v Geloof Samenleving Vaticaan ter discussie in senaat I GRATIS JURIDISCH ADVIES 070-3147788 ANvm VANDAAG BEROEPINGSWERK Prijs voor beste diaconaal project door vrijwilligers 'Gemeenten vrij om SoW te verlaten' Vervolging top 'drugs! De keuze tussen gelyncht worden of met een leugen leven A ask Ook saddhu soms mobiel Bel nü ANWB Rechtshulp ZATERDAG 13 JANUARI 2001 I Vandaag 467 jaar geleden, op 13 januari 1534, kwam Jan Beukelsz, of Jan van Leiden (1509-1536) aan in het Duitse Munster. De stad waar hij, vol gens tegenstanders, een revolutionaire poging deed op aarde een Godsrijk (Sion) te stichten waarvan hij zelf de koning was. Van Leiden was van doperse gezindte maar hield er bijzondere ideeën op na. Zo dreef hij in Munster met geweld maatregelen door ten behoeve van polygamie (veel wijverij) en het leven in totale gemeenschap van goederen. Bij de val van Munster (1535) werd hij gevangen genomen en op gruwelijke wijze om het leven gebracht. De rooms-katholieken in Italië eren vandaag de heilige Ve ronica van Binasco: een maagdelijke, mystiek begaafde non die haar hele leven aalmoezen bijeen bedelde voor het klooster. I Vandaag 109 jaar geleden, op 14 januari 1892, werd de protestantse Duitse predikant Martin Niemöller geboren. Hij stond aan de wieg van wat later be kend zou worden als de 'Bekennende Kirche'. Dat was een oppositiebeweging binnen de evangelische kerk in Duitsland tegen de zogeheten 'Deutsche Christenen'. Deze zagen in de jaren dertig en veertig Hitiers optreden als open baring Gods in de geschiedenis. Niemöller verzette zich hier fel tegen en moest daarom vanaf 1937 tot 1945 als Hitiers 'persoonlijke gevangene' naar de concentratiekampen Sach- senhausen en Dachau. Na de oorlog zette hij zich in voor ontspanning tussen Oost en West en de internationale oecu menische beweging. Hij stierf in 1984. In de rooms-katholieke kerk is 14 januari de heiligenfeest dag van Felix van Nola (bij Napels) uit de derde eeuw. Een legendarische kluizenaar die volgens de overlevering altijd met hulp 'van boven' aan zijn vervolgers wist te ontsnappen. Staking tegen bisschop 'zinvol' Groningen De progressieve katholieke Acht Mei Beweging (AMB) roept op tot 'inhoudelijke vormen van protèst' tegen de nieuwe wind die waait in de RK Kerk in het bisdom Groningen. In een brief aan de pastores in het bisdom doet de beweging onder meer de suggestie om een zondag te 'staken', of in de li turgievieringen anderszins uiting te geven aan de onvrede om trent het vermeende conservatieve beleid van bisschop W. Eijk, die overigens ziek thuis zit. Een andere suggestie is dat paro chiebesturen zich bezinnen op hun financiële afdrachten aan het bisdom. „Een verandering van richting van de geldstromen kan heel effectief zijn." Jubileumjaar christendom Noordwijk noordwuk Dit jaar herdenken de Noordwijkse kerken het feit dat de Benedictijner monnik Jeroen 1.150 jaar geleden het christendom naar Noordwijk bracht. Hij stichtte in 851 een sta tie in Northgo. Vandaaruit evangeliseerde hij de omgeving. Het jubileumjaar begint op zondag 21 januari met oecumenische diensten in de Grote of St. Jeroenkerk (10.00 uur) en de Maria ter Zeekerk (10.30 uur). Alle andere kerken zijn op die dag dicht. I Maandag 22 januari vinden de feestelijkheden een vervolg in een thema-avond 'Gemeente als Herberg', om 20.00 uur in de Vinkenhof, Achterzeeweg 1. Het hele jaar door zijn er speciale activiteiten ter gelegenheid van het jubileum. NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen: naar Ouwsterhau- le-Scharsterbrug A.M. Langhout te Pijnacker. