Rotterdam verliest in containeroverslag Winnaar van miljoenen zijn is geen eenvoudige zaak Vorld Online: beursavontuur van negen maanden iih Economie T oekomstverwachtingen fERDAG 30 DECEMBER 2000 'Hoeveel houd ik over als ik een huis koop van zes ton?' is oudejaarsavond. Spanning. Een beetje een roes. zweet. Het gaat dan ook om miljoenen. En ieder- kan de gelukkige zijn. Een kleine investering in de «mfabriek en de jarenlang opgebouwde fantasieën öjden mogelijk. Vele miljoenen hebben de Staatslote- 19 de Postcodeloterij en de Eindejaarslotto te verdelen. wat dan? De teletekstpagina's met de trekkingsuitslag van de ver schillende televisiezenders zijn uit den treuren met elkaar ver geleken en de winnaar heeft 's ochtends nog minimaal drie kranten gekocht met de trek kingsuitslag. Die eerste ontmoeting tussen winnaar en loterij is verder vooral een formaliteit. De Lan ge probeert vooral te peilen met wat voor mens hij te maken heeft. De directeur houdt een praatje, De Lange vraagt of de winnaar al ongeveer weet wat hij met het geld gaat doen en de winnaar stelt wat vragen. Na een uurtje is het afgelopen. De winnaar gaat naar huis met zijn miljoenen en een velletje vol nuttige adviezen. Na een paar dagen belt De Lange op. Hoe het gaat, vraagt hij. Of er nog behoefte is aan een gesprek. De eerste zorg blijkt dan vaak het getal. Voor een aantal winnaars is de om vang van de prijs niet te bevat ten. Voor hen is 20 miljoen een twee en een nul en wat letters. Het helpt volgens De Lange dan al om het uit te schrijven, 20.000.000,00. Maar dan nog krijgt hij vragen als: ,,Ik heb 13,6 miljoen gewonnen, hoe veel houd ik dan over als ik een huis koop van zes ton." Een belangrijk advies dat De Lange geeft, is het stil houden van de prijs. „Ik zeg altijd: 'Doe alsof je een ton gewonnen hebt'." Dat verklaart de vette «rijs in de loterij winnen be- i6|nt het einde van de droom. :eiharde werkelijkheid is dat [gelukkige opgescheept zit een pot geld die hij of zij ^[rschijnlijk normaal in een leven niet bij elkaar kan lienen. En die miljoenen le- jn meer vragen op dan ge- 4ht. Wat moet de winnaar w[i? Alles kopen, de baan op- 45fn, enorme bedragen weg- ",5m of beleggen? En hoeveel oft nou eigenlijk? 7pel winnaars stappen dan Oimet een soort van prettige 5itelijke nood het hoofdkan- 4 van de Staatsloterij binnen, J Anne de Lange. Hij bege- samen met een psycho- 6[ en financieel deskundigen Minnaars. Daarbij maken ze nieuwe miljonairs niet gek- jdan ze al zijn. Als de win- 3f zijn prijs komt halen, krijgt 4geen poespas te verwerken, j kopje koffie met een plakje 25? of een gevulde koek op de 23ier van de directeur kan hij ^vachten. Geen champagne, ia slingers, geen uitgelaten jchten en geen feestmutsen. ilfs de felicitaties laten op wachten. „Eerst gaan we lot controleren", stelt De c£e. „En dat werkt al redelijk 3juchterend." De winnaars iben al een hele zondag of gwjaarsdag thuis met hun ''ikslot in de hand gezeten. De miljoenen rollen de komende dagen over het televisiescherm. glimlach, de vakantie, de ver bouwing aan het huis en de nieuwe auto. Kennissen en buurtgenoten kunnen een ton nog wel behappen, ze vinden het grappig. De winnaar wordt dan nog normaal benaderd." Sommige prijswinnaars krij gen gewetenswroeging. Ze dur ven niet de miljonair van hun dromen uit te hangen, dat is niet gepast. In Nederland lijkt het verplicht een deel van het geld weg te geven, meent De Lange. Daarbij geeft iedereen in de omgeving van de winnaar nuttige adviezen. De Lange laat