Overleden in 2000 ZATERDAG 30 DECEMBER 2000 158 De in juli op 81-jarige leeftijd overleden Parke Thompson staat in het Guinness Book of Re cord vermeld als de grootste glo betrotter. De Amerikaan bezocht 309 landen, territoria en eilan dengroepen. Zijn reispassie be gon toen hij als 7-jarig jochie met opa en oma mee mocht naar Duitsland en Groot-Brittan- nië. Thompson, die ook nog tijd vond een advocatenkantoor te runnen, laat 70.000 foto's na. De foto's dienden als bewijsmateri aal voor zijn reizen. Robert Runcie, aartsbisschop van Canterbury, was een open en pragmatische man. En dat was ook wel nodig, want de Anglicaanse Kerk waar hij van 1980 tot 1991 hoofd van was, had te kampen met groeiende verdeeldheid. Hete hang ijzers als vrouwelijke priesters, homoseksualiteit en de dogmas over de maagdelijkheid van Maria en de opstanding brachten de kerk zelfs dicht bij een scheuring. De man die tijdens de Tweede Wereldoorlog als tankcommandant deel nam aan de stormloop op de Rijn, noemde in 1982 alle oorlogen weerzinwekkend. Runcie had het met zijn kritiek voor al voorzien op het beleid van Margaret Thatcher. Een lid van het Britse kabinet schold Runcie dan ook uit voor marxist. Pijnlijk was zijn biografie in 1996, waaruit bleek dat zijn seksuele voorkeur meer homo- of aseksueel was dan men van een getrouwd man zou verwachten. En waarin stond dat hij het gearrangeerde huwelijk tussen Charles en Diana tegen beter weten in had ingezegend. Runcie overleed op 11 juli. met de grootste borsten. Ook wordt ze Miss Airbag 1995. Maar bewondering blijft uit, mensen be kijken haar als de vrouw met drie borsten op de kermis. Lolo kreeg steeds meer last van haar gezond heid, uiteindelijk stierf ze in maart op 30-jarige leeftijd. OKTOBER Elek Schwartz (91), was de eerste bondscoach van de KNVB die van 1957 tot 1964 zelfstandig de opstelling van het Nederlands elftal maakte. Roemeense 'oom Elek' was geliefd, intelligent en kunstzinnig. Uitschake ling voor het EK van 1964 kwam aan als een mokerslag en luidde zijn afscheid in. Eva Norris (114), zes dagen voor ze 115 jaar zou worden, is de oudste vrouw (Guinness Book of Re cords) ter wereld overleden. Eva Norris overleed in haar slaap in het verzorgingshuis in het Engelse Stone, waar ze sinds haar 107de woonde. Ze was sinds de jaren dertig weduwe en haar enige kind overleed in 1975 op 62-jarige leeftijd. Ze zei zelf dat ze haar hoge leeftijd had te danken aan haar dagelijkse portie gekookte uien en een glas whisky. Jacques Chaban-Delmas (85), was tussen 1958 en 1988 driemaal voorzitter van de Assemblée Nation nale, vele malen minister en eenmaal premier. Chaban-Delmas kwam uit een betrekkelijk een voudig milieu. Tijdens de Tweede Wereldoorlog maakte hij snel carrière in het verzet. In 1944 trok hij als 29-jarige naast de legendarische generaal Leclerc Parijs binnen. Hij was premier ten tijde van president Pompidou in 1969. Hij ontwierp in die tijd een blauwdruk voor een minder versteend Frankrijk, de Nouvelle Société. Edgar Cairo (52), beleefde zijn glorietijd rond 1980. Erkenning, of liever gezegd het gebrek daar aan, speelde een belangrijke rol in het leven van de in Paramaribo geboren auteur. Hij schreef soms wel vier boeken per jaar in een eigen variant van het Surinaams-Nederlands, dat niet door ie dereen werd begrepen. Ondanks enkele goede re censies voelde Cairo zich voortdurend miskend. Hij noemde een Parool-recensent 'vuile racist' en zei tegen Vrij Nederland: „Als