'Prijs grond Bospolder is te hoog' 'Wethouder voor één jaar' richt zich op jongeren en ouderen Rijn Veenstreek traanmaalderij Rembrandt tegen de vlakte Potgrondhandel wil huis in Veens centrum Kleinere glastuinders hebben moeite met milieuvoorzieningen fc» euw riool Vrouw Venneweg VD: subsidie aan Veense gstorie schept precedent SP'er Raaphorst vertrekt uit raad JOAG 12 JANUARI 2001 974 Jacobswoude twijfelt over aankoop De aankoop van een stuk grond in de Bospolder in Hoogmade, ten dele voor de aanleg van de ontsluitings- weg naar de miniwijk die daar komt voor HSL-gedupeer- den, staat op losse schroeven. De collegepartijen WD en CDA vinden de grondprijs die de gemeente Jacobswou de moet betalen te hoog. EWOUT VAN DER DUSSEN „Ik wil geen voorstel aan de raad doen als daar nog twijfel over is", zei burgemeester Van Beek gisteravond tijdens de raadscommissie financiën. „Voor Theo is dat vervelend", zei Van Beek. Hij doelde op Theo van Wieringen, het CDA- raadslid uit Hoogmade die ei genaar is van de ruim 2 hectare grond, waarvoor het college 440.000 gulden wil neertellen: 20 gulden per vierkante meter. De WD en Van Wieringens ei gen fractie willen wel de 3000 vierkante meter kopen die no dig is voor de toegangsweg, die aan het einde van de Van Kla- verweijdeweg komt, achter het slopersbedrijf van Van der Pouw Kraan langs. Maar zij zet ten vraagtekens bij het overige stuk, dat doorloopt tot de Does. „Als je die grond ook koopt, dan voor 10 gulden, wij vinden 20 te veel", aldus fractievoorzit ter Keune van de WD. Haar fractiegenoot Kroes verweet eerder deze week wethouder Haasbroek al dat hij met de 20 gulden de prijs van agrarische grond opdrijft. Ook binnen de fractie van Gemeentebelang is twijfel. „Maar wij zijn geneigd het te doen", aldus fractievoorzitter Witte man, die toch wel wilde weten of de grond voor de toe gangsweg ook afzonderlijk te koop is. Alleen Van Hoesel (D66) vond het een goede koop. „We kunnen het in combinatie met het pad langs de Does voor het publiek toegankelijk maken en op de lange termijn, 20 of 30 jaar, is het wellicht mogelijk voor bedrijven." Van Beek gaf de tegenstan ders en de twijfelaars ter over weging dat de 20 gulden per vierkante meter helemaal niet veel is. „Het is de prijs voor alle grond. Koop je alleen de grond voor de ontsluitingsweg, dan is het fors duurder. Nu betaal je wel een stevige agrarische prijs, maar het resterende stuk grond kun je altijd nog doorverkopen of voor een deel verpachten." Tijdens de raadscommissie ruimtelijke ordening, eerder de ze week, reageerde Haasbroek gepikeerd op de kritiek van WD en CDA. „Het heeft ons uren gekost om de provincie en de inspectie ruimtelijke orde ning over de Bospolder aan on ze zijde te krijgen", aldus de te leurgestelde wethouder. „U stelt zich star op. Van Beek wil dat de fracties hem volgende week hun stand punt meedelen, zodat het voor stel al dan niet op de agenda van de raadsvergadering kan komen. Raadslid Van Wierin gen is bij de behandeling van dat agendapunt dan niet aan wezig. Moeizame onderhandelingen in eindstadium komt als de potgrondhandel vertrekt. Wassenaar kan nog niet zeggen of dat een onover komelijke hindernis is. „We moeten kijken of we eruit kun nen komen", is het enige wat hij erop te zeggen heeft. „Eind van de maand moet het in elk geval klaar zijn." Volgens planning verhuist Dobbe deze zomer naar het nieuwe bedrijventerrein. De potgrondhandel heeft altijd ge zegd dat dat het enige seizoen is dat geschikt is om het bedrijf te verplaatsen. Het lijkt inmid dels echter steeds moeilijker te worden om dat schema te ha len. De eigenaar van Dobbe was niet in de gelegenheid om daar iets over te zeggen. Wasse naar denkt dat Dobbe uiteinde lijk aan het tijdstip van verhui zen niet meer zo zwaar zal til len: „Je moet je afvragen wat belangrijker is. Als het puntje bij het paaltje komt en hij kan door in de winter te verhuizen een woning