'Haantjes werken zich in het zweet- I Gesprek van de Dag <e De kindertjes komen bij Van den Ende vandaan Ja, ik wil een baby Monotonoteevee z Een misverstand M. VRIJDAG 12 JANUARI 2001 ■AC Al het persoonlijke is publiek. Dat is de filosofie waar mee de televisieproductiebedrijven van Joop van den Ende en John de Mol in Nederland miljoenen kijkers aan de buis weten te kluisteren en miljarden weten te verdienen. En zo werd Nederland gisteren vergast op alweer een nieuw Aalsmeers programma-idee. Zou het niet aardig zijn om alleenstaande vrouwen met een moederwens in een televisieshow hun gedroom de spermadonor te laten uitzoeken? Voor het creatie ve brein van Joop van den Endes opvolgster Marijke Schaaphok is het alleen nog de vraag of de show 'inte ger te maken is'. Van den Ende zelf, na een burn-out tegenwoordig te levisiemaker In ruste, vindt het 'afschuwelijk'. Zijn al eerder uitgesproken weerzin tegen de verpaupering in de programmering van de commerciële televisie blijft hypocriet aandoen. Als geen ander immers effende hij in Nederland het pad voor dit type taboedoorbreken de programma's. In Hollands calvinistische termen gesproken is zijn zorg een typisch geval van berouw na de zonde. De televisie heeft een knop, geen mens hoeft er naar te kijken. De praktijk is dat vele honderdduizenden mensen bereid zijn bij Menno Buch te kijken naar de seksuele aberaties van zwakbegaafden en naar een miljonair die een echtgenote uitzoekt. Van Henny Huisman en Peter Jan Rens die kinderdromen in ver vulling laten gaan, naar Robert ten Brink die gebroken relaties onder het oog van de camera herstelt, is al een flinke stap. Beginnend leven en later wellicht een na derende dood als onderdeel van een televisiecompeti tie zijn hoe dan ook wederom grensverleggend. Je hoeft geen moraalridder of fatsoensrakker te zijn om deze programmaconcepten met zorg te bekijken. Uitzendingen als deze sorteren immers een aanzien lijk maatschappelijk effect en veranderen de samenle ving. Enige hoop kan daarom worden ontleend aan het gegeven dat de commerciëlen zich behalve door integriteit ook laten leiden door de markt. Dat adver teerders doorgaans minder dapper zijn dan program mamakers zou in dit geval een zegen kunnen zijn. 'Ja ik wil een baby' is walgelijk bedenksel dat maar beter zo snel mogelijk in de prullenbak kan verdwijnen. Laten we elkaar nu eindelijk maar bemoedigend toek nikken en zeggen: de televisie is dood. Ik wil daar best mijn naam aan verbinden. Dappere Friedrich Nietz sche zei het over God, dappere Wil Buys zegt het over de tv. Wie nu nog buist houdt een wake bij een breed- beelddoodskist. Wie nu nog de gids raadpleegt, zit een grafschrift te lezen. Monotonotheïsme, noemde Nietzsche het duizeling wekkende kraak-noch-smaak van het alles nivelleren de christendom. Monotonoteevee, noem ikhetgaap- verwekkende kraak-noch-smaak van de alles nivelle rende televisie. De eens zo opzienbarende openbaring van de buis is nu definitief verworden tot een slaapver wekkend rabarber-rabarber-rabarber gedruis. Voor onze ogen trekt avond aan avond een onafzien bare reeks oninteressante mensen met oninteressante praatjes voorbij. Dat is vooral de erfenis van Big Bro ther. Met dat programma is de deur opengezet naar het evangelie van de overspannen uitvergroting van het kleine. Gewone mensjes, eventjes uit hun gewone le ventjes gelicht, worden in een bus of bij een kapper neergezet en dat heet dan een programma. En het grijpt als