V Reusachtig kindercentrum in Leids Bio Science Park m N" Doorbraak bij transplantie nieren Aanklacht na trombose bij vliegtuigpassagiers GRATIS LEIDSCH DAGBLAD uits vlees met mist etiket '-pomp stopt et winkeltje anden Boeynants 1) overleden ichter Meinhof aagt Fischer aan ïipsmerknaam i piths verdwijnt 16 17 19 20 21 Maansverduistering goed te zien Kosten nieuwbouw geraamd op zes miljoen gulden De wereld met een menselijk gezicht Ambtsketen burgemeester van Zoeterwoude gestolen Extreem veel wintersporters met letsel terug naar huis iatste medailles 0 der Bill Clinton kouder Regels voor privégebruik e-mail op de werkvloer OM: Paspoort Feyenoorder Leonardo vals 2 WEKEN tNSDAC 9 JANUARI 2001 OPGERICHT 1 MAART 1860 - Leidsch Dagblad NR. 42511 LOSSE NUMMERS 2,25 ZATERDAG 2,75 'gedankte irstbomen euren Leidse raten groen litse exporteurs hebben hun «es van valse etiketten voor- ji om het importverbod op lits rundvlees in Oostenrijk omzeilen. Dat meldt het stenrijkse persbureau APA. het Duitse vlees zaten eti- tten waarop 'Argentijns idvlees' stond. De Oosten- cse douane onderschepte partij van 72 kilo in de ivincie Vorarlberg. Het es is teruggestuurd en de lorteurs zijn opgepakt. |ina5 lideniersconcern Schuite en oliemaatschappij BP ppen uiterlijk 1 april met supermarktjes in tanksta- ïs. BP komt met een eigen irnationaal winkelconcept, uitema is teleurgesteld: nzet en rendement waren d", aldus een woordvoer- ,Het was een succes. Belgische oud-politicus Vanden Boeynants is op ige leeftijd in een zie- mis in Aalst overleden, zoals hij in België werd imd, was in de jaren zes- iremier en in de jaren ze- Ig minister van defensie, kleurrijke christen-demo- raakte in opspraak door le-affaires, waarvoor hij 16 tot een voorwaardelij- angenisstraf werd ver- leeld, en door een mysteri- b ontvoering in 1989. na 5 tina Röhl, de dochter van overleden Duitse RAF-ter- ste Ulrike Meinhof, wil vi- canselier en minister van enlandse zaken Joschka :her aanklagen wegens po- tot moord op een agent in 6. Fischer ligt al enige tijd er vuur door toedoen van 1. Ze maakte onlangs foto's nbaar uit de jaren zeven waarop te zien is hoe Fi- ;r meedoet aan vechtpar- n met de politie, na 5 Koppermaandag voor St. Hubertus de belangrijkste dag van het jaar Voorschoten werkt aan plan voor verplaatsing kinderboerderij Alphense uitvinder laat waterpompen weer werken 'Omstreden' Ajax-film is binnenkort in Leiden te zien Bollegraf zet na vijftien jaar punt achter tenniscarrière V R A G E N 1^ u w 071-5128030 eriland enland Totale maansverduistering Bij een totale maansverduistering staan zon, aarde en maan op één lijn en komt de volle maan in respectievelijk de half schaduw, kernschaduw en halfschaduw van de aarde terecht. HET WOORD IS AAN J.V. Teunissen Illusies: de luchtbanden waarop je over de ruwe le vensweg rijdt en die lang zaam leeglopen naarmate je verder vordert. De maan krijgt in de kern- schaduw een rode gloed doordat er via de dampkring van de aarde toch nog een gedeelte van het zonlicht op valt. 20.50 begin totaliteit 19.42 begin verduistering 21.21 maximum 21.51 einde totaliteit 22.59 einde verduistering N.B.: De schaduw van de aarde (donkere cirkel) is niet zichtbaar aan de hemel, maar wordt hier weergeven om het verloop van de verduistering te laten zien. anp krt - bronArtis Planetarium de worden verduisterd. De maan is tijdens deze verduistering te