'Burger moet weer fatsoenlijk worden' Binnenland Onderzoek afgifte visa ambassade in Roemenië Vrachtwagens op treinen Betuwelijn Tramlijn museum uitgebreid Beatrix vroeg Maxima direct al Nederlands te leren ETKAMERDESIGN VAN GERARD V.D. BERG Eii wrn Overleveraar Bernhard inmiddels een 'medisch wonder' van tinilihWIIf ATERDAG 30 DECEMBER 2000 Geen aangifte tegen Hell's Angels Hilversum Tv-presentatoren Barend en Van Dorp doen defini tief geen aangifte tegen de Heli's Angels die hen op 19 decem ber bedreigden en mishandelden. Dat heeft een RTL-woord- voerster gisteren gezegd. Volgens haar doen 'alle partijen geen mededeling' over waarom geen aangifte volgt. De moedermaat schappij van RTL, de Holland Media Groep (HMG), zal 'hoogst waarschijnlijk' wel aangifte doen. HMG doet dat pas als het on derzoek van het Openbaar Ministerie is afgerond. ANP moet relfoto afstaan den bosch De rechter-commissaris in Den Bosch heeft het Al gemeen Nederlands Persbureau (ANP) gisteren bevolen beeld materiaal af te staan van de rellen in Den Bosch. De vordering 'an de onderzoeksrechter is gedaan in het kader van een ge rechtelijk vooronderzoek tegen een specifieke verdachte. Vol gens de Bossche persofficier van justitie G. Bos, is in elk geval één bepaalde ANP-foto, gepubliceerd op 19 december, interes sant voor dit onderzoek. Het ANP weigert het bevel uit te voe- Politie pakt 1.100 kilo vuurwerk genderen* Het vuurwerkteam van de politie Midden- en West- Brabant en de politie Woudrichem hebben donderdag in Gen- deren 1.100 kilo vuurwerk in beslag genomen. De partij was van een 51-jarige inwoner van die plaats en lag opgeslagen in een V aanbouw van zijn woning. De partij bestond uit verschillende soorten legaal vuurwerk. De eigenaar had echter geen vergun- ïing voor opslag van zo'n grote hoeveelheid. Bovendien ver- :ocht hij zonder vergunning aan particulieren. Tegen de man is roces-verbaal opgemaakt. Lmnesty maakt Hongarije excuses ,msterdam De Nederlandse afdeling van Amnesty Internatio- ïal heeft een advertentiecampagne gestopt waarin zij sugge- eert dat de politie in Hongarije zigeunerkinderen de tanden litslaat. Volgens directeur A. Kemps van Amnesty Nederland is leze suggestie onjuist. De organisatie heeft inmiddels een brief '.^Inet excuses gestuurd aan de Hongaarse minister van binnen landse zaken. Volgens de Hongaarse regering stelde de campag- le Hongarij ten onrechte in een kwaad daglicht. In de adverten- :ie stelde Amnesty dat een Nederlands kind er een paar jaar ver doet om zijn melktanden te verliezen. In Hongarije zou dit loor toedoen van de politie een stuk sneller gaan. lestuur Honki Ponk kiest harde lijn Schiedam Het bestuur van de Schiedamse kinderopvang Honki 'onk heeft gekozen voor de harde lijn in het conflict met ou- lers, personeel en de gemeente Schiedam. Dat blijkt uit een irief die directrice M. van Wolferen gisteren heeft geschreven an de ouders en het personeel. De omstreden iatrosoof De Kok •lijft organisatieadviezen geven, zo staat in de brief. Voor 4 ja- iuari moeten ouders schriftelijk laten weten of zij hun kind van e opvang halen. Stakende leidsters moeten zich uiterlijk 2 ja- iuari melden, op straffe van ontslag. De banden tussen De Kok, erder veroordeeld wegens levensgevaaarlijke pseudo-medi- d"bche praktijken, en de kinderopvang zorgden begin deze maand *r voor onrust. Veel ouders hielden hun kinderen thuis, personeel meldde zich massaal ziek. De opvang sloot daarop de deuren lot 2 januari. Uit de brief blijkt dat deze heropening overigens is ^verschoven naar 8 januari. Vier jaar cel voor vrouwenhandel y Veda Een 48-jarige Rotterdammer is gisteren voor de derde keer veroordeeld voor vrouwenhandel