Koersen in heel Europa fors omhoog Israëli's: Arafat is aan het tijdrekken PERSALE Merendeel Leidse horeca draait zonder vergunning brandweer GRATIS LEIDSCH 12 13 15 nm ;en doden door d op Lombok ^\brand teistert en Califomië fz wolg op Big Hier onzeker ïeken aast j- op Bass 'Nieuwe huis' Katwijkse burgemeester ontruimd I Laling van zicht koersen Kussend het nieuwe jaar in Recordaantal executies in Oklahoma Zaaddonor hoeft geboortekaartjes niet te rectificeren 'Cafébrand in Volendam door bos sterretjes' 2 WEKEN DAGBLAD d 3ERDAG 4 JANUARI 2001 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Franse producer Bertrand Burgalat sluit feilloos aan bij tijdgeest Bewoners Leidse Merenwijk: 'Rustige jaarwisseling? Kom nou' Zorgkantoor geschrokken van schuld Huize Jacobus Dagblad Orkest 'Hundred gypsy violins' treedt op in Stadsgehoorzaal p'T/'Ï NR. 42507 LOSSE NUMMERS 2,25 ZATERDAG 2,75 Dierentuinen ook in de winter een bezoek meer dan waard Idadige botsingen tus- iwoners van het eiland ik in het oosten van In- hebben zeker negen nlevens geëist. Mensen l dorp Bongor schoten n een man uit het nabij- a Parampuan doodge- n. Diens dorpsgenoten i daarop met kapmes vuurwapens wraak, en >n acht mensen. De thaard ligt op enkele ki- rs van het toeristische bied Senggigi. Daar is iter rustig. 4or harde wind aange- bosbrand teistert •kdroge zuiden van Ca- i, waar honderden hun huizen hebben ontruimen. Meer dan hectare is in vlammen an en as daalde neer in ego, op 50 kilometer af- 'an de brand. De brand in de bergen rond het /V Alpine. Er staan voor- woningen. ieomroep Veronica Dg niet zeker of er een komt op het tv-pro- a Big Brother. Volgens oep is 'de hype voorbij', as bij de BB-bewoners tweede serie duidelijk ten dat ze wisten hoe ze camera's geregistreerd r* J Ifc DAAG 18 PAGINA'S and ind_ en Samenleving. van de Dag 3 5 12 -7,8,9 14 2 .13,15,16 10 17,18 Bprogramma's11 10,14 INGENTOT 70% Bankstellen eethoeken asten alontafels fauteuils Slaapkamers 'S-—INTERNA TIOnID- KwaliteH, design, voordelig "ll.HI, HUI IfcHÜAM-C, 'AM-ALEXANDHIUM; UTRECHT. KATWUK PETER BLOK Twee van de vier krakers voor het huis dat burgemeester Van Wouwe op het oog heeft als zijn toekomstige woning. foto dickhogewoning De politie heeft de gekraakte, toekom stige woning van de Katwijkse burge meester Van Wouwe ontruimd. Tien agenten en een officier van justitie ge lastten de vier krakers om het huis - de voormalige dienstwoning van het Duin waterbedrijf DZH aan de Cantineweg - te verlaten. De krakers zeggen dat de burgemees ter, die per 1 september met vut gaat, zich persoonlijk heeft bemoeid met de ontruiming van 'zijn' nieuwe huis. ,,Ik keek nogal vreemd op dat de burge meester bij zijn bezoek aan ons meer dan eens zei: dit is mijn huis, hoe kun nen jullie dit nou doen? En: willen jullie het alsjeblieft netjes achterlaten?", ver telt kraker Martijn den Hollander (24). „Ik dacht altijd dat de burgemeester naast het gemeentehuis, aan de Nieuwe Duinweg, woonde. Maar toen ik giste ren in de krant las dat hij er binnenkort mee stopt, begon het bij mij te dagen. Hij is net als ik op zoek naar woonruim te en dat valt in Katwijk niet mee." Den Hollander dacht in het al vijf jaar leegstaande pand aan de Cantineweg eindelijk een eigen huis gevonden te hebben. „Vrijdag ben ik er, samen met een vriend uit Nijmegen en twee Katwijkers, ingetrokken. Zaterdagmorgen heb ik volgens de 'kraakregels' de politie ge beld om leegstand te komen constate ren. Voor ik het wist stond de burge meester met de korpschef van politie op de stoep en niet veel later de officier van justitie met de huidige eigenaar, pro jectontwikkelaar Campri Vastgoed. En met ruim tien politie-agenten. Ik voelde me behoorlijk bedreigd, was helemaal overdonderd. We hebben daarom maar onze spullen gepakt en zijn er met ons busje vandoor gegaan." Burgemeester Van Wouwe bevestigt dat hij met Campri Vastgoed in onder handeling is over de vroegere dienstwo ning van DZH. Volgens Van Wouwe is hij niet bij de ontruiming aanwezig geweest, maar is hij wel een keer langs zijn nieuwe huis gelopen. Hij is niet de hoogte geweest van een telefoontje naar de