België overspoeld door asielzoekers Barak: Geen terugkeer vluchtelingen ondeT^rÊÜ naar Buitenland 'Balkansyndroom' Ridder Spielberg mag titel niet voeren Millennium Dome blijft controversieel Slachtoffer IRA-aanslag na dertien jaar coma overleden Misstanden bij verwerking varkensvlees in Frankrijk Djindjic dreigt KFOR met ingrijpen Kosovo ERDAG 30 DECEMBER 2000 u l-Bashir blijft president Sudan rtuaa» Omar Hassan al-Bashir is voor een derde termijn van jaren gekozen tot president van Sudan. Hij kreeg in totaal 5 procent van de uitgebrachte stemmen, zo is gisteren be- idgemaakt. De oppositiepartijen deden niet mee aan de ver- rrjzingen. De belangrijkste rivaal van Al-Bashir was voormalig sident Nimeiri. Hij was echter kansloos. Waarnemers spre- van een formaliteit, niet van verkiezingen. Generaal Al-Bas- kwam in 1989 door een staatsgreep aan de macht. aspassagiers sterven in hinderlaag mbura Tijdens een van de bloedigste aanslagen de afgelo- jaren in de Burundese burgeroorlog zijn eergisteren twintig ittenden van een bus omgekomen. De meeste inzittenden lden de Rwandese of Burundese nationaliteit. De bus, die 29 mensen uit de Rwandese hoofdstad Kigali was vertrok- naar het buurland, werd in de buurt van het Burundese Bu- ïbura aangevallen. De passagiers moesten uitstappen en ntig van hen werden door rebellen geexecuteerd, vertelden jgetuigen. De belagers maakten vele kostbaarheden buit. 1 i lipijnse rebellen leveren wapens in m de pro Op de Filipijnen is gisteren een amnestieplech- ïeid gehouden waarbij ongeveer achthonderd moslimrebel- hun wapens inleverden. Elke voormalige strijder kreeg in daarvoor amnestie en een bedrag van 750 gulden. De rebel- moeten terugkeren naar hun dorpen. De plechtigheid werd ■ewoond door president Estrada, die aankondigde dat er 'öfeduizend studiebeurzen worden verstrekt onder kinderen rebellen die hun wapens hebben ingeleverd. De rebellen en allen lid van het MILF, het Islamitische Moro-bevrij- gsfront, de grootste rebellenbeweging. 1 Colombia dagelijks 71 moorden toïa» Op een gemiddelde dag in Colombia sterven 71 men- I een gewelddadige dood en vinden er vier aanslagen plaats. I blijkt uit officiële cijfers over criminaliteit in het jaar 2000. ombia is daarmee een van de gewelddadigste landen ter we- 1. Dit jaar kwamen 25.660 mensen door een misdrijf om het :n, vijf procent meer dan in 1999. Er waren 205 meervoudige orden, 22 procent meer dan vorig jaar. Daarmee is het jaar 0 een van de gewelddadigste in zijn geschiedenis. ods kerkhof Polen zwaar beveiligd ischau Het joodse kerkhof in de Poolse stad Lodz krijgt dag lacht bewaking om vandalisme tegen te gaan. De begraaf- its is al talloze malen bezocht door dieven en vandalen. On- meer de ouders van pianist Arthur Rubenstein liggen er be zen. Het kerkhof telt 180.000 graven. Het is het grootste dse kerkhof van Europa. De gemeente heeft geen geld voor onderhoud, maar daar zorgen bronnen uit de Verenigde :en en Israël voor. Voor de oorlog woonden in de stad meer 1 200.000 joden. Nu zijn dat er nog enkele honderden. irijs beleeft toeristisch topjaar Het jaar 2000 was een topjaar voor Parijs. De stad ont- 126 miljoen toeristen. Nooit eerder kwamen in een jaar zo- 1 toeristen naar de Lichtstad. Van de bezoekers was veertig cent afkomstig uit Frankrijk zelf. De rest kwam uit het bui- lland. In Parijse hotels schreven zich dit jaar ruim 2,1 miljoen aekers uit de Verenigde Staten in. Op de'tweede plaats kwa- de Britten met 1,6 miljoen. Opvallend is de toename van I aantal Chinezen. In 1997 werden er 150.000 bezoekers uit Jna geteld, in 2000 waren dat er 400.000. Tientallen