bemachtigen, dat doet hij dat misschien wel." Als Dobbe weg is uit het cen trum, laat de handel daar een terrein achter van 7000 vierkan te meter. Dit komt in bezit van Heembouw, die de grond ruilt voor het Dobbe-perceel op het Veenderveld. Winkelcentrum het Noordplein wordt dan uit gebreid met winkels en appar tementen, waaronder mogelijk een woning voor Dobbe. JANNEKE DEJONCE De afrondende onderhandelin gen tussen de gemeente Al kemade, Heembouw grondont- wikkeling CHeegro) en pot grondhandel Dobbe verlopen moeizaam. De streefdatum om tot een akkoord te komen, 1 ja nuari, is niet gehaald. Toch ver moedt gemeente-ambtenaar C. Wassenaar dat de gesprekken binnen een maand wordt afge rond. „Er moet een keer een eind aan komen. We blijven na tuurlijk niet praten." In september 1999 bereikten de partijen, na jarenlange on derhandelingen, eindelijk over eenstemming: de potgrondhan del aan het Noordeinde in Roe- lofarendsveen zegde toe te wil len verhuizen naar bedrijven terrein het Veenderveld langs de A4, waarvan de aanleg zo juist is begonnen. Inmiddels zijn de onderhandelingen nog niet veel verder. Het bouwplan, het tijdstip van verhuizing, het zijn allemaal nog punten waar over het laatste woord nog niet is gesproken, zo meldt S. van der Zwet van Heegro. „Het gaat niet zo vlot als we zouden wil len." Het belangrijkste obstakel dat er nu ligt, is de wens van Dobbe om ergens een woning te mo gen bouwen. Het liefst doet de familie dat op het gedeelte aan het Noordplein dat straks vrij- De [en naar W. de Vreede beves- was. at. Vanuit de voormalige ride swoning van de graan- een erij volgt hij de sloop op >et. De Waddinxveense wijst op een zogenoem- s op st impression die bij hem ïr Si e muur hangt. Er staan r eei [la' s op Een daarvan is de En fswoning en de andere n Hi orden op de plek van de doen k gebouwd. Het zijn alle- issisl bedrijfswoningen, dat wil >cht dat er bij elk huis een ier a Dr of praktijkruimte komt. e nai eede gaat in een van de ik ba e huizen wonen en com- /ervdtt dat met een bedrijfje in ving en standbouw. tselijk historicus C. inmi hoopt dat de Archeologi- lar n Werkgemeenschap voor opa 'and (AWN), afdeling „Zal eek vóór de nieuwbouw 4ick aderzoek gaat verrichten, tellenls een unieke plek. Al van mes veertiende eeuw zijn hier Als ^activiteiten. Er hebben >u betaal drie molens gestaan n. Af graan maalden. De laat- in 1926 van zijn kap en n, bfr ontdaan. In de jaren ze- is het restant van de mo- Graanmaalderij Rembrandt in Hazerswoude-Rijndijk maakt plaats voor drie villa's. len gesloopt en zijn die hoge si lo's er gekomen. Er moet voor de archeologen toch wat te vin den zijn." D. van der Kooij van de AWN verwacht echter niet dat arche ologen er op zoek gaan naar oudheden. „Ik heb gesproken met de voormalige eigenaar. Die beweerde dat de grond diep is geroerd toen de silo's er zijn gebouwd. De kans dat we iets vinden, is dus niet groot. Maar we gaan er wel even kij ken." Kroon hoopt verder dat het naambordje Rembrandt be houden blijft en op een van de gevels van de nieuwe huizen komt te staan. „Dan houdt de plek een herinnering aan een van de oudste bedrijven van Nederland." Het verhaal gaat dat de vader van de wereldberoemde schil der Rembrandt van Rijn er eens heeft gewerkt of zelfs dat Rem brandt in de molen is geboren. Streekhistoricus Kroon wijst dat resoluut naar het land der fabe len. „De fabriek heeft in de 18de eeuw een eigenaar gehad die Van Rijn heette. Iemand heeft hem toen in verband ge bracht met Rembrandt en er een legende van gemaakt. Het FOTO HIELCO KUIPERS is dus een sprookje, maar wel heel leuk. Want daarom is de Rembrandtmolen die er stond wereldberoemd. Er zijn veel schilderijen en tekeningen van gemaakt. Ik heb ook een prach tige gravure uit 1853." Deze is te bezichtigen in een speciaal over de Rembrandtmolen inge richte vitrine in het Historisch Museum in Hazerswoude- Dorp. DEN HAAG/TER AAR PERSBUREAU CERBERUS