Koninklijk bezoek aan een benarde veste De goudstaaf ligt bijna op de plank Gratis idealen aan de Koppenhinksteeg eindejaarsbijlage 537 'Koninginnedag in Leiden. Na Katwijk is alles een verademing' schrijft Loesje op het affiche dat in het vroege voorjaar van 2000 her en der in de stad verschijnt. Zelden zal het aanplakcollectief de plank zo hebben misgeslagen. Het bezoek van de koninklijke familie aan Leiden verloopt heel feestelijk en gemoedelijk, dat wel. Maar niet voordat Leiden een reeks ijzingwekkende veiligheidsmaatregelen treft. De afzettingen, het pasjessysteem en de noodverordening waarmee Leiden Koningin Beatrix en haar familieleden wenst te verwelkomen, ontmoeten landelijke spot en hoon en leiden zelfs tot Kamervragen. Uiteindelijk blijkt de verademing Katwijk te zijn, dat zijn festijn zonder één wanklank uit de grond stampt. Een terugblik op een koninklijke wandeling met heel wat voeten in de aarde. Mdoor WIM WEGMAN et trots en met een groot vertoon van onderlinge vriendschap lich ten de burgemeesters van Katwijk en Leiden op maandag 3 januari samen het nieuws toe van het koninklijk bezoek aan beide plaatsen. Zij, en de voorzitters van de Oranjeverenigingen, zijn vol optimisme. „Een mooie gelegenheid om de banden tussen beide plaatsen aan te halen", vindt de Katwijkse burgemeester Boelhouwer van Wou door de noodverordening op Koninginnedag geen buitentaps mogen plaatsen en NOS-regisseur Ru- dolf Spoor verbaast zich desgevraagd over de bui tenissigheden die Leiden van stal haalt. Pas na twee dagen komt de gemeente met een reactie op het rumoer. Leiden ontkent het verband met de ac tiedreiging van Eurodusnie en drukt de suggestie de kop in dat er op Koninginnedag niet buiten mag worden getapt. Daar blijft het vervolgens even bij. Leiden Iaat het achterste van zijn tong nog niet zien over de noodverordening. Logisch, want de veiligheidsmaatregelen zijn op dat moment nog niet volledig uitgewerkt. Bovendien wil de gemeen te het liefst eerst de bewoners inlichten, om te voorkomen dat die geïrriteerd raken omdat ze alles uit de krant moeten halen. Het lijkt allemaal nobel en attent. Maar het gevolg is wel dat er een waas van geheimzinnigheid rond de beveiliging komt te hangen, en bewoners juist geërgerd raken omdat ze vooral geruchten horen en weinig officiële me dedelingen. De manier waarop de maatregelen naar buiten druppelen, maakt het beeld er niet beter op. Na de noodverordening komt, in stukjes en beetjes, de af sluiting van de Pieters- en Academiewijk naar bui ten. Daama weer de pasjesregeling. En vervolgens het autovrij maken van een groot deel van het cen trum. Er is elke week weer een nieuwe maatregel die de maatregel van de week ervoor lijkt te over treffen. Voeg daarbij ook nog de vragen van de Leidse GroenLinks-fractie, die de woorden 'doem scenario' en 'preventief arresteren' laat vallen, de arrestatie van een COMODO-activist - die ander halve week voor Koninginnedag nep-treinkaartjes uitdeelt met de oproep om te demonstreren - en Leiden lijkt regelrecht op een soort staat van beleg af te stevenen. En dat terwijl Postma het achter de schermen best aardig voor elkaar heeft. Hij maakt met CO- MODO afspraken over hun demonstratie - ze mo gen ver van het feestgewoel ongehinderd aan de slag met anarchistisch straattoneel - en zorgt er voor dat de afsluiting en de schoonmaak van de Pieterswijk voortvarend wordt aangepakt. De maatregel blijft omstreden, maar Leiden voert hem in elk geval met feilloze precisie uit En zo krijgt Leiden zijn landelijke publiciteit, maar niet die waar de VW op 3 januari nog zo op hoopte. Het zijn de Kamervragen van Groenlinks over de be veiliging die de aandacht trekken, en de klachten van de Leidenaars, die in alle