Nog geen resultaten in overleg Midden-Oosten Buitenland Vertrek tv-directeur haalt angel uit conflict Tsjechië h kiest veteraan zware handelspost Onzichtbare vijand uranium maakt het NAVO lastig 'et Advocaten Libiërs zien ander scenario Lockerbie Bouchard gaat weg als eerste minister Québec Mitterrand jr. op vrije voeten \C12 JANUARI 2001 AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur GPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuters che jongen kruisigt tante Een 17-jarige jongen uit de Israëlische stad Beersheva Jj[n 52 jaar oude tante gekruisigd. De vrouw heeft het niet 'i. Volgens Israëlische media spijkerde de uit Oekraïne lerde jongen de vrouw zondag aan een deur van haar vast. Daarna droeg hij haar lijk naar de bovenste verdie- _stak hij het huis in brand. Tegen de politie zei hij dat im had bevolen zijn tante om te brengen. Bovendien lij dat zij een vampier was. De tante had onlangs een im van ongeveer 22.000 gulden betaald om de jongen vrij -en. Hij was in hechtenis genomen omdat hij aan een 'erval zou hebben deelgenomen. Na de kruisiging van zijn luchtte hij, maar hij meldde zich enkele dagen later bij de De jongen zal een psychiatrisch onderzoek ondergaan. schort hulp in Tsjetsjenië op i_> Artsen zonder Grenzen (AzG) Nederland heeft de rïening in Tsjetsjenië opgeschort. Aanleiding is de gijze- ize week van een van haar medewerkers, de Amerikaan Gluck. Volgens de Russische autoriteiten had AzG geen iiming in het gebied te reizen. AzG in Moskou noemt dat De Nederlandse hulporganisatie heeft haar werkzaam- jestaakt, maar trekt zich nog niet terug uit de opstandige ■he deelrepubliek, waar naar schatting 150.000 mensen vlucht zijn. Glucks verdwijning vestigt opnieuw de aan- p de moeilijke omstandigheden waaronder internatio- Iporganisaties in de noordelijke Kaukasus opereren. >nië kent een treurig stemmende traditie als het om ont- r|feen 8aat- kidnappingen hebben in het verleden een hulpverleners het leven gekost. ■Pfl 'fd ilpo .001 Fornië zonder stroom door tekort Golven beuken op de Californische kust tijdens van n de zware winterstormen die de Amerikaanse staat mo- el teisteren. Mede door het slechte weer kampt Californië h ernstig energietekort. De elektriciteitsmaatschappijen arom genoodzaakt de stroom per district enige tijd uit te jen. De 'black-outs', die ongeveer een uur gaan duren in (een andere wijk of een ander district, zijn een nood- ran de stroomvoorzieners. Ze zullen naar schatting twee gebruikers tussen vier uur 's middags en acht uur 's treffen. De beperking van de stroomvoorziening moet len dat het hele netwerk bezwijkt. Het stroomtekort in lië bestaat al langer, maar is verergerd door de stormen ;ren enkele grote energiecentrales tijdelijk buiten wer- ilden. foto ap r banden Joegoslavië en Albanië Pi Joegoslavië herstelt zijn diplomatieke betrekkingen (anië. Dit is volgens het officiële persbureau Tanjug gis- I Belgrado besloten. De Joegoslavische federatie verbrak .fekkingen met het buurland aan het begin van de aanval - 'ide NAVO op Joegoslavië in april 1999. Albanië steunde «gallen op Joegoslavië. De NAVO claimde met de aanval - q0e°Pte komen voor de belangen van de etnische Albane- Kosovo, een aan de Joegoslavische deelrepubliek Servië ïschikt gemaakte provincie. De bevolking van Kosovo rijwel geheel uit etnische Albanezen. Herstel van de igen is mogelijk nu het regime van Milosevic in Belgra- gebracht. ibad in Korea spijt Clinton President Clinton heeft gisteren zijn 'diepe spijt' over het bloedbad dat Amerikaanse militairen eind juli het Zuid-Koreaanse dorp No Gun Ri hebben aange- werd een onbekend aantal ongewapende vluchtelin- Igeschoten. Het persbureau AP onthulde de zaak vorig toen ontkende Washington alles. Er volgde wel een ;k. Het resultaat daarvan werd gisteren gepubliceerd, ikken soldaten zouden volgens de officiële lezing slecht zijn geweest, en bovendien onder druk hebben gestaan loord-Koreanen, die in het begin van de Koreaanse UizÜ1950-1953) tot diep in Zuid-Korea oprukten. Overleven- l|jQI» het bloedbad en nabestaanden van de doden zijn nog "reden met de excuses. Zij eisen dat de VS formeel schuld in en zich verontschuldigen. Slag