DJERBA a Toerisme Strakker in je vel door naar haring stinkende blubber 'LANGE LATTEN' IS ACHTERHAALD BEGRIP 1 ELFSTEDEN ERDAG 30 DECEMBER 2000 Vakanties in een kuurhotel zijn vooral bij 11 Duitsers geweldig populair. Maar ook in Nederland wordt de belangstelling voor bijvoorbeeld thalassotherapie steeds groter. Deze vorm van i jkuren - waarin uitbundig gebruik wordt gemaakt i'an zeewater en algen - is het luxueuze Robinson- hotel in Djerba (Tunesië) tot kunst verheven. Vooral in de wintermaanden, als het '"let even te fris is voor een I i duik in de echte zee. Geen polonaise aan mijn lijf. Dat krijgen vriendinnen stee vast te horen als ze me weer eens proberen over te halen mee te doen aan een dagje beautyfarm of kuuroord. Maar dan beland je zomaar in het Se lect Athenée Palace-hotel in Djerba (Robinson-keten) waar in een groot en glimmend tha- lassocentrum zó'n belangrijke attractie vormt, dat veel gasten er speciaal voor komen. Twijfel overheerst nog steeds, maar plotseling ben ik best bereid het toch maar eens uit te proberen. 'Voor alle behandelingen ge schikt', luidt het oordeel van de arts die mij van tevoren checkt. En omdat ik graag wat strakker in mijn vel wil komen te zitten, sjok ik niet veel later in een badjas en op veel te grote slof fen achter een witjas richting wachtkamer. Die doet me door de ligbedden al vlug denken aan een bejaarde oom en tante die wekelijks aquajoggen, een gevoel dat nog wordt versterkt als ik met twee lotgenoten "door het warme zoute zwembadwa ter wordt gejaagd. Slechts de laatste vijf minuten zijn prettig. Een strak velletje krijg je onder meer door er een algenpakking op te smeren. Drijvend op een stuk schuim rubber, masseert die eerst zo strenge leraar m'n voeten. Zo wil ik nog wel een half uurtje blijven dobberen. Maar helaas, het bubbelbad wacht. Nu heb ik thuis ook een whirl pool, maar dit is anders. Hefti ger vooral. Via een trappetje klim ik in een groot bad. De voeten moeten onder de beu gels worden gestoken en met de handen dien ik me stevig vast te houden aan de grepen. Ik merk al snel waarom. Krach tige stralen spuiten m'n nieren bijna naar buiten, duwen links en rechts tegen m'n lijf en al leen met de grootste moeite kan ik voorkomen dat ik gelan ceerd als door een katapult, het bad uit schiet. Het zoute water prikt in m'n ogen. Halverwege het inferno steekt een 'bewaker' zijn hoofd om de deur. £a va?' '£a va!' roep ik terslinks naar de rode alarmknop kijkend. Maar net als ik er op wil drukken, stopt het gebubbel. Gauw af drogen, badjas en sloffen aan en op zoek naar het volgende bedrijf: de algenpakking. Hier moet alles uit en smeert een dame me in met een groe ne, warme substantie die naar rottende haring stinkt. Vervol gens word ik, gewikkeld in plas tic folie, onder een rubber de ken gelegd en stelt de mede werkster tevreden vast dat ik er uitzie als een mummie. Eerlijk is eerlijk: ook hier wordt na een kwartier geïnformeerd of er nog leven in de hevig zwetende cli ënt steekt. Ja!, maar wat is ze blij als na nog een kwartier het plastic er af mag. Omdat de blubber er onder de normale douche niet af te boenen is, zet mevrouw de brandspuit er op. Weer stressen, en bijna te laat vind ik het laatste onderdeel: de massage. Ik opteer voor de algehele ont spanningsbehandeling. Bij zachte new-agemuziek begint de masseuse bij de voeten en werkt zo door naar boven. Zelfs de oren krijgen een beurt. Bui ten - zie ik door het raam - het bekende cliché: heerlijk zonne tje, kabbelend zeetje, wiegende palmen. Bovendien - wordt mij verteld - is het ruim twintig gra den. Dus besluit ik de volgende dag de tweede