politie. De krakers hebben volgens hem 'flinke ver nielingen' aangericht. Verrassende renteverlaging in VS Het onverwachte besluit van de Amerikaanse centrale banken om de rente met een half procent te verlagen, heeft vanmorgen in heel Europa tot forse koersstijgingen geleid. Net als in de Verenigde Staten profiteerde vooral de technologiesector. WASHINGTON ANP/GPD ïïi is opnieuw één van "^Jangrijkste overname- aten van de bierdivisie Britse Bass. De belang- is aangewakkerd nadat se mededingingsautori- [isteren de aankoop van )or de Belgische brou- terbrew hebben verbo- t korteineken heeft in het n serieus meegeboden v Britse brouwer, maar I af vanwege de hoge Of,9 miljard gulden). krant van zaterdag is ïn technisch probleem /keerde beursoverzicht jekomen. In het over- tonden de slotkoersen I jaar 2000 correct ver- De slotkoersen van het ïrvoor die deze krant er II elk jaar bijzet ter ver- g ontbraken echter, g daarom een herha- n genoemde zaterdag- nu met de juiste slot- l van 1999. De Amerikaanse technologie- beurs Nasdaq steeg gisteren spectaculair, met 14,2 procent. Op Wall Street sloot de Dow Jo- nes-index 2,8 procent hoger. De grote Europese beurzen stegen vanmorgen rond de twee pro cent. Het Damrak volgde die trend met 1,8 procent. Uitzon dering in de reeks stijgers was Frankfurt. Daar zakte de DAX- index vanochtend licht, met 0,1 procent. Beleggers in Duitsland hadden echter gisteren al ge profiteerd van de Amerikaanse renteverlaging, omdat die beurs pas om acht uur 's avonds sloot. Grote stijgers tijdens de eer ste Europese handel vanmor gen waren technologiefondsen Philips, Alcatel, Ericsson en No kia. Zij hadden de voorgaande dag nog fors moeten inleveren. Ook internetaanbieders waren in trek. De rente die de Amerikaanse banken aan elkaar doorrekenen voor kortlopende leningen, staat nu op 6 procent. Het meer symbolische discontotarief werd met een kwart punt ver laagd naar 5,75 procent. De maatregel van de Fed is vooral een psychologische stimulans, ingegeven door 'zorg over de snel teruglopende groei van de economie in de VS. Die is in het derde kwartaal van 2000 afge nomen tot 2,2 procent, het laagste niveau sinds vier jaar. In het tweede kwartaal bedroeg de groei nog 5,6 procent. In oktober 1998 werd voor het laatst een tussentijdse ren teverlaging afgekondigd. Dat gebeurde toen in reactie op de internationale beroering over de plotselinge monetaire crisis in Azië. De eerstvolgende ver gadering van het bestuur van de Federal Reserve staat ge pland voor 30 en 31 januari. Marktanalisten in de VS sluiten niet uit dat de Fed dan zal be sluiten tot een aanvullende ren teverlaging. De aankomend president Ge orge Bush noemde de rentever laging 'stoutmoedig'. Hij kon digde als aanvulling op die stap een ingrijpende belastingverla ging aan. In zijn campagne stel de Bush de kiezers al een belas tingverlaging van 1.300 miljard dollar in het vooruitzicht. Die maatregel dient volgens hem gefinancierd te worden uit het deels nog te realiseren begro tingsoverschot van de VS. Volgens dat plan zullen de rijkste Amerikanen het meeste profiteren van de lastenverlich ting. TEL AVIV AD BLOEMENPAAL CORRESPONDENT Israël beschouwt het 'ja, mits' waarmee de Palestijnse presi dent Arafat gisteravond heeft geantwoord op een Amerikaans overbruggingsvoorstel in het vredesproces vooral als een manier om tijd te rekken. Premier Barak van Israël heeft onmiddellijk zijn politiek adviseur, Gilad Sher, voor na der overleg naar Washington gestuurd. Hij wil pas echte on derhandelaars laten vertrekken als vaststaat dat Arafat positief heeft geantwoord en als het ge weld in de bezette gebieden af neemt. Het Israëlische kabinet heeft die lijn gisteravond bevestigd. De ministers zijn vooral geïnte resseerd in toezeggingen die de Palestijnse leider in zijn ge sprekken met president Clinton zou hebben gedaan over het ar resteren van militanten die aanvallen uitvoeren op Israëli sche burgers en soldaten. Arafat is vandaag in Cairo voor overleg met de Egyptische president Mubarak en voor een bijeenkomst van een advies commissie van de Arabische Li ga. Die zal zich op zijn verzoek BARiLOCHEKroonprins