op kantoor Noord-Ierse SDLP Een bomexplosie in Belfast heeft gisteravond een kan- .chadigd van de SDLP, de grootste katholieke partij van v|erland. Vier leden van een bomverkennersgroep waren ïoment van de ontploffing in het gebouw, maar bleven :rd, zei de politie. De SDLP wijst de verboden protes- llster Defense Association aan als schuldige. Die zou i wraak hebben willen nemen voor de lof die de partij ide aan de gratiecommissie, die eerder deze week be- beruchte UDA-lid Johnny 'Mad Dog' Adair in de ge- te houden. Eerder deze week werden staafbommen naar woningen van katholieken in Larne bij Belfast, ïlly, parlementslid van het republikeinse Sinn Féin, katholieken in Noord-Ierland tot 'uiterste waakzaam- ggl^en mogelijke sektarische aanslagen. 6 Ni ngi 2- s getPel (Ai eau! d, 1* hoek !ing) »317(fe, Bush, de komende van de Verenigde Sta- Robert Zoellick giste- zen als zijn han- ■zjgenwoordiger. De 47- illick volgt Charlene op, die in de jaren isinton het internationa- itjelsbeleid van de VS ijscf; (EElfg. agse <a is niet onbekend in Huis. Hij werkte lange Iviseur voor James Ba- inkele belangrijke mi sten bekleedde onder :inse presidenten, on- George Bush senior, leeft veel internationa- Zo was hij onder rokken bij de onder- jen tussen de VS en ia de val van de Ber- 'ur. Tijdens het presi- p van George Bush sr. van de Amerikaanse ing bij topbijeenkom- led sten van de G7. De eerste taak die Zoellick op zijn bordje krijgt, is het oplos sen van een groot handelscon flict met de EU over omstreden Amerikaanse heffingen. De handelsgedelegeerde heeft een aparte positie in het kabinet. De functie is vooral gecreëerd om de VS te vertegenwoordigen bij onderhandelingen over inter nationale handel. De overige taken op het gebied van handel zijn weggelegd voor een echte minister. Bush heeft in Elaine Chao ook een nieuwe kandidaat-mi- nister van arbeid gevonden. Zijn eerste keuze, Linda Cha vez, trok zich dinsdag terug na dat ophef was ontstaan over een illegaal in het land verblij vende vrouw die zij in het begin van de jaren negentig in huis had genomen. De echtgenoot van Chao, Mitch McConnell, zit voor de Republikeinen in de Se naat. BOEDAPEST ERWIN TUIL CORRESPONDENT Jiri Hodac, de omstreden directeur-ge neraal van de Tsjechische publieke omroep CT, heeft gisteren na overleg met artsen zijn functie neergelegd. Vo rige week werd Hodac met spoed op genomen in het ziekenhuis. Hoewel hij zich eerder deze week nog strijdlus tig toonde, gaf hij via een woordvoer der een verklaring uit waarin zijn ge zondheidstoestand de aanleiding werd genoemd voor zijn aftreden. Met het opstappen van Hodac, die in korte tijd de meest verachte Tsjech werd, lijkt de angel te zijn gehaald uit het conflict rond zijn benoeming, dat eind december begon. Als reactie op de aanstelling bezette een deel van de journalisten en medewerkers op kerst avond de bprelen van de CT. Begin de ze maand werd die gevolgd door een staking, terwijl de Tsjechische bevol king enkele malen uit solidariteit de straat op ging. Voor de meesten was de CT-affaire de druppel die de emmer van algehele onvrede deed overlopen. Hodac stak zich vorig jaar in een wes pennest toen hij zijn benoeming door het parlement accepteerde. En hij had het kunnen weten. Tijdens een kort stondig verblijf bij CT als chef van de nieuws redactie was hem al gebleken dat zijn nauwe banden met de liberale oppositiepartij van oud-premier Vacl av Klaus zeer gevoelig lagen. Zijn be noeming werd gezien als een poging van de politiek greep te krijgen op de omroep. De persvrijheid was in het ge ding, zo vond een meerderheid van de bevolking. Ook president Havel toon de zich solidair met de journalisten. Hoewel Hodac aanvankelijk nog poli tieke steun kreeg, moest hij al snel on derkennen dat die steun niet absoluut was. Desondanks bleef de nieuwe tv- baas onverstoorbaar aan, en hij dreig de zelfs met een ontruiming van de bezette gebouwen door de politie. Ook de samen met hem aangestelde hoofd redacteur Jana Bobosikova hield stellig vast aan hun 'wettelijk toegekende' functies. Dat was precies het punt. Hoewel wettelijk in orde, bleef een zweem van politieke inmenging boven hun hoofden