als remedie de winnaars dan vertellen wat ooit de jongens- of meisjesdroom was. Nu heeft hij dan de kans om die droom uit te laten komen, stelt De Lange. „Het is jammer als de winnaars in gewenst gedrag vervallen en hun dromen ver geten." Na de eerste verwondering, de vragen en een aantal aanko pen komt de tijd dat de win naars 'iets' verstandigs met het geld gaan doen. Het zomaar op een betaalrekening zetten is zonde. De Staatsloterij verwijst de nieuwe miljonairs door naar een van de zes grote banken. Met deze banken zijn afspraken gemaakt over de opvang van de plots-rijken. Meestal is er ie mand aangesteld die in begrij pelijke taal kan praten over idere sectoren zorgen toch voor nieuw overslagrecord haven ^Rotterdamse haven heeft dit jaar in één van zijn belangrijkste sectoren slecht ge- iord. Voor het eerst in de geschiedenis is de overslag van containers gedaald (-1,2 sjcent). De groei in andere sectoren was echter groot genoeg voor een nieuw over- |record voor de Rotterdamse haven: 323,4 miljoen ton goederen (+6,5 procent). Tiouder Simons (haven en ^omische zaken) riep giste- 7tijdens de traditionele ou- ijarsbijeenkomst van de Ha- hereniging op snel een dis- !ie te voeren over de positie het havenbedrijf. Hij pleitte j verdere verzelfstandiging tot een overheids-NV. De Main- port Holding Rotterdam, waar in de commerciële activiteiten en deelnemingen van het ha venbedrijf zijn ondergebracht, voldoet voor dit moment. Maar Simons denkt met een verdere verzelfstandiging vooral de pu- bliek-private samenwerking voor aanleg, beheer en exploi tatie van de Tweede Maasvlakte te vergemakkelijken. Simons omschreef de daling van de containeroverslag als 'een teleurstelling'. Hij wees daarbij ook nog op dubbele groeicijfers bij de concurrenten van Rotterdam. De verminder de overslag van containers - 6,3 miljoen TEU (standaard twintig voets containers) tegen 6,4 mil joen TEU in 1999 - wordt toege schreven aan de capaciteitspro blemen en de reorganisatie bij het grootste overslagbedrijf ECT. Ook de Deense rederij Maersk-Sealand heeft lading pakketten naar andere havens overgeheveld als gevolg van de moeizame start van de eigen terminal op het Delta-schierei land op de Maasvlakte. Volgens algemeen-directeur Scholten van het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam ont wikkelt de containeroverslag zich ondanks de dip nog altijd volgens de hoogste groeiprog noses. „Volgend jaar verwacht ik zeker een deel van de nu uit geweken lading terug. De groei van de goederen overslag in Rotterdam is vooral te danken aan de overslag van kolen, ertsen en schroot, aard olieproducten en chemicaliën. Na een kleine opleving vorig jaar is in 2000 de overslag van granen en veevoeders opnieuw fors gedaald. Ruwe olie was ook dit jaar met 98 miljoen ton (+3,1 procent) de grootste individue le goederenstroom in Rotter dam. In de eerste helft van het jaar was er door de hoge olie prijzen nog sprake van een dieptepunt in de overslag. Door het 'opdrogen' van voorraden is in het tweede halfjaar de over slag van olie weer fors aange trokken. Rotterdamse raffina derijen hebben goed geprofi teerd van de hoge prijs van olie producten. Ook de chemiesec- tor beleefde een topjaar. De overslag van chemicaliën groei de met bijna 12 procent. i ,'iaar o lijjaar geleden omschreef Ni- iQRrink in een interview in Jokblad Elsevier kernachtig ïor internetbedrijf. „World }°|ne is seks, drugs en rock- lopll." Als haar typering al ïqte, moet ze het over slechte gevaarlijke drugs en valse