eiden Regio Politie leert omgaan met lastige jeugd 7,95 r\m Gestroomlijnd en messcherp door de Noordzee Maak parkeren in het centrum Impuls voor hortus en Sterrewacht v Uitgekeken I op uw gg collega's? in As wil hoger tarief Cursus over drugsgebruik Oude Singel in het nieuw 2 personen v.a./118,= 0181-25 55 55 tj intratuin u HET GROENE WARENHUIS Morgen vindt u de baan die bij u past in vJeidschdagblad.nl PAG 12 JANUARI 2001 971 13 leiden De GGD begint in samenwer king met Parnassia de cursus 'Uw puber en alcohol en drugs'. Ouders van jongeren die experimenteren met alcohol en drugs zijn de doelgroep. De ou ders leren omgaan met de bij komende problemen die het experimenteren met zich mee brengt. De cursus bestaat uit vier avonden van tweeënhalf uur in Leiden. Voor meer infor matie: Linda Schuuring van GGD Zuid-Holland Noord 071- 5163356. man rma, 1 JL verstdieselmotoren van elk ik. Een topsnelheid van 30 'erhu en (54 km per uur). Lang: bert eter aan polyester sou- mel e. Breed: 5 meter aan brt. Een kajuit uitgerust igen: Ie hele rataplan, radar, hofn al Positioning System, en )e Be s die aangepast zijn om Pee; en vis op te sporen. Ver- doo og ruimte voor twaalf op- inide visfanatici die, als ze nllen, hun kabeljauw of tars zo in het bijbehoren- ukentje kunnen klaarma- lde: En wie bij te veel golfslag ek wordt, hoeft niet meer 50). i le reling te hangen, maar kan de lunch uiterst decent in de ingebouwde toiletpot lozen. Maar wat de moderne vissers boot Specialist nog het meest bijzonder maakt is de dubbele romp. Twee slanke messcherpe kielen die, als het goed is, half februari door de Noordzee klieven als een heet mes door de boter. De Specialist is wellicht de eer ste, maar in ieder geval de grootste gemotoriseerde sport viscatamaran in Nederland. Een fraai state of the art hoog standje van de firma Poelgeest Fishingboats uit Oegstgeest. Nu staat ze nog nutteloos mooi lit bo De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Pablo Cabenda en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 93 56 439 te wezen in de Oude Heren gracht aan de Haven waar een roestvrij stalen reling wordt be vestigd en de betimmering wordt verzorgd. Maar over een maand gaat de Specialist naar zijn vaste ligplaats in Stellen dam om van daaruit haar mai den voyage te maken. Vooruit, niet helemaal de allereerste tocht. Want de snelle schoon heid is in Engeland gebouwd en vervolgens op eigen kracht met schipper Leen Marleveld over komen varen. Het was bij een bezichtiging van de motorcatamarans daar liefde op het eerste gezicht. Of eigenlijk op het eerste gevoel. Want het had volgens Marle veld niets met uiterlijk te ma ken. „Het gaat mij meer om hoe ze zich gedraagt op volle zee. Door de dubbele romp is de boot veel stabieler dan een enkelrompsboot, gebruikt ze veel minder brandstof en dat alles resulteert in meer vistijd. En meer vistijd betekent meer vis;" Daar is het de eigenaar van Ahoy Hengelsport in Rotter dam uiteindelijk om te doen. De motorcatamaran wordt als charterboot ingezet om zo'n 225 dagen per jaar met sport vissers op de Noordzee uit te varen en uit wrakken te vissen. Een grote tegenstelling tot de 120 dagen die gemiddeld met een gewone eenrompsboot kan worden gehaald. Voor zover Marleveld weet heeft zijn initiatief nog geen De Specialist in volle glorie aan de Oude Herengracht. navolging gekregen in Neder land. Niet zo verwonderlijk ook, want het ding kost even veel als hij weegt: zo'n zes ton. Niettemin, de Nederlandse sportvisserij kan wel een op pepper gebruiken. „De gewone bootvisserij loopt terug. En wat er vist, zijn vaak pretschuiten. Van die barboten waar ieder een na een uur op zee al laza rus in het vooronder ligt. Bij ons staat de prestatie op de eerste plaats. En tuurlijk, er gaan wel wat biertjes mee, maar zo gauw we op volle zee zijn is het van: hop, naar bui ten." Voor wie de aandrang voelt: De eerste twee, drie maanden zijn al volgeboekt. Als dat het hele jaar zo doorgaat, denkt Marle veld erover om er nog een te kopen. Hij heeft zijn ouderwet se eenrompsboot al verkocht om dit schip te kunnen bekos- foto hielco kuipers tigen. Want deze kan bijna al les. „Zelfs met windkracht 6 uitvaren. Dat kan de boot wel hebben, maar het is de vraag of het voor de vissers dan nog wel plezierig is." Geen nood. Zelfs in het geval dat de vissers ziek van de zee dreigen te worden, is er voorzorg. „Daar hebben we pilletjes voor." pablo cabenda jercedes uit garage gestolen Uit een garagebedrijf aan de Flevoweg is in de nacht van .