en het aanzetten tot prostitutie. Na eerdere vonnissen in België en Nederland van fespectievelijk vijf jaar en 42 maanden, heeft de rechtbank in ijlr^da hem gisteren vier jaar celstraf opgelegd. De man handde pe vrouwen uit Rusland, Letland, Hongarije en Tsjechië en liet ze werken in bordelen in Roosendaal, Vlissingen en Rotterdam. ;eip rijksrecherche is bezig met '~Jn onderzoek naar de rol van v^p Nederlandse ambassade ip inoemenië bij oplichting met vi- i-aanvragen. Roemeense tus senpersonen zouden aan parti jlieren duizenden guldens et'agen voor bemiddeling bij de Ambassade voor visa naar Ne erland. Een visum bij de am- "ïssade kost feitelijk enkele zkntjes. ;n Eerder onderzocht een missie Buitenlandse Zaken ter ekke of ambassadepersoneel ogelijk betrokken was bij de ,iude. Volgens een woordvoer- rc;r van het departement zijn Pharuit geen bewijzen voortge- imen dat daar serieuze mal versaties plaatsvinden. ^Aanleiding voor het departe- entale onderzoek was de mel- 'jJng in augustus van een Ne- ^rlander dat er frauduleuze aktijkeiVplaatsvinden in Boe- n Nederlands Persbure SIRE gooit het over andere boeg amstelveen gpd De Stichting Ideële Reclame SIRE, onder meer bekend van de spotjes 'De maatschappij, dat ben jij", gooit het binnenkort over een andere boeg. In plaats van de Ne derlanders tot grote daden te brengen, zoals het verrich ten van vrijwilligerswerk, gaat de stichting zich concen treren op kleine zaken als het opstaan voor een oudere in de tram en het niet weggooien van kauwgom op straat: de etiquette van het dagelijks leven. Het NIPO heeft in opdracht van SIRE 1.050 Nederlanders gevraagd naar hun goede voor nemens voor het komende jaar. Stoppen met roken en afvallen scoren veel hoger dan zoiets als lief zijn voor elkaar. Goede voornemens op maatschappe lijk gebied, zoals toleranter ge drag op straat, komen al hele maal niet voor: de geënquêteer den moest daar gericht naar worden gevraagd. Peters: „We waren benieuwd of de Nederlanders bij het ma ken van goede voornemens De ommezwaai is mede ingege ven door de resultaten van een onderzoek naar de goede voor nemens van de Nederlanders. „Onze campagne was tot nu toe gericht op het doen van grote stappen. Maar voor je een washandje pakt en een bejaar de gaat wassen moet er heel wat gebeuren. We gaan ons nu veel meer richten op kleine din gen die vroeger gewoon waren, maar nu zijn verdwenen", legt bestuurslid F. Peters uit. over dat soort dingen naden ken. Dan kom je erachter dat zulke zaken er spontaan niet in zitten. Maar als ernaar gevraagd wordt, hebben mensen de voorbeelden wel paraat. En dan komen ze vaak met die kleine dingen als boodschappen doen voor de bejaarde buurvrouw. Daarom beginnen we komend voorjaar met een nieuwe cam pagne waarin die voorbeelden een rol spelen." Of de Nederlanders bij hun 'heropvoeding' steun zullen hebben aan hun grote voor beelden is de vraag. Als hun be langrijkste inspirators noemden de geënquêteerden vooral per sonen die bekend staan om hun goede werken, maar van wie niet bekend is of ze hun kauwgom netjes in de prullen bak gooiden: Nelson Mandela, Ghandi, Majoor Bosshardt, Moeder Theresa, Jezus Christus en de Dalai Lama. den haag gpd Het is een prima idee om de Betuwelijn straks ook te be nutten voor het vervoer van complete vrachtauto's, maar het mag geen verandering betekenen voor de huidige plannen of extra geld kosten. Dat schrijft minister Nete lenbos (verkeer en water staat) aan de Tweede Kamer. Aanpassing van de goede renspoorlijn zou namelijk aanzienlijke vertraging van de aanleg en vele miljoenen extra vergen. Het is mogelijk om vracht wagens op speciale treinen op de Betuwelijn te vervoe ren, zonder