een virus om zich heen. Zodat we machteloos moeten toezien hoe ook potentieel meer inhoudelijke programma's als Barend en Van Dorp de glijdende schaal van het nietszeggend geneuzel afroetsjen. Het hoeft allemaal nergens meer over te gaan. De laatste trede van de evolutie: de mens als televisie programma. Maar er vindt toch ook een hoop vernieuwing plaats, hoor ik sommigen van u zeggen. Of je ze nu goed vindt of niet, gedurfde programma's als Ja, ik wil een miljo nair tasten toch grenzen af. Helaas, u bent ten prooi ge vallen aan het monotonotelevisme. De formule was ge waagd, maar in feite zaten we wederom te kijken naar zomaar wat mensjes die je in je eigen straat niet de moeite van het groeten waard zou achten. En dan gisteren die aankondiging van de Van de Ende- stal van een nieuwe quiz waarin vrouwen een sperma donor uitzoeken. 'Grensverleggend', het woord valt al weer. Ik wrijf de gaaptranen uit mijn ogen en denk: ach kijk nou toch eens. Vrij baan voor nog meer alle daags gedreutel. Monotonoteevee. Ik zeg u. De televisie is dood. in Ja, ik wil een miljonair ging de tv-makers blijkbaar nog niet ver genoeg. foto cpd We zijn niet meer zo snel geschokt in Nederland. Een paar jaar geleden zou een homohuwelijk dat wordt voltrokken op de vaderlandse televi sie misschien nog voor onrust en in gezonden brieven hebben gezorgd. Waarschijnlijk zal de uitzending van 'Love Letters', waarin dinsdag 16 ja nuari een homokoppel elkaar het ja woord geeft, weinig stof doen meer opwaaien. We kijken nergens meer van op. De jongste plannen van Joop van den Ende TV Produkties daarente gen zorgen wel voor consternatie in medialand. Na het op een fiasco uit gelopen tv-miljonairshuwelijk van Coby en Stefan zou deze tv-produ- cent een nieuwe pijl op z'n boog hebben: 'I want your baby. In dit televisieprogramma krijgen al leenstaande vrouwen van rond de veertig de gelegenheid om uit een aantal kandidaten een geschikte spermadonor te selecteren. De vrouwen mogen zelf beslissen over de manier waarop de bevruchting plaatsvindt: seks of inseminatie. Of de vrouw inderdaad zwanger wordt, dat valt natuurlijk nog maar te be zien. De natuur laat zich niet dwin gen. Zelfs niet door de televisie. Of het controversiële programma er inderdaad komt, is nog niet zeker. Volgens de 37-jarige Marijke Schaa phok, programmadirecteur amuse ment en infotainment bij Van den Ende, die tevens verantwoordelijk was voor 'Ja, ik wil een miljonair', kan een dergelijk programma op veel weerstand stuiten bij de kijkers. Maar ze vindt het idee zeer de moei te waard om uit te proberen. „Zoals het idee er nu ligt, gaat het te ver. Of Nederland er rijp voor is, weet ik niet", zei Schaaphok onlangs in een interview in het tijdschrift Adforma- tie. „Ik vind het niet kies waar Van den Ende mee bezig is", zegt J. de Bruyn, voorzitter van de Nederlands-Belgi sche Vereniging voor Kunstmatige Inseminatie. „Het gaat hier om het krijgen van een kind, en dat kun je niet gebruiken als tv-amusement", zegt hij. Wel is hij in zoverre gerust gesteld dat het niet gaat om kunst matige inseminatie, maar om zelf inseminatie. Dat kan door met el kaar naar bed te gaan, of door het sperma van de man door middel van een injectiespuitje in de vagina van de vrouw te brengen. „Aan kunstmatige inseminatie zouden wij geen medewerking verlenen", stelt De Bruyn, die in het dagelijks leven hoofd is van de spermabank van het Leids Universitair Medisch Cen trum. Marijke Schaaphok is ervan