Sport 'Ik struikel graag in het leven' Harry zag in Italië alleen maar spoken 'Ik kan me voorstellen dat mensen teleurgesteld zijn ATERDAG 30 DECEMBER 2000 Tom van't Hek en de kunst van het relativeren Tom van 't Hek loopt graag op verschillende paadjes. Hij was huisarts en hockeycoach, is nu radiopresentator en voor eeuwig vader. Hij weet zeker dat er in zijn toekomst voor de huisartsenij geen plaats meer is. Een politieke loopbaan sluit hij bij deze ook uit. En met een broer als beroepskomiek, waagt de 42-jarige vlotte babbelaar zich ook maar niet op dat terrein. Maar het licht is hem te lief om in het duister te kunnen verdwijnen. Een schets van de andere Van 't Hek. door EDWIN ALBLAS Het realisme: 'We zitten in een tijdstroom, waarin de hoeveelheid geld het gedrag van mensen enorm is gaan bepalen. Hockey en Ajax waren immer borrelende wellen in het bruisende gezinsleven in huize Van 't Hek. De kostwinner, een econoom die zelf opgroeide in een minder bedeelde familie, wilde het zo. „Mijn vader was dominant aanwezig, maar mijn moeder, gediplomeerd moeder zei ik altijd, runde eigenlijk het gezin met acht kinderen. Zij heeft ook een grote invloed op onze ontwikkeling ge had. Van haar hebben de meeste kinderen dat creatieve. Mijn vader nam ons mee naar Ajax, maar ook naar het concertgebouw en het Wage- ner-stadion in Amstelveen, als er een hockeyin- terland werd gespeeld. Mijn zus begon ooit als eerste te hockeyen en toen ik geboren werd, deed iedereen het. Youp is er snel mee opgehouden. Hij hield meer van de passieve kant van sportbe leving en was talentvoller in ander'e dingen." Sommigen denken ook in Tom een geboren ca baretier te herkennen. Hijzelf weet dat die gelijke nis niet bestaat. „Er zit een groot verschil tussen alertheid^en creativiteit. Humor is altijd een wa pen van mij geweest. Ik houd van die manier van relativerqni, maar een mop goed vertellen jsl iets anders dan een mop verzinnen. Laat staan een avondvullend programma. Onze ouders waren zeer evenwichtige mensen, die het samen erg leuk hadden. Begin jaren negentig zijn ze vrij kort achter elkaar overleden. Beiden waren in de tach tig. Ze hebben genoten, een goed leven gehad. Wat is levensgeluk? Dingen doen waar je plezier in hebt. Ik kom uit een groot gezin, vijf oudere broers en twee zussen. Pas als je zelf kinderen hebt, ga je de kwaliteit van je eigen ouders zien. Het katholieke geloof speelde wel een grote rol, maar het had niet iets belerends. We hadden veel oog voor het basale om ons heen en leefden niet met de vanzelfsprekendheid van geld. Ik vind het niet erg als mensen veel geld hebben. Ik ken mensen met enorm veel geld, die leuk, aardig en normaal zijn. Maar we zitten wel in een tijd stroom, waarin de hoeveelheid geld het gedrag van mensen enorm is gaan bepalen. Kroegen wa ren vroeger een gemeenplaats van mensen, nu kun je ze indelen naar sociale klasse." De quote: 'Ik word allergisch van mensen die hoc key als een soort toegevoegde waarde in het leven zien' „Ik heb persoonlijk niets tegen culturen, want in elke sport of stad heerst een cultuur en dat is iets eigens. Wat ik tegen heb op de hockeycultuur is de grote mate van zelfgenoegzaamheid. Men is Voormalig hockeybondscoach Tom van 't Hek. „We gaan betalen en iedereen is moe." gauw erg tevreden, zowel op het veld als daarbui ten. 'Bij het WK in Utrecht geen agent gezien' hoor je dan niet één maar vijfduizend keer. 