AZC kalm onder nieuws van 'aanslag' Excuses Franssen aan Cannegieter Regio 'We moeten voorkomen dat steden aan elkaar groeien' Ve worden veel te lang in onzekerheid eel animo voor liurdersvereniging m Buitenlust Rechter keurt aanleg kelder Irenelaan goed RIANTE RAMEN? Laurier: 'Campagne voor vluchtelingen blijft nodig' JDAG 12 JANUARI 2001 17 I ve Voorschoten, Wassenaar en Leidschendam tekenen 'Pact van Duivenvoorde' )ver)leven met pubers rlg:rnoTENVoor ouders van kinderen in de leeftijd van 12 tot I aar organiseert de Zorggroep Horst en Vlietstreek dinsdag 23 jari in Voorschoten een bijeenkomst met als thema '(Over) •n met pubers'. Ouders kunnen ervaringen uitwisselen en irmatie krijgen over de belevingswereld van pubers. De bij- koi komst is van 20.00 tot 22.00 uur in het Rode Kruisgebouw de Prof. Einsteinlaan 3. Aanmelden kan tot 18 januari op -3075206, op doordeweekse dagen tussen 8.30 en 12.30 euwjaarsreceptie WD Leiderdorp yeti m ml ijl i ond E?P°Rp De WD Leiderdorp houdt dinsdag 16 januari een n m iwjaarsreceptie. Dat gebeurt in partycentrum 't Oude Dorp WIK. Aanvang van de bijeenkomst is 20.00 uur. tnd, eer. ïema-avond over ADHD hoten De Voorschotense bibliotheek aan de Wijngaar- 4 houdt donderdag 25 januari een thema-avond over ID bij kinderen, een stoornis die concentratieproblemen en ia. «ractiviteit veroorzaakt. Spreker is Margreet Claassens. Zij is londen aan de Balans, een vereniging voor ontwikkelings-, gs-, en leerproblemen. Kaartjes voor de thema-avond, die ).00 begint, kosten vijf gulden. voorschoten jan preenen De provincie verwacht snel een akkoord te be reiken met de Stichting Duivenvoorde in Voor schoten over het veranderen van tuinbouw- grond in natuurgebied. Nu onlangs, na tweeën half jaar onderhandelen, overeenstemming is bereikt over het uitkopen van het glastuinbouw bedrijf van de firma De Koning tegenover Kas teel Duivenvoorde is de volgende stap volgens gedeputeerde L. van der Sar wat eenvoudiger. ,,De Koning zit daar als pachter met de nodige kassen en wilde aanvankelijk niet weg. Je vindt niet zomaar ergens anders een plek. Hij krijgt daar nu met financiële steun van provincie en rijk drie jaar de tijd voor. Met de stichting ligt het anders. Die krijgt subsidie van de overheid, is als het ware semi-overheid en heeft neem ik aan dezelfde doelstelling ais wij: het opkomen voor de natuur." Van der Sar zei dat gistermiddag na het onder tekenen van het 'Pact van Duivenvoorde' in het kasteel. Voorschoten, Leidschendam en Wasse naar hebben de krachten gebundeld om een ecologische zone (de 'Duivenvoorde-corridor') tot stand te brengen tussen de duinen en het Groene Hart. „Het is goed dat drie gemeenten elkaar hebben gevonden. Niet om nieuw beleid te maken, maar juist om ervoor te zorgen dat die plannen van rijk, provincie en gemeenten wor den uitgevoerd", zo lichtte wethouder A. Vriesendorp van Wassenaar het akkoord toe. Zij noemde het vertrek van de firma De Ko ning een 'belangrijke aanzet'. „Het is goed dat grond wordt teruggeven aan de natuur. Op die manier moeten we doorgaan. We moeten voor komen dat steden aan elkaar groeien. Bovendien moeten we proberen om zaken die in de Dui venvoorde-corridor voorkomen en daar niet thuishoren te verwijderen. Dan denk ik aan an dere perspectiefloze glastuinbouwbedrijven, ga rages en zo kan ik nog wel een half uur door gaan." In de gemeente Voorschoten gaat het naast het bedrijf van De Koning om de ernaast gelegen biologische tuinderij 'Groenland'. Ook die grond is eigendom van de Stichting Duivenvoorde. Van der Sar: „Samen met de gemeente gaan we op korte termijn praten met de stichting over de in vulling