Het Hoogheemraadschap van Rijnland verwacht problemen met de laatste tientallen glastuinders die nog niet voldoen aan het Lozingenbesluit. De ongeveer dertig bedrijven die nog gecontroleerd moeten worden, zijn vaak klein en hebben om die reden moeite om de vereiste milieuvoorzie ningen te treffen. Een van hen, glastuinder C. van der Hoorn uit Ter Aar, voerde gisteren bij de Raad van State een schorsingsprocedure tegen Rijnland. De glastuinder kreeg van Rijnland ze ven dwangsommen opgelegd die tot een maxi mum van 90.000 gulden kunnen oplopen. Vari der Hoorn moet duizenden guldens per week aan Rijnland overmaken als hij niet voor 15 maart aan het Lozingenbesluit voldoet. De belangrijkste milieuovertreding die Van der Hoorn begaat, is dat hij geen hemelwaterbassin op zijn bedrijf heeft. Het water uit dit bassin wordt gebruikt als gietwater in de kas. Het giet- water dat vervolgens in het drainagesysteem van de kas terecht komt, wordt in het hemelwater- bassin teruggepompt. Lozen op het oppervlakte water van drainagewater is verboden omdat er meststoffen en bestrijdingsmiddelen in zitten. Van der Hoorn loost zijn drainagewater en zijn hemelwater wél op de sloot. De dwangsommen die Rijnland voor deze twee overtredingen heeft opgelegd bedragen in totaal 10.000 gulden per maand met een maximum van 60.000 gulden. Van der Hoorn zei tegen bestuursrechter Don- ner van de Raad van State dat hij op zijn bedrijf geen ruimte heeft voor een bassin. Rijnland wijst op het Lozingenbesluit Wvo Glastuinbouw 1994, waarin staat dat iedere glastuinder een hemelwa terbassin moet hebben. Het hoogheemraad schap vindt dat de tuinder de hemelwateropvang dan maar in de kas moet bouwen. Maar daar wil Van der Hoorn niet aan. In het gebied van het Rijnland zijn ongeveer 2500 glastuinders gevestigd. Het leeuwendeel van de bedrijven is gecontroleerd. Rijnland-woord- voerster Logtmeijer zei dat de prioriteit enkele ja ren geleden is gelegd bij de grotere bedrijven omdat daar de grootste milieuwinst was te beha len. Om die reden kwam Van der Hoorn, met een glasoppervlak van minder dan duizend vierkante meter, pas in juni aan de beurt. De uitspraak over de dwangsommen volgt binnen enkele we ken. laalmanoeuvre motorrijder mislukt tiiiDEN Bij een inhaalmanoeuvre op de Vriezenweg bij Lei- liden heeft een 26-jarige motorrijder uit Wilnis een hersen- ïudding en een snijwond aan zijn hoofd opgelopen. Hij reed terochtend vroeg op de smalle weg door de weilanden, in de lóng van Leimuiden. Toen hij een personenauto inhaalde, ek dat hij een hem tegemoetkomende bestelbus over het ofd had gezien. De 35-jarige bestuurder van die bestelbus uit arlem schepte de motorrijder met zijn linkervoorkant. De torrijder is naar het LUMC gebracht. a (Tomaan actief bij Ridderhof ■jFN aan den run» Een auto die geparkeerd stond bij winkel- itrum De Ridderhof in Alphen aan den Rijn, is vannacht in f nd gestoken. Ook de auto die ernaast stond, liep schade op. 7 md hetzelfde tijdstip, 1.30 uur 's nachts, probeerde de pyro- m& an twee andere auto's in vlammen te laten opgaan, maar dat ilukte doordat zijn pogingen werden opgemerkt. De politie n ft niemand kunnen aanhouden. bez m m >pa, r*'ggfrpE gen 7, ou 'chto >rall 3 01 acht >an m ii iet} eff* mar, De Leest vindt portefeuille aantrekkelijk rings toe. „Dat kan niet anders, als we een goede bereikbaar heid van de huizen willen ga randeren. Je kunt niet zomaar de hele straat opentrekken." Voordat de aannemer begint, overlegt de gemeente met de bewoners en de dorpsraad. Als het hele riool is vernieuwd wordt de weg eerst met klinkers gedicht. Terwijl de ondergrond inklinkt, overlegt de gemeente opnieuw met de bewoners en de dorpsraad, dit keer over de inrichting van de weg, die een 30-kilometerzone moet wor den. Een paar maanden later krijgt de weg een asfaltlaag. „Het zal er een tijdje niet zo fraai uitzien", waarschuwt Reu- rings. Inl 'fan 1,1 miljoen gulden ver- tiege