landelijke kranten mogen mopperen op hun 'bangelijke burgemees ter', zoals het Algemeen Dagblad hem omschrijft. Postma zegt ervan te hebben geleerd. En dat blijkt al een maand later, als de Japanse keizer op bezoekt komt in Leiden. De beveiliging is nog ex tremer, demonstranten worden ook nu weer flink op afstand gehouden, maar Leiden slaagt er in de maatregelen op een ordentelijke manier in de pu bliciteit te krijgen. Er is nauwelijks een protest van bewoners en de beelden van de keizer op het Ra penburg, pratend met een paar studentes, gaan de wereld over als het toonbeeld van ontspanning. Maar goed, het is ook geen echt volksfeest. Beatrix moet gewoon een keertje terugkomen, om te kijken wat Jan Postma er echt van heeft op gestoken. Een terugblik op een koninklijke wandeling met heel wat voeten in de aarde Koningin Beatrix en prinses Margriet genieten op het bordes van het Leidse stadhuis. Burgemeester Postma is nog niet geheel vrij van zorgen, foto hielco kuipers we. Wat ze zich precies op hun hals hebben ge haald, daarvan zeggen hij en zijn Leidse collega Jan Postma nog geen idee te hebben. Maar het komt allemaal wel goed, klinkt het al meteen door. Of, zoals een van de voorzitters van de Oranjevereni gingen zegt: „We zijn niet bang." Katwijk, waar Koninginnedag van oudsher al massaal wordt gevierd, blijft inderdaad onver schrokken in de voorbereidingen naar de 29ste april. In Leiden beginnen de knieën echter te knik ken als het op de beveiliging aankomt. Burgemees ter Postma neemt het allerzekerste voor het onze kere. In overleg met de politie besluit hij de Pieters wijk, waar een belangrijk deel van het bezoek zich afspeelt, voor buitenstaanders af te grendelen. On wennigheid van een nog niet zo ervaren burge meester, zo klinkt het later op. Sommige oudge dienden weten: „De politie wil in dit soort gevallen altijd alles afsluiten. Daar moet je gewoon niet naar luisteren." Wat is wijsheid? Postma blijft er op hameren, ook in de maanden na afloop, dat de kritiek pas echt zou zijn losgebarsten als er kleuters of bejaar den in de smalle stegen van de Pieterswijk onder de voet waren gelopen. Dat er niets betreurens waardigs voorvalt, vindt hij een bewijs voor zijn ge lijk. Tegenstanders van de afsluiting, zoals de buurtorganisatie van de Pieterswijk, draaien het juist om. Het is een zinloze maatregel want, kijk, er gebeurt niets. Logisch, roepen de voorstanders weer, als de media eerst alle bezoekers de stad hebben uitgeschreven. Dat de politie kort na het begin van het bezoek de beveiliging aanmerkelijk versoepelt - ze heft de afsluiting tussen delen van de wijk op - mag volgens Postma's woordvoerder Fons Delemarre niet worden gezien als een teken van inkeer. „Zo is het afgesproken", meldt hij na het vertrek van de koninklijke familie. „Als de situ atie het enigszins toeliet, zouden we de regels soe pel toepassen." Het argument van de burgemeester dat de stren ge beveiliging louter en alleen is bedoeld om de nauwe Pieterswijk te vrijwaren van dringende mensenmassa's, wil in de stad en in de pers echter maar moeilijk wortel schieten. Wat niet zo vreemd is. De maatregelen kunnen bijna niet ongelukkiger naar buiten komen. En als dat eenmaal is gebeurd, grijpt Postma te laat en te weifelachtig in. Op 6 maart, acht weken voor het koninklijk be zoek, duikt het bericht op dat de anarchistische ac tiegroep Eurodusnie 'iets' van plan is tijdens Ko ninginnedag. Wat, dat is niet duidelijk, maar Euro dusnie - deze keer vermomd als het Comité Mars Op De Oranjes (COMODO) - sluit niet uit dat het de koningin met taarten zal bestoken. Negen da gen later lekken de eerste veiligheidsmaatregelen uit. Als een voorlichter van de gemeente Leiden dan ook nog eens het woordje 