van het terrein. Wij denken aan een be schermd natuurgebied dat beperkt toegankelijk is voor het publiek- Tijdens het broedseizoen moet je daar geen mensen toelaten." De Koning bestempelde het gebied eerder als 'vogeltjes- land'. Voorschoten, Leidschendam en Wassenaar overhandigden de inventieverklaring 'Pact van Duivenvoorde' aan de commissaris van de ko ningin, J. Franssen, die gisteren een werkbezoek aan Voorschoten bracht. De drie gemeenten ho pen dat ook andere (Zoetermeer, Zoeterwoude) zich bij het samenwerkingsverband zullen aan sluiten. irders krijgen vetorecht dat ern iüE ua| IRAATSMA triii de een lidmaatschap van de inkt 'e huurdersvereniging van 1(je ïlust hebben zich 225 ar [eestenaars aangemeld. iet itter van de woningbouw- iging, P. Olivier, is bijzon- dan lij met de belangstelling )rde het nieuwe inspraakor- jnve van bewoners. Deze ejo d wordt de vereniging op- Ibat t vai Olivier betreft krijgt de ,g n ersvereniging vergaande ^dheden, zei hij gisteren officiële opening van het Buitenlustkantoor aan izenlaan. „De huurders- 4 ging krijgt een vetorecht. Iat ver, maar wij vinden j dat moeten doen." Bui- geeft de huurdersver- g tien gulden per lid; le- betalen ook tien gulden mtie. „We hebben daar- lesloten tot een extra 'sti- ingsbudget van 2.500 gul- aldus Olivier. woordvoerder van de ersvereniging, G. Lentz, ordi de hoop uit dat Buiten- in gewillig oor heeft voor in(ji insen en behoeftes van uurders. Om dat te bena der ïn kreeg Olivier een sym- ïn oor uitgereikt, om die sjng tn van de muren van het a e kantoor op-te hangen. )etei cteur J. Banga noemt de iaI [stelling voor de huur dersvereniging een 'mooi be gin'. In totaal heeft Buitenlust ruim 1200 huurders die zich kunnen aanmelden voor de huurdersvereniging. De oprichting van een huur dersvereniging vloeit voort uit een wettelijke verplichting om huurders meer inspraak te ge ven. Buitenlust zelf wordt in het voorjaar een stichting. Banga: „We zijn bezig met een struc tuurwijziging om onze organi satie efficiënter te maken. We willen de lijnen korter maken. Nu we een huurdersvereniging krijgen is het voor ons ook makkelijker om een stichting te worden." Commissaris liet ontslagaanvraag lang liggen Kom snel naar onze nieuwe showroom en kies uit een keur van kwaliteitsramen. Gemaakt van hoogwaardig aluminium of kunststof. Voorzien van KOMO-keur. Mooier kunnen ramen niet zijn. Tot ziens. Showroom: Produktleweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn tel. 0172 43 26 21 Openingstijden showroom: maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur voorschoten jan preenen Commissaris van de koningin J. Franssen heeft zijn excuus aangeboden aan burge meester Cannegieter van Voorschoten. Franssen vindt dat hij 'te lang' heeft ge wacht met het doorsturen van de ontslag aanvraag naar de minister van binnenland se zaken, die over de opvolging beslist. Cannegieter heeft acht maanden geleden al zijn ontslag ingediend, maar pas twee we ken geleden is dat ingewilligd. „Die gang van zaken is niet juist. Dat komt omdat er tussen de provincie en het ministerie wat fout is gegaan en dan vooral aan onze kant. Wij wilden de ontslagaan vraag koppelen aan een advies aan de mi nister over het vervullen van de vacature van het burgemeesterschap in Voorscho ten", aldus Franssen. Het kabinet heeft echter veel langer gewacht met een reactie op het rapport van de commissie-De Zeeuw over eventuele herindeling dan hij had verwacht. „De heer Cannegieter is ove rigens eerder wel mondeling meegedeeld, dat zijn ontslagaanvraag geen probleem zou zijn. Desondanks spijt het me dat het zo is gelopen", merkte Franssen gisteren aan