eiden Regio 'ortaal speelt et onhandig' K Willem-Alexander Pinguïns, orca's en Pand Eurodusnie wacht sloop Strenge politieman steeds meer gewaardeerd F Nieuwe voorstellen fusie ROC Leiden hting wil muziekgebouw kopen 'Kamer van Koophandel zit in Alphen' ISDAG10 JANUARI 2001 971 13 ebrand vindt onrust schuld corporatie robbert minkhorst a gcorporatie Portaal heeft roer rond de sloopflats n de Diamanüaan in Lei- iels aan zijn eigen opstel- danken. Wethouder Hil- (volkshuisvesting) dat de woningstichting dig heeft opgetreden, ónd dat Portaal niet zo- o'n voornemen tot sloop wereld moet slingeren", wethouder in een reac- de ontwikkelingen in de Mors. Het bewonersco- 'Diamant, niet slopen lijpen' kraakte afgelopen ig een leeggekomen flat. il had veel onrust kun- orkomen." Drand heeft Portaal in- s op zijn fouten gewe- ovendien is de verhuur komende flats aan bui- Ise studenten stopgezet, poratie onttrok wonin- 1 het reguliere huizenbe- geeft Hillebrand als re- e SP constateerde dat al „We hebben afgespro- Portaal pas op de plaats Ik wil eerst op de hoogte gesteld wat hun voor- s zijn." Hillebrand praat nd met directeur De an de corporatie, can dan best dat de ge- de verhuur alsnog toe- Deze woningen moeten nu en vijf jaar heel gron den aangepakt. Dan kun iet meer met goed fat- anbieden aan mensen aren op een huis wach- leegstand is nooit een Dptie. Verhuur aan bui- Ise studenten is zeker slechte mogelijkheid." andere kant zal de wet- er niet voor terugdein- de overeenkomst tus- irtaal en de Stichting Studentenhuisvesting draaien, als dat moet. it contract voel ik me inden." I moet Hillebrand er eerst van overtuigen dat sloop de beste oplossing is. „Wij zijn nog niet zover dat die wonin gen moeten worden gesloopt." De bestuurder meent dat Por taal verkeerd handelt door niet ook de gemeente al te betrek ken bij zijn plannen. „Portaal kan de afweging over sloop niet zonder de gemeente maken." Hillebrand vindt het ook kwalijk dat de bewoners van de 300 woningen naar zijn idee nog weinig garanties hebben gekregen. „Het is al ingrijpend als je hoort dat je woning wordt afgebroken, maar het wordt nog ingrijpender als je niet weet wat er daarna komt. Op het moment dat Portaal de brief bij de bewoners in de bus laat val len, moet de corporatie tegelijk zekerheid geven over hun posi tie. Ik vind dat Portaal hier een slag heeft gemist." Behalve Portaal gaat ook de SP niet vrijuit, stelt de wethou der. „Als je te vroeg naar buiten treedt, creëer je dit soort onge organiseerde discussies. En het is dan jammer dat de SP er weer gebruik van maakt voor de eigen publiciteitscampagne." Hillebrand begrijpt de onrust onder bewoners maar al te goed, maar de steun en de be moeienissen van de SP gaan hem te ver. „De SP is op een opportunistische manier aan de slag gegaan in de wijk. Men sen werden verhalen voorge houden van: hier worden jullie slachtoffer van. Jullie komen op straat te staan. De SP zaait pa niek en wakkert de onrust ver der aan." Waar iedereen ook rekening mee moet houden, maakt Hille brand duidelijk, is dat het gaat om de kwaliteit van de wonin gen en die laat te wensen over- .„Het is daarom prachtig als een corporatie voortvarend aan de slag gaat en ook flink wil in vesteren", vindt de bestuurder. „Tegelijkertijd weet je dat het misgaat als je dat niet op een zorgvuldige manier doet." gen het pand te verwerven. In het bestuur van de stich ting zijn de muziekverenigin gen Amigo, De Burcht, Con Fuoco, Werkmans Wilskracht en K&G vertegenwoordigd, die elk een deel van het gebouw huren. Het is de bedoeling dat elke vereniging zelfstandig overgaat tot de aankoop van het tot nu toe gehuurde deel van het pand. Het is juridisch gezien niet mogelijk dat