jsiden Regio Kraakacties huurders Hoge Mors gaan door Mondriaan wil nog niet ontruimen De Stemming Oproep aan lezers: istige jaarwisseling? 6 netjes 3 October Vereeniging uit hevige kritiek op taptoe Een plaatje, die kade ibieltjes Leidenaars geroofd IPAG 13 JANUARI 2001 971 13 Bezoek samen de Love Marriage Beurs 20 21 januari, RAI Amsterdam Zaterdag en zondag van 10.00 tot 17.30 uur. LEIDEN PETER VAN DER HULST Deelnemers aan de taptoe, jaarlijks de opening van de 3 oktoberfeesten, zorgen in toenemende mate voor een antireclame. Roken, drin ken - van ook alcohol -, eten en 'klieren' tijdens de rondgang door Leiden, wekken de nodige irritatie op bij het bestuur van de 3 October Vereeniging. Het moest maar eens gezegd worden, vond Rens Heruer gisteren tijdens de uitrei king van de Leidse Sport- prijzen. ,,We leven kennelijk in een tijd waarin de ver slonzing toeneemt", con stateerde het bestuurslid. Heruer noemde de taptoe 'een buitengewone gele genheid voor een club om zich te presenteren'. Het steekt de organisator van de festiviteiten rond de her denking van Leidens Ontzet steeds meer dat het karak ter van de optocht 'romme liger' wordt. Aan de hand van jaarverslagen uit het verleden schetste Heruer een positief beeld, maar de laatste jaren is dat sterk aan het veranderen. „Tijdens de taptoe kijkt de ene helft van Leiden, naar de andere helft. Laat ze dan ook wat goeds zien", luidde de boodschap aan de vereni gingsbestuurders en spor ters die tijdens de uitreiking aanwezig waren. Heruer deed een nadrukkelijk be roep op de clubs om de 'verslonzing' aan te pakken. „We willen het karakter van de taptoe graag behouden, en dat is een goed karak ter." De kritiek was niet be stemd voor de winnaars van de Comelis Joppensz- prijzen, een jaarlijkse on derscheiding voor de ver enigingen die tijdens de taptoe letterlijk en figuurlijk hun beste beentje voorzet ten. De voetbalvereniging Docos kreeg gisteren - evenals vorig jaar - de al tij dens de taptoe toegekende eerste prijs (duizend gul den) daadwerkelijk over handigd. Tweede werd The Koper Girls (twirlen) en de derde prijs was voor Rugby club DIOK. VCL, lahn. Taekwon-do Vereniging Leiden en Groen Wit gingen met de aanmoedigingsprij zen naar huis. leiden De herinrichting van de Haarlemmerweg is bijna voltooid. Alleen aan de kant van de Willem de Zwijgerlaan moet nog worden bestraat. Omwonenden zijn enthousiast, vooral over de kade langs de Haarlemmertrekvaart. foto mark lamers de Breestraat in Leiden velde een aantal winkel- 1 en langs de rondweg in erenwijk overleefden de okjes de jaarwisseling Aan de Leiderdorpse Bui- iflaan ging eveneens het rerk aan diggelen. Net als iel andere plekken in de En talloze vreugdevuren het wegdek smelten. Of- j heet het een rustige isseling te zijn geweest, er dan voorgaande ja- ie overigens ook als 'rus- boek stonden. iedereen is het nor gaan vinden, zo lijkt het: elingen horen er bij in de van Oud en Nieuw, die houding is nu meer eer punt van discussie, egen de bewoners van i-Noord allemaal een van de dienst Milieu en er. Aan het schrijven was jeine opiniepeiling in de vooraf gegaan waaruit dat het overgrote deel e bewoners de vernielin- at is. jeu en Beheer rekende .Wist u dat een vernield okje drie duizend gulden En wist u dat een vier- meter asfalt vijfhonderd n kost. En kon u ver en dat een vernield stoplicht al snel komt op vijf duizend gulden? De gemeente besteedt elk jaar tienduizen den guldens om de schade te herstellen. Zonde, dat geld kan veel beter gebruikt wor den." De Leidse burgemeester Postma was eerder deze week ondanks schade aan asfalt en glas redelijk tevreden. „Na tuurlijk zijn er altijd mensen die minder prettige ervaringen hebben en het kan altijd beter. Maar al met al was het beeld naar verhouding rustig. Dat is te danken aan de medewer king van de inwoners van Lei den. Het is zeker ook te dan ken aan de preventieve en ac tieve inzet van politie, brand weer en andere gemeentelijke diensten." Het Leidsch Dagblad is be nieuwd hoe 'rustig' uw jaar wisseling is verlopen. En moet het volgend jaar anders of bent u net zo tevreden als de Leidse burgemeester? Reacties kunnen uiterlijk tot en met