Leidsch Dagblad Beursjaar kent veel verliezers Nieuw BSE-geval bij Staphorst neemvbufen°°r Portaal steekt miljoenen in opknapbeurt Leidse woningen I d55 Eiffeltoren bijna in het blauw •JSP*, Wolf laat zich opnieuw zien maar niet vangen IKEA is op oudejaars- en nieuwjaarsdag gesloten. Rokers hebben drie keer hogere kans op huidkanker ATERDAG 30 DECEMBER 2000 Iverlast door uurwerk valt it jaar nog irg mee OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42504 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 15 'Half Leiden haalde oliebollen en poffertjes bij familie Brouwer 17 Bedrijven langs de Does: Leiderdorp rookt ons uit Voetbalclub Valken '68 sloopt om te kunnen bouwen 19 Kunstzaken: verzamelen van kunst is bijna iets natuurlijks het hele land, maar vooral de kustprovincies, hebben ieeuwbuien gisteravond ge- id tot files en opstoppingen, p de A20 richting Gouda eed bij het Terbregseplein ij Rotterdam een vrachtwa- van het talud. De Neder- ndse Spoorwegen hebben einig last gehad van de hevi- sneeuwval. Op het traject ïiden-Den Haag CS brak wel n bovenleiding. Sneeuwbui- bemoeilijkten het herstel- erk. jhana heeft ieuwe leider e presidentskandidaat van regeringspartij in het West- frikaanse Ghana, John Atta- ills, heeft zijn rivaal John ufuor gisteravond gefelici- erd met diens verkiezings- verwinning. Kufuor leidt de jpositiepartij Nieuwe Pa- iottische Partij (NPP) en eeft de presidentsverkiezin- ?n afgelopen donderdag met •ote voorsprong gewonnen m Atta-Mills. Met circa 90 •ocent van de stemmen ge ld leidde Kufuor met ruim procent van de stemmen. iloot (56) weer i dienst Martinair lartermaatschappij Martin- r moet een 56-jarige co-pi- lot die deze maand verplicht let pensioen ging, weer in jenst nemen. Dat heeft de larnemend rechtbankpresi- •nt A. van der Meer in Haar- m gisteren in kort geding be- lald. Volgens de rechter is er irake van leeftljdsdiscrimi- itie. De vlieger was per 1 de- imber met pensioen ge- uurd op grond van een bepa- ig in de CAO voor vliegers ui Martinair. igina 3 VANDAAG 48 PAGINA'S leiden wim koevoet nnenland litenland jltuuren Kunst enksport_ >erisme VANDAAG in deze krant VACATURES U vindt de baan im die bij u past in www.leidschdagblad.nl Nog één keer koopsom!!! www.marwijk.nl Tel.: 071 -5162462 zekeringen Hypotheken Pensioenen Woningstichting Portaal is er niet op uit om een groot deel van haar woningen te slopen. Sterker nog, de woningstichting investeert de komende jaren tientallen miljoenen om een deel van haar Leidse woningbestand op te knappen. Directeur J. de Greef zegt zich er dan ook aan te storen dat hij soms wordt afgeschilderd als een directeur die er een verborgen agenda, boordevol sloop- plannen, op nahoudt. „Op dit moment staat al leen de sloop van het complex Diamantlaan vast. En boven de Van Hogendorpstraat hangt al zo'n vijfjaar een denkbeeldige slopersbal." De direc teur verwacht dat begin volgend jaar de knoop hierover wordt doorgehakt. Ook voor een deel van de woningen aan de Oranjegracht/Waard- gracht is sloop, maar dan 'op bescheiden schaal', een optie. „Er gaat dus geen botte bijl in." De lijst met miljoeneninvesteringen in verbete- rings- en onderhoudsprogramma's is vele malen langer. Zo komen voor 7,5 miljoen gulden de Jan Luycken- en de Cruquiuslaan 'er weer glimmend bij te staan', zegt De Greef, en wordt begin vol gend jaar een begin gemaakt met de Muiderkring (3 miljoen gulden). Aan de Opaalstraat wordt voor 2,6 miljoen verspijkerd. „Let wel, die straat ligt naast de Diamantlaan. Laat dus niemand zeggen dat wij de Mors willen slopen." De Greef noemt ook nog eengezinswoningen in de Ste venshof die voor anderhalf miljoen gulden nieu we kozijnen krijgen. In 600 andere Portaal-wo ningen, verspreid over heel Leiden, mogen be woners zelf aangeven wat er niet deugt aan dou che en keuken. Het betreft huurders die eerder niet wensten deel te nemen aan deze herstelpro gramma's. De Greef verwacht dat hun aantal zal oplopen tot duizend. „Een inhaalslag van negen miljoen gulden." Al met al komt hij uit op een investering van zo'n 45 mijoen gulden in het woningbestand van Portaal. De voorbereidingen zijn getroffen in de periode tussen het fusiebesluit in maart en nu. De opknapbeurten leiden voor de zittende huur ders niet tot extra huurverhogingen. Dat gebeurt alleen als er ook centrale verwarming wordt aan gelegd. Voor nieuwe huurders geldt dat zij de prijs moeten betalen die hoort bij het kwaliteits niveau van de woning. Pagina Leiden: 'Elke corporatie komt wel eens met problemen in de krant' eloof en Samenleving14 esprek van de Dag2 ;gio13,15,17,18 y.