Filmbezoek in 2000 opnieuw gestegen KUNST 'Bij Handel mag zangeres een ster zijn E'Kunstverzamelen is bijna natuurlijk' ZAKEN I Jazzhistoricus Pim Gras (67) overleden TERDAG 30 DECEMBER 2000 Youp van 't Hek uitgesteld Nederlandse films 'Kabouter Plop', 'Babs' en 'De zwarte meteoor' geflopt Ondanks tegenvallende resultaten van de 'kerstfilms' zullen de Ne derlandse bioscopen over het jaar 2000 een toename in bezoek no teren in vergelijking tot 1999. Vorig jaar bleef de teller - net als in 1998 - iets onder de 19 miljoen bezoekers steken. Dit jaar wordt, zo als het er nu naar uitziet, de 20 miljoen-grens net niet gehaald. De verwachting was dat men een ab soluut topjaar zou beleven, maar de in december uitgebrachte films, die nor maal een massale toeloop garanderen, hebben tegenvallend gepresteerd. De drukst bezochte film van de kerstpe riode is 'The Grinch' geweest, gevolgd door 'Charlie's Angels', 'Meet The Pa rents', 'Dinosaurs' en 'The Family Man'. Insiders constateren dat het dit jaar heeft ontbroken aan een grote pu bliekstrekker als James Bond en aan jeugdfilms in de orde van 'Kruimeltje', 'Abeltje' of een tekenfilm van Disney. Als uitgesproken kinderfilm heeft 'Ka bouter Plop' (uitgebracht in 112 kopie- en) teleurgesteld en wordt derhalve al als Kabouter Flop betiteld, maar alleen verhoudingsgewijs (want veel kleiner uitgebracht) deed 'Mariken', de Ne derlandse film voor iets oudere jeugd, het beter. Voor de Nederlandse voet balfilm 'De zwarte meteoor' bleek wei nig belangstelling, nog minder dan voor 'Babs', de muzikale klucht met Brigitte Kaandorp. De lijst van in Nederland best be zochte films van het jaar 2000 ziet er als volgt uit: 1 'The sixth sense', 2 'Mis sion impossible II', 3 'Kruimeltje' (al uitgebracht in 1999), 4 'Gladiator', 5 'American beauty', 6 'What lies be neath', 7 'Gone in 60 seconds', 8 'The world is not enough' (uit 1999), 9 'Po- kémon I', 10 'The nutty professor II'. Met de 20 meest bezochte films werd een totaalrecette gehaald van cir ca 265 miljoen gulden, hetgeen neer komt op een toename van ruim 17 procent, waarbij aangetekend moet worden dat de bioscoopkaartjes in prijs zijn gestegen. Braspenning: aangenaam akelig recensie beeldende kunst manon wigny Expositie: 'Maurice Braspenning - nieuwe schilderijen'. Te zien: t/m 28/1, wo. t/m za. 12.00-17.00 uur, do. 19.00-21.00 uur. zo 12.00-16 00 uur, Centrum Beeldende Kunst, Hooglandse Kerkgracht 19-21, Lei den. Maurice Braspenning (1968) woont in Leiden, maar is op zoek naar een huis in Am sterdam. Daar neemt hij deel aan de Rijksacademie en volgt hij nog een opleiding aan de Rietveldacademie. Tenslotte gebeurt er ook meer in Amsterdam en is het bij uitstek de plek waar je de o, zo broodnodige contacten op kunt doen als kunstenaar. Hij deed wel nog mee aan de aankoopronde van het Leidse Centrum Beeldende Kunst (CBK) Het publiek mocht participeren in het aankoopbeleid en gaf een werk ('Acid Light') van Bras penning de meeste stem men, zodat het schilderij aangekocht is ten behoeve van de kunstuitleen. De wachttijd zal wel behoorlijk zijn, maar iedere belangstel lende kan (en moet) in elk geval de tentoonstelling van zijn werk in het CBK bezoe ken. Onlangs verkocht Bras penning op de open dag van de Rijksacademie bijna al zijn werk. In het CBK zijn dan ook niet alle werken te koop. Braspennings werk is populair. Dat is niet hele maal verrassend. Zijn schil derijen gaan over alledaagse dingen in een realistische stijl die de laatste jaren steeds meer waardering krijgt. Hij gebruikt geen inge- wildceld geconstrueerde the ma's, die bol staan van me taforen. Het onderwerp, in zijn geval vooral auto's en nachtelijke landschappen, is wat het is. Of niet? In "Van' (150 x 200 