'noodverordening' in de mond neemt, is er eigenlijk geen houden meer aan. Het simpele rekensommetje Koningin Eurodusnie Noodverordening wordt in Leiden en al gauw in heel Nederland gemaakt. Grappig is trouwens dat voor de meeste maatregelen die Lei den neemt, helemaal geen noodverordening nodig is. Ze vallen onder de bevoegdheden die elke bur gemeester 'normaal' al heeft. Katwijk heeft het wat de voorbereiding betreft gemakkelijker. Het hoeft geen rekening te houden met acties van antimonarchisten. Die houden zich wijselijk ver van het sterk Oranjegezinde dorp. De organisatoren van het feest hebben bovendien een brede Princestraat en een nog bredere Boulevard voorhanden en hebben daarom geen last van angstbeelden van vertrapte kleuters en onder de voet gelopen bejaarden. Bovendien lukt het Kat wijk om in alle rust het feestprogramma de deur uit te doen en pas daarna de - naar verhouding trou wens veel beperktere - veiligheidsmaatregelen be kend te maken. Katwijk maakt zijn bevolking eerst warm voor een groot festijn voordat het, een week of twee voor het bezoek, een paar afsluitingen be kendmaakt. Bijna terloops. Zo van: o ja, de volgen de straten zijn vrijdag en zaterdag niet voor het verkeer toegankelijk... Dat scenario is in Leiden een maand eerder al volledig naar de knoppen. Horecabazen lopen te hoop nadat een van hen heeft begrepen dat ze Het onderzoek naar de ruim acht maanden geleden gestolen goudstaaf uit het Koninklijk Pen ningenkabinet aan het Rapenburg ligt nog niet stil. Dat is het goede nieuws. Het slechte nieuws is dat er nog slechts één rechercheur zich bezighoudt met de speurtocht naar het historische kleinood ter waarde van zo'n 75.000 gulden. De spectaculaire roof op woens dag 19 april kreeg nog dezelfde avond landelijke bekendheid om dat cameraploegen al in de Pieters wijk aan het filmen waren in ver band met de voorbereidingen op het bezoek van koningin Beatrix aan Leiden op 29 april. Even terug in de tijd: op de mid dag van de 19de april werd de goudstaaf geroofd. Het kleinood was sinds 22 maart in bruikleen bij het Penningenkabinet. De diefstal was van een onthutsende eenvoud. De dader kocht een kaartje, ging naar binnen, sloeg met een onbe kend voorwerp de vitrine aan dig gelen, pakte de goudstaaf en vluchtte in een gereedstaande auto. De man had zichzelf vermomd met donkere pruik en nepsnor. Terwijl hij het museum uitvluchtte, spoot hij vier toegesnelde beveili gingsbeambten pepperspray in hun ogen. Daarop staakten de vier hun pogingen de dader te pakken. Aan de hand van getuigenverklaringen liet de politie een compositieteke ning maken en op 2 mei vroeg de politie via het tv-programma Op sporing Verzocht het publiek om tips. Die oproep leverde negen re acties op maar die leidden niet tot het gewenste resultaat. De politie was tijdens de speur tocht op twee fronten actief. In het criminele milieu maar ook in 'de kunstwereld' omdat er rekening werd gehouden met een 'ordinaire' goudroof, maar ook een kunstroof niet werd uitgesloten. Gaandeweg het onderzoek werden er deskundi gen bij betrokken. Zo werden kunstkenners en archeologen uit voerig geraadpleegd over de vraag waarom de goudstaaf zo bijzonder is. Daarnaast is ook de wereld van goudhandelaars en goudsmeden onder de loep genomen. De ken ners werd gevraagd of zij met hun kennis en ervaring enig idee had den wat er met het goud kon zijn gebeurd en waar de politie zou kunnen zoeken. Dat de staaf al is omgesmolten, sluit de politie niet uit. „Maar dat ligt niet echt voor de hand", aldus een woordvoerder. „Als een door gewinterde crimineel snel geld no dig heeft, berooft hij wel een juwe lier of steelt een BMW. Goud oms melten (smeltpunt 1063 graden Celsius, red.) doe je niet even