doden na ongeluk veerboot |ka Een scheepsoögeÜÜküïfJietizüidoosteirvaHBangladesh lift gisteren zeker 78 mensen het leven gekost. Volgens de au- 'Hteiten in de hoofdstad Dhaka is de veerboot met 400 men- j aan boord gezonken na in dichte mist op een ander schip te sp gevaren. De politie vreest dat het dodental verder zal stijgen ^idat de kans bestaat dat veel passagiers met het dubbeldeks lip onder water zijn verdwenen. Het is onduidelijk hoeveel varenden erin zijn geslaagd zwemmend de oevers van de ri- •r de Meghna in het district Chandpur te bereiken. ash benoemt vier nieuwe ministers iHiNGTONDe komende Amerikaanse president Bush heeft eren vier nieuwe ministers benoemd. Daarmee staat van ilf van de vijftien kabinetsjDOSten vast, wie ze gaat bezetten, iverneur Thompson van de*staat Wisconsin wordt minister gezondheidszorg en humanitaire diensten. Hoofdinspec- fflr Paige van de scholen in de Texaanse stad Houston wordt nister van onderwijs. Het ministerie van binnenlandse zaken naar de vroegere aanklager in de staat Colorado Norton, icipi wordt minister van Veteranenzaken. VA pleit Amerikanen vrij van moord ola DNA-onderzoek heeft twee Amerikaanse mannen vrij- leit die wegens moord ter dood waren veroordeeld. Van een de werd met behulp van erfelijkheidsmateriaal juist de uld vastgesteld, waardoor zijn eerder opgeschorte terecht- ling alsnog zal plaatsvinden. De eerste twee werden in 1987 dood veroordeeld voor de moord op een echtpaar. De mi- ter van justitie van Lousiana besloot deze week de veroorde- tegen de mannen in te trekken toen DNA-onderzoek uit- s dat ze niet schuldig waren. Voor een andere terdoodver- deelde is DNA-analyse minder goed uitgepakt. Een 52-jarige chtwagenchauffeur die al sinds 1982 in de dodencel zit, zal zo kort mogelijke termijn ter dood worden gebracht. Het A-onderzoek heeft hem juist niet kunnen vrijpleiten. Een r op een 19-jarig slachtoffer bleek van hem. )ola-epidemie Uganda onder controle ipala De ebola-epidemie in Uganda is bijna voorbij. Het tal nieuwe besmettingen is drastisch gedaald. Er wordt nu I maar eens in de twee dagen een nieuw geval geconstateerd, wijst er op dat de cyclus van de epidemie zijn einde nadert, hebben de autoriteiten gisteren bekendgemaakt. In totaal er 172 doden gevallen sinds het virus op 14 oktober in inda werd geconstateerd. Het ebolavirus wordt verspreid via aamsvloeistoffen. Tegen de ziekte is geen medicijn. Veel be tte patiënten sterven aan de ziekte, die hoge koorts met he- bloedingen veroorzaakt. lederlander doodt Zwitserse vriendin :el-zürich Een 7-jarig meisje heeft in Zwitserland moeten ien, hoe een 37-jarige Nederlander haar moeder doodstak, in het meisje begreep wat er was gebeurd, omarmde het stervende moeder en liep het met bloed besmeurd naar de en, zo meldt het Zwitserse boulevardblad Bliek. Het drama ld zich eergisteren voor in het huis van de vrouw in Winkel in kanton Zürich. De Nederlander, die een relatie met de uw had, heeft zich zonder verzet te bieden aan de politie irgegeven. iet tussen Joegoslavië en Macedonië 'Radq De Macedonische president Trajkovski en zijn Joego- ische collega Kostunica hebben gisteren in Belgrado gezegd een betere samenwerking cruciaal is voor ontspanning op 3alkan. De ministers van buitenlandse zaken van de staten, jan Kerim van Macedonië en Goran Svilanovic van Joegosla- tekenden twee verdragen op het gebied van handel en soci- zaken. Het overleg met Macedonië is een onderdeel van het uwe Joegoslavische beleid om de banden met de buurlan- te normaliseren. Trajkovski prees het werk van de nieuwe goslavische regering en sprak zijn steun uit