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Toegelaten: tot de dienst des Woords door de classis Utrecht R.P. Heij, beroepen predikant te Driebergen-Rijsenburg. amsterdam anp De diaconieën van de Samen- op-Wegkerken in Amsterdam hebben een prijs ingesteld voor het beste diaconale vrijwilli- gersproject in de hoofdstad. Voor het winnende project is 25.000 gulden beschikbaar. Aanleiding voor de prijs, die in mei voor het eerst wordt toege kend, is het door de Verenigde Naties uitgeroepen Internatio naal Jaar van Vrijwilligers. Inzenders maken ook kans op een tweede prijs van 10.000 gulden en een derde prijs van 2.500 gulden. Het gewonnen bedrag moet aan de financie ring van het betreffende project worden besteed. De jury be staat uit leden van de besturen van de hervormde, gerefor meerde en lutherse diaconieën, alsmede een vertegenwoordiger van de andere kerken in Am sterdam. De jury hanteert bij de beoor deling van de inzendingen als criteria onder meer dat het pro ject door vrijwilligers wordt uit gevoerd, gericht is op mensen in een knelsituatie en voorziet in een nood die in Amsterdam nog niet of onvoldoende ge lenigd is. Bovendien moet het een kerkelijke binding hebben of op initiatief van kerkelijk be trokken mensen zijn ontstaan. Docent kerkrecht hekelt opstelling gereformeerde synode apeldoorn anp De kerkorde van de toekomsti ge verenigde kerk van hervorm den, gereformeerden en luthe ranen maakt het plaatselijke kerken niet onmogelijk om des noods het kerkverband te verla ten. De gereformeerde synode heeft de plaatselijke kerken er ten onrechte voor gewaar schuwd dat het in de Samen- op-Wegkerk met hun zelfstan digheid gedaan is. Dat vindt de gereformeerde kerkrechtdeskundige dr. L. van Drimmelen. Nog onlangs he kelde hij in het Reformatorisch Dagblad een brief die de gere formeerde synode in december aan de kerkenraden stuurde. De kerkvergadering stelt daarin dat gemeenten krachtens de nieuwe kerkorde niet langer het recht hebben om met behoud van hun bezittingen het lande lijk kerkverband te verlaten. Kerkenraden die het daar niet mee eens zijn, moeten voor 1 april protest aantekenen. Van Drimmelen vindt het verbazend dat de gereformeer de synode met deze uitleg van de kerkorde 'op hervormd spoor gaat rijden'. De Neder landse Hervormde Kerk legt traditiegetrouw grote nadruk op het landelijke kerkverband, terwijl bij de gereformeerden de zelfstandigheid van de plaatse lijke kerk heilig is. De gerefor meerde synode verloochent nu volgens Van Drimmelen de in zet van de Afscheiding (1834) en de Doleantie (1886), waaruit onder meer de Gereformeerde Kerken in Nederland zijn voort gekomen. Van Drimmelen bekritiseert ook een rapport van de her vormde commissie voor kerkor- delijke aangelegenheden over de mogelijke afscheiding van plaatselijke gemeenten. De commissie stelt daarin dat ge meenten die niet meegaan met het Samen-op-Wegproces, hun bezittingen verliezen. De her vormde synode had in septem ber kritiek op het rapport en gaf de commissie opdracht het te herschrijven. De nota bevat volgens Van Drimmelen te stellige conclu sies. „Als een plaatselijke ge meente meer is dan een onder afdeling van de landelijke kerk en als gemeente alle facetten van kerk-zijn bevat, waarom zou het dan onmogelijk zijn dat zij in bijzondere omstandighe den haar eigen weg gaat?" Van Drimmelen, docent kerk recht aan de Vrije Universiteit in Amsterdam en mede-opstel- Ier van de ontwerp-kerkorde van de SoW-kerken, merkt ver der op dat het beheer van de bezittingen volgens de gerefor meerde kerkorde geheel en al een zaak van de plaatselijke kerk is. „Dat kan de synode niet veranderen, ook niet door een wijziging van de kerkorde." amsterdam anp Jurgens wil opheldering over zaak Muskens den haag afke van der toolen Vaticaanstad maakt zich in de kwestie Muskens schuldig aan inmenging in een Nederlandse binnenlandse aangelegenheid. Die conclusie trekt PvdA-sena- tor E. Jurgens, nu het Vaticaan de plannen van bisschop Mus kens van Breda voor een