Lf Paulus en de Grieken 3000.- wijs in ontuchtzaak' Internetbedrijf wint van andere dienstverleners O LEF Leiden Regio ünderverhoor geen HORA EST IAMRO :lercq M ABN'AMRO Arenthals Grant Thornton (?0deC StTÜ«««raw™*»LeidschDagblad "VtoLcLxycVaxv Leiden LERCQ. HART VOORDE ZAAK andeling rond 400-jarige boom Leidsel? Wan koophandel wjnland Aremhals Grant Thornton I g?| Leiden Praat je LEF dar over d' LEIDS' ^7 fta«t««v*« TAHT8R vam 01 m aa mo Arcnthal* Grant Thornton 58 account c n Adviseur, De organisatoren van LEF Kamsteeg accountants en adviseurs «OTOL.A.. lensdag 10 januari 2001 to 15 Fm// Effect naar finale van LEF Een pakkende leus hebben ze allemaal tijdens de eerste voor ronde van Lef, de wedstrijd voor beginnende ondernemers in de regio Rijnland. Tamelijk goed doortimmerde bedrijfs plannen evenzeer, al ontdekken de critici in de zaal hier en daar een zwakke plek. Maar slechts één kandidaat kan de winnaar zijn. De jonge ondernemers doen dus flink hun best tijdens de presentaties van hun bedrij ven in de Holiday Inn. „Wij zijn de oplossing", prijst Max Boon van Leiden Student Research Consulting zich aan. „Wij zijn uniek. En erg scherp geprijsd." De beginnende on derneming biedt haar diensten aan aan bedrijven die zaken willen doen in het buitenland. Tegenkandiaat Ludo Goudkuil begeleidt bouwprojecten voor aannemers, kleine bedrijven, beheersmaatschappijen en par ticulieren. Hij zorgt ervoor dat het niet mis gaat met dergelijke projecten en dat de kosten niet onverwacht veel hoger uitval len. „Een moet de eerste zijn", aldus Goudkuil. De internetad- viseurs van Full Effect, de derde kandidaat in de eerste voorron de, beloven bedrijven succesvol zakendoen op de digitale snel weg. „Gaat u stappen zetten op internet, denkt u dan aan Full Effect", houdt Arthur van Es van het e-commercebedrijf de ondernemers in de zaal voor. De kandidaten worstelen zich door lastige vragen uit de zaal en van de jury. Maar uiteinde lijk tekent zich een meerder heid af ten gunste van de inter- netjongens. De jury kiest una niem voor Full Effect. En ook de publieksprijs gaat naar Van Es en zijn collega-ondernemer Thomas Pril. Het duo staat op 12 juni in de finale van LEF, voorheen bekend onder de naam Leidse Start. De jury is gecharmeerd van het Oegstgeester bedrijfje om zijn innovatieve ideeën. Full Ef fect prijst internet niet aan als doel maar als middel voor be drijven om hun klanten van dienst te zijn. „Een manier om klanten op een brede manier kennis te laten maken met je bedrijf en je product", aldus de oprichters van het bedrijf. Verwacht van hen overigens niet direct dat ze een site bou wen. Ze houden zich meer be zig met advisering aan onder nemingen op het gebied van in- ternetstrategieën en ze helpen de medewerkers vertrouwd te maken met e-commerce toe passingen. Ondanks de winst voor Full Effect waarschuwt de jury. „Jul lie naam dekt de lading niet he lemaal", zegt de juryvoorzitter. En: „Het idee om vanuit marke ting iets met internet te gaan doen is innovatief. Maar het is ook snel na te maken." Het zal allermaal wel goed komen, zeker als de beginnen de ondernemers de gratis les van E. van der Kraan van Kam steeg Autolease - tijdens het juryberaad - in hun oren kno pen. „Neem dienstwillige me dewerkers aan. Niet iemand met een zure kop. Hoedt u voor meelifters en rugzakken, met name als dat familie is. Leer, leer, leer en innoveer. Ook be langrijk: wees flink in de aanpak van debiteuren." Maar vooral, zo benadukt Van der Kraan: „Concentreert u zich op de klanten. Geef. Vooral