t Negende BSE-geval toevalstreffer Binnenland 'Zestig procent voetbalmakelaars zijn schurken' Bonden voelen niets voor randstadtoeslag (1 jdingbranche eens over nbool brandbaarheid Schietkatoen lijkt oorzaak vuurwerkramp Nieuwe obelisk Directrice Honki Ponk haalt bakzeil Kamervragen over uitzetting Antiekbeurs Trouw aan zijn principes ,012 JANUARI 2001 moet politie kunnen bellen het$jjj ers ^02 Het telecombedrijf Ben wil dat zijn abonnees ook het jjlce telefoonnummer 0900-8844 van de politie kunnen Tot nu toe is het nummer voor alle prepaid abonnees n afgesloten. Het bedrijf sluit alle 0900-nummers per de- af voor de prepaid abonnees. Volgens een woordvoerder v onderzocht of het mogelijk is voor het politienummer in ir eet .komst een uitzondering te maken. Het kan volgens hem me n dat daarna de blokkade bij alle 0900-nummers wordt op- ei lerlai alwe j" soneel astmacentrum mag roken Medewerkers van Hornerheide in Hom, een longcen- met verpleeghuis en astmakliniek, mogen toch roken. De )mm van Bestuur van Hornerheide besloot gistermiddag na met de ondernemingsraad het algehele rookverbod dat januari van kracht is, bij te stellen. Er komt nu een rook- Dinsdag hadden zo'n veertig medewerkers een petitie het algehele rookverbod aangeboden. De directie heeft ineel inmiddels een cursus stoppen met roken aange- -elijkfcg -sc i" haa e. ioloj dei ig: jesv luit 'ns rson uwe arrestatie na aanslag dam De politie van Amsterdam heeft gisteren een man louden in verband met het onderzoek naar de mislukte gvan vorige maand op een vroegere Heineken-ontvoer- et gaat om een 40-jarige man. De verdachte was een vaste ■an de vorig jaar oktober geliquideerde topcrimineel Klep- verband met de aanslag op de Heineken-ontvoerder n onlangs in Den Haag drie mannen gearresteerd. Het een 44-jarige Joegoslaaf en zijn twee gewapende body- eveneens afkomstig uit Joegoslavië. se eisen tegen drugsbende Officier van justitie Veneberg heeft giseren voor de ank in Haarlem celstraffen tot veertien jaar geëist tegen lofdverdachten in een omvangrijke drugszaak. De drie n de kopstukken zijn van een bende die zich bezighield ootschalige invoer van cocaïne via Schiphol en de uitvoer nfetamine. De officier eiste veertien jaar tegen een 30-jari- li uit Amsterdam. Zij omschreef hem als de spin het web, ti omhoog had gewerkt van uitvoerder tot zetbaas. De jrganisator was in de ogen van de aanklaagster een 49-ja- an uit Amstelveen. Tegen hem werd tien jaar geëist, om- bij minder zaken betrokken was. Een 37-jarige man uit Ickendam hoorde acht jaar eisen. uiten kabel goede incassomethode Energiemaatschappij Essent is tevreden over de snelle- ;engere aanpak van wanbetalers, die sinds medio vorig It toegepast. Van klanten die hun energienota niet be niet reageren op aanmaningen of het aanbod van een ïute'-betaling gaat sinds de afgelopen zomer de televisie want als eerste maatregel wordt de levering van kabel- :t. In de praktijk blijkt dat bij de wanbetalende klant [druk te maken dan het afsluiten van gas. |te bende fraudeurs opgerold Politie en justitie in Rotterdam en Zuid-Holland de Koninklijke Marechaussee hebben na een acht in durend onderzoek een omvangrijke bende fraudeurs d. De verdachten sloten volgens justitie met behulp van te identiteitsbewijzen en werkgeversverklaringen tiental- mgen met een totale waarde van ongeveer 900.000 gul- irschillende bankinstellingen in Zuid-Holland en Utrecht n totaal zestig keer aangifte van zowel gelukte als mis- ogingen tot het plegen van fraude. Uit de