syno de heeft gedwarsboomd. Jur gens wil dat de Nederlandse overheid verandering brengt in de diplomatieke betrekkingen met het Vaticaan. De PvdA-senator, zelf vrijzin nig katholiek, heeft de kwestie aangekaart bij minister Van Aartsen van buitenlandse za ken. „Het gaat om de scheiding tussen kerk en staat", licht hij toe. Waar hij over valt, is dat de pauselijke nuntius in Den Haag tevens de ambassadeur is van Vaticaanstad. Het is deze func tionaris die Muskens de bood schap bracht dat hij geen syno de mag houden over de koers van zijn bisdom. Jurgens wil van Van Aartsen weten of hij 'een dergelijke be moeienis met Nederlandse bin nenlandse aangelegenheden van een vertegenwoordiger van een vreemde mogendheid' over zijn kant laat gaan. „Het is niet zomaar een burger die met een Nederlandse bisschop gaat pra ten; het is de ambassadeur van een staat. Dat is natuurlijk een krakkemikkige gedachte", legt Jurgens uit. De senator schaart zich hier mee achter een recente actie van een aantal Nederlandse eu roparlementariërs. Onder aan voering van L. van der Laan maken D66, PvdA en WD in het Europees parlement zich sinds twee maanden sterk voor verbreking van de huidige di plomatieke betrekkingen met Vaticaanstad. Dit naar aanlei ding van het feit dat het Vati caan op religieuze gronden te gen het condoom is, ook als dat louter wordt gebruikt als mid del tegen de verspreiding van aids. Jurgens wil niet zover gaan dat Nederland de diplomatieke betrekkingen moet verbreken. „Maar dis de regering denkt dat we voor de betrekkingen tussen Nederland en de zestig mensen die in Vaticaanstad wonen een ambassade nodig hebben, dan moet dat niet op deze manier worden vermengd." De PvdA-senator heeft eerder pogingen gedaan om de Neder landse diplomatieke post bij het Vaticaan op te heffen. Hij kreeg daarvoor te weinig poli tieke steun. allahabad Wie 'Siddharta' van Herman Hesse heeft gelezen, denkt bij een echte saddhu niet onmiddellijk aan iemand met een sigairet in de hand en een mobieltje aan het oor. In Hesse's boek maar ook in India zelf ging het om vrijwel naakte hindoes, die in de bossen 'in het wild' leefden, niet of nauwelijks spraken, alleen bessen en wortels aten en alle luxe volstrekt 'verzaakten' om hun ziel maar niet negatief te belas ten. Hoe beter iemand zijn best doet in zijn huidige leven, zo geloven ze, in des te betere omstandigheden zal het volgende leven zich afspe len. In de Indiase stad Allahabad zijn momenteel tientallen miljoenen hindoes bij elkaar voor het traditionele Mala Kumbh Mela Festival. Duidelijk is dat de saddhu of 'heilige man' van duizenden jaren gele den nog steeds bestaat, al is hij met zijn tijd meegegaan. Dat geldt ook voor het oude hindoefestival, dat al sinds jaar en dag om de twaalf jaar in Allahabad wordt gevierd. Er zijn intemetcafé's aan de rand van de heilige rivier de Ganges, de communicatiemiddelen van de sterke arm zijn 'high-tech', kortom Mala Kumbh Mela zal ook het komende mil lennium een traditie blijven. De hindoes zullen van heinde en ver naar Allahabad blijven komen om via een ritueel bad in de Ganges de eigen onsterfelijkheid een zetje in de rug te geven. FOTO EPA DESHAKALYAN CHOWDHURY Het Openbaar Minisi in Amsterdam gaat tv van de Santo-Daimmgak volgen wegens overtj de opiumwet. Naar ting zal het tweetal e telli voor de rechter wi bracht, aldus een woo van het parket. ,eid< De politie deed u 1999 een inval tijdei Amsterdam-Noord kW£ kerkdienst van het ge j^Jgj en arresteerde de h dienst leidden. Zij ni de inval twee jeriycejgel t totaal 17 liter ayahua slag. Ayahuasca bevat den stof DMT en is verruimend middeL dat het Santo-Daii schap het goedje I als heilig sacrament danks dat het soms diarree tot gevolg het De Santo-Daimeke 1 deze eeuw in een vei X' berplantagegebied i