zien als een lichtrode bol tussen de sterren. De volledige maans verduistering zal om tien voor ne gen een feit zijn. Tegen elf uur is de maansverduistering voorbij. De verduistering is met het blote oog te volgen en eenvoudig te fo tograferen. Ruim een jaar geleden was in Nederland ook een maans verduistering te zien. De volgen de is op 16 mei 2003 Er bestaat volgens het KNMI van avond een grote kans op helder weer tijdens de maansverduiste ring. Het schaarse natuurfeno- meen is tussen acht en elf uur in heel West-Europa te aanschou wen. Het KNMI beklemtoont dat vooral het tijdstip van de eclips ongewoon is. „Normaal moetje er midden in de nachtje bed voor uit", aldus een woordvoerder. De volle maan zal gedurende enkele uren door de schaduw van de aar- De Centrale Organisatie Kinderopvang Leiden (COKL) heeft plannen voor de bouw van een van de grootste kindercentra van Nederland. Directeur L. Schuerman houdt rekening met honderdvijftig tot tweehonderd kindplaatsen. Er komt werk voor zo'n zestig leidsters. De COKL heeft voor het kindercentrum een perceel aan de Einsteinweg in het Bio Science Park op het oog. M. Spa- ninks, manager financiën bij de Leidse instelling schat de kosten van het gebouw op zo'n zes miljoen gulden. voordelen merkbaar zijn. Je moet dan denken aan grote ge meenschappelijke voorzienin gen. Waarbij ook meer franje denkbaar is. Denk aan een kin derkapper." In het kindercentrum wordt wellicht ook een voor Leidse begrippen nieuwe vorm van leiden wim koevoet Schuerman wil een gebouw waarin de kinderen niets van de grootschaligheid merken. Dat kan door het in een aantal 'units' met elk een eigen entree op te splitsen. „Van de groot schaligheid mogen alleen de opvang, zoals 24 uurs-opvang, geïntroduceerd. „Daar kunnen we in onze bestaande centra niet aan beginnen omdat er re latief kleine groepen ouders in zijn geïnteresseerd. Maar als suaks tien procent van het cen trum aan de Einsteinweg ook buiten de reguliere tijden be hoefte heeft aan kinderopvang, heb je het al snel over twintig kinderen. Dan is het al de moeite waard om eraan te be ginnen." Voor Schuerman is er geen enkele twijfel aan de behoefte van zo'n groot kindercentrum. „Overal waar ik mijn gezicht laat zien, ook in ondernemers- kringen, wordt me direct ge vraagd wat ik in het vat heb zit- zoeterwoude jan preenen Burgemeester Amy Koopman schap van Zoeterwoude is sinds enige dagen haar ambtsketen kwijt. Bij een inbraak in haar woning aan de Boterbloemlaan is hij gestolen uit een koffertje in haar werkkamer. „Er zijn meer spullen gepikt. Welke? Dat doet er niet toe. Maar dat die keten weg is, daar heb ik flink de pee over in. Het gaat immers om gemeentelijk eigen dom. Een inbraak is al vreselijk, maar dat het ook nog om zoiets gaat, is helemaal erg." Vanmorgen zijn de wethou ders ingelicht over de diefstal. Vervolgens zijn ook de raadsle den schriftelijk op de hoogte gesteld. Eerder heeft zij aangifte gedaan bij de politie. „Voorlopig moet ik zonder keten door het leven. Het zal een beetje kaal zijn. Een reser veketen is er niet. De raad zal eerst een krediet beschikbaar moeten stellen voor een nieu we." De waarde van de ambtske ten is niet bekend. De burge meester: „Het gaat om een ket ting die is gemaakt van zilver. Met veel handwerk. Veel scha kels met rondjes en versierin gen en een medaille met aan de ene kant het wapen van de ge meente en aan