I Rouw en solidariteit in Volendam SALE" sale sole ZONDAG OPEN 1» jy Nieuw kunstplan voor Floriade 2002 'Toen waren we nog met twintig' CASSA GRATIS LEIDSCH DAGBLAD an" rhoor Pinochet 'e' ;k uitgesteld k uputerpionier teivlett overleden 37 Van Barneveld terug op aarde na bloedstollende verliespartij wiedreiging ielen KLM North Sea Ferries wonen 2 personen v.a./118,= 181-25 55 55 Schiphol: Zesde startbaan bij Zwanenburg van 11 tot 17 uur aardigr waFzon AAacaw' 2 WEKEN VANDAAG in deze krant circa 215 VACATURES di :RDAG 13 JANUARI 2001 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad pt aen op ia» teel Huys ,ha /armond is 'J a sprookje Chileense rechter Juan elijkiari Tapia heeft de ooi1- ikeLijk voor 15 januari ge oorde ondervraging van de 1 01 ense oud-dictator Augus- AV1 nochet uitgesteld tot 23 uid ji. Dat gebeurde op ver van de verdediging van ;aatfc-dictator, zo is gisteren /oo imen uit bronnen van de de ense justitie. Pinochet noet terechtstaan wegens neigden die zijn begaan tij- i v zijn bloedige dictatuur in issr en zeventig en tachtig. SIC bij: ien Manager technische zaken Henk Krauwel: 'Er is nu rust bij Quick Boys' Hulpverleners bij rampen onder zware emotionele druk Frans Derks: voortdurend op de tenen van het gezag Pleidooi voor het behoud van 's werelds grootste schaaktoernooi frimley green anp Raymond van Barneveld was langzaam gaan geloven in zijn derde overwinning op de Embassy, maar in de kwartfi nale tegen titelverdediger Ted Hankey werd hij wreed uit het officieuze WK darts ge gooid. 'The Legend' verloor gisteravond een bloedstollen de partij in negen sets: 5-4. Het maximum aantal was no dig om een beslissing te for ceren tussen de twee darters. Van Barneveld was na af loop ontdaan. Hij noemde de nederlaag in Frimley Green tegen Hankey 'de grootste te leurstelling' uit zijn carrière. „Ik kwam de verkeerde man tegen op het Verkeerde mo ment", verklaarde Van Barne veld na afloop. Hankey, die zichzelf Dracu- la laat noemen en traditiege trouw in het zwart is gekleed, had vooraf verklaard zijn Haagse tegenstander rauw te lusten. Zie verder de sportpagina's leiden «jan kuys Kunst en Cultuur Noord-Holland doet een nieuwe poging om de Floriade 2002 op te sieren met kunst. Nadat eerdere voorstellen schipbreuk leden, heeft de Noord- Hol landse stichting een nieuw, ambitieus kunstplan voorgelegd aan de organisatie van de grote wereldtuinbouwtentoonstel ling. Met het uitvoeren van alle plannen is een bedrag van meer dan tien miljoen gul den gemoeid. De Floriade heeft positief ge reageerd op het voorstel en wil een verdere uitwerking van het plan'. Een initiatief van de gemeente Haarlem mermeer in 1996 om 6,6 miljoen gulden te besteden aan een kunstproject voor de Flo riade haalde het niet. Twee jaar na de aan kondiging belandde het uitdagende plan van cultuurmanager A. de Regt in de prul lenbak. Het gemeentebestuur was niet be reid geld in het plan te steken. Eenzelfde lot was het idee van directeur Jan Gras van schouwburg De Meerse in Hoofddorp be schoren. Gras pleitte voor de aanleg van een openluchttheater in de zogenoemde Spottershill, die een centrale plaats krijgt op het Floriade-terrein. Hij kreeg nul op het rekest. Blijkens het nieuwste voorstel moeten kunst en cultuur het motto van de Floriade 2002 Feel the Art of Nature versterken. Ruim 20.000 deelnemers aan stille tocht en herdenking im Hewlett, medeoprich- ran Hewlett-Packard, is en overleden. Hij was 87 Hewlett begon het be- tegenwoordig een over jjj ele wereld opererende pa uter- en printerfabri- in 1938 met zijn vriend Packard. De twee waren rstj ijd pioniers in Sillicon a^( r, nu het centrum voor de nj kaanse computer- en girebranche. Het zaken- j irift Forbes rangschikte I, tt vorig jaar op de 26ste n op de lijst van rijkste kanen. Zijn vermogen geraamd op negen mil- Dllar. oekj Technische Dienst en andere afdelingen van doeM dreigt arbeidsonrust, e ei iterban van vakbond De ontevreden over de •ing van de vliegmaat- )ij om opnieuw te on fijn idelen over de CAO. jestuurder J. Hofland liet uit dat het tot acties JDAAG 60 PAGINA'S Ruim 20.000 mensen heb ben