>eeld inbeeld inbeeld Buitenland RDAG 30 DECEMBER 2000 De burgeroorlog in het Afrikaanse Sierra Leone eist tienduizenden le vens. Een van hen, Joseph Conté, wordt gedood door rebellen van het Revolutionary United Front (RUF). Hij wordt begraven in de hoofdstad Freetown. Daar is de situatie op een gegeven moment wel duidelijk, maar wat zich op het platteland afspeelt, blijft lang gissen. Lange tijd waagt geen journalist zich in dat gebied, want het is te gevaarlijk. foto ap brennan linsley De Amerikaanse presidentsverkiezingen ontpoppen zich als een echte soap. De Republikein Bush wordt kort na de stembusgang door televi siezender CNN tot winnaar uitgeroepen, maar nog in hetzelfde nieuws programma wordt dat weer herroepen en schijnt de Democraat Gore ook weer een kans te hebben. Alles hangt af van wie de staat Florida zal winnen. Vervolgens spelen zich wekenlang lachwekkende situaties af. Om de haverklap worden de stemmen die in Florida zijn uitgebracht met de hand herteld, en om de paar dagen stappen beide partijen naar de rechter om een einde aan de hertellingen te maken of juist niet na tuurlijk. Gekrakeel over onduidelijke stembiljetten maken het circus compleet. Het verschil tussen beide kandidaten varieert voortdurend, van enkele duizenden stemmen tot slechts honderdzoveel. Pas half de cember wordt de winnaar van de op 7 november gehouden verkiezin gen bekend: George W. Bush. foto 'ap' alan diaz j. Een Concorde van Air France stort tijdens de start vanaf vliegveld Char les de Gaulle bij Parijs brandend neer. In de vuurzee komen alle 109 in zittenden om het leven. Oorzaak van de ramp is een stukje metaal op de startbaan, waardoor het toestel een klapband krijgt. Rondvliegende delen van het landingsgestel raken vervolgens de brandstoftank. Het supersonische toestel verliest in een klap zijn aanzien. foto ap toshihiko sato Na een enorme explosie zinkt in augustus de Russische kernonderzeeër Koersk naar de bodem van de Ba- rentsz Zee. Aan boord 118 manschappen. Aanvankelijk is er veel onduidelijkheid over het lot van de mari niers. Dit is vooral te wijten is aan de gebrekkige, en in sommige gevallen zelfs verkeerde, informatie van de autoriteiten. Nabestaanden blijven daardoor nog dagenlang de hoop koesteren hun geliefden levend terug te zien. Uiteindelijk blijkt de bemanning al vrij snel na het ongeluk te zijn omgekomen. Duikers ondernemen nog reddings- en bergingspogingen. Daarbij worden enkele lichamen met afscheidsbriefjes aangetroffen. foto ap maxim marmur Politiek, etnisch en religieus geweld teisteren Indonesië. Op de Moluk- ken slachten moslims en christenen elkaar af en de hoofdstad Jakarta is geregeld het strijdtoneel van voor- en tegenstanders van ex-president Soeharto. Eind september is het weer raak als wordt besloten de rechts zaak tegen de ex-president te stoppen. President Wahid slaagt er niet in de eenheid te bewaren en de rust te herstellen. foto reuters johan wijaya Het gaat weer helemaal mis in het Midden-Oosten. De intifada herleeft in alle hevigheid. Palestijnen in be zet- en autonoom gebied komen in opstand tegen de in hun ogen loze beloften van de Israëlische regering. Het gaat hen allemaal niet snel genoeg. De bekende taferelen staan ook dit jaar centraal. Stenengooiende jongeren die tegenover zwaarbewapende militairen staan. Er vallen veel slachtoffers. De regering van pre mier Barak raakt zijn meerderheid kwijt en wordt demissionair. Het vredesoverleg ligt in duigen, maar wordt toch weer voorzichtig opgepakt. Op de valreep komt de Amerikaanse president Clinton met een plan. Of dat veel kans van slagen heeft, moet worden afgewacht. Maar de partijen praten in ieder geval weer. foto reuters loay abu hakel Dffet getouwtrek rond het Cubaanse jongetje Elian Gonzalez komt op 22 april een einde. Dan bestormt de Amerikaanse federale politie het huis van Elians oudoom in Miami en haalt de jongen weg. Elian speelt dan al den de hoofdrol in een kat- en muis-spel tussen Cuba en Cubaanse vluchtelingen in de Verenigde Staten. Elian die als enige een vluchtpoging van Cuba naar de VS heeft overleefd (zijn moeder en stiefvader verdrin- ordt opgeëist door in de VS verblijvende familieleden. Zijn op Cuba verblijvende vader wil hem echter graag terug hebben. Na talloze rechtszaken lukt dat uiteindelijk. foto ap alan diaz op 11 november in diepe rouvy gedompeld. Een skitrein vol met overwegend toeristen vliegt in ee(nnel nabij Kaprun in brand. Zeker 156 mensen, onder wie twee Nederlanders, vinden daarbij de dood. d \^ur grijpt zo snel om zich heen dat de mensen geen kant meer op kunnen. Bovendien werkt de tunnel tigfi schoorsteen, waardoor alle rook naar boven trekt. Juist de richting waar veel mensen heen vluchten. :htj>edelijke oorzaak is lekkage van licht ontvlambare hydraulische vloeistof. Na het ongeluk barst een - wisie los over de veiligheid van tunnels. foto »ap franz neumayr rotest tegen de Joegoslavische leider Slobodan Milosevic wordt luider en luider. Als de oppositie de [zingen van september wint, is het volk helemaal niet meer te houden en gaat massaal de straat op om reden te eisen. Op 6 oktober gooit Milosevic, na een periode van dertien jaar, de handdoek in de ring. rdt opgevolgd door Vosjislav Kostunica. foto ap zeuko safar

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7