reeks thalasso- behandelingen te schrappen en wandel ik door de nog geheel verlaten tuinen van het hotel naar het strand. Lopend over de algen en joggend door de bran ding beleef ik zo ook thalasso. Maar dan in zijn puurste vorm. ALICE PLEKKENPOL Vroeger was dat anders. Hoe beter je techniek, hoe langer je ski's. Met korte exemplaren maakte je weliswaar mak kelijker bochten, maar de stabiliteit was ver te zoeken als de snelheid een maal flink werd opgevoerd. De zoge heten compactski's die eind jaren ze ventig met aanvankelijk geweldig veel succes werden geïntroduceerd, waren daarom alweer vlug uit beeld verdwe nen. Ze begonnen al bij een snelheid van twintig kilometer per uur te zwab beren. Vele wintersporters dachten in 1996 dat het met de met veel bomba rie gelanceerde carve-ski dezelfde kant op zou gaan, maar dat bleek een mis vatting. Gebruik van moderne materi alen gaven het nieuwe product eigen schappen die voorheen onmogelijk te combineren leken: goed wendbaar en uiterst stabiel. De carve-ski is sterk getailleerd: breed aan voor- en achterzijde en smal in het midden. Er zijn meerdere model len (van afdaling tot fun) en de ware liefhebber gaat het liefst zonder stok ken zo plat mogelijk door de bochten. Aanvankelijk reikten de carve-ski's tot tien (afdaling- en reuzenslalom-mo dellen) a vijftien centimeter (slalom en fun) onder de kruin, maar het kan nog korter. Rossignol heeft dit seizoen voor de diehards zelfs een ski gefabri ceerd van slechts 140 centimeter. Niet het goedkoopste model (vanaf 1149 gulden), maar er waren extra techni sche aanpassingen nodig om de ski in het midden iets dikker te maken. Ook andere skimerken zijnverder ge gaan met het ontwikkelen van model len naar ieders wens. Opvallende De zeer makkelijk te draaien carve ski's maken het ook middelmatige skiërs mogelijk de 'Tiefschnee' op te zoeken. foto salzburgerland tourismus nieuwkomers deze winter zijn de free ride ski, de cross ski en de twin tip. De free rider (vanaf 899 gulden) is in het midden iets breder dan de gemiddel de carve-ski. Hij heeft dus meer op pervlakte, daardoor meer draagvlak en is geschikt voor eigenlijk alle soorten ondergrond, of je nu op een ijzige pis te of in de papsneeuw skiet. De cross ski (vanaf 1299 gulden is voor de lief hebbers van snelle ritjes over sterk wisselend terrein: vergelijkbaar met bijvoorbeeld het crossfietsen. De ski moet veel kunnen verdragen, onder meer scherp bochtenwerk en ook sprongetjes. Daarom is de lat sterk verdikt onder de binding. Net als bij de snowboarders zijn er carve-skiërs die liefhebber zijn van kunstjes in een halfpipe. Ook voor hen is er een eigen model. De twin tip (vanaf 699 gulden) is identiek aan voor- en achterzijde. De 'berijder' kan er daardoor ook achterwaarts op skiën en springen. Opmerkelijke ski's in'de schappen zijn verder die van Nordica. Niet door het model, maar door de kleur. Alle Nordica-ski's zijn geheel licht- of donkergrijs en dat valt op tus sen de bont getinte exemplaren van de andere fabrikanten. Bij de bindingen heeft Salomon het meest opmerkelijke nieuwtje. Ze wor den loodrecht op de ski vastgeboord. Het grote voordeel is dat de ski hele maal kan doorbuigen en zich veel be ter aanpast aan de piste. Salomon probeert de binding dit seizoen uit in alleen het topsegment en dat betekent een pittige prijs (vanaf 1400 gulden). De schoenen zijn allemaal modellen met een voorinstap en met vier schnallen om ze dicht te doen. Over het algemeen zijn ze wat minder stijf dan vroeger. De binnenschoen past zich goed aan temperatuurswisselin gen aan. Dikke soHcen zijn niet meer nodig. Voor de