Ramp dompelt Yolendam in rouw Dweilen en lakens als noodverband op de dijk Brand verwoest Leids studentenhuis GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Sédeltabach 2 WEKEN 2! DRUKKERIJ 13 15 16 17 19 23 bewolkt r itry en DUien 'Ruim 20.000 Britse banen weg bij Corus' Drachme maakt plaats voor euro HET WOORD IS AAN Bommenspeurder ontvlucht vuurwerk De Australische politiehond led, gespecialiseerd in het op sporen van bommen, is in de nieuwjaarsnacht voor het vuurwerk gevlucht en sinds dien spoorloos. De vijf jaar ou de labrador vloog weg uit de kennel van het politiebureau loen de inwoners van Sydney het nieuwe jaar met talrijke explosies begroetten. De hond werkt al vier jaar voor de poli tie en heeft een waarde van ongeveer 13.000 gulden. Weinig hoop voor illegalen op schip De Turkse kustwacht heeft weinig hoop meer op redding van de naar schatting 45 ille gale migranten die zich ver moedelijk nog in het gezonken deel van een voor de zuidkust van Turkije in tweëen gebro ken schip bevinden. Door de harde wind en zware zee is het reddingswerk gisteren ge staakt en nog niet hervat. Aan boord van de onder Georgi sche vlag varende Pati bevon den zich 10 bemanningsleden en zeker 73 illegale immigran ten. Van hen zijn er 32 gered. Rusland denkt aan tunnel naar Alaska Moskou wil een tunnel onder de Beringstraat naar Alaska. Na een jaar van lucratieve ex port van olie en gas, wil Mos kou de grenzen openen voor verdere winning van delfstof fen. Er ligt nog geen veertig ki lometer zee tussen het Russi sche en Amerikaanse vaste land. Aan beide zijden moeten echter ook nog duizenden ki lometers worden overbrugd om de dichtsbijzijnde aanslui tingen op het spoorwegnet te bereiken. Dit jaar moet al de bouw beginnen van een tun nel van Rusland naar het Ja panse Hokkaido. Freek overvleugelt Big Brother en Bus De oudejaarsconference van Freek de Jonge was met 2,2 miljoen kijkers het best beke ken televisieprogramma op 31 december. De Staatsloterijs how van RTL 4 en de finale van De Bus trokken op oude jaarsavond aanmerkelijk min der kijkers, respectievelijk 1,8 miljoen en 605.000. De apo theose van Big Brother II, die op 30 december werd uitge zonden, kluisterde 1,7 miljoen belangstellenden aan de buis. VANDAAG 26 PAGINA S Binnenland3,5 Buitenland7 Cultuur en Kunst17 Economie8,9 Geloof en Samenleving14 Gesprek van de Dag2 Regio13,15,16 Sport19,22,23,24,25 Televisieprogramma's11 Trends18 Weer14,18 tentoonstellingen Van Lust tot Leven Leidse anatomie KinderKerstPuzzel woensdag, donderdag, vrijdag, zondag vanaf 14 uur, extra activiteiten Museum Boerhaave Leiden Lange St. Agnietenstraat 10 www.museumboerhaave.nl VOLENPAM PAUL BOLWERK Klokslag twaalf uur wensten ze elkaar tijdens de jaarwisseling nog een ge lukkig nieuwjaar. Om een half uur la ter de grootste rampspoed in hun le ven te ervaren. De 18-jarige Wim Tuyp beeft. Op de dijk kijken enkele vrienden toe. Er wordt geen woord gesproken. Rode ogen staan in lijkble ke gezichten. Die ogen zijn gefixeerd op een spookachtig decor. Aan de buitenkant lijken de cafés De Blokhut, Wir War en Het Hemeltje onaange tast, maar de interieurs zijn zwartge blakerd. De symbolen van een gru- welnacht. Wim Tuyp kan het nog na vertellen. „Ineens was er een flits, vervolgens werd het aardedonker. Brand, brand, hoorde ik. Maar ik zag niets meer. Het was volslagen paniek. Er werd gegild. Overal klonk glasgerinkel. De kerst versiering droop, door de alles ver zengende