cm) zie je de achterkant van een be stelbus. Het is donker. In de achtergrond ontwaar je de lichtjes van een stad in de verte. De verf is heel los aan gebracht. Hier en daar zijn druppels omlaag gegleden. Grote kwaststreken vullen de grote delen. Soms bijna transparant. Iets dikkere kwaststreken geven de de tails weer; de contouren van de bus, de spiegels, de ra men. Alleen details als ach terlichten hebben een opval lende kleur; de rest is vooral grijs. De bus staat daar zo vanzelfsprekend te staan, dat je er vanzelf achterdochtig van wordt. Wat doet die bus daar? Moet ik hier iets mee of kan ik maar beter snel doorlo pen? Of, zie ik spoken? Zo'n werk doet een beroep op de toeschouwer. Het is geen 'plaatje aan de muur' meer. Het zegt: ik lijk niet wat ik ben, maar misschien ook wel. Kortom, het werk van Braspenning houdt je bezig. Het is de snelheid waar mee de onderwerpen zijn neergezet waardoor je on middellijk begrijpt: het gaat hier niet om een nauwgezet te studie naar de verschij ningsvorm van het onder werp. Dat is knap. Een paar details te veel en je zou ver der lopen. Het lijkt nu alsof de schilder een S.O.S.-be- richt heeft willen geven: 'Gauw, kijk!' Braspenning weet zo alle daagse taferelen een aange naam akelige sfeer mee te geven. De doeken zijn span nend, terwijl ze niks bijzon ders prijs geven. Je vermoedt een geheim tussen de kwast- streken. De onderwerpen zijn te algemeen weergege ven om antwoorden te vin den. Nergens ligt een bijl on der een boom of hangt een slappe arm uit een auto. Ge lukkig maar, het zou de wer ken oervervelend gemaakt hebben. Het gaat goed met de economie. Naast mobiele telefoons, dure auto's en allerlei andere luxe producten kopen de welvarende mensen meer kunst. In een serie artikelen geven we een indruk van het wereldje van galeries, exposities, cunsthandelaren en collectioneurs in Leiden en de regio. Wat verkoopt beter: oude of hedendaagse kunst? Ingewikkeld of toegankelijk? En is de kunstwereld de ideale r0 >lek om uw zwarte geld te dumpen nu de euro komt. Vandaag de laatste aflevering. he vc lij wil niet met zijn naam in de krant, want 'dan iel omen zijn patiënten teveel over hem als privé- O'ersoon te weten'. „Daarnaast", zegt hij, „is het ie ïatuurlijk ook niet erg verstandig met het oog op vj abraak." )h Aan het woord is een kunstverzamelaar, of col- iectioneur zoals dat tegenwoordig steeds vaker ni ieet. Als oogarts in Leiden rindt hij het niet verstandig om i lubliekelijk als kunstverzame- in aar bekend te staan. „Ik vind ia iet gewoon niet gepast als de i nensen die ik behandel, uit de 11 Tant weten dat in kunst verza- gr nel. Het wordt namelijk nog a: teeds gezien als iets heel exclusiefs en duurs, ni )at is eigenlijk niet waar. Kunst verzamelen is r<ielemaal niet elitair. Ik ken een buschauffeur lil net een verzameling tekeningen waar je koud :an wordt." i Volgens de oogarts gaat het verzamelen van- a: elf, het vergt weinig strategie of kennis. Hij is n< elf altijd in kunst geïnteresseerd geweest, dat in vel. „Ik heb gewoon heel leuke ouders gehad. Ze i tarnen ons altijd mee naar musea of de natuur ei n. Dan zei mijn vader: o, kijk daar, die mooie d< )oom eens. Ze hebben mij in mijn opvoeding lai lewust schoonheidsbeleving meegegeven. Tij- ze lens mijn studententijd had ik natuurlijk geen ;eld om kunst te kopen, maar later werd dat ge- nakkelijker. Mijn collectie bestaat nu uit zo'n ïonderd tot hondervijftig stukken, schilderijen, ekeningen, beelden, foto's; van alles eigenlijk." Ook al is de verzameling van de Leidse oogarts livers, er valt wel een duidelijke smaak of mis- ichien zelfs een lijn in te ontdekken. Tot zijn fa voriete kunstenaars behoren de Tsjechische schilder Milan Kunc, met wie de