het eind van zijn werkbezoek aan Voorschoten op. Cannegieter haalde vorige week in zijn nieuwjaarstoespraak fel uit naar Franssen en het ministerie. De burgemeester zei on der meer dat de minister zich 'zou schuldig maken aan inconstitutioneel en jegens de gemeente onrechtmatig handelen' als hij zou besluiten de vacature nog niet open te stellen. Daarmee is Franssen het niet eens. „De minister heeft de bevoegdheid om te beslissen of de vacature wel of niet wordt opengesteld. Ik kan me overigens de gevoe lens van de burgemeester wel voorstellen." Door bijna een jaar vantevoren zijn ontslag in te dienen, dacht Cannegieter aan het eind van zijn ambtsperiode, op 1 maart, zijn ambtsketen te kunnen overdragen aan een 'enthousiaste en bekwame opvolger'. In navolging van Cannegieter drongen ook de fractievoorzitters van de vijf politie ke partijen er gisteren bij de commissaris van de koningin op aan de minister te advi seren een 'volwaardig burgemeester' te be noemen in Voorschoten. Zij zien niets in een waarnemend burgemeester, zoals in Valkenburg en Warmond. Franssen: „Het past mij niet om nu te zeggen wat er gaat gebeuren. Ik kan alleen zeggen dat ik bin nen twee weken met de minister ga praten. Onder meer over Voorschoten." f {J 'oners 'lage' Peppelschans zijn onzekerheid beu aas. u orp eric went ii bi riP° its van de 'lage' Peppel en61 i worden verwaarloosd. 1®st jemene Woningbouwver- ue'5 Leiderdorp (AWL) doet ndat sloop dan makkelij- e'd' verkopen is. Dat denken de e van den Akker en Lidy )ga. Zij wonen al vanaf Law ii de flat, en vrezen de dag 511 'e sloperskogel definitief 'g^hun heiligdommen gaat. inell dllen nu eindelijk weieens waar we aan toe zijn. at er straks ongelukken ten." e ruime woonkamer van uiige vierkamerflat knab- Q ïtje verbeten aan de po- de houten salontafel, maanden oude Welsh is in haar pubertijd, en tot de laatste tijd steeds obstinaat gedrag. Nu rukt li.un, sr triomfantelijk een an- veri ve decimeter grote splin- 5Chi het meubelstuk, en rent e(je ipelend mee weg over het laminaat. Een symboli- voorbode van groter verk? Haar baasjes Anne- IS issin L'dy hopen vurig van is nu bijna twee jaar gele- it de AWL bekend maakte 3nze eel van de Leiderdorpse ai ienflats te willen slopen. net er nu voorstaat omvat s|o l0P in het meest vergaan- erg '°rstel een deel van de 1g thans, de Dennenschans spn Peppelschans. Deze com- als 1 zijn flink verouderd, en ,n hnge termijn onverhuur- p, denkt de huisbaas. Maar )p e en Lidy geloven daar gelijinars van- -Ze zÜn ëeL- Bij de galerij wonen alleen huurders die hier al der- t zitten, en hier oud wil- rden." twee voormalige onder den wonen al in de ischans vanaf de dag dat Anneke en Lidy willen oud worden in hun flat aan de Peppelschans. het complex werd opgeleverd. Dat is nu bijna dertig jaar gele den. „We kregen allebei een baan aangeboden aan de vroe gere Siem van der Stoelschool, en daar hoorde deze woon ruimte bij. We wisten niet wat we zagen, zo ruim was deze flat. We konden er zelfs wel twee of drie krijgen, want woningnood was er toen nog niet", herinnert Anneke zich. De lage Peppelschans werd in die beginjaren veelal bewoond door militairen van marine vliegkamp Valkenburg en per soneel van de Leidse universi teit. „Erg gezellig was dat. Met Koninginnedag zaten we altijd met z'n allen op de galerij, en dan dronken we wat. En er was zelfs een speciale flatcommis sie." Maar die saamhorigheid is in de loop der jaren steeds meer verdwenen. „Dat komt omdat de meeste mensen hier tegenwoordig maar een paar jaar blijven. Er is veel doorstro ming. Pasgetrouwde stelletjes zoeken hun heil al snel ergens anders zodra er