Brand is vrijwel zeker aangestoken voor nieuwb Valken 68 sloopt Neem een proefabonnement, "7 WEKEN VOOR 41,00 BEL 071-5128030 SPRINGTIJ Visserijschool viert diploma's Duin Bollenstreek Tuinders moeten kas afschermen ZATERDAG 30 DECEMBER 2000 Het is de tijd van de terugblikken. Nieuwsoverzichten, het sportjaar 2000 (en wat voor een jaar) en zelfs de soapterugblikken vullen in deze periode de televisieschermen. Wij willen natuurlijk niet uit de toon vallen. En daarom: een terugblik op een jaar Duin- en Bollenstreek. En wét voor een jaar. Het jaar van de grootse centrumplannen, van Rijnstad en Deltametropool, geëmmer rond de Duinpieper, de vliegbasis Valkenburg en het bezoek van Beatrix aan Katwijk. Het allergrootste nieuws was zonder meer - nee, niet de Vijf de Nota van Pronk - de komst van Koningin Beatrix naar Kat wijk. Groot feest, het ras-Oran jedorp nog eens helemaal ge vuld met oranje (over het kam pioenschap van voetbalvereni ging Katwijk heeft al genoeg in de krant gestaan). Visfabriek Ouwehand mocht een paar maanden lang goede sier ma ken met de Maximaatjes, er werd even niet gezeurd over sluitingstijden, te grote terras sen of niet betalende zon- en zeeaanbidders. En Katwijk bleek zelfs te kunnen samen werken met Leiden. Heel wat beter zelfs dan met die onder nemers die weigeren op te draaien voor de kosten van een spiksplinternieuwe stoep voor hun winkeldeur en nu met een half opgeknapt centrum opge scheept dreigen te raken. Maar mooie liedjes duren niet lang. Bea had haar hielen nog niet gelicht, of Leiden werd als vanouds verguisd om Rijnstad, het opeisen van het marine vliegkamp en het gekoketteer met de Deltametropool. Ouwe hand moest zijn ontsierende Maximaatje weghalen. En de horecabazen werden nog eens flink op de vingers getikt over de wantoestanden tijdens 30 april toen er maar liefst één bierglas op straat was gesneu veld. Kortom, Katwijk was weer Katwijk. De beste garantie dat die Leidenaars uiteindelijk toch niet in de Bollenstreek willen wonen. Ook in Noordwijk was het weer bal. Kerktorens die welles-nie- tes op instorten staan, een bou levard die al is ingestort, een OZB-verhoging die uiteindelijk toch wel blijkt mee te vallen... Maar wat het aller-, allerbelang rijkste was: De Duinpieper had twee extra lokalen nodig. Nou ja, dat feit op zich niet zo zeer, maar vooral dat er zo ont zagwekkend moeilijk over-werd gedaan. Die kinders hadden toch makkelijk in het jeugdcen trum gekund? Nee, niet de Wil- librord - dat is nog geen jeugd centrum - maar in Join. Over dag is daar ruimte zat. En mis schien was dat gebouw dan wel opgeknapt, zodat binnenkort de probleemjongeren niet op straat staan. Dat geeft toch al leen maar overlast. Twee extra lokalen voor een school metge- handicapte kinderen, en daar doet Noordwijk twee jaar over. Laten we hopen dat er nooit een écht probleem komt. Dan hebben ze in de tussentijd weer even tijd om te praten en te praten en te praten over de Wil- helminaboulevard. En de Hoofdstraat. En de Kerkstraat en omgeving. Want in Noord wijk zijn twee centra. Dus ook twee centrumplannen. Alleen geen twee raadsleden die aan twee dingen tegelijk kunnen denken. En dan Voorhout. Wat was daar nou eigenlijk het grootste nieuws? Geen idee. De biblio theek staat nog overeind en de onderhandelingen met alle be trokken grondeigenaren over welk plan dan ook zijn, volgens de gemeente, bijna afgerond. Maar ondertussen is de Rand weg nog niet af, er is geen nieuw jeughonk, geen JOP, geen gebouw voor de buiten schoolse opvang, geen uitbrei ding van de kinderopvang en de peuterspeelzalen, er staat ook geen nieuwe sporthal of sportzaal. En zelfs kreeg wet houder Jochems geen ambte- narenbaantje op het gemeente huis. En dan