ontstaan. Zij komt vo mengeling van het ka en traditionele Ind Afrikaanse religie. In tn alt is de kerk zo'n vijf jat eren Amsterdam en Den naar Brazilië is ayahuasca i de 1 middel. ja, dt In december ont >n wt Amsterdamse advo eren paar A. van der Plas in ik ker Schut, verdedigen. He verdachte dugs- en t had delaar, in een interv Vroe toegewijde gebruiket iet g ayahuasca. „Een onitn?'1 re mystieke belevit ak je Bakker Schut in de lie je der Plas: „Ayahuasct nieuwe inzichten, delische effect is wordt aangedaan van je onderbe1 gaat door een stuk je probeert te grijpi dere dimensies: Wat| leven en wat was maal zingevingsvraj het heel intrigeren! Plas zal de kerkleit strafzaak bijstaan. Zullen Robert Thompson en John Venables ooit nog worden gezegend? Zijn de indertijd 10-jarige moordenaars van de 2-jarige James Bul- <ger überhaupt wel eens gezegend? On waarschijnlijk. Thompson en Venables zijn geen joodse jongens. Maar zelfs als ze dat we' zouden zijn, dan nog is het on- waarschijnlijk, want alleen gelovige jood- se ouders zegenen hun kinderen nog bij Zhet begin van de Sjabbat. Heel af en toe zegen ik het bij mij loge- III rende nichtje op vrijdagavond. Ze onder- LXJ gaat het half ongeduldig, half gegeneerd. mEn toch is het een prachtig gebruik. Na tuurlijk wens je je kinderen het beste toe, maar wanneer maken ouders (of groot- ouders, ooms en tantes) dat expliciet? Wanneer nemen ouders een minuutje <om hun kinderen bij zich te roepen, hun handen op hun hoofden te leggen en te zeggen: 'Mijn kind, ik wens je toe dat het je goed gaat'. Elk kind en elke ouder zou zich ongemakkelijk voelen bij een plotse- linge zegen. Een traditie om het elke week, op een vastgesteld tijdstip te doen, is dan een uitkomst. De zegen voor de meisjes luidt: 'God mo ge je doen zijn als Sara, Rebekka, Rachel en Lea'. Dat zijn de vier aartsmoeders. De zegen voor de jongens luidt: 'Gód moge je doen zijn als Effaïm en Menasje'. Dat zijn de twee zonen die Jozef kreeg in Egypte. Voor zowel meisjes als jongens besluit de zegen met: 'Moge God je zegenen en beschermen. Hij moge je met vreugde aanschouwen en je liefde vol bejegenen. Hij moge zich tot jou wenden en je vrede schenken'. De zegening van Effaïm en Menasje door hun grootvader Jakob staat in Genesis 48. Jakob, op het punt te sterven, 'verzamelde al zijn krach ten en ging op zijn bed zitten en vertelt elk van zijn twaalf zonen wat hij (en zijn nakomelingen) te ver wachten hebben. Jakob refereert daarbij aan de soms vreselijke din gen die zijn gebeurd. Ruben bijvoorbeeld, zijn oudste, heeft zijn eerste plaats onder zijn broers verspeeld omdat hij blijk baar met een van de vrouwen van zijn vader naar bed is geweest. En ook van Simon en Levi neemt Jakob afstand, om dat ze alle mannen van de stad Sjechem hebben vermoord toen een van hen hun zuster Dina had verkracht. Jakob heeft Simon en Levi blijkbaar niet verstoten, zij staan immers bij zijn doods bed, maar men kan raden hoe gespannen de re latie is. Robert Thompson en John Venables zijn wel vol ledig verstoten door de Engelse samenleving. Ze waren 10 jaar toen zij Jamie Bulger weglokten bij zijn moeder en hem vermoordden op een afgele gen plek. Dat gebeurde in 1993 in Liverpool. Ze worden vernoegd vrijgelaten, want ze hebben zich in, de gevangenis goed gedragen. Thompson en Venables krijgen een nieuwe naam en een nieuwe identi teit. Dat is nodig omdat de twee an ders hun leven niet zeker zijn. De rechters hebben besloten dat de nieuwe namen en foto's van hoe de twee jongens er nu uit zien, niet mo gen worden gepubliceerd. Ze zijn er kennelijk van overtuigd dat als het publiek erachter komt waar ze wo nen, die massa niet in de hand te houden is en de jongens zal afma ken. Het zijn nog jongens, van 17 hoog stens 18 jaar. Iets jonger dan Efraïm en