Overleden in 2000 ZATERDAG 30 DECEMBER 2000 JANUARI Arthur Lehning (100), in Utrecht geboren en in Frankrijk gestorven schrijver die pas in 1999 de P.C. Hooftprijs won. Hij was ver baasd dat hij die prijs kreeg ('hoe komen jul lie erbij'), anderen waren echter nog ver baasder. Zij dachten dat Lehning allang dood was. Arthur Lehning werd bekend door het gezaghebbende tijdschrift Internationale Revue i 10 dat hij in de jaren twintig uitgaf. Later hield hij zich onder andere bezig met de uitgave van de werken van Michail Ba- koenin, een negentiende-eeuwse Russische anarchist. Jan Willem Dutman (80), werd in 1976 voor zitter van ambtenarenbond Abva en be streed in die hoedanigheid op felle manier de bezuinigingsplannen van met name mi nister Wiegel (eind jaren 70). Dutman streed voor het stakingsrecht van de ambtenaren, staken was destijds verboden. Wim Kan nam hem ooit op de hak tijdens een eindejaars- conference.Dutman. Een naam bij uitstek geschikt voor een ambtenaar", waarna de cabaretier zijn ogen dicht deed. Dutman had daarvoor al geconstateerd dat de Nederlan der wantrouwend tegenover de ambtenaar stond. 'De ambtenaar wordt bii voorbaat ge bracht onder de noemer van iemand die lui is, en die het publiek tegen probeert te wer ken'. De voorman leidde de Abva nog naar de fusie in 1980 met de katholieke Kabo. Twee jaar later trad hij af. Bettino Craxi (65), eerste socialistische pre mier van Italië. Zijn regeringscoalitie vestig de een duurrecord in het land van de vallen de kabinetten. Craxi bleef tussen 1983 en 1987 maar liefst 1058 dagen aan de macht. In 1993 moest hij aftreden als leider van de so cialistische partij (PSI) nadat zijn naam ge vallen was in diverse corruptie- en smeer geldzaken. Hij vluchtte naar Tunesië en werd bij verstek veroordeeld tot tien jaar cel. Craxi heeft altijd fel uitgehaald naar zijn vervol gers. Volgens hem ging het om één grote sa menzwering. Hij wilde graag als vrij man te rugkomen naar Italië maar dit is hem nooit gelukt. Hij stierf uiteindelijk in Tunesië, maar niet zonder nog een keer van zich te laten horen. Vlak voor zijn dood stuurde hij een 'politiek testament' naar Italië waarin hij na men noemt van politici die smeergeld heb ben aangenomen. Het Joegoslavië-tribunaal of toch de CIA. Nee, mis schien het Kosovo Bevrij dingsleger of wie weet: Slobodan Milosevic. Wie heeft de Servische oor logsmisdadiger Zeljko Raznjatovic, alias Arkan (47) vermoord. Het gons de van geruchten en complottheorieën nadat Arkan in januari in een hotel in Belgrado werd doodgeschoten. Vijanden genoeg. Arkan (wat roof kat betekent) is samen met zijn militie 'de tijgers' verantwoordelijk voor ontelbare doden in de oorlogen in Kroatië (1991), Bosnië (1992- 1995) en waarschijnlijk ook in Kosovo (1999). Zijn mannen stonden be kend om de verschrikke lijke wreedheden die ze burgers aandeden. APRIL Habib Bourguiba (96), was dertig jaar president van Tunesië tot hij in 1987 werd afgezet door huidige pre sident Ben Ali. Zijn laatste dagen sleet hij in eenzaamheid terwijl hij veel voor Tunesië heeft betekend. Hij leidde het land in de jaren vijftig naai' de onafhankelijkheid (van de Fransen) en maakte vervolgens van Tunesië een van de meest westerse islamitische landen. Zo herstelde hij de rechten van de vrouw en bekriti seerde hij de vastenmaand rama dan. Hij was ook de eerste Arabische leider die banden met Israël aan- Philippe Brood (35), maakte in de korte tijd dat hij voor de WD lid was van de Tweede Kamer (vanaf 1998) indruk met zijn scherpe geest en ta lent voor het debat. Hij zette zich in voor vernieuwing en verbetering van het staats- en bestuursrecht. Louis Velleman (81), droomde er als jongetje al van om journalist te worden. Hij nam een verbandtrom- meltje mee naar school omdat jour nalisten immers altijd naar ongelukken gaan. Hij heeft zijn droom waargemaakt nadat hij als joods jongetje de oorlog overleefde. Hij werkte bij verschillende kran ten en als correspon dent in Brussel en Lon den. Velleman nam af scheid met een boek over zijn jeugd: Eigenlijk heet ik Levi. Hedy Lamarr, geb. Hedwig Kiesler (86), werd een legende toen zij in 1933 naakt in de film Ex tase optrad. De