gisteravond in Volen dam deelgenomen aan de stille tocht voor de slacht offers van de cafébrand op 1 januari. De tocht eindig de in het voetbalstadion van FC Volendam, waar een herdenkingsbijeen komst gehouden werd. Premier Kok en commissa ris van de koningin Van Kemenade benadrukten in hun toespraken het belang van gezamenlijke verwer king van de tragedie. volendam gpd-anp Veel deelnemers aan de 'Bij eenkomst van Verbondenheid' kwamen van buiten het getrof fen vissersdorp. De verkeers chaos bleef echter uit. Tijdens de tocht heerste in het ver keersvrij gemaakte dorp een in drukwekkende stilte. Zelfs de op Schiphol aankomende en vertrekkende vliegtuigen had den hun koers verlegd. Onder klokgebeier liep de stoet vanaf het centrale Europaplein via het rampcafé De Hemel naar het voetbalstadion. Op een plat form tegenover De Hemel lie ten de deelnemers aan de tocht duizenden boeketten achter. In het stadion werden toe spraken gehouden en zongen een jeugdkoor, het Volendams Operakoor en Jantje Smit. Ver volgens gaven enkele jongeren die de brand hebben meege maakt of bij de ramp vrienden hebben verloren hun eigen im pressie van de gebeurtenis. Aan de kop van de stoet lie pen 200 jongeren, gevolgd door vertegenwoordigers van ge meente, provincie en rijk. Na mens het Koninklijk Huis was Een van de duizenden aanwezigen kroonprins Willem-Alexander aanwezig en namens het kabi net premier Kok, de vice-pre- miers Jorritsma en Borst en staatssecretaris De Vries. Bij de brand kwamen tien jongeren om. Van 49 slachtof fers is de toestand nog altijd zorgwekkend. In totaal verblij- bij de herdenkingsdienst in het voetbalstadion van Volendam bidt voor de ven nog 118 gewonden in zie kenhuizen, verspreid over ruim twintig ziekenhuizen in Neder land, België en Duitsland. Premier Kok zegde toe dat Volendam kan rekenen op 'goe de en langdurige nazorg en de best mogelijke medische en psychische begeleiding van de slachtoffers'. Eerder op de dag deelde Kok na afloop van het kabinetsberaad mee dat de commissie-Alders die de ach tergronden van de brand on derzoekt, ook een opzet maakt voor een onderzoek naar de na leving van wetten en regels en de verlening van vergunningen slachtoffers van de brand in café de in de horeca. Volendams burgemeester IJs- selmuiden wees op degenen die betrokken waren bij de red dingsacties in de nieuwjaars nacht: „Ik heb helden gezien, van wie sommigen hun leven bij de redding van hun vrien den en vriendinnen verloren." volendam gpd CV CU Zoeterwoude I Rijneke Boulevard I Hoge Rijndijk 315 I 071 - 589 93 46 daagse City-Cruise naar York I I'm 28 april met ons mee en L liet Noord-Engelse stadje York. jrepen 'ourovertoeht Rotterdam/Huil 'urnachtingun aan boord in 1 gedeelde Economy Cabin 'transfer Hull-York v.v. Boekingscodc S90 ti vraag naar dc voorwaarden Bijna huis aan huis hangen vlaggen halfstok. Op sommige vensterbanken branden kaarsjes. Te gen een huiskamerraam is een roos geplakt. Daaronder een hartenkreet, in grote zwarte let ters: 'waarom?' Tegen half zeven komt een groepje jongelui bij elkaar in de huiskamer van de familie Kwakman. Verzamelen voor de stille tocht, zoals ze dat ook deden bij hun stapavond- jes. „Zo ging het op oudejaarsavond ook", zegt een meisje. „Toen waren we met twintig, nu zijn we met minder." Vanaf het Europaplein vertrekt de tocht om ze ven uur. Overal in het dorp beginnen klokken te luiden. Eerst 200 jongeren van centrum Pius X die vrienden en vriendinnen verloren. Hun gaslantaarns op stokken torenen uit boven de menigte. De jongens lopen met de lampen aan de buitenkant, de meisjes met bloemen in het midden. Daarna het voltallige gemeentebestuur van de schiphol richard mooymanEen extra noord-zuidbaan tussen de Zwanen- burgbaan en de toekomstige vijfde baan is welis waar de beste optie, maar kent ook een belang rijk nadeel. In tien procent van de tijd heeft dit baanstelsel door harde dwarSwind onvoldoende capaciteit om het gewenste aantal starts en lan dingen te verwerken. De luchtvaartsector wil daarom verder onder zoek doen naar de mogelijkheden om dit knel punt op te lossen. Daarbij zal ook worden bestu deerd