één der verenigingen het totale gebouw in eigendom zou kunnen krij gen, zegt de stichting. tiG als zelfstandige ver- l maar de Stichting Mu- famelgebouw overweegt {enoemde gebouw aan De Rijpstraat te kopen gemeente. De onder- ngen verkeren nog in (natuur stadium, zegt de g in een reactie op be- j in deze krant. Daarin Verder dat de overige Verenigingen hun huur G zouden gaan betalen, pie vereniging er in sla- MidWest Groep lijkt niet geïnteresseerd ROC Leiden heeft de MidWest Groep nieuwe voorstellen ge daan om alsnog te kunnen fu seren. Vlak voor kerst waren de besprekingen tussen beide op het allerlaatste moment spaak gelopen. ROC MidWest Groep is onvermurwbaar. Er komt geen fusie, luidt het antwoord op de nieuwe poging van Lei den. Dat de Leidse onderwijsin stelling voor het altaar door de' huwelijkspartner is afgewezen, weerhoudt haar er niet van de trouwplannen door te zetten. Het stichtingsbestuur legt zich niet neer bij het eenzijdig afbla zen van de fusie. Overigens heeft A. Wooldrik van het colle ge van bestuur van MidWest een andere lezing over dat 'af blazen': „Het standpunt van de raad van toezicht is buitenge woon duidelijk: per 1 januari een fusie. Op 19 december zei Leiden nee en kwam het met nieuwe eisen op tafel. Daar ging de raad van toezicht niet mee akkoord en zij concludeerde daaruit dat Leiden geen fusie wil." In een brief aan de raad van toezicht roept het Leidse stich tingsbestuur (de beide organen die beslissen over de fusie) op het hoofd koel te houden. „De MidWest Groep wilde overhaast handtekeningen zien", zegt J. Geluk, voorzitter van het Leidse bestuur. „De paniek is toegesla gen lijkt het, dan heb je even een time-out nodig. Zoiets kan gebeuren, daar hebben we be grip voor." Koudwatervrees? „Ja, een beetje wel. Ik denk dat de MidWest Groep iets te stellig is geweest." „Wij begrijpen nog steeds niet goed waarom de fusie op het laatste moment is afgebla zen", zegt Geluk. „Ik verwacht nu van de raad van toezicht toch een andere reactie." Die zal er niet komen, meldt Wool drik. De MidWest Groep be spreekt de Leidse voorstellen vanavond en reageert uiterlijk 16 januari. Wooldrik: „Het ant woord moet nog geformuleerd worden, maar er komt geen fu sie." Geluk: „Mevrouw Wool drik heeft niet de eindverant woordelijkheid; die heeft de raad van toezicht en zij is onze gesprekspartner." Het stichtingsbestuur heeft onder andere voorgesteld om een overgangssituatie te schep pen, die moet duren tot 1 maart. Die periode is nodig om benoemingen rond te krijgen en de kleine verschillen te over bruggen. ROC Leiden gelooft nog altijd in de grote voordelen die de fusie oplevert. „Op een aantal gebieden vullen we el kaar goed aan", zegt het hoofd communicatie A. Mink. „De ROC's van de grote steden zit ten om ons heen. Dan hoor je elkaar in Leiden niet te becon curreren." Overigens wil Mink elke sug gestie wegnemen als zou ROC Leiden de fusie nodig hebben om financiële problemen op te lossen. De begroting is weer op orde, zegt Mink. In 2000 is flink bezuinigd, met name op perso neel. „Dat is grotendeels ge lukt." Korpschef Straver in nieuwjaarstoespraak: Korpschef Straver van de politie Hol lands-Midden is blij dat de publieke opinie en de politiek een strenger po litieoptreden steeds meer waarderen. Volgens hem is een strengere aanpak een goedwerkende strategie tegen veel voorkomende criminaliteit, mits agenten daarbij wel de juiste balans bewaren. Straver zei dit gisteren tij dens de nieuwjaarsreceptie van de politie Hollands-Midden. De korpschef verwees in zijn rede naar oud-minister Korthals Altes die 15 jaar geleden met rijn beleidsplan 'Samenleving en criminaliteit' pleitte voor een terughoudender politieop treden bij veel