donderdag 18 januari worden opgestuurd naar de redactie van het Leidsch Dag blad, Postbus 54, 2300 AB in Leiden, ondervermelding van 'rustige jaarwisseling'. E-mai- len kan ook: redactie, ld damiate.hdc.nl. -jarige jongen uit Leiden irochtend op straat van obiele telefoon beroofd, igen bij de Veluwemeer- len de doorgang werd ge- erd door twee jongens, n hen hield het slachtof fer vast terwijl de ander zijn zakken leeghaalde. Even later werd een 29-jarige man op de Oude Rijn van zijn telefoon be roofd. Twee jongens op een scooter gristen het kleinood uit zijn handen. De daders waren andere dieven dan die van het eerste misdrijf. Bewoners van de zes sloopflats in de Hoge Mors in Leiden gaan door met hun bezettingsacties. Portaal verhuurt weer vrijgekomen woningen aan bui tenlandse studenten zodra de woning corporatie daarvoor toestemming krijgt van de gemeente. Dat accepte ren de actievoerders niet. Gisteren hadden leden van het be wonerscomité 'Diamant, niet slopen maar slijpen' een gesprek met Portaal directeur J. de Greef. Dat verliep te leurstellend, meldt SP-fractieleider Vergeer namens de huurders. De Greef wil niet alleen zijn contract met de Stichting Leidse Studentenhuisvesting voortzetten, maar hij verlangt ook dat het bewonerscomité steun en aanslui ting zoekt bij de huurdersbelangenver eniging (HB\0. Daar voelen de bewoners weinig voor, zegt Vergeer. De huurders zijn mans genoeg om een volwaardig ge sprekspartner te zijn bij de bespreking van de toekomst van de flats. „Ik ben het daar ook absoluut mee eens", al dus Vergeer. „Het is een afwijzing van, om niet te zeggen minachting voor wat er in de buurt aan de hand is. De bewoners hebben ook nog nooit wat van de HBV gehoord. Bovendien is zij in mijn ogen twee handen op een buik met Portaal en met de gemeente." De Greef: „De HBV heeft hier ook een rol in. Ik heb de bewoners geadvi seerd contact te zoeken met de vereni ging voor ondersteuning. Voor mij is dat een randvoorwaarde. Omdat dat nu eenmaal de structuur is in onze or ganisatie lijkt mij dat niet meer dan normaal. Er bestaan spelregels binnen Portaal en ik vind dat een bewoners vereniging zich daar naar moet voe gen." Vergeer zegt dat hij en de bewoners wel contact opnemen met de huur- dersorganisatiie, „want we moeten toch een manier verzinnen óm in ge sprek te blijven met directeur De Greef." Over waar dat contact toe leidt, moet het bewonerscomité zich nog beraden. De directeur heeft de huurders ver der laten weten dat tegen volgende kraakacties wordt opgetreden. Het be wonerscomité houdt sinds afgelopen zaterdag een woning aan de Dr. Lely- laan bezet. De Greef wil ook dat zij de woning verlaten zodra de gemeente toestemming geeft om in de flats ka mers te verhuren aan studenten. Sloop of renovatie is geen punt meer van discussie, aldus De Greef, al wil hij 'daar wel het debat over aangaan.' Die opstelling betreuren Vergeer en de be woners. Vergeer: „Ik citeer De Greef nu letterlijk: Wij als vastgoedbeheerder zien de exploitatie niet meer als lo nend." Dat De Greef Portaal om schrijft als vastgoedbeheerder en niet als woningstichting geeft Vergeer het gevoel dat de sociale doelstelling bij Portaal alleen nog op papier bestaat. Onderwijsgroep schakelt kantonrechter in De Mondriaan Onderwijsgroep heeft bij de kantonrech ter een verzoek ingediend tot verlenging van de ontrui mingstermijn van haar lokalen in asielzoekerscentrum Nieuweroord. De onderwijsinstelling gebruikt op dit moment nog een aantal ruimten in het gebouw aan de Rijnsburgerweg, hoewel in een eerder stadium met de gemeente was overeengekomen dat die uiterlijk per 1 ja nuari van dit jaar opgeleverd zouden worden. Die datum is volgens Mondriaan echter niet haalbaar. De onder wijsgroep heeft het gevoel klem te zitten, temeer daar de gemeente - zo meent ze - afgelopen donderdag besloot een kort geding aan te spannen. LEIDEN HERMAN JOUSTRA In een persbericht zegt de Mondriaan Onderwijsgroep 'met verbijstering kennis te hebben genomen' van het voornemen van de gemeente Leiden om de onderwijsgroep via een kort geding uit Nieu weroord te zetten. De opstelling van de gemeente brengt de continuïteit in gevaar van de opleiding van ruim zeshonderd studenten verpleegkunde en gehandicaptenzorg, stelt de on derwijsgroep. „En in deze tijd van grote tekorten aan verple gend en verzorgend personeel is dat een zeer ernstige zaak." Omdat het Centraal orgaan Opvang Asielzoekers (COA) ex tra ruimte nodig had in Nieu weroord is de huur opgezegd, stelt Mondriaan. De gemeente heeft er volgens de onderwijs groep, lange tijd over gedaan vervangende ruimte aan te bie den. 