^dio en Televisie32,33,34,35 Virenque voor negen maanden aan de kant De Franse wielrenner Richard Virenque is voor negen maan den geschorst wegens doping. Een onafhankelijke commis sie, door de Zwitserse wieler federatie (FSC) samengesteld, sprak die straf gisteren uit. Daarnaast werd een boete van ruim 5000 gulden opgelegd. De schorsing is per 1 febru ari van kracht en duurt tot en met 31 oktober. Dat betekent dat het hele wegseizoen, in clusief deelname aan de Tour de France, komt te vervallen voor Virenque. De renner woont in Zwitserland en rijdt sinds twee jaar op een Zwit serse licentie. Virenque kan nog wel tegen de uitspraak in beroep gaan bij het internatio naal Tribunaal van Sport (TAS) in Lausanne. Dit moet hij doen binnen 21 dagen na dat hij de schriftelijke uit spraak van de Zwitserse com missie heeft ontvangen. „Het is een erg zware straf. Normaal krijgt iemand een tweede kans. Ik heb de indruk dat die Richard niet gegund is", vond Eric Boyer, de zaak waarnemer van Virenque. Na een onderhoud met zijn pupil maakte hij bekend dat Viren que de intentie heeft zijn loopbaan toch voort te zetten. „Hij is ontgoocheld, maar is vastbesloten terug te komen om zijn loopbaan voort te zet ten", aldus Boyer. Sinds zijn equipe Polti werd opgeheven, zoekt Virenque nog een ploeg voor het komend jaar. Met de Zwitserse uitspraak lijkt de kans op belangstelling voor de renner miniem. De rechtbank in Lille sprak Virenque vorige week vrijdag nog vrij van betrokkenheid bij een dopingnetweFk bij de Fes- tina-ploeg. Hij stond daar te recht voor het gebruik van verboden stimulerende mid delen en het aanzetten daar toe. AEX voor het eerst in tien jaar in de min Voor het eerst in tien jaar heeft de Amsterdamse effec tenbeurs de toonaangevende AEX-index gisteren met verlies afgesloten. Op de grens van oud en nieuw noteer de de index zo'n vijf procent lager dan het slot van vorig jaar. De gehoopte eindejaarsrally bleef uit al was er op de valreep nog sprake van een licht herstel. parijs Bergklimmers werken zich in het zweet op de Eiffeltoren om voor oudejaarsnacht alle gele peertjes te vervangen door blauwe lampjes, om de beroemdste toren van Parijs bij de jaarwisseling een blauwe glans te geven. Een team van veertig man heeft slechts vier nachten de tijd om de klus te klaren. Voor het klimwerk wordt tien kilometer kabel gebruikt. foto afp den haag gpd-anp Irrationele koersbewegingen en overdreven reacties domineer den het beursjaar. Nina Brink werd schatrijk, particulieren betaalden het gelag bij Baan en World Online. Getronics werd in één dag gehalveerd en ein digde als verliezer van het jaar. Het monumentale Koninklij ke KPN worstelt voor zijn leven. Met een koers van rond de 12 euro is het voormalige 'volks- aandeel' terug op het niveau van de beursgang in 1994 en is het bedrijf nog 25 miljard gul den waard, tegenover een schuld van 46 miljard. Het was D-day voor de hele sector; ook Versatel, UPC en Via Networks vielen diep. Het jaar begon met een uit zinnige rally van de 'nieuwe economie', maar die verander de in een maalstroom naar be neden. Het effect op de AEX-in- dex was gematigd. De AEX be gon op 3 januari op 675,44, be reikte een piek van 701,56 op 4 september, zakte in december door zijn bodem tot rond de 625 en herstelde de afgelopen week tot 637,50. Duits vlees weer snel in de winkel lokeren gpd Tientallen politiemensen en wolvendeskundigen hebben gisteren in het Belgisch-Zeeuw- se grensgebied met groot mate rieel tevergeefs op