hebben we het maar niet over het centrum waar de auto's vrolijk doorheen blijven denderen. Nee, dan Lisse. Daar blinken ze uit in bestuurskracht. Te hard rijdende auto's door de straat? Bel wethouder Hans van Zijl en je bent verzekerd van rust. Er worden gewoon drie dijken op een rijtje gelegd waardoor elke auto die zich nog in de straat waagt, door een takelwagen enige echte nooit-spuitende fontein wordt opgeknapt, zodat het kunstwerk er weer net echt uitziet. Dom hoor, van Sassen- heim. Een van de weinige at tracties - een vervallen kunst werk dat het nooit heeft gedaan - en de enige mogelijkheid om mensen nog van buitenaf naar het dorp te trekken, is nu ook weg. Want voor het vernieuwde winkelcentrum komen ze echt niet. Daar heeft de maanden lange actie 'hoe schrijf ik zoveel mogelijk parkeerbonnen uit' wel voor gezorgd. Daar kan een cadeaubon en een gratis bakkie koffie van de lokale midden stand niet tegen op. Of was het eigenlijk allemaal heel door dacht? Want als alle Deltame- tropolers straks in Lisse rondrij den, kun je in Sassenheim nog voor je rust terecht. Moet Sassenheim het met een droge fontein doen, in Rijns burg staat een van de attracties van de Duin- en Bollenstreek, de Toren. Alleen is er een klein probleempje met de toren. Hij is groen. En net nadat hij voor veel geld onder handen was ge nomen, sloeg-ie wéér groen uit. Nu begrijpen we ook waarom we nooit meer iets horen van dat megastandbeeld voor Floris V, dat in Rijnsburg zou komen, en waarom ze hun molen naar Voorhout hebben verhuisd. Ze zijn natuurlijk bang dat die ook onder de algen komen te zitten. Overigens is dat spinaziegroen wel een toepasselijk kleur voor Rijnsburg. Want dat was toch wel de teint toen ze hoorden dat Beatrix buurgemeente Kat wijk verkoos boven Rijnsburg. Noordwijkerhout is wel toe aan oppepper. Het noemt zich nu 'het hart van de Bollen streek' maar daar kunnen we alleen maar om lachen. Noord wijkerhout heeft dan wel een centrumplan, maar voorlopig is er nog geen Noordwijkerhouter die niet minstens een keer per week naar een buurdorp rijdt voor de grote boodschappen. Nee, voorlopig is het vanaf april gewoon een dorp zonder bur gemeester. Maar misschien kan prins Carnaval het even overne men, tot het dorp wordt over genomen door een andere ge meente. En dan luidt de nieuwe slogan natuurlijk: Het hart van de Deltametropool. Dat heeft al een stuk meer allure. anton diedrich roza van der veer foto henk bouwman De klaslokalen van de Noordwijkse basisschool bieden na de brand een trieste aanblik. f( Vuur ontstond vlak bij brievenbus Zeebonk Hoewel de technische recherche pas morgen aan de slag gaat, is de Noordwijkse burgemeester Van der Sluijs er vrijwel van overtuigd dat de brand die gistermorgen een deel van de basisschool Zeehonk in de as legde, is aan gestoken. NOQRDwuio grootste hitte gemeten. sjaak sma^K Hoe het verder gaat met de school, moet volgende week duidelijk worden. Nadere tech nische inspectie moet duidelijk maken of de vier niet-verbran- de lokalen kunnen blijven staan en in hoeverre de inventaris daarvan de rook en het bluswa ter heeft overleefd. De schade schatte Van der Sluijs gisteren voorlopig op ongeveer 1,5 mil joen gulden. „Maar als die an dere vier lokalen ook moeten worden gesloopt, dan komt daar zo maar een miljoen bij." Hoe en waar de 212 leerlin gen na de kerstvakantie naar school gaan, moet snel duide lijk worden. De gemeente Inmiddels is duidelijk gewor den dat de brand inderdaad is begonnen bij de hoofdingang, waar ook de brievenbus was. Van der Sluijs denkt dat er iets door de brievenbus is gegooid dat direct of na enige tijd de brand heeft veroorzaakt, zei hij gistermiddag op een persconfe rentie. Brandweercommandant