'Reeds in oktober heeft de Mondriaan Onderwijsgroep dringend verzocht om overleg met burgemeester en wethou ders. Uiteidenlijk kon eind de cember een gesprek plaatsvin den, dat vervolgens op het laat ste moment door de gemeente zonder opgaaf van redenen is afgezegd.' De gemeente bood hierop - zo verklaart Mondriaan - wel een huurovereenkomst aan voor de voormalige LTS aan de Vondellaan. De onderhandelin gen hierover bevinden zich vol gens de onderwijsgroep in een afrondend stadium. Inmiddels is ook begonnen met de nood zakelijke verbouwing. Punt is alleen dat er in het pand asbest is aangetroffen en dat er ook grote vraagtekens zijn rond de brandveiligheid van het school gebouw. „Daar kan dus nu om veiligheidsredenen geen onder wijs worden gegeven." Op het stadhuis ontkent men ten stelligste dat de Mondriaan Onderwijsgroep pas onlangs te horen kreeg over het dreigende kort geding. „Halverwege de cember heeft onze afdeling ju ridische zaken al contact gehad met de advocaat van Mondri aan", zegt woordvoerder F. Delemarre. Hij wijst er boven dien op dat de gemeente - na een verzoek van de onderwijs groep - de einddatum van het huurcontract al eens heeft ver schoven. „Van 1 augustus 2000 naar 1 januari 2001", aldus Delemarre. „In die tijd al zijn de sleutels van het gebouw aan de Vondellaan overhandigd aan de Mondriaan Onderwijsgroep. Zij zouden er met de nodige voortvarendheid aan de slag gaan en dat is niet gebeurd." Volgens de woordvoerder zegt de onderwijsinstelling ten on rechte „dat ze uit Nieuweroord wordt gezet". „Het huurcon tract liep af en de gemeente heeft verplichtingen ten op zichte van het COA", stelt Dele marre. „De gemeente was niet verplicht om de Mondriaan On derwijsgroep vervangende ruimte aan te bieden. Maar dat hebben we uit coulance wél ge daan." is maar nooit weer, kreeg wet- r Jan Laurier van GroenLinks te toen hij vriend en vijand verras een plan waartegen de dames en politici alleen maar 'ja' kon- ggen. Jan had in het Zuid-Afri- lEast London Leidse gelden toe voor woningbouw. Hij was er j vanuit gegaan dat de raadsle- zo'n goed initiatief zouden vin- tzijn voorstel bij hamerslag en allende kurken zou worden rd. Maar hij kwam van een kou- nis thuis. De vergaderingen et plan gingen maar door. En r kreeg breed uitgemeten dat hij ureel had gefaald, is maar nooit weer, dacht hij. Isdien is hij de absolute kampi- brmatievoorziening. Hij zet tap zonder dat de raadsleden ten. Er gaat geen brief de deur ider unanieme goedkeuring. Er zich geen gedachte voordat hij tpartners en oppositie ervan erwittigd dat er in zijn hoofd of i zijn ambtenaren een idee Ie ontstaan. Maar omdat hij er vaart in wil houden, overlegt hij en te onpas en schrijft hij de ene ering na de andere uit. beginnen de raadsleden daar ver te zeuren. Afgelopen woens- eeg de arme, ijverige wethouder iw de volle laag. Weer werd er d over de procedure. Die was aad niet fraai, maar Jan had ge- taast en al die stadsbestuurders net hun luie kont bij de kerst- beleefden elders sneeuwpret en niet om naar de laptops die kort n zo nodig moesten worden chaft om zo toegang te krijgen raadsinformatiesysteem. moest vanwege allerlei knellen- ichema's als de donder twee 1 gulden hebben voor een extra shalletje oor De Zijl Bedrijven Zodat nog meer mensen met mdicap nog meer bonbons kun- >akken voor een Alphense cho- fabriek. Deze investering is onderdeel van een veelomvat- geheel waarover diezelfde 'den al eerder de loftrompet n gestoken. yas Jan zo netjes om - en niets is ker dan dat, daar kunnen wij eepraten - alle raadsleden in streces en rond oud en nieuw te fren en bij te praten. Hij e-mail- bij faxte en belde ze, liep alle re- 5 af in de hoop ze daar te treffen. ring leidt, kan net