eukenhof denkt tan klein tuinhotel 'Jemig, pannenkoeken als kerstdiner?' 'Gemeente Leiderdorp rookt ons uit' Regio/Rijn Veenstreek Ravage na botsing vrachtwagens in Leimuiden Alphen deelt vuurwerkzakken uit Alphen: 2400 huishoudens onder bestaansminimum ATERDAG 30 DECEMBER 2000 Jongens gesnapt met vuurwerk Llphen aan den rijn» Twee 13-jarige Alphenaren en een jongen til Boskoop van 14 jaar zijn gisteren door de politie betrapt op liet voortijdig afsteken van vuurwerk. De ene Alphenaar was in [de Raadhuisstraat bezig, de andere in de Emmalaan. Op de Pla- hetensingel liep de Boskoper al knallend tegen de politie op. Die heeft het vuurwerk in beslag genomen en de jongens aan gemeld bij het bureau Halt. Ouderensoos in Leiderdorp ■eiderdorpDe eerste ouderensoos van het nieuwe jaar in Lei derdorp is op donderdag 4 januari van 14 tot 16 uur in de kapel- wal van de Scheppingskerk. M. Riool, bestuurslid van de Lei- ierdorpse Oudheidkamer, vertelt die middag over de nieuwe tentoonstelling die vanaf 6 januari te zien is. Toegang vijf gul den, inclusief koffie of thee. Hulpverleners bezien de r< sing van de twee vrachtw; ewout van der dussen Bij een botsing tussen twee vrachtwagens op de Burgemeester Bakhuizenlaan in Lei muiden zijn de twee chauffeurs gewond geraakt. Door de ravage was de weg gister middag uren gestremd. Voor de hulpverle ning gebruikte de brandweer het fietspad, zodat zelfs fietsers er niet door konden. De chauffeurs van beide wagens zijn na be handeling door de arts van de traumaheli kopter met onbekend letsel maar in stabie le toestand naar het LUMC gebracht. Het ongeluk gebeurde om even na half een, in de flauwe bocht ter hoogte van de jachthaven. Een combinatie van Van Zaal transport uit De Kwakel, die van de veiling in Aalsmeer afkwam, raakte in die bocht in de richting van Leimuiden op de andere weghelft en ramde een tegemoetkomende vrachtwagen van een schoenenbedrijf. Beide cabines raakten zwaar beschadigd en de hele zijkant van de vrachtwagen scheurde open. Beide wagens blokkeerden de weg. Om de chauffeur uit de vrachtwa gen te bevrijden moest de brandweer een stuk vangrail wegzagen om het portier te kunnen openen. Omstreeks drie uur, nadat de lading plantjes uit de combinatie was overgeladen in een andere wagen van Van Zaal en beide wagens waren weggetakeld, gaf de politie de weg weer vrij. De politie weet nog niet door welke oor zaak de combinatie op de verkeerde weg helft terechtkwam. Op de weg, waarover veel vrachtwagens van en naar de veiling rijden, wordt doorgaans hard gereden. Bewoners van de Burgemeester Bakhui zenlaan klagen daarover al jaren bij de ge meente Jacobswoude. Bij de laatste raads vergadering vroegen bewoners het ge meentebestuur om het verkeer af te rem men met plantenbakken. ,,We houden hier regelmatig snelheidscontroles, en je staat versteld hoe hard ze hier rijden", aldus een politiefunctionaris. Ipoede hoopop toestemming gemeente Oegstgeest r is toch een kans dat er een hotel verrijst bij restaurant ,f je Beukenhof in Oegstgeest. Eigenaar E. Rozendal heeft fjioede hoop' dat hij van de gemeente een klein hotel Sag bouwen achter in de tuin. In het bouwplan dat hem 0or ogen staat is hooguit plaats voor twaalf hotelsuites. egstgeest suzanne barbier Jjzendal wil 'acht tot twaalf L\e en ruim opgezette hotel- jites' bouwen aan de achter- ~lnt van de tuin, aan de kant In de Terweeweg. Daartoe s prdt het bestaande tuinhuis Itgebreid met een serre van 70 ierkante meter. De hotelka- Iers komen daar in twee of ,0tie verdiepingen bovenop. rïiHet nieuwste bouwplan vol- pet volgens de restauranthou- br aan de eisen die de ge- leente Oegstgeest stelt aan het rrein. „Ik mag met maximaal \gbn procent van de bestaande ebouwing uitbreiden en tot tht meter de lucht in. Met dit ialan kan dat. De afdeling bou ten en wonen heeft onlangs in p eerste gesprek voorzichtig positief gereageerd op dit voor stel. 