Naipaul of Marquez in Nederland hadden gewoond waren het gewoon pure, kale minderheidsmensjes geweest." Leah Rabin, de weduwe van de in 1995 vermoorde Israëlische premier Yitzhak Rabin, zal vooral worden herin nerd voor de rol die zij op zich nam na de moord op haar man. Ze ontpopte zich tot de standvastigste en uitgespro ken verdedigster van zijn politieke erfe nis, het vredesproces tussen Israël en de Palestijnen. Ze had scherpe kritiek op de belangrijkste politici. Toen Likud-lei- der Netanyahu de verkiezingen in 1996 won zei ze: „Ik denk er over mijn kof fers te pakken en het land te verlaten." Maar ook Labour-premier Barak ont kwam niet aan haar gedrevenheid. Vol gens Leah was Barak te ver gegaan met concessies aan de Palestijnen. 'Mijn Yit zhak' zou nooit hebben voorgesteld Je ruzalem te verdelen. Haar nauwe con tacten met Palestijnse leiders werd haar niet in dank afgenomen. Zo beschreef ze Arafat ooit als deel van de familie. Zelfs met de dood voor ogen, Leah stierf in november aan kanker, zette ze haar strijd voor vrede voort. Op haar dringende verzoek stuurde Barak zeer tegen zijn zin Shimon Peres twee we ken voor Leah's dood naar Gaza voor overleg met Arafat over de opleving van het geweld in de bezette gebieden. Nell Koppen (88), stond jarenlang model voor de Hollandse nuchterheid. Haar subtiele gevoel voor ironie gaf haar acteerwerk een komisch effect. Als dochter van een theaterexploitant kwam ze al vroeg in aanraking met het toneel. Na de Tweede Wereldoorlog kreeg ze een vaste verbintenis bij het blijspelgezelschap van Cor Ruys. In de jaren zestig werkte ze bij gezelschappen als Centrum, Nederlandse Comedie en Pubfiekstheater. Steeds vaker was te zien op tv, onder andere in de serie Pleisterkade. Koppen was getrouwd met acteur Wim van den Brink. DECEMBER Walter Matthau (79), de lange ompe, onhandig bewegende cnorrepot met gezicht als een onopgemaakt bed, brak in 1965 loor met de film Fortune Cook ie. Dat was het begin van een ange carrière aan de zijde van ack Lemmon, onder meer in The Odd Couple, The Front Page en de Grumpy Old Men- ilms. Deze zoon van arme oods-Russische immigranten eefde maar raak. Hij rook en ironk veel, at te veel en te vet ;n was verslaafd aan gokken, blaast zijn rol in komische ïlms, heeft hij ook sterk drama ip zijn naam staan, bijvoor- jeeld in The Laughing Police- nan. Hij was voor het laatst te :ien in de film Hanging Up 1999) als stervende vader met Irie kibbelende dochters. SEPTEMBER Abdul H. Nasution (81), als vijfsterren- generaal leider en winnaar van de strijd tegen kolonisator Nederland. Werd mi nister van defensie en veiligheid. Om zijn manschappen ook in vredestijd nuttig bezig te houden, zorgde hij voor burgerlijke opdrachten: zoals aanleg van wegen en bouw van scholen. In 1966 werd hij door president Soekarno ontslagen. Nog in datzelfde jaar werd Nasution voorzitter van het Volkscon gres, dat Soekarno een jaar later de ge nadeslag toebracht door diens rivaal ge neraal Soeharto aan te wijzen al6 waar nemend president. Nasution begon kri tiek te uiten op het ondemocratische gehalte van het leger. Tegen die'tijd was Natusion een van die gewone burgers geworden, die door het Soeharto-be- wind nooit werden gehoord. Mieke Bos (63), echte naam Maria Christina Jansen, vormde in de jaren vijftig en zestig met haar zusje Zus het duo De Selvera's. Het nummer Twee reebruine ogen werd bijkans een klassie ker. In 1963 speelde zij naast de omstre den (want dubieus