aangiften kwa- verdachten in beeld. n controle op alcoholverkoop (Li Tieners die een biertje willen halen bij de super- kunnen dat probleemloos doen. Sinds 1 november mo- ïkeliers geen alcohol meer verkopen aan jongeren onder ïar. Maar daarop wordt nauwelijks gecontroleerd, erkent ordvoerder van de Keuringsdienst van Waren. Het vak- )od Magazine liet de 14-jarige Daan in acht supermark- slijterijen alcoholische producten halen. Nergens proble- e caissière sloeg het bier en de rummixen achteloos aan. ijge ;ens ch c het iltui fit dai eer woi ;idinc fessi" OU( lve?s nisaties in de kleding- zijn het eens geworden aanbrengen van een dat de brandbaarheid ling aangeeft. Volgens de vereniging van kle- kels, kan echter alleen instemming op Europees jzorgen voor algemene H- europarlementariër „vindt dat het in de EU zou moeten worden uitgaanskleding met [Jjtttragers te bewerken, er schriftelijke vragen leid aan de Europese ronummer 800 van de Slachtoffers Nieuw- nd Volendam (SSN) is 420.000 gulden ge- es wat op die rekening ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten enschede gpd De brand die vooraf ging aan de vuurwerkramp in Enschede is zeer waarschijnlijk ontstaan doordat snel ontbrandend lont materiaal vlam vatte. Het vuur ontstond in de werkbunker van het geëxplodeerde bedrijf S.E. Fireworks en heeft daar al dan niet losliggend kruit of onver pakt vuurwerk in brand gezet. Politie en openbaar ministe rie die de oorzaak van de ramp op 13 mei vorig jaar onderzoe ken, nemen deze mogelijkheid uitermate serieus. Het betrok ken lontmateriaal wordt 'flash cord' genoemd. Dat is een stof waarin schietkatoen (een ander woord voor nitrocellulose) is verwerkt. Schietkatoen is ex treem brandgevoelig voor vonkjes, wrijving en statische elektriciteit. Daarom wordt het onder water bewaard. Vóór ge bruik moet schietkatoen wor den gedroogd. Schietkatoen bestaat uit ka toen of ander cellulosehoudend materiaal dat in een mengsel van geconcentreerd salpeter zuur en geconcentreerd zwa velzuur is gedrenkt. Het wordt vooral bij het afsteken van bin- nenvuurwerken gebruikt omdat het vrijwel rookloos is. Ook goochelaars maken er gebruik van met zogeheten flitswatten. Met flash cord worden verbin dingen tussen afzonderlijke stukken vuurwerk gelegd. Deskundigen verschillen van mening over de vraag of schiet katoen spontaan kan ontbran den. Sommige experts achten dit uitgesloten. Anderen daar entegen menen dat zelf ont branding onder bijzondere om standigheden (hoge tempera tuur en bepaalde stofdeeltjes die in de ruimte aanwezig zijn) wel mogelijk is. De grote vraag voor politie en OM is hoe het flash cord bij S.E. Fireworks in brand is geraakt. Was het sabo tage, toch zelfontbranding of is er op de rampdag in de bunker gewerkt waarbij vonken, wrij ving of statische elektriciteit zijn vrijgekomen? delft In de Nieuwe Kerk in Delft werd gisteren de laatste obelisk op het grafmonument van Willem van Oranje geplaatst. foto cpd phil nijhuis Lab liet monster twee weken liggen De gisteren bekend gemaakte ontdekking van het negen de Nederlandse geval van BSE in Olst is een toevalstref fer. De veearts die de zevenjarige koe Moniek op 15 de cember onderzocht liet het dier afmaken, maar herken de de ziekte niet. Bij alle acht eerder ontdekte gevallen van BSE betrof het dieren, van wie het vermoeden be stond dat ze mogelijk aan deze ziekte leden. olst-lelystad gpd Omdat deze keer geen vermoe den van BSE bestond, werd geen monster van het hersen weefsel genomen. Toen dat la ter