'Kom maar met een uitge werkt plan, is gezegd'. Ik blij dat er nu toch een kans lijkt te zijn op een hotel in een kleinere vorm. Dit is voor mij een mooi presentje aan het eind van jaar." Of het deze keer niet alleen bij plannenmakerij blijft, kan Rozendal niet met zekerheid zeggen. ,,lk wil geen kleine hok jes neerzetten, maar kamers van zo'n 40 vierkante meter. Dan is twaalf suites is het maxi maal haalbare. Nu is het zaak om te onderzoeken of dat aan tal wel rendabel is." Een jaar geleden nog wees de gemeente eep plan van De Beu kenhof af om twintig hotelvil la's bij het restaurant te bou wen omdat er te veel groen voor moest wijken. Rozendal denkt echter dat het mogelijk moet zijn om op zijn terrein te bouwen, omdat nu aan beide kanten van het restaurant ap partementencomplexen ver schijnen. „Zowel de Texaco- hoek hiernaast als het Zen dingshuis aan de andere kant heeft een woonbestemming ge kregen. Ik heb goede hoop dat er nu ook over mogelijkheden bij ons te praten valt." Rozendal wijst de suggestie van de hand dat de gemeente slechts met hem wil praten om te voorkomen dat de restau ranthouder de geplande bouw van een appartementencom plex aan de overkant gaat te genwerken. Dat is hij niet van plan. „Ik ben niet blij met dat pand, want het heeft niet de monumentale uitstraling die het zou krijgen. Het is veel te overheersend en te modern. Maar het is beter dan niks. Het feit dat de gemeente en ik weer aan tafel zitten, zie ik dan ook niet als compensatieregeling." ilphen aan den run luis aan huis zijn de afgelo- ten twee weken in Alphen aan len Rijn bijna 30.000 blauwe ojilniszakken uitgedeeld, vaarin mensen hun vuurwerk- ^ifval kunnen verzamelen. Alphen organiseert net als wee voorgaande jaren een choonmaakactie om de enor- ne berg afval op straat na de aarwisseling snel op te rui nen. Ook de vuurwerkverko pers delen deze dagen de zak ken uit. De gemeente haalt ze op 2 januari op bij de gebruikelijke verzamelpunten voor huisvuil containers. Die dag gaan jon geren die door de politie bij Bureau Halt zijn gebracht sa men met ambtenaren, enige raadsleden, mensen van Wo nen Centraal en bewoners van de Edelstenenbuurt het afval in winkelstraten en wijken op ruimen. Vorig jaar haalde de ge meente met de schoonmaak actie 22.000 kilo vuurwerkafval op. Bovendien zijn er de afge lopen twee jaar in Alphen min der ernstige ongelukken ge beurd in de dagen na de jaar wisseling, omdat er minder onafgestoken vuurwerk op straat lag. Uit een evaluatie is bovendien gebleken dat bewo ners de actie waarderen. Zij er geren zich enorm aan vuur- werkresten op straat. Bedrijven langs de Does willen niet bloeden voor bebouwing Ruigekade Ginjaar Kleiwarenfabriek en jachtwerf De Koning-Keijzer willen harde garanties van de gemeente Leiderdorp dat be bouwing van de Ruigekade hun geen extra geld kost. „Straks ligt onze fabriek niet meer aan de rand van het dorp maar middenin een woonwijk. Dan wil ik niet plotseling te horen krijgen dat er iets aan mijn schoorstenen moet gebeuren." De zorgen van de twee be drijven over de consequenties van woningbouw op het gras veld aan de Does dateren van lang geleden. Medio augustus 1994 luidden ze samen de noodklok, toen bebouwing van het terrein van Vegmo- plant en het aangrenzende grasveld aan de Ruigekade ook al ter sprake kwam. Gin jaar heeft er een dik dossier vol briefwisselingen met de gemeente aan overgehouden. Ook heeft het haar veel tijd en energie gekost. Maar haar on gerustheid is er in al die jaren niet minder om geworden. Sinds vorige week hangen de inktzwarte donderwolken weer geclusterd boven de schoorstenen van de 80 jaar oude kleiwarenfabriek, nadat ze bijna twee jaar zijn wegge bleven. Het laatste