winter Veldslag op internet kost vele banen Profvoetbal niet bevreesd voor onderzoek Justitie Schaker betaalt honderd piek voor kopje koffie Open dag Toezicht geheime camera strafbaar GRATIS 13 15 17 19 21 Transgene ANDi moet mensen redden ^Cieba zonnig r winterweer' Volendam houdt rekening met enorme verkeerschaos 2 WEKEN LEIDSCH DAGBLAD _pAG 12 JANUARI 2001 :1 te overgebleven leden legendarische pop- The Doors komen deze met een cd met niet uitgebrachte nummers van Jim Morrison. Het I dertig jaar geleden dat jr van de groep in Pa- erleed. Volgens platen- ïappij Warner Music alle nummers uit de Morrison. Warner van 'verbazingwek- materiaal, dat merk- lig genoeg nooit is uitge- bod schi f: 0111 :ster wel Wiel Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad De Specialist: gestroomlijnd en messcherp door Noordzee Leids Dialect: willen ook de blegeur- zeggers nu opstaan? Bewoners 'lage' Peppelschans zijn onzekerheid over sloop beu I T fi 18 """riSr j\. Het chaotische -tip leven van acteur en muzikant \.v' W::T. Htél Frank Schaafsma Jacobswoude I Krajicekwil dubt over aankoop te veel geld dure grond in en ontbreekt in Rotterdam den haag ronald frisart ferdi schrooten Het Nederlandse profvoetbal is niet bevreesd voor het onderzoek naar de handel in jonge spe lers uit Zuid-Amerika en Afrika, waartoe minis ter Korthals (justitie) opdracht heeft gegeven. Woordvoerders van Ajax, PSV en Vitesse hebben dat desgevraagd laten weten. De voetbalbond KNVB zal van harte aan het onderzoek meewerken. De organisatie van de profclubs, de FBO, vindt zo'n onderzoek vol strekt normaal, terwijl de spelersvakbond WCS het zelfs toejuicht. Een gedragscode waarin clubs vastleggen dat ze zich niet met louche spelersmakelaars zullen inlaten, zoals geopperd door CDA-Kamerlid Atsma, vindt iedereen over bodig. Kamerleden hebben al langer het ernstige ver moeden dat er binnen de voetbalbusiness spra ke is van misstanden, tot aan regelrechte men senhandel toe. Parlementariërs zijn extra fel nu bekend is geworden dat Leonardo, het 17-jarige Braziliaanse supertalent van Feyenoord, inder daad over een vals Portugees paspoort beschikt. Met zo'n vervalst reis- en identiteitsdocument had hij helemaal niet voor Feyenoord uit mogen komen. Feyenoord is de enige topclub die weigert te reageren. „We weten nog niets van een onder zoek door het ministerie naar internationale transfers", aldus manager H. Hagelstein. Vol gens Ajax-zegsman E. van Leeuwen houdt de Amsterdamse club zich bij transfers van spelers keurig aan de regels en worden daarbij slechts zaken gedaan met 'betrouwbare makelaars'.Van een gedragscode ziet Ajax het nut niet zo. „Met illegale spelers willen we niets te maken hebben en bij ons loopt er ook niet één rond", stelt Vitesse-hoofdscout J. Streuer. Ook PSV-woordvoerder P. Salazar vindt een gedragscode overbodig, omdat er al voldoende wetgeving is. „Er zijn wetten eri regels en daar aan moet je je houden, hoe vervelend dat soms misschien ook is. Bij de KNVB laat woordvoerder H. Poos weten dat de voetbalbond alle medewerking aan het onderzoek van Justitie zal verlenen. Directeur G. Slager van de FBO, waarin de profclubs zijn ver enigd, vindt het 'normaal dat misstanden wor den onderzocht'. Ronduit blij met het initiatief van minister Korthals is L. Everard van de spelersvakbond WCS. „Aan verwerpelijke praktijken in de han del in jonge spelers moet een einde worden ge maakt." Dat een gedragscode soelaas kan bie den, noemt hij 'een illusie'. Pagina 3: 'Zestig procent voetbalmakelaars zijn schurken' het| ;e vrouw in duigeëxecuteerd iseql volgfl gevangenis in Oklaho- afgelopen nacht Wanda Van (Allen (41) wegens een 1 steil in 1988 terechtgesteld, fp de eerste vrouw sinds in de Amerikaanse dood is gebracht. Al- ook de eerste zwérte die in de VS werd te- teld