bij toeval alsnog gebeurde, bleef het hersenweefsel nog twee weken liggen. Dat kwam omdat het testlaboratorium ID- Lelystad het zo druk had met het onderzoeken van Duits slachtvee en koeien van de laat ste BSE-boerderij in Punthorst. Het hersenweefsel van Mo niek werd uiteindelijk afgeno men bij het destructiebedrijf Rendac. Sinds dit najaar wor den bij deze bedrijven hersen- monsters genomen van een klein percentage van de aange boden dieren. Vorig jaar ge beurde dit ongeveer tweehon derd keer. Dit jaar is het de be doeling tienduizend testen uit te voeren. Omdat de restanten niet langer mogen worden ge bruikt voor diervoeders is con trole van alle aangeboden bees ten niet nodig, aldus een woordvoerder van het ministe rie van volksgezondheid. Het weefsel arriveerde pas vijf dagen later, op 20 december, bij het ID-Lelystad, het enige la boratorium in Nederland dat BSE-testen uitvoert. Maar ook daar bleef het monster nog twee weken onaangeroerd lig gen, omdat onvoldoende test capaciteit aanwezig was. Uit eindelijk werd het weefsel van Moniek daarom pas begin ja nuari getest. Op 4 januari bleek de eerste snelle test positief. Een tweede test bevestigde de ze uitslag. Dat de veearts de diagnose miste, komt volgens Van Zijder- veld, hoofd BSE-onderzoek van het ID Lelystad, omdat het een 'beetje een apart geval' betrof. „Het beest had net gekalfd en kon vervolgens niet meer op zijn poten staan. Maar dat ge beurt wel vaker na het afkalven. De veearts heeft het daar vier dagen zonder succes voor be handeld. Toen het beest nog steeds niet kon staan, is het af gemaakt." De in totaal 128 runderen die nog op het bedrijf in Olst aan wezig zijn worden vernietigd. ID-Lelystad zal de hersenen van deze runderen onderzoe ken op BSE. Bij eerdere BSE-ge- vallen in Nederland bleek het om geïsoleerde gevallen te gaan. rotterdam gpd Met dezelfde vaart waarmee ia- trosoof De Kok in het bestuur van het Schiedamse kinderdag verblijf Honki Ponk kwam, vloog de eerder veroordeelde Rotterdammer er gisteren ook weer uit. De rechtbank gaf in een kort geding de ouders en het personeel op alle fronten gelijk. Niet De Kok en consor ten gaan de drie lege plekken in het bestuur vullen, maar drie door de ouders en het perso neel voorgedragen kandidaten. Verder moeten de vestigingen van de kinderopvang maandag open, en mag het massaal ont slagen personeel weer aan de slag. Met een truc probeerden de twee zittende bestuursleden di- binnenkomt, wil de stichting gebruiken om gedupeerden van de nieuwjaarsbrand in café De Hemel van geld te voorzien. Ook in de toekomst blijven er zaken die de verzekering niet of slechts gedeeltelijk vergoedt. Het geld dat bij de SSN terecht komt, moet onder meer worden gebruikt voor aanpassingen aan huizen van mensen die door de brand gehandicapt zijn gewor den. Ook heeft de -stichting plan nen voor een ontmoetingscen trum voor slachtoffers. Het Nederlands Instituut voor Brandweer en Rampenbe strijding Nibra in Arnhem opent maandag een helpdesk voor vragen over brandveilig heid in de horeca. De helpdesk is bedoeld voor gemeenten, brandweerkorpsen en vereni gingen van horeca-eigenaren. rectrice Van Wolferen en advo caat De Bruin, beide- aanhan gers van De Kok, de nieuwe le den buiten de deur te houden. Vlak voor het kort geding van gisteren traden de omstreden De Kok, alternatief genezer Janssen (een voor zijn leven uit zijn ambt gezet huisarts) en ar chitect Beijn (partner van direc trice Van Wolferen) toe tot het bestuur. Maar volgens- recht bankpresident