contact tussen de gemeente en het be drijf over woningbouw op het grasland dateert immers al weer van maart 1999. Maar nu ligt er plotseling een kant-en- klare maquette voor de inrich ting van het terreintje op tafel. Ginjaar: „De toekomstige bewoners zijn daar al lang en breed over ingelicht, maar wij hebben niets te horen gekre gen. Terwijl wij er wel degelijk mee te maken krijgen. Dat vind ik dan op zijn zachtst ge zegd onzorgvuldig van de ge meente." Ook J. Keyzer, mede-eige naar van de jachtwerf Koning- Keyzer, heeft geen goed woord over voor de manier De bedrijven langs de Does liggen straks niet meer aan de rand van het dorp, maar middenin een woonwijk. waarop Leiderdorp over de plannen communiceert. „Ik mocht een keertje komen luis teren naar de presentatie van wat prille schetsen, zo'n twee jaar terug, en daarna heb ik nooit meer iets gehoord. Dat noemen ze dan 'meepraten'. En nu kent iedereen plotseling alle details, maar ik weet offi cieel van niets. Dat vind ik ronduit bizar." Grootste zorg van de bedrij ven is dat ze de komende ja ren op extra kosten worden gejaagd door de nieuwe be woners van de Ruigekade. Beide ondernemingen vallen milieutechnisch onder catego rie 4, en daarvoor geldt een minimumgrens van 200 meter als 'gewenste afstand' tot be bouwing. Het plan dat er nu ligt, houdt echter 50 meter aan. „Via een hijskraam en een lopende band wordt onze klei de fabriek in getranspor teerd. Dat maakt lawaai. Daar naast is er het gevaar van stank, vanwege de uitstoot van flour. Ik zie nu al gebeu ren dat de nieuwe bewoners daar problemen mee krijgen, als ze rustig in hun tuintje wil len zitten", zegt Ginjaar som ber. „Als wij met het casco van onze schepen bezig zijn, draagt dat geluid heel ver", weet ook 'buurman' Keyzer. „Wij zijn in feite zware indu strie. Bovendien zien de toe komstige bewoners ons con stant werken op de werf, want de loods is aan de zijde van de Ruigekade open. En dat is ook niet altijd een even fraai ge zicht. Voordat je het weet stro men de klachten binnen, en moeten wij allerlei dure maat regelen nemen." Een ander gevaar is dat de milieunormen als gevolg van de nieuwe situatie scherper worden. „Wij kunnen geen ga ranties geven, zegt wethouder Molkenboer steeds. Maar de gemeente heeft ons nog nooit gevraagd of ze iets voor ons kan doen", aldus Ginjaar. „Ik wil best offertes aanvragen voor nieuwe filterinstallaties op de schoorstenen, of de bouw van een geluidwerende muur bij de kleiopslag. Op die manier kunnen we vast voor uit werken. Maar daarover wordt niet gesproken." Keyzer heeft het allemaal al eens van dichtbij meege maakt. Dat was bij de ontwik keling van het nieuwe wijkje Doesplant, op het voormalige terrein van Vegmo, vlak naast zijn 'achterdeur'. „Wij hebben toen in arren moede maar besloten om zelf geld bij elkaar te schrapen voor een nieuwe, goed geïso leerde loods, zodat de Does- plant-bewoners geen last van ons hebben. Nu blijkt dat dit werkt, wil de gemeente de rest van de bouwplannen er ook meteen maar even doordruk ken. Zie je wel dat 'inbreiden' werkt, zeggen ze dan. Maar dat komt alleen omdat wij hebben geïnvesteerd." Zeven jaar geleden, bij de eerste presentatie van de bouwplannen, was er nog sprake van dat de bedrijven FOTO HIELCO KUIPER'. aan de Does misschien zou den worden uitgekocht. „Daar waren wij toen fel tegen", zegt Keijzer. „Maar intussen rookt de gemeente ons al jaren uit, en krijgt zij precies wat ze wil. Eerst is het Vegmo-terein be bouwd en straks volgt de Rui gekade. Soms bekruipt mij dan de twijfel of ik niet beter had kunnen verkassen. Want als die plannen straks door gaan, dan zie ik mijn toekomst somber in." Zowel Ginjaar als Keyzer be grijpt niet dat de gemeente geen waarde hecht aan een onderzoek van Chemielenco milieu-advies, uit september 1994, naar