warmte." CONNIE VAN UFFELEN obanden van het verhoor rin twee broertjes zeggen ueel te zijn misbruikt door familievriend, laten zien er 'veel tegenstrijdigheden' un verhaal zitten. Dat vindt ans de advocaat van de ver- ite na het vertonen van de den voor de Haagse recht- c. Volgens de officier van de tonen de beelden juist dat de jongetjes een 'be- vvbaar en consistent' ver vertellen. De verdachte ent in alle toonaarden, 35-jarige familievriend Ier vaste woon- of verblijf- ts wordt verdacht van on- t met de twee Waddinx- ise broertjes en hun vriend- issen 29 november 1999 en iril vorig jaar. De kinderen in toen acht en negen jaar Toen de vader van de rtjes op 12 mei vorig jaar twee vrienden verhaal ging n, zou de familievriend met mes hebben gezwaaid. De ier van justitie eiste begin ber vijftien maanden cel. vocaat Van Roy wilde toen expert laten kijken naar de oren van de broertjes, om- ïij twijfelt aan hun geloof- digheid. De rechtbank i dat verzoek af, maar keek ren wel zelf naar diverse nenten. Hierin vertellen de etjes onafhankelijk van el- een gedetailleerd en soort gelijk verhaal over seksuele handelingen die de familie vriend meerdere keren zou hebben gepleegd toen zij hem bezochten. De advocaat bepleit vrij spraak omdat hij nog steeds vindt dat de geloofwaardigheid van de kinderen niet vaststaat. Als voorbeeld geeft hij dat het jongste broertje vertelt dat de man - die nog een asielaan vraag heeft lopen - naar Sad dam Hussein moet als hij in de gevangenis komt. De raadsman denkt dat er sprake is van beïn vloeding, omdat het over poli tiek gaat en er 'tegelijkertijd' over de moeder wordt gespro ken. Ook vindt hij dat de kinde ren bij cruciale vragen erg lang moeten nadenken en dat een tekening van een van de broer tjes tegenstrijdig is met diens verhaal over zijn slaapplaats bij de man. Daarnaast zegt een van de jongetjes dat er niks gebeur de als zijn broertje in de buurt was, terwijl hij wel praat over handelingen 'met ons'. Officier van justitie Boersma denkt dat de verhalen niet ver zonnen zijn, mede omdat de jongens hun interviewer recht in de ogen kijken en soms moeite hebben om over be paalde dingen te praten. Zij eist dat de verdachte 2500 gulden smartengeld betaalt aan het vriendje van de broertjes. De rechtbank doet op 23 ja nuari uitspraak. Leidsch DagbladAHCIHEVEN Geurt Henk van Kooten onderzocht Griekse invloed op christendom ANNO 1900 i Donderdag 10 Januari LEIDEN - In het verslag van de Kamer van Koophan del en Fabrieken komt een zinsnede voor, die aanlei ding zou kunnen geven, dat men den directeur van het telegraafkantoor alhier zou kunnen beschuldi gen een maatregel ingevoerd te hebben, die terecht tot gegronde klachten aanleiding heeft gegeven. De dames toch, op het rijkstelephoonkantoor werk zaam, mogen geen telegrammen per telephoon op nemen, maar dit moet geschieden door ambtenaren der telegraph ie. Terwijl de dames somtijds tijd over hebben, maar de telegraphisten steeds veel arbeid hebben te verrichten, moet dit toch aldus geschie den, echter niet op order van den directeur alhier, maar het Hoofdbestuur heeft dezen onpractische maatregel ingevoerd. Er loopen vier draden van het Centraalbureau naar het Rijkstelephoonbureau, daaraan ligt het dus niet; maar de dames zijn niet zoo bekend met de noodige voorschriften dertele- graphie. Ons dunkt echter, dat het een kleine moei te is - de dames op het Rijkstelephoonkantoor geven blijken van uitnemend ontwikkeld te zijn - haar die voorschriften in korten tijd in te prenten! ANNO 1975 oudenregen bij de