oorlogsverleden) Jo- hannnes Heesters de rol van Maria von Trapp in de Nederlandse versie van The sound of music. Bos was ook actief als actrice. Haar rol in de tv-serie De klop op de deur uit '70-'71 was de bekendste. Konrad Kujau (62), galeriehouder, kunstschilder en gastronoom, beter be kend als de vervalser van de Hitler-dag- boeken. Hij werd wereldberoemd toen het weekblad Stern in 1983 zogenaamde onbekende dagboeken van Hitier publi ceerde. Later werd bekend dat Kujau ze zelf had geschreven. Kujau werd in 1985 tot 4,5 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Stern leed door de publicatie enorm ge zichtsverlies, net als de Britse historicus Hugh Trevor-Roper, die de dagboeken als echt had bestempeld. Richard Mulligan (67), werd in de jaren tachtig beroemd door zijn rol in de Amerikaanse tv-serie Soap, waarin hij de geschifte Burt speelde. Het leverde hem een Emmy op. In 1989 kreeg hij opnieuw die onderscheiding voor zijn rol als arts in de serie Empty Nest. Pierre Elliot Trudeau (80), danste eens een pirouette achter de rug van konin gin Elizabeth bij de herziening van Ca nada's grondwet, droeg sandalen in het parlement en ging als vrijgezel uit met beroemde vrouwen, zoals Barbra Strei sand. Pierre Elliot Trudeau, ex-premier van Canada, was een fanatiek strijder voor de achtergebleven provincie Que bec en bewerkstelligde dat de Franse taal gelijkwaardig werd aan het Engels. In 1999 werd hij door de Canadese pers gekozen als man van de eeuw. Na zijn dood kreeg Mount Logan, met 5.959 meter de hoogste berg van Canada, een nieuwe naam: Mount Trudeau. Jopie Huisman (77), werd door honder den mensen naar zijn laatste rustplaats gebracht. De Fries was van oorsprong voddenboer en verwierf met zijn realis tische schilderijen van lompen en oude schoenen grote bekendheid. Soms gaf hij werken weg, maar hij verkocht ze nooit. In 1986 opende hij in zijn geboor teplaats Workum zijn eigen museum. De opening van de nieuwbouw van het museum heeft Huisman niet meer mee mogen maken. Klaas Beuker (76), viel ten tijde van zijn Kamerlidmaat schap van 1972 tot 1977 vooral op doordat hij fel tegen abortus ageerde. Hij was voorman van de Rooms-Ka- tholieke Partij Nederland (RKPN), maar zijn strijd tegen de in zijn ogen verwerpelijke zedenverwildering werd niet altijd serieus genomen. Toen hij bijvoorbeeld in 1974 Kamervragen stelde over het toen populaire strea- ken (blootlopen), kreeg hij van justitieminister Van Agt te horen dat dat allemaal niet zo veel om het lijf had. Na zijn carrière bij de RKPN ijverde hij voor de zalig- en heiligverklaring van Titus Brandsma, de Friese pater en verzetsman die in de Tweede Wereldoorlog in een con centratiekamp omkwam. Sirimavo Bandaranaike (84), werd na de moord op haar echtgenoot door de partij verzocht de leiding over te nemen. Ze had nooit politieke aspiraties getoond, maar werd toch de eerste vrouw ter wereld die aan het hoofd van een regering stond. Ze werd in 1960 tot pre mier gekozen en bleef dat tot 1965 en van 1970 tot 1977. In die tijd nationaliseerde ze het onderwijs, sommeerde Shell het land te verlaten en liet een marxistische op stand onderdrukken. In 1980 werd ze uit het parlement gezet en werden haar burgerrechten ingetrokken we gens machtsmisbruik. In 1994 werd haar dochter presi dent. Ze vroeg haar moeder opnieuw premier te wor den, wat sinds 1972 vooral een ceremoniële functie was. Ze overleed kort na het uitbrengen van haar stem. Antonio Maspes (68), had als wielrenner een behoorlij ke staat van dienst. Hij was zeven keer wereldkampioen sprint op de baan, won olympisch brons op de tandem en bracht in 1960 het wereldrecord op de 200 meter op 10,08 seconden. Hij was bovendien de koning van de surplace, het stilstaan op de baan. In de eindstrijd van het WK-sprint 1955 won Maspes een enerverend sur- place-gevecht met Jan Derksen. Liefst 32 minuten stond het tweetal stil, een wereldrecord. Henck Arron (64), was de eerste vijf jaar van Suriname's onafhankelijkheid (1975) pre mier, tot militairen in 1980 de macht grepen. Hij was er van overtuigd dat Suriname in 1975 rijp was voor autonomie en wilde niets weten van ge luiden als zou de toenmalige kolonie te vroeg onafhanke lijk zijn geworden. Arron volgde de populaire Pengel op als leider van de creoolse NPS. Zeven jaar na de militai re machtsovername werd Ar ron premier. Hij moest in 1990 opnieuw wijken voor de militairen na de zogenaamde 'telefooncoup'. Arron droeg het leiderschap over aan Ro nald Venitiaan. Arron ging doen wat hij het liefste deed: vissen. Hij overleed tijdens familiebezoek in Nederland. Frits Bernard Hotz (78), de buteerde in 1975 als schrijver met het verhaal De tramrace. Het jaar daarop verscheen zijn verhalenbundel Dood weermiddel. Uit de spaarza me interviews die hij toe stond, bleek dat hij vanaf 1945 verhalen schreef maar ze nooit ter publicatie had aangeboden. In 1997 ver scheen ter gelegenheid van zijn 75ste verjaardag alles wat gebundeld was uitgegeven in twee delen in cassette. Een jaar later ontving Hotz voor zijn werk de P.C. Hooftprijs. Rosa King (62), jazz-saxofo- niste en -zangeres, was gebo ren in het Amerikaanse Geor gia, maar woonde als dertig jaar in Amsterdam. Stond be kend als een als 'een druk be zet onvermoeibaar podium beest'. Ze was bandleider van Upside Down, een van de grootste attracties van het clubcircuit. Ruud de Wolff (59), oudste van het zingende duo The Blue Diamonds. Na roek- bandjes String Extase Boys en Cool Cats, waaruit eind jaren vijftig The Blue Diamonds ontstond. Het duo vierde niet alleen triomfen in Nederland, maar ook in Duitsland en hun geboorteland Indonesië. Hun grootste hit was Ramona waarvan er zeven miljoen werden verkocht. Victor Borge (91), stond stee vast op het podium met een concertvleugel, een kruk en een microfoon. Hij was ge kleed in een rokkostuum, maar dat waren dan ook de enige attributen die konden verwijzen naar een avond met klassieke muziek. Bij de Deense Amerikaan Borge be rustte elke gelijkenis met een klassiek concert op louter toeval. Hij viel van de piano kruk, had de bladmuziek on dersteboven voor zich en speelde de muziek dienten gevolge achterstevoren. In Amerika werd hij omschre ven als een combinatie van een concertpianist en een 'sit-down comedian'. John Cooper (77), ontwerper van race- en rally-auto's, vooral bekend geworden door de Mini Cooper. Cooper was de zoon van coureur en racewagenontwerper Charles Cooper, met wie hij in 1946 de Cooper Car Company op richtte. Het duo behaalde be gin jaren '50 successen in de Formule 3. In 1958 veroverde de Britse coureur Stirling Moss in de Formule 1 de Grand Prix van Argentinië met een auto van Cooper. Jason Robards (78), was een van de meest aristocratische Amerikaanse acteurs van de naoorlogse generatie. Als zoon van Jason Robards sr. (acteur in 170 merendeels 'stomme' films) lag voor jr het hart allereerst bij het the ater, maar desondanks speel de hij toch ook