J. Peschier sluit een technische oorzaak zoals kortsluiting nog niet uit, maar ook volgens l^m is het 'aannemelijk" dat de brapd bij de brievenbus js, be gonnen. Daar is namelijk de Noordwijk hoopt toch het over grote deel van de leerlingen bij elkaar te kunnen huisvesten. Dat zou dan kunnen gebeuren in de vijf leegstaande lokalen van de YVillbrordmavo, later aangevuld met enkele noodlo- kalen, of in de leegstaande lo kalen van Witte Mavo aan de Duinweg, ook eventueel aange vuld met noodlokalen. Zeker heid is echter nog niet te geven, benadrukte Van der Sluijs. ,,Ik heb vandaag nog niet eens alle betrokkenen kunnen bereiken". Maar hij heeft wel hoop op een goede oplossing. „De brand bij de Witte School heeft aange toond er binnen het onderwijs in Noordwijk voldoende onder linge solidariteit is." Directeur B. Hendriks zei gis teren dat de ouders erop kun nen rekenen dat ze dinsdag, of uiterlijk woensdag te horen krij gen waaf hun kinderen op 8 ja nuari naar toe kunnen. katwuk/runsburg/valkenburg peter blok/rob onderwater Dertien glastuinbouwbedrijven in Katwijk, Rijnsburg en Val kenburg moeten binnen drie maanden hun assimilatiever lichting op orde brengen. Zij houden zich momenteel niet aan de regels, zo blijkt uit een grootscheeps onderzoek waar bij alle 170 glastuinbouwbedrij ven door medewerkers van de milieupolitie zijn bezocht. De tuinders moeten hun kassen af schermen om te voorkomen dat het nachtelijke duister te zeer wordt verstoord. De uitkomst van de conüole is een grote teleurstelling voor de regiovoorzitter Wim van Delft van de tuindersorganisa tie WLTO. „Deze bedrijven ver pesten het voor de anderen. In regionaal verband hebben wij dit probleem reeds aan de kaak gesteld. Wij gaan de boosdoe ners persoonlijk aanspreken op hun nalatigheid, want wij als WLTO houden ons aan de wet geving. Het is nog niet zo dat we de bedrijven gaan aangeven bij de milieudiensten van de gemeenten. Als ze hardleers zijn, gaan we van de WLTO op zoek naar de verlichte kassen. Ze zijn makkelijk te vinden." Glastuinbouwers mogen hun kas 's nachts alleen onder strik te voorwaarden verlichten om de teelt van sommige bloem soorten te vervroegen. De zij kanten moeten afgeschermd worden tegen het licht. Bedrij ven die tussen acht en twaalf uur 's nachts licht laten bran den, moeten ook de bovenkant afschermen. Een aantal bedrij ven doet dat niet. De milieuwetgeving over as- similatieverlichting is in 1996 in werking getreden. De wet is er gekomen op aandrang van na tuur- en milieugroeperingen. Het licht van de kaslampen wordt 'teruggekaatst' door de wolken en zorgt voor te veel licht in de nacht. Dieren en met name vogels raken daardoor uit hun dag- en nachtritme maar ook mensen lopen kans op slaapstoornissen. In de politiek is momenteel de discussie gaande of kwekers de boven kant ook buiten 20.00 en 24.00 uur moeten afschermen. Koningin Beatrix kwam op 30 april in Katwijk en niet in Rijnsburg. Maar daar hebben ze ook niet van die lekkere Maximaatjes. archieffoto anp toussaint kluiters moet worden ontzet. Maar daarentegen wordt het parkeer dek, de nachtmerrie van elke automobilist in Lisse, beter be reikbaar en het nog maar net vergrote winkelcentrum wordt nog wat groter. Daarvoor wil je wel de woede van een paar na- tuurffeaks op de hals halen om dat je de bollenveiling CNB uit het centrum naar een goed koop weilandje laat verhuizen. Want al die (voormalige) Leide naars moeten natuurlijk wel lekker met de auto boodschap pen kunnen doen buiten/bin nen hun eigen Rijnstad/Delta- metropool. Op dit punt moeten we natuur lijk ook Valkenburg niet uit vlakken. De kleinste gemeente van de Bollenstreek heeft ook centrumplannen. En dat heeft niets te maken met de plannen