hoofdingang van de Hortus is dit jaar 400 Nu het winter is en het blad is afgevallen, zijn de kale tak- s bast van de boom goed te zien. Zondag 14 januari vertelt tijdens een uur durende wandeling over deze aar ook over andere bomen. Deelname, inclusief de en- de Hortus en een kopje koffie bedraagt 10 gulden. Er n 12.00 uur begonnen op het plein voor de nieuwe winter de Hortus aan het Rapenburg 73. Voor meer informatie: Nieuwsgierigheid is de belangrijkste drijfveer voor de ee tenschap. De rubriek In Onderzoek doet een willekeurige ep uit de vele onderwerpen waar Leidse onderzoekers zich hebben verdiept. Vandaag: theoloog Geurt Henk van Kooten en het wereldbeeld van Paulus. r velen bestaat nog altijd beeld dat het christendom kort na ontstaan, vrij van ere denkrichtingen heeft vikkeld. Grieks-Romeinse jofie zou door de christe- tijdenlang zijn afgewezen. .beeld is echter aan vervan - [toe. Leidse theologen me- dat intellectuelen met kse denkwijzen al direct uitmaakten van het chris- .Jom. 11 rt Henk van Kooten pro beert op 25 januari op het erzoek dat aan deze bevin gen ten grondslag ligt. Hij ^■erzocht twee authentieke ven van Paulus en twee ven van leerlingen van lus, en plaatste die in de waarin ze zijn verschenen. Griekse invloed op Paulus' ildbeeld is onmiskenbaar", ,°®„isVan Kooten. wereldbeeld van Paulus, s dat in zijn brieven naar n komt, is voor de onder- :ers de belangrijkste reden Griekse invloed te erken- tenu Van Kooten: „Het gaat om to beschrijving van "de kos- p door Paulus zelf. Een nog- icompliceerde verhande- met invloed uit de Grieks- meinse filosofie: de wereld aat volgens Paulus uit ele- Dten, die door bepaalde 'n het hten beheerst worden. Ty- en 1,-Öi Griekse ideeën uit die ode. Naast de Griekse in- R«(b!r|d z'e je °°k j°odse sPoren. toeslags Zulus' voorspelling over l(jag. einde der tijden in 80 na jstus - dat is onder meer af- ^assei istig uit het boek Daniël. ande! :omt»neerde twee wereld en same den. Lange tijd is gesteld: it het l us was jood, in zijn denk- beschi den zijn nog geen Griekse ectuur, aanwezig- Maar dat is inent onwaar." rbehoo eidse conclusies betreffen j Damn er niet alleen de ideeën Paulus, die immers een i ier was binnen het chris- ^^Jom. Volgens Van Kooten üBde Griekse sfeer in Paulus' /en voor de christenen in ijd geen bezwaar of novi- Hij leidt dat af uit onder- naar twee latere brieven ,n er leerlingen, uit de periode en 80 en 140 na Christus, te laten zien dat de Griekse >ed verder was doorge- Ogen dan tot Paulus alleen, le brieven aan de Kolos- m en de Efeziërs nauwge zet bestudeerd. Daaruit blijkt dat ook latere christenen gelo ven in de kosmos die Paulus be schreef. Van Kooten: „De twee brievenschrijvers blijken geen enkele moeite te hebben met de voor tijdgenoten evidente Griekse invloeden. Daaruit kun je concluderen dat Paulus niet geïsoleerd stond in zijn gebruik van die Griekse elementen." Sterker: de schrijvers van de brieven aan de Kolossenzen en aan de Efeziërs gebruiken Griekse motieven die we bij Paulus nog niet tegenkomen. De twee brievenschrijvers hin gen verschillende standpunten aan, die binnen de antieke kos mologie bestonden. De nieuwe blik op het christen dom, waaruit blijkt dat de reli gie niet volledig vrij ontstond - als het ware van God gezonden -, maar in haar prilste vorm nauwe overeenkomsten had met de Griekse traditie, kan voor een bepaalde groep men sen pijnlijk zijn. Van Kooten hierover: „Veel christenen zien hun geloof als iets dat geheel van boven kwam, loodrecht op de bestaande maatschappij, en