'Bemoeizucht met bedrijven schiet door' Familie Apple zit weer vol bravoure ISDN Doe-Het-Zelff vanaf f 75,% Economie Consumentenbond: AH is niet erg gul Droomopdracht gaat neus Nedap voorbij Superpieper op de beurs W maakt zich zorgen er schoonmaakbedrijf Kok minder populair bij ondernemers DAF wil oogsten in 2001 België schrapt goederenlij n JJDAG 12 JANUARI 2001 Vinst Telegraaf zakt kwart idamHoldingmaatschappij De Telegraaf, uitgever van gelijknamige dagblad, heeft de winst over het jaar 2000 fors ji dalen. Tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst heeft de directie teren verklaard dat de nettowinst naar verwachting uitkomt 107 miljoen gulden. Dat is een daling van de winst met 25 icent tegenover het topjaar 1999. Het inzakken van de winst •ft vooral te maken met aanloopverliezen bij de internetacti- eiten. In augustus stelde het uitgeversbedrijf nog dat het re- taat met meer dan twintig procent zou achterblijven. Hogere arissen en dreigende papierprijzen zetten de resultaten dit r onder druk. Het concern zegt daarom meer dan ooit te zul- letten op beheersing van de kosten. Voor 2001 wordt onge- er eenzelfde resultaat als in 2000 verwacht. j.,1 thoenen duurder door BSE >»»fk)NiNGENDe prijs van leer voor schoenen gaat omhoog als _iAr. dcc rv„ „pA HT volg van de BSE-crisis. De afname van de consumptie van ndvlees, met name in Duitsland, heeft geleid tot een vermin- ring van de aanvoer van ruwe huiden en daardoor tot een jsstijging van leer. De prijs van schoenen kan daardoor stij- i. Volgens de Groningse leverancier van huiden Velden Co I jeelt de dalende vleesconsumptie al langer een rol. Daarnaast een stijgende vraag naar leer uit China en andere zich ont kende landen. npina Melkunie sluit fabriek Campina Melkunie gaat de zuivelfabriek in Hilver- waar ruim 110 mensen werken, sluiten. De zuivelcoöpera- Iverplaatst de productie naar de vestiging in Maasdam. Daar testeert Campina Melkunie maximaal 200 miljoen gulden om [productiecapaciteit te verdubbelen tot 400 miljoen liter per r. Terugbrenging van het aantal vestigingen is volgens het ijf nodig om de concurrentie het hoofd te kunnen bieden, eveel banen verloren gaan is nog niet duidelijk. Een aantal versummers kan aan de slag in Maasdam. Drse looneis ziekenhuizen rERMEER De AbvaKabo FNV heeft gisteren een fikse looneis teld bij de ziekenhuizen. Voor het komend jaar eist de bond loonsverhoging van vier procent. Daarnaast wil de vakbond begin maken met een dertiende maand. Dat betekent dit 01 r een extra loonsverhoging van 2,4 procent. Bij elkaar opge- dkomt de looneis uit op 6,4 procent voor de 155.000 werkne- Vlfrs oekjesfabriek voorlopig open ftERDAMDe Delacre-koekjesfabriek in Ede hoeft voorlopig Pje. I 33 - i-y dicht. Moederbedrijf United Biscuits (UB), dat de noodlij- di fabnek wil sluiten, moet eerst meer duidelijkheid geven __ji de ondernemingsraad van de fabriek. Zo oordeelde de Am- fdamse Ondernemingskamer gisteren. De directie van UB eg de ondernemingsraad (OR) vorig jaar om advies voor de s' ad liesgevende fabriek in Ede, waar 150 mensen werken. De OR 15 niets in de plannen van de directie en voelde meer voor ver- 532 p van de fabriek. Toch hield UB vast aan sluiting. De Onder- ningskamer vindt dat de OR onvoldoende is geïnformeerd 3IC< r redenen om tot sluiting over te gaan. Ook is niet duidelijk g raakt waarom er niet voor andere alternatieven is gekozen. "foblemen kosten Ford miljard dollar Ford is vorig jaar een miljard dollar aan winst misgelo- ne t(i. Het Amerikaanse autoconcern wijt dat aan kwaliteitspro- men bij nieuwe modellen die het in de Verenigde Staten en opa introduceerde. Om herhaling te voorkomen heeft Ford mensen aangetrokken die zich uitsluitend bezighouden met opsporen van kwaliteitsproblemen. De autofabrikant had g jaar niet alleen te maken met problemen bij zijn Ford Ex- Np(J ÖJ""-1 ...V-L I"""»-""." J Pip ter, waarvan de Firestone-banden moesten worden terugge- ld na een ongebruikelijk hoog aantal ongevallen. Ook de 9 d Focus bleek bij de introductie in de VS niet aan de