hangen. Het is te veel gezegd dat de rust nu meteen zal terugkeren. Hodac blijft of ficieel aan tot er een opvolger is be noemd, en daarover wordt door rege ring en parlement nog gestoeid. Welis waar ligt er een regeringsvoorstel dat vakbonden en journalisten inspraak geeft bij een benoeming, maar goed gekeurd is er nog niets. Met hel: aftreden van Hodac is verder de aantrekkelijkheid van een door de politiek gecontroleerde publieke om roep n iet verminderd. De partijen zul len blijven proberen een vinger in de pap te krijgen. Bovendien blijft CT een publieke omroep waar sanerin gen en hervormingen hard nodig zijn om het hoofd boven water te kunnen houden. Daar zal een nieuwe direc teur weinig aan kunnen veranderen zonder zich de woede van de journa listen e n omroepmedewerkers op de hals te halen. Partijen proberen nog raamwerk voor akkoord op te zetten Israël en de Palestijnen voeren sinds de afgelopen nacht weer onderhandelingen op hoog niveau. Israëls minister van buitenlandse zaken, Shlomo Ben-Ami, heeft gisteren een bezoek aan Frankrijk afgebroken om in Gaza te kun nen deelnemen aan de besprekingen. Een eerste over legronde is vanochtend vroeg afgesloten, zonder dat me dedelingen zijn gedaan over het resultaat. echter niet hoog gespannen. De haast waarmee Ben-Ami gisteravond naar Israël terug keerde, had te maken met een telefoongesprek van Clinton met de Palestijnse president Arafat, eerder op de dag. De Amerikaanse president deelde de Palestijnse leider daarin mee dat besprekingen geen uitstel meer konden velen. Daarop no digde Arafat de Israëliërs uit zo spoedig mogelijk naar Gaza te TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Volgens medewerkers van de Is raëlische premier Ehud Barak wordt er in de komende dagen verder gepraat. De onderhande laars willen proberen iets tast baars - zo mogelijk een raam werk voor een overeenkomst - te bereiken voordat president Clin ton op 20 januari het Witte Huis verlaat. De verwachtingen zijn komen. Aanvankelijk was ge meld dat ook de Israëlische oud premier Shimon Peres aan het overleg zou deelnemen, maar toen bekend werd dat Arafat er niet zelf bij zou zijn, besloot Pe res in Tel Aviv te blijven. Na af loop van de besprekingen heeft Ben-Ami nog wel telefonisch met Arafat gesproken. Het zou de bedoeling zijn dat de Pales tijnse leider vandaag of in de ko mende dagen Peres ontvangt. Volgens Nabil Aburudeineh, een van Arafats naaste mede werkers, zijn de komende 72 uur van cruciaal belang. Als er in die tijd geen vooruitgang wordt ge boekt, is de kans verkeken dat er nog voor volgende week zater dag iets op papier kan worden gezet. De Palestijnen hebben de afgelopen weken herhaaldelijk laten weten dat ze geen zin hebben in vage verklaringen of raamovereenkomsten. Ze wil len alleen hun handtekening zetten onder een afgeronde en gedetailleerde vredesovereen komst. Israëliërs en Palestijnen de den gisteravond hun best zo weinig mogelijk ophef te ma ken over het overleg. Volgens het bureau van Barak kunnen de diplomatieke onderhande lingen pas worden hervat als het geweld in de bezette gebie den drastisch afneemt. De af gelopen dagen is er een afna me te bespeuren, maar volgens Israël is het nog te vroeg om daar conclusies aan te verbin den. KAMP ZEIST GPD Het zou 'onredelijk en onge- degen' zijn als het speciale Schots gerechtshof in Kamp Zeist mogelijke andere scena rio's voor de Lockerbie-aan- slag zonder meer uitsluit. Dat zei gisteren advocaat Bill Tay lor namens een van de twee Libische verdachten van de aanslag die sinds mei vorig jaar op de luchtmachtbasis te rechtstaan. De Libiërs worden beschul digd van moord op de 270 slachtoffers die op 21 decem ber 1988 vielen toen een Ame rikaanse Boeing 747 explo deerde boven het Schotse Lockerbie. De Libiërs zouden hebben samengespannen om via Malta, Frankfurt en Lon den een bom aan boord te smokkelen van vlucht PanAm 103 Aanklager Alastair Campbell had de drie rechters van het hof gevraagd de alternatieve theorieën te negeren waarmee de advocaten twijfel proberen te zaaien over de betrokken heid van de Libiërs. Maar vol gens advocaat Taylor mogen de activiteiten van de Pales tijnse terreurgroep