dat daarvoor grote technische aanpassin gen van de goederenspoor lijn nodig zijn of extra inves teringen stelt Netelenbos. Volgens een eerdere nota van het ministerie is de Be tuwelijn straks echter niet hoog genoeg voor het ver voer van standaard opleg gers op gewone spoorwa gons... De meeste platte wa gons hebben een laadvloer hoogte van ongeveer 120 centimeter vanaf de boven kant van het spoor. Indien op deze wagon een oplegger met een standaardhoogte van 400 cm wordt gezet, is deze combinatie ruim 60 cm hoger dan de beschikbare vrije hoogte van de Betuwe route. Aan die hoogtematen wil Netelenbos niet tornen, om dat deze zijn afgeleid van de Europese standaardnormen die ook in andere landen worden toegepast. Een ver hoging van de bovenleiding met 50 centimeter zou bo vendien ongeveer 450 mil joen gulden gaan kosten en een jaar vertraging opleve ren. Het bedrijfsleven onder zoekt momenteel de techni sche mogelijkheden van nieuw materieel dat voldoet aan de maximale maat van 4,70 meter, en dat ook snel te beladen is. karest met visa. „De man heeft ook de rijksrecherche ingelicht. Die is op eigen verantwoorde lijkheid begonnen met een on derzoek naar strafrechtelijke feitenzegt de woordvoerder. In Roemenië zijn bemidde laars actief, hetgeen zich is toe gestaan, maar de ambassade moet erop toezien dat bemid delaars zich niet schuldig ma ken aan oplichting. Het is het departement niet duidelijk in hoeverre er sprake is van ge sjoemel met visa door derden. „Er zijn geruchten dat dit ge beurt, maar wij hebben daar als ministerie geen greep op." De afgelopen tijd is het aantal vi- sumaanvragen fors toegeno men. Volgens Roemenen zijn visa voor EU-landen voor zo'n 1.200 tot 1.500 dollar (zo'n 3500 gul den) te koop. 'Middelmannen' hebben, zo zeggen zij, contac ten op verschillende ambassa des. den haag anp arnhem De populaire tramlijn van het Arnhemse openluchtmuseum wordt waarschijnlijk flink uitgebreid. Volgende week worden plannen bekend gemaakt om de lijn door te trekken naar Burgers Zoo en de binnenstad. Voordeel daarbij is dat de parkeerproblemen bij het museum en het dierenpark kunnen worden verminderd, omdat bezoekers beide attracties dan geheel met het openbaar vervoer kunnen bereiken. In 1944 reden er voor het laatst trams in Arnhem. foto anp woorden Paleis Soestdijk zijn wel ge schikt om de ij-klank te leren en het ver schil in schrijfwijze van de lange en de korte ij/ei", zo staat in het dagboek. Maxima heeft de lessen bij Veenen- daal in maart van dit jaar afgesloten. Rond die tijd verhuisde zij naar Brussel. Korte tijd later volgde zij een stoomcur sus Nederlands van twee weken bij het Insead Instituut in Fontainebleau, waar diplomaten buitenlandse talen in snel treinvaart leren. De Argentijnse spreekt nu redelijk vloeiend Nederlands. Koningin Beatrix zou Maxima Zorre- guieta al in de zomer van 1999 gevraagd hebben om Nederlands te gaan leren. Op dat moment was de vriendschap tus sen de Argentijnse en Prins Willem- Alexander nog geheim. Vanaf september van dat jaar volgde Maxima zeven maanden lang Nederlandse lessen in New York. Dat blijkt uit het dagboek van Hanny Veenendaal, een Nederlandse die in New York de taalschool Dutch in Ameri ca heeft opgericht. Het Algemeen Dag blad publiceert delen uit het dagboek van de taailerares. Maxima Zorreguieta zou Veenendaal op 1 september 1999 voor het eerst heb ben ontmoet in een kamertje in de Deutsche Bank, waar de Argentijnse toen werkte. Ze vertelde de lerares dat de moeder van haar vriend Alex haar ge vraagd had Nederlands te leren. Boven dien wilde ze het zelf omdat ze wilde weten wat Alex en zijn vrienden allemaal met elkaar bespraken, zo noteert