Hoofdrol voor conceptauto's in Detroit Weg en wiel I Subsidie voor Toyota Prius Hyundai loopt op waterstof Recordverkoop Mercedes Erkenning variabele Saab-motor HUISMAN Crossfire nu al zekere klassieker BMW wil lening van MG-Royer wél terug Beter zichtbaar met reflectiestroken [vrijdag 12 januari 2001 De Nederlandse Onderne ming voor Energie en Milieu (Novem) geeft subsidie aan de Toyota Prius, de eerste in serie gebouwde hybride die zowel met een verbrandings als een elektromotor uitge rust is. De eerste 350 in Ne derland verkochte exempla ren ontvangen elk een subsi die van 4.275 gulden, zodat de auto dan nog 49.390 gul den kost. De Prius viel al (voorlopig tot 1 juli 2002) ook buiten de BPM (belasting personenauto's en motorrij wielen) én in een lager belas tingtarief. Was dit allemaal niet het geval geweest, dan zou de Japanse hybride onge veer 70 mille moeten kosten. De Prius staat sinds begin de cember bij de Nederlandse dealers en er zijn er al 125 be steld. Wereldwijd heeft Toyo ta er reeds 50.000 van ver kocht. In totaal denkt de fa brikant dit jaar 5,8 miljoen auto's te verkopen, waarvan 700.000 van dochtennerk Daihatsu. De productie bui ten Japan zal stijgen met het zelfde percentage (rond 7 procent) als de export vanuit Japan zal dalen. Hyundai heeft in de Verenigde Staten een model gepresen- eerd dat op waterstof kan rij- len. Het gaat om een speciale versie van de luxe terreinwagen Santa Fe, die is uitgerust met ien brandstofcel. Het gaat om «en experimenteel voertuig, uaarmee dagelijks de afstand ran San Francisco naar Sacra- mento (minstens 140 kilome ter) zal worden gereden. Op een tank waterstof kan de Hy undai overigens slechts 160 ki lometer afleggen. De brandstof cel levert de benodigde energie voor een elektromotor met 102 pk. Daarmee kan de Santa Fe een topsnelheid halen van 120 km/uur. DETROIT ANP-DPA ilercedes heeft vorig jaar een ecordaantal auto's verkocht, o Ruim 1,05 miljoen wagens von- jj den een koper, 5 procent meer o dan in 1999. Dit heeft Jürgen 3 lubbert, directeur personen- ragens bij het Duits-Ameri- o aanse autoconcern Daimler- D [hrysler, gezegd aan de voor- vond van de opening van de 2 utotentoonstelling in Detroit. ds de verkochte stadsauto's jan Smart erbij worden opge- eld, komt het totale aantal ver- f ochte auto's van Mercedes op 7,15 miljoen uit. Dat is 6 pro- 5 ent meer dan in 1999. De om zet van Mercedes en Smart bij elkaar groeide met 13 procent tot 43 miljard euro (94,6 miljard gulden). DaimlerChrysler kan de record verkoop van zijn Duitse divisie goed gebruiken. Bij de Ameri kaanse divisie gaat het namelijk slecht. De onlangs daar aan het hoofd gestelde Dieter Zetsche verwacht dat Chrysler dit jaar 13 procent minder auto's ver koopt dan in 2000. Chrysler sluit tijdelijk enkele fabrieken, waardoor de productie in het eerste kwartaal een kwart klei ner uitvalt dan in de eerste drie maanden van vorig jaar. )e 5-cilinder benzinemotor iet variabele compressie die aab ontwikkeld heeft, heeft er- enning gekregen in het weten- happelijk magazine Popular pnce. Volgens het blad gaat et om een veelbelovend tech- 2 isch concept. De motor heeft J5 echts een inhoud van 1.6 liter, laar een hoge turbodruk. De loek tussen cilinders en carter an veranderd worden, waar oor de compressie varieert. De lotor levert liefst 225 pk terwijl ij volgens Saab niet meer randstof vraagt dan een con ventionele 1.6 liter krachtbron. De uitstoot van kooldioxide (C02) zou net als het brand stofverbruik 30 procent gezakt zijn. Ook wat betreft de uitstoot van koolmonoxide (CO), kool waterstoffen (HC) en stikstof oxide (NOx) zou de motor be antwoorden aan de wettelijke eisen van de toekomst. De ver brandingsmotor is in de ogen van de Zweden nog lang niet aan zijn eind. Met variabele compressie kan zo'n kracht bron ook gemakkelijk op ver schillende brandstoffen lopen. ILIKVANGERS ransit wint nieuwe Ford Transit is geko- en tot Europees Bestelwagen an het Jaar 2001Tweede werd Fiat Doblo