de andere kant het wapen van het rijk. Wat in brekers ermee moeten, weet ik niet. Ik kan niet in hun hoofden kijken, maar het is te riskant om zoiets te koop aan te bieden." rotterdam anp lanks een naamsbekend- /0I van 99 procent en een ktaandeel van ruim 60 cent gaat de merknaam ths voor chips verdwijnen, iderbedrijf Frito-Lay be lt de naam te schrappen gunste van het internatio- merk Lay's. Smiths chips •den in 1958 in ons land ge- oduceerd door aardappel- r Kistenmaker uit Noörd- na7 Amerikaanse president Bill ton heeft gisteren in het e Huis de laatste 28 Presi- Üële Burgermedailles van presidentschap uitgereikt, er degenen die de onder- Biding ontvingen, waren de ice Elizabeth Taylor ,en ■ser Mohammed Ali. De on- cheiding werd in 1969 in- eld door president Richard on om mensen te belonen hun bijzondere verdien- voor de samenleving. ANDAAG 22 PAGINA'S Een ongekend hoog aantal ge blesseerde Nederlandse winter sporters is in de eerste weken van het seizoen met een gips- vlucht in ons lafid terugge keerd. Het gaat om 120 toeris ten met skiletsel. Normaal zijn dat er in dezelfde periode onge veer zestig. Directeur H. Dokter van de Internationale Ambu lance, verantwoordelijk voor de gipsvluchten, sprak vandaag van een extreem hoog aantal. Sinds 27 december heeft zijn bedrijf vijftien gipsvluchten uit gevoerd. Vooral tussen kerst en oud en nieuw was het druk, met soms vier vluchten op een dag. „Dat is nooit eerder voor gekomen in de elf jaar dat we bestaan", zei Dokter. Volgens hem waren aan het begin van dit winterseizoen verhoudingsgewijs meer men sen op wintersportvakantie, omdat Kerstmis en de jaarwis seling gunstiger vielen dan vo rig jaar. De Internationale Am bulance heeft inmiddels in to taal ongeveer 200 gewonde wintersporters naar Nederland vervoerd, onder wie tachtig in een normale ambulance en via lijnvluchten. Het bedrijf voert jaarlijks ongeveer honderd gipsvluchten uit om circa 1200 ongelukkige wintersporters te repatriëren. De onfortuinlijke vakantie gangers kampen vooral met knieblessures en gebroken be nen en armen. Amsterdam Cineast en fotograaf Johan van der Keuken is zondag op 62-jarige leeftijd in Amsterdam overleden. Van der Keuken was al geruime tijd ziek. Hij had kanker. Over zijn ziekteproces maakte hij zijn laatste film, 'De Grote Vakantie'. Van der Keuken gaf als 17-jarige zijn eerste fotoboek uit onder de titel 'Wij zijn 17'. Hij bracht als filmmaker en fotograaf de wereld terug tot menselijke proporties. Zoals op deze foto van een Parijse jonge vrouw op de stoep voor het bekende literaire café Les deux Margots, op genomen in Van der Keukens fotoboek 'Paris mortel'. Pagina 20: 'De wereld als zijn locatie'. FOTO JOHAN VAN DER KEUKEN leiden onno havermans 3 5 uur en Kunst20 lomie6,7,8 lof en Samenleving14 irek van de Dag2 13,15,16,17,19 21 visieprogramma's 11 Ér9,14 Cellen aan de binnenkant van de bloedvaten kunnen bijdragen aan een succesvolle trans plantatie van nieren. De cellen helpen de do nornier zich te verweren tegen het afstotings proces. Dat blijkt uit onderzoek in het Leids Universitair Medisch Centrum en het Nijmeeg se St. Radboudziekenhuis. Dat getransplanteerde nieren 'terugvechten' tegen het proces van afstoting in het lichaam van de ontvanger was al sinds 1965 bekend. Onderzoekers hebben tot dusver echter nooit achterhaald hoe dat precies gebeurt. Een do nororgaan loopt daardoor levenslang