of een extra Kaagbaan toch niet een betere keuze is. Maar ook aan deze parallelle Kaagbaan kleven grote nadelen. Schiphol wil na de gereedkoming van de vijfde baan in 2003 verder doorgroeien. Met een zesde baan kan het aantal vliegbewegingen in theorie groeien van de huidige ruim 400.000 naar circa 800.000. Een zesde start- en landingsbaan bij Zwanenburg biedt Schiphol de beste groeimogelijkheden. De ze uitbreidingsvariant levert volgens de Neder landse luchtvaartsector de meeste capaciteit op tegen de laagste investeringen en de minste ge luidshinder. Het aantal vluchten over het gebied ten noorden van Schiphol zou hierdoor fors stij gen. Het is onzeker of de baan daadwerkelijk zal worden aangelegd. De luchtvaartbranche heeft minister Netelenbos (verkeer) om meer tijd ge vraagd om nader onderzoek te doen. Ondertus sen houdt Schiphol uitdrukkelijk de optie open om een zesde baan parallel aan de Kaagbaan aan te leggen. Deze variant zou leiden tot meer vlieg tuigen over het gebied ten zuiden van Schiphol. A.s. zondag geopend: Stoutenbeek, Montèl, Lederland, Valhal, Houweling, Baalbergen, .Kooreman en Slaapkamercentrum. Gesloten: Mijnders en Chairity. A.s. zondag ge< Valhal, Houv Pi *;ff Slaapkami Meubelplein Leiderdorp ligt aan de A4 tussen Rotterdam en Amsterdam, afslag Leiderdorp (afslag 6). Meer informatie: 071 - 541 65 85. MEUBELPLEIN LEIDERDORP NR. 42515 LOSSE NUMMERS 2,25 ZATERDAG 2,75 bedrijfihulsveiting 071 - 528 14 14 HAAGWEG 51 LEIDEN Qj] Tien miljoen gulden nodig voor culturele aankleding tuinbouwtentoonstelling Daartoe dient de expositie volgens de plan nenmakers te worden verrijkt met beelden, theatervoorstellingen, originele verwijzin gen, media-manifestaties, bewegende kunstwerken, film, poëzie en andere attrac ties. Gekozen is voor een opzet, waarbij kunst en cultuur bijdragen aan een optima le beleving van de Floriade. Een keur van ideeën, die betrekking hebben op zowel de aankleding van het gebied als op de pre sentatie van de tentoonstelling, wacht nu op realisering. Afgesproken is dat de stichting Kunst en Cultuur fondsen benadert en dat de Floria de probeert sponsors te zoeken voor bij dragen aan het project. HET WOORD IS AAH Soefistische wijsheid Oprechtheid is de parel die zich vormt in de schelp van het hart. vooruitblik maan dins woens -471° -372° °75° !SS?& 10% 20% 40% 60% 50% 30% LH'lilFIFl Voor ons aanbod zie advertentiepagina's elders in deze krant! Hemelfoto anp robert vos De Volendamse pastoor Berkhout, die de rij sprekers sloot, wist het publiek een krachtig en langdurig applaus te ontlokken als steun voor de genen die lichamelijk of psy chisch beschadigd hun leven weer moeten oppakken. IT voornemens... Serieuze Internet Projecten of Euroconversie ;-) Kijk op www.macaw.nl We make serious sites gemeente Edam-Volendam met de genodigden en de voetballers van de FC Volendam. Vervol gens een lint van mensen, sommigen zelfs in co lonne lopend vanuit Edam. Als kroonprins Wil lem-Alexander langs het rampcafé loopt, staat het bij het Europaplein nog stil. 't Hemeltje staat in het volle licht van lampen. De ramen zijn inmiddels dichtgetimmerd. De houten schotten voor het café zijn volgeplakt met tekeningen en gedichten. Uitingen van onmacht in viltstift. Brandweermannen die in tenue voor bij de rampplek lopen, nemen de petten van het hoofd. Zwijgend gaan ze voorbij. Duizenden mensen. Duizenden bedrukte gezichten. Veel jongeren. Tegenover het café is een platform gemaakt. Daar nemen schoolkinderen bloemen in ont vangst. Kinderen van wie de klasgenoten nog in brandwondencentra liggen. Pagina 3: 'Het dorp speelt tegen 'n zware tegen stander" Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: Voorletters: m/v Adres: Postcode: Plaats: T elefoonnummer: O.v.m. controle betorging) Na de'eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) Per kwartaal automatisch (ƒ106.95) G Per kwartaal acceptgiro (ƒ107,95) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met Jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 8 712141 400121 U vindt de baan die bij u past in

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1