voor een harde pak van de opstandige etnische Albanezen in het grensge- d met Kosovo. Meer dan 1.200 aanvragers kleumen in vrieskou België wordt overspoeld door vluchtelingen die nog even snel asiel willen aanvragen. Gisteren stonden meer dan twaalfhonderd mensen urenlang in de vrieskou voor de Dienst Vreemdelingenzaken in Brussel. Er braken op stootjes uit en de rijkswacht moest uitrukken om te voorkomen dat mensen in de verdrukking raakten. brussel pascale THEwissENmaar alleen nog materiële correspondente steun. Veel asielzoekers hopen door nu nog een verblijfsver- Op 10 januari wordt in België gunning in België aan te vragen een nieuw asielwet van kracht, op de valreep in aanmerking te Vluchtelingen krijgen na die da- komen voor een uitkering. Dat turn niet langer financiële, is echter niet het geval. Toch ontstonden de afgelopen dagen lange rijen wachtenden. De Dienst Vreemdelingenza ken kan per dag niet meer dan driehonderd asielaanvragen in behandeling nemen. Mensen die niet dezelfde dag geholpen worden, krijgen het advies op een ander tijdstip terug te ko men. Probleem is volgens Artsen zonder Grenzen dat velen in de tussentijd nergens terecht kun nen en op straat rondzwerven. Artsen zonder Grenzen deelde gisterochtend soep en dekens uit om de ergste nood te leni gen. Op het ministerie van bin nenlandse zaken werd crisis overleg gevoerd over de opvang van de vluchtelingen. De nieuwe Belgische asielwet houdt onder meer in dat asiel zoekers niet langer geld krijgen om zelf in hun behoeften te voorzien, maar worden onder gebracht in vluchtelingenkam pen. Het aantal opvangplaatsen moet daarom drastisch worden uitgebreid. De overheid had drie nieuwe locaties op het oog, waaronder vakantiecentrum Hengelhoef in het Belgisch- Limburgse Houthalen. De rechtbank in Hasselt trok gisteren echter een streep door dat plan. Drie omwonenden spanden met succes een kort geding aan tegen de overheid. De rechtbank besliste gisteren voor elke dag dat in Hengelhoef toch vluchtelingen worden op gevangen, de overheid de drie omwonenden een schadever goeding van één miljoen frank moet betalen. Ook in Westende en Aren- donk, in de Noorderkempen, is de tegenstand tegen de komst van asielzoekers groot. In Aren- donk werden eergisteravond de ruiten van de burgemeesters woning ingegooid en werden huizen van voorstanders be schoten met hagel. Twee men sen zijn in verband met de zaak ondervraagd door de politie. Ze zijn na verhoor weer op vrije voeten gesteld. avond' uitgëslótén dat hij vredesakkoord zal instemmen met over dracht van de soevereiniteit over de Tem pelberg in Jeruzalem of de terugkeer van Palestijnse vluchtelingen. Barak zei dit na opnieuw een dag van confrontaties tussen Palestijnen en Israëliërs, waarbij aan Pales tijnse kant een dode en vijftien gewonden vielen. Palestijnse woordvoerders hebben on middellijk negatief gereageerd op de woor den van Barak. „Deze verklaring is nadelig van invloed op het vredesproces en doet af breuk aan de inspanningen die gedaan zijn om het vooruit te helpen", zei woordvoer der Nabil Aburdaneh van de Palestijnse lei der Yasser Arafat. Bij een schermutseling in de buurt van de grenspost Erez in de Gazastrook kwam gisteren één 20-jarige Palestijnse politie man om d,opr .een Jsr^ë^^e.g^aa^Bij een incident in 'Ramtülah óp dé Wfestoever raakten vijftien Palestijnen gewond. Het Israëlische leger maakte bekend dat 's nachts acht Palestijnen op de Westoever waren opgepakt op verdenking van vijan delijke activiteiten. Een dag eerder blijken zeven Palestijnen te zijn gearresteerd. Zij worden ervan verdacht bommen te hebben geplaatst. De