Cargo, derde de Ercedes Sprinter 131 CDi. Bij de rd was de jury onder de indruk' at er gekozen kan worden tus- nvoor- en achterwielaandrij- ing en een enorme hoeveelheid ic logelijke specificaties. ngeluksteam let Volvo-team dat ongelukken nderzoekt, bestaat 30 jaar en et heeft in die tijd meer dan 8.000 ongevallen, waarbij D.000 mensen betrokken waren, estudeerd. De onderzoekers fengen de staat van de betrek en auto's in kaart en praten met einzittenden. Overigens zijn er leer merken die dat doen, onder leer Saab, Volkswagen en Mer- rede banden inden blijven in ontwikkeling, i erst waren ze massief en tegen 5; et einde van de negentiende 1 euw deed de luchtband -een uit- n: nding van de Ierse dierenarts 2 kinlop- zijn intrede. Het luchtvo- 3! 'me nam toe, maar de spanning 0 'erd lager ter wille van een gro- Gazelle Batavus Batavus elektra Loekie 100% service meer dan 100 modellen topkwaliteit in tweewielers weewielers b.v. Levendaal 76 Leiden Tel.: 071 -5131515 trastraat/hoek Willem de Zw Leiden Tel.: 071 -568068 ter comfort. Na de diagonaalban den kwamen de radiaalbanden, de lage sectiebanden en de bre dere banden. Die laatste worden steeds vaker standaard toegepast, net als lichtmetalen velgen. Brede banden geven veel grip, tenmin ste op een droog wegdek. Smal lere banden bieden vanouds meer grip op een nat wegdek. MAN beste truck De MAN TG-A is door een vakju ry gekozen tot internationale Truck van het Jaar 2001De Re nault Midlum werd tweede, Vol vo's FL-serie derde. De MAN is volgens de jury de beste truck omdat hij modern modulair opge bouwd is, hetgeen veel flexibiliteit met zich meebrengt. De 6-cilinder dieselmotor voldoet aan Euro 3- emissie-eisen, de cabine voldoet aan hoge aërodynamische eisen en de onderhoudsinterval komt uit op maximaal 80.000 kilome ter. MG Rover LeMans MG Rover laat op de autosalon van Genève begin maart de aan gekondigde XG10 zien, een op de Rover 75 gebaseerde sportieve sedan. Maar in Zwitserland toont het merk ook de Le Mans Sports- car, die samen met Lola gebouwd wordt en waarmee het in moei lijkheden verkerende merk wil deelnemen aan de 24 uurs-races in Frankrijk. Classic Salon Classic Salon heet het 24ste festi val voor klassieke auto's, dat van vrijdag 2 tot en met zondag 4 maart wordt gehouden in het Bouwcentrum te Antwerpen. Ou de auto's en onderdelen zijn er te kust en te keur. De beurs is vrij dag open van 14 tot 19 uur en zaterdag en zondag van 9 tot 19 Honda gaat goed Honda verkocht vorig jaar we reldwijd voor het eerst meer dan 2,5 miljoen auto's. Daarnaast gin gen er nog 5,2 miljoen motorfiet sen de deur uit (20 procent meer dan in 1999) en ruim 4 miljoen 'power products' (buitenboord motoren, grasmaaiers etc). In 2001 wil het merk 2,7 miljoen au to's afzetten, 5,5 miljoen motor fietsen en 4,5 miljoen power pro ducts. Volgend jaar komt Honda met een nieuwe mini. DETROIT Chrysler zucht onder de knoet van DaimlerBenz, maar komt er zeker weer bovenop, zegt de nieuwe topman Dieter Zetsche. Op de autoshow van Detroit lanceert het merk de nieuwe Jeep Cherokee, die daar overi gens Liberty heet. Met een 3.7 liter 6-cilinder motor (210 pk) komt hij in de zomer naar Ne derland. Ronduit indrukwekkend is Chryslers conceptauto Crossfi re, die model moet staan voor een nieuw imago waarin Ame rikaanse kracht en internatio nale flair zijn verenigd, aldus de fabrikant. De voor Amerikaanse begrippen compacte coupé ziet er atletisch uit, gestroomlijnd en een beetje klassiek. De op de achterwielen aangedreven Crossfire heeft een 2.7 liter V6 turbomotor met 275 pk aan boord, waarmee hij in een se conde of zes vanuit stilstand naar een snelheid van 100 kilo meter per kan snellen. Het koetswerk bestaat uit koolvezel op een frame van aluminium. Over het eventueel in productie nemen van de Crossfire laat Chrysler zich nog niet echt uit, maar de fabrikant is wel over tuigd van het succes van zo'n auto: „De moderne Amerikaan se sportcoupé zal menig auto liefhebber het hart sneller