Menasje toen zij voor hun grootvader werden neergezet om te worden gezegend. Door de ma nier waarop daarover wordt verteld - Jozef houdt Menasje met zijn linkerhand vast en Efraïm met zijn rechterhand (Genesis 48:13) - zou je denken dat ze nog jong zijn. Ongeveer zo oud als Robert en John waren toen ze Jamie het leven benamen. Maar Jakob heeft al zeventien jaar in Egypte ge woond en Efraïm en Menasje zijn vooi komst naar Egypte geboren, ze moetei stens 17 jaar oud zijn. Ze zijn dus iets I Robert en John nu. Effaïm en Menasjt gezegend, Robert en John niet. Wat zc| oudérs in hemelsnaam moeten zeggei zonen? Zegenen zat er al nooit in en zi nooit meer in zitten. En wat zullen zij tegen hun zonen zeg| sterfbed? Zover is het nog niet. Robert en John Venables krijgen een nieuwe waarvan het maar de vraag is hoe lang heim kan blijven. De Angelsaksische pers is meedogenh hun verblijfplaats willen opsporen. D( moeten dus met een leugen leren levt ders, broers en zusters ook en niet te eventuele partners straks. Het verzwijgen van de ware identiteit i op de manier waarop het in Genesis aangepakt. Jakob zegt de waarheid oi die hebben gemoord en dat is tegelijl gen: 'Dit is wat hun vader tot hen gesj heeft en waarmee hij hen zegende' st< nesis 49:28). Thompson en Venables k zen tussen de angst te worden gelynchlminj vloek te moeten verzwijgen wie zij zijn krijg boe WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: In het noorden en westen wolken velden en af en toe regen of sneeuw. Elders opklaringen en droog. Vooral in het noorden veel wind. Maxima rond 3 graden in het (zuid)westen, in het binnen land meest lichte vorst. Zweden: Geregeld zon, ook wolkenvelden en op veel plaatsen droog. Mid- dagtemperatuur oplopend tot iets boven het vriespunt, in het noor den eerst nog lichte vorst. Finland: Veel wolkenvelden en in het noor den wat sneeuw. Maxima oplo pend tot min 2 graden, in het ui terste zuiden tot 2 graden boven nul. Denemarken: Veel zon, maar soms ook wolken velden en droog. Middagtempera- tuur net boven het vriespunt. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Geleidelijk meer zon en droog. Maxima zondag van 4 graden in de omgeving van Londen tot 7 graden in het noorden en westen. België en Luxemburg: Vrij zonnig, eerst ook wolkenvel den en droog. Middagtempera- tuur in de Ardennen rond het vriespunt, elders net iets boven nul. Noord- en Midden-Frankrijk: Eerst nog wolkenvelden, maar van het noordoosten uit steeds meer zon. Overal droog en steeds een stevige oostenwind. Maxima van rond 0 graden in het oosten tot 5 in Bretagne, zondag op de meeste plaatsen net boven nul. Zuid-Frankrijk: Veel bewolking en af en toe re gen, in de bergen vanaf 1500 meter sneeuw. Maxima van een graad of 3 in de omgeving van Lyon tot 14 graden in het zuiden, zondag overal wat lager. Spanje: Af en toe zon en langs de kusten kans op een bui. Maxima onge veer 10 graden, langs de kust in het zuidoosten rond 17 graden. Portugal: Geregeld zon, maar zondag in het zuiden ook een paar fikse buien. Middagtemperatuur tussen 9 en 16 graden. Duitsland: Flinke zonnige perioden, maar hier en daar ook hardnekkige wol kenvelden. Vrijwel overal droog. In het zuiden een stevige oosten wind. Maxima van plus 1 graad in het noorden tot ruim onder nul in het zuiden. Oostenrijk: Van het noordoosten uit droger, meer zon en ook kouder. Maxima dalend tot min 4 graden op zon dag. Zwitserland: Wolkenvelden en in het zuiden af en toe sneeuw. In het noorden droog en stilaan meer zon. Maxi ma in de dalen iets boven het vriespunt. Italië: Bewolkt en perioden met regen of buien, in de bergen in het noor den sneeuw. Zondag in het zui den lokaal veel neerslag en kans op onweer. Dan overal veel wind. Maxima van 4 graden in het noor den tot 15 op Sicili. Weerrapporten 