in negentig televisie- en bioscoopfilms. Het hoogtepunt van zijn film carrière lag in de jaren zeven tig toen hij in twee achtereen volgende jaren de Oscar won voor zijn 'steunende' rollen in All The President's Men (1976) en Julia (1977). Jan Lammers (68), had het 'ooral in de jaren zeventig als vethouder van Amsterdam waar te verduren. Hij gaf de ïoofdstad zijn metro en zijn tadsvernieuwing, en kreeg zelf •en steen door de ruit, zakjes lerf en onaangename telefoon- jes. Lammers was in de ogen tan zijn tegenstanders een au toritair regent. Na de periode (Amsterdam werd hij landdrost ('an de Flevopolders en burge meester van Almere. Tot 1996 Ivas hij commissaris van de ko ningin van het nieuwe land. In 1998 was hij enkele maanden waarnemend burgemeester van }roningen, toen partijgenoot Juwerkerk struikelde over de Josterparkrellen. Meter Goemans (75), is er niet ijk van geworden. 'Muziekuit gevers zijn uitvreters' stelde hij test en dus hield hij maar wei nig over aan bijvoorbeeld Aan ie Amsterdamse grachten. Dat Soemans de tekst van dit lied ichreef, staat buiten kijf, maar le muziek is waarschijnlijk van iemand anders. Hij zou de me lodie met een zekere Enrico Neckheim hebben geruild te- ten een donkerblauwe eend. (Jij kreeg in 1970 de Gouden Harp en in 1993 werd hij gerid derd. Ook buiten de muziek irok Goemans de aandacht. In 1996 kreeg hij octrooi op Cat's Castle, een gemakkelijk schoon ie maken kattenbak. Gustavo B.J Hiltermann (86), haakte op 22 november 1999, tta 43 jaar, met Het gaat u allen Ivel een einde aan zijn radioco- timns voor de Avro. Journalist Hiltermann werkte voor De Te legraaf was oprichter en Hoofdredacteur van Elseviers Weekblad en was van 1952 tot 1965 eigenaar en directeur van 1 le Haagse Post. In de jaren zes- ^g en zeventig nogal omstreden rcj|ij links Nederland. In 1998 roor het laatst in opspraak toen jiij asielzoekers 'etnische profi- ieurs' noemde. epric van Ingen (78), was ruim wintig jaar verbonden aan de Haagse Comedie, maar werd in jaren negentig op slag een tekende Nederlander door zijn !ol in Medisch Centrum West. □nkheer Van Ingen, afstamme- ng van de graven van Buren, 0f chrapte zijn adellijke titel toen 1 lij werd toegelaten tot de to- teelschool. Hij speelde talloze 1(ilassieke rollen, zoals De Vrek - an Moliere, Oberon in Shake- peares Midzomernachtsdroom t_ n Aegus in Medea van Euripi- ce es. Naast zijn acteerwerk ver haalde hij regelmatig en was hij in en gezien regisseur. Nul punten. Verder kwam zangeres Annie Palmen (links), niet op toen zij Nederland in 1963 op Eurovisie Songfestival vertegenwoordigde met het liedje De Speeldoos. Toch leed haar zangcarrière daar niet onder. Vanaf 1967 deed ze mee aan de populaire tv-show De Boertjes van Buuten, waarvoor zij gouden elpee kreeg. Palmen was in de jaren 40 bij toeval ontdekt toen zij voor een ziek geworden vriendin als zangeres in een bandje inviel. Afgelopen januari overleed zij op 73-jarige leeftijd. NOVEMBER Het duurde bijna vier maanden. Vier maanden na de dood van president Hafez Al-Assad (69) ver zorgde het Syrische regeringsdag blad Al-Thawra een eigen primeur door voor het eerst kritiek te spui en op het beleid van de overleden dictator. Al-Assad regeerde Syrië bijna dertig jaar met ijzeren hand, voerde oorlog tegen Israël en sloeg Een levende Barbiepop wilde ze zijn, mooi en bemind. In plaats daarvan werd ze bespot en ge bruikt. Lolo Ferrari werd geboren als Eve Valois en leed op jonge leeftijd al