Oostenrijkse actrice werd in de jaren 30-40 vaak 'de mooiste vrouw ter we reld' genoemd. Na haar overweldigende debuut speelde ze nog een aantal filmrollen waaron der die als fatale verleidster in Samson and Delilah. Toch zou ze nooit een echte superster wor den. En zoals dat met veel sterren gaat, ging het al snel bergafwaarts. Lamarr kwam alleen nog in het nieuws toen zij beschuldigd werd van winkeldiefstal en later toen ze de schrijver van haar autobiografie aanklaagde. Hij zou te veel onwaarheden hebben op geschreven. Lamarr stierf afgelopen januari. MEI J Douglas Fairbanks jr. (90), was vooral de zoon van zijn vader Fairbanks sr. die de onbetwiste koning var?! het stomme-filmtijdperk was. Fairbanks jr. probeerdf' het ook als acteur en speelde in 75 Hollywoodfilms zoals Catherine the Great en The Prisoner ofZenda. f' 'Een zeer prettige collega zonder pretenties, die rustig figuurz;aagde aan zijn rol'. Zo werd de 81- jarige acteur Piet Hendriks door collega's gety peerd. Hij speelde maar liefst tweeduizend tv- rollen, maar zelden de hoofdrol. Hendriks werd vooral bekend om zijn optreden als ingenieur in de tv-serie Ja zuster, Nee zuster en een hele generatie kinderen groeide,met hem op als Piet in Sesamstraat. Later speelde hij nog in tv-serie De ïhmüie^ Oudenrijn, hetgeen,hem de titel Na- 'tionale'Opa opleverde. rn" 1 miv f,RF! FEBRUARI Wim jeremiasse (60), overleed door domme pech. Als wed strijdleider van de Alternatieve Elfstedentocht op de Oosten rijkse Weissensee volgde hij de wedstrijd per auto op het ijs. Toen hij een stukje wilde afsnij den, reed hij met zijn auto over een stuk van het meer waar de week daarvoor nog water lag. Jeremiasse wist dit echter niet. De auto zakte door het ijs en werd pas een half uur later weer opgetakeld. Jermiasse was een gerenommeerd internatio naal wielerjurylid en official bij onder meer de Tour de France. Dirk Kuin (52), presenteerde tot november 1999 het pro gramma Opsporing Verzocht. In zijn laatste uitzending maak te hij bekend dat hij kanker had en aan zijn gezondheid ging werken. 'Ik voelde mij een dweil', zei hij later in een EO- documentaire over die laatste uitzending. Kuin werkte in de jaren 70 als parlementair ver slaggever voor onder meer De Tijd. Daarna maakte hij de overstap naar de televisie en werkte onder andere bij NOS Laat, Panomariek en Nova. De laatste maanden van zijn leven werd Kuin gevolgd door EO-ca- mera's. Daarin verandert hij van een man die nog hoop heeft in een man die weet dat ie dood gaat. 'Het afscheid moet je zo intiem mogelijk maken. En dan gaan'. Roger Vadim (72), Franse film maker. Maakte in 1956 de be roemde film Et Dieu créa la Fe mme (en God schiep de vrouw) waarmee hij meteen zijn echt genote Brigitte Bardot wereld beroemd maakte, die de hoofd rol in de film vertolkte. Naast zijn films was Vadim vooral be kend om zijn vrouwen. Na Bar dot kreeg hij relaties met onder andere Jane Fonda en Catheri ne Deneuve. Hij trouwde vijf maal. Geen van zijn films is ooit meer zo bekend geworden als zijn eerste, met uitzondering misschien van Barbarella. In deze film, die in de 41ste eeuw speelt, is Fonda een vrijgevoch ten cybervrouw, die met volle teugen van seks geniet. Inmid dels ouderwets maar nog steeds erg gewaardeerd als camp. Anton Dreesmann (76), direc tievoorzitter van Vendex tot 1988 en kleinzoon van oprich ter van de warenhuizen Vroom Dreesman. Stond bekend om gepeperde uitspraken en onbe zonnen keuzen. Toen hij in 1988 na een eerste hersenbloe ding fysiek gedwongen werd om afstand te nemen van het bedrijf kreeg hij grote proble men met zijn gedoodverfde op volger A. van der Zwan, die een reorganisatie wilde doorvoeren. 'Op de intensive care heb ik mijn eigen testament zien op maken. Ik lag in mijn graf en zag de machtsstrijd boven mijn hoofd ontstaan. Maar ik heb me aan mijn zerk omhoog ge trokken'. Van der Zwan moest uiteindelijk het veld ruimen. Dennis Cambell (93), werd gezien als de vader van de 'zachte landing. De I Britse oud-marinevlieger bedacht dat een 'gedraaid cS;^. 