Van den Emster hebben de ouders en het perso neel het recht op een bindende voordracht, waarmee de benoe ming van De Kok c.s van de baan is. De drie door de ouders voorgedragen aspirant-leden moeten binnen 24 uur in het bestuur worden opgenomen op straffe van een dwangsom van vijfduizend gulden per dag. Met een meerderheid in het bestuur hebben de ouders en het personeel de macht van de iatrosofen teruggewonnen. „De strijd is nog niet gestreden, maar voor nu heeft het recht gezegevierd", weet Saskia Keij- zer, een van de ouders. „De twee zittende bestuursleden moeten worden geroyeerd, en de directrice op non-actief ge steld. Het bestuur moet nog de nodige procedures volgen, maar die geven we gewoon een zak met geld mee voor de rechtszaken. Als we maar niet verder gaan met De Bruin en De Kok." De Bruin en Janssen weige ren beide commentaar op hun verlies bij de rechtbank. Direc trice Van Wolferen was niet naar de rechtszaal gekomen. Tot grote hilariteit van de ouders laat een kind op de publieke tribune duidelijk merken wat zij van de situa tie Vindt. foto anp raymond rutting den haag gpd De nieuwe staatssecretaris van asielzaken Kalsbeek kan haar tanden meteen stukbijten op een weerbarstig vluchtelingen- dossier. Haar partijgenoot Middel (PvdA) heeft haar deze week om opheldering gevraagd over de nachtelijke inval vorige week in het huis van een Wït-Rus- sisch gezin. De vader en de jongste zoon werden meteen op het vliegtuig naar Minsk gezet, de moeder, oudste zoon en dochter zijn vastgezet in Utrecht. Bij de in val zou geweld zijn gebruikt. De familie heeft zeven jaar in Leus den gewoond in afwachting op een beslissing op een asielaan vraag. Het Kamerlid verbaast zich over het uitblijven van een ken nisgeving aan het gezin dat ze het land moesten verlaten. De inval in de vroege ochtend met ongeveer tien man zou dan niet nodig zijn geweest. Verder wil hij van Kalsbeek weten waarom tot uitzetting werd besloten terwijl er een aanvraag voor een verblijf op humanitaire gronden lag. De joodse familie kwam en kele jaren geleden vanuit Wit- Rusland naar ons land om het antisemitisme daar te ontvluch ten. In ons land werd de zwak begaafde dochter verkracht. Tot een rechtszaak kwam het niet omdat ze dat psychisch niet aankon. Enkele andere leden van het gezin studeren in Gro ningen. den haag gpd Verplegend personeel en leer krachten in de Randstad zitten niet echt te wachten op een in cidentele randstadtoeslag. Vol gens hun vakbonden lost zo'n incidenteel extraatje de echte problemen, die landelijk zou den spelen, niet op. De PvdA en D66 stellen de invoering van een toeslag voor om in dit ge bied de tekorten op de arbeids markt de baas te kunnen. Volgens de PvdA en D66 is een toeslag voor politieagenten, verplegend personeel en lera ren in de randstad gerechtvaar digd omdat de werkdruk er ho ger zou zijn, net als de kosten voor levensonderhoud. Daar door trekt nu nog veel perso neel weg naar andere delen van i het land met gunstigere om standigheden. De bonden Nu'91 en De Unie van Zorg en Welzijn voor onder meer verplegend personeel ve gen de zogenaamde randstad bonus echter rigoureus van ta fel. „De problemen bij het ver plegend personeel beperken zich echt niet alleen tot de Randstad", zegt woordvoerder De Bruin. „Overal is de werk druk hoog. Daarnaast geldt bij voorbeeld het argument van hoge kosten in de Randstad vvoor iedereen. Meer mensen in de zorge hebben te kampen met een hoge werkdruk. Met het toekennen van een 'rand- stadtoeslag' creëer je rechtson gelijkheid. Denk ook aan de vraag: waar houdt de Randstad op?" Voorzitter Tichelaar van de Algemene Onderwijsbond (AOb) zegt dat alle beetjes hel pen, maar vreest dat oplossin gen voor de structurele proble men vooruit worden gescho ven. Golden Tulip Congrescentrum "Leeuwenhorst" Noord wijkerhout 12-13-14 januari vrij. 17-21 uur zaten zon. 11-18 uur Org: Luiten Reijmerink 030-2621625. 