dat zich onafhankelijk ontwik kelde. Dat beeld is a-histo risch." Het christendom maakte deel uit van een grote hoeveel heid aan denkrichtingen, die el kaar wederzijds beïnvloedden. De bestaande Griekse cultuur drukte daar een duidelijk stem pel op. Van Kooten kan zich voorstellen dat niet iedereen deze bevin dingen met evenveel gemak op pikt. „Sommige christenen zien de resultaten als kritiek: hun re ligie is niet zo uniek als ze dach ten." Wie denkt dat Van Kooten zelf het christendom slechts ziet als een cultuuruiting die op verzin sels gebaseerd is, zoals veel in tellectuelen, heeft het bij het verkeerde eind. De wetenschap per hangt zelf óók het christen dom aan. „Ik geloof. Ik bezie de ontwikkeling van mijn religie vanuit een historisch perspec tief, maar tegelijk geloof ik. Dat spreekt elkaar niet tegen, nee." Hij ziet zijn eigen bevindingen dan ook niet als een aanval op zijn geloof, maar juist als een verrijking: „Ik vind het juist heel mooi dat het christendom niet ruwweg op aarde is gezet, maar dat het passend werd gemaakt voor de bestaande wereld. Als Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een Ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54,2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. De winnaars van de eerste voorronde van LEF: Thomas Pril (rechts) en Arthur van Es. Opmerkelijke stellingen toegelicht Dat zelfs een honderd procent kans nog geen doelpunt oplevert is een treffende illustratie van de veelgehoorde bewering 'Je weet het maar nooit in de voetballerij'. Stelling 13 bij het proefschrift Quantitative and endocrine genetics of reaction norms for wing pattern in the butterfly Bicyclus anynana waar op bioloog Pieter Wijngaarden op 20 december vorig jaar is gepromoveerd. „Het zijn twee clichés uit de voetbaljournalis- tiek. Die honderd procent kans hoor je vaak in voetbalverslagen. Soms is er zelfs sprake van een 200 procent kans. En dat je het maar nooit weet, hoor je voetballers dikwijls zeggen als hen wordt gevraagd of ze naar een andere club gaan. Vooral wanneer het gaat over een moge lijk vertrek naar het buitenland. Die twee uit spraken heb ik gecombineerd. Niet met de be doeling om de voetbalverslaggevers belachelijk te maken, maar wel om het clichématige taalge bruik van die mensen aan de kaak te stellen. Het is een van de vier vrije stellingen bij mijn proefschrift, maar er is tijdens de promotie niet naar gevraagd. Het ging louter om de inhoud. Ik heb in het laboratorium gekeken naar een vlin dersoort uit Afrika, de Bicyclus anynanaHoe de vlinder eruit komt te zien is afhankelijk van de temperatuur waarmee je hem opkweekt. Hoe wel de genetische informatie identiek is, vormt hij oogvlekken die groter worden naarmate de temperatuur bij het verpoppen hoger is. Ik heb geprobeerd die reactie op temperatuur te ver anderen, maar de onderliggende fysiologie houdt dat tegen. Uiteindelijk zegt mijn onder zoek iets over de wisselwerking tussen genen en milieu. Niet voor niks luidt een van mijn andere stellingen: genen betitelen als 'een blauwdruk' is misleidend." WASSENAAR - In het Wassenaarse Jeroenhuis werden gisteravond de prijzen van de jubileumtentoon stelling van de pluimveefokvereniging 'Wassenaar' uitgereikt. Maar voordat alle glanzende bekers een weg vonden naar de dierenliefhebbers werd het damescomité, dat veel werk achter de schermen had ver richt, in de bloemetjes gezet FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 10 januari LEIDEN - De ledenvergadering van de PSP heeft gisteravond besloten om uit het