Druk, boos of welletjes eindejaarsbijlctge DRUK: DRUKKER: PRINCIPIEEL: VENI, VIDI, EXIT: DRUKST: BOOS: WELLETIES: PRIVÉ: 536 Voortijdig opstappen politici meer regel dan uitzondering LsrS Boeliaard. De werkplek van de ze kandidaat-notaris verplaatste zich naar Naaldwijk. Met de verhuizing van zijn baan stapte het Noordwijkse CDA-lid uit de ge meenteraad. Jan van den Bos. zijn raadswerk, zijn baan en zijn drukke sociale leven eisten hun tol. De Ter Aarse CDA'er raakte burned- out en moest prioriteiten stellen. Hij liet de Ter Aarse politiek voor wat ze was. Aad Otto. De CDA'er heeft een drukke baan als manager opleidingszaken op de Haagse Hogeschool. Hij had eventueel wel in de Ter Aarse politiek willen blijven als ze hem weer wethouder hadden gemaakt. Dat gebeurde echter niet. Wilma Zoetemelk. De Voorschoten- se CDA-fractievoorzitter gaf het lidmaat schap van de raad op om gemeentesecretaris in Zoeterwoude te worden. Hans Baaijens. De Leidse PvdA-wet- hoV^fcon een buitenkansje, een baan bij de ^CTeniging van Nederlandse Gemeenten, niet aan zijn neus voorbij laten gaan. An Hommes. De burgemeester van Valkenburg gaat naar een bijna 6 keer zo grote gemeente. Het heet daar 's Gravenzan- de. Het dorp heeft ongeveer 18.000 inwoners en net als Valkenburg kassen. Helma Mieremet. Het Noordwijkse raadslid voor De Combinatie ambieerde al lange tijd een leidinggevende functie in het onderwijs. Die wens kwam uit toen zij krap anderhalf jaar in de raad zat. Ze verliet de politiek voor een baan als conrector boven bouw op een Haarlemse scholengemeen schap. Martien van der Zwan. Hij had als SGP'er een gastzetel binnen het Ja- cobswoudse CDA totdat hij persvoorlichter bij de Reformatorische Maatschappelijke Unie kon worden. Piet-Heijn Schoute. Na 15 jaar bur gemeester te zijn geweest van het rustieke Wassenaar verruilde Schoute deze baan voor de turbulente functie van dijkgraaf bij het Hoogheemraadschap Delfland. Ed Grootaarts. Het Leiderdorpse D66-lid verliet de raad omdat hij door zijn werkgever, de politie, in Brussel werd gede tacheerd. In het leger heet het desertie en staan er zware straffen op. In de politiek noemen ze het in het ergste geval kiezersbedrog en is er hooguit wat ritueel gemor. Stemmen blijft een recht, waaraan kiezers geen rechten kunnen ontlenen. En dus was het ook dit jaar weer aan de orde van de dag: gekozen raadsleden en benoemde burgemeesters die binnen hun mandaatsperiode vertrekken. Gezondheidsproblemen en/of familieomstandigheden waren vroeger een populair alibi, maar tegenwoordig wordt er over de werkelijke reden veel minder gehuicheld. De een vindt het te druk of werd moe; de ander was boos of kwam in botsing met zijn principes. En ook over positieverbetering wordt niet langer omzichtig gedaan. Een overzicht van vertrokken regionale politici en hun motieven. door MARIJN KRAMP tekening MAARTEN WOLTERINK Jan Born. De Ter Aarse wethouder voor Gemeente Belangen wilde op latere leeftijd kleiner gaan wonen. Helaas wa ren vooral de tuinen in de gemeente Ter Aar te groot. Principieel als hij is verkoos hij de kleinere tuinen van Woubrugge boven het wethouderschap. Ton Berkheij. Oké, je wordt dan wel gekozen voor vier jaar, maar het partijbelang gaat boven alles voor deze Katwijkse CDA-wethouder. En als dat gediend is bij een voortijdig vertrek waarmee je je opvolger alvast stevig in het zadel helpt, dan doe je dat toch? Maarten van Rooijen. sgp fractievoorzitter verliet na 18 jaar de Katwijkse raad omdat hij het lokale bor- deelbeleid niet kon onderschrijven. Tom Kuperus. Aan Tom was de vraag waar hij meer kon betekenen: in de WD-ffactie van de Leidse gemeente raad, of in Kosovo bij de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Eu ropa? Tom hoefde niet echt lang na te denken. Stan Lyczak. De Alphense WD- wethouder trad af omdat de oppositie oppositie voerde tegen zijn werkwijze. Louis Lyklema. Hij was in Ter Aar als waarnemend burgemeester aan genomen, en heeft conform zijn tijdelijk aanstelling al vaak gezegd te vertrekken. Uiteindelijk deed hij dat twee weken ge leden met stille trom. Gilles Landsheer. Een klein jaar had dit Leidse WD-lid nodig om er achter te komen dat er in zijn leven ei genlijk geen plaats was voor het raads lidmaatschap. Peter Cannegieter. De burger vader van Voorschoten heeft zijn vertrek begin volgend jaar alvast aangekondigd. Na 25 jaar burgemeesterschap waarvan 20 jaar in Voorschoten vindt hij het mooi geweest en vertrekt hij met zijn Italiaanse vrouw naar Rome. Bert van den Broeke. Het Leefbaar Oegstgeest-raadslid vertrok tij delijk