Israëlische maatregelen zijn een ant woord op de aanslagen van donderdag. In een bus in Tel Aviv ontploften toen twee bommen, waarbij veertien mensen gewond raakten, van wie twee ernstig. Enkele uren later ontplofte een bom op een kruispunt in de Gazastrook. Deze aanslag kostte het leven aan twee Israëlische militairen, van wie er een uit Nederland kwam. Groot-Brittannië onderscheidt Olympische winnaars londen AFP-Rtr Groot-Brittannië heeft vandaag haar Olympische kampioenen koninklijk onderscheiden. An dere opvallende namen onder de bijna duizend onderschei den personen zijn filmregisseur Steven Spielberg en actrice Charlotte Rampling. Op de jaarlijkse lijst van onder scheidingen staan naast be roemdheden ook veel gewone burgers. Premier Blair maakt er de laatste jaren een gewoonte van vooral miskende helden als dokters en leraren te eren. Onder de 22 onderscheiden Sydney-winnaars is ook roeier Steve Redgrave. Hij won in Au stralië zijn vijfde gouden me daille. De 38-jarige Redgrave mag zich in het vervolg sir noe men. Ook vijf leden van het pa ralympische team staan op de lijst. Gisteravond lekte al uit dat de Amerikaanse filmmaker Steven Spielberg geëerd wordt voor zijn werk ten behoeve van de Britse filmindustrie. De aan de status verbonden titel mag Spielberg echter niet dragen, die is alleen bestemd voor Brit se onderdanen. De maker van onder meer ET en Saving Priva te Ryan wordt echter wel hono rair in de 'Knighthood' opgeno men. In de filmwereld wordt verder de Britse actrice Charlotte Ram pling benoemd tot Commander of the British Empire (CBE). Pa trick Stewart, kapitein Jean-Luc Picard in de tv-serie Star Trek, wordt lid van de Order of the British Empire (OBE). Andere onderscheidingen gaan naar de 82-jarige komiek Spike Milligan die prins Charles ooit eens een 'kleine kruiperige bas taard' noemde, de voormalige Deense keeper van Manchester United Peter Schmeichel en de jockey Frankie Dettori. londen anp De Millennium Dome in Greenwich, het oosten van Londen, blijft tot het einde voor twisten zorgen. In de Britse hoofdstad is nu onenigheid ontstaan over de toekomst van het terrein waar de attractie is gevestigd. Morgen sluit de Do- me zijn deuren voorgoed met een groot afscheidsfeest. De vermoedelijke koper van de Dome, het Legacy-consorti um, wil een deel van de grond verkopen aan een projectont wikkelaar. Die wil er huizen bouwen, variërend in prijs van zeven ton tot 3,5 miljoen gul den. Legacy zou hierdoor onge veer 700 miljoen gulden van gen, terwijl het bedrijf de Dome wil kopen voor ruim 440 mil joen gulden.-Op de rest van het terrein wil Legacy een techno logiepark la Silicon Valley cre- eren. De oppositionele Conserva tieve Partij is nu woest. Een woordvoerder van de Tory's zei voor de BBC dat de regering een rotzooi van het project maakt en dat de zaak 'stinkt'. Legacy is gesticht door Robert Een overzicht van het Millennium Dome met de skyline van Londen op de achtergrond. archieffoto epa john stillwell Bourne, een belangrijke finan ciële donor van de partij van eerste minister Blair. t Vice-premier Prescott spreekt alle beschuldigingen tegen. Vol gens hem probeert de regering de beste prijs voor de omstre den en noodlijdende attractie te krijgen. Prescott zei dat de overeenkomst 'open en trans parant' zal zijn. De Millennium Dome moest de overgang van het tweede naar het derde millennium symboliseren. Het project was echter vanaf het begin ge doemd om financieel te misluk ken, aldus een recent rapport van de Britse Rekenkamer. In 1996 nam de toen nog conservatieve regering het initi atief tot de bouw van de Dome. Onder