in de keuken of een schuurtje in de tuin. Al sluiten we natuurlijk ook niet uit dat een malafide goudsmid het al lang heeft gedaan." Meteen na de roof was er een groot aantal aanknopingspunten. De politie trok ze met man en macht na. Vingerafdrukken werden gecheckt, getuigen werden uitvoe rig gehoord en de vluchtauto van de dief, een rode Fiat Punto, werd teruggevonden in de De Genestet- straat in Leiden. De auto bleek ge stolen in Amsterdam. Ook daar deed de politie speurwerk, maar dat leverde niets op. De auto zelf le verde ook niet voldoende aankno pingspunten op. Het 'goudbroodje' - van 18 ka raat met een omvang van twintig bij zes bij vier centimeter - ging in 1770 met het schip 'Leimuiden' van de Vereenigde Oost-Indische Com pagnie (VOC), tenonder bij de Kaapverdische eilanden en was door de overheid aan het Pennin genkabinet in bruikleen gegeven. De staaf is ongeveer 75.000 gulden waard, maar de historische waarde is vele malen groter. Langzaam maar zeker is het re chercheteam de afgelopen acht maanden in omvang teruggebracht. Inmiddels heeft Justitie 25.000 gul den beloning in het vooruitzicht ge steld aan hij of zij die met de gou den tip komt. Bij de Leidse politie is nog één rechercheur met de zaak bezig. Het dossier is dus nog niet gesloten. De zaak ligt nog niet op de plank, zoals dat in politiejargon heet. Maar veel scheelt het niet. „Er zijn nog maar weinig onderzoeks mogelijkheden", moet ook de poli- tievoorlichter toegeven. „Misschien dat de beloning nog iets uithaalt." ERIC-JAN BERENDSEN De weggeefwinkel in de Amsterdamse Kaienderpanden is tegelijk met de ontruiming van het complex verdwenen. Die in Groningen was ook een kort leven beschoren. In Utrecht heb je nog een 'swapshop', maar die functioneert op basis van ruil. In Delft en Eindhoven bestaan ze nog, maar de Weggeefwinkel in Leiden is de oudste en diende als voorbeeld voor al die uiterste en consequente vormen van non-profit. Over ruim een week, op 7 januari, bestaat het controversieel fenomeen twee jaar. Een trotse winnaar van een vredesprijs en doorn in het oog van de plaatselijke VVD- fractie. Medewerker Cécile: „Ik ben geen terroriste, ik ben een gewoon meisje." door PABLO CABENDA Medewerker Hanny is een nieuwe lading servies aan het uitpakken. Digrostassen vol. Vrijdag en zaterdag zijn de drukste da gen voor de enige winkel in Leiden waar winst uit den boze is. Om te zeggen dat er een 'koopdrukte' heerst, zou over dreven zijn. Er lopen zo'n zes klanten rond in de kleine shabby ruimte. Er wordt gegrasduind tussen beduimelde pockets in een aftandse carrousel. Een paar Marrokaanse dames kijken bij de kledingrekken of er nog iets van hun gading bij is. En iederen banjert er rond met dezelfde non chalance die je in een normale winkel ervaart. Maar helemaal normaal zal de weggeefwinkel volgens Hanny nooit worden. Ingeburgerd, dat is-ie inmiddels wel. Soms misschien een tikkeltje te. Als een 'leverancier' iets rechthoekigs en elektronisch uit de auto laadt, is gelijk de interesse van een voorbijganger gewekt. „Is dat een video?" Nee. het is een oude draaitafel. En de teleurstelling druipt van zijn gezicht. Ja, ze hebben nog steeds last van koopjesjagers, verdui delijkt Hanny. Zij het gelukkig veel minder dan in de begin dagen. De Winkelkrant vermeldt dat er zelfs mensen waren die koffiekopjes onder de neus van de medewerkers weg- graaiden. Het winkelpersoneel ziet zich dan ook gedwon gen om sommige mensen de toegang tot de winkel te ont zeggen. Want, zoals het op de muur staat: 'Er is genoeg voor ieders behoefte, niet voor ieders hebzucht'. En nu ziet Hanny bijvoorbeeld dat de weggeefwinkel aan de Hooglandsekerkgracht voor sommige kleine Leidse beurzen in de winkelroute is opgenomen, als