io|-'n-roll gehad hebben, JOf beleggend Nederland in- ^dels. Slechts negen maan dna de beursintroductie op maart is World Online 3L) niet meer. De ingelegde arden zijn getransporteerd Italië. Naar Tiscali, de jwe eigenaar. b droom waar Nina Brink in de reclamecampagne de beursgang over had, is ïitief uit. Een droom die velen uitpakte als een itmerrie. Beleggers, perso- leden, de bankwereld en aaeurs. Niemand kijkt positief op een beursgang die nog herinnerd zal worden. Ook 1 lina" zelf niet. Van 'konin- 'an het internet' werd ze de s)nale paria, een mikpunt ;pot en haat. )ud zoekende beleggers za- in Brink de ideale zonde voor de tegenvallende rs)prestaties van WOL. Met 2 ag vloog de koers omlaag, geld verdienen met aande- VOL bleek niet mogelijk, de iductieprijs bleek de hoogst °'°obare. Het slechte klimaat ICT-fondsen in het voor- duwde ook WOL na de igang omlaag. Als Brink istigt dat ze drie maanden de emissie een deel (15 :ntvj)en aandelen) van haar be- heeft verkocht, zakt het vajleel verder. Brink verkocht stukken aan investerings- tschappij Baystar voor een ienlijk lagere prijs (zes dol- dan de 43 euro die bij de sgang gevraagd werd. iar sprak weinig vertrou- in het eigen bedrijf uit, iden de kersverse aandeel- Iers. Impliciet gaf Brink de verkoop aan de intro- ieprijs van 43 euro te hoog ,.;nden. En dan had ze ook verzuimd de transactie te lelden in de onduidelijke pectus, de verplichte gids De droom van Nina Brink is uit: World Oline is nu in handen van Tiscali in Italië. foto gpd phil nijhuis met bedrijfsgegevens. Het be kend worden van het 'cashen' van Brink kan achteraf bezien worden als het begin van het einde van WOL. Geruchten over andere bestuurders en commissarissen die ook gehan deld zouden hebben, droegen ook een steentje bij. Net als het verhaal over bevriende aan deelhouders uit de top van het Nederlandse bedrijfsleven die een voorkeursbehandeling ge had zouden hebben. Tina Tur ner mocht haar aandelen zelfs teruggeven voor de oorspron kelijke prijs, werd gefluisterd. De toon was gezet, de naam World Online besmet. Geen en kel moment heeft WOL de pre tenties kunnen waarmaken. De binnengestroomde miljarden bleven grotendeels keurig in kas. Van verwezenlijking van de uitbreidingsplannen is weinig tot niets vernomen. Het over nemen van andere bedrijven bleek moeilijk. De besmette naam werkte tegen. Uiteindelijk zat er niets anders op dan zelf overgenomen te worden. Door het op alle fronten kleinere Tis cali uit Italië. Tiscali krijgt in ruil voor aan delen een grote zak met geld. De zelf armlastige internetaan bieder lijkt vooral daarop uit geweest te zijn. Omdat het be drijf zijn geld wil verdienen in de telefoniemarkt, staan er flin ke investeringen voor de deur. Gelijktijdig ziet Tiscali ook zijn abonneebestand verdriedubbe len. Samen met WOL komen ze in een klap de Europese top vijf binnen. Maar de bruidsschat bevat nog meer. Willens en wetens is Tiscali plotseling partij in ver schillende gerechtelijke proce dures. Gedupeerde aandeel houders laten het er niet bij zit ten en eisen de miljarden terug. Drie advocatenkantoren wer ken namens duizenden beleg gers aan een zaak tegen WOL, bestuurders, .grootaandeelhou ders en de banken die de gang naar de beurs begeleiden, ABN Amro en Goldman Sachs. Ook de Vereniging van Effectenbe zitters (VEB) heeft een claim klaar liggen van minimaal 220 miljoen gulden. Als er niet snel schikkingen getroffen worden, blijven deze zaken de nieuwe combinatie, die verder gaat on der de naam