PFLP-GC in de maanden voorafgaand aan de Lockerbie-aanslag niet als 'toevallig' van de hand worden gewezen. Een cel van dit Volksfront voor de Bevrijding van Palesti na was in oktober 1988 in het Duitse Neuss opgerold. Daar bij werden bommen gevon den die bestemd waren voor het opblazen van vliegtuigen. De groep zag in de VS haar aartsvijand, had vluchtsche- ma's van een aantal vlieg maatschappijen - waaronder PanAm - verzameld en con necties met Palestijnse terro risten op Malta. Op twee na waren alle leden in december 1988 weer op vrije voeten. De slotpleidooien worden vandaag voortgezet. Mexico city De top van de Mexicaanse vulkaan Popocatepetl gezien vanuit een vliegtuig. De activiteit van de vulkaan is wat afgenomen. Vorige maand nog werden 30.000 men sen geëvacueerd uit de dorpen rondom de vulkaan. Inmiddels lijkt het uitbarstingsgevaar geweken. foto reuters daniel acuilar BRUSSEL HETTY VAN ROOU CORRESPONDENT In de bomvolle perszaal van de NAVO klinkt de oproep van secretaris-generaal Robertson bijna als een smeekbede. „Alstublieft, laat u de feiten spreken. Luister naar wat de experts te zeggen hebben en vertel het uw publiek. Er be staat géén verband tussen verarmd ura nium en leukemie." De nood in het NAVO-hoofdkwartier in Brussel is hoog gestegen als de politieke baas van het bondgenootschap woens dag de perszaal opzoekt. Hij komt geen moment te vroeg. Dagenlang hebben de NAVO-woordvoerders hetzelfde refrein herhaald, maar het heeft de Europese bondgenoten niet kunnen overtuigen. De Portugese premier Guterres zei het zelfs hardop: „De tijd is voorbij dat we zonder meer geloven wat anderen zeg gen." De angst voor verarmd uranium in mu nitie is vanuit Italië als een lawine over het vasteland van Europa gerold, en de NAVO heeft zich daar volledig door la ten verrassen. Terwijl de NAVO-staf in Brussel na het kerstreces weer traag op gang kwam, viel het ene land na het an dere ten prooi aan de uraniumkoorts. Veel te lang heeft de NAVO gedacht dat het wel meeviel, en dat het gezond ver stand zou zegevieren. De geruststellen de feiten omtrent verarmd uranium wa ren immers al jarenlang bekend? Maar het viel niet mee, en zo geruststel lend waren die feiten nou ook weer niet. De onrust nam toe toen bleek dat de NAVO zelf al had gewaarschuwd had voor de gevolgen van verarmd uranium, zij het niet voor het stralingsgevaar. Op het laatste moment moest de secretaris generaal dus zijn volle gewicht in de schaal gooien om de geloofwaardigheid van zijn bondgenootschap enigszins overeind te houden. In twee weken tijd is de angst voor ver armd uranium voor de militaire alliantie uitgegroeid tot een geduchte vijand, die moeilijk te bestrijden valt. Inderdaad, de feiten zijn bekend: geen enkele weten schapper heeft ooit een rechtstreeks ver band aangetoond tussen verarmd urani um en bloedkanker. In het NAVO- hoofdkwartier schroeft de Amerikaanse kolonel annex stralingsdeskundige Daxon voor het oog van de pers zelfs een 30mm-projectiel uit elkaar om aan de wereld te laten zien dat er absoluut niets te vrezen valt. Maar al wordt het bewijs nog honderd maal geleverd, daarmee is de sluipende vijand nog niet uitgeschakeld. Verarmd uranium vormt niet langer 'slechts' een mogelijk risico voor gezondheid en mi lieu. Het is in twee weken tijd een poli tiek probleem geworden dat de eenheid in het bondgenootschap aantast, toe komstige vredesmissies in gevaar kan brengen, de relatie tussen de Verenigde Staten en Europa bedreigt en het imago van de NAVO grote schade heeft berok kend. Of er sprake is van collectieve hysterie, of van een 'mediahype in een week zon der enig ander nieuws', zoals een NAVO-diplomaat deze week grimmig veronderstelde, doet daarbij niet meer ter zake. Secretaris-generaal Robertson noemt het, met groot gevoel voor under statement, 'een perceptieprobleem'. En hij heeft gelijk. Er is een groot verschil tussen de waarneming van een regering die de steun van het thuisfront nodig heeft voor het uitzenden van vredessol- daten, en van een professionele militaire organisatie als de NAVO die, in de woor den van Robertson, 'de beste wapens kiest om het werk te doen'. De moderne beroepssoldaat eist van