Blair werd het voortgezet ondank veel negatieve publici teit. Daarna is het alleen maar bergafwaarts gegaan met het project. Bezoekersaantallen moesten worden bijgesteld en het oorspronkelijke budget van 2,6 miljard gulden bleek bij lan ge na niet voldoende. Dit jaar moest er ruim 630 miljoen gul den worden bijgelegd. Daarnaast werd de ene direc teur na de andere vervangen en deden geruchten van fraude de ronde. Onderhandelingen om de Dome aan het Japanse be drijf Nomura te verkopen lie pen uit op een jammerlijke mislukking. En onderwijl schreef de pers de Dome de grond in en liet ook prins Charles weten het ge vaarte 'monstrueus' te vinden. Uiteindelijk liet zelfs de altijd optimistische premier Blair we ten dat de Dome 'niet het suc ces was waar op gehoopt was'. Nu het einde van de Dome in zicht is blijft hij voor controver ses zorgen. Alleen het oud- en nieuwfeest van morgen lijkt een succes te worden. Er worden meer dan 20.000 feestgangers verwacht. Geld levert het echter niet op, want de Dome is gratis beschikbaar gesteld voor het feest. brussel pascale thewissen correspondent De Belgische minister van de fensie Flahaut wil dat op Euro pees niveau onderzoek wordt gedaan naar het zogenaamde Balkansyndroom. Veel Belgi sche militairen zouden als ge volg van de missie op de Balkan kampen met chronische ver moeidheid. Vijf veteranen zou den als gevolg van hun verblijf in voormalig Joegoslavië zijn overleden aan kanker. Flahaut heeft bij zijn Zweedse collega Von Sydow inmiddels een officieel verzoek ingediend voor een Europees onderzoek naar het Balkansyndroom. Zweden is in de eerste helft van 2001 voorzitter van de Europe se Unie. Flahaut stelt voor de gezondheidsproblemen van de duizenden militairen die na mens de Europese lidstaten hebben deelgenomen aan de diverse VN- en Navo-vredes- missies in Kroatië, Bosnië, Al banië en Kosovo te analyseren. Veel militairen zouden met ernstige klachten te kampen hebben, variërend van luste loosheid en aanvallen van over vermoeidheid tot huidirritaties en depressiviteit. Volgens de Belgische legerarts VUet treft het syndroom één op de vijf soldaten. In Nederland lijden meerdere Balkan-veteranen aan verschillende vormen van kanker. In Italië zijn zeven mili tairen die in de Balkan dienden, overleden. Een rechtstreeks verband tussen de vredesmis sies en de ziekteverschijnselen kon tot nog toe niet worden aangetoond. Mogelijk is het gebruik van verarmd uranium in de bom men waarmee de Navo delen van Servië en Kosovo bestookte één van de oorzaken. Een ande re theorie is dat het Balkan-syn droom te wijten is aan een combinatie van factoren: stress, veranderde levensomstandig heden, de lange scheiding van familie. Eind vorige week ge lastte Spanje al een onderzoek naar mogelijke gevallen van leukemie onder de 32.000 Spaanse militairen die in de Balkan hebben gediend. Ook Portugal heeft opdracht gege ven voor een eigen onderzoek. Een groep Israëlische militairen liep gisteren in Jeruzalem bedroefd achter de baar van een bij een bomaanslag omgekomen collega aan. Eveneens gisteren viel opnieuw een dode te betreuren, nu onder de Palestijnen, en raakten vijftien andere Palestijnen gewond, foto ap jacqueune larma Gist éren publiceerden Israëlische kran ten de uitkomsten van enkele opiniepeilin gen. .Deze peilingen wijzen erop dat een kleine ftieerderheid van de Israëliërs tegen de concessies is die Israël volgens de nieuwste Amerikaanse plannen aan de Pa lestijnen zou moeten doen. Volgens een onderzoek van het instituut Gallup zei 56 procent van de ondervraagden tegen een akkoord op basis van de plannen van presi