eisen te loen. Voor de nieuwe Ford Mondeo was er al voor de intro- ie een terugroepactie. IAAG GPD indgenoten en schoon- Irijf Lavold (voormalig ter van Randstad) maken irgen. Het bedrijf wordt nomen door concurrent dat bedrijf heeft niet goede naam bij de vak- zegt R. Dirkse van FNV jenoten. en Lavold behoren tot de iotste schoonmaakbedrij- in Nederland. Het Deense i met zo'n 24.000 werkne- in Nederland de grootste r. Bij Lavold werken 8.000 ^»ien. Binnenkort verdwijnt aam Lavold echter van het il. Vakbondsman Dirkse a zich grote zorgen over de ratie van beide bedrijven. |d js volgens hem 'stappen op het gebied van per- elsmanagement. In het 950 den maakte Dirkse 'verve- 950 dingen' mee met ISS. isen werden niet op tijd schoonmakers hadden weer andere leidingge- >■500 en en er was veel verloop. 1.950 or de schoonmakers heeft -955 remame formeel geen per- 1.950 sonele gevolgen.Toch heeft Dirkse bedenkingen daarbij. ,,Het risico is aanwezig dat staf functies verdwijnen. Door het samengaan is een deel van die taken overbodig." Op termijn zullen volgens hem vijftig ba nen verdwijnen. Verdere con centratie is op zich niet slecht, meent de vakbondsman. „De sector is wel aan rust toe." Ja renlang bevochten prijsvech ters de markt met extreem lage offertes. „Op dat punt zie je een ommekeer ontstaan", meent Dirkse, „bedrijvèn komen er achter dat ze niet kunnen blij ven bezuinigen op mensen als er nauwelijks werknemers meer te krijgen zijn." ISS zegt geen commentaar kunnen geven op de overname omdat de ondernemingsraad van Lavold en de vakbonden eerst met een advies moeten komen. „Over de zorgen van de bonden zegt ISS: „Elk bedrijf heeft wel eens problemen. Maar die worden ook weer op gelost. Als salarissen niet op tijd zouden worden uitbetaald, zouden de mensen hier ook niet blijven werken." Amsterdam Kars-Jan van Kempen uit Achthuizen (Goeree-Overflakkee) en zijn vader poseren trots op de vloer van de agrarische termijnmarkt van de Euronext in Amsterdam. Zij hebben de strijd gewonnen om de zwaarste aardappel van Nederland. Vader en zoon zijn in het trotse bezit van een aardappel van de soort Agria met een gewicht van 2200 gram. Die leverde hen een prijs van duizend gulden op. FOTO DIJKSTRA COR SALVERIUS eindhoven gpd De Consumentenbond is niet onder de in druk van de spaarrekening die Albert Heijn voor zijn klanten introduceert. De kruide nier, die samenwerkt met verzekeraar Ae- gon, geeft op het spaarpotje 4,25 procent rente, maar dan moet de klant wel meer dan 990 gulden op zijn rekening hebben staan. Onder dat bedrag is de rente-uitke ring twee procent. „Die twee procent is niet bijster veel", zegt een woordvoerder van de Consumen tenbond. Als je rondkijkt op de markt kun je wel meer rente beuren. Gemiddeld zal het zo rond de vier procent liggen." Aegon - waar een belegger via internet nota bene meteen 4,25 procent rente ontvangt - bena drukt dat het sparen via de supermarkt vooral gemakkelijk is. „Het gaat om kleine bedragen die je spaart tijdens het bood schappen doen. Aan de kassa rond je bij voorbeeld 27,90 gulden af op dertig gulden en spaar je de rest, of je laat het statiegeld bijschrijven. Zo maak je rente met geld dat je anders in een potje op de kast hebt zit ten. De maximale spaarrente haal je er in derdaad niet mee, dat steken wij niet onder stoelen of banken. Maar zit je eenmaal op die 4,25 procent, dan is dat goed te vergelij ken met wat bij de betere banken wordt be taald. "Aegon heeft overigens laten weten af te zien van het plan bij Albert Heijn verze keringen te gaan verkopen. Assurantietus senpersonen liepen vorig jaar te hoop te gen verzekeringsmaatschappijen die aan kondigden via nieuwe distributiekanalen polissen aan de man te gaan brengen. „Ze hebben goed geluisterd naar het rumoer dat is ontstaan", concludeert de branche vereniging van tussenpersonen NBVA. De NBVA heeft fel geageerd tegen dit soort plannen. Eerder sloot Axa een samenwer king met Shelle en ging Achmea in zee met supermarktketen Cl000. den haag gpd Een 7,7 voor minister van fi nanciën