j5iden Regio 'Elke corporatie komt wel eens met problemen in de gfSfjp sum mmSmsbm Vooral het siervuurwerk mag dit jaar wat kosten uurwerkoverlast t nu toe gering [DAG 30 DECEMBER 200097113 Directeur Johan de Greef onverminderd blij met fusie vonde bij vechtpartij Bij een vechtpartij in een café aan de Jan van Houtkade ermiddag een 32-jarige Leidenaar gewondgeraakt. Hij door een 21 -jarige plaatsgenoot met een glas in zijn ge- gestoken. Het slachtoffer is voor behandeling van zijn en overgebracht naar het LUMC. De dader is na verhoor de politie weer op vrije voeten gesteld. ing over Vietnam-reis Naturalis In het najaar van 1999 organiseerde museum Naturalis xpeditie naar Vietnam. Dr. Ing. Kees van Achterberg, con- tor insecten, vertelt naar aanleiding van deze reis over rerk in de Tropen, de organisatie ervan, verzameltechnie- oor insecten en de sociale aspecten die bij een expeditie n kijken. Deze dialezing wordt gehouden op dinsdag 9 ja- i van 11.00 tot 12.00 uur en zaterdag 13 januari van 14.00 i .00 uur in Naturalis, Darwinweg 2. De toegang tot de le- ;ost 5 gulden, een combinatiekaart voor lezing en museum j 5 gulden. •au HALT heeft weinig te doen en die voortijdig vuur- ifsteken of illegaal vuur- in1 bezit hebben, lijken s <it jaar. Bureau HALT lojand Noord, dat tradi- oiAv werkstraffen regelt le jonge overtreders, bijt ntgels. Tot nu toe zijn er idatting tien tot twaalf geweest in Leiden, tegen igjaar. irlvoerder Gijs Hueting geen idee hoe het komt »tzo rustig is. „Het blijft ïaar de redenen. Vorig rg het om het millenni- u toen is er meer afge stoken. Je kunt denken aan de ramp in Enschede, maar wat ook opvalt, is dat het bezit van het grovere vuurwerk heel klein is op dit moment." Hueting denkt hoopvol dat ook de voor lichting over vuurwerk op scho len en via campagnes na al die jaren toch haar vruchten heeft afgeworpen. Nu de verkoop van het legale vuurwerk begonnen is, wordt er regelmatig geknald, maar alleen de jongeren die daadwerkelijk voor overlast zorgen, worden doorverwezen naar HALT. Voor de twee laatste dagen van 2000 wordt overigens nog wel een stijging van dit aantal verwacht. De Oranjegracht in Leiden. Portaal wordt met argusogen gevolgd, ervaart hij. Bijvoorbeeld door die van de huurdersbelangen vereniging, door hem aange duid als 'waakhond'. „Die be schikt in de nieuwe constellatie over prima mogelijkheden om te corrigeren en te controleren. Ze heeft vergaande bevoegdhe den. Wij communiceren heel open met haar. Er is weinig wat ze niet weet." „Ook de gemeente volgt ons nauwlettend. Dat is nogal wie des, want als grootste woning beheerder van de stad geeft Portaal voor een belangrijk deel vorm en inhoud aan het ge meentelijk huisvestingsbeleid. De gemeente en Portaal moe ten goed 'sporen'. Voor de ge meente is het gemakkelijker om Portaal aan te sturen dan de Woningbouwvereniging Lei den. Het gezag van de vereni ging liep over meer schijven: di recteur, bestuur, algemene le denvergadering. Nu nog over één schijf, de directeur, die ook bestuurder is. De slagvaardig heid is daardoor groter. Vroeger moest je maar wachten wat er uit kwam en had alles ook een lange doorloop. Nu kan met de gemeente effectiever zaken worden gedaan. Portaal is een betrouwbaardere partner." „Mijn bazen zitten in Arnhem en Nijmegen. Dat zijn profes sionals op het gebied van wo- ningbeheer en woonruimtever- denkt op dit moment na over zijn huizen in deze omgeving: slopen of opknappen? nen in het geval van herhuis vesting, zoals voorrangsregelin gen en een verhuisvergoeding. „Dat stelt huurders gerust als hun woning onder de slopers bal moet. Cor Vergeer van de SP pookt liever in het vuurtje dat oplaait zodra slopen een optie is. Ik had meer waardering voor hem kunnen opbrengen als hij zo'n sociaal statuut had afge dwongen, Daar help je de men sen mee, niet met het aanwak keren van onrust." Een ander initiatief dat De Greef wil noemen is 'om samen met de collega's van Ons Doel een plekje te krijgen in Room burg.' „Daar willen we 210 hui zen bouwen. Ook collegiale ver houdingen tussen corporaties onderling varen wel bij deze fu sie. We hebben