hitte, van het plafond af. Plotseling botste ik tegen een meisje op. Ze was gestruikeld, verstrikt ge raakt in de kerstversiering. Overal la gen draden. Ik had haar net bevrijd uit die kluwen en ik wilde me uit de voeten maken. Maar ik kreeg de kans niet om op te staan. Ik werd gewoon onder de voet gelopen door mensen in paniek. En gek genoeg bleef ik heel rustig. Toen de zwaarste druk weg was, voelde ik nog een last op mijn rug. Er lagen nog drie barkrukken bo venop me. Brandweerlieden slaagden er uiteindelijk in mij tijdig uit Het He meltje te trekken. Godzijdank, heb ik het overleefd. Maar vier maten van mij liggen nog in het ziekenhuis. Alle maal in kritieke toestand." Tuyp staat als versteend op de dijk. De rechterhelft van zijn gezicht oogt als een tartaartje. Zijn oogkas is ver vaarlijk gezwollen. „Ik heb een stukje glas in mijn ogen gekregen." Met zachte drang weten vrienden hem zover te krijgen dat hij mee gaat naar jongerencentrum Pius X, om uit te huilen. Op een steenworp afstand is Jan Tuyp, eigenaar van café-restaurant De Molen, bezig met het opruimen van de kerstversiering. Enkele uren daarvoor heeft hij zijn zaak dienst laten doen als crisiscen trum. „Er zijn mensen in mijn armen gestorven." Hij neemt een hap adem, verzet een paar krukken. „We hebben hier de meest gruwelijk verbrande jongeren gehad. Sommi gen zwaar verminkt De vellen hingen er soms bij. Overal hebben we water vandaan gehaald om te koelen. Zelfs dweilen hebben we als noodverban den gebruikt. Uit hotel 't Haantje kwam het personeel met linnen la kens om de patiënten te kunnen om zwachtelen. Op dat moment handel je maar naar de beste inzichten. Het is redderen, wat er te redderen valt. Meer kun je niet doen." Goed drukwerk, snel geleverd Energieweg 25 2382 NB Zoeterwoude Tel. (071) 589 92 41 Fax (071)541 53 82 De laatste ronde van melkboer Van Leeuwen Tientallen reizigers voor de nieuwe belbusdienst Honderd deelnemers bij Katwijkse nieuwjaarsduik Cultureel jaar Rotterdam begint met 'olympisch vuur' Niet-sprinter Jeroen Straathof naar WK Hans Wubben glijdt naar de zege in Oliebollenloop DINSDAG 2 JANUARI 2001 95, Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 NR- 42505 LOSSE NUMMERS 2,25 ZATERDAG 2,75 Dagblad Ierse heilwens Moge u uw rechterhand |n het nieuwe jaar altijd uitste ken in vriendschap, nooit uit behoeftigheid. Vrees voor oplopen dodental na ernstige cafébrand vooruitblik DON VRJJ ZAT 5*/7° 4"/6° 276° 80% 60% 60% 5SSS55? 20% 30% 20% Jaarwisseling in regio opmerkelijk rustig LEIDEN/REGIO PABLO CABENDA De jaarwisseling is in dé Leidse regio aanmerkelijk rustiger ver lopen dan in voorgaande jaren. De politie hield in totaal vijftien jongeren aan, voornamelijk in verband met vernielingen. De mobiele eenheid hoefde ner gens te worden ingezet en er deden zich minder ordeversto ringen voor dan bij vorige jaar wisselingen. De brandweer moest rond kwart voor twaalf wel met groot materieel uitrukken naar een uitslaande brand in een stu dentenhuis aan het Gerecht in Leiden. Het pand brandde vol ledig uit. Er waren op dat mo ment geen bewoners aanwezig. Om 1.15 uur kon het sein 'brand meester' worden gege ven. Een brand aan het Diamant plein kon tijdens de jaarwisse ling net worden voorkomen. De politie betrapte een 15-jarige Sassenheimer bij het stoken van een vuurtje in een papier container. In de Donsvlinder in de Merenwijk mishandelde een 30-jarige Leidenaar een 54-jari- ge stadsgenoot. De man liep