Tiscali, achtervol gen. Inmiddels heeft WOL ge dreigd met een tegenclaim van 3,5 miljard als de VEB zijn eis tot schadevergoeding doorzet. De Italianen beloofden aan deelhouders honderd procent premie toen ze naar buiten tra den met hun plannen. Iets min der dan een half aandeel Tiscali zouden ze immers krijgen, een aandeel dat op dat moment nog 45 euro deed. En WOL no teerde tien euro, dus Tiscali verdubbelde de toenmalige aandelenprijs, was het simpele rekensommetje dat voorge schoteld werd. De honderd procent verdampte met het voortschrijden van de tijd. Aan deelhouders zitten gedwongen met effecten van Tiscali, een bedrijf waarvan ze voor de aan kondiging van de overname nog nooit gehoord hadden. Verkopen leverde gisteren nog ruim acht euro op. Een vijfde van het aankoopbedrag van 43 euro dat velen betaalden bij de beursgang. Sinds het nieuws van de overname is Tiscali te ruggevallen van 45 naar minder dan 18 euro. De gang naar de beurs heeft diepe sporen getrokken en kent bijna alleen maai' verliezers. „Het enige positieve bijeffect is dat de problematiek rond beursintroducties nu hoog op de agenda staat", oordeelt di recteur De Vries van de VEB. De beurs zelf, het ministerie van fi nanciën en de Stichting Toe zicht Effectenverkeer (STE) be raden zich op maatregelen over reclame, prospectussen en ei sen om toe te treden. „Hopelijk blijven we in 2001 verschoond van dit soort drama's." Dat be leggers terug op aarde zijn en in obligaties, fiscale wetgeving en liquide middelen. Iets anders gaat het eraan toe bij de Postcodeloterij. De win naars daar worden doorverwe zen naar PricewaterhouseCoo- pers. Daar neemt Luc Heijtel de mensen onder zijn hoede. Als fiscaal adviseur verkoopt Heijtel zelf geen financiële producten. Vanuit de voor veel winnaars geruststellende gedachte dat Heijtel geen belanghebbende is, bekijkt hij het financiële plaatje, stelt met de winnaars een nieuw plaatje op en stuurt ze daarna door naar de notaris, de bank, etc. Over het algemeen komen de mensen wat onzeker bij Heijtel binnen. Ze zijn als postbesteller plotsklaps op een glanzend kantoor en zien een man in maatpak met stropdas en brille tje. Schuchter stellen de win naars dan dat ze van hun prijs van zeven miljoen jaarlijks zo'n vijftigduizend gulden op willen nemen. Tenminste, als er dan wel een bedrag van een miljoen voor de kinderen overblijft. Die schuchterheid verdwijnt als Heijtel ze voorrekent dat als ze inderdaad maar vijftig mille op nemen er bij normale beleggin gen wel eens zo'n twintig mil joen over kan blijven voor de kinderen. „Ze durven dan in eens wel van twee ton per jaar te gaan leven", zegt Heijtel. „Ze realiseren zich dat ze dat hun hele leven kunnen doen zonder de kinderen te kort te doen." Als eenmaal de grenzen van het kunnen zijn afgetast, gaat Heijtel samen met de winnaars het financiële plaatje bekijken en invullen. Het testament wordt opgemaakt samen met een notaris. De huwelijksover eenkomst wordt verwisseld voor een met huwelijkse voor waarden. En Heijtel kijkt bij voorbeeld hoeveel geld nodig is voor een eigen bedrijfje en zorgt dat de aansprakelijkheid binnen dat bedrijf goed is afge dekt. Niet iedereen die een be drijf begint, is succesvol en bij een faillissement moet de win naar niet al zijn poen kwijtra ken. Als daama nog geld over is, wat bij grote bedragen altijd zo is, komen de beleggingen om de hoek kijken. De een wil deels riskant en zelf wat doen, de an der alleen veilig. Met de uit komst van de wensen stappen de winnaars naar de bank. En