06-53393667 DOLF COPPES 1925-2001 ronald frisart ITN^°°ten Ig^j 'rocent van de voetbalmakelaars zijn efm. De kans dat een jonge speler uit Afrika l( Amerika een oprechte zaakwaarnemer t lijf loopt, schat ik op hooguit veertig Voetbalmakelaar André Gieling oor- t mals over zijn collega's. Pas 31 jaar is maar de tien jaar die hij al actief is in de onale voetbalmakelaardij hebben hem "olijker op gemaakt, verscheen van Gielings hand het boek ine! Bedrog op de grasmat'. Wie het Jen de haren te bergen, al heeft de auteur |e(i boek de romanvorm gekozen. „Als ik uwe met naam en toenaam zou hebben ge- VAN had ik het beste meteen een vliegtuig banPheel ver buitenland kunnen nemen. Of ,g ünst had ik dan 38 rechtszaken aan m'n maar een tipje van de sluier op", vertelt n taurant De Zoete Inval in Haarlemmer- ler?ar vorige maand ook zijn boek werd ge- ie ierd. De werkelijkheid is erger. „De voet- n s een verhevigde wereld, doordat er veel f 'ubliciteit aan te pas komen. Mensen in ldje kunnen niet delen. Men liegt en be driegt er lustig op los. Wie dat in de drugswereld doet, krijgt een kogel in zijn hoofd. Maar in de voetballerij kan het kennelijk allemaal." In de jacht op geld kan de handelswaar niet jong genoeg zijn. Spelersmakelaars struinen heel de wereld af op zoek naar toptalentjes. „Neem een land als Ghana", zegt Gieling. „Al vanaf hun veertiende hebben voetballertjes daar een make laar. Uit Nederland, uit Duitsland, overal komen ze vandaan. Tegenwoordig staan ze zelfs al in IJs land met vier of vijf man bij jeugdwedstrijden te scouten. En in Nederland staan bij zulke wed strijden tegenwoordig meer zaakwaarnemers en scouts langs de kant dan gewoon publiek." Ooit was Gieling zelf een jong talent. „Ik ben van een generatie waarvan acht van de elf spelers het tot het Nederlands elftal hebben gebracht." De generatie van onder anderen de broertjes De Boer. Bij de Ajax-jeugd gold Gieling als een grote belofte, tot hij er op zijn zeventiende, na diverse knieoperaties, mee moest stoppen. Na een inter mezzo in de journalistiek wierp hij zich op de voetbalmakelaardij, waar Johan Cruijffs schoon vader, Cor Coster, hem wegwijs maakte. Financieel vaart de in Zuid-Spanje wonende Gie ling er wel bij, maar zijn illusies over de voetbal lerij is hij inmiddels wel kwijt. Alles, maar dan ook alles draait om het geld. „Aan de transfer van een simpele voorstopper kunnen makelaars te genwoordig al een miljoen gulden verdienen." „In Zuid-Amerika is het gesneden koek dat inves teringsbureaus jonge spelers kopen. Of ze nemen een aandeel, bijvoorbeeld zestig procent. Als zo'n speler voor pakweg twee miljoen dollar wordt verkocht, krijgt het bureau zestig procent en heeft het zijn investering er uit. Het is niet onge bruikelijk dat de vice-voorzitter of de hoofdscout van een club in zo'n investeringsbureau zitten", aldus Gieling. „Plus een Europese makelaar die Zuid-Amerikaanse spelers onderbrengt bij clubs in Europa." Zoals de groenteboer vroeger met zijn waren langs de deuren ging, zo wordt tegenwoordig met jonge voetballertjes geleurd. „Cruijff heeft het bij Barcelona wel