over tuigd dat een programma als 'I want your baby' spraakmakende televisie zal opleveren. Minstens net zo spraakmakend als het omstreden programma 'Ja, ik wil een miljonair', dat eind vorig jaar werd uitgezon den. Iedereen praatte er over en de kijkcijfers (2.4 miljoen kijkers) logen thet, m ime i er niet om. Daar draait commerciële zenders. In dit soort programma's een noemen. In de ogen van veel kijkers; wil een miljonair' echter meten het succes af aan maatstaven: hoe is het afgt met Stefan en Coby? Dankzi bladen' en een 'exclusief ii bij RTL 4 weet heel Nederl het miljonairsechtpaar alwe» kaar is. Dat aspect is voor de comi omroepen echter nauw< ressant. Wat kan het hun dat een kind van zijn of haa e. te horen krijgt dat z'n bioloj vader is geselecteerd tijdei show? Of dat op de vraag: waar komen de kindertjes v het antwoordt voortaan li Van den Ende TV Prodi sen: af' ;el en. kz^ :I>0 M mei welijtyg an luid duktie]U TRUDY VAN DER WEES %J se Onzekerheid drijft de man naar 'koffiefiltershape' Vroeger was het alleen de spiegel die zwijgzaam oordeelde over het beeld van de man. Nu is het ook de vrouw. Feminisme heeft een deel van de mannen Seksuoloog en psycholoog Woert- man, docent bij de vakgroep klini sche psychologie aan de Universiteit Utrecht kan het wel plaatsen: „Qua dynamiek lijkt het complex op ano rexia." In 1994 publiceerde zij haar proefschrift Beelden van een li chaam, de mentale representatie van lichaamsbeelden. Het adoniscom plex is een uitwas van de zoekende man. „Het vrouw- en manbeeld is door het feminisme in de jaren ze ventig gaan schuiven." De vrouw heeft wél een nieuwe rol gevonden, mede door al die positieve aandacht. De mannen schuifelen nog. „Hen is jaren benadrukt wat ze allemaal niet konden maken. Daar door is op allerlei terreinen hun iden titeit afgekalfd. Maar de positieve kanten van de man zijn onderbelicht gebleven." De mannen zitten in een onzekere periode. „Het is moeilijk bewegen tussen het klassieke beeld van de man en de nieuwe mannelijk heid. De sportschool is een poging die onzekerheid te lijf te gaan." Het adoniscomplex is overgewaaid uit de Verenigde Staten. Daar ver scheen kort geleden het semi-weten- schappelijke boek The Adonis Com plex, the secret crisis of male body obsession, van onder anderen pro- foto anp robert vos fessor Harrison Pope. Hij is als psy chiater verbonden aan de Harvard Medical School. Pope beschrijft de criteria waaraan je kan afmeten of je ziekelijk bezig bent met je lichaam. „Het zijn mensen die bijvoorbeeld veel tijd vrijmaken om te trainen en feestjes mijden om geen chips te hoeven afslaan. Maar ook iemand die doorgaat met middelen gebruiken terwijl hij weet dat het gevaarlijk is", vertelt drs. R. van Kleij van het Ne derlands Centrum voor Doping- vraagstukken (NeCeDo). „Ze halen de nootjes nog uit de ochtendcruesli, omdat ze vet zijn." Het NeCeDo komt binnenkort met nieuw voorlichtingsmateriaal onder de titel Work Out, groot worden - clean blijven. Met het boekje wil het centrum inspelen op de cosmetische sporters zoals de adonissen worden genoemd. Van Kleij komt ook in de sportschool. Gewoon om er goed uit te zien. „Het lichaamsbeeld dat man nen als schoonheidsideaal opgedron gen krijgen, komt steeds verder van de realiteit te staan. Het is maar zeer de vraag of je zo'n adonis wordt zon der schadelijke middelen als spier- versterkers. Misschien als je zonder al die middelen er twintig jaar aan werkt en goed op je voeding