de inmiddels beruchte rondzwervende wolf gejaagd. Na een week spoorloos te zijn geweest, liet de wolf zich deze keer vlak buiten de Vlaam se stad Lokeren zien aan ver schillende mensen, onder wie enkele politieagenten. Even na de middag werd een politiehelikopter opgeroepen. Maai- net als de vorige twee keer dat een helikopter en tien tallen mensen werden ingezet, leverde de klopjacht niets op. Coördinator J. Rodts van het Belgische wolventeam was te leurgesteld dat de wolf niet meer werd gezien. Maar hij was blij dat veel sporen in de sneeuw werden gevonden. Die sporen wijzen onomsto telijk uit dat in het Waasland en Zeeuws-Vlaanderen niet op een hond, maar op een echte wolf wordt gejaagd. „De pootafdruk- ken zijn twaalf centimeter lang en dertien centimeter breed", aldus Rodts. „Bovendien zit er een hartvormig silhouetje in het achterkussentje van de poot. Tekens die er op wijzen dat we met een wolf of een wolfachtig dier van doen hebben." Dat er vanaf de kerstdagen geen meldingen van doodgebe ten schapen meer zijn binnen gekomen, hoeft niet te beteke nen dat de wolf rigoureus is gaan vasten, zegt Rodts. „Mis schien heeft het dier zich een tijdje schuil gehouden in de bossen na de vorige acties." den haag gpd-anp Bij een zesjarige koe op een boerderij in Punthorst bij Staphorst is de gekkekoeien- ziekte vastgesteld. Het is het achtste geval van BSE in Neder land. De koe was al op 19 de cember voor onderzoek afge voerd naar het onderzoekscen trum van het ID-Lelystad. Daar werd BSE geconstateerd. De overige 48 runderen op de boerderij worden vandaag ver nietigd. De consument kan intussen vanaf volgende week weer Duits vlees kopen. Dat maakte het Centraal Bureau Levens middelenhandel (CBL) gisteren bekend na overleg met het mi nisterie van volksgezondheid. Het gaat om vlees dat ge slacht is volgens de EU-norm van 1 oktober. Dat betekent dat geen vlees van beenderen ge schraapt is en dat de risicovolle organen, zoals hersenen, apart gehouden en verbrand zijn. Sla gerijen en supermarkten moe ten voor de producten die ze verkopen vragen naar het certi ficaat waarin staat dat het vol gens deze EU-norm is geslacht. Voor de consument is er niets te zien. De verpakkingen bevat ten geen certificaat. De consu ment kan er volgens het CBL wel van uitgaan dat supermark ten goed vlees verkopen. Vorige week zaterdag, vlak voor kerst, moesten de super markten in opdracht van de Keuringsdienst van Waren in allerijl hun Duitse vleeswaren uit de schappen halen, naar aanleiding van een advies van het ministerie van volksgezond heid. In de Duitse rundvleeswa ren zouden mogelijk met BSE besmette delen zitten. Super markten verzekerden toen dat er bij hen geen enkel vleespro duct van Duitse origine meer te koop was. Tientallen supermarkten kre gen afgelopen week echter een proces-verbaal omdat ze toch uit Duitsland afkomstige vlees waren verkochten. Het is nog niet duidelijk of zij een boete krijgen opgelegd. De meeste supermarkten vin- Onderzoek Leids Universitair Medisch Centrum Hoe lekker die Zweedse gehaktballetjes ook zijn, het voltallig personeel koos toch vóór zelfgebakken oliebollen. Dinsdag 2 januari 2001 om 10.00 uur staan we weer voor je klaar. leiden anp Rokers lopen gemiddeld drie keer. zoveel kans huidkanker te krijgen als niet-rokers. Naarma te iemand meer rookt, wordt ook het risico groter. Dat blijkt uit een onderzoek van twee dermatologen van het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC), dat gisteren is gepu bliceerd in het Amerikaanse medisch tijdschrift Journal of Clinical Oncology. De mogelijke relatie tussen roken en huidkanker was al be kend, maar nog niet nader on derzocht. Tot nu toe gingen on derzoekers eVvan uit dat vooral zonlicht de grootste boosdoe ner was. De Leidse onderzoe kers, dr. M. Bastiaens en dr. J. Bouwes Bavinck, hebben de in vloed van zonlicht statistisch gecorrigeerd zodat duidelijk werd hoeveel mensen kanker kregen door het inhaleren van tabak. Zware rokers lopen de mees te kans op huidkanker. Het gaat dan om kanker in de bovenste