kinderen ko men." Het uitzicht was vroeger ook heel anders. Waar nu de splin ternieuwe vestiging van Leen Bakker het zicht op Leiden be lemmert, konden de eerste be woners nog vrij kijken tot aan de Zijl. „Het was allemaal groen FOTO HENK BOUWMAN hier. Pal onder ons raam liepen kalfjes en soms werden we wakker van het gerammel van melkbussen. En 's zomers zag je hoe de boer aan het hooien was." Nu zijn het de zorgen voor de toekomst die sommige Peppel- schansbewoners uit hun slaap houden. Zorgen om de plannen van huisbaas AWL. „De bene denbuurman heeft een hoge bloeddruk van de zenuwen, en we kennen mensen die geen oog meer dichtdoen", legt An neke uit. „We worden veel te lang in onzekerheid gehouden. Eerst zouden we voor het einde van het jaar te horen krijgen wat er met deze flats zou ge beuren, maar dat is nu al weer uitgesteld tot het einde van het eerste kwartaal. Met oud en nieuw hebben we tegenwoor dig al een speciaal soort groet op de flat. We houden de moed erin en we geven niet op, zeg gen we dan tegen elkaar." Anneke en Lidy zijn bang dat de beslissing 'binnenskamers' al genomen is. „De afgelopen zes jaar is er niets meer aan het onderhoud van de buitenboel gedaan", weet Lidy. „Als ik de ramen lap, heb ik de stukken verf aan mijn zeem hangen. Op die manier wordt de weg heel subtiel vrijgemaakt voor sloop. Corporaties hebben tegenwoor dig zoveel geld te besteden, dat ze hun oude woningen liever afbreken om daar nieuw, luxer spul voor neer te zetten. En dat argument van leegstand is ook pure onzin. Staat er eens een woning leeg, dan staat er twee dagen later alweer een trap in." „Het wordt heel link ge speeld", vult Anneke aan. „Twee jaar terug kwam de AWL voor het eerst met haar sloop- plannen. En je zal zien dat ze straks na alle overlegrondes op precies dezelfde uitkomst uit komen." Laatst hebben de twee bewo ners van de lage Peppelschans hun afgedankte kerstboompje met kluit nog in de binnentuin geplant. Dat jullie daar nog zin in hebben, zei een medebewo ners toen cynisch. „Wij gaan gewoon door", reageerde An neke. „Laatst hebben we ook de bollen weer de grond in ge daan. Want opgeven, dat doen we niet. We gaan door totdat de beslissing valt." 'Wij zien dit als een incident' Het Centraal orgaan Opvang Asielzoekers (COA) is niet van plan de veiligheidsmaatregelen rond het asielzoe kerscentrum bij Driegatenbrug in Leiderdorp aan te scherpen. leiderdorp Wie het asielzoekerscentrum eric went wil bezoeken, moet zich offici eel eerst melden bij de receptie, aan de ingang van het complex. Die is 24 uur per dag open. Ook is er politie op het terrein aan wezig. „Die fungeert in eerste instantie als vreemdelingen dienst, maar heeft ook een di rect lijntje naar het politiebu reau van Leiderdorp", legt Van 't Hart uit. Meer veiligheids maatregelen zijn er niet op het centrum. Volgens hem hebben de 666 bewoners van het AZC niets ge merkt van wat er speelde. „Zij hebben gewoon oud en nieuw gevierd, naar het vuurwerk ge keken en zijn daarna naar hun kamers gegaan." Ook is er vol gens de woordvoerder geen sprake van onrust op het cen trum, nu het nieuws van de ver ijdelde baldadigheid aan het licht is gekomen. „Wij zien dit nadrukkelijk als een incident", reageert woord voerder E. van 't Hart op het verijdelde plan van jongeren uit Leiden-Noord om het centrum op nieuwjaarsnacht met vuur werk te bestoken. Het nieuws kwam voor de medewerkers van het AZC, dat half september vorig jaar in ge bruik is genomen, als een com plete verrassing. „We hebben dit soort problemen hier nog niet eerder meegemaakt. En er waren ook geen signalen, dat zoiets zou kunnen gebeuren. Daarom zijn we