enkele rake klappen op nadat hij ruzie kreeg over het in brand steken van een kerstboom. Opmerkelijk was dat er zich dit jaar geen ongeregeldheden voordeden in de Marnixstraat, traditioneel dé probleemstraat in Leiden tijdens oud en nieuw. De politie hield in tegenstelling tot vorig jaar ter plekke geen ME paraat en had als enige maatregel een container aange wezen als plek waarin bewo ners een vreugdevuur mochten ontsteken. Daar hielden de be woners zich ook aan. In de Duin- en Bollenstreek woedden ook diverse 'seizoens brandjes'. In Hillegom werd op oudejaarsavond een lege cara van aan het Henri Dunantplein in brand gestoken. Een Hille- gommer stak zijn eigen auto per ongeluk in brand toen een stuk vuurwerk zijn autoruit doorboorde en het interieur in vuur en vlam zette. In Hazerswoude-Rijndijk werd een 29-jarige Hagenaar door een 20-jarige Leidenaar mishandeld in een uitgaansge legenheid aan de Chopinlaan. De Leidenaar duwde de Hage naar een kapot bierglas in het gezicht. De man is voor behan deling opgenomen in het Rijn land Ziekenhuis in Leiderdorp. In Leiderdorp moesten vooral ruiten het ontgelden. Van een aantal gebouwen aan de Bui tenhoflaan sneuvelden de ra men. Rond 01.00 uur kon de politie een 16-jarige Leiderdor per aanhouden die zeven grote ruiten van een school aan de Marjoleintuin had ingegooid. Op veel plaatsen werden spon taan vreugdevuurtjes opgericht die, om erger te voorkomen, in de meeste gevallen door de brandweer direct werden ge blust. Pagina Leiden: Brand ver woest studentenhuis UMUIDEN PIETER VAN HOVE De voorgenomen herstructure ring van Corus in het Verenigd Koninkrijk gaat veel verder dan aanvankelijk werd aangeno men. Volgens de Sunday Times zou de top van het Brits/Neder landse staal- en aluminiumcon- cem een groot deel van de Brit se productie willen verplaatsen naar de voormalige Oostblok landen. In totaal zouden daar mee in de toekomst zeker 20.000 van de 33.000 Britse ba nen gefaseerd verloren gaan. De Britse vakbond ISTC ging er aanvankelijk van uit dat bij de aangekondigde reorganisa ties ongeveer 10.000 banen ver loren zouden gaan. De vestigin gen in Groot-Brittannië zijn zwaar verliesgevend als gevolg van het sterke pond sterling en veelal verouderde installaties. De Britse zondagkrant stelt dat de vestigingen in Llanwern (Wales), het Engelse Teesside en Dalzell (bij Glasgow) dicht gaan. Dit betekent dat tussen de 8.000 en 10.000 banen ver dwijnen. Verder zullen volgens de krant de vestigingen in Rotherham, Port Talbot en Scunthorpe ook moeten in krimpen. De ernstige cafébrand in Volendam zal de komende uren en dagen waarschijn lijk meer levens eisen dan de huidige acht jongeren. Minstens 18 van de 184 ge wonden zijn zo zwaar ver brand dat ze vechten voor hun leven. De rampzalige brand ontstond oudejaars nacht vermoedelijk omdat een bezoeker siervuurwerk afstak bij de bar van café 't Hemeltje. Het vuurwerk zette de dennen takken aan het plafond in brand. Bezoekers verdrongen elkaar om de uitgang te berei ken. Bij een nooduitgang ont brak een brandtrap, waardoor vluchtende bezoekers enkele meters vielen. Tot nu toe kostte de ramp de levens van acht Volendammers: zeven mannen en'een vrouw in de leeftijd van 16 tot 22 jaar. De vele gewonden zijn over gebracht naar ziekenhuizen in Beverwijk, Rotterdam, Gronin gen, Amsterdam, Leiden, Utrecht en naar België en Duitsland. De verslagenheid is groot in de hechte gemeenschap van Volendam. Volgens bewoners