van Pronk om het marinevlieg kamp te sluiten en vol te bou wen met huizen voor Leidse woningzoekenden. Nee, er ko men meer winkels en apparte menten aan het historische Castellumplein, want Valken burg kan natuurlijk niet achter blijven in de race om de ko- persgunst. Maar dat was na tuurlijk niet het grootste nieuws. Nee, Valkenburg kreeg er dit jaar niet alleen een nieu we toren maar ook een pinau tomaat bij! Nu kunnen ook de Valkenburgers hun schelpen verzameling van de hand doen. Daarnaast vertrok burgemees ter An Hommes, besloot het ka binet dat het vliegveld moet wijken voor huizenbouw, ligt de trots van Valkenburg - de paardenmarkt - onder vuur van dierenbeschermers en dreigt op de achtergrond ook nog herin deling. En dat voor een ge meente waar in het verleden bij gemeenteraadsvergaderingen lang werd gedubd over het af schaffen van de gratis vuilnis zak. Maar goed dat ze dan nog Arie's Druppel hebben, een vastigheidje in deze onzekere tijden. Want wat moet je nog als Valkenburger: het veilige ronken van de vliegtuigen dreigt te verdwijnen en op de stoep staat het gedender van heimachines en graaftuigen in het dorpscentrum en op het vliegveld. Lekker vooruitzicht. Het enige lichtpuntje in Sas senheim is donker. De enige vrolijke noot is verstomd. De Maarten van Klaveren met zijn diploma. Vrouw en dochtertje genieten mee. foto henk bouwm, katwijk anton diedrich De eerste diploma's zijn uitgereikt. Gistermiddag kregen de eerste gelukkigen sinds de herstart van de visserijschool in Katwijk een warme hand druk, een luid applaus en een alleszeggend pa piertje. Het waren geen gewone leerlingen, die hun opleiding tot stuurman of werktuigkundige met deze middag afsloten. De eerste gelauwer- den van de 'nieuwe' vissersschool werken al ja ren op zee en hebben vaak in vijftien jaar geen studieboek meer van binnen gezien. Tot de re ders vereniging besloot dat, met een dreigend te kort aan bemanning op de trawlers, het tijd werd voor om- en bijscholing. En in Katwijk werden daar gisteren de eerste vruchten van geplukt. Maarten van Klaveren was een van de bijna dertig gelukkigen die zijn papiertje kreeg. SW6, dat is stuurman/werktuigkundige, staat op het diploma. Vrouw en dochtertje kijken uitermate trots toe. „Ik vaar al 17 jaar", vertelt Maarten. „Toen deze kans kwam, heb ik 'm gepakt. Je moet dit doen om hogerop te kunnen komen." Drie keer moesten alle cursisten vijfenhalve week van boord, om de lessen te volgen en de exa mens af te leggen. In totaal misten zij dus zestien weken het echte werk. „Terwijl de normale leer lingen hier twee jaar over doen", zegt Maarten. „Het was echt wel aanpoten. Soms werd het net gezellig als er iemand op bezoek kwam, en dan mocht ik gaan zitten studeren." Hij is niet van plan om daar al mee op te houden: in februari begint hij met de opleiding S4. Schipper. Dirk Hoek is de grote animator achter de visse rijschool. De Katwijker heeft zelf 37 jaar gevaren en probeert nu jonge mensen enthousiast te ma ken voor het vak. „Mijn vader vertelde me vro ger aan tafel over de schoonheid van het vare Wat hij mij toen allemaal vertelde, dat vertel nu op lagere scholen", zegt Hoek. „Je moet he wat doen om leerlingen binnen te halen. Ma het gaat hard vooruit." Vorig jaar begon de he start van de school met 25 leerlingen, voor vei gend jaar is het aantal eerstejaars verdubbel»1 Toch is het nog niet genoeg, vindt Hoek. „O het op gang te houden moeten er meer kome' Daarom ga ik de scholen af, zodat er over vit jaar - als die kinderen van nu een andere opl< ding hebben gedaan - misschien wat meer i e strooom is. En die vier jaar, dat redden we n< wel." i Hoek is dolblij voor de mensen die nu een c ploma konden afhalen. Het is ook heel