ook niet van plan om nu ineens allerlei extra veiligheidsmaatregelen te ne men. Daar gaan we pas over denken als een soortgelijke si tuatie zich opnieuw dreigt voor te doen." wim koevoet Juist omdat er kennelijk veel onwetendheid is over de situa tie waarin de bewoners van een asielzoekerscentrum verkeren en over wat ze achter de rug hebben, is de campagne Leiden Vluchtelingenstad van groot belang. Dat is de kem van de reactie van wethouder Laurier (Groenlinks) op de aanhou ding van zeven Leidse jongeren - in de aanloop naar de jaarwis seling - die met nog eens twin tig anderen van plan zouden zijn geweest de vluchtelingen in het tentenkamp bij de Driega tenbrug de stuipen op het lijf te jagen met vuurwerk, vernielin gen en brandstichting. Van de twintig 'meelopers' zijn de ouders voor oud en nieuw benaderd door de poli tie. De aanhoudingen en de waarschuwingen pakten goed uit, want de overgang naar 2001 verliep zonder incidenten. Laurier noemt het 'triest' dat de vluchtelingen in Leiderdorp het mikpunt dreigden te wor den van een type 'baldadighe den' dat overigens zeker rond de jaarwisseling niet uniek is. De wethouder benadrukt dat niets erop wijst dat de jongeren 'een politiek gemotiveerde actie beraamden'. „Ik wil deze zaak niet dood relativeren, zeker niet, maar je weet niet of er echt wat was gebeurd als de po litie niet had ingegrepen. Dat neemt niet weg dat er kennelijk wel plannen waren om een ac tie te forceren. Dat op zich is al ernstig, zeker als daar een heel kwetsbare groep voor wordt uitgekozen." Laurier prijs politie en jusiti- tie die 'de signalen' serieus hebben genomen en ook goed hebben 'opgepikt'. „Je had de groep jongeren inderdaad met de jaarwisseling als het ware in de val kunnen laten lopen. Dat wil zeggen dat je wacht totdat ze in actie komen. Maar zo'n aanpak brengt risico's met zich mee voor de veiligheid van de vluchtelingen. Dan gaat mijn voorkeur zonder meer uit naar preventie." De wethouder toont ook be grip voor de (mislukte) pogin gen van politie en justitie om publiciteit over de zaak te voor komen. „Inderdaad ook weer met het oog op de vluchtelin gen, die onrustig worden van publiciteit, maar ook in het be lang van de bewuste groep jon geren. Die kunnen een bepaald stigma opgedrukt krijgen terwijl ze feitelijk niets hebben gedaan, anders dan dat ze bepaalde dingen met elkaar hadden afge sproken." oegstgeest erna straatsma Oegstgeestenaar P. van Heur kan een kelder bouwen onder zijn huis in de Prinses Irene laan. De rechtbank in Den Haag heeft de bezwaren van buren verworpen. De rechts zaak was aangespannen door de familie Bizot, van nummer 25. De angst voor de 'riskante bouwingreep' vindt rechtbank president Waterbolk geen goe de reden om een bouwvergun ning te weigeren. Mochten de buren van nummer 23 schade aan hun huizen oplopen dan kunnen ze dat via een civiele rechtszaak verhalen op Van Heur, aldus de rechtbank. Wa terbolk gaat er voorts van uit, dat de aannemer 'erop toeziet dat schade aan eigendommen van derden wordt voorkomen'. De bouwplannen van Van Heur veroorzaakten in juli vorig jaar een klein buurtoproer in de Prinses Irenelaan. 'Onbegrijpe lijk' vond een aantal bewoners het, dat hun buurman van de gemeente Oegstgeest toestem ming kreeg voor de bouw van een nieuwe garage, een erker en een kelder. Ze vrezen dat hun huizen hierdoor verzakken en dat er weinig overblijft van hun tuinen. Van Heur verwacht niet dat zijn buren hinder ondervinden van de bouw. De aannemer die hij heeft ingehuurd. HB Bouw, heeft volgens hem ruime erva ring met het plaatsen van pre fab kelders.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 17