Veenendaal in haar dagboek. De RVD wil niets zeggen over het dag boek. De dienst heeft volgens een woordvoerder geen zicht op de i van mevrouw Zorreguieta. „Mocht de koningin haar een dergelijk verzoek hebben gedaan, dan is dat in de privé- sfeer van de familie gebeurd en daar blijven wij buiten." De RVD kent de taai lerares volgens de woordvoerder niet. Maxima was voor Veenendaal een on bekende toen zij voor het eerst contact opnam, schrijft de taailerares. Later die week kwam zij in het nieuws als de nieu we vriendin van Willem-Alexander. Veenendaal vindt haar leerlinge aardig, maar gereserveerd en georganiseerd. „Niet buitensporig knap om te zien. De Afgelopen jaar een van warmste in 300jaar de bilt anp Het jaar 2000 behoort volgens cijfers van de KNMI tot de drie warmste jaren sinds het begin van de regelmatige tempera- tuurmetingen in 1706. De ge middelde temperatuur in 2000 was 10,9 graden Celsius. Heit jaar 2000 deelt de eerste plaats van warmste jaren met 1990 en 1999. Sinds 1988 was vrijwel elk jaar warmer dan het het gemid delde van 9,4 graden over de periode 1961-1990. De elf warmste jaren van de twintigste eeuw vielen in de laatste twee decennia van deze eeuw. Behalve juli waren alle maan den in 2000 warmer dan nor maal. Vooral februari en mei sprongen eruit. Mei telde twaalf zomerse dagen (warmer dan 25 graden), een evenaring van het record van mei 1992. December verbrak verschillende records. De eerste tien dagen van deze maand waren met een gemid delde temperatuur van 9,9 gra den Celsius de zachtste van de laatste honderd jaar. Hinder op AIO begint in januari amsterdam theo van der kaau Langer uitstel is niet meer ver antwoord, want er vallen al ge regeld gaten in het wegdek. Ko mende zomer gaat het westelijk deel van de Amsterdamse ring weg gedeeltelijk dicht voor ach terstallig groot onderhoud. De verkeershinder op de Al0-west begint echter al in januari. Vanaf half tien 's avonds tot half zes 's morgens en in de weekeinden overdag wordt voorbereidend werk verridht, waarvoor in beide richtingen één van de vier rijstroken dicht gaat voor alle verkeer. Ook kun nen sommige toe- en afritten gesloten zijn. Dat is nodig voor zaken als heien voor geluids schermen, vervangen van riool buizen, kabelwerk en het plaat sen van vangrails en lichtmas ten. Qp,26 mei begint het serieuze werk. Maatregelen zoals extra openbaar vervoer, tijdelijke parkeerplaatsen' met buspen dels, verkeersdosering en zelfs leasefietsen moet de automobi list de zomer doorhelpen. Treinverkeer in deel land opnieuw ernstig ontregeld deventer anp Het treinverkeer in Oost-Neder land is gistermiddag opnieuw ernstig ontregeld. Op de sta tions van Deventer en Almelo kwamen bommeldingen bin nen en legden de Nederlandse Spoorwegen het treinverkeer stil. Door een kapotte bovenlei ding reden er sinds de ochtend al geen treinen meer tussen De venter en Almelo. Omstreeks kwart voor drie werd op het station van Deven ter een verdacht doosje gevon den nadat bij verschillende me dia bommeldingen waren bin nengekomen. De politie ont ruimde het station. Om kwart over drie gaf ze het station weer vrij. In hef pakketje zaten geen explosieven. Ook op station Al melo kwam een bommelding binnen. Daarop werd om streeks vier uur alle treinverkeer van en naar Almelo stilgelegd. Een nieuw, fris en lichtvoetig programma van één van Hollands bekendste ontwerpers. Gerard van den Berg ontwierp een exclusieve en unieke serie eetkamermeubelen. Onder de naam Gazebo 1 is deze collectie vanaf nu bij Van Til te zien. Jan den Berg combineert in zijn design het beste van twee werelden: ranke alumi- Pi urn frames met cocospalmhout, teak en lampacanay vlechtwerk uit de