'Ik heb van de verboden vrucht geproefd' Geloof Samenleving VANDAAG BEROEPINGSWERK Gerechtshof Bangladesh: 'Fatwa's zijn onwettig' Duik in poel van nectar Falun Gong mag in Hong Kong vergaderen Penningmeester verduistert ton WOENSDAG 3 JANUARI 2001 979 Vandaag 161 jaar geleden, op 3 januari 1840, werd de Belg Jozef de Veuster, beter bekend als Pater Damiaan, geboren. Als missionaris ver trok hij naar de Hawaii-eilanden. En acht jaar later vroeg hij zelf om overplaatsing naar het 'melaatseneiland' Molokai. Daar reorganiseerde hij er de ver wilderde gemeenschap en deed het christelijke geloof herle ven. Pater Damiaan raakte zelf al in 1876 besmet met lepra en stierf in 1889. Maar inmiddels was zijn christelijke naasten liefde en opofferingsgezindheid bekend over de gehele we reld. Drie januari is tevens de heiligenfeestdag van Genoveva van Parijs: een maagdelijke herderin uit de vijfde eeuw die, naar verluidt, met haar gebed verhoedde dat de Attila de Hun Pa rijs innam. 'Bisschop Punt moet opstappen' hensbroek Een inwoner van het Noord-Hollandse Hensbroek heeft waarnemend bisschop J. Punt van het bisdom Haarlem in een brief verzocht om op te stappen. Volgens P. van Baar uit Hendsbroek, lekenvoorganger in zijn parochie, mist Punt de ca paciteiten om een bisdom goed te besturen. Hij zegt dat veel verontruste christenen in het bisdom zijn weerstand tegen het beleid van de bisschop delen. Van Baar verzoekt nuntius A. Acerbi, contactpersoon voor de Nederlandse bisschoppen met het Vaticaan, Punt 'uit zijn lijden' te halen. Als de bisschop aan blijft en zijn beleid niet aanpast, roept de Hensbroeker paro chies op zich los te weken van het bisdom. Verbeek krijgt Descartes Prijs den haag De Utrechtse filosoof Prof. Th. Verbeek krijgt dit jaar de Prix Descartes Huygens. Aan de prijs is bedrag van 50.500 gulden verbonden, waarmee de prijswinnaar zes maanden on derzoek kan doen in Frankrijk. De Prix Descartes Huygens is een Frans-Nederlandse prijs die ingesteld is om de wetenschap pelijke samenwerking tussen beide landen te bevorderen. Ne derland kende dit jaar de prijs toe aan de Franse wetenschapper mevrouw V. Guiridon voor haar onderzoek op het gebied van immigratie. NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Groot Ammers, M.A. Kuyt te Veen; te Numansdorp (b.w. Elim), C. Stelwagen te Elspeet. Bedankt: voor Voorthuizen, R.W. van Mourik te Huizen; voor 's-Gre- velduin-Capelle, M. van Kooten te Montfoort. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Aangenomen: naar Hattem-C., L.W. de Graaft te Zuidlaren, die bedankte voor Grootegast. GEREF. GEMEENTEN Bedankt: voor Boskoop, JJ. Tanis te Middelburg-C. hong kong ap Hong Kong heeft de in China verboden spirituele beweging Falun Gong toestemming gege ven een internationale confe rentie in het gemeentehuis te houden, zo hebben aanhangers van de beweging vandaag ge meld. Het besluit zal zeker de woede opwekken van Peking, dat anderhalf jaar geleden een harde campagne tegen de be weging is begonnen. Een Falun-Gongwoordvoer- der in Hong Kong, Kan Hung- cheung, zei dat de conferentie naar verwachting- zo'n 1.000 De voormalige penningmeester van de Vrije Evangelische Ge meente in Goes heeft sinds 1994 ruim honderdduizend gulden aan collectegeld ver duisterd. Van de diefstal is eni ge tijd geleden aangifte gedaan bij de politie. De gemeente is inmiddels een civielrechtelijke procedure gestart om het geld terug te krijgen. De zaak kwam aan het rollen nadat afgelopen voorjaar be kend werd dat de man onge- Meer afstand islam en staat door uitspraak dhaka dpa-anp Het hooggerechtshof in Ban gladesh heeft uitspraken van islamitische