waar ze vorige week nog geen kredietje konden krijgen, zijn ze nu een hele meneer of me vrouw en worden ze met alle egards ontvangen. Ze krijgen bloemetje en een kalfslederen etuitje. Heijtel gaat mee naar de bank (als de winnaar dat wil) om te voorkomen dat de klanten al te geïmponeerd raken en zich in laten palmen met producten die ze eigenlijk niet willen. „Ik zet de bankemployé als het no dig is dan een keer op zijn plaats. Na een paar maanden snappen de winnaars wel hoe dat moet en dan hoef ik niet meer mee", aldus Heijtel. Na een half jaar tot een jaar staan de winnaars van de Post codeloterij en de Staatsloterij zo'n beetje op de rails. „Ze groeien in hun rol en na een jaar is alles al weer redelijk nor- maal", zegt De Lange van de Staatsloterij. „Ik bel ze dan nog eens een keer of spreek wat met ze af. Ze zitten dan over het al gemeen vol zelfvertrouwen wat losser in een bruiner vel." Tus sen de oliebollen prijkt dan weer een nieuw oudejaarslot. ECONOMIE WIJZER het vervolg wel uitkijken met het aankopen van speculatieve stukken, betwijfelt De Vries. „Dit soort gedrag leer je nooit af." Het zal heus nog wel eens misgaan, wil hij maar zeggen. Na de eerste handelsdag op het Damrak heeft het aandeel WOL zich nooit meer in de buurt van de introductieprijs bevonden. Miljarden zijn als sneeuw voor de zon verdwe nen. In plaats van snel geld te maken door in te stappen in een internetbedrijf, wordt er in flink wat huishoudens hardop gevloekt als de naam WOL valt. „Het leven is nu eenmaal niet eerlijk", liet James Kinsella, op volger van de weggestuurde Ni- na Brink, zich tijdens de laatste buitengewone aandeelhouders vergadering ontvallen. Hoofdrolspeelster Nina Brink houdt zich schuil in haar Belgi sche villa. Ondanks het inscha kelen van een pr-bureau is het contact met de buitenwereld bij één kortstondig optreden in het tv-programma Buitenhof geble ven. Van een publicitaire come back is geen sprake geweest. Als ze niet thuis is, vliegt ze de we reld rond in haar eigen vlieg tuig, dat ze volgens geruchten kocht met het geld dat ze aan haar vroegtijdige aandelenver- koop overhield. Op zoek naar nieuwe zaken? Nina's carrière is nog niet KOERSVERLOOP WORLD ONLINE Euro S In 2001 krijgt de Amerikaanse economie een flinke opdonder en brengt daarmee een ketting reactie in de wereldeconomie op gang. De Nederlandse eco nomie blijkt de schok redelijk te kunnen opvangen. Desalniette min zwakt de groei af en stijgt de werkloosheid. De inflatie komt boven de drie percent en de lange rente kruipt omhoog. De huizenprijzen dalen verder. Binnen Europa wordt het on rustig. Er zijn veel stakingen en de relatie tussen Frankrijk en Duitsland wordt gespannen. Met de VS komt een handels conflict waarvan de Nederland se economie hinder onder vindt. De euro wordt weer meer dan een dollar waard. Ziedaar, een paar toekomst verwachtingen. Helemaal voor niets. U mag er mee doen wat u wilt. De officiële voorspellers zijn overigens positiever. Het Cen traal Planbureau en de OECD voorzien met hun computer modellen slechts een matige af zwakking van de economische groei iri de VS en Euro pa. Het is maar dat u dat weet. On danks al de weten schap die we ont wikkeld hebben, blijft het voorspel len van menselijke processen een kunst. De verrassingen zijn de wereld niet uit. Wie had vorig jaar durven den ken dat de euro naar 80 dollarcent zou afdalen en dat de nieuwe economie ons na de euforie van de eerste paar maanden zo'n grote kater zou bezorgen? Ik hou daarom reke ning