de gemeente Alkemade mu iool in de Vrouw Venne- tzoeï jn Oud Ade. Eigenlijk zou 5e L |us het afgelopen najaar al \m 1 en geklaard, maar het aan ton /(ge riool in de smalle straat ana er slechter aan toe dan de aelz (ente dacht, zo is gebleken f bel ;n inspectie met een video 's f eg -ra. Dat maakt de klus lag (lexer dan verwacht. Eind 'stalari, begin maart begint Rab emingsbedrijf Schouls uit jn met het karwei, dat nog lat ifde voorjaar wordt in et „We doen het niet zo snel istell .lijk, maar zo leefbaar mo res zilicht ambtenaar R. Reu- illen igeiu H' neente steunt kerkbestuur met halve ton anh t FARENDSVEEN 'JfcSM 1 E DE JONGE ren i ibsidie van 50.000 gulden 7 h pastorie Sint Petrus IjgljJen in Roelofarendsveen m t een precedent. Dat vindt :emadese WD. De fractie £ids steravond in de commis- nciën dan ook een nega- ies aan het college. Om it CDA en de PvdA wel ak- gingen, kan het bestuur e katholieke kerk toch op van de gemeente reke- meerderheid van de WD dat je in zulke gevallen moet maken en niet zo- aan een instantie geld geven. „Als je praat over ort situaties, dan moet je praten over alle andere lepalende panden", zo fractievoorzitter Van zijn standpunt toe. Vol le WD kunnen nu alle ei- rs van andere beeldbepa- anden om deze subsidie •rocent van de verbou- ;osten) vragen. Daarnaast in het collegevoorstel een aantal niet ter zake doende argumenten. „Er wordt een slecht stuk afgeleverd waarvan de burgemeester in de vergade ring ook al zegt dat hij het er op punten eigenlijk niet mee eens is, en dan stemt een meerder heid voor." Van Velzen ziet liever dat de gemeente de pastorie helpt aan een voordelige lening, via een instantie waarmee de gemeente contacten heeft. „Zorg dat ze 100.000 gulden kunnen lenen voor ontzettend weinig rente, dat vinden wij een betere op lossing." Ook vindt Van Velzen dat de pastorie maar bij het Bis dom Rotterdam te rade moet gaan. In de vergadering zegde bur gemeester Meerburg toe om het voorstel nog wat aan te scherpen voor de raadsverga dering op 31 januari. Het colle ge vindt dat het bij de pastorie om een duidelijk uniek geval gaat: het pand neemt een bij zondere plek in in de geschie denis van het katholieke dorp. Bovendien hebben er diverse sociale activiteiten plaats. ALPHEN AAN DEN RUN SASKIA BUITELAAR De wethouder die geen wet houder wilde worden: Ed de Leest. De D66'er die vanaf maandag in het gemeentebe stuur van Alphen aan den Rijn de plek van Frank Dales in neemt, heeft er goed over moe ten nadenken. Want wethouder zijn behoorde 'absoluut niet' tot zijn ambities. Inmiddels is hij aan het idee gewend en weet hij zelfs al waar zijn speciale aandacht naar uitgaat: de oude ren en de schoolgaande jeugd. „Politiek is altijd een grote hobby van me geweest. Niet dat ik uit een politiek nest kom, die interesse zat in mezelf. Op de middelbare school had ik al een lidmaatschap van de partij, om dat ik vind dat wie denkt dat het allemaal beter kan, zelf ver antwoordelijkheid moet ne men." Om dezelfde reden besloot hij vorige maand om zichzelf als opvolger voor te dragen aan de leden van zijn partij. Maar pas na langdurig wildcen en we gen. Want het wethouderschap is een meer dan fulltime baan, waarvoor hij zijn werk bij Air- parts moet opgeven. „Op zich is het na vier jaar als controller bij dit bedrijf en op 36-jarige leeftijd een goed moment voor een nieuwe stap in mijn carri ère", zo besloot De Leest. „En na de verkiezingen volgend jaar zet ik er, tenzij het me ontzet tend goed bevalt, meteen een punt achter. Dan is er voor mij nog genoeg ander werk op de arbeidsmarkt." De Leest wilde voor zijn over stap van fractievoorzitter naar wethouder wel grote steun van zijn partijgenoten hebben. Die vonden unaniem dat De Leest de nieuwe man moest worden. Veel keuze hadden ze overigens niet, want het andere raadslid, Strik, bedankte voor de eer van wege zijn gezondheid en omdat hij zijn fractievoorzitter een ge