oogarts per soonlijk contact heeft, fotograaf Erwin Olaf en beeldhouwer Joost van den Tooren. Allen kun stenaars die dromerige, naast de realiteit staande onderwerpen verbeelden. „Ik koop alleen wat ik mooi vind, want in kunst als investering geloof ik niet. Daarvoor is veel hedendaags werk totaal niet geschikt. Kijk maar op veilingen. Ik denk dat het wel verstandig is om je te laten begeleiden in je aankopen. Ik vind het prettig een goede band te hebben met de galeriehouders waar ik koop. Zo kocht ik in de jaren tachtig veel bij Riekje Swart in Amsterdam. Ze was een heel eigenzinnige vrouw die je pas iets liet kopen als zij vond dat je er aan toe was. Daarvóór bracht ze je geleidelijk aan een geheel nieuwe manier van kijken naar kunst bij. Door haar en door veel andere mensen die ik door mijn verzamelen ontmoet heb, ben ik heel anders naar kunst en naar het leven gaan kijken." „Mijn verzameling helpt mij mijn gedachten te ordenen. Ik gebruik de ideeën uit de kunst ook in mijn werk. Van de kunst heb ik geleerd dat je al tijd moet blijven vernieuwen en niet altijd de ge makkelijke, beproefde manier te kiezen." Organisatiedeskundige Jan Castelein uit Leiden koopt ook regelmatig kunst. „In mijn werk heb ik ook gemerkt dat kunst een perfect communica tiemiddel is. Ik ben een tijdje directeur geweest van een grote scholengemeenschap in Rotter dam. We hadden ieder weekend last van vernie- op zoek naar uw favoriete uitverkochte jeugdboek? j www.antiqbode.nl/klikspaan ook voor inkoop 071-523 4734 Magdalena Kozena zingt 'een hele opera' in haar eentje „Het verschil tussen Bach en Handel? Bij Bach sta je in dienst van zijn muziek. En Handel staat in dienst van jou. Bij Han del mag ik als zangeres de ster zijn, maar bij Bach weet je dat hij zelf de ster is." Magdalena Kozena zegt het met ogen die twinkelen van gretigheid tot zingen. Om het plezier dat zij erin schept om al die barokke tierelantijnen van haar stem banden te laten spatten. „En toch. Ik ben niet religieus, maar als ik Bach zing weet ik dat er meer is tussen hemel en aarde. Dan sta je gewoon in dienst van zijn muziek." De Tsjechische mezzo is in derdaad een ster. Dankzij Han del. Met dirigent Mark Minkow ski in diens ensemble Les Musi- ciens du Louvre zong ze al di verse opera's van de Duits/En gelse componist. En er volgen er nog wat. Zoals volgend jaar december, als ze bij De Neder landse Opera de rol van Serte in 'Julius Ceasar' zingt. Met Min kowski en zijn ensemble. „liet lijkt me enig om dat eindelijk eens een paar maanden in Ne derland te wonen. Meestal ben ik hier voor een concert en zing dan de volgende dag al weer er gens anders." Voorlopig moet het weder zijds contact tussen Nederland en Kozena even beperkt blijven tot de cd's. De jongste is zeker niet de minste. Hij bevat drie Italiaanse cantates van Handel. „Nou ja, cantates. Het zijn ei genlijk meer opera's voor één persoon. Ze zitten vol drama tiek. Welbeschouwd is alles opera." „Handel wil vooral in zijn Ita liaanse werk dat de zangers zelf de variaties maken. Voor ons is dat ontzettend leuk. Maar bij zijn 'Messiah' begint hij al aar dig op Bach te lijken. Toch zing ik ook graag Bach. Bij hem voel ik me altijd'zo'n deel van het grote geheel. Eigenlijk is mijn band met Bach een beetje in tiem. Zo'n Bachjaar is niet echt aan mij besteed. Bach is eigen lijk een beetje van mij." Kozené werkt graag met de Brit Gardiner mee aan diens Bach-project: het opnemen van alle Bach-cantates. „Hij is een typische Bach-dirigent. Anders dan de spontane Minkowski. Gardiner werkt juist heel bere deneerd." Amsterdam Schilderen in het openbaar, gewoon tussen het winkelend publiek of op het Leidse Plein, is haar grote liefde. Ondanks dat zij een