'We zijn de beste in sponsorbeleid'. Laten we er alsje blieft allemaal erg gewoon over doen. Ik word al lergisch van mensen die er op voorstaan dat ze hockeyen en dat als een soort toegevoegde waar de in het leven zien. Gelukkig heb ik in het hoc key ook leuke mensen ontmoet, die door de sport hockey werden aangetrokken. Nu er ook in het hockey betaald wordt, zie ik gelijkenissen met sporten, die er door dat geld niet leuker op zijn geworden. Ik voel me er minder in thuis dan tien jaar geleden. Het nadeel is dat een kleine groep het hockey nu op professionele basis beoefent en een hele grote achterban doet dat niet. Ik heb nu het idee dat er hier een daar een voorzitter is die een geldbuidel overheeft en er allerlei processen plaatsvinden, waarvan ik me afvraag of ze op termijn bijdragen aan kwaliteitsbevordering. Ik ben niet principieel tegen meer geld in het hockey, maar je moet wel goed nadenken wat je wilt en hoe je dat geld gaat besteden. Ik zie geen beleid, geen gedachtegoed, die de sport in een bepaalde richting moet du wen. Dat maakt me een beetje bang voor het wa terhoofd-effect. En wat mij is opgevallen: na Syd ney deed, geschat, slechts ongeveer 25 procent van de internationals mee aan het eerste compe- titieweekeinde. Hockey is honderd jaar onbetaald geweest en in die periode haalde niemand het in zijn hoofd om de eerste wedstrijd van de club over te slaan. We gaan betalen en iedereen is De levensfilosofie: 'Ik struikel graag in het leven, om daarna weer op te staan en harder door te gaan. „Ik wilde van kinds af aan al arts worden, het liefst huisarts. Dat had geen familiaire achter grond. Onze eigen huisarts was een imposante man, maar voor mij geen held of zo. Ik heb lang gestudeerd en veel genoten. Sport was een mooi alibi. Ik heb anderhalf jaar waargenomen en bij elkaar zo'n vijf jaar als huisarts gewerkt. Eind '95 ben ik ermee opgehouden. Het was geen of-of- keuze: hockey of de huisartsenij. Het laatste bood mij gewoon veel te weinig voldoening. Eenzaam in een kamertje. Iedere tien minuten iemand an ders voor je, zeiden de optimisten. Maar wel veel dezelfden, antwoordde ik dan. Een klein deel van de mensen zie je relatief veel. Mensen die niet zo veel kracht hebben om vooruit te gaan. Met alle mooie idealen die je leert, ben je toch vooral een ondersteuner, een steunpunt. Dat móet je ook zijn, maar ik kreeg daar een bepaalde angst bij. Ik kreeg zelf verschijnselen van stress. Ik was opge lucht toen ik stopte. Ik voelde me een stuk pretti ger mens." Eentje die een beetje met de nek werd aangeke ken. „Want stoppen als huisarts staat geloof ik gelijk aan het uittreden van een familielid. Maar later spreek je oud-collega's, die er ook wel eens gedacht hadden om eruit te stappen. Nu is daar de hele maatschappelijke kant bijgekomen. Bij mij heeft dat nooit gespeeld. Laat ik vooropstellen dat ik vind dat de gemiddelde medicus niet te veel moet zeuren over de financiële kant. En dan heb ik het niet over de verpleging, want daarin wordt schandalig weinig betaald. Dat de maat schappelijke druk op een aantal huisartsen onei genlijke vormen heeft aangenomen, bestrijd ik niet. De huisarts is als enige winkel het hele weekeinde open. Dat slóópt mensen. Ik zie het niet als falen of een verkeerde keuze. Ik hoor vaak mensen zeggen: als ik toen wist, wat ik nu weet. Ik zeg dan maar: 'ik weet nu veel, omdat ik het toen niet wist'. Ik struikel graag in het le ven, om daarna weer op te staan en harder door te gaan. Natuurlijk kun je achteraf zeggen dat als je een aantal karaktereigenschappen