let." Bij de fitnesscentra is nog niet veel bekend over de nieuwe preoccupatie met het lichaam bij mannen, maar directeur Hell van de vakorganisatie FitVak gelooft wel dat er sporters zijn die doorslaan. „Sportverdwazing be staat op verschillende niveaus, zowel bij amateurs als bij professionals. Bo vendien is de belangstelling bij man nen voor welzijn en uiterlijk enorm toegenomen." Het mannelijk lichaam als lustobject is als eerste door homo's ingezet, stelt Woertman. „Onder veel vrou wen hoor je altijd dat homomannen zo aantrekkelijk zijn, omdat je er zo fijn mee kunt praten. Maar het heeft natuurlijk ook alles te maken met hun vaak sterk verzorgde lichaam dat voor vrouwen aantrekkelijk is." Zorg bij mannen om het lichaam is dan ook taboe, of het wordt direct in de homoseksualiteit getrokken. Woert man vindt dat jongens in hun puber teit de tijd moeten krijgen om net als vrouwen aan een nieuw lichaam te wennen. „Maar dat wordt maat schappelijk niet geaccepteerd. Alleen vrouwen en meisjes mogen over hun onzekerheden wat betreft hun li chaam praten." Sportfilosoof Hans Wassink, die de publicatie Work Out, groot worden - clean blijven van het NeCeDo schreef, gelooft ook in de onzeker- heid onder mannen ten opzichte v vrouwen. „Je ziet dat vrouwen het r steeds beter gaan doen dan mannek op school en in het zakenleven. Ma( nen moeten nu ook concurreren n vrouwen. Veel mannen vinden het 5* niet prettig als zij op hun werk een vrouw boven zich hebben staan." lr Een manier om overwicht te krijgerf is dan jezelf breed maken. Volgens" Wassink zijn het dan ook typisch d haantjes die zich overmatig in het1 zweet werken. Hij spreekt van een typische cultuil1 rond de mensen die aan het adoni^' complex lijden. Sportscholen en fit? nesscentra zouden in zijn ogen dai" beter op moeten inspelen, temeer c omdat in die cultuur ook dope worr gebruikt. „De rol van de begeleiding zou nadrukkelijker mogen, profes neler, relativerender ook. Zelfs oudr ren die in de fitnesscentra komen tf ginnen al vitamines te slikken en o hun voeding te letten. Al doen oudJ ren dat meer om het verval tegen té gaan. Men zou zich moeten realise ren dat we uiteindelijk allemaal veil liezers zijn." ROBERT VERKERK* cz. x UJ h— cc In het Parool van 27 december j.L stond een groot artikel van filmcriticus Mark Moorman. Het ging niet over een rolprent, maar over het rijexamen. Omdat de meeste lezers van deze krant Het Pa rool nooit inzien, wil ik hen graag de voornaamste conclusies uit dat voortref felijke artikel voorleggen. Volgens Moorman is 'het een breed le vend misverstand dat rijles opleidt tot het onder de knie krijgen van het rij den in een auto.Het enige wat rijles oplevert, is dat je op zeker moment dat absurde examen kunt afleggen. Moorman heeft er van zijn 35ste tot zijn 40ste overgedaan om het rijbewijs te halen. 'Ik had',schrijft hij, 'in vijfjaar vele duizenden guldens uitgegeven en drie instructeurs, vele autotypes, diverse rijscholen en didactische opvattingen ver sleten. Moorman heeft vele keren de moed opgegeven, maar uiteindelijk is het hem dan toch gelukt. 