ïsdag op donderdag een auto gestolen. Onbekenden bra il een deur open waarna van binnenuit de garagedeur kon jrden geopend. Een Mercedes die in de garage stond om te Irden gespoten, werd vervolgens gestolen. k ibraken aan De Goejestraat In twee huizen aan de De Goejestraat in de Rijndijk- jurtls gisteravond ingebroken. Bij één woning was aan de hterkant een ruit ingeslagen. Het huis is doorzocht maar de Loners missen niets. Van een ander huis werd de schuifpui fnield. Uit die woning werd een fototoestel gestolen. Reïjoomburg wint schoolzwemmen Basisschool Roomburg aan de Van Vollenhovenkade ft woensdagmiddag in zwembad De Zijl de jaarlijkse school- mwedstrijden gewonnen. Roomburg was zowel bij de jon- j als de meisjes de sterkste. Basisschool De Singel aan de thoflaan werd tweede, gevolgd door De Dukdalf uit de Me- jwijk. De ongeveer 140 deelnemers van de elf deelnemende Dien streden om de titels op de 25 en 50 meter vrije slag, de »n 50 meter schoolslag en diverse estafette-onderdelen. Door jnputerproblemen kon de organisatie de einduitslag niet ;en op woensdagmiddag bekendmaken. ilitie sluit oude telefoonnummers af De politie Hollands Midden sluit vanaf 15 januari 0900- en alle districtelijke informatienummers af. Aanleiding is idelijke invoering van het nummer 0900-8844 bij 'geen 1, wel politie', vorig jaar september. Met dit nieuwe num- fwil de politie haar bereikbaarheid verbeteren. Iedereen die i nodig heeft in niet-spoedeisende situaties kan dag en it via het landelijke nummer doorverbonden worden met laatselijke politie. Doel is het besparen van tijd waardoor de tie meer aandacht kan besteden aan onder meer politiezorg traat. Tot nu toe is de landelijke invoering een redelijk ge- jde actie, al lukt het nog niet om 95 procent van de tele- itjes binnen 15 seconden te beantwoorden. Voor doven is telefoon 0900-1844 beschikbaar. ibu. irale van QS os van de commissiele- ag zich dan kunnen vin- het voorstel van het col- e parkeertarieven voorlo et te verhogen, Van As ten Unie/SGP) toonde iteravond een fel tegen- Want, zo hield hij wet- Schultz voor, als de ge- de tarieven niet ver zou het parkeren in de t steeds goedkoper wor- e huidige tarieven gelden 1999 en de inflatie voort. „En het goedko- ;a orden van het parkeren op het gemeentebe streven naar een autolu- we binnenstad. De tarieven moeten dus op z'n minst wor den gecorrigeerd naar de infla tie." Van As zei ook zijn twijfels te hebben over de argumentatie van Schultz. Die had eerder ge zegd dat de tarieven niet zou den worden gewijzigd omdat in 2002 gemeenteraadsverkiezin gen zouden worden gehouden. En ze wilde niet door een be sluit in 2001 het nieuwe college van 2002 voor de voeten lopen. „Maar volgens mij is er iets an ders aan de hand", zei Van As. „Ik denk dat de argumenten zijn ingegeven uit angst voor af stoting van de kiezer. En angst is geen goede raadgever." Bijna niemand ziet iets in het gedachtelijntje van Van Hees Het was maar een 'gedachtelijntje', geen uitgewerkt plan. Toch leek het Van Hees (GroenLinks) wel aardig om eens te filosoferen over het opzetje, nu er in de vergadering van de commissie parkeren toch werd gesproken over het handhaven van de huidige par keertarieven. Het idee in een noten dop: maak het parkeren 'uit het zicht' goedkoper en het parkeren op straat, althans in het centrum en de ring daaromheen, duurder. Waarom het parkeren op straat juist duurder moest worden? Omdat het toch gemeentelijk beleid was te stre ven naar een autoluwe binnenstad. Nou, dan kon je als gemeente het par keren op straat best een stukje minder aantrekkelijk maken. En met minder auto's op straat zouden de fraaie ge