de milieubelasting van de bedrijven in het Does kwartier. Keyzer: „Daaruit blijkt dat woningbouw op de Ruigekade geen reële optie is. Dat de ge meente toch doordrukt, is pu re naïviteit. Het loopt zo'n vaart niet, denken ze. Maar als het straks fout gaat, zijn wij de onderliggende partij." )e schaduwkant van het veelgeprezen Alpheuse annoedebeleid i deze tijd van voorspoed en welvaart leven altijd nog 100 huishoudens in Alphen aan den Rijn onder het ;staansminimum. Een getal om van te schrikken, ker in een gemeente die lof oogst van de Verenigde aties vanwege haar armoedebeleid. Marieke (38) is ;n van die 2400 huishoudens die deze tijd met haars gevulde portemonnee rond moet komen. stfcarieke, een alleenstaande moeder met twee kinderen i de puberleeftijd, haalt wat moedeloos haar houders op. Openlijk vraagt ze zich af wat het nut is it j m het interview. „Mensen hebben hun oordeel toch m tijd al klaar over armoede. 'Eigen schuld', of rmoede bestaat niet in Nederland', dat soort kreten." phen aan den run dinette lameuer arieke heeft altijd te maken :had met armoede. Haar moe- :r verloor tot drie keer toe iar echtgenoot. Ze was ge- iodzaakt in haar eentje zeven' ktjnderen te voeden, te kleden van schoolspullen te voor- en. „Grote dozen in de gang et folders, thuiswerk. Zo her- ner ik me de vakanties uit lijn jeugd", zegt ze een beetje rang. Niet dat ze zielig wil 'erkomen. Want ze heeft een Jiorme levenslust. „Die perio- 1 van echte armoede ligt ge- kkig al weer achter mij. Maar ït onbegrip van mensen, zelfs n goede vrienden of familie, enorm." Ze noemt het onbeschofte drag van haar broer, die het de aagde geld te vragen voor een (jgffnpakje. „Zijn dochter is wat ider dan de mijne, dus ik was lang blij dat ik het pakje kon 'ernemen. Er zat wel een gaat- in, maar dat was te maken, ch? Het bleek dat hij er geld 'or wilde hebben." Marieke bedankte voor de ir. „Elk kerstfeest komen we s familie om de beurt bij el- eg iar eten. Als ik aan de beurt as, maakte ik pannenkoeken. Lekker goedkoop, en nog sma kelijk ook. Maar je ziet ze dan kijken: jemig, pannenkoeken als kerstdiner?" Marieke leerde al vroeg bij te springen in het huishouden. Haai oudere broers kregen een opleiding of gingen studeren. „Helaas heb ik geen vervolgop leiding gehad." Na enige aarze ling zegt ze: „Ik voel me wel een beetje de Assepoester van het gezin." Ze trouwde jong en kreeg kinderen. Het huwelijk was echter geen lang leven bescho ren. „Toen de jongste een half jaar was, vluchtte ik naar een opvanghuis. De situatie tussen mij en mijn echtgenoot was zo dat er geen andere mogelijk heid overbleef." In het opvanghuis kreeg ze zakgeld. „Het klinkt raar, maar die tijd in het tehuis was vrij zorgeloos. Er werd voor me ge zorgd, ik had andere mensen in nog vervelender situaties om het leed mee te delen en ik hoefde even geen verantwoor ding te dragen. Na verloop van tijd kreeg ze in Alphen een wo ning toegewezen. „De kinderen waren nog klein, dus ik kon niet buitenshuis gaan werken." Psy chisch moest ze de hele gang van zaken rond de scheiding op alphen aan den run Alphen telt volgens een in 1997 uitgekomen rapport van de Stichting Economisch Onder zoek 2400 huishoudens onder het bestaansminimum. Dat is 9 procent op een totaal van 26.000 huishoudens. Landelijk steekt Alphen niet ongunstig af bij andere gemeenten. Ter ver gelijking: in Leiden bedraagt het aantal minima 17 procent en in Spijke- 'We wijzen onze clientèle op de verschillende fondsen Een bijna lege koelkast. Ook in deze tijd van welvaart nog geen onbekend beeld in Alphen aan den Rijn. een rijtje zetten. „Mijn ex be taalde geen alimentatie. Dus vroeg ik een uitkering aan." Rondkomen van een bij standsuitkering was geen sine cure. „Ie eet vaak pannenkoe ken of helemaal geen warme maaltijd. Vlees al helemaal