sinds 1954. Ze een dodelijke injectie, ir haar dood werd bij igenis nog geprotes- [onder anderen door de Pietfc dominee Jesse Jackson, t bej Allen zwakbegaafd zou arenj jrgieprijzen tl€ 'en inflatie op •zi/ atie iS in 2000 uitgeko- 2,6 procent. Dat is het e jaargemiddelde sinds De hogere prijzen van tof, gas en elektriciteit .'n belangrijke oorzaak stijgen van de prijzen, het Centraal Bureau e Statistiek vandaag, gsmiddelen werden in n gemiddeld 0,9 procent r. Kleding en schoeisel in 2000 juist iets goed- De huren stegen min- ïarto jr. zat elijk in bunker lonesische politie heeft Schi nker ontdekt onder de illa van ex-president to. Diens voortvluchti- i Tommy zou zich mo- tn het onderaardse ver- hf ebben verscholen. Het van de bunker werd al !d' maar *s nu aange_ JL met moderne appara- )e 38-jarige Tommy is deeld tot achttien wegens corruptie, tij ontsnapte en is de iteeds te slim af. t ~>I MSilt 4V': - Washington ANDi, de eerste transgene of genetisch veranderde aap, kijkt nieuwsgierig de camera in. Amerikaanse wetenschappers zijn er met zijn 'schepping' voor het eerst in geslaagd een primaat, de soort zoogdieren waartoe ook de mens behoort, genetisch te ver anderen. Resusaapje ANDi - iDNA of 'ingebracht DNA', maar dan achterstevoren - is drie maanden oud en maakt het zeer goed. Het aapje werd geboren uit een eicel waarin een eenvoudig gen uit een kwal was ingebracht. Daardoor gloeit een van de moleculen in de cellen van de aap op onder een speciale microscoop. Deze geneti sche wijziging werd alleen maar aangebracht om de techniek te ont wikkelen. Met dezelfde vaardigheid kunnen dan veel belangrijkere genetische aanpassingen worden bereikt, waardoor ziektes die ver gelijkbaar zijn met die van de mens kunnen worden nagebootst. Dat zou weer een veel beter onderzoeksmodel opleveren dan de gene tisch gewijzigde muizen of vliegen die nu worden gebruikt in labo ratoria. De transgene apen kunnen waarschijnlijk worden gebruikt om medicijnen tegen ziektes als Alzheimer te ontwikkelen. Dieren beschermers zijn verbolgen over de ontwikkeling van een technolo gie waarmee apen kunnen worden omgevormd tot modellen van menselijke ziektes. De onderzoekers zeggen echter dat zij geen apen ziek willen maken, maar mensen willen genezen. foto ap Van den Ende schrikt van show met spermadonor hilversum anp Joop van den Ende heeft ge schrokken gereageerd op het idee van Joop van den Ende TV Producties om vrouwen met een kinderwens op televisie een spermadonor te laten uitkiezen. „Onder mijn leiding zou zo'n programma nooit zijn gemaakt. Ik vind het walgelijk." Van den Ende is al jaren niet meer ver bonden aan Joop van den Ende TV Producties. Pagina 2: De kindertjes komen bij Van den Ende vandaan HOGESCHOOL n H H El SI Opleiding leraar basisonderwijs Alleen voor voltijdopleiding 19 januari 9.30-12.00 uur Amsterdam |an Tooropstraat 136 Alkmaar Gabriel Metsulaan 34 tel (020) 6137079 Aanwezigheid bij tel (072) 5121868 aanvang gewenst leiden jacob van der meulen De grootste problemen zijn de laatste maanden ontstaan bij de zelfstandige providers die hun diensten gratis aanbieden. De hoop dat hoge investerin gen zouden worden terugver diend via advertentie-inkom sten op internet is vruchteloos gebleken. Een voorbeeld van een provider die daardoor ern stig in de problemen is geko men is Freehosting. Bij dit be drijf kunnen internetgebrui kers gratis een eigen internet adres registreren. In de IT-sec- tor is algemeen bekend dat het bedrijf inmiddels op de rand van de afgrond verkeert. Ook consumentenwebsites als Letsbuyit en Recipeweb zijn in de problemen gekomen. Woordvoerder Van der Stam van de NLIP, de brancheorga nisatie van de providers, be vestigt dat zelfstandige provi ders van gratis internet 'niet meer levensvatbaar zijn'. Vol gens de NLIP zijn daardoor