fiincarver heeft Haed een schoen (de Cyber Ti, vanaf 700 gulden) die aan de voorkant iets min der stijf is, aan de binnenkant wat is verhoogd en aan de zijkanten met een een stalen plaat werd verzwaard. Het effect is dat de carver meer druk in de bocht kan zetten ter wille van de snel heid. De meeste snowboards hebben een zogeheten sintered-belag. Burton heeft een model dat aan de onderzijde is gemaakt van indium. Dit materiaal neemt de wachs beter op, hetgeen de glijcapaciteiten bevordert. Bij een an der board zijn twee soorten belag toe gepast: in het midden grafiet (beter glijden) en aan de zijkanten sintered (superslijtvast). Bij de schoenen zijn vrijwel alleen nog maar soft-boots te krijgen. Het step-in-systeem (staan en vastklikken) wordt steeds vaker toege past. Zoals ooit ook het geval was bij de opkomst van de step-in bij de ski, moet de snowboarder wel binding en schoen van hetzelfde merk kopen. FEITEN CIJFERS Djerba is ook in de win termaanden een aantrek kelijke bestemming met een gemiddelde tempera tuur van circa achttien graden. Het schiereiland is vrij vlak en eentonig, maar vanuit de hotels kunnen interessante ex cursies worden gemaakt naar de woestijn. Robin son is het Duitse ant woord op het Franse Club Med. Hoewel Ro binson pretendeert inter nationaal publiek te trek ken, is onze ervaring an ders. Negentig procent van de clientèle bestaat uit Duitsers, vaak wat ou dere en ogenschijnlijk re delijk gefortuneerde mensen, zeg maar Der- rickpubliek. 's Avonds bij het dinerbuffet verschij nen meer lange jurken dan spijkerbroeken. Bij het ontbijt is champagne inbegrepen, maar ook rolmops en schlagermu- ziek van Udo Jürgens. Een achtdaags verblijf in het Select Athenée Pala ce-hotel is er in januari vanaf 1318 gulden per persoon (inclusief vlucht) De thalassobehandelin- gen moeten apart wor den betaald. Zo kost een algenpakking 64 en moet voor het verplichte be zoek aan de arts 35 gul den worden betaald. Wie meerdere behandelingen neemt, krijgt korting. Re serveren bij het boeken van de reis wordt aanbe- volen.Verdere informatie: 'het ANVR-Reisbureau. REDACTIE: ROB VAN DEN DOBBELSTEEN r> E iy nu c UT? H Wegwijzers Tirol gaat de bewegwijzering van het wandelpadennet in de bergen aanpakken. Het rommeltje van scheefstaande stokken vol onleesbare en niet gestandaardiseerde tekens en namen moet binnen zeven jaar - zo is de bedoeling - zijn veranderd in een keten modelborden die alle dezelfde uitvoering krijgen: gele ondergrond - zwart opschrift. Om de veiligheid te bevor deren zal op de wegwijzers de moeilijkheidsgraad van de route worden a Marskramerpad Bij de schaapskooi van Hoog Buurlo is onlangs het Marskra merpad II officieel in gebruik genomen. Het nieuwe, honderd kilometer lange traject is het tweede gedeelte van de LAW 3, het lange-afstand-wandelpad dat Deventer verbindt met Amersfoort. De route doorkruist grofweg het IJsseldal, de Velu- we en de Gelderse Vallei en maakt onder meer gebruik van de ooit door de Nederlandse Wandelsport Bond uitgezette Hes senweg die met de opening van het Marskramerpad van de kaart is geschrapt. Uiteraard is ook van dit nieuwe traject weer een beschrijving gemaakt (in twee richtingen) die in de beken de, overzichtelijke uitvoering is afgedrukt in een tachtig pagi na's tellend boekje dat wordt verkocht door de gespecialiseer de boekhandel, de VVV- en ANWB-kantoren en bij het Wan- delplatform-LAW, Postbus 846, 3800 AV Amersfoort, tele foon (033).465.36.60 en/of e-mail: slaw@wandelnet.nl. Prijs: 21,90 gulden. Wintergenoegens In Het Nederlands Affichemuseum aan de Grote Oost 2-4 in Hoorn is nog tot en met 14 