het risico te worden afgestoten. De Leidse immunologe Marlies Lagaaij en haar Nijmeegse collega Han van Krieken heb ben nu aangetoond dat de cellen aan de bin nenkant van bloedvaten een cruciale rol spelen in de strijd tegen het afstotingsproces. Ze publi ceerden hun bevindingen afgelopen zaterdag in het toonaangevende medische tijdschrift The Lancet. De Amerikaanse deskundige Jordan Po- ber schrijft in een reactie in The Lancet dat de ontvanger van de donornier de afstotingsreactie mogelijk kan repareren wanneer hem extra bloedcellen worden gegeven. „Tot dusver werd gekeken naar de rol van witte bloedlichaam pjes. Dit is de opening naar een nieuwe lijn in het onderzoek, waarin bloedvatcellen centraal staan", aldus Lagaaij. Paradoxaal genoeg berusten de bevindingen van Lagaaij en Van Krieken op onderzoek naar de doorgaans fatale 'vasculaire' afstotingsreac tie. Daarbij treedt schade op aan de bloedvaten van de getransplanteerde nier. „Juist die scha delijke situatie leidt waarschijnlijk tot een posi tieve situatie", zegt Lagaaij. In de beschadigde bloedvaten nestelen zich namelijk cellen van de ontvanger. „Wij zijn de eersten die aantonen dat dat idee uit 1965 klopt", zegt Lagaaij. „Zo langzaam gaat het soms in de wetenschap. Verder onderzoek zal dus nog jaren kosten. We hebben nu alleen nog maar laboratoriumonderzoek gedaan. londen/canberra anp-efe Twee Britten klagen de lucht vaartmaatschappijen British Airways en Airtours aan omdat ze trombose in de benen zou den hebben gekregen door een vlucht in de laappe en overvolle toeristenklasse. Dat meldt de BBC. In Australië en Nieuw- Zeeland wil een groep van 800 personen ook om dezelfde re den naar de rechter. Zij klagen andere maatschappijen aan. Het levensbedreigende bloedstolsel had voorkomen kunnen worden als de maat schappijen meer beenruimte geven aan hun klanten in de economy class, vinden ze. De betrokken luchtvaartonderne mingen wilden maandag geen commentaar geven. De Austtalische zender ABC meldt vandaag dat zo'n acht honderd Australiërs en Nieuw- Zeelanders schadevergoeding zullen eisen van een aantal luchtvaartmaatschappijen we gens het oplopen van trombose of wegens het overlijden van een familielid door de aandoe ning. Een advocatenkantoor dat namens de groep optreedt zegt te kunnen aantonen dat de maatschappijen al heel lang op de hoogte zijn van de gezond heidsrisico's in de toeristen klasse. maar er niets aan heb ben gedaan. Hard wetenschap pelijk bewijs voor een verband tussen vliegen en trombose ontbreekt nog, aldus ABC. ten." Volgens Spaninks zijn er voor sommige kindercentra van de COKL wachtlijsten met ze venhonderd namen erop. Hoe wel het kindercentrum een for se uitbreiding inhoudt, stelt Schuerman, betekent het toch niet meer dan 'een druppel op de gloeiende plaat'. De directeur noemt de locatie aan de Einsteinweg 'perfect voor ons'. „Het kindercentrum daar is goed bereikbaar. Het ligt nabij de snelweg en op zo'n acht minuten lopen vari het station en - dat is het belang rijkste - het is omgeven door tal van bedrijven." Pagina Leiden: Grote haast met extra kinderopvang vooruitblik DON VRIJ ZAT ™TSïT 1"/-2* 1*/-3" 1*/-4" SïiS 20% 20% 10% SSSS 30% 50% 50% leiden jacob van der meulen Werkgevers mogen beperkende regels opstellen voor het privé gebruik van e-mail op de werk vloer. Werknemers worden on derhevig aan gedragscodes en gebruiksregels. De