het afgelopen jaar veel providers over de kop gegaan. Hoeveel arbeidsplaatsen daarbij exact verloren zijn gegaan, is de or ganisatie nog niet bekend. Woordvoerder Lankhout van het IT-bedrijf Vuurwerk.nl, in middels onderdeel van Versa- tel, is niet negatief over de re cente ontwikkelingen. „Er zijn het laatste jaar 26 gratis inter- netproviders uit de grond ge stampt. Maar daar is helemaal geen vraag naar. De markt voor gratis internet is voor veel bedrijven onhaalbaar geble ken. De sector wordt nu wak- kergeschud. De roze wolk is overgedreven en alleen de goe de en sterke bedrijven overle ven." Vuurwerk houdt zich be zig met business-tot-business- diensten op internet. Die markt heeft geen last gehad van de Nasdaq-krach, aldus Lankhout. De malaise in de intemetin- dustrie heeft ook toegeslagen bij de media. CNN zint op het ontslaan van werknemers die internetsites vullen. Eerder de den The New York Times en News Corp, het mediaconcern van Rupert Murdoch, al het zelfde. Volgens zakenkrant The Wall Street Journal gaan er bij CNN vijfhonderd tot duizend banen verdwijnen, waarvan de mees te worden geschrapt bij de in- ternettak. De financiële pro blemen voor de IT-bedrijven ontstonden na het instorten van de Amerikaanse technolo- giebeurs Nasdaq. Op slag ver loren investeerders een be langrijk deel van het vertrou wen in de kleine bedrijven. hilversum gpd-anp den haag gpd bt ale! ruimt op! Haast de vele showroommodellen met kortingen tot wel 50%, w( voor deze opruiming door onze gehele collectie scherpe aanbiedingen, t v liste meubelen voor de laagste prijs! Wacht niet te lang. want op op! De aanwezigheid van camera's in openbare ruimtes en buiten moet duidelijk worden aan gegeven, bijvoorbeeld met borden. Op het hei melijk filmen van burgers komt een straf te staan van twee maanden cel of tienduizend gulden boete. Het kabinet neemt vandaag een besluit over dit wetsvoorstel van minister van justitie Korthals. De minister wil voorkomen dat de persoonlij ke levenssfeer van burgers wordt aangetast door het snel stijgende aantal camera's op straat en in gebouwen. Steeds meer gemeenten plaatsen camera's in vooral de uitgaansgebie den om de veiligheid te vergroten. Tot nu toe waren alleen winkels en horecage legenheden verplicht om het publiek te wijzen op de aanwezigheid van zulke camera's. Deze regel blijkt in de praktijk echter niet te voldoen. Rechters konden niet tot een eensluidend oor deel komen over de rechtmatigheid van deze wijze van toezicht. Met de nieuwe wet wordt het verplicht om op alle voor het publiek toe gankelijke plekken te waarschuwen voor came ra's. Voor een aantal gevallen geldt echter een uit zondering. Zo mogen journalisten mensen met een verborgen camera filmen als ze daar een goede reden voor hebben. En burgers mogen gewoon op straat blijven filmen met een draag bare camera. Ook het gebruik van webcams, die rechtstreeks beelden uitzenden via internet, is niet strafbaar zolang mensen maar niet her kenbaar in beeld worden gebracht. Dat geldt te vens voor camera's bij verkeerstoezicht. Volendam houdt rekening met een enorme verkeerschaos op de toegangswegen naar het dorp. Naar verwachting zullen vanavond 15.000 tot 20.000 per sonen deelnemen aan de stille tocht en de herdenking van de brand in café 't Hemeltje, waar bij tien doden vielen. De Bij eenkomst van Verbondenheid moet vóór alles een Volendam- se aangelegenheid zijn, bena drukt burgemeester IJsselmui- den. NOS Actueel treedt op als hoofdleverancier van beelden van de stille tocht en de aan sluitende herdenkingsbijeen komst in het stadion van FC Volendam. Deze beelden wor- KATWIJK. AMtACHTSWEG 11-13 LEIDERDORP, MBJftELPLBN 7 DIE MEN, MEUtaSOULEVAAD. OP D£ SNIEP 11 INFO-TELEFOON: (071) 402 II SI WIJK AAN ZEE GERARD VAN PUTTEN Schakers zijn erkende langslapers. Wijk