schiktere kandidaat vond. De nieuwe wethouder is een tikje formeel, zo geeft hij toe, serieus, geen gangmaker in de groep, maar wel iemand met aandacht voor de nodige infor mele momenten. Verder vindt hij het maar lastig om zichzelf te karakteriseren. „Dat moeten anderen eigenlijk doen." Onverwacht fel kan hij ook zijn, blijkt uit de reactie op de vraag of hij voor een cijfertjes man geen 'softe' portefeuille heeft. „Soft? Onderwijs, welzijn, kunst. Dat zijn hele belangrijke zaken waarmee iedereen dage lijks bezig is. Dat is toch veel leuker dan economische zaken, dat zichzelf wel redt." De achterstanden in het on derwijs zijn volgens De Leest een landelijk en ook Alphens probleem, waar hij voortvarend mee aan de slag wil gaan. „En bijvoorbeeld de Brede School (met zowel een onderwijs- als een buurtfunctie) is in Alphen ook nog niet van de grond ge komen, terwijl daar bij diverse organisaties goede ideeën over bestaan. Je kunt verwachten dat daar de komende maanden het een en ander mee gebeurt." Behalve jongeren hebben ook de ouderen de aandacht van de nieuwe wethouder. „De ge meente heeft nog weinig ge daan aan de maatschappelijke ontwikkeling dat ouderen lan ger zelfstandig willen blijven wonen en leven. Er zijn hier en daar wel wat beginnetjes ge maakt, maar om die trend op te vangen zijn veel extra voorzie ningen nodig." Tot slot grijpt De Leest zijn nieuwe functie aan om een ty pisch D66-motto in praktijk te brengen: meer buiten dan bin nen het stadskantoor zijn. „Po litici zouden meer publiek be kend moeten zijn en daardoor gemakkelijker aanspreekbaar. Wat mij betreft zouden mensen een wethouder om zijn per soonlijkheid moeten kiezen en niet omdat hij toevallig de enige kandidaat is die een politieke partij naar voren heeft gescho- Ed de Leest wil meer tijd buiten dan binnen het stadskantoor doorbrengen. „Politici moe ten gemakke lijk aan spreekbaar zijn." FOTO HIELCO KUIPERS ven." Elke dag een uurtje de straat op dus. „Dat is lastig, ja, maar het is wel een taak die je als raadslid en zeker als wet houder hebt." Met al die plannen krijgt hij het nog druk de komende veer tien maanden. Zeker als hij zijn goede voornemen, hardlopen, wil waarmaken en ook nog tijd wil doorbrengen met zijn een jarige dochter die de ongebrui kelijke naam Esclarmonde heeft. „Het is een Franse naam uit de Middeleeuwen en bete kent 'zij die licht geeft aan de wereld", legt de jongste vader uit het college uit, ondertussen zelf ook een beetje stralend. Voor een beginnend wethouder is dat geen verkeerde ambitie. pe aan zeven eeuwen bedrijfsactiviteiten WOUDE-RUNDUK s Th ai rker. icha ijl zijn Die maalderij Rembrandt in iwoude-Rijndijk is defini- geschiedenisboeken in- n. Het Leidse sloopbedrijf ijk maakt deze en volgen- ek de fabriek aan de Oude Ischuin tegenover de Ge- weg, met de grond gelijk, oigrote hijskraan die stukje etje de fabriek naar bene alt, trekt op deze zonnige dag veel bekijks. Zoals rbeeld van J. Duiker. „Ik ier heel wat zakjes meel an gehaald", zegt de veehouder. Hij iet niet erg dat de fabriek eeuwen heeft gestaan, int. „De maalderij deed ;een dienst meer. En er toch weer wat moois voor w a; ALPHEN AAN DEN RUN Het Alphense SP-raadslid Jaap Raaphorst legt om gezond heidsredenen zijn functie neer. De partij wil deze maand in zijn plaats de voormalige partij voorzitter Martin Meijer instal leren. Raaphorst kwam in 1999 tussentijds in de Alphense ge meenteraad, toen fractievoor zitter Gerard Harmes de over stap maakte naar Provinciale Staten. „Ik vind het raadswerk ontzettend leuk, maar ik kan ei genlijk geen raadsvergadering missen, omdat elke stem juist nu belangrijk is." Raaphorst hoopt dat hij over een tijd weer gezond genoeg is om terug te komen, maar afspraken zijn niet gemaakt. ,,Als Martin het naar zijn zin heeft en het goed loopt, dan zal ik hem natuurlijk niet van zijn zetel schoppen."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 19