voorkomende crimina liteit. De toenmalige minister zag veel meer heil in preventieve maatregelen van de gemeente en van burgers en bedrijven zelf. Volgens Straver is deze aanpak echter doorgeschoten, waar door het beleid onevenwichtig is ge worden. De strafrechtelijke aanpak van kleinere maar veel voorkomende misdrijven en de rol van de politie daarbij, is veel te veel naar de achter grond gedrongen. Inmiddels is het tij weer gekeerd. Straver is daar gelukkig mee, als dit tenminste niet opnieuw doorschiet. De politie moet volgens hem een tweesporenbeleid volgen. Aan de ene kant dienen agenten met dienstverle ning in te spelen op de verwachtingen van burgers. Aan de andere kant moe ten ze, wanneer nodig, een harde maar consequente lijn volgen om dui delijk te maken waar de grenzen lig gen. „We moeten vriendelijk zijn als het kan, en streng als het moet. Alleen dan dwingen we respect, gezag af." De veel voorkomende criminaliteit, de onder meer een gevolg is van de verminderde sociale controle sinds de jaren '60, heeft politie en justitie over belast. „Dat leidt tot een situatie van gedogen die haaks staat op de behoef te van burgers aan aandacht en be scherming van de overheid. Dit tast het gezag van de overheid aan. Ook de politie die niet ingrijpt als leefbaar heid en veiligheid in een wijk worden aangetast, verspeelt haar gezag, hoe aardig de wijkagent ook moge rijn", meent Straver. Met de sterkte van het korps gaat het trouwens goed, kon de politiebaas gisteren melden. Hollands-Midden wilde de sterkte van de zogenoemde basisteams drie jaar geleden op schroeven van 567 naar 800 arbeids plaatsen in dit jaar. Dat aantal is ruimschoots gehaald: het korps heeft nu op papier een sterkte van 865 mensen. Die arbeidsplaatsen zullen dit jaar ook allemaal bezet worden, verwacht Straver. De WNF rangers Philip de Roo en Laura Woltjer bieden de kroonprins een foto van Antarctica aan die is ge maakt tijdens hun expeditie. Kinderen van een basisschool uit Leersum zorgen voor een gepaste entourage. foto dick hocewoninc zo'n verschrikkelijke grote wit te omgeving komt die letterlijk van helemaal niemand is. Ik merkte het ook aan de kids. Vooral toen ze met een onder zoeksteam uit Chili hadden ge sproken en de resultaten van het onderzoek te zien kregen. Toen werd ineens duidelijk wat voor gevolgen het kan hebben als de temperatuur zo'n vier graden daalt. Dan wordt die klimaatproblematiek opeens heel tastbaar. Ze noemen Ant arctica trouwens niet voor niets de barometer van de we reld." Met het begeleiden van kinde ren had de Usserbroeker geen enkele moeite. Hij heeft vroe ger al voor de klas gestaan en geeft nu cursussen aan mana gers. „Die rijn soms ook moei lijk opvoedbaar." Geen enkele keer heeft hij zich zorgen gemaakt over de kinde ren. Ook al klommen ze 35 me ter hoog in de ra en ook al moesten ze tijdens het slechte weer de op de terugreis vastge bonden worden aan de mast. Nou goed dan, een keertje maar. „Toen Philip ging slaap wandelen. Ik heb hem uit voor zorg maar in het onderste bed van de kajuit gezet." De videobeelden die Edmond Öfner maakte van de reis naar Antarctica zijn te zien in het jeugdprogramma Z@ppelin op 11 januari en 18 januari op Nederland 3 om 16.30 uur. PABLO CABENDA LEIDEN WIM KOEVOET Het is de schuld van het college en van vooral wethouder Schultz dat het hoofdkantoor van de Kamer van Koophandel naar Alphen verkast. Weliswaar houdt de Kamer nog steeds kantoor aan de Stationsweg, maar daar vinden lang niet meer alle belangrijke activitei ten plaats. Dat stelt CDA-raads- lid Bleijie. Hij heeft schriftelijke vragen gesteld over deze kwes tie. De Kamer heeft moeten schuiven met haar activiteiten omdat de nieuwbouwplannen in Leiden