Gerrit Zalm, tegen een 6,8 voor premier Wim Kok. On der 126 Nederlandse top-on- dernemers is de populariteit van de WD'er Zalm nog steeds groeiende en die van Kok ta nende. De rapportcijfers, opge steld na een enquête door werkgeversorganisatie VNO/N CW, bewijzen het. Steeds meer bestuurders en directieleden van Nederlandse ondernemingen zeggen liever Zalm dan Kok als premier te willen. Nog maar een kwart van de ondernemers ziet Kok als de best denkbare premier; twee jaar geleden vond de helft dat nog. Zalm staat inmiddels op 13 procent. Een gevolg van de waardering voor zijn nieuwe belastingplan en voor Zalms politieke achtergrond. Maar liefst 67 procent van de onder nemers stemt VVD. Ondernemers waarderen het totale kabinet met een 6,2. Dat rapportcijfer is al enkele jaren ongeveer hetzelfde. Maar een toenemend aantal zakenlieden zegt tevreden te zijn over het kabinetsbeleid. Dat is nu meer dan de helft, tegen een derde twee jaar geleden. Enthousiast zijn ze over het terugdringen van het financieringstekort, de vermindering van de staats schuld en het belastingplan. Ontevreden zijn ze over de file- aanpak, het gezondheidszorg- beleid en de aanpak van de cri minaliteit. De nieuwe middelzware vrachtauto uit de CF-serie van brussel gpd DAF Trucks heeft een uitstekend jaar achter de rug, maar dat heeft zich nauwelijks vertaald in een groter marktaandeel in Europa. Oorzaak daarvan was dat de productiecapaciteit achter bleef bij de recordverkopen. Sinds december is de productie van middelzware en zware trucks echter opgevoerd naar 140 stuks per dag en dat moet de Eindhovense truckfabrikant is staat stel len om in 2001 te oogsten. Verkoopdirecteur F. van Putten zei dat gisteren in Brussel, waar DAF op de bedrijfswagenbeurs twee nieuwe series lichte en middelzware trucks presenteerde. DAF sloot 2000 af met een orderontvangst van 40.900 trucks. De aanhoudende groei van de ver kopen in de groeimarkten Duitsland, Italië, DAF. FOTO GPD Spanje en Frankrijk maakt de truckfabrikant minder kwetsbaar. Daardoor neemt de afhanke lijkheid af van de Benelux en Groot-Brittannië, waar DAF marktleider is. De verkoop van middelzware en zware trucks kwam vorig jaar uit op een record van 31.600 stuks. De productie bereikte weliswaar ook een record, 28.400 stuks, maar kon de verkoop niet bijbenen. Om zijn productie te kunnen opvoeren heeft DAF het personeelsbestand uitgebreid van 5.900 naar 6.600 mensen. Winstcijfers zijn niet bekend gemaakt, maar topman Cardillo verklaarde in Brussel wel dat het bedrijf een uitstekend jaar achter de rug heeft. Ook 2001 moet voor DAF bij zonder goed worden, aldus Cardillo. Hij ver wacht echter wel dat de Europese vraag naar trucks het komende jaar iets terugvalt. Mensenrechten zaak voor politiek Bedrijven kunnen geen politieke problemen als de schending van de mensenrechten en kinderarbeid op lossen. Leden van de Tweede Kamer en ontwikkelings- en mensenrechtenorganisaties die dat wel verwachten, schieten te ver door. Dat stelt VNO-NCW, de belangen organisatie van werkgevers. den haag gpd VNO reageert naar eigen zeg gen op de toenemende neiging om 'ondernemingen te willen gebruiken als medium voor het oplossen van allerlei maat schappelijke vraagstukken en voor het realiseren van politieke wensen'. Voorzitter Schraven van VNO-NCW vraagt zich af: „Kun je van een bedrijf eisen dat het zich terug trekt uit een land waar mensenrechten wor den geschonden?" Datzelfde geldt volgens hem voor zaken doen met een bedrijf dat kinde ren in dienst heeft. VNO-NCW zegt dat het Ne derlandse bedrijfsleven zich via zelfregulering prima in toom kan houden. Leidraad daarbij is een gedragschaal van de OESO. Deze gedragscode promoot de werkgeversclub samen met het ministerie van economische za ken bij de Nederlandse bedrij ven. Was- en voedingsmiddelen producent Unilever, dat over de hele wereld actief is, begrijpt wel waar de toegenomen druk van de mensenrechtenorgani saties vandaan komt. „Veel westerse overheden treden op verschillende beleidsterreinen terug. De organisaties zoeken