0 vliegdek' op een marine- *£f?y schip minder ongeluk- ken tot gevolg zou heb- ben, omdat de piloot be ter overzicht over de lan dingsbaan en meer ruimte voor een doorstart heeft. Hij had gelijk, te genwoordig hebben alle vliegdek schepen een gedraaid vliegdek. Eer der al was Cambell de geschiedenis ingegaan doordat het 803de squa dron, waar hij commandant van was, in september 1939 het eerste Duitse gevechtsvliegtuig in de Twee de Wereldoorlog neerschoot. Wim lbo (82), cabaretier, docent, producer maar vooral cabarethistoricus. Hij schreef de cabaretbijbefj En nu de moraal van dit lied, 75 jaar Nederlands ca- baret dat in 1970 verscheen en in 1980 werd aange- vuld. lbo was niet enthousiast over het cabaret van dr jaren negentig. Hij vergeleek dit decennium met de r' jaren dertig, toen het cabaret niet meer dat amuse- ,c ment was. Barbara Cartland (98), haalde het Guinness Book ofc Records als best verkopende auteur ter wereld. 723 Liefdesromannetjes vol met onbedorven liefde zon- der seks, maagden en gentlemen. 'Zelf wil ik bemind j1 aanbeden en beschermd worden. En aangezien mijn boeken goed verkopen, neem ik aan dat vrouwen f over de hele wereld dat ook willen', was haar opvalt- ting. Gelijk of niet, feit blijft dat ze een miljard boeke verkocht. En de ideeën kwamen niet van haar zelf. 'I! zeg een gebed. Ik zeg: God, geef me een plot. En dan komt het plot'. Pennen, posters, bekers, kussenslopen, alles was te koop met daarop de afbeelding van Snoopy. Schulz liet in zijn contract met de uitgever vastleggen dat niemand na zijn dood de serie mocht vervolgen. Toen in november darmkanker werd geconstateerd bij de tekenaar kondigde hij het einde van de strip al aan. En bijna op de dag nauwkeurig stierf hij samen met zijn vriendjes, in hetzelfde weekend als de laat ste aflevering in de krant stond. Rechte lijnen waren het 'instrument van de duivel'. De Oostenrijkse archi tect en schilder Friedensreich Hundertwasser ontwierp gebouwen zoals kinderen ze tekenen: golvende lijnen, felle kleuren en ui-vormige toren tjes. Hundertwasser werd in 1928 in Wenen geboren als Friedrich Sto- wasser en overleefde daar samen met zijn joodse moeder de Tweede We- Snoopy, Lucy, Linus, Schroeder en natuurlijk Charlie Brown. Allemaal stierven ze afgelopen februari, sa men met hun schepper Charles M. Schulz (77). De Amerikaanse striptekenaar werd wereldberoemd met zijn strip Peanuts. Bijna vijftig jaar lang leefde de krantenlezer mee de hoofdfiguurtjes. Op het hoog tepunt van Peanuts publiceerden meer dan 2.600 kranten in 75 landen tegelijk de strip. Het hondje Snoopy werd in de jaren tachtig zelfs een ware rage. reldoorlog. Na de oorlog emigreerde hij naar Nieuw-Zeeland en beleefde over de hele wereld successen met exposities. Zijn beroemste creatie is zijn Hundertwasserhaus in Wenen. Maar ook de door hem beschilderde openbare toiletten in een Nieuw-Zeelands dorp zijn een toeristische at tractie. De architect/schider overleed in februan aan een hartaanval. John Gielgud (96), kwam na zijn dood nog in het nieuws toen bleek dat hij tijdens zijn leven een horm organisatie financieel steunde. Geheim omdat hij ni( wilde dat mensen wisten dat hij zelf homo was. Hij wordt gezien als een van de allergrootste Britse ac teurs, die beroemd werd als Shakespeare-vertolker e uitblonk in films zoals Arthur (waarvoor hij in 1981 Oscar kreeg), The Elephant Man en Gandhi. Verkrampte armbewe gingen, het hoofd tol lend en op het gelaat immer een grimas, als of hij elk ogenblik te gen de sintels zou stor ten. Emil Zatopek was geen stilist, maar liep wel snel. De Tsjech be haalde in 1952 drie keer Olympisch goud op de 5.000 en 10.000 meter en de marathon. Hij trainde met zijn le- gerkistjes aan zijn voe ten, verzwaard met lood. Zatopek kreeg het meerdere keren aan de stok met het commu nistische regime. Dat leidde ertoe dat hij de partij werd gezet, zijn officiersrang kwijtraak te en werd gedwongen tot een hard bestaan: hij werkte onder meer in een uraniummijn. Pas in 1990-toen het IJzeren Gordijn werd neergehaald-werd hij door zijn regering in ere hersteld. Zatopek overleed in november op 78-jarige leeftijd. MAART Tony van Verre (62), maakte in jaren '70 en '80 op zondagochtend naam met radioprogramma Tony van Verre ontmoet.... Daarin liet hij gasten als Simon