spaak liepen door een gebrek aan medewerking van het college. Dat leidt Bleijie af uit het slotgedeelte van de toe spraak tijdens de nieuwjaarsre ceptie van de voorzitter van de Kamer, J. Blommers. „Hij zegt toch min of meer, en in wat meer bedekte termen dan ik nu doe, dat Leiden het hoofdkwar tier heeft verspeeld. De Kamer had onder meer met het pand van de buren, de Rabobank, willen uitbreiden. Omdat de vergunning niet of in elk geval niet voor de fatale datum is ver leend, moet de Kamer de activi teiten die ze in de nieuwbouw had willen onderbrengen, nu verkassen naar Alphen." Bleijie is van mening dat de felle kritiek van Blommers 'het investeringsklimaat in Leiden schaadt', zeker als deze niet voldoende wordt gepareerd. Hij wil onder meer weten wat het college heeft gedaan om het af stel of de vertraging van de nieuwbouwplannen van de Ka mer te voorkomen. „Mijn fractie is van mening dat er alles aan moet worden gedaan om te voorkomen dat de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland in Lei den niet meer dan een soort van statutaire vestiging heeft. schrijft Bleijie. Blommers kon vanochtend geen commentaar geven. Actievoerders accepteren woningbouwplan zeilreis met de driemaster naar de randen van Antarctica bijna een vakantie, öfner, die ook de camera bediende, heeft name lijk al duizenden kilometers te voet afgelegd in de meeste ex treme omstandigheden. Hij trotseerde de hitte van de Au stralische Gibsonwoestijn, be klom zowel de Mount Everest als de K2, was op de Noord pool, en ging in het regenwoud van Peru op zoek naar de graf tombes van de Chachapoya in dianen. Twee vrienden van öf ner die ook bij Sasquatch zit ten, hebben net de geografi sche Zuidpool achter zich gela ten om terug te keren naar de bewoonde wereld. „Dat is een echte klassieke ont dekkingstocht. Zo één waarbij je ogen en wangen dreigen te bevriezen." Maar hij verzekert dat de zeilreis met 'de kids' op het schip De Europa van een hele andere orde was. „We hebben alleen aan de rand van Antarctica diverse plekken aan gedaan en we sliepen altijd op het schip. Bovendien ben ik meegegaan als ervaren alpinist om de kinderen te begeleiden." Een taak die ook helemaal in de opvattingen van Sasquatch valt. Volgens öfner is de orga nisatie namelijk gebaseerd op de pijlers avontuur, cultuur, natuur én educatie. Dat heeft op verschillende manieren ef fect. De expeditie naar Peru heeft onder andere tot gevolg gehad dat een stuk land ter grootte van de provincie Utrecht tot beschermd natuur gebied is verklaard. Aan de Zuidpool gaf de overweldigen de natuur haar stichtelijke les sen in alle stilte. „Je bent met stomheid geslagen als je in Hogeschool Haarlem heeft een sloopvergunning aan gevraagd voor het onder komen van Eurodusnie aan de Boerhaavelaan. De hogeschool wil de grond verkopen aan vastgoed ontwikkelaar Amstelland. Die heeft samen met wo ningbouwvereniging Ons Doel plannen om op de plek appartementen te bouwen. Actiecollectief Eurodusnie komt door deze ontwikkelingen in de problemen. „Het heeft ons overvallen", zegt een woord voerder. „Zeker omdat ook on ze andere vrijplaats in Leiden, aan de Koppenhinksteeg, in haar voortbestaan wordt be dreigd. We denken nu na over hoe we verder moeten." Eurodusnie zegt overigens geen principiële bezwaren te hebben tegen 'fatsoenlijke wo ningbouw' aan de Boerhaa velaan. „Als het een goed plan is, gaan we niet dwarsliggen", zegt de woordvoerder. Wèl wil het collectief de toezegging dat het tot het laatst gebruik kan maken van het oude schoolge bouw aan de Boerhaavelaan en dat de grond niet lange tijd braak komt te liggen. De gemeente is intussen van mening dat de aanvraag van de sloopvergunning op dit mo ment niet