zijn werkgever duidelijkheid over de ge varen waaraan hij tijdens een vredes missie kan worden blootgesteld. Een mi litaire organisatie is van nature karig met informatie. Achter de ongerustheid over het gebruik van verarmd uranium gaat een wereld van onzekerheid en angst schuil, die door het bondgenootschap schromelijk is onderschat. Daarbij komt dat de geruststellende ge luiden uit Brussel de angst in andere Eu ropese hoofdsteden alleen maar aan wakkeren. Want als verarmd uranium echt zo onschuldig is, wat is dan de oor zaak van het Balkansyndroom? Als ver armd uranium slechts één van de vele stoffen is die het moderne slagveld ver giftigen, waar worden 'onze' vredessol- daten dan nog meer aan blootgesteld? En hoe kan het zijn dat er steeds nieuwe rapporten opduiken waarin wel degelijk wordt gewaarschuwd voor de gevaren? Pas op het laatste moment heeft de NAVO ingezien dat zij een psychologi sche blunder beging door de onrust weg te wuiven met een verwijzing naar al lang bekende feiten en onderzoeken. Daarom zette Robertson de tegenaanval in. In een haastig opgesteld actieplan zegt de NAVO haar volledige medewer king toe aan alle onderzoeken die de af zonderlijke lidstaten en de Europese Unie willen uitvoeren. Die onderzoeken zijn allerminst zinloos, al houdt de secretaris-generaal vol dat de uitkomst voor wat hetreft de gevol gen van verarmd uranium al vaststaat. Uit politiek-psychologisch oogpunt zijn nieuwe studies zelfs onmisbaar. In Noorwegen weigerde deze week een aantal soldaten hun contract voor uit zending naar de Balkan te tekenen. Zo lang de onrust over verarmd uranium in Europa voortduurt, is het moeilijk om militairen te vinden die zich naar crisis gebieden laten sturen. De Europese bondgenoten hebben veel meer open heid en informatie nodig over de effec ten van moderne slagveldwapens. Niet alleen ten behoeve van het thuisfront, maar kennelijk ook voor hun eigen ge moedsrust. De NAVO heeft die les op een harde manier geleerd. QUEBEC ANP Lucien Bouchard, de premier van de Franstalige Canadese provincie Québec, is gisteren af getreden. Hij legt ook zijn func tie neer van leider van de Parti Québécois (PQ), tot 1998 de grootste partij in de deelstaat. Bouchard lag de laatste tijd onder vuur van radicale leden van zijn partij, die menen dat hij te voorzichtig was in zijn streven naar onafhankelijkheid van Québec en te weinig deed voor de bescherming van de Franse taal. Enkele weken geleden kwam Bouchard al flink in bot sing met de radicaal Yves Mi- chaud. Deze had een joodse an- ti-racismeorganisatie in Québec onder meer verweten tegen de onafhankelijkheid van Québec zijn'. Bouchard is volgens het dag- lad Le Devoir 'een diep teleurge stelde separatist'. Hij beschouwt de plannen tot afscheiding als mislukt, en ziet met schrik een radicalisering onder zijn aan hang, met 'sterke etnocentrische denkbeelden'. PARUS HENK GLIMMERVEEN CORRESPONDENT Jean-Christophe Mitterrand, zoon van de overleden Fran se ex-president Francois Mitterrand, is weer op vrije voeten. Zijn moeder Danielle heeft gisteren de borgsom van vijf miljoen francs (bijna 1,7 miljoen gulden) betaald. Jean-Christophe zelf legde geen enkele verklaring af. Mitterrand jr. heeft wel zijn paspoort moeten inleveren. Hij moet zich elke week mel den. en mag geen contact hebben met andere perso nen die door justitie worden verhoord in verband met een schandaal over illegale wa penhandel. Dat begint steeds grotere vormen aan te nemen. Vol gens het dagblad France Soir zou een belangrijk deel van de illegale wapenhandel ge organiseerd zijn vanuit een bureau dat onder directe verantwoordelijkheid stond van het ministerie van bin nenlandse zaken. Dit bureau, Sofremi, is begin jaren negentig opgericht om verouderd wapenmateriaal van de politie te exporteren. De krant citeert officiële rap porten, waaruit zou blijken dat er op grote schaal is ge zwendeld. Eerder deze week had een voormalige topman van Sofremi al verklaard dat het bureau als dekmantel diende voor de activiteiten van de wapenhandelaar Pierre Falcone, die net als Mitterrand jr. wordt be schuldigd van wapenhandel met Angola.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 5