Carmiggelt, Annie M.G. Schmidt en Ko van Dijk een uur lang onafgebroken aan het woord doordat hij zijn vragen uit het gesprek monteerde. Om een intieme sfeer te krijgen, no digde hij zijn gasten vaak een paar dagen bij hem thuis uit. Van Verre kreeg in 1978 de Zilve ren Reismicrofoon voor het programma. Johan Anthierens (63), was een prominent Vlaams journalist, televisiemaker, anarchist, aartsrebel en bovenal kerkhater. Als het aan Anthierens lag, stonden alle priesters voortaan onder huisarrest. Hij schreef onder andere voor De Volkskrant en de Belgische krant De Morgen. Ook schreef hij een biografie over zijn grote idool Jacques Brei. Anthierens overleed aan 'de duivel in zijn lijf, zoals hij de lymfeklierkanker zelf noemde. Ian Dury (57), Engelse popzanger die vooral be kend werd samen met zijn band The Block heads. Hij werd in de jaren zeventig ontzettend populair bij de punkbeweging, ondanks het feit dat hij eigenlijk al te oud was en te ingewikkelde muziek maakte voor de generatie die alles omver wilde gooien. Hij scoorde hits met Sex Drugs Rock Roll en Hit me with your Rhythm Stick. Na zijn dood heeft The Blockheads nog een cd uitgegeven met daarop oude opnames van Dury. 'Toon kon alles. Hij kon toveren met niks'. Ge schoktheid en verslagenheid overheersten op de begrafenis van de 83-jarige Toon Hermans. De hele cabaretwereld kwam afscheid nemen van de grootste theaterman die Nederland ooit heeft gekend. De Limburger speelde jarenlang voor een uitverkocht Carré waar hij het publiek tot tranen toe aan het lachen maakte, ledereen herinnert zich de sketch over een goochelaar van het oude variété die auditie doet voor tv. Alles gaat mis met als tragisch dieptepunt dat de duif die uit de hoge hoed moest komen, dood blijkt te zijn. 'Toif is dood'. In april overleed Toon aan een hartaanval. Toon is dood. JUNI Willem Bemboom (48), oud-verslag- gever en presentator van NOS-Journaal waar hij van 1980 tot 1989 werkte. Daarvoor was hij al als parlementair verslaggever bij de Tros actief. De laat ste jaren van zijn leven was Bemboom nauw verbonden aan de WD als advi seur. Vlak voor zijn dood zei hij in een interview dat de buitenwereld zich ver keek op de glamour bij het Journaal. „Ik ben bij het Junglecommando ge weest. ik heb de Heineken-ontvoerders op de voet gevolgd toen ze op de vlucht waren door het Caribische ge bied. Dat was echt Kuifje in Zuid-Ame rika. Maar dat waren incidenten." Coen Flink (68), begon zijn carrière op het conservatorium waar al snel duide lijk werd dat hij een goed acteur was. Hij haalde speelde er een jaar piano zonder dat hij een noot kon lezen, hij speelde gewoon zijn moeder na. Hij vervolgde deze stunt met een andere, op z'n 22ste speelde Flink op het to neel al de titelrol in Hamlet en veran derde en passant de beroemste passa ge 'to be or not to be'. Maar halverwe ge zijn veertigste heeft hij genoeg van het 'naapen' zoals hij het zelf noemt en verhuist met gezin naar het buiten land. Om terug te keren als televisie acteur. Na rollen in De kleine waarheid en Zeg 'ns Aa speelde Coen Flink de af gelopen jaren de deftige opa Henri Buys in tv-comedyserie Oppassen! De serie is wel vervolgd, maar er wordt wel stil gestaan bij het overlijden van opa. 'Het was een oude brombeer, maar ik mis hem wel'. Omdat ze in 1938 geen stewardess kon worden, vertrok de in Hillegom ge boren Ida Veldhuyzen van Zanten, naai' Engeland waar ze binnen drie maanden haar zweefvlief- en motorbrevet. Ze werd tijdens de oorlog met steun van prins Bernhard in Engeland oorlogsvliegster voor de luchttrans port-hulptroepen. Een loopbaan in de vliegerij zat er echter niet in. Om toch brood op de plank te brengen, dook ze het maatschappelijk werk in. Tot vorig jaar zomer stapte Veldhuyzen van Zanten nog met grote regel maat het vliegtuig in voor een tochtje. Ze werd onderscheiden met het ere- insigne van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart, onder scheiding als Engelandvaarder, draagster van het Kruis van Verdienste, het Vliegerskruis en het Verzets Herdenkingskruis. Ida Veldhuyzen van Zanten overleed in oktober op 89-jarige leeftijd.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 22