tropen. utrecht «gpd DESIGNCENTRUM Zelf is hij de tel al lang kwijt, maar volgens voorzichtige schattingen is de operatie die prins Bernhard donderdag in het Universitair Medisch Cen trum Utrecht aan zijn borst onderging voorafgegaan door minimaal vijftig andere ingre pen. Tijdens een congres van anes thesiologen in 1992 verklaarde de prins in totaal minstens drie jaar van z'n leven in ziekenhui zen te hebben doorgebracht. Sindsdien volgde nog een do zijn nieuwe operaties en ver schillende - soms langdurige - opnames. De inmiddels 89-jari- ge prins zweefde zowel in 1994 als dit voorjaar op de grens van leven en dood, maar tegen elke medische logica in wist hij 'Ma gere Hein' een stapje voor te blijven. „Ik hoorde de zeis al zwaaien, maar diep in mij zit blijkbaar een mannetje dat zegt: mij krij gen ze niet", zei Bernhard eind 1995 in een interview met Else vier over zijn overlevingsdrang. De nu hoogbejaarde prins on derging tijdens zijn jeugd al verschillende operaties. Op tweejarige leeftijd ging hij voor het eerst onder het mes. Zo werden zijn amandelen geknipt en onderging hij een blinde darmoperatie. Ook had hij forse longproblemen. Op zijn zeven tiende gaven artsen in Berlijn tijdens een hevige longontste king geen pfennig meer voor zijn leven. Maar ook toen al bleek Bernhard een overlever. Een longvliesontsteking en pleuritis kregen hem twee jaar later evenmin klein. De laatste jaren heeft de prins opnieuw herhaaldelijk proble men gehad met zijn longen. Zo kreeg hij na een zware darm operatie in 1994, waarbij een stukje van zijn dikke darm werd verwijderd, een dubbelzijdige longontsteking en later een zo geheten shocklong. Artsen om schreven zijn toestand in die dagen als zeer zorgwekkend. Al op jonge leeftijd en verschillen de keren daarna kreeg de prins een buisje in de luchtpijp ge plaatst om de ademhaling te vergemakkelijken. Het litteken weefsel dat hierdoor ontstond werd vorig jaar tijdens een ope ratie verwijderd. Het afgelopen voorjaar leek het laatste uur van Bernhard op nieuw geslagen toen zijn toe stand na de verwijdering van een stukje dunne darm plotse ling ernstig verslechterde door neurologische complicaties. Na een aanvankelijke opleving ver slechterde zijn toestand op nieuw. Uiteindelijk bleek een stukje kunstgebit dat de prins had ingeslikt de boosdoener. Nadat dit verwijderd was knap te de patiënt zienderogen op en opnieuw was het mannetje in hem de zeis te snel af. Maar het medisch dossier van de prins is nog veel dikker. Be halve voor diverse operaties aan darmen en longen lag hij lange tijd in het ziekenhuis we gens een maagoperatie, een liesbreuk, een operatie aan de alvleesklier, een ingreep aan zijn urineblaas, twee oogopera ties wegens staar en een hernia operatie. Daarnaast werd tot twee keer toe vocht tussen zijn schedel en hersenen verwij derd. Veel ziekenhuisopnames had den ook te maken met de on stuimige levensstijl van de prins. Talloze keren raakte hij betrokken bij ongelukken waar door hij flinke klappen opliep. Prins Bernhard: 'de man met de zeis wil mij niet hebben'. Zo werd hij in 1937, terwijl Juli ana zwanger was van Beatrix, met zijn auto geschept door een vrachtwagen. Hij raakte zwaar gewond en zou de rest van zijn leven last van rug klachten houden. Door een val van een paard tijdens een con cours waarbij hij zijn nek brak liep de prins een blijvende ver groeiing in zijn nek op. Om die reden heeft Bernhard in de ja- foto anp marcel antonisse ren zeventig een werveloperatie ondergaan. Ook raakte hij een keer bewusteloos en had hij een zware hersenschudding, een schedelbasisfractuur en diverse gebroken ribben.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3