logisch ver volg op het rijtje Breestraat, Haarlemmerstraat. „De meeste klanten hier zijn hele gematigde mensen. Een heel gemê leerd publiek komt én winkelen én dingen brengen. En er komen steeds meer." Heel anders dan in het begin toen treiterige puberjochies een sympathieke maar fragiele ideo logie onder de gordel raakten door opgehaalde winkelwaar linea recta in de plomp te mieteren. „We begonnen in januari 1999 met zo'n zeven medewer kers. Dat zijn er inmiddels vijftien geworden. Allemaal vrij willigers die vanuit dezelfde politieke ideologie helpen. De zaak moest een praktische en toegankelijke vertaling wor den van het verzet tegen kapitalistische dictatuur. Volgens de winkelkrant: „Gebaseerd op het idee van een samenle ving waarin de vrijwillige en gelijkwaardige samenwerking tussen mensen centraal staat. Zo'n soort samenleving heeft een economie waarin niet geld maar de behoeftes van mensen bepalend zijn voor de verdeling van welvaart en welzijn." Een ideologie die door de associatie met de links-anar chistische actiegroep Eurodusnie door sommigen argwa nend wordt bekeken. Immers, Eurodusnie werd in één adem genoemd met vernielingen in de Leidse vestiging van McDonald's in 1998 en was verantwoordelijk voor taarten in het gezicht van minister Zalm, Frits Bolkestein en burge meester Van der Sluijs van Noordwijk. Hanny: „Mensen zijn bijna nooit rechstreeks negatief te gen ons. Maar je krijgt wel eens vragen als: hoe betalen jul lie je energierekening? Daar geef ik geen antwoord op. Sommige mensen geloven nu eenmaal graag dat alle waar gestolen is." Volgens medewerker Cécile doen er veel leu gens en negatieve verhalen over Eurodusnie, de oprichter van de weggeefwinkel, de ronde. En dan is ze niet eens op de hoogte van de uitlatingen van voormalig WD-raadslid Tom Kuperus. Die zei in een interview begin 1999 dat Eu- rosdusnie op dezelfde manier bestreden diende te worden als de CD en dat de organisatiestructuur net zo ondoor zichtig was als die van de Baskische ETA. Cécile veront waardigd: „Ik ben een gewoon meisje. Ik ben geen terroris te." Een mening die waarschijnlijk wordt gedeeld door de Marga Klompé Stichting want een jaar later ontving de winkel de gelijknamige prijs van de stichting: vijfduizend gulden 'voor jongeren die zich inzetten voor vrede en ge rechtigheid'. Maar daar bleef het niet bij. Er kwam een no minatie voor de Nationale Toekomstprijs. Een charmeof fensief in de vorm van een rondleiding voor geïnteresseer de raadsleden (opkomst: 4). En nu telt De Vereniging Vrienden van de Vrijplaats Koppenhinksteeg - die zich in zet voor het behoud van het complex - volgens Hanny on geveer vierhonderd leden. Het lijkt erop dat de weggeefwinkel zich heeft ontwikkeld als het sociaal acceptabele gezicht van Eurodusnie. PvdA, D66 en Groenlinks zijn zodanig gecharmeerd van het bol werk aan de Koppenhinksteeg, dat ze bij burgemeester en wethouders erop aandringen om een andere plek voor de vrijplaats te vinden. Want dat het complex aan de Koppen hinksteeg gesloopt wordt, is zeker. De grondprijs is te hoog om niet te exploiteren. Er moeten dure appartementen ver rijzen op de plek waar mensen gratis in hun levensbehoef ten kunnen voorzien. Een pregnantere tegenstelling tussen werkelijkheid en idealen zal er binnen de Leidse stadsgren zen niet bestaan. Hanny: „Het zou vreselijk zonde zijn als we dit zouden verliezen. Het voorziet echt in een behoefte. Als we wel eens onverwacht dicht zijn geweest, komen mensen ons vertellen dat ze ons hebben gemist." Dus het tweejarig ju bileum in januari wordt niet gevierd? „Jawel, er komt een borrel. Met champagne. Zijn we voor die ene keer niet poli tiek correct."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 45