hierover een ak koord gesloten met de gemeen te. Portaal en Ons Doel zijn één gesprekspartner voor de sociale woningbouw in Roomburg." Waarom Portaal dan met een corporatie uit Nijmegen/Am- hem is gefuseerd en niet met Ons Doel of andere corporaties uit de eigen regio? „We zijn de grootste van Leiden en wijde omgeving en we stonden 28 miljoen gulden rood. De WBL was een lelijke bruid met puis ten. Wie wil daar verkering mee?" De SP lijkt nog altijd niet over tuigd van de grote voordelen van de fusie. Fractievoorzitter deling. Maar ik loop niet aan hun leiband. Ik heb mandaten en budgetten, ik ken mijn ma noeuvreerruimte. En die is groot. Het Leidse bedrijf Portaal zal dan ook Leids opereren. Ik ben een vooruitgeschoven post van Arnhem en Nijmegen in Leiden." Portaal heeft volgens De Greef eindelijk d j ruimte om initiatie ven te rit nen. „Ik geef het poli tiekeurmerk "Veilig Wonen' als voorbeeld. Ik ben daarover be gonnen. Op het moment dat je zoiets ter sprake brengt neem je in feite een beslissing met grote financiële gevolgen. Maar het was verantwoord, want het past in de filosofie van Portaal. In verenigingsverband had dit niet gekund. Dan had ik eerst aan iedereen moeten laten weten wat voor sloten ik in gedachten heb. Daarover had dan vast menigeen een mening gehad. Als je voor elke stap die je zet zo'n procedure moet doorlo pen, dan ga je met een grote boog om elk initiatief heen. En dat gaan de huurders merken, in negatieve zin." Om het beeld bij te stellen dat huurdersbelangen hem worst zijn en dat hij met de slopers hamer door de stad trekt, laat De Greef zich er in dit verband op voorstaan dat hij de voorzet heeft gegeven voor het 'sociaal statuut'. Hierin is vastgelegd waarop huurders kunnen reke- FOTO HIELCO KUIPERS Cor Vergeer zoekt voortdurend de confrontatie. De Greef: „Wat mij stoort, is dat de SP altijd eerst een hele hoop rumoer veroorzaakt en vervolgens te gen huurders zegt, praat er eens over met Portaal. De SP kan natuurlijk ook eerst bij mij komen vragen hoe dingen in el kaar steken. Dat zou veel ener gie van alle betrokkenen bespa ren. Maar ik begijp het wel, dat werkt electoraal niet. De SP is niet echt geïnteresseerd in onze zienswijze, anders zou ze die wel komen halen. Ze zou dan haar uitlatingen terstond moe ten nuanceren en dat komt haar niet goed uit. De SP doet aan stemmingmakerij. En als ze bewoners oproept om leegko mende Portaal-woningen te be zetten, dan is de SP zelfs agita tor." Hoe dan ook, Portaal wil de ko mende jaren flink gaan investe ren in onderhoud, in totaal voor zo'n 45 miljoen. „Door de gigantische hoeveelheid onder- houds- en verbeterplannen trekken we wel een zware wis sel op het vermogen van Por taal. Laat men zich niet verkij ken op de gevolgen die dat heeft. Het is niet zo dat in het oosten een grote berg goud staat waarvan je naar believen kunt af scheppen." „Eind maart kwam de prop er uit en de mensen zullen weldra zeggen dat er bij Portaal een nieuwe wind waait. We hadden een slechte financiële positie. De vereniging is er in haar 15- jarige bestaan niet in geslaagd die te verbeteren. Ze heeft ge probeerd het schip drijvende te houden en dat heeft ze verdien stelijk gedaan want het is niet gezonken. Maar geld uitgeven aan onderhoud, dat past niet goed bij het drijvend houden. Terwijl er geen probater middel is tegen vervolgschade, die enorm in de papieren kan lo pen." Portaal moet afrekenen met een lang verleden waarin qua on derhoud uiterste terughou dendheid is betracht, zegt De Greef. „Er is jarenlang op be knibbeld. Er is 'nee' verkocht, tegen het gevoel van medewer kers in. Er heerste ook een rare vechtcultuur waardoor de in stelling voortdurend negatief in het nieuws was. Op de Leidse zijn overgekomen als een orga nisatie die niet vooruit was te branden. Ik heb niet de illusie dat Portaal met hard werken, zowel achter de schermen als in het veld, binnen twee jaar dat imago 'om' krijgt. Zo ja, dan trakteer ik op gebak. Ik hoop wel dat het opvalt dat Portaal Leiden andere dingen doet dan de Woningbouwvereniging Lei den. Ik verwacht dat de publie ke opinie milder over ons zal