'Ik was geslaagd, schrijft hij, 'nu moest ik nog leren rijden. In Venezuela, las ik onlangs, krijgen 13- en 14-jarigen het rijbewijs na een half do zijn lessen. In Thailand moet je door een poortje rijden. Als je 't niet raakt, ben je geslaagd. In Egypte moet je tussen tiuee paaltjes door koersen. Allemaal absurd natuurlijk, en gelet op de ver keersveiligheid levensgevaarlijk. Maar in Neder land is men naar het andere uiterste doorgesla gen. Hier zijn we netzo absurd bezig als in Thai land en Venezuela. Het Nederlandse rijexamen is het strengste ter wereld. Veel leeftijdgenoten kunnen maar niet begrijpen dat ik zo tekeerga tegen het CBR. Zij hebben be gin jaren zestig examen gedaan. Ze hebben acht of elf of vijftien lessen gehad en zijn toen moeite loos geslaagd. Maar ja, toen deed je nog examen bij fatsoenlijke, normale mensen. Nu geeft, zoals ik in een geheim document heb gelezen dat een rij-instructeur voor mij achterover heeft gedrukt, het CBR richtlijnen uit 'ten aanzien van het be oogd percentage geslaagden.Is dat te hoog, dan word je als rijexaminator eerst scheef aangeke ken, vervolgens gewaarschuwd, en tenslotte de laan uitgestuurd. Want het is duidelijk hoe het huidige systeem werkt. Hoe meer examens de kandidaten doen, hoe meer examengeld er bin nenkomt en hoe meer lessen de rijscholen aan hun leerlingen kunnen slijten. Zo snijdt het mes aan twee kanten. En daarom is het tegenwoordig heel gewoon als mensen ruim honderd lessen hebben gehad en al vijf, zes keer examen hebben gedaan. Om vervolgens zelfs de zevende keer te zakken. Moorman heeft doorgezet. Na vijfjaar tobben is hij warempel geslaagd. Nadat ik twee keer exa men had gedaan, dacht ik: 'Hier doe ik niet meer aan mee. Dit slaat helemaal nergens op. Dit is een uitgekiend systeem om kandidaten zoveel moge lijk geld uit de zak te kloppen. En 't ergste is nog dat je op deze manier, zoals Moorman terechtstelt, helemaal niet leert om een auto te berijden. Eén van mijn instructeurs zei ook altijd: 'Ik leid de kandidaten niet op tot vaar dige weggebruikers, ik coach de kandidaten zodat zij dat idiote examen kunnen afleggen. En daar na moeten zij zichzelf auto leren rijden. Ik zeg ze altijd: ga als je het examen hebt gehaald eerst eens op zondagmorgen vroeg leren rijden. Ik had graag op zondagmorgen over de stille we gen gesneld om eventjes langs te gaan bij mijn oude moeder. Wat zegt u? Stille wegen? Zelfs op zondagmorgen zijn er al files! ('iiw/ifli De producenten van de nieuwe James Bond film hebben de vertrekkende Ame rikaanse president BILL CLINTON (rechts) een gastrolletje in de nieuwste 007 aangeboden. De schrijvers van de film, die als werknaam Beyond the Ice heeft, hebben een scene bedacht waarin Bond (gespeeld door PIERCE BROSNAN president Clinton op een receptie in het Witte Huis ontmoet en om zijn hulp vraagt. Clinton neemt op 20 januari af scheid als president. Hij heeft nog niet gereageerd op zijn mogelijke filmrol. De Amerikaanse popster BRITNI SPEARS heeft gebroken met Gregory Dark (51), nadat de leid haar platenmaatschappij haar gewezen dat hij vroeger pornofili gemaakt. Dark, ook bekend als Hippolyte, heeft de videoclip gei Spears' nieuwste lied 'From the my Heart'. Volgens mensen uit h ving is het voor de 19-jarige zaï naar eigen zeggen nog steeds ondraaglijk samen te werken r met zo'n duister verleden. f00 0( E tir ma 5ÏÏ m: uwe VANh< Tomorrow the sun will shine. Mi Engelse vertaling van de nieuwe van De Kast gaf zanger SYB PLOEG gisteren aan dat zijn bai weegt in het Engels te gaan zini willen ze in Amerika graag. Een de grens zou best kunnen gebeu ik weet nog niet wanneer." De gle van De Kast is nog wel ouder het Fries gezongen. Moarn sil di skine, heet 'ie, en is opgenomen schuur van de boerderij van Ed Jbo jr he ma lïi,au

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 2