doen kloppen en als wij deze auto in productie zouden nemen, zou hij zo goed als zeker meteen een klassieker zijn". General Motors, dat ernstig talmt of het wat wil met de fail liete boedel van het Koreaanse Daewoo (in GM-kringen wordt gefluisterd dat de belangstelling tot zo goed als nul gedaald is) toont in Detroit niet minder dan zeven studies, waarvan de Sabia uit Brazilië wellicht naar Europa komt. Van de Cadillac Vizon, die het midden houdt tussen een SUV en een station wagon is zeker dat dat niet het geval is. Net als de open Olds- mobile 04 op basis van de Opel Astra, die je op het eerste ge zicht doet verzuchten hoe zon de het is dat GM het merk Olds- mobile over enkele jaren de nek omdraait. De London Financial Times be richt over een 'misverstandje' tussen MG-Rover en zijn voor malige moeder BMW. De Duit se autobouwer verwacht name lijk van MG-Rover dat deze een lening van 850 miljoen Euro te- BUK IN HET VERLEDEN rugbetaalt, zodra het bedrijf weer winst maakt. Volgens het blad beschouwde MG-Rover de lening meer als 'gift' om te kun nen herstructureren. Rover werd in 1994 gekocht door BMW en vorig jaar -nadat het dat jaar 1,2 miljard Euro verlies had gedraaid- verkocht aan het 'Phoenix consortium of British investors' voor het symbolische bedrag van 30 gulden. Het hele avontuur met Rover heeft BMW 4,6 miljard Euro gekost. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij Een heen en weer zwaaiend licht valt bij duister nis het meest op in het verkeer. Een fietser kan zelf op een goedkope manier voor bewegende ver lichting zorgen door reflectiestroken rond zijn kuiten te binden. In het schijnsel van autolampen worden de trappende fietsersbenen twee snel op en neer gaande stroken fel licht. Opvallender kan haast niet. Reflectiestroken zijn een uitstekende aanvulling op koplamp en achterlicht. Ze kunnen op broeken, jas sen, mutsen, schoenen en tassen bevestigd worden. Wegwerkers lichten er fel mee op in het donker en niet alleen fietsers, maar ook voetgangers, hardlopers en ruiters kunnen daar hun voordeel mee doen. Onlangs is een nieuw soort reflectiemateriaal van glasparels geïntroduceerd. Het zijn in stukken te knippen stroken voorzien van lijm, die met behulp van een strijkbout op kleding of tassen zijn te beves tigen. Bij een temperatuur van 150 graden hecht het materiaal in vijftien seconden. Op kwetsbare kleding is het raadzaam een persdoek bij het strijken te ge bruiken. De reflectietape blijft zeker 25 wasbeurten op zijn plaats. De firma Halfords verkoopt het mate riaal voor bijna een tientje per meter. Het is wettelijk verplicht om de fiets zelf ook te voor zien van reflecterend materiaal, zoals de rechthoeki ge rode reflector aan de achterzijde en zijreflectie op de banden. Vooral bij velgremmnen zorgen modder en remslijpsel ervoor dat de reflectiestrook op de banden na verloop van tijd onzichtbaar word. Reflec terende spaakstrips blijven veel langer schoon. Te koop in een set van twaalf voor 7,50 gulden. Reflecterende stroken op jas, broek én fiets zijn een uitstekende aanvulling op koplamp en ach terlicht. foto halfords Volkswagen bekijkt in Detroit of er genoeg belangstelling bestaat voor de Microbus. foto pon Al deze zaken zijn verpakt in de designstudie SCC (Safety Con cept Car) die in Detroit wordt gepresenteerd. Overigens komt de Zweedse fa brikant voor het einde van het volgend jaar met een zogeheten SUV (vroeger heette zo'n ding gewoon terreinwagen, maar te genwoordig is het 'sports utility vehicle'), met veel uiterlijke kenmerken van nieuwe lichting grote Volvo's: dezelfde neus en achterlichten en de gepronon ceerde heuplijn. Volvo wil hem in elk geval van buiten niet te groot maken, 'want dat is vaak gehoorde kritiek op dit soort wagens'. Porsche laat in Detroit de GT2 zien, de supersnelle opvolger van de GT3 uit de 911-serie. Die is bij ons op de komende RAI- expositie niet te zien, wel in maart in Genève. Toyota heeft een stoere 4-deurs Matrix staan, een hotrod-achtig