linkse programcolle ge van wethouders te stappen. Er werd een motie aangenomen, waarin uitgesproken wordt, dat verde re samenwerking met de PvdA in de gemeenteraad geen enkel perspectief biedt. Overigens stelt de par tij in een verklaring ook dat ze eventuele moties van wantrouwen, die tot doel hebben om in Leiden een afspiegelingscollege tot stand te brengen, niet zal steunen. Door het uittreden van de PSP uit de linkse coalitie, vervalt de principiële 19-18 meerderheid waarop het college steunt. De ledenvergadering van de PSP heeft met instemming kennisgenomen van een rapport, dat onder meer was opgesteld door het raadslid Anne v.d. Zande. Uit dit stuk blijkt, aldus de motie, dat wethouders, fractie, bestuur en leden van de PvdA niet handelen naar de letter en de geest van het kernprogramma dat PvdA, PPR, PSP en D'66 voor de verkiezingen van 1974 hadden aange nomen. De PvdA heeft gesprekken met de coalitie genoten over de wijze waarop het akkoord in de praktijk werd uitgevoerd, veelvuldig gefrustreerd, al dus de motie. LEIDEN - Twee groepen Leidenaars zijn bij de Kroon in beroep gegaan tegen het besluit van de mi nister van CRM Van Doorn om aan C A toestem ming te geven de panden Breestraat 125, 127, 129 en Langebrug 48, 50, 52 af te breken of te verbou wen. Dat zijn een aantal leden van de Werkgroep Mi lieubeheer aan de Leidse universiteit en leden van de Vereniging Milieu Defensie die in de Pieters- en Academiewijk woonachtig zijn. In een uitgebreide brief aan de koningin komt de Werkgroep Milieube heer tot de conclusie dat de door C A met sloop bedreigde panden uit cultuurhistorisch en bouwkun dig oogpunt van groot belang zijn. De suggestie van de kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land dat de winkelfunctie van de Leidse binnenstad achteruit zou gaan is volgens de briefschrijvers niet met voldoende gegevens onderbouwd. Geurt Henk van Kooten. foto henk bouwman de vroege christelijke leer in- se gedachtegoed, dan had deze derdaad los had gestaan van zich nooit zo kunnen versprei- het bestaande Grieks-Romein- den. Christenen hoeven dus helemaal niet huiverig te zijn voor dit soort nieuws, mij heeft het juist gesterkt in mijn be wondering voor God." Dat uiterst elementaire ken merken van het vroege chris tendom nu pas worden bloot gelegd, zou kunnen wijzen op een gebrek aan literair-histo- risch inzicht binnen de theolo gie. Immers: duidelijke Griekse invloeden in enkele van de be langrijkste christelijke geschrif ten bleven jarenlang onopge merkt. Van Kooten bestrijdt die kri tiek. „Die Griekse invloed is nu inderdaad goed te traceren, maar dat is lang anders ge weest. De opkomst van het christendom valt samen met een minder bestudeerde fase van de antieke cultuur. Zo zijn bepaalde belangrijke studies, bijvoorbeeld naar de Griekse invloed op het antieke joden dom sinds Alexander de Grote (derde eeuw voor Chr.), of naar Plutarchus, een belangrijke tijdgenoot van Paulus, pas in de jaren zeventig verschenen. Classici hebben zich nu een maal lang niet met deze perio de beziggehouden." Met de toenemende belang stelling ontstaan nieuwe in zichten, zoals die van de Leidse theologen. „Onder vakgenoten is de idee dat antieke filosofie invloed had op de vroegste christenen inmiddels doorge drongen. Maar het brede pu bliek heeft nog altijd een a-his torisch beeld van de verhou ding tussen christendom, jo dendom en antieke cultuur. Die visie verdient nuancering. Het gaat om de basis van onze huidige cultuur."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 15