Willem-Alexander en zijn Argentijnse vriendin Maxima Zorreguieta wensen elkaar een gelukkig nieuwjaar. De twee hebben samen oud en nieuw gevierd in de Argentijnse streek Patagonië. De Argentijnse weekbladen Caras en Gente toonden foto's van het uitstapje. Het paar kwam op 27 december aan in de stad Bariloche, in het zuiden van Argentinië. Willem-Alexander en Maxima hebben ge vist, paardgereden en het nieuwe jaar ingeluid met een zoen. Volgens de roddelbladen was de verliefdheid van de twee overduidelijk. Zo zou Willem-Alexander zijn geliefde dagelijks hebben bedolven onder enorme bossen lupines, bloemen uit de regio, die hij zelf voor haar zou hebben geplukt. foto gpd LEIDEN RUUD SEP over het voorstel uitspreken. Aanvankelijk wilden de Pales- tijnen met hun definitieve ant woord dat advies afwachten, maar Clinton, in grote tijdnood omdat hij op 20 januari het Witte Huis verlaat, wilde eerder zekerheid. Israël hoopt dat Ara fat in Cairo openlijk zal bevesti gen dat hij zal proberen een eind te maken aan het Pales tijnse geweld op de Westelijke Jordaanoever en in de Gaza- strook. Nu Clinton van zowel de Pa- lestijnen als de Israëliërs een 'ja, mits' heeft ontvangen, kan hij zijn bemiddelingspogingen voortzetten. Maar de Amerika nen hebben laten weten dat een topconferentie met Arafat en Barak alleen zal worden ge organiseerd als succes is verze kerd. Het lijkt onmogelijk bin nen twee weken een vredesak koord in elkaar te draaien. Vol gens medewerkers van Clinton is het beste waarop mag wor den gehoopt het opstellen van een aantal richtlijnen, aan de hand waarvan de nieuwe presi dent Bush straks verder kan werken. Pagina 5: Arafat manoeuvreert tussen apocalyps en doodsteek Het merendeel van de horeca gelegenheden in Leiden is nog altijd niet in het bezit van de verplichte gebruiksvergunning, waarin maatregelen staan die een ondernemer moet nemen om de brandveiligheid te ga randeren. Plaatsvervangend commandant C. van der Meij- den van de Leidse brandweer schat het aantal zaken zonder de sinds 1992 verplichte ver gunning op zestig procent. Personeelsgebrek bij de brandweer is de belangrijkste oorzaak van de grote achter stand. De brandweer heeft bur gemeester en wethouders hier over onlangs nog geïnformeerd. Burgemeester Postma laat we ten dat hij het onderwerp in ie der geval in de eerstvolgende commissie Algemene en Be stuurlijke Aangelegenheden aan de orde wil stellen. Bij de controle op brandvei ligheid is de brandweer in eer ste instantie begonnen met ge voelige objecten als kinderdag verblijven en pensions. Bij de horeca is prioriteit gegeven aan de grotere ondernemingen. Die zijn volgens Van der Meijden inmiddels allemaal door de brandweer onderzocht en veilig bevonden. Overigens wijken de problemen van de Leidse brandweer niet af van het lan delijke beeld: overal kampt de brandweer met een grote ach terstand bij de verlening van gebruiksvergunningen. In Al phen aan den Rijn heeft zelfs nog niet meer dan twintig pro cent van de horeca-onderne- mingen een vergunning. Het niet hebben van een ge bruiksvergunning wil overigens niet zeggen dat een onderne mer zich aan geen enkele regel voor brandveiligheid hoeft te houden. Veel regels zijn ook opgenomen in de brandveilig heidsverordening. Aan de an dere kant biedt het bezit van een vergunning ook geen ga rantie voor een brandveilige kroeg of disco. „Waar we tegen aan lopen is dat voorzieningen vaak niet goed worden ge bruikt. Een ondernemer wil als het erg druk is nog wel eens zijn fusten in een gang zetten en zo een vluchtweg blokkeren." Volgens de plaatsvervangend commandant kan de brand weer overigens maar een be perkte rol spelen bij het voorko men van rampen zoals in Vo- lendam. „We kunnen niet bij iedere kroeg een brandweer man neerzetten. Nee, ik durf dan ook niet te zeggen dat zo iets als wat in Volendam is ge beurd in Leiden onmogelijk is." Pagina 16: Noordwijkse brandweer bezorgd over over volle discotheken OKLAHOMA CITY Rtr DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RUN De biologische vader van baby Joran hoeft geen rectificatie te plaatsen in een regionale krant omdat hij tegen