dent Bill Clinton te zijn. Sharon, die bekend staat als een havik en wiens bezoek aan de Tempelberg de aan leiding vormde voor de huidige intifada, heeft deze week overigens een kaartje ge stuurd naar de Palestijnse leider Yasser Arafat ter gelegenheid van Eid al-Fitr, het islamitische feest aan het einde van de ra madan. Deze geste is opmerkelijk, want in het verleden weigerde Sharon zelfs Arafat de hand te schudden. belfast ap Een Noord-Ierse man die dertien jaar geleden na een aanslag van het Iers Republi keins Leger (IRA) in coma raakte is eergisteren overle den. Dat is gisteren bekend gemaakt De man, Ronnie Hill (68), raakte gewond bij de aanslag, die op 8 november 1987 werd gepleegd bij een herden kingsplechtigheid in de plaats Enniskillen. Twee dagen later raakte hij in een coma, waar uit hij nooit meer is bijgeko men. De aanslag kostte aan nog elf mensen het leven. Ook raakten 63 mensen gewond. Het IRA verklaarde later dat de bom eigenlijk bedoeld was geweest voor patrouillerende soldaten en bood zijn excuses aan voor de aanslag. brussel afp-belga-anp Een onderzoek van de Europe se Commissie, het dagelijks be stuur van de EU, wijst op grote misstanden in de Franse var kenssector. Bij de versnijding en verwerking van varkensvlees zou elke controle ontbreken. Europese voorschriften voor hygiëne en onderhoud worden met voeten getreden, zo is gis teren bekend geworden. Het onderzoek is overigens al in juni verricht in diverse vlees verwerkende bedrijven. Daaruit bleek dat veekeurders van de overheid uitvoercertificaten af leveren zonder te beschikken over gecertificeerde informatie of producten ook maar te ken nen. Ook ligt het aantal bezoe ken van keurmeesters aan slachterijen of vrieshuizen veel te laag. Verplichte controles voor de slacht worden vaak niet uitge voerd of aan assistenten over gelaten. In twee slachthuizen verrichten personeelsleden zonder voldoende kwalificaties de keuring van geslachte kar kassen. Ook beschikten veel karkas sen niet over de verplichte vijf veiligheidsstempels, maar slechts drie. 'In sommige geval len waren de stempels al aange bracht voordat het onderzoek door de veekeurders was afge rond. Sauna kopen WWW. starline.nl belgrado afp-dpa Zoran Djindjic, de vermoedelij ke nieuwe premier van Servië, dreigt met een interventie in het omstreden grensgebied met Kosovo. Hij zegt dit in een in terview met het Duitse week blad Der Spiegel In het zuiden van Servië zijn etnisch-Albane- se guerrilla's van het Ucpmb actief in een gedemilitariseerde zone. „We geven de KFOR-vredes troepen nog maximaal twintig dagen de tijd om de situatie in het grensgebied te stabilise ren", aldus Djindjic. „Indien er indicaties komen van een Alba nees offensief dan zal onze po litie direct interveniëren." Vrij dag veroordeelden beide Ka mers van het Joegoslavische parlement het 'Albanese terro risme'. In een verklaring van de volksvertegenwoordiging wor den stappen van de VN en de KFOR-vredesmacht tegen de rebellen geëist. Mochten de gu errilla's het Servische gebied niet direct verlaten, dan zal de Joegoslavische staat 'alle inter nationaal veroorloofde midde len' inzetten om de etnisch-Al- banezen van het Ucpmb te be strijden. Het parlement maakte duidelijk achter een vreedzame oplossing van de crisis te staan. Intussen zouden onderhan delingen tussen de Servische autoriteiten en vertegenwoordi gers van het Ucpmb voorspoe dig verlopen. Dat meldt het Joe goslavische presbureau Beta. Mogelijk zouden de etnisch-Al- banese strijders vrijdag nog hun controleposten in Zuid- Servië ontruimen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5