is de onzekerheid groot, omdat de namen van de acht slachtoffers nog niet bekend zijn gemaakt. „Er circuleren veel namen van mensen die dood zouden zijn", aldus Jaap Schilder van op vangcentrum Pius X. Hij hoor de bijvoorbeeld vaak zeggen dat een vriendin van zijn dochter dood zou zijn, terwijl het meisje leeft. Veel Nederlanders leven mee met de gewonden en nabe staanden van de omgekomen Volendammers. Minister Borst (volksgezondheid) bezocht gis teren enkele gewonden. Staats secretaris De Vries (binnen- Een van de vele slachtoffers van de brand in Volendam wordt door hulpverleners naar een ambulance gebracht. landse zaken) stelt een onaf hankelijk onderzoek in naar de achtergronden en afhandeling van de brand. De ramp roept inmiddels vragen op bij de brandweerkorpsen, artsen en politici. De vraag is of Neder land zo'n groot aantal mensen met brandwonden kan verzor gen. Nu moesten slachtoffers naar het buitenland worden ge bracht. Onduidelijk is ook of brand weerkorpsen voldoende tijd en mensen hebben om alle cafés en restaurants regelmatig te controleren. PvdA-Kamerlid Wagenaar wil dat elke horeca zaak voortaan jaarlijks controle krijgt en een oefening houdt. Maar Koninklijke Horeca Ne derland weerspreekt de sugges tie dat uitgaanszaken niet zorg vuldig omgaan met de brand veiligheid. In het complex waar de brand uitbrak zijn drie cafés boven elkaar gevestigd. Het He meltje zit op de bovenste ver dieping, op de middelste be vindt zich de Wir War Bar en op de begane grond De Blokhut. In Het Hemeltje brak onder de cir ca 150 aanwezige jongeren pa niek uit. Veel mensen sprongen uit het raam om aan de vlam- FOTO ANP COR MULDER men te ontkomen. Onduidelijk is nog steeds op de horecagelegenheid voldoen de en vooral ook te openen nooduitgangen had. Pagina 3: Meer nieuws over de ramp in Volendam ATHENE RTR Op de Griekse effectenbeurs is vandaag begonnen met het ge bruik van de euro. Sinds giste ren is Griekenland officieel aan gesloten bij de Europese Mone taire Unie. Daarmee komt een einde aan het gebruik van de drachme, Europa's oudste munt. De oudste drachme is onge veer in 650 voor Christus voor het eerst geslagen. Deze eerste munt was een handvol pijlen waard. Vandaar de naam drachme, die in het Grieks een handvol betekent. In de oud heid was de zilveren munt het betaalmiddel in de delen van de wereld die onder de Griekse in vloedssfeer vielen. In later tij den verdween de munt eeu wenlang van het toneel, maar toen Griekenland in de negen tiende eeuw onafhankelijk werd van het Ottomaanse Rijk, werd de klassieke munt nieuw leven ingeblazen. In Griekenland wordt niet erg sentimenteel gedaan over het afscheid van de drachme. De steun voor de invoering van de euro is hoog. Het Vaticaan heeft van Italië toestemming de euro aan te nemen als nieuwe munt eenheid. De munt komt in de plaats van de lire. Op de euro komt het portret van de paus. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. tl.v.l Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) Per kwartaal automatisch (ƒ106,95) Per kwartaal acceptgiro (ƒ107,95) i i i IB/V I I I I I Telefoonnummer I I 1 i I I Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zondor postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071-5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl De hoog oplaaiende vlammen zetten de lucht boven de panden aan het Gerecht in een rode gloed. FOTO HIELCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1