12/01,16.00 uur: ZONDAG 14 JANUARI 2001 Zon- en maanstanden Zon op 08.42 Zon onder 16.55 Maan op 23.13 Maan onderll.32 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06.50 19.15 6.23 18.48 Laag 02.19 14,45 2.00 14.26 MAANDAG 15 JANUARI 2001 Zon- en maanstanden Zon op 08.41 Zon onder 16.56 Maan op 00.00 Maan onder 11.52 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07.46 20.09 7.19 19.42 Laag 03.05 15.34 2.46 15.15 station weer wind temp neersl max min mm Amsterdam licht bew. o3 3 -2 0.0 De Bilt zwaar bew. no 2 4 -4 0.0 Deelen licht bew no 2 4 -4 0 0 Eelde licht bew no 2 3 4 0.0 Eindhoven licht bew. no 3 3 4 0.0 Den Helder zwaar bew. ver. 1 4 -1 0.0 Rotterdam licht bew. no 3 4 -3 0.0 Twente licht bew no 2 3 -7 0.0 Vlissingen licht bew 4 0 0.0 Maastncht licht bew o4 4 -2 0.0 Aberdeen zwaar bew. z2 4 2 00 Athene zwaar bew z2 16 7 0 o Barcelona zwaarbew o5 15 5 0.0 Berlijn zwaar bew nw3 0 -2 0.0 Boedapest half bew o2 3 -1 0.0 Bordeaui zwaar bew. zo2 12 8 66 Brussel licht bew no 4 4 -1 00 Cyprus licht bew. w2 18 8 00 Dublin licht bew. o5 6 4 0.0 Frankfurt licht bew no 3 4 -2 0.0 Genève zwaar bew. o3 8 4 3.3 Helsinki zwaar bew. nw3 -6 -8 0.6 Innsbruck zwaar bew. o2 4 1 0.0 Istanbul half bew zw2 6 0.0 Klagenlurt zwaar bew. ver. 1 6 -2 0.0 Kopenhagen zwaar bew. w3 1 4 0.0 Las Palmas zwaar bew. n4 22 16 0 0 Lissabon licht bew. nw4 15 10 23.0 Locarno zwaar bew. w.s.O 6 1 0.0 Londen zwaar bew no 5 5 4 0.0 Luxemburg licht bew. o4 6 -1 0.0 Madrid zwaar bew n2 11 5 19.0 Malaga regen z2 17 11 41.0 Mallorca zwaar bew. zw2 19 4 0.0 Malta zwaar bew. zo4 19 14 00 Moskou sneeuwbui nwl 0 -6 3.0 München licht bew o3 3 0 5.2 Nice regen no4 11 10 3.0 Oslo zwaar bew. nwl 0 4 0.1 Parijs zwaar bew. o4 10 6 2.0 Praag zwaar bew. nwl 0 -10 0.6 Rome zwaar bew. o2 17 8 0.0 Split zwaar bew. nol 15 7 0.0 Stockholm zwaar bew. nw5 1 -1 0.0 Warschau rwaar bew. nw4 -1 -2 0.0 bewolkt onweer W warmtefront regen sneeuw y koufront opklaringen hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in —1000— hecto pascal KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) H. Schneider (adjunct) PUBUC RELATIONS W.H.C.M. Steverink 071-5356 356 REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX I Advertenties: 071- 5323 9| Familieberichten: 023-5320216 Redactie 071- 5321 921 Hoofdredactie: C ADVERTENTIE| Maandag t/m vrijdag van 8. 071-5356 230 RUBRIEKSADVERiq Maandag t/m vrijdag van 8. 071- 5143 545 ABONNEMEN1 bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtigifl het automatisch afschrijven van! abonnements- geld. ontvangen! betaling. VERZENDING PERl| Voor abonnementen die per p< worden verzonden geldt et aan portokosten per verschijnd LEIDSCH DAGBLAD OP Voor mensen die moeilijk hebben of blind zijn (of ee leeshandicap hebben), is e van het regionale nieuws Dagblad op geluidscassette informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lt uit li INTERNET: www.leidschdagblad.nl E-MAIL: redactie.ld@damiate.hdc.nl Auteursrechten voorba Dagbladuitgeverij Dl Wenen half bew. n2 2 -2 2.0 New Orleans zwaar bew n3 21 8 6.0 Zürich zwaar bew. no3 4 2 1.2 New York half bew. nw3 8 1 0.0 8angkok zwaar bew zw2 34 24 0.0 Tel Aviv licht bew. nw3 20 11 0.0 Buenos Aires onbewolkt n 3 21 14 0.0 Tokyo onbewolkt n2 10 4 0.0 Casablanca zwaarbew w4 19 10 49.0 Toronto licht bew n2 4 8 0.0 Johannesburg licht bew. n2 33 20 0.0 Tunis licht bew o3 18 6 0.0 Los Angeles zwaar bew o3 14 8 36.5 Vancouver zwaar bew n2 7 4 0.0 ZIEKENHUI ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezoni feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum. 24 u per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 Problemen gehad tijdens uw vakantie? De ANWB helpt zijn leden met gratis juridisch advies.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 14