naar Kosovo. Daar kon hij meer betekenen dan in zijn woonplaats. Weer thuis wil hij graag terug naar de kapot gevochten streek, maar of dat er van komt is de vraag. Tot die tijd doet hij in ieder geval zijn best in de politiek als plaatsvervangend commissielid. Hen Gerritse. Op de eerste datum dat zijn afscheid stond gepland was het Rijnwoudse D66-raadslid verhinderd wegens drukke werkzaamheden. De speeches werden vervolgens een maandje uitgesteld, maar toen hij zich werderom moest afmelden is hij maar bij verstek uitgezwaaid door de ge meenteraad. Dat was wel een toepasselijk afscheid, liet Gerritse via een brief je weten. Jan Willem van Holst. Met een derde kind op komst en een druk ke baan als controller bij KLM-pensioenfondsen deed het Noordwijkse raadslid voor De Combinatie een stapje terug. Frank Dales. De Alphense D66-wethouder heeft het momenteel vre selijk druk omdat hij binnen vier weken kerst en oud en nieuw moet vieren, zijn portefeuille moet overdragen, afscheid moet nemen, en zich moet voor bereiden op zijn nieuwe baan: het burgemeesterschap van Breukelen. Daar begint hij half januari. Het is een gemeente met zo'n 14.000 inwoners ver spreid over 13 gehuchten. Ineke van der Wel. Na 10 jaar Warmond (ruim 5.000 inwoners) is ze toe aan een nieuwe uitdaging. Dat werd de veel grotere gemeente Rijswijk met meer dan 50.000 inwoners. Chris de Graaf. De kritiek die de Rijnsburgse wethouder voor de RPF/SGP/GPV kreeg, ging hem niet in de koude kleren zitten. Tel daarbij een zware deeltijdbaan als leraar op en het lichaam gaat protesteren. De Graaf verkoos zijn gezondheid boven de 'fascinerende hondenbaan'. Paul Jochemsz. De PvdA-wethouder van Voorhout solliciteerde bij zijn eigen gemeente naar de functie hoofd inwonerszaken. Hij kreeg de baan niet en wilde toen ook geen wethouder meer zijn. Joost Korver. De Alphense PvdA'er trad al eerder na veel kritiek af als wethouder. Toen hij begin dit jaar ook opstapte uit de raad deed hij dat met veel plezier. Korver was de Alphense politie ke spelletjes 'spuugzat'. Tjeerd van Rij. De PvdA'er was tien jaar wethouder in Leiden en wist in die tijd iedereen mi nimaal een keer boos te krijgen. Aan het einde waren er te veel mensen tegelijk boos omdat hij was vergeten hen in te lichten over miljoenenoverschrijdingen bij de herhuisvesting van het ambtelijk apparaat. Berry Vos. Slechts 7 maanden mocht zijn wethouderschap duren. Veel te kort voor de WD'er om er achter te komen wat Leidse raadsleden nu precies moesten weten en wat niet. Gaat wel als raadslid door. MennO Smitsloo. De Oegstgeestse WD-wethouder hield de eer aan zichzelf toen hij ruzie had met de rest van zijn fractie. Koos Smit. De Verenigd Noordwijk-wethouder is ongetwijfeld erg boos. Hij legde het wet houderschap neer omdat hij ruzie had met zijn fractie die vond dat hij de partijbelangen niet goed behartigde. Hij ontweek daarmee een motie van wantrouwen over de huisvesting van De Duinpie per, een school voor speciaal onderwijs. Uiteindelijk werd die motie alsnog met ruime meerderheid in de raad aangenomen. Toch laat Koos dit niet op zich zitten. Hij blijft aan als onafhankelijk raads lid. Of dit wederom een begin is van de zoveelste lokale partij in Noordwijk is nog even afwachten. Rolf Haafkens. Na een politieke carrière van 30 jaar en een uiterst turbulent jaar met Menno Smitsloo zat de taak van de Oegstgeeste WD-ffac- tievoorzitter erop, vond hij. Henk van Duijkeren. De Heer Bommel van de Al- kemadese gemeenteraad hield het met veel plezier bijna 30 jaar vol in de plaatselijke poli tiek. Toen, oordeelde de WD 'er, was het tijd voor een nieu we generatie. Gerard Bakker. De Leidse WD'er vond het na 17,5 jaar raadswerk mooi geweest. Johan Wijnekus. Na 14 jaar was de Rijnsburgse PvdA-fractievoorzitter aan iets anders toe en verhuisde hij naar Drenthe. Jan van Dam. De WD'er verliet na 22 jaar de Jacobswoudse politiek vanwege een ongeneeslijke ziekte. Alien Lap. Het raadslid van Groen links stapte uit de Leidse politiek vanwe ge gezondheidsredenen. Piet den Hartog. De 51-jarige Voorschotense PvdA-wethouder over leed op 22 januari van dit jaar Ellie Verboon. Het CDA-raadslid in Zoeterwoude verliet de raad na het overlijden van haar kind. Arnold van Dijk. Het bbl-m stapte om privéredenen uit de Leider- dorpse raad. Stella ter Harmsel. De Leidse Groenlinks-fractievoorzitter staat al lan ge tijd op de wachtlijst voor een heup operatie. De pijn is ondertussen zo on draaglijk dat ze het politieke werk niet meer kan opbrengen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 48