rechtsgeleerden (fatwa's) als onwettig bestem peld. Een mensenrechtenad vocaat sprak gisteren van een historische uitspraak, die een stap voorwaarts betekent voor de bescherming van de Benga- lese grondwet. Het hooggerechtshof besloot ook een moslimgeestelijke op te laten pakken die een man en een vrouw tegen hun wil had gedwongen te scheiden. Getui gen zouden de echtgenoot bij een ruzie driemaal de islamiti sche uitdrukking voor echt scheiding of verstoting, 'talaq', tegen zijn vrouw hebben horen zeggen. Volgens islamitische re gels is een echtscheiding daar mee een feit. Een fatwa is de ge zaghebbende uitspraak van een moslimgeleerde op basis van zijn kennis van de islamitische wetgeving. Fatwa's zijn in strik te zin niet bindend en kunnen onderling tegenstrijdig zijn. Een fatwa kan zowel op eigen initiatief van een moefti (geleer de) als in antwoord op een aan hem gestelde vraag worden uit gevaardigd. In het eerste geval houdt dat vaak in dat de moefti zich actief in een bepaalde dis cussie mengt. In het tweede ge val dient de moefti vooral als vraagbaak voor allerlei zaken aangaande de islamitische wet ten. Het gewicht van een fatwa hangt samen met de bekend heid van de moefti die het re- liugieus advies verstrekt. Een aantal islamitische landen, zo als Egypte, maakt gebruik van de diensten van een of meerde re staatsmoefti's. Een bekende fatwa is die van de Iraanse ayatollah Khomeini uit 1989, waarin hij alle mos lims opriep de Britse auteur Salman Rushdie wegens diens 'godslasterlijke' roman De Dui velsverzen te doden. Rushdie moest onderduiken. Khomei ni's fatwa leidde tot rellen in di verse delen van de wereld. Sindsdien is voor veel niet- moslims het woord 'fatwa' sy noniem aan 'doodvonnis', maar dat is onterecht. deelnemers uit de hele wereld zal trekken. Kan zei dat het de eerste keer is dat een bijeen komst in een overheidsgebouw gehouden zal worden. Eerder hield de beweging bij een cul tureel centrum in Hong Kong een demonstratie waar aan dacht werd gevraagd voor de vervolging van de leden China. Het in Hong Kong gevestigde gevestigde Informatiecentrum voor Mensenrechten en Demo cratie maakte dinsdag bekend dat vier Falun-Gongleden na mishandeling door de Chinese politie zijn overleden. veer 12.000 gulden uit de kas van de Zeeuwse afdeling van de Nederlandse tafeltennisbond had weggenomen. Hij was daar tussen 1996 en 1999 waarne mend penningmeester. „Toen we dat hoorden, zijn we onze eigen financiële admi nistratie gaan uitpluizen", zegt Slager. „Een hele toer, omdat er sprake was van allerlei valse stortingsbewijzen en bankbrie- ven. Uiteindelijk hebben we kunnen aantonen dat er een bedrag van 112.000 gulden wordt gemist." amritsar Een Sikh neemt met tulband en al een bad in de poel van nectar. Gisteren werd het de verjaardag gevierd van Gobind Singh, de tiende goeroe van de Sikh religie. Die is in India ontstaan als een sa mensmelting van de islam en het hindoeïsme. Het waterbassin ligt in het complex van de Gouden Tempel in Amritsar. Deze stad in het noordwesten van India bij de Pakistaanse grens, is het centrum van de Sikhs. FOTO AP AMAN SHARMA Gregoriaans gezang niet langer in hoek conservatieve kerk Het kan weer. Ze passen zelfs als gegoten bij deze tijd: Latijnse metten en vespers. De eenstemmige, eeuwenoude gezangen van Gregoriaanse koren zijn weer terug. Of je nu rooms bent, protestant, boed dhist, hindoe of islamiet. Streng gelovig, niks of rabi aat atheïst. Maakt niks uit; er worden geen zieltjes ge teld. Het is geen liturgisch spektakel, maar een spiri tuele belevenis in een voud. Nou ja, met de geur van roomse wierook, dat wel. hilversum jos