de wil van de moeder geboortekaartjes verstuurde naar familie en bekenden. Rechtbankpre sident Van Delden wees gisteren tijdens een kort geding de eis van de 37-jarige moeder uit Alphen aan den Rijn af 'omdat het de situatie geen goed doet'. De vrouw had al een jaar lang zonder succes geprobeerd zwanger te raken door middel van donor-inseminatie in een zie kenhuis. Uiteindelijk kwam haar zus met het idee om haar man te laten fungeren als zaaddonor. Op 18 september werd een jongetje geboren in een ziekenhuis in Lei derdorp. Sindsdien zou de man, een 40- jarige Alphenaar, de baby alleen gezien hebben op een foto. Schoonzus en zwager hebben al gerui me tijd geen contact meer met elkaar. De zwager verwijt zijn schoonzus dat zij in het verleden gemaakte afspraken over on der meer erkenning van het kind, een be zoekregeling en vakanties zou hebben ge schonden. Op haar beurt meent de Al- phense dat haar zwager de gemaakte af spraken niet is nagekomen. De advocate van de vrouw, N. Lam, zei tijdens de behandeling van het kort ge ding dat haar cliënt ook is lastig gevallen door haar zwager. De man gaf toe dat hij een brief met grof taalgebruik had ver stuurd naar zijn schoonzus. Hij ontkende in het holst van de nacht meerdere keren met haar te hebben gebeld. Door zonder toestemming geboortekaartjes te ver spreiden heeft de man volgens Lam in breuk gemaakt op de privacy van zijn schoonzus. De man beloofde gisteren geen toena dering meer te zoeken tot het kind en zijn schoonzus met rust te laten. De recht bankpresident wees daarop de eis van rectificatie af. Het versturen van de ge boortekaartjes noemde hij 'een niet zo ge slaagde actie'. Van Delden besloot de zaak aan te hou den tot 29 september. Als de man zich in de tussentijd niet houdt aan zijn beloftes moet hij alsnog voorkomen. HET WOORD IS AAN Staf Loots Verloofd: hij maakt haar het hof. Gehuwd: hij leidt haar om de tuin. De Amerikaanse staat Oklaho ma heeft voor januari een re cordaantal executies op het programma staan. Het is de be doeling dat er deze maand acht terdoodveroordeelden worden omgebracht. Vandaag staat de eerste te rechtstelling op het program ma. De 39-jarige RoberT Clay ton, veroordeeld voor moord in 1985 op een negentienjarige vrouw, zal een dodelijke injec tie toegediend krijgen. Een week later is het de beurt aan Wanda Jean Allen, de eerste zwarte vrouw in de Verenigde Staten die sinds 1954 wordt te rechtgesteld. De 41-jarige vrouw vermoordde in 1988 Glo ria Leathers en zal eveneens een injectie toegediend krijgen. Volgens woordvoerders van de staat is het overvolle program ma toeval. vooruitblik ZATER ZON MAAN SS «•/8« <78° *rr ISSsffg 60% 50% 40% ÏÏSS35? 20% 30% 30% VOLENDAM GPD De brand in café 't Hemeltje in Volendam is volgens de eige naar ontstaan toen een bezoe ker een bos brandende sterre tjes omhoog hield, waardoor de kerstversiering vlam vatte. Vol gens getuigen waren deze ster retjes uitgedeeld door perso neel. De brand heeft gisteren het leven van een tiende slacht offer geëist. Er worden nu nog ruim negentig slachtoffers ver pleegd. Van vijftig van hen is de toestand zorgwekkend. De eigenaar van 't Hemeltje, de 54-jarige Jan Veerman, legde gisteren in het NOS-joumacil een geëmotioneerde verklaring af. De bezoekers hadden vol gens hem drie mogelijkheden om weg te komen: via twee nooduitgangen en een gewone. „Maar de mensen waren zo apathisch. Ze konden wel weg, maar ze gingen niet." „Het per soneel heeft de brand zelf ge blust." Hij noemde de beschul digingen van grove nalatigheid 'veel te voorbarig' en 'uit de lucht gegrepen'. Een gemeente lijke brief over het verplicht im pregneren van kerstversiering zegt hij nooit te hebben ont vangen. „We doen het al 27 jaar zo." De café-eigenaar is nog niet door justitie gehoord. Pagina 3: Meer over de ramp in Volendam Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: I Telefoonnummer. tl.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37.30) Per kwartaal automatisch (ƒ106.95) Per kwartaal acceptgiro (ƒ107.95) Bank/giro nr Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071-5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1