oordelen, maar er is een hele wereld te winnen." Stadsbank Leiden Alleen Vliegershop uit Leiden meldt tegenvallende omzet irdjes bij de ingang met de oude naam - Woningbouwvereniging Leiden - zijn nog maar net igen. Toch is de corporatie al sinds eind maart woningstichting Portaal. Een omzetting die istandkwam na een zwaarbevochten fusie met de gelijknamige instelling in Nijmegen en :m. Dat de bordjes in het kantoor aan de Schipholweg pas tegen het einde van het jaar zijn ingen heeft niets te maken met nostalgie, bezweert directeur johan de Greef. Integendeel, het fusiebesluit kwam een einde aan een periode die hem niet snel genoeg kon eindigen. nieuwe wind die hij wil laten waaien een nieuwe golf van kritiek teweegbrengt, vooral van neemt hij op de koop toe. Portaal staat aan de vooravond van een jaar waarin het ongekend uitpakt met onderhouds- en verbeteringsprogramma's. En De Greef wil af van het beeld dat woningstichting zou zijn verworden tot een huisjesmelker voor wie huurders bijzaak zijn. LEIDEN/OEGSTGEEST ROBBERT MINKHORST De vuurwerkliefhebber houdt dit jaar vooral van mooi en duur, zo blijkt uit een rondgang langs rijf vuurwerkhandelaren in Leiden en Oegstgeest. De ramp in Enschede lijkt nauwe lijks van invloed op de verkoop cijfers. Handelaren verwachten een vergelijkbare omzet met die van twee jaar geleden. „De verkoop is ongeveer ge lijk met die van '98", zegt Dago- bert Schulp van de Vliegershop in de Leidse Haarlemmerstraat: 1999 was natuurlijk een uitzon dering. „Dat was een topjaar, vanwege het millennium. Maar dit is stilstand, dus voor mij een achteruitgang." Schulp is wat somber gestemd en hij is dat om meerdere redenen. Op aan dringen van de gemeente heeft hij toegezegd dat hij het aantal kilo's vuurwerk in opslag hal veert. „Daar heb ik dus duide lijk een probleem mee. De aan voer gaat moeizaam. Ik moet nu een aantal keren nee verko pen, terwijl het ja had kunnen zijn. Met alle gevolgen van dien: de klant gaat dan naar een an der. Die boeit het niet, die vindt mij niet aardig; die wil gewoon vuurwerk." „Ik ben niet blij met die rege ling. Dit had allemaal voorko men kunnen worden als de ge meente ons veel eerder had in gelicht. Dan kun je daar reke ning mee houden, en je organi satie nog aanpassen. Maar goed, dat is de afspraak die we hebben gemaakt en daar hou den we ons dus aan." Hans Kanbier van de Posthof langs de Rijnsburgerweg, die net als Schulp zijn voorraad heeft beperkt, heeft geen pro blemen met de regeling. „Ik heb van de week 's nachts een aantal keren heen en weer moeten rijden. Ik heb het aar dig kunnen managen. Ik heb geprobeerd om me zoveel mo gelijk aan die 2.500 kilo te hou den. In het begin zal ik het wel wat overschreden hebben, maar dat was alleen vanwege de voorverkoop. Tijdens de ver koopdagen heb ik het aardig in de maat kunnen houden." De handelaren mogen alleen vandaag, tot tien uur vanavond, nog vuurwerk verkopen. Kan bier: „Donderdag liep het fan tastisch, maar vrijdagmorgen kwam de handel slecht op gang. Ik verwacht dat de laatste dag het drukst wordt, terwijl dat normaal juist de stilste dag is." Ad Noyen van de gelijknami ge schoenenzaak op het Vijf Meiplein is tevreden. „Het gaat prima." Of de ramp in Ensche de mensen ervan weerhoudt vuurwerk te verkopen, weet hij niet. „Dat vind ik heel moeilijk te zeggen. Ik denk het niet. Het was heel ander vuurwerk, en een heel andere situatie." De verkoop van siervuurwerk is al jaren in opmars. Die trend zet zich door, zeggen de hande laren. Het is ook de reden waar om Van der Meer Tweewielers uit Oegstgeest zich daarop heeft toegelegd. „We hebben dit jaar Vuurwerkverkoop in de Leidse Vliegershop. een opslagruimte minder", laat eigenaar Frans van der Meer weten, „en we hebben bewust voor het vader- en moeder vuurwerk gekozen. Ik heb nog maar één knalpakket. Knal vuurwerk is zwaarder, en bo vendien scoort siervuurwerk beter." Mario Teske van de gelijkna mige vuurwerkhandel in Leiden beaamt dat. Bijzonder populair is de Diamond Collection. „Mensen willen kwalitatief be ter vuurwerk. Het mag ook wat duurder zijn. De knallers zijn er grotendeels uit. Mensen