bij elkaar optelt, dit geen logische keuze was. Ik had vooraf kunnen bedenken dat vooral het wat eenzijdige deel van het beroep mij moeilijk zou vallen. Mijn karakter is in de afgelopen twintig jaar ook veran derd. Alles wat je doet vormt je ook. Ik moet altijd lachen om mensen die bij een reünie roepen dat ze als student de leukste tijd van hun leven had den. Nou, mijn streven is om het vandaag en morgen ook nog leuk te hebben." Het bedrog in het leven: 'Ze mogen het allemaal ontkennen, maar de politiek is één grote combine' „Mijn politieke kleur is ieder geval niet WD. Ik zit in mijn bestaan links van het midden. Ik heb in het verleden veel op D66 gestemd en de laatste keren PvdA. Je moet alleen oppassen om niet te denken dat als je PvdA-stemmer erg sociaal bent en een stem op de WD slecht is, want het ont loopt elkaar niet meer zo veel. De politiek is vre selijk kleurloos." Hij zou zelf tussen die grijze muizen een revolutie kunnen ontketenen. Van 't Hek bedankt echter voor de eer. „Voordat je het weet, word je een soort Henk Westbroek. Ik veracht het politieke milieu, dat geen onderdeel meer is van de maat schappij. Achterklap, stemmetjes winnen. Als jij nu dit doet, doe ik dat voor jou. Ze mogen het al lemaal ontkennen, maar het is één grote combi ne. Daar kun je als eenling weinig aan doen. Inte ressant om te zien hoe mensen in die wereld ver anderen. Kijk naar Paul Rosenmöller, die mijn in ziens als sterk persoon de politiek binnentrad en vijf jaar later een karikatuur van zichzelf is gewor den. Hij stelt elke week zogenaamd nog drie hele lastige vragen aan de minister-president en dan zie ik hem staan met een air van 'Nou meneer Kok, ik ben benieuwd'. Nou, ik niet. Het is niet zozeer de persoon, maar de omgeving. Ik zou daar slecht gedijen. Mijn karakter staat mij slecht toe om in grote organisatorische verban den te werken. Ik houd van onafhankelijkheid en doe het liefst dingen waarin ik iets van mezelf kan leggen. Sommigen mensen denken dat ik een af keer van hockey heb gekregen. Dat is zeker niet het geval. Ik heb een lange adempauze ingelast om te ontdekken of ik voldoende energie heb om iets te doen en zo ja, te kijken wét ik zou willen doen. In Sydney was ik daar helemaal niet mee bezig, maar het is niet zo gek om te veronderstel len dat ik daar misschien wel mijn laatste wed strijd op niveau heb gecoacht. Ik ben nu ook aan het werk, maar niet van negen tot vijf. Mijn levensideaal is niet een eindvilla. Ik vind dat je in dit land vrij snel leuk kunt leven. Toen ik studeerde, at ik aan het begin van de maand lekkerder dan aan het einde van de maand. En elke maand aan het begin toch weer lekker. Snap je? Ik ben van huis uit iemand die vijf cent overhoudt van een kwartje, voor de dag dat er geen kwartje meer is. Nu ik vader ben van twee kinderen heb je ook andere verantwoordelijkheden. Maar ik heb een gezond verstand, ben niet lui en er is altijd foto cpd phil nijhuis wel werk Ik realiseer me dat er een keer een dag zou kunnen komen dat ik de leuke dingen niet meer kan doen en uit noodzaak werk ga doen, dat ik minder leuk vind. Maar er zijn mensen die dat veertig jaar moeten doen. Ik hoef hooguit nog twintig jaar, dus heb ik al twintig jaar gewonnen. Ik ben nu 42 en kijk maximaal anderhalf jaar vooruit. Ik wil me meer bekwamen in het geven van trainingen in het bedrijfsleven, echt gericht coachen in kleine groepjes. Nee, ik ben niet bang dat dat gaat vervelen. Dat zou het geval zijn als het