ontvankelijk is. „We wachten op aanvullende infor matie", zegt een woordvoerster. „Er zijn schetsen voor woning bouw ingeleverd maar die plan nen zijn nog niet definitief. Om een aanvraag voor een sloop vergunning te kunnen honore ren, hebben we een uitgewerkt plan nodig." De gemeente heeft de Hogeschool Haarlem per fax Het pand van Eurodusnie aan de Boerhaavelaan. foto hielco kuipers gewaarschuwd dat een sloop vergunning op deze manier niet kan worden afgegeven. „Bin nen vier weken volgt er een brief van ons om alles nog eens op een rijtje te zetten. En daar na heeft de Hogeschool nog twee weken de tijd om de aan vraag in orde te maken." Het oude schoolgebouw aan de Boerhaavelaan werd zo'n drieënhalf jaar geleden door Eurodusnie gekraakt. „We wis ten toen al dat de Hogeschool er van af wilde. Toen Amstel land, een vastgoedmagnaat die zich vooral met kantorenbouw bezighoudt, erbij betrokken raakte, hebben we contact ge zocht met Ons Doel met het verzoek contact op te nemen met Amstelland", zegt de woordvoerder van Eurodusnie. „We willen namelijk dat er - als er dan iets moet veranderen - woningbouw komt. Iets nor maals." De schetsplannen die er nu zijn voor de grond aan de Boerhaavelaan, omvatten vijftig appartementen, gedeeltelijk koop en gedeeltelijk sociale wo ningbouw. De woordvoerder van Euro dusnie zegt daar geen zwaarwe gende bezwaren tegen te heb ben. „Maar we gaan niet uit het gebouw vóór duidelijk is dat er gebouwd kan worden. De vrij plaats aan de Boerhaavelaan is voor ons net zo belangrijk als die aan de Koppenhinksteeg. We gebruiken het gebouw als kantoorruimte. En nogal wat nationale en internationale or ganisaties gebruiken de ruimte bij activiteiten ook. Volgende maand' logeert er een groep van een internationale vrijwilligers organisatie. Er wordt constant gebruik gemaakt van het ge bouw. Buiten dat wonen er on geveer tien mensen, onder wie een paar uitgeprocedeerde asielzoekers. Sloop heeft dus verstrekkende gevolgen." Hij waarschuwt tegelijkertijd: „Het is de vraag hoe het plan zal vallen in de buurt. Op de schetsen ziet het er uit als een tamelijk kolossaal gebouw. De omwonenden hebben nu nog vrij uitzicht op de molen maar ik schat zo in dat dat straks ver dwijnt." rindt het echt, echt ge en Philip zou zo weer rillen. Een maandje Ant- is dan ook heel wat an- tn een week Spanje. En 1 kinderen in Nederland zeggen dat ze pin- orca's, zeeluipaarden én -Alexander van dichtbij gezien? De twee jeug- ngers van het Wereld Fonds werden namelijk ïar door de kroonprins nlijk met een missie de de Zuidpool in ge- Tijdens het Wereldwa- m in Den Haag gaf hij le Roo uit Apeldoorn en Voltjer uit Giesbeek de ht: onderzoek hoe het is met 's werelds grootste terreservoir (Antarctica 0 procent van al het iter op de aarde) en hoe lur reageert op de het- veranderende klimaat. En na een klein maandje zijn de jeug dige onderzoekers terug. Gisteren was zijne koninklijke hoogheid aanwezig in het Na tionaal Natuurhistorisch Muse um Naturalis om ze te ontvan gen en het officiële rapport in ontvangst te nemen. De neer slag van dagen Kaapse duiven tellen en watermonsters ne men. Het was geen kinderspel, want in een omgeving waar het kwik zelden boven de -15 gra den kruipt en golven van een paar meter geen uitzondering zijn kan het voor ongetrainde tieners knap gevaarlijk zijn. Voor de begeleiding gingen dan ook Marian van Heerde van het Wereld Natuur Fonds en de Lisserbroeker Edmond öfner van de organisatie Sas quatch expeditions mee. Voor de avonturier öfner was de De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Pablo Cabenda en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 439

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 13