werkgever moet wel terughoudend zijn bij controles, vooral wanneer het zakelijke en privé mailverkeer niet goed gescheiden zijn. Dat stelt de Registratiekamer, die toeziet op de privacybescher ming. Werkgevers trokken bij de Re- gistiatiekamer aan de bel om het vrijblijvende en sterk toene mende gebruik van e-mail en internet voor privédoeleinden in goede banen te leiden. Dat gebeurde na incidenten rond het downloaden van (kinder) porno, het virtueel gokken on der werküjd en virusinfecties waarmee bedrijven negatief de publiciteit haalden. Ondermers zien zich ook geconfronteerd met enorm stijgende telefoon kosten. In het rapport Goed werken in netwerken, dat vandaag wordt gepubliceerd, conclu deert de Registratiekamer dat rotterdam ronald frisart ferdi schrooten Het Portugese paspoort van Feyenoords supertalent Leo nardo is inderdaad vals. Tot nu toe waren er slechts 'zeer ern stige vermoedens'. Maar het openbaar ministerie (OM) in Rotterdam stelt dat er aantoon baar met Leonardo's Portugese identiteitsbewijs is gerommeld. Dat betekent dat de 17-jarige voetballer in elk geval niet voor Feyenoord mag uitkomen tot zijn achttiende verjaardag, in maart. Begin december werd bekend dat de Arbeidsinspectie Justitie had ingeschakeld wegens ver moedens van paspoortfraude. Door zijn Portugese pas gold Leonardo als EU-burger en dat was het afgelopen jaar voor de Feyenoord-aanvaller het toe gangsbewijs tot de Nederlandse en Europese voetbalvelden. De Arbeidsinspectie blokkeerde Leonardo's werkvergunning in afwachting van de resultaten van het paspoortonderzoek door het Rotterdamse OM. In het vervolg van het nog lo pende onderzoek bekijkt het Rotterdamse OM in hoeverre Leonardo, Feyenoord en moge lijk voetbalmakelaars zich schuldig hebben gemaakt aan paspoortfraude of er op zijn minst weet van hadden. Daar op staat in Nederland een ge vangenisstraf van maximaal vier jaar. Het is nog niet duide lijk of Leonardo in afwachting van zijn achttiende verjaardag het land wordt uitgezet. Justitie kan in principe besluiten dat Leonardo nu geen geldige ver blijfstitel heeft en dat hij er ook geen meer krijgt. de werkgever de e-mails en het internetbezoek van de werkne mer mag controleren omdat de laatste op zijn werkplek een deel van zijn privacy inlevert. De baas moet echter niet via permanente conttole over de schouder van de werknemer meekijken, aldus de toezicht houder. De Registratiekamer vindt het wenselijker als de werkgever met zijn werknemer afspraken maken over tijd en plaats en bepaalde duidelijk omschreven vormen van privé gebruik verbiedt. De Registtatiekamer vindt dat de e-mails van ondernemings raden en bedrijfsartsen bij con troles buiten schot moeten blij ven. De loggegevens die de sys teembeheerder bijhoudt bij controle op het digitale verkeer moeten volgens de Registratie kamer na een maand worden vernietigd. Volgens het adviesbureau KP- MG heeft de helft van de Ne derlandse werknemers toegang tot internet. Naar schatting brengen zij gemiddeld vijf pro cent van de werktijd door met privégebruik van internet en het verzenden van e-mails. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Postcode: Plaats: Telefoonnummer: fi.v.m. controle berorgingj Na de eerste twee weken betaal ik Per maand automatisch (ƒ37,30) Per kwartaal automatisch (ƒ106,95) Per kwartaal acceptgiro (ƒ107,95) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1