huidlaag (plaveiselcelcarci- noom). „Mensen die meer dan 21 sigaretten per dag opsteken hebben vier keer zoveel risico vergeleken met niet-rokers. Tussen de elf en twintig sigaret ten geeft drie keer meer risico en bij minder dan tien sigaret ten is dat 2,4 keer. Ook mensen die zijn gestopt met roken, heb ben nog een verhoogde kans", zegt Bastiaens. Aan het onderzoek deden 1019 mensen mee, van wie 580 één van de drie verschillende types huidkanker hadden. De anderen waren controleperso nen. De relatie met roken werd niet aangetoond bij basaalcel- carcinoom, dat dieper in de huid zit, en melanoom. Kanker in de bovenste huid- laag is goed te behandelen als het gezwel tijdig wordt verwij derd. Dat gebeurt in verreweg HET WOORD IS AAN Schiller Drievoudig is de gang des tijds: dralend komt de toe komst nader, pijlsnel is ver vlogen het heden, eeuwig stil staat het verleden. nog evenr winters - .Ir XÏÏ "177° -378° 3770 Spg 70% 60% 60% zonneschijn 10% 20% 20% Eindejaarskrant: terugblikken en vooruitkijken Beleggingswoede en specula tiedrift bereikten een hoogte punt rond de 'millenniumwis seling'. Verhalen over de 'nieu we economie' en eeuwigduren de economische groei, gevoed door wild expanderende bedrij ven, maakten de financiële we reld gek. Behalve door euforie, werd de financiële cycloon aan gedreven door de miljarden die pensioenfondsen overhevelden naar de aandelenmarkt en door particulieren die spaargeld en de overwaarde van hun huis in aandelen staken. In maart ging het mis. Op 1 maart ging TIE als eerste Ne derlandse internetbedrijf naar de beurs en slaagde glansrijk. Uitzinnige particulieren ver kochten hun bij inschrijving toegewezen aandelen nog de zelfde dag en boekten tonnen winst. De roes duurde twee we ken. Toen World Online in de notering werd opgenomen, bleek het weer omgeslagen. WOL kwam nog tot 51 euro, toen stortte de koers in en stond niet meer op. Pagina 8: Damrak tussen flop en grootverdieners Ter gelegenheid van de jaarwisseling biedt deze krant vandaag verschillende extra's. In de eindejaarsbijlage komen we traditiegetrouw terug op regionale gebeurtenissen die de afgelopen periode de kolommen van deze krant vulden. Een mix van achteromkijken en vooruitblikken, met onderwerpen als de viering van Koninginnedag in Leiden, het rampjaar voor reisorganisator Peter Langhout uit Alphen aan den Rijn en het drievoudig kampioenschap van de voetbalvereniging Katwijk. Het overzicht wordt afgesloten met een opsomming van alle lokale politici die het afgelopen jaar hun raads- of wethouderszetel aan een opvolger lieten. Verder zijn er twee pagina's met fotografische hoogtepunten uit binnen- en buitenland. Daarnaast zijn twee pagina's gewijd aan bekende (inter) nationale overledenen. den het niet nodig extra contro les uit te voeren naar besmet ting met gekkekoeienziekte. Veel supermarktketens hebben contracten met leveranciers, waarin 'correcte' slachtmetho den gegarandeerd worden. Ne derland importeert jaarlijks 162 miljoen kilo rundvlees, waarvan vorig jaar 62 miljoen kilo uit Duitsland. Albert Heijn heeft enkele we ken geleden opnieuw alle vlees leveranciers een verklaring la ten ondertekenen, waarin zij beloven dat volgens de EU- norm van 1 oktober geslacht zal worden. Pagina 2: Commentaar de meeste gevallen, maar vol gens Bastiaens vinden er ook uitzaaiingen plaats met dodelij ke afloop. „Dit type kanker ziet eruit als een wond die niet ge neest en verdikt. Het lijkt op een zwerend gezwel en komt het meest voor op zongerichte lichaamsdelen, hoofd/halsge- bied en onderarm en handrug gen." Vooral oudere mensen verzuimen volgens Bastiaens met deze klachten naar de dok ter te gaan. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Voorletters: m/v Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (i.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) Per kwartaal automatisch (ƒ106,95) Per kwartaal acceptgiro (ƒ107,95) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leidschdagblad.nl 712141 400121

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1