haagmans Een gesprek met Eugeen Liven d'Abelardo (50). De Vlaamse Hilversummer, zoals hij wordt genoemd. Beter: een kosmopo liet, getuige zijn loopbaan, die hem al studerend, dirigerend en componerend, door de hal ve wereld voert. „Ik wilde na mijn muziekopleiding geen vet te middenstander in Vlaande ren worden." Hij is inspirator en leider van de Schola Canto rum Amsterdam en van de twee koren van de Schola Gregoriana Hilversum. En actief in een in ternationale organisatie voor het Gregoriaans in Berlijn. Zijn professionele koor heet Hartke- riana. „Gregoriaans is mijn pas sie. Ik heb van de verboden vrucht geproefd en geraak er niet meer van af. Voilé." Wanneer de klokken vijf uur beieren, gaat het deurtje open van de biechtstoel in de St. Ni- colaaskerk schuin tegenover Amsterdam Centraal. Deze keer geen berouwvolle zondaar, die zich na de absolutie uit het zweethokje wurmt om aan zijn penitentie te beginnen, maar acht monniken in witte pijen die doodgemoedereerd in gan zenpas naar buiten wandelen. Het is een hemelse goocheltruc. In twee rijen schrijden ze achter een kmis aan naar het altaar. Hun stemmen zwellen aan: de Gregoriaanse Zondag vespers zijn begonnen. Zo gaat het al jaren. De monniken zijn nep: het zijn leden van de Schola Cantorum Amsterdam: in pijen verklede zangers die het avondgebed celebreren. En het geheim van de biechtstoel? Al even ontnuchterend. Die vormt een doorgang naar een aanpalende ruimte. Als gevolg van het Tweede Vaticaans Concilie kwam het Gregoriaans in de hoek waar de klappen vielen. De kerk wilde zich meer aantrekken van de gewone mensenwereld. Het concilie sprak uit dat het Latijn niet meer de enige Tale Gods hoefde te zijn. Zo dacht Rome meer jeugd naar de kerk te lei den. Het Gregoriaans kwam daardoor in de hoek van het conservatisme terecht. Gek van gregoriaans: Eugeen Liven D'Abelardo. „Gregoriaans is op dit mo ment geen reactionaire stro ming binnen de kerk. Door het concilie is het losgeraakt: het is cultuurmuziek geworden. We huren de kerk af. Het klinkt daar goed. Het is vanwege de akoestiek." Hij lacht. „Deze muziek heeft inderdaad een sterk retro-karakter. Maar je hebt het over kerkmuziek die eeuwen oud is. Wat ouderwets was, is weer modem. De inte resse voor het Gregoriaans sluit aan bij de tijdgeest. De periode van de koude design-style raakt voorbij. Ik signaleer dat mensen iets diepers zoeken dan wat het oppervlakkige van deze maat schappij je te bieden heeft." De rite, de pijen, het gekniel, het gebuig, het kruis en de kruistekens, de wierook... Het theater, je voelt je bijna voor het lapje gehouden. „Dat vind ik decorum. Voor mij is het een bewijs dat we het goed doen", zegt hij nuchter. „Er zijn men sen die na afloop vragen of ze bij ons kunnen biechten. Dan leg ik uit dat we zangers zijn. We zijn onafhankelijk." „Het oer-katholieke is ook mij met de paplepel ingegoten. Maar ik heb er geen schade van opgelopen. Liven beschouwt zichzelf als een 'overtuigd, pro gressief vrijdenker'. Hij betoogt dat de leden van zijn schola's ('gewoon jongens van vlees en bloed, dus ook protestanten en rabiate atheïsten') wat betreft hun achtergrond net zo gemê leerd zijn als hun gehoor. Tot de bezoekers horen ook toeris ten en provincialen die zijn we zen zondagfunshoppen en op hun weg naar de trein even bin nenwippen. En kijk: ook jonge ren. En natuurlijk de Amsterdam se mix van verdoolden, junks, zwervers. Bij elkaar een bont gezelschap dat als in trance luistert naar de bijna lichte zang, die in één vloeiend wie gende toon door de kerk stroomt. Het veelvuldig terug kerende 'saecula, saeculorum' mag dan niet altijd begrepen worden, je hoort