atelier/galerie heeft in het Brabantse Waal wijk is zij sinds gisteren iedere dag te vinden in het Amsterdam se winkelcentrum Magna Plaza. Op haar eigen verzoek schildert zij daar tijdens de openingstijden van de winkels. Elke dag min stens één doek. Voor 4000 gulden kan het winkelend publiek met een knap schilderij onder de arm naar huis. FOTO PAUL VAN WEEL Eigenlijk is het een beetje ver bazingwekkend dat Kozené zo'n echte barokspecialiste werd. Ze werd geboren in het toen nog achter het IJzeren Gordijn verscholen Tsjechische Brno. Toen ze rond haar zes tiende serieus begon te zingen, was daar nog nauwelijks iets bekend over de manier waarop in het Westen werd gepoogd de muziekpraktijk van de barok in ere te herstellen. „Tot de perestrojka, het openbreken van het IJzeren Gordijn, konden we niet reizen, geen contact maken met het Westen. Je kon naar Rusland, Polen en dat soort landen. Maar westerse ensembles en solisten zagen we nooit. Ik zong toen veel samen met een luit speler. Het enige dat we kenden waren wat opnamen van Emma Kirkby, die vrijwel zonder vibra to zong. Maar verder..?" „Toen de grenzen opengin gen, bleek dat we zo'n twintig jaar achterliepen. Er voltrok zich daarop ook in ons muziek leven een soort revolutie. We gingen opeens veel minder ro mantisch met de barok om. Uiteindelijk ontdekten we een prachtige, nieuwe manier om emoties te uiten. Maar op het laatst gingen daarin heel wat mensen zo ver dat de barok in West-Europa al weer romanti scher gaat klinken dan bij ons." Zo'n vijf jaar geleden begon Kozené internationaal op te vallen met optredens in Wenen, Drottingholm en Aix-en-Pro- vence. De wereld lag open. In dubbel opzicht, want de barok bood haar volop de vrijheid om haar eigen gevoel in muziek te uiten. Vrijheid om te reizen en vrijheid om te spelen met de muziek. Bovendien maakte ze kennis met Minkowksi. „Hij is nu mijn 'vaste dirigent'. Ik denk dat we zo goed kunnen samen werken omdat geen enkele ope ravoorstelling bij hem ooit het zelfde is. Hij reageert namelijk op het publiek en dat maakt het optreden spannend. Ik heb wat dat aangaat veel van hem ge leerd. Bijvoorbeeld dat het bij zingen om meer gaat dan een mooie klank." „Het is belangrijk dat je el kaar goed ligt, want muziek maken doe je samen. Zo moet hij weten dat zangers niet alles kunnen, maar wij moeten ons realiseren dat hij niet vies is van Magdalena Kozena: „Als ik Bach zing, weet ik dat er meer is tussen hemel en aarde." FOTO GPD DAVID KRAUS een beetje show. Daar heb ik zelf ook niets tegen, zolang het maar muziek blijft. Maar zijn sterke kant is dat hij van het theater houdt. Hij doet daar al les, ook Mozart en Wagner." De romantiek is een heel an dere wereld. Toch heeft zij ook Mahler gezongen. „De Vierde. Toen lag mijn stem wat lager dan nu, ik was toen meer een alt. Maar het moeilijke is dat ie dereen zo langzamerhand al Mahler heeft gezongen. Toch hoop ik ooit rijp te zijn voor zijn 'Kindertotenlieder', want voor zo'n diep tragische tekst ben ik nu nog te jong." De publicist, programmamaker en jazzhistoricus Pim Gras is eerder deze week overleden in zijn woonplaats Amsterdam. Hij werd 67 jaar. Gras werd vooral bekend door zijn radioprogramma's 'Jazz uit het historisch archief (NOS), onder welke titel hij ook een boek publiceerde, en 'Gras duinen in het jazzarchief (Con certzender). Pim Gras begon in de jaren vijftig als amateur-jazzmuzi kant bij dixieland- en swingor kestjes als de New Orleans Se ven, waarmee hij in 1953 de Avro jazz competitie won, en Charley's Novelty Orchestra. Hij speelde klarinet en bariton- en altsax. In de jaren zestig be gon hij over jazz te publiceren, eerst in de bladen Jazzwereld en Doctor Jazz, later ook in Oor. Gras was