alleen maar een praatje was, iedereen klapt en je weer weg gaat. Dat is snel geld verdienen, ja en daar ben ik op zijn tijd echt niet vies van, maar ik wil een slag dieper gaan. Radio is leuk om te doen. Ik sta nog maar aan het begin. Ik huldig het principe dat je in een vak je uurtjes moet maken. Ik heb jarenlang 's avonds het uur sport gedaan, nu al een paar keer radio Tour de France en tegenwoordig Langs de Lijn op zondagmiddag. Dat is toch een soort jongens droom. Uit iets wat ik doe komt meestal weer iets nieuws. Ik voel me een bevoorrecht mens. Het leven is een optelsom van realisme en dromen. Met veel mensen die weinig dromen, wordt het leven erg saaf en met alleen dromertkom je er ook niet. Maar in het leven komt niets vanzelf. Mensen die mooie liedjes schrijven zitten niet in een hoek te wachten op inspiratie voor dat mooie lied. Die hebben vóór dat mooie liedje op papier staat ook honderd velletjes weggegooid." Na 24 jaar onafgebroken in het hockey te heb ben rondgestruind, is Tom van 't Hek daar na de Olympische Spelen in Sydney (tijdelijk) uit gestapt. „Ik heb als bondscoach een goede tijd gehad, die op een moeizame manier ten einde is gekomen. Slijtage en gewenning hebben daarbij een grote rol gespeeld. Wederzijds niet scherp genoeg zijn, dingen laten lopen omdat je van elkaar weet hoe je in elkaar steekt. Ver slapping treedt in elk tijdsproces op. Makkelijk zou nu zijn om te zeggen: 'ik had een jaar eer der op moeten houden'. „Je moet ophouden als je een beetje naar je zelf begint te luisteren en dat is in de eindfase wel voorgekomen. Ik kan dat alleen mezelf ver wijten. Ik was verantwoordelijk. Het is mij niet gelukt om mensen te laten communiceren wat ze ook voelden. Toen het in Sydney misging te gen China, kwam iedereen met opgekropte frustraties naar buiten. Voor de buitenwacht is het daar fout gegaan, maar in werkelijkheid is het in de lijn er naartoe fout gegaan. Daar had den we eerder moeten ingrijpen. Dat mag je fa len noemen. Ik heb harde dingen over de ploeg in zijn algemeenheid gezegd, maar het nooit publiekelijk op de persoon gespeeld. Dat speel sters dat na de Spelen wel richting mij deden, hoort er bij. Daar lig ik niet wakker van. Ik kan me ook voorstellen dat sommige mensen te leurgesteld in mij zijn." Moeder Van der Laan: 'Je bent alleen nog topfit voor de bingo )p de drempel van zijn af- heid gaf voetballer annex opscorer Harry van der Laan ireer een prachtig staaltje weg an zijn originaliteit. Hij keur- zichzelf af, luttele dagen oordat het allerlaatste con- ract van zijn loopbaan, nota 'ne het eerste in een ver en reemd land, goed en wel was ngegaan. „Co Adriaanse zei iet me al in 1988 bij FC Den laag, toen ik me afmeldde vegens een hoofdgriepje, zo- Is we dat in de familie noe- nen. Goh, Harry, zei Co toen, vat hoor ik, je bent nog dokter ok?" USBERT SPIERENBURG let kan snel gaan. Op 30 no- ember jongstleden, daags na Ie bekendmaking van zijn ransfer per 1 januari aanstaan- le naar U.S. Viterbese, verkon- igde Harry van der Laan nog lubliekelijk dat hij, z'n gevor- erde leeftijd (36) ten spijt, erngezond was. .Ik heb inderdaad gezegd dat topfit was, tegen de mensen an de club en later ook voor de v-camera tegen Tom Egbers, naar wat moest ik anders zeg en? Mijn goede moeder sloeg de spijker op de kop toen ik de volgende dag een kopje koffie bij haar kwam doen: Topfit, Harry, zei ze, dat ben je zeker, Dat een clubje uit de Italiaan- Goudse zoon de dupe is gewor- niet voor het