor wie net van komt. Met de nadruk op atste. Nog geen uur later de voeten van zijn gast in paar ijsklompen. Maar - - - lagnifieke uitzicht op het via een zijraam - op de itoren van het kasteel, idt veel. in de kamers en de gan- tn het Huys te Warmont luchters, harnassen of apijten verwacht komt •gen uit. Nergens hangt dergelijke kasteelsfeer, g huis aan het Rapenburg •ier dan dit huis", zegt Se- (r senior. Dat is een van lenen waarom er maar ad heel zelden, en dan nog alleen op aanvraag, rondleidingen worden gegeven: het kasteel be zit gewoonweg te weinig be zienswaardigheden. Een andere reden is dat de bewoners - veertien in totaal - niet zitten te wachten op drom men bezoekers over de vloer. Ze zijn gesteld op hun privacy, al wordt die niet door iedereen gerespecteerd. Sommige wan delaars kunnen hun nieuwsgie righeid niet bedwingen en ne geren het- bordje bij de entree met 'verboden toegang voor onbevoegden'. „Ze staan vaak met hun neuzen tegen de ra men. En laatst zag ik iemand die onze postbus had openge maakt en aan het snuffelen was tussen onze post." Sevenster senior kwam 42 jaar geleden als huurder, in het Huys te Warmont wonen om in alle rust aan zijn proefschrift te kunnen werken. Hij heeft er nooit spijt van gehad dat hij zijn woonplaats Leiden ervoor verliet, al miste hij de stad soms wel. Toch kwam Sevenster van wege verwikkelingen rond het kasteel niet altijd toe aan zijn rust. „Toen ik hier kwam wo nen, hoorde ik dat de erfgena men van eigenaar Krantz ge noodzaakt waren om kasteel en bos te verkopen. Het gerucht ging dat het kasteel een confe rentieoord zou worden en dat het bos binnen de kortste keren vol zou staan met nieuwe bijge bouwen." Dat wilde Sevenster hoe dan ook voorkomen. Samen met de andere 'vrienden' van het kas teel zette hij zich in voor be houd van de buitenplaats. Toen bleek dat de stichting Zuid-Hol lands Landschap wel het bos wilde kopen, maar niet het huis, besloten zij zelf een stich ting op te richten om ook het kasteel te behouden. De bewo ners betalen maandelijks huur aan de stichting, waarvan het huis wordt onderhouden. Deze constructie bestaat nog steeds. De bouwkundige staat van het kasteel is nog steeds goed, weet Sevenster senior. Minder goed is de staat van het pleis terwerk, waar al hele stukken van zijn afgebrokkeld. Dat is een gevolg van een restauratie door de toenmalige Rijksdienst voor Monumentenzorg, begin jaren zestig. „De rijksdienst zou zijn uiterste best doen om het kasteel te restaureren en daar waren we zeer dankbaar voor. Maar door enorm vorstverlet werd het vernieuwen van het pleisterwerk een haastklus. Twee jaar nadat het gerestau reerde kasteel plechtig was ge opend, begon het pleisterwerk al los te laten. Als het net zo goed was gedaan als in 1780, dan had het zo weer een eeuw meegekund." Sevenster junior, net als zijn vader bioloog, woonde tot zijn achttiende op het kasteel. On langs verliet hij zijn huis in de stad om terug te keren naar het kasteel. Nu woont hij er met zijn gezin. Niet alleen het ver langen naar het buitenleven speelde een rol bij dat besluit. „Je ondervindt hier de seizoe nen aan den lijve. Dat miste ik in de stad wel. Maar ik voelde ook een zekere roeping om de zaak hier voort te zetten. Ook al omdat de vrienden met wie mijn vader de stichting begon, zijn overleden." Net als zijn vader heeft Se venster behoud van het kasteel hoog in het vaandel staan. Dat het kasteel niet alle comfort van deze tijd heeft, neemt hij graag voor lief. „Zou je hier bijvoor beeld centrale verwarming gaan aanleggen, dan is er een hoop breekwerk nodig, waar mee je het kasteel geweld aan doet. Bovendien zou je het huis met cv veel droger stoken, waardoor de balken kunnen krimpen." Hoe oud het Huys te War mont precies is, is onbekend. Het archief gaat terug tot 1362, maar kenners schatten in dat het kasteel veel ouder is, van begin 1200. Zeker is dat het huis in 1573 werd verwoest door de Spanjaarden. Enkele ja ren daarna is het herbouwd. Zeker is ook dat er van het Huys te Warmont niets over was ge weest, als het oog van Hagenaar Krantz er een eeuw geleden niet op was gevallen. Tijdens een fietstocht zag Krantz bij toeval dat de luiken van het kasteel dicht waren en dat er kruizen stonden op de bomen. Navraag leerde hem dat zowel het Huys als het bos verkocht waren aan een bollenboer en dat alles plat zou gaan. Op het laatste nip pertje stak Krantz daar een stokje voor. In januari 1901 slaagde hij er alsnog in om het landgoed zelf te verwerven. Anno 2001 voorziet het bos met het kasteel in een enorme behoefte. „Het wordt hier steeds drukker met wandelaars. Vooral op zondag lopen ze hier in file", aldus Sevenster senior. „Gelukkig zie je dat ook de zorg voor het bos is toegenomen. Mensen zijn zich er steeds beter van bewust dat ze hier geen paddestoelen moeten plukken of rommel moeten neergooien. Vroeger was het hier veel min der druk. Maar dan was je na het weekeinde wel uren in de weer om de rotzooi op te rui men..." Het bos Huys te Warmont is alleen toegankelijk voor hou ders van een jaarkaart en le den van de Stichting Zuid-Hol lands Landschap. Drie generaties Sevenster aan het werk bij de entree van de kasteeltuin. FOTO DICK HOGEWONINC

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 17