niet, hooguit kocht ik een enkele keer vleeswaren voor op de bo terham." Haar ex kreeg een aantal ke ren een straatverbod opgelegd. „Al die dingen, geen opvang voor de kinderen, geen oplei ding en mijn ex-man die af schuwelijk deed, vreten ener gie. Alle geldzorgen maakten mijn wereldje extra klein. Maar ik ben geen type dat bij de pak ken gaat neerzitten. In die pe riode heb ik mijn mavo-diplo ma gehaald en nu ben ik bezig met een opleidjng boekhou den", zegt ze. Via het werken in een vrijwilligersorganisatie kreeg ze een baan voor halve dagen aangeboden. Marieke zit in de lift. Armoede heeft ook voordelen. „Je wordt handig met weinig geld. Tegen het scheiden van de markt inkopen gaan doen. Aanbiedingen aflo pen, letten op welke school je je kinderen doet." Maar een materiële beper king is op de lange termijn ook een sociale beperking. Lidmaat schappen van clubs of vereni gingen, krantenabonnementen, dat is er allemaal niet bij. Een gratis cursus blokfluitles voor de kinderen is wel leuk, „maar ongevraagd krijg je ook het kindje Jezus erbij". Aan het LET-systeem (een soort ruilsysteem) doet Marieke niet mee. „Het is een leuk initi atief, maar je moet wel wat te bieden hebben. Ik zou niet we ten wat, taarten bakken is niets FOTO HENK BOUWMAN voor mij." Hoewel je het er be slist niet aan afziet, is alles in huis tweedehands. Ze wijst op een spiegelkast, bij de kring loopwinkel vandaan. „Maar wel dagen lopen tobben over het likje verf dat de kast nodig had. Een potje blauwe verf kost toch weer dertig gulden." Het gezin is al een jaar of acht, negen niet op vakantie ge weest. In de weken rond de feestdagen kijkt Marieke of de bioscoop voor half geld is. „Dan gaan we, jazeker! Dan de hele week maar weer even zui nig aan doen." den. Dit bedrag is inclusief 5,3 procent vakantietoeslag. Een al leenstaande in de leeftijdscate gorie van 21 tot 65 jaar krijgt 1099,20 gulden en gehuwden krijgen een bedrag gelijk aan het minimumloon: 2198,40 gul den. Een alleenstaande of een al leenstaande ouder die kan aan tonen dat hij geen kosten kan delen met een ander, heeft bo vendien recht op een gemeen telijke toeslag van 20 procent van het netto minimumloon. Deze aanvulling is maximaal 439,68 gulden. Deze toeslag is van rijkswege voorgeschreven. Daarnaast kunnen minima gebruik maken van tien regelin gen, zoals het declaratiefonds. „Dat is een bijdrage voor soci aal culturele uitstapjes", zegt Jan Buitelaar, beleidsmedewer ker van de Sociale Dienst. „Zo dat mensen niet helemaal uit de maatschappelijk boot val len." Verder is er een schoolf onds, een fonds aanschaf duur zame goederen, een woonlas tenfonds en een trits kwijtschel dingen van gemeentelijke be lastingen: „We wijzen onze cli entèle op de verschillende fondsen." Maar niet iedereen is bekend met de regelingen. „Bijvoor beeld de AOW'ers en de WAO'ers. Wij hebben geen inzicht in die bestanden en kunnen deze groep niet at tenderen op de verschillen de regelin gen", verklaart Buitelaar. Daarnaast speelt bij veel mensen gêne een rol. „De drempel is te hoog, vooral ouderen schamen zich om een aanvraag voor iets te doen." Daarnaast is er een groep die haar eigen vermogen niet wil aanspreken. Ze hebben bijvoor beeld een AOW-uitkering en een eigen huis, dus eigen ver mogen." Buitelaar geeft aan dat er ook een grote groep is die al le rompslomp rond de aan vraag van een eenmalige bijdra ge niet ziet zitten. „Je moet nogal wat energie in de aan vraag steken en verhoudingsge wijs gaat het dan om niet zulke grote bedragen." Al met al kunnen alle regelin gen op jaarbasis zo'n 700 gul den opleveren. Dat is ongeveer het bedrag dat een modaal ge zin met vier personen kwijt is aan de maandelijkse bood schappen, het vlees en de groente niet meegerekend.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17