vels tot volle wasdom kunnen komen en zouden de toeristen een beter zicht hebben op de vele rijkdommen in de stad. Bovendien beschikte de stad toch zeker over een aantal mogelijkheden om auto's uit het zicht te parkeren, parkeergarages dus. Het extra geld dat zo binnenkwam ging naar het parkeer- fonds, en dat geld kon dan mooi wor den gestoken in extra mogelijkheden om uit het zicht te parkeren. Een gedachtelijntje of niet, de mees te commissieleden hoorden Van Hees met stijgende verbazing aan en had den flinke kritiek op het proefballon netje van de GroenLinkser. De Coo (LWG/De Groenen) kon niet nalaten meteen op te merken dat het geld uit het parkeerfonds ook zou worden ge stoken in de Boommarktgarage. En daar was GroenLinks toch tegen? Nee, de Boommarktgarage was er nog niet, dat was slechts 'een virtuele garage' pareerde Van Hees. De Lange (WD) had andere kritiek. Op zich klonk het verhaal hem wel sympathiek in de oren, de gedachte gang om toerisme en parkeren 'met el kaar te verbinden'. Maar of het verho gen van de tarieven wel het gewenste effect van minder auto's op straat zou hebben, waagt hij te betwijfelen. Mis schien zou het wel zo zijn dat de toe risten Leiden dan links laten liggen. Dat ze zouden zeggen dat het een stad van niks is: „Want je kan je auto niet kwijt en ze hebben hoge tarieven." Dat dacht Van Hees toch niet. De toeristen kunnen toch kiezen voor een andere vorm van vervoer, de trein bij voorbeeld? Want: „Veel mensen gaan ook met de trein naar Amsterdam." Sloos (Leidse Partij) was zelfs heel erg boos. Zeer onsympathiek was het ideetje van Van Hees. Zeer onsympa thiek. „GroenLinks is er kennelijk voor de gewone man uit de auto te krijgen. Snelders (D66) zei 'wel iets te zien' in het gedachtelijntje van de Groen Linkser. Het was immers een feit dat de parkeerduk de laatste jaren alleen maar was toegenomen? Maar aan de andere kant: of de autobezitters min der snel hun wagen in de binnenstad zouden parkeren, als de tarieven om hoog zouden gaan, betwijfelt ook hij. Eu dan Bleijie (CDA). Hij zei het idee van autoluwheid te onderschrijven. Maar om dat nou af te dwingen door het verhogen van de parkeertarieven, nee, dat vond hij toch 'onaardig'. „Stelt u zich maar voor. Ie loopt als toerist naar een parkeermeter en je blijkt daar de ene munt na de andere in te moeten gooien. Dan heb ik liever nog dat men zegt dat ik op een bepaal de plek niet mag staan met mijn au to." leiden onno havermans De Leidse Sterrewacht en de Hortus Botanicus krijgen weer een prominente plaats in het Leidse stadsbeeld. Aan het ein de van dit jaar moet er een plan van aanpak liggen. „We willen dat aan de overkant van de Wit te Singel straks weer een stra lend complex staat", zegt H. Schippers van de Leidse univer siteit. Wat de universiteit precies met het terrein gaat doen, is onderwerp van studie. Zo zal er historisch onderzoek worden verricht naar de plek waar de toen nog piepjonge universiteit 400 jaar geleden haar tuin met geneeskrachtige kruiden aan legde en waar meer dan 250 jaar later een uitkijktoren voor sterrenkijkers werd gebouwd. „We laten de hortus natuur lijk bestaan en we zouden de Sterrewacht met zijn koepels kunnen herstellen, terwijl het gebouw een andere bestem ming krijgt", aldus Schippers, die als hoofd van de afdeling onderhoud en energie van de universiteit verantwoordelijk is voor de plannenmakerij. „Wat we er in stoppen kan ik nog niet zeggen - er valt te denken aan huisvesting van een universitai re afdeling of een deel van de academische gemeenschap. In elk geval moet de museale toe gankelijkheid van het terein overeind blijven. En het is zeker niet de bedoeling dat we de ge bouwen gaan slopen en er een torenflat neerzetten." Sloop is sowieso geen optie, nu de universiteit 150.000 gul den subsidie heeft gekregen van het rijk om een visie op het terrein te ontwikkelen. Het gaat om een zogeheten Belvedere- subsidie, geld dat door staatsse cretaris Van der Ploeg wordt in gezet om cultureel erfgoed te gebruiken tegen vervlakking en uniformiteit in Nederland. Die anderhalve ton is niet