aan een minderwaardig heidscomplex. Als zij op 16-jarige leeftijd het huis uit gaat, belandt ze bij een 23 jaar oudere man die haar in porno-films laat spelen. Ze laat zich achttien keer aan haar borsten opereren totdat ze zes kilo wegen en een omtrek van 130 centimeter hebben. Het levert haar een vermelding in het Guin ness Book of Records op als vrouw AUGUSTUS Alec Guinness (86), werd de man met de honderd gezichten genoemd. Hij speelde zowel Adolf Hitier als paus Innocentius III. Guinness was voor de Tweede Wereldoorlog te zien in het beroemde Old Victheater in stukken van Shakespeare, Tsjechov en Shaw. Na de oorlog, en na de Britse marine, was hij alleen nog te zien in films. Voor zijn rol in The Bridge on the River Kwai kreeg hij een Oscar. Echt rijk werd hij van zijn rol in de Star Wnrs-trilogie. Zijn agent sprak een bescheiden honorarium af in ruil voor twee procent van de winst. Toch was de rol Guinness maar matig bevallen. Hij ergerde zich vooral aan het uitspreken van 'die gruwelijke, ba nale tekstregels'. Sir Alec's laatste film was Kafka uit 1991. Daarna trok hij zich uit het publieke le ven. Bijna niemand wist dat hij maanden ziek is geweest. Bertus Leerkes (77), noemde zichzelf gerontopro- vo: oud en rebels. Drieënhalf jaar zat hij in de Tweede Kamer voor de ouderenpartij Unie 55+. De gepensioneerde verpleegkundige manifesteerde zich als een man van het volk. Hij verbaasde zich over de hoogte van het inkomen, over zijn eerste klas-treinabonnement en de deftige omgeving waarin hij terecht was gekomen. Hij mengde zich niet in de heftige ruzies die de twee ouderenpartij en (Unie55+ en AOV) uitvochten. In het najaar van 1997 hield hij het voor gezien en beëindigde tus sentijds zijn Kamerlidmaatschap. Hij maakte zich daarna in Enschede verdienstelijk als chauffeur voor ouderen. Carl Barks (99), vond Donald Duck geen eend, maar zag er alleen maar zo uit. Walt Disney was de vader van Donald en Barks de oom. Hij tekende decennialang de bekendste eend ter wereld en gaf hem diens opvallende persoonlijkheid. Barks be dacht verder Dagobert Duck, Guus Geluk, Katrien Duck, de Zware Jongens en de neefjes Kwik, Kwek en Kwak. Barks tekende in totaal 6.300 pagina's. In 1968 verschenen in de VS de laatste door Barks be dachte verhalen. Loretta Young (87), debuteerde als 14-jarige in de tijd van de stomme film. Ze maakte met succes de overstap naar de geluidsfilm en trad later ook op in tv-programma's. Zij ontving in 1947 een Oscar voor haar rol in The Farmers Daughter. Young trouwde drie keer: op 17-jarige leeftijd met acteur Grant Withers, in 1940 met zakenman Thomas Le wis en op haar 80ste met modeontwerper Jean Louis. Drie maanden na haar dood maakte Young in haar biografie bekend wie de vader van haar dochter is. Hartenbreker Clark Gable. Leo Biegel (75), Midden-Oostendeskundige, dankt zijn faam aan de vele optredens voor radio en tv. •Deze inspirerende historicus was wetenschappelijk medewerker aan de Universiteit van Amsterdam. Biegel die in 1972 promoveerde was een boeiend verteller. Wijn was zijn levenslange passie. een opstand in eigen land bloedig neer. Maar afgelopen juni leek dat even vergeten. Al-Assad kreeg een •staatsbegrafenis waar onder ande re Madeleine Albright (Amerikaan se minister van buitenlandse za ken), Jozias van Aartsen (Neder landse minister van buitenlandse zaken) en de Franse president Jac ques Chirac bij aanwezig waren.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 23