met een aantal verrassin gen die dit keer, wees ik, on aangenaam zullen zijn. Dat u er goed aan doet voor spellingen met een korrel zout te nemen, maakt Rein de Wilde duidelijk in een leerzaam boek 'De Voorspellers' (uitgegeven door De Balie). Aan de hand van vele voorbeelden laat deze cultuurfilosoof ons zien dat voorspellers zich latenleiden door hun wensen of hun kritiek op wat ze om zich heen zien. Voorspelt een eurocriticus als ondergetekende problemen met de euro, dan is het oppas sen geblazen. En roept de baas van een internetbedrijf dat we midden in een technologische revolutie zitten en dat u er snel bij moet zijn met die nieuwe technologie om niet hopeloos achterop te raken, dan zij dui delijk dat met die waarschu wing een eigenbelang gediend is. De Wilde maakt zich vooral druk om de toekomstprofeten die zich door de ontwikkelin gen in de communicatietech nologie laten inspireren. Hij spreekt van een toekomstindu strie, en denkt daarbij aan de 'cybergoeroes', de dirigati, ofte wel profeten van het digitale bestaan, managementconsul- ARJO KLAMER hoogleraar economie Erasmus universiteit tants en transhumanisten. Opvallend is dat de meesten van deze figuren buitensporig optimistisch zijn. Ze voorzien ongekende kansen voor de de mocratie dankzij de nieuwe technologie, alsook het einde van de natiestaat. De Wilde wijst op het contrast met de sombere toekomstscenario's van woegere goeroes zoals Marshall McLuhan. Al die toekomstprofeten heb ben gemeen dat ze zich niet al leen laten leiden door hun wensen en kritiek maar ook door een gebrek aan kennis van de geschiedenis. Nieuwe tech nologieën hebben immers nooit die dramatische verande ringen teweeggebracht die zij van de huidige digitale revolutie verwachten. Ooit werd voor speld dat de radio grenzen zou slechten en dat de televisie de wereld bij elkaar zou brengen. Er is veel veranderd met die in strumenten maar dat niet. Wilt u uw nuchterheid ten aanzien van de huidige digitale hype onderbou wen, dan kan ik dit boek van De Wilde van harte aanbevelen. Zijn kritiek brengt mij ertoe om over verwachtingen in plaats van voor spellingen te spreken. Die op donder voor de Amerikaanse eco nomie verwacht ik en datzelfde geldt voor de stij gende rente. Mijn verwach tingen zijn geba seerd op tal van negatieve sig nalen. Ik noem er een paar. De Amerikaanse economie leeft al jarenlang op de pof. Dit jaar ge ven de Amerikanen gezamenlijk 500 miljard gulden meer uit dan dat zij ontvangen. Dat kun nen zij doen doordat buitenlan ders, waaronder tal van Neder landers, bereid zijn dat verschil te financieren. Worden die bui tenlanders minder scheutig, dan zal die Amerikaanse rente omhoog moeten. Consumptie ve bestedingen en investerin gen zullen aftiemen en dat ver oorzaakt de opdonder. De euro zal daarvan profiteren, maar de Europese rente zou wel eens met de Amerikaanse rente mèe omhoog moeten gaan. De verwachting van onrust in Europa is wat speculatiever. De acties van vrachtwagenchauf feurs en vissers van een paar maanden geleden, en de recen te staking van het NS-perso- neel, wijzen op toenemende onlustgevoelens. De vakbonden mogen dan wel vleugellam lij ken, maar werknemers door ge heel Europa hebben te lang ge noegen moeten nemen met de verrijking van hun bazen en een kaalslag in allerlei collectie ve voorzieningen. In het ko mend jaar zou de maat wel eens vol kunnen zijn. Al met al is het vooruitzicht voor 2001 zorgwekkend. Althans, dat ver wacht ik.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9