daarom nieuwe kanalen om hun wensen en verlangens ken baar te maken", aldus een woordvoerder. Maar ook Unilever stelt dat het niet zomaar kan vertrekken bij een slecht regime. Het con cern is al tientallen jaren actief in landen als Brazilië waar het al verschillende regeringen van zeer verschillende signatuur heeft langs zien komen.Als wij iedere keer vertrekken als de re gering niet regeert volgens wes terse maatstaven, worden wij onbetrouwbaar voor de werk nemers", zegt een woordvoer der. „Onze verantwoordelijk heid is onze omgang met de werknemer, daar kun je ons op aanspreken." De FNV zegt dat het door zal gaan met de kritische benade ring van Nederlandse multina tionals in het buitenland. De richtlijnen van de OESO zijn ook voor de FNV belangrijk. Daarnaast stelt de bond dat be drijven bij foute regimes het goede voorbeeld kunnen geven met een goed sociaal beleid en goede lonen. De FNV controleert de bedrij ven ter plekke. Iedere keer als een delegatie op reis gaat wor den in het betreffende land ge sprekken gevoerd met vakbon den en werknemers rond een Nederlandse onderneming. Als er iets schort aan de handelwij ze dan wijst de FNV die bedrij ven daar op en eist ze beter schap. Desnoods wordt de druk opgevoerd door de publiciteit in Nederland te zoeken. new york anp De droom van de Nederland- sche Apparatenfabriek (Nedap) is gisteren wreed verstoord. Het bedrijf uit Groenlo wil graag zijn stemmachines in de Ver enigde Staten slijten, maar lijkt te worden ingehaald door Ame rikaanse ICT-giganten. Technologiebedrijf Unisys heeft namelijk plannen om sa men met computerfabrikant Dell en softwareontwikkelaar Microsoft een stemcomputer te ontwikkelen. De drie zijn op het idee gekomen door de chao tisch verlopen presidentsver kiezingen in de VS. Door ouder wetse stemmethoden liepen de gemoederen tussen de kandi daten George W. Bush en Al Gore hoog op in de staat Flori da. Dell moet volgens de plannen voor de computers gaan zor gen, terwijl Microsoft de soft ware levert. Unisys heeft zich zelf de taak toebedeeld om de systemen samen te brengen. Uiteindelijk is het de bedoeling dat de Amerikaan op een beeld scherm de kandidaat naar keu ze aanwijst met zijn vinger. Unisys voorspelt een miljar- denmarkt voor stemcomputers. In de VS hebben de drie ICT- bedrijven in ieder geval nog een hele markt voor zich. Slechts 9 procent van de Amerikanen brengt zijn stem momenteel uit via een computer. Veelal wor den nog pen en papier gebruikt om politici aan een nieuw ambt te helpen. Overigens hebben niet alleen Unisys, Dell en Microsoft het gat in de Amerikaanse markt ontdekt. Ook Diebold en IBM willen een eigen stemapparaat gaan ontwikkelen, zo meldt de interneteditie van The Wall Street Journal. De huidige marktleider op dit gebied in de VS, Elections Systems Soft ware, is goed voor een jaarom zet van zo'n 100 miljoen dollar. Bij Nedap, dat al vele Neder landse stemlokalen voorziet van stemcomputers, steeg de hoop op een Amerikaanse me- gaorder nadat het eind decem ber computers in Ierland had weten te verkopen. Eerder wer den Duitse steden al van Ne- dap-apparaten voorzien. brussel anp/belga Er komt voorlopig geen goede renspoorlijn tussen Antwerpen en Bergen op Zoom. De verbin ding komt niet voor op een prioriteitenlijstje voor spoorver bindingen dat de Belgische mi nister van verkeer Durant heeft gepresenteerd. De lijn Antwer pen-Bergen op Zoom zou vanaf 2005 het traject Antwerpen- Roosendaal moeten gaan ont lasten. Maar volgens Durant zal het spoorverkeer op deze lijn fors dalen door de komst van de ho gesnelheidslijn. 