aan Zee rust nabij duin en rookbrakende Hoogovens in vrede. In de Morriaan, vanaf vandaag tot en met 28 januari do mein van het Corus Chess Tournament, staan op de vroege vrijdagmorgen alleen 230 borden met stukken idaar. Paraat staat, met sjaal om haar hals, ook Anne ke Eder, voor de vierde keer toemooise- cretaris. Ze heeft van schaken geen flauw benul, maar volgens ingewijden bij zowel Corus als in schaakmilieu wel van regelen. Eder kampt met een aan doening die verdacht veel op een keel ontsteking lijkt. „Maar ik laat me dit toernooi niet ontnemen. Al die figuren, die je langs ziet schuiven tijdens dit eve nement. Prachtig." Eder doelt luttele uren voor de officiële loting niet op de grootmeesters. In die categorie, waar ditmaal de nummers een tot en met negen van de wereld aan schuiven, verkeren vandaag de dag nog maar weinig figuren die beantwoorden aan het cliché van de volstrekt wereld vreemde schaker. Maar op lager niveau zijn ze er nog wel, de wereldvreemde re miseschuivers met margarinevette ha ren, die in stilte de liefde voor hun enige dame in het leven uitdragen. „Die van het schaakspel." Klein leed in De Morriaan, waar hoofd- scheidsrechter Thom van Beekum loopt te sniffen en te snuiven. Na een vlucht van twaalf uur kreeg deze Nederlandse consul te Kameroen te horen dat zijn koffers nog niet op Schiphol zijn gearri veerd. „Mij is verzekerd dat het nog wel vijf dagen kan duren voor ze er zijn. Ik ben dus meteen na aankomst als een gek een pak, ondergoed, overhemden en tandpasta gaan inslaan." Ondertussen controleert Niek Verweij als technisch medewerker van de Am sterdamse firma Lost Boys de sensor borden van de grootmeesters, die in ver binding staan met de monitoren, pers kamer en met internet. Alles doet het. Peter Admiraal, hoofd catering van De Morriaan, is doende de voorraden te in specteren. „De traditionele snert is inge vroren. Ik doe dit al 22 jaar. maar van het spel weet ik weinig. Wel van scha kers. Apart volk. Soms zijn ze zo gecon centreerd op hun partij, dat ze honderd piek betalen voor een kop koffie zonder het wisselgeld af te wachten. Ik ga wel altijd achter ze aan." NR. 42514 LOSSE NUMMERS 2,25 ZATERDAG 2,75 ÏSSSF® De gróótste selectie kantoormeubelen 2000 m2 SHOWROOM! toormeubelen iKmtob HET WOORD IS AAN Anonymus Een vriend: iemand die bin nenkomt als de hele wereld weggaat. 'Roze wolk is overgedreven De onstuimige groei van internetbedrijven is omgesla gen in een vrije val. Bij IT-bedrijven die zich bezighou den met zogenoemde business-to-consumer-diensten en de internetmedia is zelfs sprake van een veldslag. vooruitblik ZON maan sra? -3*/0° "271° -172° 10% 10% 20% ÏSS5? 70% 60% 50% IT voornemens... Serieuze Internet Projecten of Euroconversie ;-) Kijk op www.macaw.nl Macaw We make serious sites Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. den ook aan RTL en SBS aange boden om te voorkomen dat de organisatoren worden over spoeld met cameraploegen die allemaal hetzelfde komen doen. De stille tocht en de herden kingsdienst worden vanaf 18.59 uur rechtstreeks uitgezonden op Nederland 2. RTL 5 zendt rechtstreeks uit in Volendam Herdenkt (18.50-21.30 uur). De brandwondencentra in Beverwijk. Groningen en Rot terdam vragen morgen in een advertentie in de landelijke dagbladen personeel voor de verpleging van de brandwon denslachtoffers uit Volendam. Pagina 3: Kledingbranche eens over symbool brandbaarheid Naam: Voortetters: m/v Adres: Postcode: Plaats: T elefoonnummer: fl.v.m.'controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) EP er kwartaal automatisch (ƒ106,95) Per kwartaal acceptgiro 107,95) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071-5128030 of abonneren vla: www.leldechdagblad.nl 8 712141 400114 t/m vrijdsc

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1