zo goed achterwege blijven. Vinden de dames en heren ge kozen volksvertegenwoordigers. Nee, natuurlijk zeggen ze dat niet als het over verkiezingen gaat. Ze zouden wel gek zijn. Ze zeggen het wanneer het over inspraak gaat - over de schaarse momenten dat gewone men sen hun mening mogen geven zaken die hen iets meer bezig houden dan de vraag of ze nu van Tjeerdje, van Huibje of van Jan-Willempje te horen krijgen dat ze meer belasting moeten betalen en hun afval beter moeten scheiden. De dames en heren raadsleden kun nen nauwelijks een serieus besluit ne men zonder dat daar een inspraakron de aan vooraf is gegaan. Geen stoepte gel komt van zijn plaats voordat de buurt daar zijn mening over heeft kun nen geven. Geen boom wordt gekapt of juist geplant zonder dat iedereen drie weken de tijd heeft gehad om daar bezwaar tegen te maken. Iedere dak kapel en iedere serre is onderwerp van publiek debat voordat de aannemer ook maar één spijker in de muur heeft geslagen. Toegegeven, het is misschien wel een beetje begrijpelijk als een wethouder na jaren trouwe dienst een soepele hand van bezwaren wegwuiven heeft ontwikkeld. Maar Hans Buijing zit er pas als wethouder en zat er nooit als raadslid, dus die vlieger gaat in dit ge val niet op. En bovendien, de bezwa ren die Hans soepel terzijde schuift zijn niet zo maar bezwaren, maar (even opletten!) bezwaren tegen het te laat mogelijk maken van het indienen van bezwaren. De zwerversopvang aan de Middelste gracht (want daar hebben we het hier over) mag er van de wethouder ge woon komen. Dat de gemeente vorige week van de inspraakcommissie op haar lazer kreeg omdat de inspraak rond de opvang van geen kant klopte, doet daar niets aan af. Voor een wet houder die zijn plannetjes niet graag ziet sneuvelen in procedureel touw trekken, is dat misschien nog wel een begrijpelijke reactie. Maar dan de raad. Die mort iets over niet netjes en geen schoonheidsprijs, om vervolgens doodleuk vast te stellen dat het geen nut heeft om dan maar opnieuw een inspraakronde te hou den, omdat dat toch niets zou veran deren aan de situatie. En ingewikkelde operaties uitvoeren die toch niets op leveren - daar doen we in Leiden niet aan. Toch benieuwd of er over twee jaar weer verkiezingen zijn. TEKST: WIM KOEVOET en RUUD SEP TEKENING: MAARTEN WOLTERINK Hij kreeg burgemeester en wethouders zo gek dat die hun vakantie onderbra ken voor een extra vergadering. Hij be stookte Oostenrijkse hotels met ver zoeken om de stadsbestuurders van de skilatten te halen. Kortom, hij deed echt alles om de raadsleden te berei ken, Nederig vroeg hij ze om het fiat, dat ze in feite al hadden gegeven. En zij die na al deze inspanningen nog al tijd Jans plannen niet kenden, kregen op de nieuwjaarsreceptie van de ge meente behalve een glas champagne ook de stukken, de agenda en de uit nodiging voor de vergadering uitge reikt. En weer krijgt de wethouder geen complimenten, maar valt hem louter hoon ten deel. Van vooral de WD. Hoe durven ze. Hun eigen wethouder weet nu nog niet hoe hoog de OZB- aanslagen worden die binnenkort de deur uitgaan, maar heeft al wel de goedkeuring voor de gemeentebegro ting 2001. De enige uitnodiging die Laurier nog moet sturen naar de raadsleden is die voor de opening van de nieuwe DZB- bedrijfshal. Malloten Zou de wereld er anders hebben uitge zien als twee jaar geleden in Leiden de gemeenteraadsverkiezingen een keer tje waren overgeslagen? Neen. Zelfs in de Leidse politieke arena zou dat nau welijks zijn opgemerkt. Want afgezien van het vertrek van twee bruinhemden die toch nauwelijks de weg naar het stadhuis wisten te vinden, leverden de laatste verkiezingen niets noemens waardigs op. Het college bleef zoals bekend op dat moment nog volledig in stand en het aantal komende en gaan de raadsleden was niet veel groter dan na een gemiddeld zomerreces. Die verkiezingen kunnen we dus voortaan wel afschaffen. Nu vraagt u zich af: welke malloten verzinnen dat nou weer? Welnu, dat zijn dezelfde malloten die twee jaar ge leden na de verkiezingen de gemeen teraad binnen trokken. Zo'n operatie die uiteindelijk niet tot een verande-

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 13