195: ).95fl 1.95Ü 1.950» san francisco gpd Voor iedereen met twee rechterhanden is er ISDN Doe-Het-Zelf. Inclusief handleiding en aansluitmaterialen vanaf f75,-*. U bespaart daarmee f 150,- op de gebruikelijke aansluitkosten van f 225,- en u profiteert van alle voordelen van ISDN: sneller internetten, tegelijk bellen en internetten, behoud van eigen nummer en vier telefoonnummers met aparte VoiceMail. Ga naar Primafoon, bel gratis 0800-0402 of kijk op www.kpn.com (trefwoord ISDN). ij verhuizing of vervanging van uw huidige aansluicing (bij' e a exclusief randapparatuur. ansluiting f 100,-) Apple heeft nieuwe producten en de wereld zal het weten. Vanuit San Fran cisco, voor een week omgedoopt in 'Appletown', bestookt Apple, onder lei ding van de flamboyante topman Steve Jobs, de mensheid met verse hard- en software. Het succes van de kleurige consumentencomputer iMac heeft de Apple-familie weer de oude bravoure, teruggegeven. „We denken dat dit re volutionair is." Uren voor aanvang staan ze al in de rij. Apple-gebruikers, journalisten en werk nemers. Ze kunnen niet wachten tot de jaarlijkse beurs van Apple, MacWorld, begint. Uitgedost in Apple-kleding, een enkeling zelfs met een Apple-kapsel, een uitgeschoren appel op het achterhoofd. Als het sein gegeven wordt, is het ren nen naar de grote zaal. voor een plaatsje bij de openingspresentatie van Steve Jobs. De speeches, keynotes, van Jobs zijn nu al legendarisch. Losjes somt Jobs op wat het publiek vanaf nu of in de nabije toekomst van Apple kan verwachten. Allereerst kon digt hij vol trots Mac OS X aan, het be sturingssysteem 'voor de nieuwe gene ratie, simpel en complex tegelijk', aldus Jobs. Dat het er veel eerder had moeten zijn en dat het systeem pas eind maart te krijgen is, daar maalt niemand meer om. Jobs gaat verder met introduceren, neemt terloops de concurrenten op de hak. Nieuwe, snellere computers voor de zakelijke markt, een sofbvare jukebox waar consumenten hun eigen cd's mee samen kunnen stellen en als klap op de vuurpijl een nieuwe laptop. Bij elke aan kondiging zwelt het geklap en gejuich van de Apple-fanaten weer aan. „Heb je van de show genoten?", is het eerst wat Pascal Cagni vraagt aan het be gin van een kort interview later op de dag van Jobs' presentatie. Cagni is de Europese topman van Apple en ook hij is ingevlogen om het publiciteitsoffen sief te ondersteunen. Europa is goed voor 20 tot 25 procent van de omzet. Het is zijn eerste Macworld (hij kwam vorig jaar over van concurrent Packard Bell) en hij lijkt, gespeeld of niet, erg onder de indruk van de woorden van zijn baas. „Ben je het met hem eens dat pc nog lang niet dood is?" Cagni beaamt dat Apple het maken van softwaretoepassingen 'misschien' een beetje vergeten was, dat ze zich een beetje teveel op de computers zelf richt ten. Hij is verheugd over de nieuwe pro ducten van Apple waarmee gebruikers cd's en digitale video's (DVD's) kunnen samenstellen en 'branden', het vastleg gen van de gegevens op een schijf die op reguliere cd- en DVD-spelers is af te spelen. Vooral op de DVD-toepassing zijn ze trots bij Apple. „Hier heb ik jaren van gedroomd. We denken dat dit revo lutionair is", sprak Jobs voor zijn doen voorzichtig bij de introductie. Op de beurs heerst een uitgelaten stem ming. Niet alleen Apple presenteert zich, ook een hoop kleine en grote bedrijven die specifieke apparatuur en program ma's voor Apple's hebben ontwikkeld, proberen een graantje mee te pikken. Doorgewinterde bezoekers zien jaren geleden afgehaakte partnerbedrijven van Apple weer terugkeren op Mac World. „Ze zien dat er weer wat te halen valt", merkt een van hen op. Op beurs die er echt toe doet, de Nas daq, is de stemming nog niet direct jui chend. Eerst zien, dan geloven, denken analisten en beleggers. Apple wint wel wat, maar nauwelijks noemenswaardig. Hoe mooi de producten ook zijn, het gaat beleggers om verkoopcijfers. Twee winstwaarschuwingen stuurde Apple de tweede helft van vorig jaar de wereld in. De waarde van de aandelen halveerde binnen een dag en zakte daarna nog verder. Direct staken er overnamege ruchten de kop op. Maar zover is het nog niet. Volgende week verwacht Apple de defi nitieve cijfers over het laatste kwartaal. Het zou mooi uitkomen als het reeds aangekondigde kwartaalverlies blijkt mee te vallen. Of er tussen de nieuwe producten een kaskraker als de kleurige consumentencomputer iMac zit, is nog niet te zeggen. Apple kan het goed ge bruiken om te overleven.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 7