wel de echo van eeuwen klinken. Liven zelf signaleert ook 'reli-shoppers' onder zijn gehoor. Gregoriaans is populair. Er is Gregoriaanse popmuziek, er zijn reclamespots met Gregori aans gezang, er zijn Gregori aanse reizen. „Wij noemen dat het Silos-effect", reageert hij, verwijzend naar het Spaanse Benedictijner klooster Santo Domingo, waar een vier-dub- bel-cd werd opgenomen van populaire Gregoriaanse gezan gen, die als broodjes verkocht. „Dat kan alleen als de muziek appelleert aan een herkenbaar levensgevoel", zegt hij. En: „De kloosters zitten niet voor niets vol met gasten, die even tot be zinning willen komen." Livens professionele interesse ligt in het zo dicht mogelijk be naderen van het oorspronkelij ke Gregoriaans, zoals zich dat ontwikkeld heeft in de vroege Middeleeuwen, vanuit de tradi tie van het joods-synagogale gezang. Hij wijst op het hoesje van de cd met smeek- en lofp salmen van zijn professionele koor Hartkeriana. Op de raad selachtige grafische tekens - de neumen - die boven de tekstre gels staan. Het is een primitief notenschrift van de naamgever van zijn koor, de kluizenaar- /monnik Hartker, die rond het jaar 1000 leefde in de abdij van het Zwitserse Sankt Gallen. Liven spreekt gedreven over 'muziek, die op het eerste ge hoor simpel klinkt, maar die in feite heel verfijnd en genuan ceerd is.' Nu en dan barst hij uit FOTO GPD TON KASTERM/* in zingen. „Ook na duizend jaj hebben de gezangen niets stj riels. Ze leven. De muziek is i zijn eenvoud van een subliem schoonheid. Het is een gerafl neerd spel van taal, muziek e vorm. Het is de basis van al westerse muziek. Dat die joj gens uit de achtste en negenij eeuw dat toch maar geflikt he| ben. Je hoort en voelt hun pai sies, hun frustraties...", zegt li dan weer met Vlaams vuur. Hij legt uit dat het Gregoï aans het reciteren is van hei" teksten, net als de tempeli ziek van Tibetaanse monnikt en de hindoeïstische veda's, de roomse variant niet agressief, met opgehoopte ken en verpletterde koppi „Het zijn psalmen uit het ou< testament. Ze weerspiegelen joods-Aramese cultuur, drukken hoop en wanhoop blijdschap en verdriet, zegen vloek. Ze smeken en lov< Maar het zijn ook tijdsgeboi den standpunten. Na elk cont lie werd de boodschap wel gepast. Daardoor zeggen ze oi veel over de geschiedenis, wel van de kerk als van maatschappij." Hij strijkt door zijn grijj krullen. „Er zit altijd een twe de laag onder", zegt hij zacll „Als je er gevoelig voor ben ontdek je een grote levenswiji heid en algemene universe waarden. Je krijgt het besef di mensen veranderen, maar di er ook waarden zijn die eeuwi| durend zijn. En los daarva mag het ook poëzie zijn of g woon mooi, al snap je er gee bal van. Je kunt er toch ort roerd door raken of géinsji reerd?" Weer een stilte. „Ja, v\i dat nou is...? Mystiek, inspi tie? Het is een gevoel dat je it diepers kunt beleven dan deze tijd je te bieden heeft." WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Veel bewolking en perioden met sneeuw, langs de kust in het zuiden regen. Verder veel wind. Maxima van +5 graden in het zuidwesten tot rond -10 in het noorden. Zweden: Overwegend bewolkt en van tijd tot tijd sneeuw, in het zuiden ook regen. Middagtemperatuur uiteenlopend van enkele graden boven nul in het zuiden tot rond -10 in het noorden. Donderdag in het noorden nog wat kouder. Finland: Flinke wolkenvelden en af en toe wat sneeuw. Maxima in het zuiden rond - 3 graden, in het noorden rond -10. Donderdag in het noorden nog wat kouder. Denemarken: Wisselvallig en van tijd tot tijd regen of buien. Weinig zon. Middagtempe ratuur omstreeks 4 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ierland: Veel bewolking en van tijd tot tijd re gen. Vooral woensdag nog veel wind. Middagtemperatuur van 6 graden in het noorden tot bijna 10 in het zui den. België en Luxemburg: Wisselvallig, met soms wat zon, maar ook geregeld regen of buien. Daarbij een stevige zuidenwind en vrij zacht. Middagtemperatuur rond 9 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Wisselvallig en perioden met regen, maar in het oosten woensdag lang droog. In de Jura en Vogezen vanaf zo'n 1100 meter veelal sneeuw. Ver der met name m het westen veel wind. Maxima 5 tot 10 graden. Zuid-Frankrijk: Vooral in het westen veel wind. Ver der meest bewolkt en van tijd tot tijd regen. In bergstreken sneeuw, veelal vanaf ongeveer 1400 meter. In het uiterste zuidoosten droger en wat zon. Middagtemperatuur tussen 8 en 15 graden. Spanje: Van het westen uit opnieuw toene mende bewolking gevolgd door regen. Vooral in het noorden veel wind. In het zuiden eerst nog droog en wat zon. Maxima van 10 graden in het binnenland tot 19 plaatselijk aan de kust in het zuiden. Portugal: Overwegend bewolkt en perioden met regen. In het zuiden woensdag meest droog en soms wat zon. Maxima uit eenlopend van een graad of 8 in het noordoosten tot 17 graden in de Al- garve. Mallorca, Ibiza, Menorca: Geregeld zon en waarschijnlijk de he le periode droog. Middagtemperatuur omstreeks 16 graden. Marokko: Zonnige perioden, maar in het noor den meer bewolking en donderdag weer kans op enkele buien. Vlak aan zee middagtemperatuur tussen 15 en 20 graden. Tunesië: Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Langs de kust mid dagtemperatuur tussen 16 en 21 gra den. Madeira: Geleidelijk meer wolkenvelden en kans op een enkele bui. Middagtem peratuur ongeveer 19 graden. Canarische Eilanden: Zonnige perioden, maar langs de noordelijke stranden meer wolken en kleine kans op een bui. Maxima onge veer 22 graden. Duitsland: Wolkenvelden en van tijd tot tijd re gen, vooral woensdagochtend en don derdagmiddag. Soms ook veel wind. Middagtemperatuur oplopend naar 5 tot 9 graden. Oostenrijk: Overwegend veel bewolking en perio den met regen, vanaf 1000 meter meestal sneeuw. Middagtemperatuur in de dalen rond +4 graden. Zwitserland: Veel bewolking en vooral donderdag weer regen, vanaf 1000 meter vaak sneeuw. Middagtemperatuur in de dalen omstreeks 6 graden. Polen: Wolkenvelden en met name woens dag nog enkele buien, vaak met een winters karakter. Donderdag meest droog en wat zon. Maxima op de meeste plaatsen net boven het vries punt. Tsjechië en Slowakije: Overwegend bewolkt en soms buien, ook met sneeuw. Donderdag op de meeste plaatsen droog en misschien wat zon. Middagtemperatuur net bo ven het vriespunt. Hongarije: Veel bewolking en perioden met re gen of sneeuw. Donderdag meest droog en enkele opklaringen. Mid dagtemperatuur rond het vriespunt, donderdag iets warmer. Italië: Wisselende bewolking en van tijd tot tijd buien, in de bergen in het noor den sneeuw. Middagtemperatuur uit eenlopend van een graad of 3 in het noorden tot 17 op Sicili. Corsica en Sardinië: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd buien. Vooral donderdag weer veel wind. Middagtemperatuur tus sen 14 en 17 graden. Griekenland en Kreta: Perioden met zon en vrijwel overal droog. Maxima van 10 graden in het uiterste noorden tot 16 in het zuiden en op Kreta. Malta: Zonnige perioden. Woensdag meer bewolking, maar waarschijnlijk wel droog. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Turkije en Cyprus: Meest droog en geregeld zon. Mid dagtemperatuur van een graad of 12 rond de Dardanellen tot 18 aan de zuidkust en op Cyprus. DONDERDAG 4 JANUARI 2001 Zon- en maanstanden Zon op 08.48 Zon onder 16 41 Maan op 13.13 Maan onder01.59 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 10.35 23.06 10.08 22.39 Laag 05.45 18.20 5.26 18.01 Weerrapporten 03/01, 07.00 uur: station weer wind temp neersl max min mm Amsterdam regenbui w4 10 8 3.3 De Bilt zwaar bew. zw3 11 8 4.6 Deelen zw4 11 7 12.6 Eelde regen zw4 9 7 2.6 Eindhoven motregen zw4 12 5 7.2 Den Helder zwaar bew. w 4 10 7 6.0 Rotterdam zwaar bew. w4 11 8 41 Twente regenbui zw3 11 6 50 Vlissmgen zwaar bew. zw6 10 7 20 Maastricht zwaar bew zw5 12 7 5.3 Aberdeen half bew zw3 8 2 12 Athene zwaar bew. w.s 0 16 8 0.0 Barcelona half bew zw3 16 9 0.0 Berlijn zwaar bew z3 4 1 2.8 Boedapest regen nol 1 0 0.0 Bordeaux half bew. w2 10 8 00 Brussel licht bew. zw5 12 8 9.4 Cyprus licht bew. nw 1 18 9 0.0 Dublin licht bew. zw4 8 1 1.9 Frankfurt zwaar bew. z4 9 6 3.0 Genève zwaar bew. zw3 5 4 88 Helsinki sneeuw zo 3 -1 -2 10 Innsbruck regen ver 1 11 0 0.0 Istanbul half bew. w.s.0 10 9 19 Klagenfurt zwaar bew. ver. 1 1 -4 0.0 Kopenhagen motregen z4 5 4 17.8 Las Palmas half bew. nw2 23 16 0.0 Lissabon half bew. zw3 15 11 30.0 Locarno zwaar bew. ol 0 -3 0.0 Londen licht bew. zw3 11 4 8.0 Luxemburg regen w4 10 5 21.0 Madrid half bew. zw3 10 6 3.0 Malaga onbewolkt nw3 20 8 11.0 Mallorca licht bew o2 17 3 0.0 Malta licht bew. zw2 16 13 0.0 Moskou rwaar bew w.s.0 •2 -4 0.5 München zwaar bew. zw2 7 4 0.0 Nice licht bew nw3 11 7 0.0 Oslo zwaar bew. no 2 -1 00 Parijs zwaar bew w4 9 6 22 4 Praag regen z2 -1 -3 0.5 Rome zwaar bew o2 14 8 0.0 Split zwaar bew 03 12 0.0 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) bewolkt onweer V warmtefront vuvT regen sneeuw koufront JM» opklaringen vl™ hagel lagedruk mist windrichting H hogedruk zonnig 19 temperatuur -mnn !uchtdruk in -1000- hect0 pasca| Stockholm zwaar bew zw2 4 1 0.0 Los Angeles licht bew w.s.0 24 7 0.3 Warschau zwaarbew z2 1 0 0.0 New Orleans onbewolkt n4 3 -3 0.0 Wenen zwaarbew w.s.0 -1 -1 0.0 New York onbewolkt w3 -3 -6 0.0 ZQnch licht bew zw3 6 2 7.0 Tel Aviv zwaar bew. zw3 18 11 0.0 Bangkok licht bew z2 31 20 0.0 Tokyo licht bew o2 14 4 0.0 Buenos Aires onbewolkt n2 35 27 0.0 Toronto licht bew w4 -4 -20 0.0 Casablanca half bew. ws.O 19 10 2.0 Tunis half bew. zw3 16 8 0.0 Johannesburg onbewolkt o3 17 6 18.0 Vancouver zwaar bew. o2 9 4 0.0 KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) H. Schneider (adjunct) PUBUC RELATIONS W.H.C.M. Steverink 071-5356 356 REDACTIE A Maandag, chef eindredactie algemeen T, Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden INTERNET: v.leidschdagblad.nl TELEFAX Advertenties: 071-5323 508 Familieberichten: 023-5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071-5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uur i 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uur 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) 38) per kwartaal (acceptgiro) 107) per half jaar (acceptgiro) ƒ213) per jaar (acceptgiro) 414) Abonnees die ons een machtiging verstrekkenl het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- korting pi betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van 0,9! aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAND Voor mensen die moeilijk lezen, slechte og« hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenvatting van het regionale nieuws uit het Leidsch Dagblad op geluidscassette beschikbaar. Vo informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Grave). Auteursrechten voorbehouden© Dagbladuitgeverij Damiate E-MAIL: redactie.ld0damiate.hdc.nl ZIEKENHUIZE ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 3