nemen sier en een broodje kanonsla gen." Topper bij Teske is het super-profipakket met zes sier- potten en een aansteeklont, van de Diamond Collection. Het kost 200 gulden. Teske denkt overigens dat de FOTO HENK BOUWMAN ramp in Enschede wel invloed heeft op de verkoopcijfers. „Er zijn toch mensen die geen vuurwerk kopen, na het grote ongeluk", heeft hij gemerkt. „Bij mij loopt het best redelijk, al mag het altijd wat drukker natuurlijk." die hiermee is gedaan. En ik zeg dat zonder mijn ideologische achtergronden - ik ben van huis uit een sociaal-democraat - ge weld aan te doen. Dat geldt ook voor het afscheid van de vereni gingsstructuur. Die structuur was qua bedrijfsvoering sterk contraproductief. Ik veroordeel verenigingen niet in het alge meen. Ik ken heel stérke vereni gingen. Maar in dit geval heb ik toch vooral de verlammende werking ondervonden van een vrij grote groep relatieve leken, die ook als klant, als belangheb bende, een rol vervulden in de besluitvorming. En dat deden ze met een ongekende gel dingsdrang en gedrevenheid. Maar voor het besturen van zo'n organisatie met grote fi nanciële belangen is professio naliteit een absolute vereiste. En die was niet te vinden in de algemene ledenvergadering, die ook helemaal niet zo democra tisch opereerde. Het was de ou de garde die domineerde, de jongeren kregen geen poot aan de grond." De fusie ging in twee etappes. „Eind november vorig jaar werd het fusiebesluit afgestemd door drie kwart van de stem men van de algemene vergade ring. Er was echter de bijzonde re omstandigheid dat het einde van de zittingstermijn van de huurdersvertegenwoordiging naderde. Dus moest een nieu we worden gekozen en bij de aanloop naar de verkiezingen was de fusie het belangrijkste thema. Er stond een nieuwe groep geïnteresseerden op, die wilde corrigeren wat in haar ogen was misgegaan. Daar keek ik van op. Nog frappanter was dat in de nieuwe vergadering die werd geïnstalleerd niemand zat die tegen de fusie was of zich niet duidelijk voorstander had getoond. Dat de fusie met algemene stemmen werd aan vaard, was ook weer een klap, eigenlijk. Voor de buitenwereld leek de periode die vervolgens aanbrak, rustig. Maar er moest veel werk worden verzet. Geluk kig was het positieve energie die daarbij vrijkwam." De Greef vindt het niet meer dan normaal dat Portaal deson danks nog regelmatig ongunstig in het nieuws is door bij voor beeld sloopplannen voor de Diamantlaan of door onenig heid met de huurders van de Condorhorst. „Elke corporatie komt wel eens met lastige pro blemen in de krant." Zijn gefuseerde corporatie eperikelen hielden tus- ember 1999 en april gemoederen flink be ar het bestuur en de di- an de straatarme Wo- uwvereniging Leiden, 10 huurders telt, leek het eel kerngezonde Portaal le fusiepartner, de prins witte paard, e huurdersvertegen- ging in de algemene le- gadering verzette zich nd en tand tegen het omen huwelijk. Ze wil- invloed niet kwijt en wde het twee keer zo ortaal niet. ef verbaast zich negen en later nog het meest volmaakte stilte' na het sluit. „Er was een herige an voorafgegaan, een otionele en verbeten -laar nadat de kogel door heerste er direct het slagveld. Achterhoe degevechten zijn vrijwel niet gevoerd. Rust is er nu ook in de organisatie. Die is bevrijd van de negatieve energie die het fu sieproces vergde. Het heeft een paar dagen geduurd voordat ik weer wist in wat voor wereld ik woonde. De spanning viel weg, het leek of mijn ankers waren losgeraakt. De fusieperikelen kostten mij veel energie, het was bijna niet vol te houden. De druk waaronder ik persoon lijk opereerde, was extreem hoog. Het immense belang dat ermee was gemoeid vereiste een grote zorgvuldigheid. Er mocht niets misgaan. We heb ben het over 9.000 huurders eh het Leidse belang op het gebied van volkshuisvesting. Dat voel de aan als een zware last, die ik overigens niet alleen had te dragen." „Ik heb nergens spijt van", zegt hij. „Ik ben juist heel erg over tuigd geraakt van de goede zaak "««sPI BEI DIRECT 0/1 5IB 77 77 OF KOM LANGS: BREESTRAAT 24, LEIDEN

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13