januari de tentoonstelling 'Winter genoegens' te zien. De expositie toont affiches en andere re clame-uitingen die te maken hebben met zowel de viering van Sint- Nicolaas, Kerstmis en Nieuwjaar als met schaatsen, ski- en en ijs- en sneeuwpret. Ook zijn er verkoopcatalogi te zien, die populaire warenhuizen als Perry, Metz, V&D en De Bijen korf in de jaren dertig uitgaven ter gelegenheid van de feestda gen. Het Affichemuseum is elke z van 11.00 tot 17.00 uur. Informatie: telefoon (0229) 20.25.89. Alhambra Wachten in de soms zeer lange rij bij de entree van het Alham bra is niet meer nodig. Vakantiegangers die 'het achtste we reldwonder' in Granada willen bezoeken, kunnen van nu af aan hun toegangsbiljetten van tevoren reserveren bij alle filialen van de Banco Bilbao Vizcaya in Spanje. Per persoon worden maximaal vijf kaarten verstrekt. Andersen In Denemarken wordt hard gewerkt aan een aan de sprookjes schrijver Hans Christian Andersen gewijd themapark. Het komt in Hdje-Taastrup, op twintig minuten rijden van Kopen hagen en het moet volgens het schema begin 2005 klaar zijn. In dat jaar ook wordt de 200ste geboortedag van Andersen herdacht. De voorlopige kosten voor de aanleg van 'H. C. An- dersens Eventyrverden' (H. C. Andersen Sprookjeswereld) zijn begroot op 2,5 miljard Deense kronen, circa 750 miljoen gul den. FietsVaarVakanties Reisorganisatie Cycletours heeft zijn programma FietsVaarVa kanties uitgebreid met twee nieuwe arrangementen: een acht- of vijftiendaagse reis Amsterdam - Brugge vice versa en een rondje IJsselmeer in tien dagen. Ook werd een nieuw schip (Sailing Home) in gebruik genomen, dat onder de naam Floa ting Tulip reizen gaat verzorgen, die iets luxueuzer zijn dan de trips die worden ondernomen met onder meer de Gerritje Deun, de Holland en de Sylvia. De Sailing Home heeft ruime cabines met eigen douche en toilet. FietsVaarVakanties zijn vakanties waarbij overdag wordt gefietst en 's nachts wordt ge slapen op een schip dat steeds afmeert op een andere plek. Cycletours heeft nu 13 schepen in de vaart, variërend van eco- nomy-klasse tot comfort. M Je hoeft in deze periode slechts zeven vrije dagen op te nemen om zestien dagen op vakantie te kunnen. Vroeger zou ik me dat buitenkansje niet hebben laten ontnemen. Maar nu ben ik thuis. Ik zal het u uitleggen. Nadat ik in de editie van 1963 na bij Bolsward roemloos van het ijs was gestapt, moest en zou ik ooit nog eens de Friese Elfstedentocht uitrijden. Dus gingen we öf omstreeks kerst öf eind februari naar de wintersport. Omdat de ka?is dat de rit in die periodes zou worden uitgeschreven, te verwaarlozen leek. Dus zat ik in 1985-in Oostenrijk, toen op een maandagavond de telefoon ging. M'n hoofdredacteur. 'Doe de kloten maar in het vet Dobbel', riep hij, 'donderdag elfstedentocht.Dat was de uitgave van 21 februari 1985, die ik heb kunnen rijden door snel met de trein heen en weer te reizen. Het jaar daarop ver trok ik pas op 22 februari naar de Alpen. Maandagochtend bel de m 'n dochter. 'Papa...Ik zat al in de trein, schaatste op 26 fe bruari 1986 de tochten besloot voortaan alleen nog omstreeks de kerst op wintersport te gaan. Toen we op zaterdag 21 december 1996 naar Zwitserland ver trokken, lag er niet eens ijs in de sloten. Maar mooi dat op donderdag 2 januari de telefoon rinkel de. M'n moeder. 'Rob...Zelfs met het vliegtuig kwam ik een dag later te laat in Leeuwarden. Ik ben lid van de Elf steden tochtvereniging (startnummer 421), maar de inschrijving was geslo ten. Dat gebeurt me niet nog een keer. Skiën doe ik desnoods in juni.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 31