wat, vin hij: jong stoppen met school en de zee op gaa' en dan jaren later weer de keuze maken om in boeken te duiken. „Maar dat diploma heb je t genwoordig nodig. Straks komt, door de vergr i zing en door de wettelijke eisen, een tekort ai gediplomeerd personeel en dan moeten er mi schien trawlers aan wal blijven." Dat was voor reders ook de reden om deze expres-opleidii i op te starten. In de kille zaal van de visserijschool krijgen dertig vissers hun om- en bijscholingscertifica» In het plafond zit een gat, maar het dak lekt n< niet. De aanwezige kinderen houden alle belan stellenden wakker tijdens de toespraakjes, van directeur, van de burgemeester, van de reder vereniging. Stuk voor stuk halen de geslaagdf met een brede grijns en onder een luid applai het diploma op. En volgende week zitten ze we op zee, zoals ze al jaren doen. Het sloopwerk aan het jeugdhonk in volle gang. Valken '68 volgens hem wel toe: op een drukke zaterdag zit er een kleine tweehonderd man in de kantine. Voor een relatief kleine ver eniging als Valken '68 - al is het na de Oranjevereniging wel de grootste van Valkenburg - bete kenen de uitbreidingsplannen een grote financiële inspan ning. Door veel zelfwerkzaam heid worden de totale kosten beperkt tot driekwart miljoen gulden Deze maand kreeg de vereniging een kwart miljoen subsidie van de gemeente Val kenburg, waarmee Valken '68 erg blij is, benadrukt De Winter. Daarnaast lopen er de nodige acties. Zo kunnen automobilisten die de vereniging een warm hart toedragen, de punten die ze krijgen bij het tanken bij de pomp van Jongeneel laten bijstempelen op de kaartvan Valken '68. „Dat loopt zegt De Winter. „Op die hopen we een televisie en video bij elkaar te sparen het jeugdhonk". Morgen halen de in de kantine de oliebollen op die de gers hebben besteld voor en nieuw en die de weer een paar mille in het moeten brengen voor de kleding van de Naast de lening drie ton, moet de grote komen uit de loterij. De Winter gaat die 95.000 gulden opbrengen. De nieuwbouw moet er zes maanden staan. In de nog resterende julimaa hoopt De Winter met de h van vrijwilligers de afwerki rond te krijgen.'Als het nieu seizoen begint, is Valken daar.dan helemaal klaar valkenburg sjaak smakman Al van ver klinken de geluiden van vallend en soms brekend hout. Onder de handen van een stuk of tien vrijwilligers gaat het jeugdhonk van Valken '68 tegen de vlakte. Vermolmd en te klein geworden, moet de houten keet plaatsmaken voor een twee ver diepingen tellende stenen nieuwbouw. Het is de laatste fase van de uitbreiding van de accommodatie van de voetbal club. Als de nieuwbouw op de streefdatum van 1 augustus klaar is, komt een einde aan ruim zeven jaar van plannen maken en uitvoeren. Vijf jaar geleden kreeg de bijna vijfhon derd leden tellende vereniging al nieuwe kleedkamers en werd het bestaande clubgebouw ge renoveerd. Deze keer staan een uitbreidingen renovatie van de kantine plus een nieuwbouw met onder meer vergaderruim tes en een kleedkamer voor de scheidsrechter op het program ma. De bestuurskamer op de eer ste verdieping van het aan te bouwen stuk biedt aan alle kan ten een mooi uitzicht op het hoofdveld en zal tevens gaan fungeren als een soort skybox. „We hebben veel sponsors en die willen we af en toe toch ook wat kunnen bieden", aldus be stuurslid R. de Winter. De nieuwe vergaderruimte - met kamers voor het bestuur, de diverse commissies en de se lectie - is volgens De Winter hard nodig. Nu loopt iedereen de bestuurskamer in en uit en dat werkt nogal eens storend. Ook aan de uitbreiding van de kantine, die gaat 'doorlopen' in de aan de huidige kantine aan te bouwen nieuwbouw, iwas

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18