meegemaakt dat er een Mercedes met Belgisch kenteken kwam aanrij den met vijf Afrikaantjes op de achterbank. Of die jongens eens mochten meetrainen. Maar als die jongens het in Europa niet halen, worden ze aan hun lot overgelaten." Met de hausse aan jon ge voetballertjes van verre, zijn die praktijken er niet minder op geworden. Het probleem zit niet in de echte toptalenten. Daar wordt doorgaans wel goed voor gezorgd en de transfers verlopen doorgaans vlotjes. „Dat is appeltje-eitje. De pro blemen beginnen bij de mindere goden." Dat de internationale misdaad de voetbalwereld als lucratief werkveld heeft ontdekt, staat volgens Gieling vast. Al was het alleen maar om uit crimi naliteit verkregen geld wit te wassen. „Dat komt veel voor. Er worden de idiootste transfers afge sloten. Bijvoorbeeld een van officieel drie miljoen gulden, waarvan later blijkt dat het in werkelijk heid om vijftien miljoen ging. Het verschil wordt via allerlei constructies weggewerkt. Via de kaart verkoop kan het ook. Als er in het stadion 30.000 mensen hebben gezeten, kun je best officieel op geven dat het er 45.000 waren. Daar kraait geen haan naar, want geen mens controleert dat." Opvallend is bijvoorbeeld ook de transfer die In- ter Milan begin deze maand bekend maakte. De club trok vanuit Montevideo de 24-jarige aanval ler Antonio Pacheco aan. Vreemd, vindt Gieling. Inter heeft mensen als Sukür, Vieri, Recoba en Ronaldo onder contract, de beste nummers ne gen ter wereld. En dan halen ze er nog een. Re den? Geld, bezweert Gieling. „Er zijn makelaars die halve elftallen in elkaar steken, ook topelftal- len als dat van Inter." Ook in Nederland? Gieling: „In Nederland is alles toch ietsje normaler. Maar als het regent aan de Middellandse Zee, druppelt het hier." In zijn woonplaats Amers foort is dinsdag op 75-jarige leeftijd na een kortstondige ziekte Dolf Coppes overleden. De in Enschede geboren Coppes was priester, Twee de-Kamerlid voor de PPR en oprichter van de Stichting Korrelatie. In de jaren zestig verzorgde hij de dagsluiting op televisie. Adolf Robert Coppes werd 25 oktober 1925 geboren als zoon van een dokter. Hij deed de hbs in Oldenzaal, studeerde theologie en filoso fie en koos na zijn eindexa men voor het priesterschap. In 1952 werd Coppes in Utrecht tot priester gewijd. De jonge priester rolde al snel in het jeugdwerk van de ka tholieke kerk en werd kape laan in Wierden, Amersfoort en Arnhem. Hij leidde tal van jongerenconferenties. Cop pes brak in 1963 met de ka tholieke kerk omdat vernieu wing uitbleef. Coppes was ook journalist, onder meer bij dagblad De Tijd. In de jaren zestig schreef hij columns voor de Twentsche Courant. In 1960 vroeg de KRO hem de dag sluitingen op televisie te ver zorgen. Coppes richtte na de breuk met de kerk zijn pijlen op an dere doelen. Hij richtte in 1966 de Stichting Correlatie (tegenwoordig met een K) op. Dat gebeurde, samen met do minee Klamer, als gevolg van een min of meer uit de hand gelopen 'phone in' van de AVRO op kerstavond. Coppes was in 1971 en 1972 voorzitter van de Politieke Partij Radicalen (PPR). In die tijd was hij ook parlementair medewerker van de VARA. Van 1972 tot 1977 was hij Tweede-Kamerlid. Hij deed ontwikkelingssamenwerking en volksgezondheid. Toen de PPR opgang in Groenlinks, zette hij een streep onder zijn lidmaatschap. Op zijn 70ste verjaardag, in oktober 1995, werd Coppes benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. amersfoort gpd

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 3