ogen de Yaris, daarnaast toont Toyo ta met de Sequoia een nieuw 4x4-model tussen de 4Runner en LandCruiser. Mercedes pronkt in Amerika met de nieu we C-klasse Combi en de Sport coupé, Suzuki heeft een 7-zits Grand Vitara die over een paar weken ook in Amsterdam te zien is en Nissan valt op met de oogstrelende, enige tijd geleden al aangekondigde opvolger van de 240Z sportwagen. Fords nieuwste 'moderne klassieker': de 'Forty Nine'. De North American International Autoshow van Detroit, traditioneel de eerste autotentoonstelling van het jaar, wordt steeds belangrijker als podium voor stylingstudies en conceptauto's. Ook in 2001 zijn er weer vele te be wonderen. In navolging van hun collega's in Europa komen de Ameri kaanse ontwerpers tegenwoor dig ook met gewaagde ontwer pen, die vaak teruggrijpen op de gouden jaren van de Ameri kaanse autoindustrie in de ja ren vijftig. Moderne auto's met duidelijke klassieke invloeden en een lijn die in Italië bedacht had kunnen zijn. Zo liet Ford op de show van 1999 bijvoor beeld een fraai studiemodel zien dat overduidelijk verwees naar de Thunderbird van bijna een halve eeuw geleden. Tweè jaar later staat er in Detroit een wonderschone open Thunder bird met veel retro-aspecten en vooral veel chroom. Maar ook toont Ford dit jaar een nieuwe stylingstudie van een 'moderne klassieker': de 'Forty Nine'. De ze wagen, met de gelijknamige klassieker uit 1949 als uitgangs punt, wordt aangedreven door een 3.9 liter V8-motor uit de huidige Ford Thunderbird. Dit jaar moeten de getoonde stu dies leiden tot een nieuw pro ductiemodel. We zijn be nieuwd. foto ford Of de nieuwste stylingstudie van Vólkswagen tot een pro ductiemodel zal leiden, moet worden afgewacht. Maar gezien de geschiedenis van de New Beetle is de komst van de VW 'Microbus' allerminst uitgeslo ten. Zoals bekend baarde VW enige jaren geleden op zien met een Kever nieuwe stijl, die als New Beetle te koop is. Deze spectaculaire moderne interpretatie van een beroemd con cept sloeg vooral in de Verenigde Staten enorm aan, de Ameri kanen stonden in de rij toen de cultauto een maal op de markt was. Blijkbaar was dit reden De voor de Duitse fabrikant om Volvo Safety Concept Car zit vol nieuwe veiligheidsconcepten. foto volvo ook het beroemde VW-busje, in de VS liefkozend 'Microbus' ge noemd, nieuw leven in te bla zen. Ook in dit geval zal de design studie slechts in grote lijnen op zijn bekende voorganger lijken. Anders dan de New Beeüe (on derhuids een Golf) is de nieuwe bus op geen enkele actuele VW gebaseerd, de bodemgroep is bestemd voor een toekomstige modelgeneratie, zegt VW. Het studiemodel is uitgerust met een 3.2 liter V6 van 231 pk, ge koppeld aan een tiptronic- schakeling. De Microbus heeft drie zitrijen, grote schuifdeuren en een achteruitkijkcamera. Volvo, dat tegenwoordig onder de vleugels van Ford opereert, loopt altijd voorop in veiligheid. Het merk studeert nu op een vierpunts veiligheidsgordel, verlichting die zich aanpast aan de omstandigheden van de weg en andere aspecten zoals een A-stijl (voorste dakstijl) die door een 'EifFeltorenconstructie' net zo stevig is, maar wel doorzich tig. Ook een soort creditcard a la Renault Laguna is in beeld: de bestuurder identificeert zich dan met zijn vingerafdruk en de kaart opent en start vervolgens de auto. Mitsubishi een in de Japanse I autoindustrie. Zo nam deze nB fabrikant in ^^^B 1917 voor het eerst in Japan N,B een personen- het B^Pi"IÉaflflHÊBn^BB3^^B B^Bj A-model. In B kwam ^Bfc^BBIb BN^^B sel op de markt en drie I daarvoor ging Mitsubishi als eerste Japanse fabrikant gebruikmaken van een windtunnel. De kennis die het merk daarmee opdeed leidde in 1960 tot de Mitsubishi 500 (foto), de eerste Japanse familieauto waarbij de ontwerpers rekening hadden gehouden met de luchtweerstand, uitgetest in de windtunnel. Ook boekte het merk met deze auto voor het eerst successen in de autosport foto archief

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 9