ge noeg voor het onderzoek naar de oorspronkelijke bestemming van het terrein en de kostenra ming van eventuele plannen. Er moet geld bij van de universi teit en wellicht ook de gemeen te. „We zijn uitermate blij met deze subsidie", zegt Schippers. „Nu gaan we kijken of we vol doende geld bij elkaar kunnen krijgen voor een gedegen on derzoek Subsidie is altijd maar een deel van het benodigde be drag." leiden pablo cabenda De agenten wordt gewezen op de mogelijkheden van doorver wijzing naar diverse jeugdhulp- instanties, er is een speciale verwijsgids ontwikkeld en de politie krijgt ook een handrei king voor de omgang met ou ders en jeugd. In maart dit jaar gaat de eerste groep van start met de tweedaagse cursus om na anderhalfjaar met een derde dag de training af te sluiten. Het is voor 'het eerst in Nederland dat een voltallig korps een der gelijke cursus volgt. De opleiding is vooral be doeld om te voorkomen dat probleemgedrag bij jongeren zich ontwikkelt tot crimineel gedrag. En om de politie te trai nen in het onderscheid maken tussen gewone baldadigheid en gedrag dat ernstiger gevolgen kan hebben, zegt woordvoerder Hugo Vos. „We hebben natuur lijk al onze jeugdspecialisten. Maar de laatste tijd is de crimi naliteit van de jeugd toegeno men. In 2000 is 5 procent van alle jongeren in Nederland in aanraking geweest met de poli tie. In Hollands Midden zitten we net daaronder met 4,8 pro cent. Maar dat percentage moet nog verder naar beneden. En de jeugd is sowieso een speerpunt in het beleid van Hollands Mid den." Het is, zo verzekert Vos, niet de bedoeling dat de politie op de stoel van de therapeut gaat zitten. „Er wordt zo snel moge lijk doorverwezen of met ou ders gesproken. Maar dat ver eist ook de nodige vaardighe den. Hoe benader je bijvoor beeld de ouders?" Volgens Nita van Veluw, de pedagoge van S O die de trai ning heeft ontwikkeld, bestaat er een enorme behoefte bij de politie aan meer zekerheid bij de omgang met probleemjon geren. „Het is nu bij de politie niet altijd duidelijk waar pro bleemjongeren terechtkunnen. Er moet heel wat aan de hand zijn wil een jongere met een hulpinstantie in contact ko men. Meestal gebeurt het als ze al met justitie in aanraking zijn geweest. En dan is het eigenlijk te laat. Daarvoor kan de politie al een signaalfunctie vervul len." Volgens Van Veluw is er altijd een klein percentage probleem jongeren dat doorschiet en niet in het vangnet van de instanties terecht komt. Als door de trai ning dat percentage kan wor den verminderd, zou dat heel mooi zijn. Maar ze zou voorlo pig die doelen niet zo hoog wil len stellen. „Het zou al prachtig zijn als door de training de poli tie wat zekerder zou komen te staan in de omgang met de jeugd." leiden De Oude Singel tussen de Nieuwe Beestenmarkt en de Nieuwe Mare krijgt momenteel een fikse opknapbeurt. In het kader van het ge meentelijke plan Binnenste Beter komt er nieuwe bestrating, worden er zogenaamde Leidse lantaarns geplaatst en krijgen de bomen extra ver zorging. De komende drie maanden is geen doorgaand verkeer mogelijk op de Oude Singel. Ook fietsers, bromfietsers en voetgangers hebben hinder van de werkzaamheden. foto hielco kuipers Alle agenten op cursus Alle zeshonderd geüniformeerde agenten van het poli tiekorps Hollands Midden krijgen in Gouda een training die ze beter moet leren omgaan met de jeugd. De cursus van de Stichting voor Opvoedingsondersteuning omvat twee dagen en is bedoeld om in een vroeg stadium 'sig naalgedrag' bij jongeren op te merken; afwijkend gedrag dat te maken kan hebben met het kind zelf of probleem situaties thuis, in de buurt of op school. Intratuin Voorschoten, Leidseweg 518, 071-5322203 Peperomia caperata 'Lilian' inclusief pot van Xstffé nu voor P&O X> North Sea Ferries 3-daagse City-Cruise naar Vork i F\, N aar t/m 28 april met ons mee en hc/ock het Noord-Engelse stadje Merk. Inbegrepen li 2 Overnachtingen aan boord in een gedeelde Economy Cabin Rustransfer Hull-Nork v.v. Boekingscode S90 Rel cn vraag naar dc voorsvaarden

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 13