bovendien mede werker van het Nationaal Jazz Archief. Hij was als jazzhistori cus én als muzikant betrokken bij de herwaardering en heront dekking van groten uit de pe riode van de vroege jazz. Op de in Nederland geproduceerde cd's met de toen 92-jarige trombonist 'Spiegle' Willcox, was Gras nog te horen op de baritonsax. ^amsterdam De première van de nieuwe voorstelling van Youp ^ivan 't Hek is voorlopig uitgesteld. Musicus Rens van der Zalm, ï-één van de twee muzikanten van Van 't Hek, heeft bij een onge il luk een aantal ribben gebroken en is daardoor minimaal zes uitgeschakeld. Het ontbreken van Van der Zalm heeft dusdanig grote invloed op de muzikale kant van de voor- itelling dat de première is uitgesteld totdat een vervangende riuzikant goed is ingespeeld. Alle voorstellingen, ook die in de eidse Schouwburg op 3, 4 en 5 januari, gaan wel gewoon door. FOTO GPD ROLAND DE BRUIN Operatenor Moser vervangen imsterdamDe Britse tenor John Treleaven vervangt zijn Ame rikaanse collega Thomas Moser in de mannelijke hoofdrol van 'Tristan und Isolde'. Deze nieuwe productie van De Nederland se Opera gaat op 1 februari in het Amsterdamse Muziektheater in première. Moser heeft tijdens de eerste repetitieweken om (gezondheidsredenen af moeten haken. Treleaven ontwikkelde zich de laatste jaren vanuit het lyrische vak richting heldentenor (Peter Grimes en Wagnerpartijen), in de operahuizen van Ham burg, Hannover, Straatsburg en Wenen, aldus De Nederlandse Smids vertrekt bij Vredenburg utrecht Peter Smids, directeur van Muziekcentrum Vreden- jflburg in Utrecht, vertrekt aan het einde van het lopende concert- eriseizoen. Smids (58) is vanaf de oprichting van het Muziekcen trum in 1979 directeur geweest. Hij vindt dat het tijd wordt om 0ljde fakkel aan een jonger iemand door te geven. Smids heeft zich gj„namens het muziekcentrum de laatste jaren hard gemaakt voor iajjde nieuwbouwplannen in samenwerking met popcentrum Ti- rajvoli. De bedoeling is dat de nieuwbouw binnen een paar jaar -nljkan beginnen. In 1994 werd Peter Smids de eerste Prins Bern- v J hard Fonds Muziek Prijs toegekend. in Magna Plaza lingen, graffiti, ingegooide ruiten. Toen we kun stenaars hadden ingeschakeld om de school te beschilderen, waren de vernielingen snel voor- bij." De ontwikkeling die Castelein doormaakt in zijn leven wordt weerspiegeld in zijn kunstcollec tie. „Het gebeurt eigenlijk vanzelf. Bij belangrijke gebeurtenissen in mijn leven koop ik vaak kunst werken die mijn' gevoel reflecteren. Ik ben nu 52 en merk, naarmate ik ouder word, dat ik zowel geestelijk als in mijn collectie bezig ben om het verleden en het heden te integreren. Geen nos talgie meer, maar vernieuwde creativiteit." Castelein wisselt de werken in zijn omgeving vaak. Hij doet ook kunstwerken van de hand als hij aan iets anders toe is. „Ik leen ze veel uit aan vrienden. Dat is een goede oplossing. Vaak heb ben die vrienden iets met dat werk en als ik dan bij ze thuis kom, en mijn schilderij hangt op een hele mooie plek, dan voel ik me weer een beetje thuis." Castelein laat zich ook graag adviseren. „Door Peter Willemse bijvoorbeeld. Hij is zelf kunste naar, ik heb een aantal werken van hem, maar hij brengt me ook in contact met buitenlandse kun stenaars." Castelein vindt zichzelf geen verzamelaar. „Verzamelen impliceert voor mij dat je bezig bent lijn aan te brengen in de kunstwerken die je koopt. Hoe kan ik mij dan verzamelaar noemen? Ik verzamel mezelf toch ook niet. Het gaat van zelf, het is bijna iets natuurlijks." coen polack jnstwerken die mijn gevoel re- FOTO DICK HOGEWONING Jan Castelein: „Bij belangrijke gebeurtenissen in mijn leven koop ik vaak flecteren."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19