voetbalveld, maar se Serie C van de wankelmoe- den vindt hij een tikje spijtig, voor de bingo." digheid van deze beroemde maar voor de rest kan hij er niet mee zitten. Voor de goede orde heeft hij z'n vrienden daar in Italië nog wel even gauw voor het scheiden van de markt een nieuwjaarskaartje gestuurd, met de beste wensen voor een gelukkig en vooral sportief 2001. Toen de kogel door de kerk was, tijdens het kerstdiner met de familie in Gouda, klapte Harry van der Laan mooi een moment voor zichzelf en ont kurkte ter verhoging van de al gehele feestvreugde vervolgens een Sauvignon van onberispe lijke kwaliteit. Overstromend van gedachten is hij bijna de hele avond alleen aan het woord geweest. Nooit klonken er aan tafel zoveel lachsalvo's. Na vier dagen sfeerproeven in Viterbo, een onbestemd oord op het platteland zo'n honderd kilometer boven Rome, zag Harry van der Laan: Harry van der Laan z'n geest „Ik ben wel goed, dwalen. Zelden zal hij zo snel maar natuurlijk niet z'n conclusies hebben getrok- gek." archieffoto ken. „Ik ben wel goed, maar na- anp tuurlijk niet gek. Hier begin ik niet aan." Voor dat oordeel hoefde hij geen deskundige hulp in te roepen. Waar hij ook was, Harry zag daar in Italië alleen maar spo ken. Geen hond sprak er Engels (alleen een ijlings overgevlogen juffrouw uit Milaan), het stadi onnetje was krakkemikkig, het hotelletje bescheiden en z'n ka mer klein, twee meter breed en drie meter diep. De wastafel en het toilet waren op de gang. Tot overmaat van ramp kreeg Harry de griep. „Ik had net acht dagen op Tenerife in een vijf- sterren-hotel gezeten, voor de zon en voor het golfen. Ik ben tamelijk verwend op dat gebied. Daar kom ik eerlijk voor uit. In Den Bosch heb ik al die jaren ook in een penthouse ge woond. Prima vond ik dat en dat comfort wilde ik er graag in houden." De familie Aprena, die bin nen U.S. Viterbese de scepter zwaaide, was verguld na het doelpunt van de kersverse aan koop in de oefenwedstrijd, maar Harry niet. Opeens ging opa van alles voelen. Pijn in het hoofd, pijn in de enkels, pijn in de knieën. Bovendien was zijn conditie die van de eerste de beste wijkagent. „Vier weken geleden was ik overdonderd door het aanbod. 'Serie C, leuk joh, moet je doen, Harry'. De verhalen waren fantastisch en prachtig. Binnen anderhalve dag was het geregeld. Achteraf heb ik me laten meezuigen door de euforie. Toen ik alle plussen en minnen rustig op een rijtje had gezet, hadden de minnen royaal de overhand." Het geld kan de club veel be ter besteden, vindt Harry nu. „In vijf maanden tijd kon ik honderdduizend gulden netto verdienen, exclusief premies. Een mooi contract, het beste dat ik ooit voor mijn neus heb gekregen. Ze hadden me ge haald om goaltjes te maken. Maar fysiek was het gewoon onverantwoord. Ik moest, vond ik, eerlijk zijn ten opzichte van mezelf en ten opzichte van de club. Ik voelde er weinig voor om een doorstart te maken met het risico versleten te raken. Daarom heb ik besloten een streep onder het betaalde voet bal te zetten en andere dingen te gaan doen." Eén ploeggenoot is daar in Italië inmiddels over geïnfor meerd. „De enige die een beetje Engels spreekt. 'Well done, Harrie, zei hij, you are an ho nest guy." Het is voor Van der Laan te hopen dat de mededeling ook het bestuur van de club zal be reiken. „Anders heb ik mis schien nog een probleem. Er staat niks op papier, maar mondeling zijn er wel afspraken gemaakt."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 25